Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

9-18 kg. oto koltukları

Sayfayı değiştir: < 1234567 > | Sayfayı gösteriyor 6 of 7, mesajlar 101 to 120 of 121
Yazar Mesaj
irmakyagmur

• Tüm gönderiler : 8319
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: İSTANBUL
  • Durum: çevrimdışı
Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 29.12.2009 22:48:42 ( #101 )
Hava yastığını sormuştun Biset yaaa unutmuşum ben onu, onunla ilgili bir uyarı yok, bir sorun değil yani. Kullanım kitapçığına bakmıştım zaten, uyarılar arasında yan hava yastıkları yok. Ama senin dediğin tavan hava yastıkları sanırım. Net bilgim olmamakla birlikte herhalde bir sakıncası olsaydı kitapçığında yazardı diye düşünüyorum.

Ya canım ikinci bebek olunca benim yine arkaya oturmam gerekecek, bu durumda, ben ortaya oturucam, bir tarafta anakucağının bazası olacak. Önce ben binerim sonra babamız anakucağını yerleştirir artık. Biraz sıkıntı ama bir süre sonra yine öne oturmaya başlarım. Malum 2 sefer uzun yol tecrübemiz var, Yağmuş arkada tek başına. Hiç de bir sorun yaşamamıştık. İkincisi de böyle olur inşallah.

Koltuk elimize geçer geçmez ve biz kullanmaya başlar başlamaz buraya yazıcam. Sen de almamış olursan belki sana da fikir verir bizim tecrübemiz.

__ANKA__

• Tüm gönderiler : 5817
Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 30.12.2009 00:09:40 ( #102 )
KULLANDIKTAN SONRAKİ EDİNİMLERİN ÖNEMLİ EVET...

aslında pek düşğünmüyordum ama çift yön kullanımı var dedikten sonra alırsın,baktın durmuyor mutlu olmuyor o zaman yine ileriye dönük pozisyona geçiririz diye değerlendirmeye aldım...

slmlar
__ANKA__

Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 30.12.2009 00:09:41 ( #103 )
KULLANDIKTAN SONRAKİ EDİNİMLERİN ÖNEMLİ EVET...

aslında pek düşğünmüyordum ama çift yön kullanımı var dedikten sonra alırsın,baktın durmuyor mutlu olmuyor o zaman yine ileriye dönük pozisyona geçiririz diye değerlendirmeye aldım...

slmlar
irmakyagmur

Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 21.02.2010 15:12:28 ( #104 )

Kemerler kenarlara mıknatıslanıyor, çocuk rahatça oturtulup kaldırılıyor.

irmakyagmur

Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 21.02.2010 15:27:35 ( #105 )
Koltuğun çok güzel yönleri var.

Bunlardan biri kemerlerin kenarlara mıknatıslanması, Maxi Cosi Tobi'nin otomatik olarak kemerlerinin havaya kalkması gibi bu da müthiş pratik bir buluş ve oldukça akıllıca düşünülmüş.

Bir diğeri destek minderi. 10 kilonun ve 1 yaşın altındaki bebekler için kullanılması önerilir yazıyor fakat ben Yağmur 10 kiloyu ve 1 yaşı geçtiği halde kullanıyorum. Minder çift yönlü kullanılabiliyor, arkası gri. Sanırım gri kısmı yaz için, çünkü renkli kısım sanki daha çok terletebilir bir kumaş. Ve tabiki tüm kumaşlar yanmaz kumaş, ya da ateşe dayanıklı diyeyim.

Kumaşın renkli olan kısmı (bizdeki turkuaz kısım) çok güzel bir kumaş, süetimsi bir şey.

Bebek koltukta otururken baş destek kısmı bebeğin boyuna göre ayarlanıyor. Oldukça pratik.

Bu başdestek kısmı Maxi Cosi Tobi'ninki gibi (şekil olarak) ve oldukça koruyucu. Zaten yeni geliştirilmiş bir bölüm. Eskiden tastık gibiymiş.

Kemer yüksekliği de baş destek kısmını indirerek ya da kaldırarak ayarlanıyor. Diğerlerinde nasıldı şu an hatırlayamıyorum ama bu bana oldukça pratik geldi.

Kemer pedlerinin arkasında cırt cırtla takılan kaydırmaz şeritler var, kemerler kıyafetine tutunsun, Allah korusun kaza anında omuzlarından kaymasın diye.

Şu güne kadar hiç 3 kademenin üstünde yatış pozisyonu olan bir araba koltuğu görmemiştim. Bu koltuk 4 yatış pozisyonlu, tabi bu boy oto koltuklarında yatış kamelerinin aralıkları çok dar oluyor. Yani bir kademenin diğerinden çok da bir farkı yok ama ben uyku pozisyonu denilen pozisyonda kullanıyorum. Henüz hep bahsettikleri başının uyurken düşme durumunu yaşamadık. Hem geriye dönük hem de yatış pozisyonundan sanırım. Baş destek kısmına başını dayıyor uyurken, mışıl mışıl uyuyor. Maşallah.

Tüm bunlar dışında koltuk milim kımıldamıyor, çok sağlam montajı. Zaten ödüller almış ve bundan birkaç yıl önce Avrupa çarpışma testlerinde birincilik almış bir koltuk. Üretim yeri Norveç.

Son olarak geriye dönük isofixle takarken (ileriye dönük sadece kemerle bağlanıyor), doğru montaj olduğunda isofix demirlerine geçen kancaların olduğu bölüm yeşile dönüyor. Böylece doğru montaj yapıldığından emin oluyorsunuz.

Kaza anında koltuğun kımıldamaması için arka koltuğun sırt kısmına dayanan bir demir ile arabanın tabanına tutunan demirler var. Bunlar da oldukça güven verici.

Şu an için izlenimlerim ve düşüncelerim böyle.

Herkese tavsiye ederim.

Bu oto koltuklarını Norveç'ten siparişle getirten firmanın ve firmada iletişim kurulacak bayanın e-mail ve telefon bilgilerini isteyenlere verebilirim.

Tüm bebişlere güvenli ve konforlu yolculuklar.

__ANKA__

Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 23.02.2010 14:54:24 ( #106 )
ayşegül canım sayfaya eklemiştim,sanırım görmedin..canım bi baksan da fikir versen..ısofıx için şu anda çok önemli değil diyenler var..arabanın güvenliği yeterli,arkasından kemer geçen modeller de gayet güvenli.ısofıx için o kadar paraya değmez diyenler kafamı iyice karıştırıyor.oysa ki ben önemsiyorum.ne dersin?bu arada senin koltuğun markası nedir?
irmakyagmur

Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 23.02.2010 16:26:57 ( #107 )
Neyi eklemiştin canım yaaa, anlamadım.

Kesinlikle katılmıyorum. İstersen netten araştır, çarpışma testlerinin videolarını ve analizlerini oku. Isofixte yanlış bağlama ya da esneme payı yok. Kemerle bağlanan araba koltuklarının %90 (tam rakamı hatırlayamadım) kadarı yanlış bağlandığından hiçbir koruma sağlamıyormuş, kemerler uzuyor, şak diye koltuk uçup gidiyor. Isofix sımsıkı tutunuyor koltuğa. Yanlış bağlama gibi bir ihtimal de yok, çünkü doğru bağladığını belirten işaretler var, doğru bağlanınca yeşil oluyor.

Bizim oto koltuğumuz, Norveç malı Besafe markası, izi combi X3 isofix modeli.

Bir de can sağlığı bu, "gerek yok" yorumlarına da hayret ediyorum. Can sağlığından önemlisi var mı?! 3 yıl kullanacağız, varsın 100-200 neyse fazla verelim, değmez mi? O riski göze almak akla mantığa sığar mı, kaldı ki adamlar kemerle bağlama yetersiz olduğundan yeni bir şey üretmişler, bundan faydalanmak varken niye eski sistem kullanalım?!

Yağmur'un anakucağı da isofixli bazalıydı, eşim de 1 yıl isofix güvencesiyle seyahat ettik niye geriye gidelim dedi, çok da mantıklı.

İşte böyle canım.

BAM BAM :)

• Tüm gönderiler : 2684
Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 24.02.2010 17:05:30 ( #108 )

<mesaj tarafından düzenlendi BAM BAM :) on 24.02.2010 17:19:45>

BAM BAM :)

• Tüm gönderiler : 2684
Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 24.02.2010 17:26:40 ( #109 )
maşallah yağmur beye :) pek bi tatlı oldu büyüdükçe :) bebişkende öyleydi..
bende recaro aldım canım

irmakyagmur

Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 25.02.2010 03:16:46 ( #110 )
Teşekkür ederim tatlım. Sarp da öyle. Siz de güle güle, güvenle kullanın oto koltuğunuzu.

irmakyagmur

Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 06.03.2010 00:36:06 ( #111 )
Ankara'ya gittiğimizde kullanmak için dedemizin arabasına da bir oto koltuğu almamız gerekiyordu. Onu da bugün mothercare mağazasından aldık. Maxi cosi priori sps modeli. Diğer priorilerden farkını açıkçası bilmiyorum ama fiyat olarak daha uygun olduğundan maxi cosi markasına güvenerek aldık.

Isofixli değil, kemerle takılıyor ve kemerle takılması çok pratik. Umarım Yağmur da severek oturur.

Maxi cosi priori sps kullanan varsa veya diğer priorilerden farkını bilen varsa lütfen yazsın, çok merak ettim ve netten de bir bilgiye ulaşamadım.

...

Evet, farkı öğrendim, priori xp'de kemer gerdi sistemi var. Priorifix zaten isofixli model. Sps'de kemer gerdi sistemi yok sadece.
<mesaj tarafından düzenlendi irmakyagmur on 06.03.2010 00:45:53>

bizzz

• Tüm gönderiler : 995
Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 03.05.2010 10:06:22 ( #112 )
Biz de oto-koltuğumuzu değiştirdik.
Kızlarımdan birisi içerisine sığmamaya başlamıştı

Mothercarê'den 139 tl. ye bir büyük boyunu aldık.

3. aşama koltuk ve arabanın kendi emniyet kemeriyle bağlanıyor
arabaya monte edilmiyor yani.

Biraz daha büyüdüklerinde üst kısmı çıkıyor ve sadece yükseltici olarak kalıyor

bizzz

• Tüm gönderiler : 995
peluse

• Tüm gönderiler : 42
Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 17.06.2010 00:19:34 ( #114 )
Ayşegül, oto koltuğuyla ilgili yazmış olduğun bilgilendirmeleri yaklaşık bir sene önce okumuştum benim de oğlum bir hafta sonra yedi ayını dolduracak ve ben de ana kucağından bir üst model oto koltuğuna geçmek istiyorum sormak istediğim şu ana kadar kullandığınız süre içinde herhangi bir şikayetin oldu mu bu koltukla ilgili Yağmur halen geriye dönük oturabiliyor mu? Sağolasın pek çok şeyi çok güzel anlatmışsın ama bunca zaman kullandıktan sonraki izlenimlerini de merak ediyorum.
Çok kararsız kaldım marka konusunda yardımcı olursan sevinirim.

nukteoz

• Tüm gönderiler : 1
  • Katıldı: 17 June 2010
Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 17.06.2010 18:51:58 ( #115 )
ben KIDDY markalı oto koltuklarından aldım ve oldukça memnunum. emniyet açısından çok önem verdiğim bi konu oto koltuğu. bu yüzden özenle dikkat edilmesini isterim ki KIDDY adlı marka bu konuda yeterli özeni göstermiş. uzunca bi zaman araştırdıktan sonra aldığım bu üründen çok memnunum. ilgilenenlere ve almak isteyenlere mağaza önerebilirim. hatta kârlı bi alışveriş bile yapabilirsiniz:)
irmakyagmur

Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 17.06.2010 20:21:59 ( #116 )
Peluse, şubat ortasından beri kullanıyoruz oto koltuğumuzu ve bir kere geriye dönük taktık, bir daha ellemedik. Geriye dönük gitme ile ilgili hiçbir sorunumuz olmadı. Koltuğumuzdan gayet memnunuz. İç destek pedini de çıkardım ben, baktım bizim kilomuza göre gerek yok. Tavsiye ederim. Özelcan bebe diye bir mağaza var, internet sitesi de var, bir kısım aile buradan temin ettiler bizim koltuğumuzdan.

Besafe Izi Combi X3 bizim model.

peluse

• Tüm gönderiler : 42
Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 19.06.2010 00:16:34 ( #117 )
Çok teşekkürler cevabın için.
aslihatun

• Tüm gönderiler : 18
  • Katıldı: 14 September 2010
Ynt:9-18 kg. oto koltukları - 14.09.2010 14:49:08 ( #118 )
bizde bi kaç ay öncesine kadar değiştirdik şimdiki eskisinden dha huzursuz çıktı ama sürekli ağlıyor galiba eskisini koyacam hiç te istemiyorum ama:S
teorizm

• Tüm gönderiler : 3
  • Katıldı: 17 October 2012
Ynt: 9-18 kg. oto koltukları - 01.12.2012 03:19:17 ( #119 )
DİKKAT!

· Araba koltuğunun bebeğiniz için hayati önem taşıdığını Unutmayın. kısa mesafelerde bile çocuğunuzun mutlaka araba koltuğuna oturmasını sağlayın.
· Avrupa kalite ve standart belgesi olmayan ürünleri kullanmamaya çalısın, aldığınız ürün arabanızla uyumlu olmalıdır.
· 5 nokta emniyet sistemine sahip oto koltukları çocuğunuzu hem omuz hem kalçadan kavrayacağı için daha güvenlidir.
· Oto koltuğunun emniyet kemerlerinin çocuğu çok sıkmamasına dikkat etmek gerekir.
· Hava yastığı olan koltuklara kesinlikle araba güvenlik koltuğu bağlamayın.
· 0 – 12 ay arası modellerin aracın kendi emniyet kemeri ile ters olarak bağlanacağını aklınızdan çıkarmayın.
· Bebekler kemikleri güçleninceye yani yaklaşık 1 yaşına kadar oto koltuğunda 45 derecelik açı ve yüz arkaya dönük olacak şekilde oturtulmalıdır.
· Arabanıza Bebek Var yazısı olması pek çok kotu durumda karşı taraf için caydırıcı olabilir.
· Taşınabilir modellerde bebek omuz emniyet kemerinin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol edin.
· Sabit emniyet kemeri ile araca bağlanmayıp, sadece takılan ürünleri kesinlikle tercih etmeyin. eğer arka koltukta kemeriniz yoksa ön koltuğa takabilirsiniz ama sadece 0-9 ay arası olanlarda. Bu durumda da yukarıda bahsettiğimiz üzere hava yastığı olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz.
· Oto koltuğu kumasının terletmeyen ve yıkanabilir cinsten olmasına özen gösterin. Bas kısmına yastık yüzü ya da minik bir havlu koymanız terleme durumunda faydalı olabilir.
· Kullanım kılavuzunu muhakkak okuyun ve saklayın.
· Yola çıkacağınız her seferde oto koltuğunun doğru şekilde bağlı olup olmadığını ve sağlamlığını kontrol edin.
· Çocuk oto koltuğunu sadece taşıtın hareketsiz olduğu anlarda açın. Araba hareket halindeyken Bebeğinizi koltuktan çıkarmaya çalışmayın.
· Kaza geçirmiş, kemeri asinmiş yada yırtılmış olan bir oto koltuğunu kesinlikle kullanmayın. 6 yıldan daha eski bir oto koltuğunu değiştir ve daha fazla eski olanlarını kullanmayın

http://www.hepsibayiden...Oto-Koltugu-pmu1564.html
drkemal1982

• Tüm gönderiler : 31
  • Katıldı: 24 October 2012
Ynt: 9-18 kg. oto koltukları - 13.12.2012 23:53:47 ( #120 )

ZehraBebek.com  UYARIYOR !

OTO KOLTUĞU SATIN ALIRKEN DİKKAT!

Ebeveynlere düşen en önemli görevlerden biri, otomobille seyahat edildiğinde, çocuğu da çocuk oto koltuğuna bağlamak. Tabii, bunun için önce, çocuğunuz için doğru standartlara sahip oto koltuğu satın almanız gerekiyor. Ülkemizde maalesef uluslararası standartlardan çok uzak, ancak oto koltuğu olarak satılan ve satın alınan oto koltuğu benzeri ürünler var. Oto koltuğu adı altında satılan bu ürünler yüzünden birçok çocuk hayatını kaybediyor. Bir oto koltuğunda aramanız gereken iki önemli özellik var. 

Şöyle ki:

1. Bir çocuk güvenlik oto koltuğu satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, ürünün iç kısmının köpük (strafor) ile kaplanmış olmasıdır. Çünkü bir çarpışma anında  bebeğinizin sırtı ve başının arka bölümü çarpışma sırasında önce öne sonra arkaya ve sonra tekrar öne giderek çocuk güvenlik oto koltuğuna çarpacaktır. Bebeğinizin çok hassas ve henüz gerekli dirence ve sağlamlığa sahip olmayan omuriliği ve kafatası, çocuk güvenlik oto koltuğunın iç bölümü köpük ile kaplanmamışsa ciddi şekilde zarar  görebilir. Kılıfı ile çocuk güvenlik oto koltuğunun plastiği arasında darbe emici köpük olmayan çocuk güvenlik oto koltukları uluslararası standartlara uygun değildir ve kaza anında çocuğunuzu korumaz. Bu nedenle bahsedilen özelliğe sahip olmayan çocuk güvenlik oto koltuklarını satın almayın.

2. Oto koltuğunun yan ya da arka ısmında ECE R44/03 ya da Haziran 2005’’te yürürlüğe giren, çocuk güvenlik koltuğunuzun Avrupa Çocuk Güvenlik Koltuğu Yönetmeliği’ne uyduğuna dair ECE R44/04 ibaresi bulunan, genelde turuncu renkli  bir etiket bulunmalıdır. 2009 yılına kadar her iki etiketi de çocuk güvenlik koltuklarının üstünde görmeniz mümkün olacaktır. Ancak 2009 yılından itibaren sadece ECE R 44/04 ibaresi olan etiketlerin bulunduğu çocuk güvenlik koltukları satışa sunulabilecek. Bu iki standart arasındaki tek fark; hiçbir markanın güvenlik testlerine prototip (örnek olarak üretilmiş) çocuk güvenlik koltuğunu sokamayacak olmasıdır. Güvenlik testine verilecek çocuk güvenlik koltuğunun üretim bandından çıkmış olması şarttır. Ancak ülkemizde gerekli denetim olmadığı için yukarıda belirtilen standartlarda olmamasına rağmen bazı çocuk güvenlik koltuklarında bu etiket bulunuyor. Size çok önemli bir ipucu: Oto koltuğunun kılıfındaki markayla, etiketin üzerindeki marka aynı değilse bu ürünü kesinlikle satın almayın! Zira bu oto koltuğu o markaya ait değildir.

HANGİ YAŞA HANGİ KOLTUK?

- 1 yaşına kadar (13 kiloya kadar) bebekler için yapılmış olan ana kucağı modeli, arka koltuğa, bebeğin yüzü arkaya bakacak şekilde monte edilmelidir.
- 4 yaşına kadar (9-18 kg. arası), hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı, bunlar arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilmelidir.
-  4 yaşından sonra ise (15-36 kg. arası), çocuk, boy ve kilo olarak hareketli koltukları kullanamayacaktır ve henüz emniyet kemeri de kullanmaya hazır olmadığından yükseltici koltuklar kullanılmalıdır.
- Emniyet kemeri, ancak 12 yaşından sonra takılmalıdır.

ÇOCUĞUNUZU HAYATA BAĞLAYIN!

Araştırmalara göre, doğru şekilde otomobile yerleştirilen bir çocuk koltuğu, ölümcül yaralanmaları yüzde 75, önemli yaralanmaları yüzde 67 oranında azaltıyor. Fakat bebek ve çocuk koltukları yaklaşık yüzde 70 oranında arabalara hatalı yerleştiriliyor. Ayrıca, çocukların büyümesi sonucunda koltuğun küçük kalması nedeniyle de, herhangi bir kaza anında yaralanma riski artabiliyor.

Bu nedenlerle önerilen ise, bebek ve çocuk koltuklarını arka koltukta herhangi bir yere sabitlemek ve asla hava yastığı olan ön yolcu koltuğuna koymamak... Aksi halde, bir kaza anında hava yastığı açılarak, bebeğin ciddi şekilde yaralanmasına neden olabilir.

Ayrıca, çocuğun ön koltuğa oturtulması, arka koltukta kapıya çok yakın bulunması, çocuk güvenlik koltuğunun kullanılmaması ve çocuğu kucakta taşıma gibi hatalı davranışlar sonucu, kaza anında çocuklar araçtan fırlayabiliyor. Çocuk güvenlik koltuklarının yanlış monte edilmesi ise, koruyuculuğu en aza indiriyor. Üstelik, otomobilin ön kısmına ya da arka koltukta kapıya yakın kısımlara monte edilen çocuk güvenlik koltukları, hava yastıklarının açılması halinde boğulmalara ve yaralanmalara neden oluyor..

ZehraBebek.com  UYARIYOR !

Sayfayı değiştir: < 1234567 > | Sayfayı gösteriyor 6 of 7, mesajlar 101 to 120 of 121

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 2 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku
  • Yeni konu başlat