HAMILELIK DONEMIMIZ

Sayfayı değiştir: 12345678910.. > >> | Sayfayı gösteriyor 1 of 14, mesajlar 1 to 40 of 553
Yazar Mesaj
Belinda.
  • Tüm gönderiler : 635
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
HAMILELIK DONEMIMIZ - 16.08.2005 07:48:40
selam hamisler benim sikayetlerim.. bel agrisi sabahlarida bacagima kramp giriyor ,,bel agrim daha once  belimden ameliyat oldugumdan kaynaklaniyor olsa gerek ...karin buyudukce bele agirlik yapiyor bundan dolayi...ve diger sorunum kramp bol bol sut yogurt yedigim halde kramplardan kurtulamadim..sizlerin ne gibi sikayetleriniz var yazisalim   ve fikir alis verisinde bulunalim,sizler nasil bir hamilelik geciriyorsunuz?,, gerci bunlar tatli sikayetlerimiz olacak ..sonucta hepimiz nur topu gibi bebislerimizi kucagimiza alacaz allahin izniyle... herkese kolay hamilelik ve dogumlar diliyorum..  kizlar sayfalarin  tumunun gorunmesini istiyorsaniz sag kosede   Alt alta mesajlar   bunu tikladiginizda butun mesajlari acik olarak gorebilir okuyabilirsiniz.. aradiginiz butun bilgileri bu forumda bulabilirsiniz..arastirdim ve sizlerle paylasmak istedim..umarim  sizde faydalanirsiniz...ok   sevgilerimle                                           Buraya tıklayarak gebelik haftanızı hesaplayın    

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

hafta hafta gebelik takvimi

Hafta hafta gelişim için tıklayınız >>>

Haftalar
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.
21.22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.
39.40.41
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 08.09.2005 15:51:04>

hayat***
  • Tüm gönderiler : 163
Ynt: HAMILELIK SIKAYETLERIMIZ - 16.08.2005 09:06:25
günaydın gizem.....
ya bendede aynı poblemler var biliyorsunki daha benim bebeişm cok yeni 8 hafta yeni bitti ama bendede cok bel ağrısı var ama bende öyle bir göğüs agrıları varki hiç uyuyamıyorum sırt üstü yatamıyorum belimden dolayı saga sola yatamıyorum göğüslerim sıkısıyor ve cok kötü sızlıyor...ya herkes cok sütün olacak o yüzden erkenden başlamıs gögüslerinin büyümesi falan diyorlar ama ben böyle hamilelik nasıl gececek diye kara kara düşünüyorumm...
ya arkadaslar birde banada küçük tavsiyelerde bulunurmusunuz yani mesela benim doktorum bana çiğ süt vermedi midemde gaz sorunu vardı sütlü tatlılar faln ye dedi onun diışında su yasak bunu ye falan gibi öneridede bulunmadı kolayı cok seviyorum kahveyi meyvalı sodayı cok seviyorum ya bunlar bebeğime zararlımı hiç bilmiyorum mesela ben hiç yoğurt yemiyorum peyniride haftada 1 kez oda pazar kahvaltısında kendime bir düzen koymalımıyım mesela hergün yogurt kesinlikle yemelimiyim???? siz özen gösteriyormuydunuz

emiroza
  • Tüm gönderiler : 2781
  • Bölge: nederland
Ynt: HAMILELIK SIKAYETLERIMIZ - 16.08.2005 09:27:31
3 ay oncesine kadar bende cok olurdu bel agrisi ayaklarima kramp falan girerdi cok zorlandim dogumdan sonra gecti.
gizem ya sen hamilemisin

etacarinea
  • Tüm gönderiler : 4322
Ynt: HAMILELIK SIKAYETLERIMIZ - 16.08.2005 11:25:56
MERHABA GİZEM,

BEL AĞRILARI OLACAKMIŞ BENDE DE YAVAŞ YAVAŞ BAŞLADI, AYAKTA UZUN SÜRE KALDIĞIMDA AĞRIYO AMA ŞİMDİLİK... KRAMPLARA GELİNCE SADECE KALSİYUMDAN DEĞİL, POTASYUM VE MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDEN DE OLDUĞUNU DUYMUŞTUM. KABAK ÇEKİRDEĞİ POTASYUM DEPOSU DİYE BİLİYORUM AYRICA, ÇİKOLATA DA ÇOK GÜZEL BİR MAGNEZYUM KAYNAĞI  AMA TABİİ DOKTORUNA DANIŞMAK EN İYİSİ ÇÜNKÜ BUNLAR ÇOK DA KİLO ALDIRABİLİR.

EDACIM, BENCE BOL BOL SÜT VEYA YOĞURT YEMELİSİN( GERÇİ BEN DE ÇOK YİYEMİYORUM AMA ELİNDEN GELDİĞİ KADAR) MESELA AYRAN YA DA CACIK YİYEBİLİRSİN ,SÜT MİDENİ RAHATSIZ EDERSE AYRICA BADEMDE DE ÇOK KALSİYUM VAR. BEBEK KALSİYUMA İHTİYAÇ DUYDUKÇA SENİN VÜCUDUNDAN KULLANACAĞI İÇİN KISA DÖNEMDE ETKİSİ OLMASA BİLE BEBEĞİNİN İHTİYACI KADARINI ALMAZSAN İLERDE KEMİK ERİMESİNE SEBEP OLUYORMUŞ.

SEVGİLER,
AYSU

emel_furkan
  • Tüm gönderiler : 225
  • Bölge: İstanbul
Ynt: HAMILELIK SIKAYETLERIMIZ - 16.08.2005 12:08:43
hamilelikte süt yoğurt ve peynir çok önemli ama ben hiç yiyemiyorum ilk hamileleiğimde çok severek yerdim ama şimdi mecburiyetten...böyle durumlarda vitamin hapı almak gerekiyor sanırım...kullanan varmı aranızda...ben kansız olduğum için kan hapı kullanıyorum ama yinede halsizim...

bu arada kramp sorunu bendede var bu konudaki bilgileriniz için teşekkürler çok faydası oldu...

amsterdam
  • Tüm gönderiler : 1275
Ynt: HAMILELIK SIKAYETLERIMIZ - 16.08.2005 12:37:49
gunaydin herkese,
kizlar bu sikayetler aslinda tipik hamileikle ilgili benimde belim yani hani su sokum kemigi dedikleri bolge var ya tam orasi agriyor sadece sag tarafim ama ve bazen oyle bi oluyor ki sanki felc gecirmisim gibi yere yigiliveriyroum...........

hattta gecen gun mutfaktan su getiririken birden bire yere yigildim ay esimde ebnde cok korktu bu bi kerede disarda oldu ama allhtan esim vardi yanimda ve yere yigilmadan hemen kolumdan tuttu yani bu problem tipik hamielik problemi imis cunku arkadaki bel kemikleri sikistigii icin oluyormus ben fizik tedavisi goruyorum su anda ve yeterince bol bol sut ve yogurt yiyorum..........

ve ben su ara 27 haftaligim ve benim halen mide bulanti ,kusma gibi sorunalrim var ve her sabah...............

onun haricinde aslind abol bol yuruyus yapmma laizm ama ben yuryemiyroum o yuzden yuzmeyi kesfettim simdi bol bol yuzuyorum.........
iste bende de bu kadra

Belinda.
Ynt: HAMILELIK SIKAYETLERIMIZ - 16.08.2005 14:46:00
hayat(ebru) canim mutlaka yogurt yemelisin ben   duzenli olarak yiyiyorum..goguslerinin agrisina gelince 3 ay dolana kadar aciyor benimde oyleydi sonra geciyor... bak arkadaslarin dedigi gibi sut icmiyorsun  badem fistik ceviz ye  bunlarda bebeis iicn iyi,,meyve suyu ic bol bol sebzelere agirlik ver..arkadaslar birde sunu biliyormusunuz.. yumurtanizi  asla az pismis yemeyin..kolay hamilelikler canim...emiroze!!.canim evet bende 27 haftaligim allah kismet ederse bir kizim olcak..etacarinea Aysu !! sagol canim bilgilerin icin cok guzel bak kabak cekirdekini hic duymamisdim tsk ler,, ya kemik erimesinde haklisin  annemde oldu bu  dogru emel_furkan
canim ben vitamin kulaniyorum  doktor vermisdi natalcare  kulaniyorum..bugunde dr gidicem seker testi icin bakalim ne olacak...amsterdam buketcim.. benim yok oyle agri deil.. sag omuzumun hemen altindan tutuyor... bu arada  aman dikkat et canim kendine allah korusun.. seninle ben ayni gidiyoruz ayni ayda bebisler gelicek hayirlisiyla...kizlar sagolun hepinize saglikli gunler diliyorum opuldunuz.. kendinize iyi bakin
Hazal
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 10.09.2005 09:39:21>

galactica
  • Tüm gönderiler : 1141
Ynt: HAMILELIK SIKAYETLERIMIZ - 16.08.2005 17:16:35
slm gizem ben banu. ben de 35 haftalık hamileyim ve 5 yıl önce geçirdiğim bir trafik kazasından dolayı oldukça ağır sayılabilecek omurga problemlerim var. bel ağrısı yaşamaya başladığımda hemen sıcak masaj yaparak ağrılarımı hafiflettim. kramplara gelince demir ve mağnezyum hapı kullandığımdan dolayı 3 kere uykuda yakalndım ama çok şükür tekrar etmedi. vücudumuz için elbette ki yoğurt ve peynir çok önemli eda. ben bir de balık yiyemediğimden balık yağı hapı kullanıyorum. tavsiye ederim. daha şimdiden anladım ki anne olmak hiç de kolay değilmiş. umarım hepimiz sağlıkla bebişlerimizin minicik kollarını boynumuza dolar süt kokulu başını göğsümüze yaslarız bir an önce. eminim ki o zaman tüm acılar unutulacaktır. sevgiyle kalmanız dileğiyle.

bahar25
  • Tüm gönderiler : 1090
  • Bölge: FINLAND / Adana
Ynt: HAMILELIK SIKAYETLERIMIZ - 16.08.2005 20:55:29
ben dogum yapana kadar bel agrisindan kurtulamamistim:))  dogum yaptim hala vardi ama simdi gecti

Belinda.
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ - 17.08.2005 02:18:52
banucum cok gecmis olsun Allah korumus..bebisinde hayirli olsun  ... bugun bende seker testi icin dr gittim.. yaa hemsire damar bulamadi kolumda kolumu delik desik etti  simdi igne yerleri mosmor..defalarca girdi cikdi.. en sonu baska hemsire geldi bir defada girdi kan aldi.. haftaya sonuc belli olacak..olan kollarima oldu morarti  beni digeri.. ve bu arada basligi degisdim sikayet  yanlis olmus bu donem heyecan dolu bir donemimiz azicik sorunlarimizda olsa.. sonunda  bebislerimizi kucagimiza almak sevinci var ;)))))) Hazal
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 10.09.2005 09:39:56>

Belinda.
Ynt: Gebelik Takip Protokolü - 17.08.2005 08:00:14

Gebelik Takip Protokolü

Haftalar

Yapılacak Tetkikler

2-6
Son adet tarihinin doğrulanması, indirekt
coombs, TORCH Hbsag, tam kan sayımı, Ailenin bilgilendirlmesi, folik asit
verilmesi

12
Vaginal ultrason ile ense ödeminin aranması,,
kalsiyum, demir veya multivitamin verilmesi

16-18
Üçlü testin yapılması, ultrason

20-22
Amniosentez, 2.düzey ultrasonografi

24-26
Diyabet ve hipertansiyonaranması, 50 gr şeker
yükleme testi,gerekirse 100 gr OGGT yapılması

28-30
İndirekt cooms testi,Rho-gam, tetanoz aşısı

32
Yüksek riskli gebelerde NST takipleri

37
Kontrol NST

38
Kontrol NST

39
Daha önceki doğum sezaryen ile olmuşsa sezaryen
tarihinin belirlenmesi

40
Doğum gerçekleşmemişse NST takipleri yapılır,
testin durumuna göre belirli aralıklarla tekrarlanır
Bebeğin Anne Karnındaki Gelişim Süreçleri

1 ay : Henüz anne rahmine yeni yerleşme sürecidir. Anne rahmi ile gebelik arasında damarsal bağlantı başlamıştır. Bebeğin baş ve organları henüz taslak halindedir. Sinir sistemi gelişmeye başlamıştır. Bebek 10-12 mm kadar uzunluktadır.

2 ay : Organogenez olarak adlandırılan organların teşekkül devresidir. Tüm organlar taslak halindedir. Bu devrede dış etkenlere maruz kalınırsa bebekte zarar meydana gelme ihtimali olan devredir. Kalp ve temel damar sistemi oluşmuş ve 5 haftada kalp atmaya başlamıştır.İç organlar ve özellikle mide barsak sistemi gelişir. El ve ayaklar büyümeye başlar. Dış üreme organları teşekkül eder. Bebek 25 mm uzunluktadır. 

3 -4 ay : Minyatür bir insan şeklini almış olan bebekte dış organlar teşekkül etmiştir. Kemikleşme başlamıştır. Kafa hızla gelişmektedir. Omurga son şeklini almaktadır. Mide barsak sistemi çalışmaya başlar. 3 ay sonunda omurga da kapanır. Bebek yaklaşık 7.5 cm uzunluktadır. 

5 - 6ay : Ortalama ağırlığı 500 gr civarındadır. Bebek hareketleri anne tarafından hissedilir. Henüz organlar büyüme devresindedir. Vücudunda ayva tüyleri büyümeye başlar. Saçlar çıkmaya başlar.6 ayda saçlara ilaveten kaş ve kirpikler gelişmeye başlar.Akciğerleri halen gelişmemiştir. Gözleri açılmaya başlar. Ortalama 750 gr civarında ağırlığı mevcuttur.

7 ay : Akciğerlerde nefes almayı sağlayan surfaktan adındaki maddele üretilmeye başlar. Doğum gerçekleşirse yoğun bakım şartları ile yaşayabilir. Ortalama 1000 gr civarındadır.

8 ay: Bebekte hızlı kilo aldığı devre başlar. Ortalama 200 ile 250 gr arasında kilo artışı saptanır. Erkek bebeklerde testisler torbalara inmeye başlar. Akciğer gelişimi hızlanır. Normal hayata adaptasyon süreci başlamıştır. 2000 gr civarında ağırlığa ulaşır.

9 ay: Bebeğin tüm organları gelişmiş ve doğum için hazırdır. Akciğerleri nefes almak için gerekli olgunluk sürecini geçirmiştir. Kalbinde sağ ve sol kulakçık arasında delik doğumdan sonra kapanacak. Aynı şekilde akciğer atardamar ve ana damar(aorta) arasındaki açık kanal doğumdan sonra kapanacak. Bu devrede önde gelen baş ise doğum kanalına yerleşmiştir. Hazal
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 10.09.2005 09:40:39>

Belinda.
Nelere dikkar etmek gerek?? - 17.08.2005 08:02:15

Gebelik Süresince Nelere Dikkat Edilmeli ?

Sigara ve alkol kullanmayınız.

Hekim önerisi dışında ilaç almayınız.

Hekiminizin önerdiği demir ilacını düzenli olarak kullanınız.

Uzun süre ayakta durmayınız.

Günlük işleriniz sırasında kendinizi yormayınız.

Bisiklet sürme, tenis oynama, kayak yapma gibi sporlardan uzak durunuz.

Mesleğiniz gereği de olsa ağır nesneler kaldırmaktan, zararlı metal, kimyasal madde ve radyasyondan uzak durunuz.

Yolculuktan önce doktorunuza danışınız.

Bol ve rahat giysileri seçiniz.

Alçak topuklu rahat ayakkabılar giyiniz.

Pamuklu iç çamaşırları giyinin ve iç çamaşırlarınızı günlük olarak değiştiriniz

Yüzük ve bilezik gibi takılar takmayınız.

Diş bakımına özen gösterin. Sabah uyanınca, akşam yatmadan önce ve her öğünden sonra yumuşak fırça ile, yavaş haraketlerle dişlerinizi fırçalayınız.

Röntgen ışınlarından sakının. Çok fazla zorunlu olmadıkça radyolojik inceleme yaptırmayınız.

Her türlü canlı aşıdan sakınınız (Gerekli durumlarda salk polio aşısı, tetanoz aşısı yaptırmanın sakıncalı olmadığı aklınızda bulunsun.

Düşük riski yok ise son aya kadar cinsi ilişkide bulunmakta sakınca yoktur.

Haftada en az bir kez ayakta; duş alır biçimde, ılık su ile banyo yapın.

Meme bakımına özen gösteriniz.
Sarkmayı önlemek için çok sıkı olmayan askılı, pamuk dokumalı sütyen giyiniz.
Dolgunluğu önlemek için hafif parmak dokunuşları ile masaj yapınız.

Bol su içiniz.

C vitamini ve kalsiyum yönünden zengin gıdalar (Turuçgiller, süt ve süt ürünleri) seçiniz.

Lifli besinleri tercih ediniz.

Gebelik boyunca 10-12 kg'dan fazla kilo almamaya özen gösteriniz.

Aşağıda durumlarda hemen hekime başvurunuz;

1-Vajinal kanama: Düşük olasılığını gösterir. Bebeğin olduğu kadar annenin de yaşamını etkileyebilir.

2-Karında belirgin, sürekli ya da aralıklı ağrı olması: Dış gebelik, düşük, erken doğum belirtisi olabilir.

3-Fetus hareketlerinin artması ya da azalması. Fetusun sıkıntı içinde olduğunu gösterir.

4-Yüksek ateş titreme: Enfeksiyon belirtisidir.
Bulanık ya da bozuk görme,
Şiddetli baş ağrısı,
İnatçı kusma,

5-İdrar yaparken yanma, zorluk ya da az idrar çıkarma: İdrar yolları enfeksiyonunu gösterir.

6-Ellerde ayaklarda ya da yüzde şişme: Böbrek işlevlerinde bozukluğu gösterir.
Hazal
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 10.09.2005 09:41:19>

Belinda.
Gebelik aylarina gore vucudun gelismi.. - 17.08.2005 08:20:27
Gebelik Aylarýna Göre Anne Vücudunun Geliþimi

1. AY Gebeliðin Ýlk Aylarý...

Gebeliðin ilk aylarýnda hormonlarýnýzdaki deðiþikliklerin sonucunda aþaðýdakilerin biri veya birkaçý görülebilir, bunlar 12. haftadan sonra azalýr.

Adet gecikmesi
Göðüslerde büyüme, gerginlik, hassasiyet
Bulantý, kusma
Aðýzda metalik tat
Yiyeceklere ilginin deðiþmesi örneðin alkol veya kahveden tiksinme,
Bazý besinlere aþýrý istek
Yorgunluk, halsizlik
Vajen akýntýsýnda artýþ
Sýk idrara gitme
Duygusallaþma

2. AY Doðum Zamanýnýn Hesaplanmasý

Son adetin ilk gününe 280 gün eklenerek bulunur.
Gebelik süresi 40 hafta kabul edilse de, 38 ile 42 haftalar arasý normal sayýlýr.

Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler
Sigara, alkol ve doktora danýþmadan alýnan ilaçlar gebelik boyunca, özellikle de bebeðin organlarýnýn geliþtiði ilk 3 ayda zararlýdýr.
Kedi, köpek dýþkýsý ve çið etle temas edilmemelidir. Bunlar bebeðe zararlý olabilecek toksoplazma denen paraziti taþýyabilir.

3. AY Gebeliðe Alýþma
Gebeliðin baþlarinda görülen bulantý, kusmalar ve sýk idrara çýkma bu dönemden itibaren azalýr.
Baðýrsak hareketleri yavaþladýðýndan kabýzlýk görülebilir.
Aþýrý kusmanýz olmamýþsa bu dönemde 1-2 kg almanýz beklenir. Bu tüm gebelikte alinan kilonun % 1O'una karþýiýk gelir.
Hormon deðiþikliklerinden dolayý bu dönemde aþýrý duygusal olabilirsiniz.

Kontroller için doktora baþvurun.
Taze yiyeceklerle ve dengeli beslenin.
Kabýzliða karþi bol su için ve yeþil sebze gibi Iifli yiyecekler yiyin.
Göðüsleri destekleyecek uygun bir sütyen kullanýn.
Diþlerinizi kontrol ettirin.

4. AY Gebelik Artýk Belli Oluyor...
Kendinizi daha enerjik hissetmeye baþlarsýnýz.
Gebe olduðunuz dýþardan belli olmaya baþlar.
Cildiniz koyulaþabilir.
Göðüsleriniz büyür.
Beliniz kalýnlaþmaya baþlar.
Karnýnýz belirginleþmeye baþlar.
Karnýnýzýn üstünde koyu bir çizgi görülebilir. Doðumdan kýsa bir süre sonra bu çizgi kaybolur.

Bu dönemde iþtahýnýz artmaya baþladýðýndan, saðlýklý beslenerek kilonuza dikkat etmelisiniz.
Bol ve rahat giysileri tercih etmelisiniz.
Bir Tehlike; KANSIZLIK
Ülkemizde kansýzlýk halen çok yaygýndýr.
Gebelikte artan demir ihtiyaci uygun þekilde karþýlanmazsa kansýzlýk önemli bir sorun halini alýr.
Kansýzlýk anneye ve bebeðe zarar verebilir, kansýzlýðý olan bir anne için düþük erken doðum, düþük doðum aðýrlýklý bebek, ölü doðum riski daha yüksektir.
Bu dönemde kansýzlýðýn geliþimini önlemek için demir desteðine baþlanmasý uygundur.

5. AY Gebelik Ýlerliyor...
Memelerden ilk süt gelebilir, bu sadece silinmeli, meme sýkýlmamalýdýr.
Cilt koyulaþmasý artabilir.
Sýrt aðrýsý, kasýklarda gerilme, vajen akýntýsý, diþeti kanamasý gibi yakýnmalara sýk rastlanýr.
Bebeðinizin hýzlý büyüdüðü ve sizin de hýzla kilo alacaðýnýz bir döneme girdiðinizden saðlýklý beslenmeye çok dikkat etmelisiniz.
Kendinize özen göstermelisiniz.
Rahat giysi ve ayakkabýlar giymelisiniz.
Bebek eþya ve giysileri düþünmeye baþlamalýsýnýz

6. AY Gebeliðin En Ýyi Zamanlarý...
Bu dönemde kendinizi daha iyi ve zinde hissedeceksiniz.
Kilo artýþý hýzlanabilir.

Her fýrsatta ayaklarýnýzý yukarý kaldýrarak dinlenmelisiniz.
Belinizi ve bacaklarýnýzý sýkan giysilerden kaçýnmalýsýnýz.
Sýcaða duyarlýlýðýnýz artacaðýndan bol bol su içmelisiniz.

7. AY Gebelik Ýlerlemeye Devam Ediyor...
Sindirim güçlüðü ve kramplar görülebilir.
Karýnda çatlaklar oluþabilir.
Uyku bozukluklarý olabilir.

Doktor kontrollerini sýklaþtýrmalýsýnýz.
Gün içinde sýk sýk dinlenmeli, gece erken yatmalýsýnýz.
Her fýrsatta ayaklarýnýzý yukarý kaldýrarak dinlenmelisiniz.

8. AY Bebek Her An Gelebilir...

Kendinizi aðýr ve hantal hissedebilirsiniz.
Rahat uyuyamayabilirsiniz.

Bu Dönemde Olanlar
Büyüyen bebek iç organlarýnýza baský yaparak solunum güçlüðüne, sýk idrara çýkmaya neden olabilir.
Koþarken, gülerken ya da öksürürken idrar kaçýrabilirsiniz.
Olabildiðince dinlenmeli, gün ortasýnda uzanýp yatmalýsýnýz.
Kilo artýþýnýz fazla ise karbonhidratlarý azaltmalýsýnýz.Gebelikte alýnan ortalama kilonun 10-12 kg arasýnda deðiþmesi idealdir.
Bebeðinize gereken temel malzemeleri þimdiden alabilirsiniz.

9. AY Tatlý Heyecan...
Çalýþýyorsanýz doðum iznine çýkmýþ, doðum hazýrlýklarýna baþlamýþ olmalýsýnýz.
Bu dönemde anne olmanin vereceði sorumluluklar nedeniyle heyecanlý olabilirsiniz.

Bu Dönemde Olanlar

Bu dönemde bebeðin baþýnýn Ieðen kemiði boþluðuna girmesiyle mide yanmasý, sindirim, solunum güçlüðü
yakýnmalarý azalýr.
Bebeðin baþý idrar torbasina baský yaptýðýndan idrara çýkma sýklýðý artabilir.
Sizi yorabilecek iþlerden kaçýnmalýsýnýz.

10. AY Artýk Bebek Yolda...

Doðum heyecaný baþlar, biran önce doðumun gerçekleþmesini isteyebilirsiniz.

Bu Dönemde Olanlar
Yalancý doðum aðrýlarý sizi yanýltabilir, doðumun baþladýðýný sanabilirsiniz. Bunlar düzenli ve sýk deðildir.
Bu dönemde bolca dinlenin.
Doktor kontrollerini aksatmayýn, her an doðum gerçekleþebilir.

Hazal
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 10.09.2005 09:41:59>

amsterdam
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 17.08.2005 11:08:51
guanydin herkese,

gizemcigim ne gzuel yazmisin ya valahi ara sira bu bilgileri ariyroum ama bazen oluyor buluyorum bazende bulamiyorum iyi oldu artik girer girrr bakarim..........

turkiyede belki hamileliklerde bu yazdigin butun testler yapiliyordur ama ben burda henuz daha bi testle karsilasmadim yani ilk basta iste aids test ,seker tetsi ,felan yapiliyor ama onun haricinde tetanoz asisi yapiliyor mu bilmiyorum........

ben simdi 27 haftaligim bakalim tekrardan benim sekerimi felna olcecek mi  normalde yapilmasi gerekiyor dimi...........

aybeges
  • Tüm gönderiler : 19
  • Katıldı: 16 August 2005
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 17.08.2005 16:27:19
Merhaba Arkadaşlar,
Ben yeni üye oldum. Daha doğrusu 1 senedir girmediğim için yeniden üye oldum. Ben 24 haftalık hamileyim. 1 sene boyunca hiç bir bebek sitesine girmememin nedeni oğluşuma işallah tüp bebek tedavisiyle kavuşacağım. Bu dönem sıkıntılı geçtiği için kendimi özellikle bebek sitelerinden uzak tuttum moral açısından kafamı olabildiğince bebekten uzaklaştırmam gerekiyordu. Sıkıntılı ve endişeli günlerdi tabi ki Allah tüm isteyenlere bebk sahibi yapar işallah ama şunu gördüm ve anladım ki hepsi geleceği zamanı biliyor benim 2. denememde oldu fiziksel maddi manevi tabi ki acı çektim çektik eşimle ama herşeye değiyor inanın şimdi içimde kıpırdadıkça çıldırıyorum.
Ben 17 haftam dolana kadar bol mide bulantısı çektim ama sanırım biraz zor elde edilen bir bebek olduğu için bir tane bile ilaç ağzıma koymadım inadına mide bulantısının üstüne yemeklerimi yedim birazda bu durum sanırım psikoloji ile bağlantılı ben sürekli beynime mide bulantın çok normal ama yemeğinide yemelisin şeklinde sinayller göndewrip durdum
 Bizim ki ultra planlı bir hamilelik olucağı için tedavi sırasında da çok falza hormon alacağımdan tedavi öncesi yaklaşık 3,5 ayda düzenli beslenerek 9 kilo verdim hem fazla kilomdan kurtulmuş oldum hemde vücudum dengeli beslenmeye alıştı. Hamileliğin ilk başlarında tabi ki mide bulantılarından dolayı yiyemediğim besinler oldu ama biter bitmez özellikle süt ve süt ürünleri, balık sebze ve meyveya başladım. Ben de süt alerjisi var süt içtimmi hastanelik oluyorum dolayısıyla her gün yoğurt ve peynir normal miktarlarda yemeniz yeterli geliyor ama özellikle son trimestırda bebek sizden kalsiyum ve demiri hortumladığı için çok bolca tüketmenizde fayda var. Kabızlık şikayeti genelde tüm hamilelerde görülür bundan dolayı bol posalı mevya ve sebze tüketmekte fayda var. Balıkta bebeğin zeka ve beyin gelişimi açısından çok önemli haftada 3-4 kere mutlaka balık yemenizi tavsiye ederim. Onun dışında tüm besin gruplarından dengeli aldınızmı zaten yeterli gelir. Ben kramlarım için kalsiyum fort ve magnezyum (diasparol ) kullanıyorum nispeten azalsada hala uykuda canımı acıtıyorlar bu durumda bir doz eşimi kullanıyorum (masaj için)amma uzun yazdım yahu kesin okumazsınız bu kadar uzun ben keseyimde sonra devam ederim.

bahar25
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 17.08.2005 18:19:39
Ben hamileyken hep site site gezip bbegimin gelismesine bakiyorum,  Gizem ne guzel hepsini yazmis sizler icin, valla sanslisiniz

Belinda.
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 17.08.2005 19:03:24
buketcim!  canim begendigine sevindim .. bu hafta seninde seker testini kesin yaparlar  yapilmasi gerek cunki.. tetenosa gelince usa de 10 yilda bir kadina zaten vuruyorlar yapilmasi gerek.. ben  hamilelikten once yapilmisdim..neyse hafta hafta takip edersin artik burdan kolay olur senin icin;))aybeges !! canim allah hayirli ugurlu etsin saglikli hamilelikler gecirmeni diliyorum..uzun yazmisisin diyorsun kimse okumaz yokkk ben sonuna kadar okudum ve eminimki herkes okumusdur .. onemli olan burda hamilelerin  fikir alis verisi tabiki yazacagiz konusacaz hep beraber eline saglik canim ..stressten uzak durman  bencede iyi fikir sana katiliyorum,, allah bebisini saglikla kucagina almayi nasip etsin dilerim...baharcim!! bende canim aynisini yapiyorum  hafta  hafta takip ettigim icin site site dolasiyorum,, ve  bu sitenin 2 tanesini buraya kopy yaptim  arkadaslar icin kolay olsun diye begendiklerinede sevindim... neyse kizlar hepiniz kendinize iyi bakin  optum.. bebislerede iyi bakin..

Hazal
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 10.09.2005 09:42:38>

Belinda.
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 17.08.2005 22:48:48
bebeğim^^ canim  cok normal hamilelikte gercekten cok hasas olunuyor bende zaman zaman oluyorum..bazen hic konusmak bile istemiyorum.. neyseki esim  anlayis gosteriyor bu duruma..hele bebisin hareketleri ilerliyen haftalarda daha cok hisedeecksin ayy cok guzel bir duygu  bebisinle konus  ben konusuyorum artik bu son bir haftada dahada hareketleri belirgenlesti  o oynadikca  ben dunyanin en mutlu insani oluyorum;))).ya dun gece bende uyuyamadim bel agrisindan..yaa kizlar hepinize bir sorum var elektrikli masaj minderleri kulandinizmi hic? zarari varmi acaba ben dun gece kulandim  ama sicak ayarini acmadan kulandim bir 10 dk sonra  kapatim korktum bebesime zarar verirmi diye bu konuda bilgisi olan varmi acaba?    Hazal
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 10.09.2005 09:43:03>

Belinda.
Ynt: onemli - 17.08.2005 23:05:02
Sigara ve alkol kullanmayınız.

Hekim önerisi dışında ilaç almayınız.

Hekiminizin önerdiği demir ilacını düzenli olarak kullanınız.

Uzun süre ayakta durmayınız.

Günlük işleriniz sırasında kendinizi yormayınız.

Bisiklet sürme, tenis oynama, kayak yapma gibi sporlardan uzak durunuz.

Mesleğiniz gereği de olsa ağır nesneler kaldırmaktan, zararlı metal, kimyasal madde ve radyasyondan uzak durunuz.

Yolculuktan önce doktorunuza danışınız.

Bol ve rahat giysileri seçiniz.

Alçak topuklu rahat ayakkabılar giyiniz.

Pamuklu iç çamaşırları giyinin ve iç çamaşırlarınızı günlük olarak değiştiriniz

Yüzük ve bilezik gibi takılar takmayınız.

Diş bakımına özen gösterin. Sabah uyanınca, akşam yatmadan önce ve her öğünden sonra yumuşak fırça ile, yavaş haraketlerle dişlerinizi fırçalayınız.

Röntgen ışınlarından sakının. Çok fazla zorunlu olmadıkça radyolojik inceleme yaptırmayınız.

Her türlü canlı aşıdan sakınınız (Gerekli durumlarda salk polio aşısı, tetanoz aşısı yaptırmanın sakıncalı olmadığı aklınızda bulunsun.

Düşük riski yok ise son aya kadar cinsi ilişkide bulunmakta sakınca yoktur.

Haftada en az bir kez ayakta; duş alır biçimde, ılık su ile banyo yapın.

Meme bakımına özen gösteriniz.
Sarkmayı önlemek için çok sıkı olmayan askılı, pamuk dokumalı sütyen giyiniz.
Dolgunluğu önlemek için hafif parmak dokunuşları ile masaj yapınız.

Bol su içiniz.

C vitamini ve kalsiyum yönünden zengin gıdalar (Turuçgiller, süt ve süt ürünleri) seçiniz.

Lifli besinleri tercih ediniz.

Gebelik boyunca 10-12 kg'dan fazla kilo almamaya özen gösteriniz.

Aşağıda durumlarda hemen hekime başvurunuz;

1-Vajinal kanama: Düşük olasılığını gösterir. Bebeğin olduğu kadar annenin de yaşamını etkileyebilir.

2-Karında belirgin, sürekli ya da aralıklı ağrı olması: Dış gebelik, düşük, erken doğum belirtisi olabilir.

3-Fetus hareketlerinin artması ya da azalması. Fetusun sıkıntı içinde olduğunu gösterir.

4-Yüksek ateş titreme: Enfeksiyon belirtisidir.
Bulanık ya da bozuk görme,
Şiddetli baş ağrısı,
İnatçı kusma,

5-İdrar yaparken yanma, zorluk ya da az idrar çıkarma: İdrar yolları enfeksiyonunu gösterir.

6-Ellerde ayaklarda ya da yüzde şişme: Böbrek işlevlerinde bozukluğu gösterir.

Gebelik normal yaşantıyı değiştirmeyi gerektirmez. Ancak gebe kadın, mümkün olduğunca sakin, kaygı ve baskılardan uzak yaşamalı ve dengeli beslenmelidir.
Herşey normal olduğu sürece hareketliliği kısıtlamaya gerek yoktur. Hamile bir kadın günlük yaşamını ve çevresi ile ilişkilerini kısıtlamadan devam ettirmeye çalışmalıdır. Gebelik sırasında kesinlikle sigara içilmemelidir.
Sigaranın bebeğin düşük kiloda doğmasına ve huzursuz bir bebeklik geçirmesine neden olduğu bilinmektedir. Kocası da, sigarayı bırakmasa bile, eşinin yanında içmemelidir. Gebe, alkol kullanmaktan da kaçınmalıdır. Gebenin duygusal dünyasının ne kadar duyarlı olduğu yakın çevresi tarafından hiç unutulmamalıdır. Korku ve endişeleri, öncelikle eşi tarafından özen ve anlayışla karşılanmalıdır. Bu destek yalnızca gebelik sırasında değil, doğum ve doğumdan sonra bebekle birlikte yeni yaşantının düzenlenmesinde de devam etmelidir.

1-2-3 HAFTA

4. HAFTA

5. HAFTA

6. HAFTA

7. HAFTA

8. HAFTA

9. HAFTA

10. HAFTA

11. HAFTA

12. HAFTA

13. HAFTA

2. TRIMESTR

14. HAFTA

15. HAFTA

16. HAFTA

17. HAFTA

18. HAFTA

19. HAFTA

20. HAFTA

21. HAFTA

22. HAFTA

23. HAFTA

23. HAFTA

24. HAFTA

25. HAFTA

26. HAFTA

3. TRIMESTR

27. HAFTA

28. HAFTA

29. HAFTA

30. HAFTA

31. HAFTA

32. HAFTA

33. HAFTA

34. HAFTA

35. HAFTA

36. HAFTA

37. HAFTA

38. HAFTA

39. HAFTA

40. HAFTA

GEBELİK AYINA GÖRE VÜCUDUNUZUN GELİŞİMİ

1. AY

2. AY

3. AY

4. AY

5. AY

6. AY

7. AY

8. AY

9. AY

HAMİLELİKTE OLABİLECEK TEHLİKELİ DURUMLAR

HAMİLELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

HAMİLELİKTE SIK RASTLANAN ŞİKAYETLER

BESLENME, ÇALIŞMA HAYATI, SEYAHATLER

EGZERSİZ

DOĞUMA HAZIRLIK

DOĞUM

LOHUSALIK DÖNEMİ

MEME VERMEK

Hazal
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 10.09.2005 09:43:32>

Belinda.
Ynt: Amniosentez yapılmalı mı? - 18.08.2005 08:06:04
Amniosentez yapılmalı mı?

Tarama testlerinin pozitif çıktıgı durumlarda ya da ultrason muayeneleri esnasında kromozom işareti olabilecek ultrason görüntülerinde ve yaşa baglı kromozom hastalığı riskindeki artışı düşünerek hastaya teklif edilen karyotip incelemesi (bebeğin dökülen hücrelerinde kromozom sayımı yapmak amacıyla karın cildinden girilerek amnios mayiinden 20 cc kadar sıvı alma işlemidir. Bu dönemde rahminiz yeterince pelvis boşluğu üzerine gelmiş ve karın cildi yolu ile kolayca ulaşılabilmektedir.Bebeğin etrafında yeterince sıvı vardır.Bu yüzden kolayca yapılabilmektedir.Esasen tecrübeli bir perinatolog için kalça ignesi yapmaktan farksızdır.

Amniosentezin yapılma indikasyonları
· Ileri anne yasinda olasi yüksek orandaki fetal kromozom anomalisi tespiti
· Down syndromu gibi kromozomal bozukluklari
· Rubella veya herpes gibi intrauaterin infenksiyonlarin tespiti
· Iskelet hastaliklarinin tespiti ve onayi için
· Noral tüp defektlerinde( NTD) Alfa fetoprotein
ya da asetil kolin esteraz enzim seviyesi için
· Hemofili gibi sekse bagli geçen hastaliklarin tespiti için
· Eritroblastosis featalis gibi kan hastaliklarinda
· Cystunria gibi enzim eksikliklerinde,
· Fetal akciger olgunlasma tayini,
· Fetal bozukluklarin medikal tedavisi
· Kan uyusmazligindaki tablonun siddetinin tayininde kullanilmaktadir.

Amniosentezin Riskleri
% 0.5 oraninda bebegin kayip edilme riski vardır.Eğer tarama testlerinde ve yaşa baglı faktörlere bağlıi anomalili bebek doğurma riskleriniz bundan yüksekse mantıklı olarak amniosentezi kabul etmeniz doğru bir karardır

· Fetusun amniosentez ignesinden zarar görmesi
· fetusun,placentanın infenksiyon kapması
· Düşük olması
· Erken doğum ihtimali
· Amniosentez sırasında sıvı kaçağı 1-2 gün sürebilir.
· Kan uyuşmazlığında izoimmunizasyon artabilir.Bu yüzden amniosentez sırasında kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır.
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 07.09.2005 17:56:58>

Belinda.
Ynt:Bebeğinizle eve giderken - 18.08.2005 08:10:27
Bebeğinizle eve giderken

Ailenize küçücük bir birey daha katıldı, hayırlı olsun. Sakın “Biz bu bebekle ne yaparız” gibi endişelere kapılmayın. Bize kulak verin ve gerisini merak etmeyin. Bu yazıdaki amacımız yeni doğan bir bebeğin temel sağlığı ve huzuru için gerekli birkaç noktaya kısaca değinmektir.

Göbek düşene kadarki ilk 1 hafatlık sürede mutlaka bir antisepitk solüsyonla göbek bakımı yapılmalıdır. Bu amaçla kullanılan bazı ilaçlar ciltte tahriş yapabileceğinden ilacı lütfen sadece göbek kordonuna sürünüz ve cildine fazla bulaştırmayınız. Bir kulak temizleme çubuğu, ilacı göbek kordonuna daha kontollü olarak sürmenize yardımcı olabilir. İlacı sürdükten sonra steril gazlı bezi üzerine sarmak ve sarılı göbeği alt bağlama bezinin dışarısına çıkarmak, göbeğin daha temiz, güvenli ve sağlıklı olarak düşmesini sağlayacaktır. Bu konuda çok net bir bilgi olmamakla birlikte göbek düşmeden bebeği yıkamamanız daha uygun olacaktır. Çünkü ıslanan göbeğin kuruması ve düşmesi gecikebilir. Bunun için göbeğin direk olarak suya girmemesi yeterlidir. Ancak bebeğin başını eğip yıkamak ve vücudunu ıslak sabunlu-duru bezle silmekte bir sakınca yoktur. Bebeğinizi ilk muayenesine götürdüğünüzde yenidoğan tarama testlerinin alınıp alınmadığından emin olunuz (halk arasında zeka testi olarak da anılır). Bu konunun önemine bir sonraki yazımızda değinceğiz.

D vitamini çocuğunuzun kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Lütfen doktorunuzun önerisi doğrultusunda 15 günden sonra çocuğunuza D vitamini başlamayı unutmayınız. Serum fizyolojik içeren bir damla bebeğinizin doğal olarak kuruyan ve tıkanan burnunu nemlendirecek ve tıkanıklığını açacaktır, böylece çocuğunuz daha huzurlu olacak ve daha rahat emecektir. Bu tür bir damlayı bebeğinizle eve gittiğiniz ilk günden itibaren kullanmanız uygun olacaktır.

Şimdi size bebeğinizin sağlıklı büyümesi, ve gaz, kabızlık, kusma gibi sindirim şikayetlerinin az olması için 2 altın kuraldan bahsetmek istiyoruz

1.Kural: Bebeğinizi ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile besleyin!

Yazın sıcak günleri bile sizi korkutmasın. Bebeğinizin ilk 6 ay kesinlikle suya dahi ihtiyacı yoktur. Sütünüzün zaten yüzde 90-95’i sudan oluşmaktadır. Arada mama veya su, çay gibi diğer sıvıları vermek, bebeğinizin midesinde doygunluk hissi yaratarak, sizi daha seyrek emmesine, bu da dolaylı olarak sütünüzün azalamasına neden olacaktır. Çünkü sütünüz emdikçe artar, sütünüz az diye emzirmekten kaçınırsanız sütünüz daha da azalır.

Bebek her emdiğinde bir sonraki öğünü için göğüslerinizi süt yapımına hazırlar. Özelllikle sezeryan doğumlardan sonra sütünüzün gelmesi daha da gecikebilir. Bu durumda ne yapabileceğinizi doktorunuza danışabilirsiniz. Anne sütü bebek için en kolay sindirilen gıdadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz, kusma ve kabızlık gibi şikayetler en az düzeyde olacaktır.

Anne sütünün içinde bebeğinizi mikroplardan zatürre, ishal gibi hastalıklardan koruyan çok özel kimyasal maddeler vardır. Bunlar bugün en gelişmiş teknoloji ile üretilen mamada bile taklit edilememiştir. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka gelişiminin daha hızlı olduğunu, birçok erişkin yaş hastalığına karşı bile koruyucu özelliklerinin olduğunu biliyor muydunuz? İşte tüm bu nedenlerle bebeğinize “ilk 6 ay lütfen sadece anne sütü” veriniz.

2.Kural: Bebeğinizi her beslenme sonrası 15-20 dakika dik pozisyonda ve hareketsiz tutunuz!

Bebeklerin mide kapağı ilk 2-3 ay çok iyi çalışmaz. Bu nedenle bebeklerin beslenme sonrası hemen yatırılması, hele de yatırılıp kaldırılması,altını değiştirmek veya giydirmek-soymak amacıyla evirilip çevrilmesi bebeğin midesinin bulanmasına sütün köpürerek daha çok gaz yapmasına, daha da önemlisi sütün, kapağı açık bir şişeden döküldüğü gibi geri gelmesine neden olur.

Bebeğinizin 2-3 dakikada sesli gaz çıkarmasına aldanmayınız. Bu yüzden “beslenme sonrası bebeğinizi lütfen 15-20 dakika dik ve hareketsiz bir pozisyonda tutunuz”

Tüm bu önlemlere rağmen bebeğinizde ayaklarını karnına çekme, devamlı ağlama, ıkınma-kızarma-huzursuzluk gibi şikayetler oluyorsa, bunlar genellikle gaz sancılarıdır. Bu durumda doktorunuzun önereceği bir ağrı kesici fitil ve gaz damlası gibi ilaçları kullanmanız faydalı olabilir.
Ağrı kesici fitiller ileride ateş ve aşı reaksiyonlarında da işinize yarayacak bir ilaçlardır

Rahminizde kücük bir bebek iken ne hale geldi,yasam cok hizli bir bakmissiniz okula gidiyor.

Gaz sancıları olduktan sonra bebeği kandıracak bazı önlemler:

1.Karına sıcak havlu koymak ve masaj yapmak
2.Ilık duş aldırmak
3.Araba ile gezmeye çıkarmak(en iyi yöntemlerden biri)
4.Bu imkanınız yoksa, evde elektrik süpürgesi-saç kurutma makinesi veya aspiratör gibi gürültü çıkran motorlu bir aleti bebeğinizin yanında çalıştırmak dikkatini dağıtarak rahatlamasını sağlayabilir.
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 07.09.2005 17:57:28>

Belinda.
Ynt: Gebelikte sırt ve karın ağrısı - 18.08.2005 08:17:55
Gebelikte sırt ve karın ağrısı

Gebelikte sırt ve karın ağrısı

İkinci 3 aylık dönemde rahmin genişliğindeki hızlı artışı fark edebilirsiniz, rahim büyürken karın boşluğundaki diğer organlarınız normal yerlerinden biraz uzaklaşacaklardır. Böylece organları yerlerinde tutan kas ve liflerde aşırı gerilme olacaktır. Bu dönemde görülen ağrı ve yanmaların asıl nedeni rahmin ağırlık ve hacmindeki büyüme ve gebelikte artan bazı hormonlardır.

1. Sırt Ağrısı

Gebelikte artan bazı hormonların (relaksin) etkisiyle tüm eklemlerde, özellikle kalça eklemlerinde gevşeme ve ayrılmalar oluşur. Bu dönemde rahim ağırlığı da artar ve ağırlık merkezinin yeri değişerek zamanla ve farkında olmadan gebenin duruş ve yürüme şekli değişir. Ağırlık merkezinin değişmesine bağlı olan değişiklikleri karşılamak için yapılan duruş değişiklikleri, bazı kaslara normalden daha fazla yük binmesi sonucu sırt ağrılarına neden olur. Sırt ağrısına neden olan bir başka faktör ise; karın bölgesindeki kasların hafif de olsa ayrılmasıdır.

Öneriler

· Doğru duruş egzersizlerini öğrenip, uygulayınız.
· Bacaklarınızı otururken hafif yükseltin ve bacak bacak üstüne atmayınız.
· Ani yakalama hareketleri yapmayınız veya kolunuzu aniden başınızın üzerine kaldırmayınız.
· Karın kasları için yapılan egzersizler sırt ağrısının azalmasına neden olur
· Yatarken ve dinlenirken diz ve kalçalarınız hafif bükülmüş olarak yan yatınız. Karnınız ve dizlerinizin altına minderler yerleştiriniz, böylece sırt bölgesindeki kasılma ve gerilme azalacaktır.
· Ağırlığı doğru ve dengeli kaldırın. Dizler yerde iken beliniz dik olacak şekilde kalçanızı yukarı kaldırarak kalkın.

2. Karın Ağrıları

İkinci 3. aydaki karın ağrıları, genişleyen rahmin çevresindeki kasların ve liflerin gerilmesiyle oluşur. Bu ağrı siz ve bebeğiniz için bir tehdit oluşturmasa da hekiminize söylemenizde fayda vardır. Karın ağrısı olan her insanda belli standart bir araştırma yapılmalıdır. Ancak karın ağrısı olan bir gebede, gebeliğe özel durumlar ve hastalıklar ayrıca gözden geçirilmelidir. Zira bu ağrıların nedeni yumurtalık kistleri, erken doğum tehdidi, gebeliğin rahim dışında yerleşmesi, idrar yollarında iltihap, taş vs. olabilir. Daha önceden geçirilmiş ameliyatlara bağlı yapışıklıklar nedeniyle de karın ağrıları meydana gelebilir. Doktorunuz başka bir neden bulamadığı zaman gebeliğin fizyolojik değişikliklerine bağlı bir ağrıdan söz edilebilir ve uygun önlemler önerilir.
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 07.09.2005 17:58:03>

Belinda.
Ynt: Gebelikte kabızlık - 18.08.2005 08:19:04
Gebelikte kabızlık

İnsanlar genellikle günde bir defa büyük abdest (defekasyon) yaparlar. Bunun, anne ve babalar tarafından bebeklikte verilen tuvalet eğitimi ile elde edilen alışkanlıklara bağlı olduğu kabul edilmektedir. Ancak modern dünyada insanların yaşam biçimi (posasız yiyecekler, hareketsiz bir yaşam tarzı gibi...) kabızlığın son derce yaygın bir durum olmasına neden olmaktadır. Genellikle zaten var olan kabızlık gebelikte anne adayının kendini daha çok dinlemesi veya biraz artmış kabızlığı artık tolere edememesi nedeniyle çok yakınılan bir durum olarak karşımıza çıkar. Hormonların etkisi ve gebe rahmin bağırsaklara yaptığı basıya bağlı olarak gelişen kabızlığın tedavisi gerekmemektedir. Eskiden bunun üzerinde fazlaca durulmakta ve kabızlığa bağlı zehirlenmeler olabileceği bile savunulmaktaydı. Ama kalın bağırsaklarda emilimin fazla olmaması nedeniyle burada uzun süre kalan gaytanın (büyük abdest) herhangi önemli bir yan etkisinin (çok uzun süre kalmaması kaydıyla) olmadığı ve kabızlık yaşayan bir annenin ilaçlarla ishal yapılarak defekasyon yapmasının fazla bir anlamı olmadığı, hatta ilaçlara bağımlılık ve ishal bağlı tuz-elektrolit kaybının daha büyük olumsuzluklar yapabileceği ileri sürülmektedir. Ancak bağırsakta oluşan gazın verdiği rahatsızlık nedeniyle tedavi önerilmektedir. Kabızlıkta ilk önerilen davranış ve beslenme değişiklikleridir.

Gebelik sırasında oluşan fissur (makatta çatlak), hemoroid (basur), gibi hastalıklara bağlı ağrı, üşenme, tuvalet bulamama nedeniyle defekasyon işleminin ertelenmesi sonucu rectum (gaytanın depolandığı kalın bağırsağın son kısmı) zamanla genişler, tembelleşir ve kabızlık nedeniyle aşırı ıkınmalar sonucu sinirlerin de zedelenmesiyle kabızlık iyice yerleşir. Bunu yenmenin en iyi yolu hastanın her gün aynı saatte kendisini defekasyon için zorlamasıdır. Rektumun boşalmasına neden olan karın içi basınç artışının sağlanması için en uygun pozisyonda defekasyon denenmelidir. Hastada anal fissur, hemoroid gibi ağrılı defekasyon ve sonucunda seyrek olarak tuvalete gitmeye neden olabilecek durumlar varsa tedavi edilmelidir. Ağızdan alınan dışkı yumuşatıcılar ve diyetin rolü azdır. Kişisel çabalar ve küçük lavmanlar yapmak en iyi yoldur. Lavmanlar normal refleks uyanıncaya kadar 2 günde bir tekrarlanılabilir. Buna karşın hareketsiz bir hayat, posasız yiyecekler, az su içme ve gebelikte hormonların artışı ile bağırsak hareketlerinin yavaşlaması nedeniyle ortaya çıkan kabızlıkta diyet önemlidir. Bağırsak hareketlerini artıracak bol sellülozlu (lifli, posalı) her çeşit sebze ve meyve, nişastalı, zeytinyağlı yemekler yenmeli ve bol su içilmelidir. Akşamları içilecek erik, kayısı kompostoları veya sabahları yenilen birkaç kuru incir genellikle yakınmaları azaltır. Özellikle sabahları bir bardak ılık su bağırsak hareketlerini artırabilir. Kabızlık hemoroid ve fissurleri de arttırır, bu yüzden öncelikle düzenli tuvalet alışkanlığınızı yeniden kazanmaya çalışın! Posalı diyet ve bol sıvı almayı unutmayın!

Öneriler

· Her türlü lifli gıdaları (çiğ sebze ve meyveleri) bol bol tüketin.
· Meyve suları, kuru kayısı, kuru erik, kuru incir kompostoları içebilirsiniz.
· Sabah kahvaltısında bir bardak şekerli ( bir çay kaşığı yağ ilave edilmiş) ılık su içebilirsiniz.
· Hareketlerinizi (özellikle yürüyüş) arttırınız.
· Bütün bunlarla düzelmezse doktorunuza baş vurarak ilaç veya lavmanlar hakkında bilgi alabilirsiniz.
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 07.09.2005 17:58:50>

Belinda.
Ynt: Gebelikte mide yanması - 18.08.2005 08:19:51
Gebelikte mide yanması

Gebelerde mide yanması hormonlar ve karın içinde büyüyen rahim nedeniyle, asit mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına bağlı tahriştir. Erken gebelikte daha çok aşerme ve bulantı-kusmaya bağlı oluşan bu yakınma, gebelik ilerledikçe kabızlık, hazımsızlık ve gaz gibi sorunlarla birlikte giderek artan şidette görülür.

Öneriler

· Sık ve küçük öğünler halinde yiyin
· Mide yanmanızı arttıran hareketler ve pozisyonlardan kaçının (ani öne eğilmeler, yemekten hemen sonra yatmak, uzanmak vb.)
· Özellikle yemekten hemen sonra uzanmak yerine arkanızı küçük bir minderle destekleyerek oturun
· Mide yanmanız,davranış ve diyet değişikliklerine rağmen düzelmez ve ya artarsa hekiminize danışarak antiasit alın.
· Yağlı ve baharatlı gıdalardan, kızartmalardan, fazla miktarda çay, kahve ve çikolatadan uzak durun.
· Yemekten sonra hafif yürüyüşler sorununuza iyi gelebilir.
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 07.09.2005 17:59:28>

Belinda.
Ynt: Gebelikte yorgunluk - 18.08.2005 08:20:54
Gebelikte yorgunluk

Gebeliğin başında kadınların çoğu normalden daha çok yorgun olurlar. Vücudunuz yepyeni bir durumla karşı karşıyadır ve bu durum daha çok psikolojik ve fiziksel yüklerin artması şeklindedir. Yeni duygu ve düşünceler ve fiziksel yükle karşı karşıya kalan vücudunuz (gebeliğiniz planlı olsun ya da olmasın) bir takım sıkıntıları karşılamak zorundadır. Fizik olarak kan hacminin hızla artması, vücutta su tutulması, karnınıza doğru büyüyen bebek ve hormonların etkisiyle oluşan kas-iskelet sistemi değişiklikleri başlıca yorgunluk nedenleridir. Bebeğinizin sağlıklı olup olmayacağı düşüncesi, nasıl bir anne olacağınız ve doğumdan sonraki hayatınızda oluşacak değişikliklere yönelik kaygılar ise sizi psikolojik olarak yoran başlıca etkenlerdir.

Öneriler

· İhtiyacınız kadar dinlenin,
· Gün içerisinde ara sıra şekerleme yapın,
· Dinlenirken bacaklarınızı yukarıya kaldırın,
· Etrafınızdaki insanlardan size yardımcı olmalarını isteyin,
· Enerjik olmanın en iyi yolu egzersiz yapmaktır. Her gün nefesiniz taşmadan, terlemeden sohbet ederek yapılacak orta derecede bir egzersiz (örneğin eşinizle yürüyüş) kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.
· Uygun beslenin! Gebeliğin başlangıcında yeterli demir, vitamin ve protein desteği almıyorsanız yorgunluk hissiniz şiddetlenebilir.
· Sigara ve alkol kullanıyorsanız bırakmalısınız!
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 07.09.2005 18:00:14>

Belinda.
Ynt: Gebelikte Değişen Vücut - 18.08.2005 08:24:03
Gebelikte Değişen Vücut

Gebelik annenin yalnızca pelvik organlarında değil, bütün vücudunda değişikliklere neden olan bir faktördür. Fetusun fizyolojisi erişkininkinden farklıdır, ama annenin sistemleriyle etkileşerek, kadın vücudunda uyum yaratıp işlev değişikliklerine neden olur. Genellikle uyum, gelişen sterslerin etkisini en aza indirmek ve büyümekte olan fetus için en iyi ortamı sağlamak yönünde olur, değişiklikler birbirine yumuşak bir şekilde eklenir ve böylece, organizmanın bir bütün olarak işlevleri üzerindeki etkileri en aza indirgenir. Bu bölümde, söz konusu değişiklikler ele alınacaktır.

KALP DAMAR SİSTEMİ

Gebelikte kalp yükünün artmasının nedeni, dokuların oksijen gereksiniminin fazlalaşmasıdır.
· Fetusun vücudu ve organları hızla büyür; dokularının hacim birimi başına oksijen tüketimi, anneninkilerden daha yüksektir.

· Yalnızca memeler ve uterus değil, annenin dokularının çoğu hipertrofiye olur ve oksijen gereksinimi artar.

· Annenin kaslarına düşen iş, hem kendi hem de fetus bedeninin büyümesi sonucu artar.

Kalp debisi, atım hacmiyle kalp hızının çarpımına eşittir. Gebelikte debi, atım hızındaki yükselişe ve atım hacmindeki ufak bir artışa bağlı olarak fazlalaşır. Kalp kaslarında hipertrofi olur, böylece kalp odacıkları genişler ve debi %40 artar; bu, gebeliğin ilk yarısında hızla gerçekleşir, ikinci yarısında ise duraklar. Doğum eyleminin ikinci evresinde kalp debisi daha da artar ve annenin ıkınmalarının en fazla olduğu dönemde, yani oterusun çalışmasıyla birlikte debi, %30 bir artış daha gösterir.

Gebelik sırasında kalp büyür ve diyaframın altındaki büyüyen kütle nedeniyle yukarıya itilir. Aort serbestleşir ve kalp yukarıya, dışarıya doğru döner. Bu durum elektrokardiyografik ve radyografik değişikliklere neden olur. Gebelik için normal olan bu bulgular,gebeliği bilmeyen bir kardiyolog ya da radyolog tarafından anormal olarak yorumlanabilir.

Gebeliğin ortalarında kan basıncı düşebilir ama gebelik boyunca nabız basıncı artar ve periferik direnç genellikle azalır. Annenin kan hacmi artar, plazma hacmindeki değişiklik alyuvar artışından orantısal olarak daha fazladır. Bu yüzden hemodilüsyon olur; bu olaya eskiden “fizyolojik anemi” denirdi, ama fizyolojik patolojik bir süreç paradoksal olduğu için bu doğru bir adlandırma değildir.

Kalp sesleri değişir;

· Sitolojik ejeksiyon üfürümü sıktır.
· Çoğunlukla ventriküler doluşa eşlik eden üçüncü bir kalp sesi duyulur. Kalbin elektro kardiyografideki elektrik etkinliği değişir.
· Ventriküller, sol sağdan daha fazla olmak üzere, hipotrofiye olur; bu yüzden QRS kompleksinde sol ventriküler hakimiyet ortaya çıkar.
· Kalbin aort ve pulmoner damarlardan serbestleşmesi, V2’de bazen V^3’te ters T dalgalarına ve ST segmenti değişikliklerine yol açabilir.

Gebelik sırasında kalp kapakları ve odacık hacimleri değişebilir. Bu değişiklikler, yüksek frekanslı sesin kalbin içinden yansıtılmasına dayanan kesitsel ekokardiyografiyle gösterilebilir.

Gebelikte akciğer filmlerindeki değişiklikler:

Kalp
· Daha yatay durumdadır, bu yüzden kalp-toraks oranı artmıştır.
· Sol üst sınırı düzleşir.

Akciğerler
· Vasküler yumuşak doku artışı görülür.
· Özellikle doğumdan hemen sonra olmak üzere, bazen ufak plevral efüzyon (sıvı toplanması) olabilir.

Akciğer filmlerinde en sık görülen değişiklikler yukarıda bahsedildiği gözlemlenir. Radyoloji bölümüne gönderieln film istem kağıdında, kadının gebe olduğunun ve yaklaşık gebelik döneminin her zaman belirtilmesine dikkat edilmelidir. Gebelikte yalnızca çok güçlü endikasyonlar varsa film çekilmelidir.

ÜRİNER SİSTEM

Klirens değişiklikleri

Gebeliğin erken döneminde böbrek kan akışı %40 artar. Glomerüler filtrasyon oranındaki artışa (%40) tübüler geri emilimin kolaylaşması da eşlik eder; plazma üre ve kreatinin yoğunlukları azalır.

Dolaşımdaki progesteron yoğunluğunun artmasıyla mesane kasları gevşer. İdrara çıkma sıklığının idrar üretimindeki artış nedeniyle fazlalaşması, erken gebeliğin bir özelliğidir. Daha sonraları, büyüyen uterusun mesaneye yaptığı mekanik basınç yüzünden yine aynı belirtiler görülür, ama bu kez neden farklıdır.

Üreterlerin kas duvarları progesteron tarafından gevşetilir, böylece üreter büyür, genişler ve tonusu düşer. Bazen üreterlerde staz oluşur; bu yüzden bakteri proliferasyonuna ve üriner enfeksiyon gelişmesine yatkınlık artar.

ENDOKRİN SİSTEM

Gebelikte annenin bütün endokrin organları, esas olarak hipofizden ve plasentadan trofik hormon salgılanmasındaki artış nedeniyle değişikliğe uğrar.

Hipofiz bezi
Hipofiz bezi, daha çok ön loptaki değişikliklere bağlı olarak gebelikte hacimce büyür.

· Ön lop
Prolaktin – Konsepsiyonu izleyen birkaç gün içinde prolaktin üretim oranı artar. Laktotrofların östrojenlerce doğrudan uyarılmasını izleyen döneme kadar yoğunlukları artar. Ortaklaşa biyolojik etkinlik gösteren insan plasenta laktojeni, inhibitör feedback etkisi yaratır. Prolaktin, plasentadan su geçişini ve dolayısıyla fetusun elektrolit ile su dengesini etkiler. Daha sonra ise, hem salgılanmasını başlatarak hem de sürmesini sağlayarak, süt üretimine katkıda bulunur.

Gonadotrofinler – Hem uyarıcı hormonun hem luteinleştirici hormonun salgılanması gebelikte inhibe olur.

Büyüme hormonu – Gebelikte büyüme hormonu salgılanması, olasılıkla insan plasenta laktojenince inhibe edilir. Asidofil hücre metabolizması doğumdan sonra birkaç hafta içinde normale döner ve laktasyondan etkilenmez.

Adrenokortikotrofik hormon yoğunlukları, kortizol yoğunluğundaki artışa karşın gebelikte hafifçe yükselir. Bağlayıcı globülin yoğunluklarındaki bir artışa ikincil olarak, normal feedback mekanizması inhibe olmuş gibi görünmektedir.

Tirotrofin salgılanmasının, gebe olmayan kadınlardakiyle aynı olduğu sanılmaktadır. Gebelikte, tiroid etkinliğindeki esas değişiklikler, hipofize bağlı olmayan etkilerden kaynaklanır.

· Arka lop
Gebelikteki ve emzirme sırasındaki çeşitli zamanlarda hipofiz bezinin arka lopundan salınan hormonlarda artışlar olur. Ancak bunlar hipotalamusta üretilir, portal venöz sistemle hipofiz bezine taşınır ve orada depolanır. Söz konusu hormonların en önemlisi olan oksitosin, eylem sırasında hipofiz bezinden atımlar halinde salınarak, uterus kontraksiyonlarını uyarır. Oksitosin salgılanması, alt genital kanalın gerilmesiyle de uyarılabilir. Emzirme sırasında da oksitosin salınır ve bu süt akma (let down) refleksinin önemli bir parçasıdır.

Tiroid bezi
Gebelik hiperdinamik bir durum olduğundan bazen hipertiroidizmin klinik özellikler görülebilir. Bazal metabolik hız yükselmiş ve kandaki tiroid hormonu yoğunlukları artmıştır, ama gebelikte tiroid işlevleri esas olarak normaldir.

Gebelikte iyotun böbrek yoluyla atılması artmıştır, ama tiroid klirensi de arttığı için, mutlaka iyot alımı normal sınırlar içinde kalır.

Adrenal bez
Adrenal korteks, asetat yada kolestrolden kortizol sentezler. Gebelikte bağlayıcı globülin yoğunluğundaki artış yüzünden toplam plazma kortizol yoğunluklarıyla birlikte adrenokortikotrofik hormon yoğunluklarında da artış olur. Korteks olasılıkla yükselmiş östrojen yoğunluğu yüzünden, artmış miktarlarda renin de salgılar. Bu enzim, kan basıncını belli bir düzeyde tutmakla ilintili olan anjiyotensin I’i yapar. Uterustan ve koryondan da bir miktar renin gelir ve bunların hepsi birlikte, gebeliğin ilk 12 haftasında renin yoğunluklarında büyük bir artışa neden olurlar. Gebelikte elektrolit dengesindeki oynamalarına karşılık, deoksikortikosteron yoğunluklarında pek az değişiklik olur.

Adrenal medulla, adrenalin ve noradrenalin salgılar. Metabolizma gebelik öncesindekinin aynı gibi görünmektedir, eylem sırasında iki hormonun yoğunluğu da yükselir.

Plasenta
Plasentanın östrojen, progesteron ve kortizol endokrin işlevleri iyi bilinir. Ayrıca annenin, fetus büyümesinin yarattığı değişikliklere uyumu ile ilintili işlevleri olan çok sayıda başka hormon da üretir.

Genital Kanal

Uterus gebelikte değişir; kütle artışı temelde, sayıca fazla artmayan ama büyüyen myometrium hücrelerinin hipertrofisine bağlıdır. Östrojenler büyümeyi uyarır ve büyüyen fetus ile amniyon sıvısı hacminin neden olduğu gerilme de hipertrofi için ek bir uyarı sağlar.

Uterus ve over arterlerinin taşıdığı kan miktarı öylesine artar ki, miyadda kanın dakikada 1.0-1.51’i perfüze edilir. Özellikle plasenta yerleşim yeri kanlanır, uterusa gelen toplam kanın %85’i plasenta yatağına gider.

Çoğunlukla bağ dokusundan oluşan serviks, östrojenin bağ dokusunun zemin maddesine yaptığı su toplanmasını kolaylaştırıcı etki yüzünden, yumuşar. Uterusu destekleyen bağlar da benzer şekilde gerilir ve kalınlaşır.

Hepinize sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz...
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 07.09.2005 18:00:48>

Belinda.
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 18.08.2005 09:06:23
Gebelikte beslenmenin ana ilkesi 'dengeli beslenme'dir.
Bebek için yararlı ya da zararlı olabilecek 'yenmesi gerekenler ve gerekmeyenler listesi' oluşturmak pratik ve yararlı değildir. Akılda tutulması gereken, bebeğin gereksinimlerinin çok da fazla olmadığıdır. Örneğin, anne adayının gebelik öncesi döneme göre enerji (günlük kalori) ihtiyacı çok fazla artmaz. Çevrenin gebeye gereğinden fazla yemesi için iyi niyetli baskı yapması, doğru olmayan ve sakıncaları bulunan bir tutumdur. Öte yandan gebelikte kilo almamak amacıyla özel bir diyet de uygulanmamalıdır. Gebe kalmadan önce alınan gıdaya ek olarak hergün fazladan 1 tabak etli yemek (kuru baklagil olabilir) ya da 2 yumurta, ayrıca yogurt 1 bardak süt, 1 dilim ekmek ve 1-2 tane meyve (elma, armut, muz, portakal gibi)fistik,badem,ceviz  yenmelidir.

Belinda.
Ynt: gebelikte ne kadar kilo alinmali - 18.08.2005 09:09:27
Gebelik sırasında ne kadar kilo alınır? Az ya da fazla alınmasının sakıncası var mıdır?   
Normalde ortalama 11-16 kg arasında kilo artışı olur. İlk üç ayda 1-3 kg ve daha sonraki aylarda doğuma kadar en çok 10 kg daha alınması en uygundur. Gebelikte annenin kilosu, gebelik öncesi kilosu ile ilgilidir. Zayıf bir anne, 18 kg alabileceği gibi, şişman olan bir anne sadece toplam 6 kg aldığı halde sağlıklı bir bebek doğurabilir. Fazla kilo alınması aşırı enerji (kalori) alımını ya da vücutta su ve tuz tutulduğunu gösterir. Şişman kadınlarda doğum güçlüklerine daha sık rastlanır. Son bir haftada 1 kg'dan fazla ya da son dört haftada 4 kg'dan fazla kilo alınırsa bu durumun tansiyon yükselmesi açısından ciddi bir uyarı olabileceği akla gelmelidir. Az kilo alınması ise beslenme yetersizliğini gösterir. Böyle bir durumda bebekte gelişme geriliği olasılığı vardır. Aşırı ya da az kilo alınıyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 07.09.2005 18:01:45>

Belinda.
Ynt: Gebe bir kadın hangi durumlarda derhal doktora danışmalıdır? - 18.08.2005 09:11:27
Gebe bir kadın hangi durumlarda derhal doktora danışmalıdır?                 Gebelikte hiçbir sorun olmasa da kesinlikle sağlık kontrolü gerekir. Gebelik süresinde ciddi sağlık problemlerine yol açabilecek bazı özel durumlar olabilir.
Aşağıda altı madde altında toplanan şikayetlerden birisi ile karşılaştığınızda bu durumu gebeliğinizi takip eden doktora mutlaka iletin.
1. Gebeliğin son aylarında görülen baş ağrısı, tansiyon yüksekliği ile ilgili önemli bir belirti olabilir.
2. Gebelikte akıntı olabilir. Ancak aşırı miktarda ya da kaşıntı ile birlikte görülen akıntı geneklikle mantara bağlıdır. Gebeyi çok rahatsız ediyorsa tedavi edilmelidir.
3. Gebelikte bacaklarda varisler ve dış üreme organlarında hemoroid (basur) ortaya çıkabilir veya eskiden olanlar artabilir. Gebelikte varis için ameliyatla tedavi tavsiye edilmez. Elastik çorap kullanılabilir. Hemoroid oluşur ve rahatsızlık verirse, uzun süre ayakta durmamakla şikayetler azalabilir. Varis ve hemoroid olduğunda, ayakları yukarı kaldırarak oturmak da yararlı olur. Hemoroid varlığında kabızlık olmamasına çalışılmalıdır.
4. Rahatsızlık veren kasık sancıları varsa idrar yolu ve idrar torbası iltihabı açısından kontrol gerekir. Düşük ve erken doğum riski olduğunda da kasık sancıları ortaya çıkabilir.
5. Vajinadan (hazne, döl yolu) su ya da kan gelmesi, erken doğum tehlikesi, erken doğum tehlikesi, düşük ya da eş (plasenta) ile ilgili acil müdahale gerektiren durumlardır.
6. Kilo kaybına yol açabilecek ağır bulantı ve kusma durumunda da doktora başvurulmalıdır. Bu durumda bazen hastane tedavisi gerekebilir.
Ayrıca el ve yüzde şişme, bebeğin hareketlerinde azalma, hızlı kilo alma ya da verme gibi durumlarda da doktora en kısa sürede haber vermek gerekir
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 07.09.2005 18:02:17>

hazef
  • Tüm gönderiler : 382
  • Bölge: Bursa
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 18.08.2005 10:02:13
benim bitmek uzere olan sikayetlerim;
bulmaca cozmek icin uygun bir pozisyon bulamiyorum
yuzustu gerine gerine uyuyamiyorum
cok sevdigim kotumu giyemiyorum
uyurken bir hamlede diger yanima donemiyorum
ayakkabilarimi baglamak icin yirtiniyorum
anneme sarilamiyorum(onun gobegi benimkinden buyuk)

amsterdam
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 18.08.2005 15:12:53
ay canim sonuncusuna cok guldum yaaaaaaaaaa ama allahtan bunlarin hpsi gecicci........

nihalugras
  • Tüm gönderiler : 17
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 18.08.2005 17:03:59
merhaba
bende  29  ağust.doğum  yapacağım.fakat  bel  ağrım  gittikçe  artmakta,fazla  kilolu  olmamda  bunu  tetikliyor  olmalı,özellikle  sabah  yataktan  kalktığımda  zor  yürüyorum  diyebilirim

sultan bebegim:)
  • Tüm gönderiler : 4548
  • Bölge: canim kizlarim...
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 18.08.2005 18:24:08
merhaba anne adaylari nasilsiniz bakalim!!!kendinize ve bebislerinize coookkk iyi bakinnnnnn....

Belinda.
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 18.08.2005 18:28:06
hazefcim son cumlen cok hostu ;))) canim hamilelikte  bagsiz ayakabilari secin daha rahat oluyor ve SIK  ve rahat bir terlikte kulanabilirsiniz.. ayaginizi SIKACAK dar ayakabilardan sakinin

Belinda.
Ynt: Gebelik haftasi - 18.08.2005 18:47:21
 Buraya tıklayarak gebelik haftanızı hesaplayın ve aşağıdaki uygun linke tıklayın...
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 07.09.2005 18:02:55>

bahar25
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 18.08.2005 18:52:45
BEBEGIM  hamileligin biraz daha ilerleyince bebegindeki hareketlerin arttigini gorunce ozamanki heyecana bak,  benim elim hep karnimdaydi, hep hareket etmesini beklerdim, sonralari, karnim deniz dalgasi gibi olmaya basladi, bir o tarafa donuyordu bi bu tarafa, yani kisacasi muthis bir duygu.Allahim bu duyguyu herkese yasatsin.
Saglikli hamilelikler...

Belinda.
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 18.08.2005 21:19:53
evet baharcim dogru soyluyorsun cok guzel bir duygu sana katiliyorum...benim simdi daha belirgin  bebisin hareketleri..biraz oynamasa  hemen panik oluyorum okadar cok alisdimki  hareketlerine konusyorum  seviyorum simdiden..soyledigin gibi allah herkese bu duyguyu nasip etsin aminnnnnnnnnnnnnnnnnn

Belinda.
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 18.08.2005 21:23:25
bebeğim^^ canim bebisinle  surekli konus ve muzik dinlet .. yaa o hasaslik olur zaman zaman  onemli deil hamile kadinin  ruh hali her an degisiyor...sen ac kalirsan tabiki bebekte ac kaliyor.. benimde aynen   oyle oluyor ozelikle sabahlari sanki tekmesiyle uyandiriyor uyan kahvalti yap bende acikyim dercesine;))))))))canim ben cok severim  hamilelik ve bebek ile ilgili konulari arastirmayi buldukcada siz hamislerle paylasiyorum iste daha zevkli oluyor boyle begendigine sevindim canim kendine ve bebisine iyi bak ikinizide optum sevgiyle kalin
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 18.08.2005 21:26:52>

Belinda.
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 18.08.2005 23:03:10
canim biz 27 haftalik 2 gunluk olduk artik..... yaa cetvelerimizde yok hic boyle olmuyor bir an once su profil duzelsede cetvelerimiz koysak .. cetveler varken daha kolay  herkes ne kadarlik anlasiliyordu ..
<mesaj tarafından düzenlendi gizem- on 19.08.2005 06:48:40>

aybeges
  • Tüm gönderiler : 19
  • Katıldı: 16 August 2005
Ynt: HAMILELIK DONEMIMIZ. - 19.08.2005 13:39:53
Merhaba arkadaşlar,
Gizem önecilikle iyi dileklerin için çok teşekkürler hepimiz bebişlerimizi sağlıkla kucağımıza alırız işallah. Dün ben çok kötü oldu. Çaraşamba akşamı çok şiddetli mide bulantım tuttu ve hiç bir zaman olmadığı kadar çok bulandı öyle ki arka arkaya 2 defa çıkardım. İlk 3 ayda bile zar zor çıkarırdım. Sabahı sabh ettim sabah erkenden doktorumu aradım adamcağız bi sürü şey soruyor hiçbirisi yok sadece aptal bir bulantı neyse akaşam kadar düzelmezse idrar tahlili ve ultrasona girecektim ama çok şükür düzeldim. Anneme gittim yattım işe gidemedim tabeee sanırım midemi üşüttüm yada bir şey çok dokundu.
Bugünde öğlen arasında saçlarımı kestirdim çok uzuni kıvırcık ve kabarık saçlara sahibim maalesef ne zamandır aklımdaydı bende en sonunda gittim bir güzel kestirdim. Oğluşta beğendi galiba kıpırdanıp duruyor bebişim.Yarın oğluşumun mobilyalarını kesinleştireceğiz Kasım sonu bile olsa yaptıracağımız için ancak şimdeden siğariş veriliyor ama zevkli işler değilmi kızlar. Bazen bir an önce doğsun istiyorum bazende belkide tek çocuğum olucağı için (bir daha tedavi sürecine girmek istemiyorum açıkçası) her anın zevkini çıkar diyorum. Hepinize sevgiler

Sayfayı değiştir: 12345678910.. > >> | Sayfayı gösteriyor 1 of 14, mesajlar 1 to 40 of 553