Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

Sünnet

Sayfayı değiştir: 12345 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 5, mesajlar 1 to 20 of 81
Yazar Mesaj
hilalde

• Tüm gönderiler : 149
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: Istanbul
  • Durum: çevrimdışı
Sünnet - 24.02.2007 15:14:54 ( #1 )
Selam arkadaşlar,

biz oğlumuzu (15 aylık) sünnet ettirmeyi düşünüyoruz ama kafamıza takılan bazı şeyler var:
doktor bugün dedi ki, bu yaştaki çocukların pipisi henüz göründüğü gibi değildir. O gördüğümüz sadece sünnet edilmesi gereken deri. sünnetten sonra pipisi yag dokusundan dolayı nerdeyse kaybolacakmış ama tam olarak hareket ettiğinde yani bıcır bıcır yürüdüğünde ve bu yağ dokuları eriyince normal bir hale dönecekmiş. Ancak bu 2-2,5 yaşlarında olacakmış. Bizim aklımıza takılan ise, oğlum pipisini görmeyince tuvalet eğitimini nasıl yapacağız?
Bunu doktora sormayı unuttuk, daha doğrusu evde aklıma geldi. Bu konuda herhangi bir bilgisi olan var mı?
Teşekkürler
Hilal
<mesaj tarafından düzenlendi hilalde on 26.02.2007 00:22:50>
minik kızım

• Tüm gönderiler : 924
Ynt: Sünnet - 25.02.2007 10:30:44 ( #2 )
bence bir sorun yoksa sünnet için bi 3 yaşını en azından bekleyin derim.sünnet biraz zor olduğu için sizlerde zorluk çekebilirsiniz.
hilalde

Ynt: Sünnet - 25.02.2007 12:50:18 ( #3 )
Sünneti ne kadar erken yaptırırsak o kadar kolay olurmuş ve o kadar çabuk iyileşirmiş. Ayrıca çocuklar 2 ile 5 yaş arası cinsel organlarını tanıyorlarmış ve bu yüzden sünnet ya 2 yaşına kadar ya da 6 yaşından sonra yapılmalıymış. Doktorlar psikolojik açıdan 2 yaşından öncesini hatta yenidoğan sünnetini öneriyorlar...!
Bence tek zorluk olup bitene kadar ve olduktan sonra 24 saat olacak. Başka bir zorluğu olmuyormuş diye dendi bana. Inşallah doğrudur.
Sizce başka ne gibi zorluklar olabilir? Bilmem gereken başka birşey varmı?
Ege_m

• Tüm gönderiler : 1379
  • Bölge: istanbul-izmir
Ynt: Sünnet - 25.02.2007 13:30:11 ( #4 )
bız 3 hafta once sunnet yaptırdık (11 aylık ıken) ılk gun harıcınde cok fazla sorun yasamadık.ılk gun canı yandıgı ıcın yurumedı sureklı sırt ustu yattı.ama ertesı gun hemen ayaklandı ve sadece tuvaletını yaptıgı zamanlar canı acıdı.hemen altını degıstırınce rahatlıyordu.bu da 1 haftayı bulmadan sona erdı.sunnetten 3 gun sonra kontrole gıttıgımızde dr herseyın yolunda oldugunu soyledı.benım ozellıkle dıkkat ettıgım konu sunnetı cocuk cerrahının yapmasıydı ve oyle oldu.agrı kesıcı damla ve acık yaranın ıyılesmesı ıcın antıbıyotık ıcerıklı bı merhem kullandık.ılk gunler bandajlamanı tavsıye ederım cunku kakası bulasırsa temızlemen cok zor olur ve bu da cocugun cok canını acıtır.ben sunnetın ne kadar erken yapılırsa o kadar ıı oldugunu dusunuyorum ve nıye bu kadar bekledık dıye dusunuyorum.en ıyısı dogumdan hemen sonrakı 10 gun ıcerısındekı zaman bence.sımdıden gecmıs olsun
DERYA 28/06/1983
EGE 27/02/2006

Mujdess

• Tüm gönderiler : -1813
  • Bölge: İstanbul
Ynt: Sünnet - 25.02.2007 15:17:13 ( #5 )
Biz de oğlumun sünnetini 11 aylıkken, doğduğu hastanede çocuk cerrahına yaptırdık. Yaptırmadan önce aklımızda bir ton soru işareti vardı, genel anestezinin olumsuz etkileri, iyileşme sürecinin nasıl geçeceği vs. Ama yaptırdıktan sonra korkularımızın ne kadar yersiz olduğunu gördük. Zaten dediğin gibi doktorlar olayın psikoloıjik yönünü ele aldıkları için ilk 1,5 yaş içerisinde öneriyorlar. Ayrıca evet biraz küçülme oluyor ancak tamamen kaybolma, görünmeyecek kadar küçülme sözkonusu değil. O nedenle endişe etmene gerek yok bence..  Benim oğlum akşam sünnet oldu eve döndük, ertesi gün sabah gayet normal uyandı emekledi, ayağa kalktı vs. hareketlerinde hiçbir kısıtlama olmadı. Yalnızca narkozdan ilk ayıldığı an çok ağladı, ona hazırlıklı olun insan çok etkileniyor ve ilk gece uykusunda biraz mızırdandı, onun dışında hiçbir problem yaşamadık. Umarım hiç sorunsuz atlatırsınız..

Sevgiler,
hilalde

Ynt: Sünnet - 26.02.2007 00:26:01 ( #6 )
Içim şimdi biraz rahatladı  ama sanırım yinede sünnet olup bitene kadar aklımda hep yeni bir soru işareti olacak. Hayırlısı. Bu arada sünneti yapacak kişi çocuk cerrahı, buna bende özellikle dikkat ediyorum...!

sevgilerimle

Hilal 
zuhal2

• Tüm gönderiler : 7
Ynt: Sünnet - 06.03.2007 20:17:22 ( #7 )
ben oğlumu 2,5 aylıkken sünnet ettirdim mümkünse çocuk üroloğuna yaptırın çünkü sünnet ürologların yapacağı bir opersyon
Arcais

• Tüm gönderiler : 1607
Ynt: Sünnet - 06.03.2007 21:49:38 ( #8 )
arkadaslar cehaletimi bagislayin; cocuk urologu da mi var? 'Sunneti kim yapsin?' sorusuna bir cevap ariyorum ben. Benim oglum da bir kac gun sonra tam 1.5 yasinda olacak... Cocuk cerrahi mi, urolog mu?
mumkule

• Tüm gönderiler : 642
Ynt: Sünnet - 06.03.2007 22:09:39 ( #9 )
Merhaba,
Biz oğlumuzu 6 aylıkken sünnet ettirdik. Sünnetimizi, doktorumuzun önerisi üzerine çocuk cerrahı gerçekleştirdi. Genel anestezi uygulandı. Anesteziden çıkarken çok ağladı fakat sadece yarım saat sürdü. Sünnetten sonra Antibiyotikli bir merhem uyguladık. Poposunu da hergün rahatlıkla yıkayabildik. Yalnız yıkadığımız su kaynamış soğumuş içme suyuydu. Küçülme ne demek anlayamadım. Biz böyle birşey tecrübe etmedik...

ATATÜRK'ÜM ÖNDERİM!! NABZIMDA ATIYORSUN!!
icaboz

• Tüm gönderiler : 246
Ynt: Sünnet - 07.03.2007 09:29:30 ( #10 )
ben oğlumu 5 aylıkken sünnet ettirdim sünneti üroloji uzmanı yaptı. başta bende yaptırmak için doktoru beklerken çok defa vazgeçtim hele eşim 11 yaşında sünnet olduğu için psikolojik olarak çok etkilenmiş o bana hadi vazgeçelim diye çok dedi. kendimle çok savaştım şimdi zor olacak belki ama ileride oğlum için daha zor olacağını düşünüp sakinleştim iyikide yapmışım. ata lokal anestesi ile sünnet oldu anneannesi ayağında babanesi kollarından tuttu amcası kameraya aldı babası da oyuncakları ile ve onunla konuşarak oyaladı ben sadece aynı odada idim ihtiyacı olunca yanında olabilmek çin kamera görüntülerini de halen seyretmiş değilim sadece ileride sorduğunda açıklamak daha kolay olsun diye çektik. sadece iğne yapıldığında ağladı sonra susutu hatta iğne yaptığında doktor beklerken sakinleşsin diye emzirmiştim işe yaramıştı 20 dakika kadar sürüyor ortalama olarak.biz yazın ağustos ayında yaptırmıştık altını iki gün bağlamayın dedi doktoru ama atanın elini o günlerde yeni yeni organını keşfetmişti eve gittik ilaçlarını aldı maşallah ço sakindi ve boyunda büyük bir işin altından kalkmıştı. aslında sünneti bebekken yaptırmak çocuk ve büyükler için en kolayı. bizim tek zorlandığımız konu yatarken oldu çünkü ata gazlı bir çocuk olduğundan yüzükoyun yatıyordu ve sırtüstü uyuduğunda ellerinin hareketinden uyanıyordu neyse çok uzatmayayım atayı uyurken tülbentle bağlayaark uyutuyorduk çok rahat olmadığı için sık uyanıyordu sadece 1 hafta zorlandık o kadar
sizlere tavsiyem 2 yaşına kadar ve 7 yaşında sonra sünneti düşünmeniz ama bence bebekken en güzeli. birde 2 gün atanın pipsinde sargı vardı çişini yapıyordu devamlı ıslanıyordu doktor bize her idrardan sonra baticon önerdi damlatıyorduk sargı 2 gün sonra kendiliğinden düştü sonra biz bezini bağlamaya başladı ama pipisini köpük bardakların içinde bırakıyorduk bardağı da biraz kesiyorduk doktor önermişti ozaman bezide değimiyordu çok rahat olmuştu
şimdiden geçmiş olsun korkacak birşey yok en sağlıklısı bu aslında
hilalde

Ynt: Sünnet - 07.03.2007 21:08:17 ( #11 )
Batuhanın çocuk doktoru bizi çocuk cerrahına yönlendirdi. Çocuk urologu diye birsey var mı, bende bilmiyorum. Biz galiba görüştüğümüz çocuk cerrahına sünnet yaptıracağız.
Bu arada küçülme olayı şöyle: tabiiki küçülme diye bişey yokmuş, sadece sünnetten önce gödüğümüz pipisinin büyük bölümü sünnet derisiymiş, yani sünnetten sonra o deri alınınca geri kalan küçücük kalıyormuş . Bunu doktorumuz bize böyle açıkladı.

Hilal
Ege_m

• Tüm gönderiler : 1379
  • Bölge: istanbul-izmir
Ynt: !!! - 08.03.2007 21:50:53 ( #12 )
baticon acık yaraya surulmemelı dıye bılıyorum dr ve eczacımız kesınlıkle olmaz demıstı bızeonun yerıne sargı bezını her alt degıstırmede degıstırdık ve sabah aksam antıbıyotık ıcerıklı merhem surduk
DERYA 28/06/1983
EGE 27/02/2006

mumkule

Ynt: !!! - 08.03.2007 22:52:51 ( #13 )
Biz Erkin'in altını bezlemeye devam ettik. Sargısı da şeffaf bir sargıydı. Doktor kendiliğinden eriyerek düşeceğini söylemişti. Hakikaten de öyle oldu. Sargı düştükten sonra da antibiyotikli kremimizi kullandık. 3 günde oldukça toparlandı 1 hafta içerisinde de tamamen iyileşti.

zehr@

Ynt: !!! - 09.03.2007 21:16:43 ( #14 )
arkadaşlar benimde 5 aylık oğlum var.sünnet ettirmeyi düşünüyorum ancak kararsızım...
şimdi daha da kararsız oldum çocuk cerrahına mı ürolağa mı yaptırıyım..genel anestezi mi uyguluyolar yoksa lokal mi??
Arcais

• Tüm gönderiler : 1607
Ynt: !!! - 09.03.2007 21:36:03 ( #15 )
Hayatta genel anestezi yaptirmam, asla!
mumkule

Ynt: !!! - 10.03.2007 01:03:32 ( #16 )

Orjinalden alıntı: arcais

Hayatta genel anestezi yaptirmam, asla!

Neden?

hilalde

Ynt: !!! - 10.03.2007 01:48:39 ( #17 )
bu yaşta çocuklara zaten bildiğimiz genel anestezi yapmiyorlarmış, uyutuyorlar. Yani bildiğimiz normal uyku. Bunu yapmazlarsa, bebek durmuyormuş, çünkü ne de olsa sağa sola döner, gel ufacık bebeğe laf anlat...  Uyuduktan sonra pipisine lokal anestezi yapılıyormuş. Korkacak bişey yokmuş. Doktor öyle diyor. Benim oğlum sünnet olduğunda nerdeyse 19 aylık olacak, en azından benimki durmıycaktır.

Hilal
zehr@

Ynt: Sünnet - 27.03.2007 21:30:43 ( #18 )
merhaba arkadaşlar dün oğlumu sünnet ettirdım.oğlum 6 ayına yenı gırdı herkese erken yasta sünnetı tavsıye ederım hıc bır problem yasamadık, oğlum sünnet olurken hiç ağlamadı.sünnetten 1 saatsonra ilk çişini yaparken ağladı ağrı kesıci kullandık. ondan sonra hiç ağlamadı dün sünnet olmasına rağmen bugün hiç ağrısı olmadı bugün ağrı kesici vermedim.sünnet yaptırmayı düşünen arkadaşlar hiç gecikmeden yaptırın derim.
hanedan66

• Tüm gönderiler : 39
Ynt: Sünnet - 06.04.2007 10:19:44 ( #19 )
slm kızlar ya ben oğluşumu sünnet ettirmeyi düşünüyorum ama kafam karıştı biraz ben çocuk cerrahına yaptırmayı düşünüyordum çocuk üroloğu da çıktı ya gerçekten varmı ço.üroloğu peki ama hiç ağrısız ve aneztezi olmadan sünnet olmaz mı ben oğluşuma kıyamam da ama yazılarınızı okudum ben bezi bırakmasını bekliyodum ama gördümki gerek yokmuş hemen babasıyla konuşup halledelim şu sünnet işini daha fazla büyümeden çok sağolun yaa boşuna beklemişim yani tabii doktoru ne tavsiye eder bilmem sünneti kimin yapacağı konusunda
*SemAyberK*

• Tüm gönderiler : 4157
  • Bölge: zonguldak/çaycuma
Ynt: Sünnet - 06.04.2007 10:56:43 ( #20 )
slm.bende oğlumu 17 aylıkken yaptırdım.bizim testis ameliatımızda vardı sünnetide aradan çıkardık.biz üroloğa yaptırdık.bi sorun yaşamdık.çok çabuk da iyileşti.ertesi gün kalktı oynadı.tavsiye ederim yaniii.sevgiler....
Sayfayı değiştir: 12345 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 5, mesajlar 1 to 20 of 81

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 3 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku