Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI?

Sayfayı değiştir: 123 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 3, mesajlar 1 to 20 of 51
Yazar Mesaj
**AYSE BERRA**

• Tüm gönderiler : 11929
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: İSTANBUL
  • Durum: çevrimdışı
YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 23.07.2006 11:14:58 ( #1 )
LÜTFEN OKUYUNN

Bir çocuğun yürümesine kadar geçen dönemini 4 kısma ayırabiliriz:

** 0-4 ay arasında primitif reflekslerin hakim olduğu dönemdir.Yani çocuk ayakları üzerine bastırıldığında istem dışı bacaklarını sertleştirerek dik durabilir. Bu dönem gerçek ayakta durma değildir.

** 4-7. ay arasında ise çökme periodudur. Biz tıp dilinde bu döneme abazi fazı deriz. Bu dönem ailelerin, çocuklarının ayağı üzerinde duramadığı için panikledikleri dönemdir. Bu nedenle çoğu aile çocuklarını yürütece koyarlar. Halbuki yürütece bindirmelerinin hiçbir faydası yoktur. Çünkü bu dönemde çocuk ayaklarına basamaz ve yere yığılır.

** 7-12. aylar arasında ise istemli ayağa kalkma dönemidir. Bu dönemde çocuk tekrar ayakları üzerine basmaya başlar.

** 12-15. ay arasında ise yürüme gerçekleşir.

0-12 ay arasındaki omurga gelişimini de gözden geçiricek olursak:

3. ayda ön kollarına kalkarak omurga dikleşmeye başlar. 5.ayda elleri üzerine kalkmaya başlar. 6. ayda döner. Böylece vücudun sağa ve sola dönebilme kabiliyeti gelişir. 7. ayda sürünme başlar. Vücudun öne arkaya hareketi ortaya çıkar. 8. ayda emekleme başlar. Böylece vücut yer çekimine karşı en önemli hareketini yapmış olur. 9-12. aylar arasında dikleşme başlar. Diz üstü kalkabilir. 12-15 ay arasında ise uzayda üç boyutlu hareket yani yürüme başlar.

Bütün bu gelişimleri neden anlattım? Aileler çocuklarının belirli dönemlerinde, özellikle 4-7. aylar arasında, biraz da çevrenin baskısıyla çocuklarına YÜRÜTEÇ alırlar ve kullandırırlar. Halbuki yukarıda gördüğünüz çocuğun gelişiminin herhangi bir devresinde yürüteç kullanılırsa doğal yapıyı zorlayacağı için aşağıdaki problemlerle karşılaşabilirsiniz :

Ø Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilir.
Ø Kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik yada asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.
Ø Yine vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz yada skolyoz gibi vücut bozukluklarına neden olabilir.

Ø Bacak boyları tam basmaya yetmediği ve tam basmayı bilemediği için parmak ucu basar. Bu da onda alışkanlık yapabilir ve yürüdüğü zaman parmak uçlarında yürüyebilir.

Ø Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedeni %90 oranında YÜRÜTEÇ KAZALARI olarak tesbit edilmiştir.
Ø Kısıtlı bir mekanda kaldığı için de psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkiliyebilmektedir.

İşte bu nedenlerden dolayı bebeğinizin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız çocuklarınıza YÜRÜTEÇ KULLANDIRMAMANIZI tavsiye ederiz. Yere konulan bir serginin üzerinde özgürce oynamasına ve gelişmesine yardımcı olun.

Dr.Fzt. Deniz DARYAL

tulinsozeri

• Tüm gönderiler : 978
  • Bölge: İstanbul
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 25.07.2006 14:37:58 ( #2 )
Aslında bizde de bir yürüteç var.Fakat benim kızım zaten sevmiyor yürüteçi...Ama merak ettiğim şu.Yıllar önce yürüteçe binmiş bir çok insan var.Hiçbirinde bir anormallik göremiyorum.tabi ki doktorların dediğini gözardı etmiyorum.Mutlaka bildikleri bir şey vardır.
~~filiz~~

• Tüm gönderiler : 6088
  • Bölge: Isparta
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 25.07.2006 14:56:55 ( #3 )
GEçmişe baktığımızda nerdeyse yürüteçsiz büyüyen çocuk yok gibi...yazılanlar kafamı bulandırmıyor değil..mesela benim haylaz ikizlerim emeklemiyor..emeklemeden yürüyecekler sanırım..sürekli oturmaktan sıkılıyorlar....yürütece binince dünyalar bizim oluyor ..hiçte kısıtlı bir alanda olmuyor..nerdeyse bütün odaları dolaşıyoruz..büyük keyifle...bu yürüteçlerde olmasa ben kafama çoktan huniyi takmış olurdum zaten...tülin in söylediği gibi doktorlar böyle bir açıklama yapmışsa gözardı edilmezz.....ama biz kullanmaya devam edeceğiz....

Şöhret,gençlik,ve gurur.... Mezar hepsini alır. (Victor Hugo)

..efeemre..
Magissa

• Tüm gönderiler : 7
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 25.07.2006 15:35:31 ( #4 )
Bir arkadasımda zorla ayagı bastırılmaya calısıldıgı icin yurumede bozulma olmus. Altı yasına kadar carpık basıyormus ayaklarını. Yani boyle seyler oluyor.

Henuz doguma iki ay var. Benim de aklımı kurcalayan sorulardan biri Yurutec.
Hic kullanmayın demek yerine belki belirli aylardan sonra kullanırsanız daha az riskli olursunuz demek daha dogru?
Bu durumda 7 inci aydan sonra kullanmak daha dogru olur?

ırmakdamla

• Tüm gönderiler : 46
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 25.07.2006 21:59:36 ( #5 )
Benim kızım 9,5 aylık ve yürütece 9 aylık olduğundan itibaren haftada 1 kez, bizim gözetimimiz altında biniyor

Doktorum önermedi yürüteci, biz sadece oyuncak olarak kullanıyoruz o da sadece haftada bir kez

Çünkü akıl almaz kazalar meydana gelebiliyormuş.
9 aylık olmadan önce gerek görmedim yürütece, şimdi kızım iki elinden tuttuğunda adım atabiliyor, o zamandan sonra yürütece biniyor kızım
yoncaaa

• Tüm gönderiler : 1412
  • Bölge: USA-Atlanta
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 25.07.2006 22:43:32 ( #6 )
Bende ayak parmaklarim  hep  ice donuk sekilde basardim 5-6 yasina kadar... Kendime cok sorun etmistim o zamanlar, kendimi zorlaya zorlaya duzelttigimi hatirliyorum.. Acaba bunun yurutecle bir ilgisi varmiydi diye dusunmuyorda degilim...

Ben ogluma yurutec almadim, ozellikle erkek cocuklari icin daha zararli oldugunu okudum ( devamli one dogru egildiklerinden testislerine baski yapiyormus) Riski almaktansa hareket alanini biraz sinirlamayi yegliyorum.. Salonun yarisini ona tahsis ettim... Her ucu kapali yaklasik  30m2 guvenli bir alan.. Evin diger kisimlarina benimle birlikte geliyor, ozgurce takiliyor:))) Yurutece hic binmedigi halde parmak uclarina basma aliskanligi var ama giderek azalmakta.. Hergun yere ciplak ayak basiyor.. Bir gun gececegini saniyorum..
TUBA YONCA A.
berrak ve yağmur

• Tüm gönderiler : 438
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 25.07.2006 23:21:54 ( #7 )
bende yürüteç kullanıyorum.Dr. muz günde 10 dk dan fazla bindirmememi söylemişti.Biz biraz daha fazla biniyoruz tabi.Küçükken bende çok binermişim yürütece ama hiç bişiyim yok diyerekten de çok çok saatler bindiriyorum

LariSu

• Tüm gönderiler : 828
  • Bölge: United Arab Emirates
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 25.07.2006 23:28:28 ( #8 )
Ben kizima hic yurutec almadim, gerekli gormuyorum.
Zararli oldugunu dusunuyorum. Nasil olsa zamani gelince yurumeyi ogrenecek diyordum, oyle de oldu. Su an 5 yasinda ve yurumesiyle ve ayaklariyla ilgili hicbir sorun yasamadik
Su (Mayis 2001) & Larissa (Ocak 2007)
irmakyagmur

• Tüm gönderiler : 8319
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 00:00:53 ( #9 )
Arkadaşlar ben de bildiklerimi yaziim.

Öncelikle biliyorsunuz babam doktor ve o da yürüteci onaylamıyor. Bildiğim kadarıyla yürüteçteyken bebek vücut ağırlığını ayaklarına vermeyip yürüteçten destek alarak ilerlediği için bacak kasları düzgün gelişemiyor. Tembelleşiyor yani. Zaten yürütecin akla gelen ilk zararı bilinenin aksine bebeğin geç yürümesini sağlaması. Bu da gayet anlaşılır bir durum çünkü kim olsa yürümek yerine ağırlığını bir yere verip sadece kendini ileri itmeyi tercih ederdi herhalde.  Bir de birçok arkadaşın dediği gibi belli zamanı aşmamak gerek. Bunun için de 15-20 dk falan diyorlar. Benim bilgim bu kadar. Ben ilerde bebeğim olursa yürüteç alırmıyım bilmiyorum, ama alsam da çok az bindiririm orası kesin.

Bebeğinizin bacak kasları gelişsin istiyorsanız bence dışarı gezmeye çıktığınızda bebeğinizi bebek arabasından alıp arkasına geçip yukardan ellerinden tutarak ileri doğru yürütmeye çalışın. Bu gerçekten çok işe yarıyor. Ben 10 yaşımdayken komşumuzun kızıyla ilgileniyordum, hani o zamanlar da müthiş bebekdelisiyim, böyle bebişi yürüte yürüte bir gün bir baktım yürüyor.  Hem de çok hoşlarına gidiyor, tavsiye ederim.
<mesaj tarafından düzenlendi ırmakyagmur on 26.07.2006 00:04:05>

eylüldeizmir

• Tüm gönderiler : 1272
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 02:00:11 ( #10 )
Eskiden kullanilirmis ama simdi hic tavsiye etmiyorlar.. Cok sevdigim bir arkadasim doktor, cocuk cerrahi.. Dogumumdan sonra bebekte dikkat etmem gereken birsey var mi diye sordum.. 2 seye dikkat et dedi.. Birisi bebegin altini aldigimiz alt alma ünitesi.. Arkani dönmeyi birak gözünü cevirmemelisin, bebek düser dedi.. Bir de yürüteci sakin alma, hediye gelse de geri gönder dedi.. Sanirim bu ikisinin dogurdugu kötü sonuclardan yeterince tecrübesi var.. Kendi doktorumuz ve ebemiz de kesinlikle tavsiye etmedi.. Bu nedenlerden dolayi kullanmamayi tercih ediyoruz..
ELIF & ARDA EGE

~~filiz~~

• Tüm gönderiler : 6088
  • Bölge: Isparta
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 10:05:50 ( #11 )
kafam çok karıştı ......bende kısıtlı zamanlarda bindirmeye karar verdim....çocuk sahibi olmak ne kadar zor anneler ya....

Şöhret,gençlik,ve gurur.... Mezar hepsini alır. (Victor Hugo)

..efeemre..
aurynn

• Tüm gönderiler : 497
  • Bölge: BURSA
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 11:54:23 ( #12 )

Ben kullandım çokta memnun kaldım kontrollü ve kısa sürelerle kullandıktan sonra sakıncası olacağını sanmıyorum.Oğlum 6 aydan sonra yürüteçloe tanıştı 10 buçuk aylıkken tutunmadan rahat yürüyordu genel kontrol amacı ile ortopediste de götürdüm gayet sağlıklı buldu dr.Aşağıda ki linkte konu ile ilgili yazışmalar var ulaşabilirsiniz.

http://www.bebek.com/bebeknetforum/tm.aspx?m=124263&mpage=2&#129821
**AYSE BERRA**

Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 12:52:59 ( #13 )
Nilüfer şimdi çıkmaya bilir ama ileriki yaşlarda çıkma olasılığı çok yüksekk bunu unutmaa bütün doktorların dediği aynı YÜRÜTEÇ ZARARLII bunu kabullenmeliyiz değilmi yukarıda yazdığım metin doktor tarafından yazılmış bundan daha iyi bir açıklama olamaz bence
meltemalp

• Tüm gönderiler : 4929
  • Bölge:
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 13:14:52 ( #14 )
yürüteçi bebekken bende kullanmışım, kızımada kullandım 1 yaşındada yürüdü , oğlumda  daha geç kullandım testislerden dolayı  ve başlarda çok az bindirdim   son zamanlardada 1 yada 2 saat biniyor   bu yüzden ben kendi çocuğum için bi sakınca görmüyorum

aurynn

• Tüm gönderiler : 497
  • Bölge: BURSA
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 13:41:02 ( #15 )
Buket Hanım,konu ile ilgili belirttiklerim şahsi kararımdır ve memnunum yürüteç kullanmış olmaktan, oğlum için konu ile ilgili ileriki yaşlarda çıkma olasılığı çok yüksekk unutmaa demek yerine keşke ileride umarım bir sorun olmaz deseniz benide üzmemiş olurdunuz.Kullananlara da kullanmayanlarada saygım sonsuz arkadaşlar herkes çocuğunu dilediği gibi büyütecektir sonuçta
**AYSE BERRA**

Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 13:57:37 ( #16 )
Nilüfer hanım benim dediğimde ters bişey yokk sizin herhalde ilk bebeğiniz ama benim 3.bebeğim ve bu 3 bebekde bir çok deneyim kazandım kah bir çok doktora sorarak kah araştırıp okuyarak herhalde bende bebeğim için en yararlı şeyleri kullanmak isterim ama yürütecin gerçekden hiç bir yararının olmadığının aksine bir çok zararı olacağını duydumm bunuda bütün annelerle paylaşmak istedim ayrıca çocuğunuz için kötü bişey demedim   şu anda olmayabilir ama ileriki yaşlarda çıkma olasılığı yüksek dedim genel anlamda sizin çocuğunuzu kastetmedimm
defne-derin

• Tüm gönderiler : 44
  • Bölge: İzmir
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 14:02:31 ( #17 )
Ben de ikizlerime hiç yürüteç kullanmadım
Gerekli görmüyorum ayrıca nasıl olsa kendilerini hazır hissettiklerin de yürümeye başlıyorlar.
**AYSE BERRA**

Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 14:10:46 ( #18 )
BİR SİTEDEN ALINTIDIR:

Yürüteç kazaları yalnızca merdinvenden düşme şeklinde olmuyor. Normal olarak hareketli olması beklenmeyen bir bebek bu araç sayesinde her yere ulaşabiliyor. Bu da yanmalar, çizilen parmaklar, zehirlenmeler gibi kazalarla sonuçlanabiliyor.
Ayrıca sanılanın aksine yürütecin yürümeyi hızlandırdığını düşünen ebeveynler yanılıyor. Yapılan bir kaç araştırma bunun doğru olmadığını kanıtlamaktadır. Aslında yürüteç yanlış yürüme alışkanlıkları kazandırabiliyor. Yürüteçler yanlış kasların yanlış zamanda güçlenmesine sebep oluyor.Yürüteç kullanan bir bebeğin alt bacak kasları güçlenirken yürümek için gerekli olan üst bacak kasları ve kalça kasları zayıf kalıyor. Bu sebeple yürüteç aslında yürümeyi engelliyor.
Üstelik yürüteçler bebeğe geçmesi gereken bazı önemli basamakları atlatarak erken bir hareket özgürlüğü sağlıyor. Emekleme, sürünme, yuvarlanma, ayağa kalkma, tırmanma gibi aşamalar bebeğin kaslarını güçlendirmesini ve kaslarını koordine etmesini öğrenmesini sağlıyor. Bu sebeple doktorlar yürüteçi asla tavsiye etmiyor bebeğin emeklemeye teşvik edilmesini öneriyorlar.

BİR BAŞKA YAZI

'Dünyada yasak'
Amerikan Hastanesi Çocuk Hastalıkları uzmanı Arzu Özgeneci, yürütecin yasaklanması gerektiğini belirterek aileleri şöyle uyardı: 
Yürüteç dünyada yasak. Hiçbir çocuk doktoru yürüteci önermez. Çünkü ev içi kazalarına neden olabilir.Yürüteç, çocuğun yürümesini de geciktiriyor. Çocuk kendisini yürümek için ittirip zorlanmıyor. Arkadan iteklenmeyi öğreniyor. Ayrıca bacak kaslarını kullanamıyor. Anneler, çocuklarını yürütece oturtuyor, çocuk oyalanırken kendisi de işleriyle ilgileniyor. Anneye kolaylık gibi gelse de, çok zararlı. Biz yasaklasak bile istisnasız, eğitim düzeyi ne olursa olsun aileler 'Bize bir şey olmaz' diyerek yürüteci almaya devam ediyor. Bu konuya mutlaka dikkat çekilmeli."

desree

• Tüm gönderiler : 592
  • Bölge: İstanbul
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 14:17:50 ( #19 )
Arkadaşlar, ben kendimi örnek vereyim bebekken yürütece konulmuşum ayaklarım içe basık yürüyorum nerdeyse düz tabanım bu şekilde yürümenin yürüteçten kaynaklandığını düşünüyorum.

..Çok sevmezsen,çok acımazsın
Çok sahiplenmeyince çok ait de olmazsın hem... -Can Yücel
CananBeyza

• Tüm gönderiler : 1757
Ynt: YÜRÜTEÇ YARARLI MI? ZARARLI MI? - 26.07.2006 19:22:35 ( #20 )
Ben kızımda çok az kullandım zaten 11aylıkken yürümüştü ama oğlumda hiç kullanmadım erkek çocuklarına zaralı diye zaten oğlum çok erken yürüdü 10 aylıkken ama yürüteç kazalarını ben çok duydum hatta bi tanıdığınmızın kızı bu şekilde çay tepsisini çekerek yanmıştı devrilen yürüteçlerde oluyormuş tabi herkezin kendi bileceği bi şey kontrol altında kısa süreyle bindirilirse bir sorun olmaz diye düşünüyorum.
Canan 1*mart*1973
Beyza İrem 12*mayıs*2001
Tunahan Arda 29*mayıs*2003

TATİL FOTOLARI 51. SAYFADA
[image][/image]
Sayfayı değiştir: 123 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 3, mesajlar 1 to 20 of 51

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 1 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok