Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

ek gıdaya ne zaman başlamalıyım?

Sayfayı değiştir: < 123 > | Sayfayı gösteriyor 2 of 3, mesajlar 21 to 40 of 47
Yazar Mesaj
orhanoral

• Tüm gönderiler : 36
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Durum: çevrimdışı
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 19.12.2005 09:27:00 ( #21 )

EK BESİNLERE GEÇİŞ (4-6 AYDAN İTİBAREN BEBEK BESLENMESİ)::

4-6. aylar bebek beslenmesinde çok önemli yer tutar. Çünkü artık bebeğiniz büyüdü, buna bağlı  olarak besin ve enerji gereksinimi arttı. Bebeğinize  bu dönemde ek gıdalar vermeye başlamalısınız. Beslenme otoritelerinin ortak görüşü  anne sütü veya  benzeri bir mamanın  4. aydan sonra bebeğinizin beslenmesinde tek başına yeterli olmayacağıdır. İlk  3-4 ay bebeğin emerek beslenme dönemidir. Bu süre içinde yutma refleksi zayıftır, kaşıkla beslenmekte zorlanır. İlk 4-6 ay anne sütü veya mama ile beslenen bebekler  bu zamandan sonra farklı besinlere de gereksinim duyarlar. Ek gıdalara başlama zamanı  4.aydan önce olmamalı ancak ek gıdaya geçiş zorlaşacağından 6.aydan sonraya da bırakılmamalıdır. Ek besinlerle birlikte anne sütü veya biberon maması mutlaka devam etmelidir.

Ek gıdalara geçiş  dönemi yavaş ilerleyen bir süreçtir ve haftalar alır. 4.ayını tamamlayan bebekler daha çabuk acıkmaya başlar; anne sütü veya biberon maması aldıktan sonra halen aç olduklarını size hissetirirler. Bu bebeğinizin ek besinlere hazır olduğunun göstergesidir. Bu aylardan sonra bebeğinizin  sindirim sistemi ve böbrekleri çeşitli besinleri sindirecek ve atıkları vücuttan uzaklaştırabilecek olgunluğa ulaşmıştır.
Gizli Açlığa Dikkat!
İnsan beyni gelişiminin % 90’ını yaşamın ilk bir yılı içinde tamamlanır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen bebekler hem fiziksel hem de zihinsel gelişim açısından geri kalabilirler. Bazı durumlarda bebeğin açlık sorunu yoktur, kilosu da normal sınırlar içindedir, ancak zihinsel gelişiminde bir aksaklık görülebilir. Bu ‘Gizli Açlık’ diye tanımlanan özel bir sorunu akla getirir. Bu sorunla karşılaşmamak için katı gıdalara geçildiğinde bebeğin yediklerinin sadece miktarına  ve bebeği doyurup doyurmadığına değil, içeriğine de önem vermek gerekir. Dengeli bir protein, karbonhidrat  ve yağ karışımı ile vücut için gerekli olan yağ asitlerini içeren, başta demir olmak üzere mineral ve vitaminler açısından zengin bir beslenme programı bebeğin sağlıklı gelişim göstermesinde yaşamsal öneme sahiptir.
Ek Gıdalara Geçiyoruz:
• Bebeğinize ilk vereceğiniz gıdanın onun tarafından kabul edilmesini kolaylaştırmak istiyorsanız  bu ilk adımı o açken atmalısınız. Vereceğiniz yiyeceği küçük bir çay kaşığına ya da parmağınızın ucuna yerleştirerek bebeğinizin dudaklarına değdirin. Bu yeni tattan hoşlanıp hoşlanmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Eğer yiyeceği diliyle iter ve bu tavrını ikinci denemeden sonra halen devam ettirirse onu daha fazla zorlamamanızı ve  bu yeni yiyeceği bir daha denemeden önce 3-4 gün beklemenizi tavsiye ederiz.
• Yutma işlevinin gelişmemiş olması kaşıkla beslenmeyi güçleştirir. Bazı bebekler bu geçişi kolay yapamazlar ve kaşıkla beslenmeyi redderler. Geçiş döneminde çok sabırlı olmak gereklidir.
• Yeni ve farklı gıdalara teker teker ve en az 3-5 gün ara ile başlanmalıdır. Yeni verilmeye başlanan gıdaların bebekte allerji ya da sindirim güçlüğü yaratmadığının  anlaşılabilmesi için  aynı anda birden fazla gıda başlanmamalıdır.
• Yeni besinler önce az miktarda verilmeli  zamanla miktar bir öğün oluşturacak şekilde artırılmalıdır.
• Her yeni gıdada bebeğinizin kakasında  bazı değişiklikler olabileceğini bilerek fazla telaşlanmamalısınız.
• 12. ay sonuna kadar bebek için hazırlanan gıdalara tuz ve şeker ilave edilmemelidir.
• Bebeğe verilecek bütün yiyecekler taze ve katkısız olmalıdır. Kimyasal koruyucu  madde içeren konserve  ve katkı maddeli hazır yiyecekleri  bebeğinizin beslenmesinde kullanmamalısınız.
• Bebek için her öğün taze besin hazırlamalı ve bu besinleri oda sıcaklığında uzun süre bekletmemelisiniz.
• Diş çıkarma dönemi bebeğin iştahsız ve huzursuz olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde bebek anne sütü veya biberon mamasını daha fazla almak isteyebilir. Kaşığı reddetme, bu dönemde karşılaşılabilen bir problemdir, ısrarcı olmamak gerekir. Doktorunuzla görüşerek bebeğinizin günlük besin ihtiyacını karşılayacak kadar beslenip beslenmediğini  öğrenebilirsiniz.
Ek Gıdalara Geçiş aşamasında başlangıç olarak pirinçli bir mama başlanmalıdır. Bu amaçla hazır pirinçli mama alabilir veya  kendiniz evde  kullandığınız biberon maması ile muhallebi yapabilirsiniz: 100 ml.(1 çay bardağı ) su ile bir tatlı kaşığı pirinç unu pişirilir. Ocaktan indirdikten sonra içine 3 ölçek devam maması ilave edilir. Muhallebiniz hazırdır. Muhallebinizi mısır unu ile de pişirebilirsiniz. Diğer tahılların (buğday, çavdar, yulaf vb.) kullanımına 6. ay sonunda başlanmalıdır.
Pirinçli mamadan sonra bebeğinize sebze çorbası vermeye başlayabilirsiniz: Öncelikle patates havuç ve az miktarda  pirinç  haşlanarak tel süzgeçten geçirilir, salça ve tuz ilave etmeden (çok az miktarda sıvı yağ ilave edilebilir)bebeğe verilir. Yaklaşık 1 hafta sonra sebze çorbasına kabak, taze fasulye, bezelye ve enginar ilavesine  başlayabilirsiniz. Yerelması, kereviz, ıspanak ve patlıcan gibi gıdaları fazla nitrat içerikleri sebebiyle bu aylarda  kullanmamanızı öneririz.
Meyve suyu ve meyve püresi de bu aylarda vermeye başlayacağınız ek gıdalardandır ve genelde ara öğünlerde tercih edilir. İlk olarak elma veya havuç denenmelidir. Meyveler cam rendeden rendelenir ve  ince bir tülbentten geçirilerek suyu bebeğe verilir. 6.aydan sonra muz,portakal ve kivi de başlanabilir. Fakat  bu meyveler alerji  yapabileceği için kontrollü bir şekilde verilmelidir.
Bu gıdalardan sonra yoğurt verilmeye başlanabilir. Bebek için evde kendi yaptığınız yoğurdu kullanmalısınız. Devam mamaları ile yoğurt yapımı ise şöyledir:100  ml hazırlanmış devam maması içine  ılık iken 1 tatlı kaşığı yoğurt koyularak mayalanmaya bırakılır. Daha sonra buzdolabında dinlendirilmelidir. Bebeğin alabileceği sıcaklığa getirilip  bebeğe verilir.isteğe göre içersine meyve püresi de ilave edilebilir.
Yine bu dönem için hazırlanmış sütlü kaşık mamaları, tahıllı kaşık mamaları ve kavanoz mamaları bebeğin beslenmesinde evde hazırlanan besinlere iyi bir alternatiftir.Tamamen bebeğinizin spesifik ihtiyaçlarına göre hazırlanmış olan bu ürünler hijyenik doğal ve katkısızdır.Hazırlanmaları son derece pratik olan bu ürünler komple bir öğün yerine kullanılabilir. Ayrıca bebeğin katı gıdalara ve pütürlü besinlere geçişini kolaylaştırır.

Anneye Önemli Not: Sütlü kaşık mamalarının kullanımında inek sütü tozu yerine devam mamaları içeren ürünler tercih edilmelidir. Tahıllı kaşık mamaları hazırlanırken de ilk 1 yıl inek sütü yerine mutlaka devam mamaları kullanılmalıdır.

6.ay sonunda ; bebeğinize sebzeleri püre halinde verebilirsiniz ve ince çekilmiş kıyma ilavesine başlayabilirsiniz. Yine 6.ay sonunda sabah kahvaltılarına başlanmalıdır. İyi haşlanmış yumurtanın sarısını  1 çay kaşığından başlayarak yavaş yavaş artırarak  gün aşırı verebilirsiniz. Yumurta proteininin biyolojik değeri yüksektir. Yumurtanın beyazı 12.ay sonuna kadar kullanılmamalıdır.Yumurta ile birlikte akşamdan suda bekleterek tuzu alınmış peynir verilebilir. Tahıl mamaları da bebeğin kahvaltısına ilave edilmelidir.
7-8.aylarda ; tarhana şehriye gibi unlu çorbaları et, tavuk ve kıyma ilavesiyle vermeye başlayabilirsiniz.  Sıvı besinleri (meyve suyu, biberon maması) sulukta veya bardakta verebilirsiniz.
9-12.aylarda ; artık bebeğinize verebileceğiniz gıdalar oldukça çeşitlenmiştir. Beslenme programına ek olarak haftada 1 kez ciğer ve 1-2 kez haşlanmış veya ızgara taze balık verilmeye  başlanabilir. Ayrıca baharatsız ve soğansız ızgara köfte verilebilir. Baklagiller besin değeri yüksek gıdalar olduğu için tercih edilmelidir,haşlayıp tel süzgeçten geçirilerek bebeğin çorbalarına ilave edilebilir. 11-12.aylarda bebeğe çok yağlı ve tuzlu olmamak şartıyla ev yemeklerinden iyice ezerek vermeye  başlayabilirsiniz.
Anneye Önemli Not: Ek besin döneminde varsa anne sütü yoksa veya yetersizse devam mamaları kullanılmaya devam edilmelidir. Günde 300-500 ml. devam maması mutlaka bebeğe verilmelidir.

orhanoral

Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 19.12.2005 09:27:18 ( #22 )
İnek Sütü Yerine Devam Maması

Bebek beslenmesinde inek sütü en az 1 yaş sonuna kadar kullanılmamalıdır. Fakat yapılan araştırmalar annelerin zamanından önce inek sütü vermeye başladıklarını göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ilk bir yıl inek sütünün kesinlikle kullanılmamasını önermektedir. Avrupa ülkelerinde 2-3 yaşına kadar inek sütü kullanılmamaktadır.

İnek sütü ile Devam Mamalarını karşılaştırdığımızda şu farkları görürüz:

- Demir kan oluşumu ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Özellikle 4.aydan sonra demir ihtiyacı hızla artar. Yetersiz alımında demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. 500 ml. inek sütü ile demir ihtiyacının ancak %4'ü karşılanabilirken, 500 ml devam formülü ile ihtiyacın %83'ü karşılanır.
- İnek sütü bebeğin böbrek fonksiyonlarını zorlayacak değerlerde protein içerirken, devam mamaları gerektiği kadar protein içerir ve gerekli tüm amino asitleri sağlar.
 - Çinko bebeğin büyüme ve gelişmesi için çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin çinko ihtiyacının ancak %35'ini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %70'ini karşılar. 
- İyot metabolik aktivite ve büyümeyi düzenleyen hormonların bir parçasıdır. Bebeğin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi için son derece önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük ihtiyacının ancak %22'sini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %110'unu karşılar.
- Esansiyel yağ asitleri bebeğin sinir sistemi ve beyin hücrelerinin sağlıklı gelişimi için hayati önem taşırlar. Devam formüllerinin içeriklerinde inek sütüne kıyasla esansiyel yağ asitleri çok daha fazla miktarda mevcuttur.
- D vitamini sağlıklı kemik ve iskelet gelişimi için çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük D vitamini ihtiyacının ancak %43'ünü karşılarken, 500 ml. devam maması ihtiyacın %90'ını karşılamaktadır.
- İnek sütü, C vitamini açısından çok yetersizdir. Formüllerdeki C vitamini seviyelerinin yükseltilmesinde C vitamininin demir absorbsiyonu üzerindeki kuvvetli etkileri vardır.

Tüm bu gerçekleri göz önünde bulundurarak bebeğinize en az 1 yıl sonuna kadar kesinlikle, 2 yıl sonuna kadar da mümkünse inek sütü vermemelisiniz. İnek sütü kullanmanız gereken her yerde (muhallebi, yoğurt yapımı gibi) devam mamalarını kullanabilirsiniz. İnek sütü ile hazırlamanız gereken hazır ek besinleri mutlaka devam maması ile hazırlamalı ve hazır besin olarak inek sütü tozu yerine devam maması içerenleri tercih etmelisiniz. Bebeğinizin sağlıklı fiziksel ve mental gelişimini sağlamak için ek besin döneminde günde en az 300 ml. ortalama 500 ml. anne sütü veya devam maması vermelisiniz. 
aylin5m

• Tüm gönderiler : 1
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 19.12.2005 11:20:26 ( #23 )
SELAM,
BEN ÇALIŞMAYA BAŞLADIĞIM İÇİN OĞLUMA MİLUPA APTAMİL 1 VERDİK
DOKTOR TAVSİYESİ İLE.
MEYVE SUYUDA VERİYORDUM 1 KAŞIKTAN FAZLAYDI ÜSTELİK(ELMA SUYU)
Zeynep_Sena

• Tüm gönderiler : 2716
  • Bölge: İstanbul
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 19.12.2005 11:26:50 ( #24 )
6 ay sınırı anne sütünü dolu dolu alan çocuklar için geçerldir. ben her ikisinde de 4 aylık olduğunda ek gıdalara geçtim ufak ufak.
yoğurt, mamasına bisküvi eziyordum, bu hazır poşet mamalar şimdi çeşit çeşitvar, vücudunun kaldıracağı sebzelerden çorba yapıp önce suyunu sonra yavaş yavaş püresini vereblirsin.
bu dönem senin deneme yanılma dönemin çocukta deneye deneye bulacaksın doğruyu...
kolay gelsin

ZEYNEP 16-08-1999
SENA 10-08-2004
ezgik

• Tüm gönderiler : 1139
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 19.12.2005 12:36:22 ( #25 )
Bende aynı sorunun cevbını arıyorum, ama işe başlayacağım ve süt iznimi öğle aram ile bağlamak istediğimden dolayı sanırım günde 2 öğün olmak üzere ek gıdaya başlaycağım yarın 4 aylık olacak olan bebeğime bu yakınlarda( bu arada bebeği temmuz ağustosta doğanlara 3 gün sonra 4 aylık olacak yazmışım tarihe yanlış bakıp)
Bende hazır mama konusunda görüşlerinizi almak istiyordum, havuş la falan mı başlamalı yoksa hazır mama mı, ya da ben ek gıda vwermeyi düşündüğüm 2 öğünden birinde hazır mama diğerinde püre mi versem[sm=rolleyes.gif] Tabii dr la konuşmak lazım
orhanoral

Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 19.12.2005 14:18:56 ( #26 )
formda bebeklerde ay ay ek besine geçiş anlatılıyor sanırım dikkatinizden kaçmış bu arada doktorunuza da danışmanızda tabiki fayda var.
canis

• Tüm gönderiler : 29
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 20.12.2005 13:35:40 ( #27 )

merhaba ben canan benim kızım şu an 5,5 aylık.ben 1 ay tam anlamıyla emzirebildim malesef sonra aptamil 1 takviye ettim önce 90 ml le başladım ayına göre artırdım 3 aylık olduğunda sütüm kesildi sadece mama verdim.bebeğin 4 ayını doldurmadan katı gıdaya geçemezsin sadece bireron maması verebilirsin.ayrıca drlar kavanoz mamalarını seyehat dışında kullanmanı pek önermiyorlar zaten.bebişin 4 ayını doldurduğunda meyve suyundan başlayabilirsin cnmbu arada doktorun ne diyor ?

edaş

• Tüm gönderiler : 46
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 06.01.2006 20:18:19 ( #28 )

arkadaşlar doktorumuz artık ek gıdalara başla dedi..Mesela pekmezden başlayabilirsin diyor..Şu sıralar bebişim biraz kabız olduğu için yoğurt, elma ve havuç gibi kabıza iyi gelmeyen şeylerden başlamak istemiyorum.Sizce pekmezle mi başlayım...Başka neler yedirebilirm...marketlerde satılan pekmezler ne kadar hijyenik olabilir ki ..kendim üzüm suyu sıkıp kaynatsam acaba pekmez gibi olur mu?
Benim için ek gıdalara başlamak çok zor çünkü biliyorsunuz bebişimin böbreklerindeki taş zaman zaman onun iştahsız olmasına hatta kusmasına sebep olabliyo..Hele ki 2 hafta kadar önceki rahatsızlığı, daha biberonu görür görmez kusacakmış gibi yapışı  :(neyse hatırlamak istemiyorum...Ama artık ek gıdalara da başlamam lazım bana bu konuda yardımcı olurmusunuz...Daha su ve mama dışında hiç ibşe yedirmedim...

....... ..........

• Tüm gönderiler : 2426
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 06.01.2006 23:22:10 ( #29 )
edas merhaba
bence meyve püresi ve meyve sulariyla basla.ben ilk basladigimda sebzede havuc ve patatesten basladim ve unutma 2-3 tatli kasigiyla basla.daha sonra kasik miktarini artirabilirsin.meyvelerdende elma,armut ve muzla basladim.sade yogurtu bana doktor bol bol,istedigin kadar verebilirsin dedi.meyve yogurtu verme diyor,hem cok seker var dedi birde yumurta beyazi cokmus icinde,bebekler icin iyi degil dedi.ben veriyordum.sade yogurdu daha cok veriyorum ona suan.öptüm bebisini..
edaş

Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 07.01.2006 09:20:41 ( #30 )
aranızda bebeğine ilk ek besin olarak pekmez veren var mı?
özlem_2005

• Tüm gönderiler : 85
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 07.01.2006 14:44:02 ( #31 )
Benin kızım 4.ayına yeni girecek ve ben 1 hafta önce ek gıdalara başladım.geç başlanınca bebekte yeme problemi oluyormuş.Ben elma,sebze püresi,evde devam mamasıyla hazırladığım yoğurdun içine muz püresi,havuç suyu ve mamasını veriyorum.elma püresini bugün verdiysem yoğurdu ertesi gün veriyorum gayet güzel yiyiyor.Birde kusmaması için ek gıdadan sonra bir iki kaşık su içir ben öyle yapıyorum.Anne sütün yoksa meyve sularını bebeğine verebilirsin dr söylemişti.
canis

Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 07.01.2006 16:31:18 ( #32 )
merhaba edaş doğrusu doktorunun ilk önce pekmez vermeni önermesi beni şaşırttı çünkü önce meyveyle başlanır diye biliyorum pekmezi ilk defa duyuyorum.benim bebeğimde sık sık kabız olur bize doktorumuz posa yüklemesi yapmamız gerektiğini söyledi.şu an ben kayısıyı sadece su ile haşlayıp blendırdan geçiriyor,elmayı ve armutu cam rendeden geçirip içine 2 ila 3 tane üzüm suyu ekleyip yediriyorum.sende önce 1 , 2 kaşık elmayla daha sonra armut yedirebilirsin.öğününü hergün bir kaşık artırırsın.bebişinin kabızlığı için de poposuna biraz zeytinyağı yada vazalinle masaj yapabilirsin.kolay gelsin
asucem

• Tüm gönderiler : 748
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 07.01.2006 17:18:46 ( #33 )
yanlış anlamış olabilirmisin acaba? pekmez hem daha çok erken hemde tatlı olduğu için sever belki ama diğer besinleri vermekte zorlanırsın.Ben bile pekmez yeyince içim bir tuaf oluyor.Bence tekrar sor.Pekmezi hiç duymadım
damlosko

• Tüm gönderiler : 188
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 07.01.2006 18:11:55 ( #34 )
bana da pekmez biraz degisik geldi.. meyve puresinden basliyorlardi hep..  ben de ay sonunda ise baslayacagim sut iznimin bir kismini oglen tatilimde bir kismini da aksam kullanabilirsem belki sut daha uzun sure gelir diye umid ediyorum bakalim... ama benim de sutum cok gelmiyor bebege ancak yetiyor gibi.. biriktiremiyorum myani.. arada sagiyorum ama 30 cc filan cikiyor onu da sakliyorum napayim
nehiryeli

• Bölge: İSTANBUL
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 07.01.2006 21:28:32 ( #35 )
bende dün oğluma bu çorbayı yaptım ama hiç sevmedi tükürdü resmen domatesli şehriye yaptım onu yedi acaba ağırmı olur bir daha versemtuzsuz olduğu içinmi sevmedi acaba tuz atmamalıymışım of çok zor ek gıdaya geçmek .....

Bebişkolarım

• Tüm gönderiler : 3903
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 07.01.2006 23:58:38 ( #36 )
Domatesli şehriye çorbası ek gıdaya başlarken ilk defa duydum. Daha bilindik sebze çorbası ile başlasan iyi olur. sebze çorbasını bebeğine özel pişirmelisin, taze olmasına dikkat etmelisin ve kesinlikle baharat koymamalısın. bir havuç, bir patates, bi çorba kaşığı pirinci bi çimdik tuz ekleyerek haşla ve blendırdan çek.Bebeğin için daha besleyici olur bence.Büyüdükçede bu çorbaya kıyma, kırmızı mercimek gibi ilaveler yaparsın. Kolay gelsin.
sareon

• Tüm gönderiler : 1471
  • Bölge: İstanbul/Anadolu
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 09.01.2006 12:04:14 ( #37 )
edaş senin bebiş ne kadarlık oldu?
valla bu doktorların hepsi ayrı bir hikaye, hiç pekmez tavsiye edeni duymamıştım. Pekmez tadı çok keskin bir gıda, arkadaşların dediği gibi ben bile yerken içim buruluyor.

Ek gıdalara ilk başlarken bebişler pek tattan anlamıyor, reddetmeleri genelde sütten sonra ilk defa katı pütürlü birşeyler yedikleri için oluyor. Tuza gelince böbrekleri yorabileceği için pek tavsiye etmiyorlar. Önümüzdeki aylarda ete başlayınca etin içinde zaten bir miktar tuz var.

Patates, havuç ve pirinç alerji yapmayan gıdalar. Şehriye ise buğday ürünü, verdikten sonra alerji yapıp yapmadığını takip etmek gerekiyormuş. 
Söz uçar, yazılanlar kalır.

SEDA
edaş

Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 09.01.2006 21:06:07 ( #38 )
arkadaşlar doktor kızım kabız oluyo diye pekmez yedir günde bi kaç kaşık dedi..Bende dün ve önceki gün yedirdim .bu gün 2 kez kaka yaptı .Yarın elma suyu verecem.3 gün elma suyundan sonra kayısı suyu...Yani dengeyi kurmak için bir kabız yapan bişey sonra ishal yapan 3 gün ondan 3 gün öbüründen...kayısı sonrasında havuç sonra ne veririm bilmem...İnşallah pekmez vermekle kötü etmedim...Ama doktor ver dedi ve bu doktor bayağı deneyimli yaşlıca bir doktor...Doğrusu bana da çok ters gelmişti pekmez ama doktor ver ver bişey olmaz iyi gelir deyince bende verdim...

edaş

Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 09.01.2006 21:08:24 ( #39 )
Bu arada sormak istediğim başka bişey var...
Şimdi ben diyelim ki 3 gün boyunca elma suyu verdim sonra baktım alerjik bir durum yok sonraki 3 gün havuç suyu verecem peki elma suyu da yine verecekmiyim yoksa o gün sadece havuç suyu mu vereyim?

asucem

• Tüm gönderiler : 748
Ynt: ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? - 09.01.2006 21:51:39 ( #40 )
bence ilk zamanlar çok karıştırma..İlk günler tek çeşit yeter..Sonra verirsin..Yavaş yavaş geçmek lazım.Ben dün elma suyu vermiştim.Bugün ara verdim,yarın tekrar vericem.Pek içmedi çünkü...Biraz zaman geçince denemek gerekiyor ya..
Sayfayı değiştir: < 123 > | Sayfayı gösteriyor 2 of 3, mesajlar 21 to 40 of 47

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 10 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku