Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

yürüteç

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 20 of 39
Yazar Mesaj
tulayandac

• Tüm gönderiler : 489
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Durum: çevrimdışı
yürüteç - 16.03.2006 22:43:29 ( #1 )
arkadaşlar,benim oğlum 6 aylık henüz emekleme çabası yok ama çevremdekiler yürüteç al diyorlar.ben yürüteç olayına sıcak bakmıyorum zararlı diye ama aklım karıştı sizler ne yaptınız?
senempeh

• Tüm gönderiler : 6120
  • Bölge: T.dağ/Çorlu
Ynt: yürüteç - 16.03.2006 23:03:23 ( #2 )
merhaba biz ağustos anneleri kısmında bebişlerimize yürüteç kuıllandırmama kararı aldık:)
 Ben 1 hafta önce bir yürüteç aldım. Bebişim 10 dk bindi çok mutlu görünüyodu ama sonra internette bir araştırma yapınca yürüteci iade ettik:)
Bebeklerin fiziksel yapılarından psikolojik yapılarına kadar zararlı ve bebeklere hiçbir faydası olmayan bişeymiş meğer yürüteç. Gerçi annem kızdı siz yürüteçte büyüdünüz size bişey olmadı dedi ama sonuçta yürüteç zararlı.Bebeklerde tüm yük kalçaya bindiği için ayak deformasyonu, parmak ucunda yürüme, geç yürüme, yamuk basma ayrıca bebek dar alanda kaldığı için psikolojik zararları varmış. Yani kısacası diyorlarki: Bırakın çocuğunuz özgür oynasın:)
Bence internette araştır ... Karar senin...
Sevgiler..
tulayandac

• Tüm gönderiler : 489
Ynt: yürüteç - 16.03.2006 23:46:23 ( #3 )
teşekkürler senempeh yanıtın için aslına bakarsan bende yürüteç kullanmak HİÇÇÇÇÇÇÇ istemiyorum ama çevremden söylenmeye başladılar bile .bebeğim doğdupundan beri etraftan yaptığım her şey hakkında  o kadar çok eleştiri aldımki .artık bir şey duymak istemiyorum doğrusu...
aysenol2

• Tüm gönderiler : 849
Ynt: yürüteç - 16.03.2006 23:50:38 ( #4 )
kesınlıkle sana hak verıyorum annelerımız bızım yaptıklarımıza cok kızıyorlar bız sızlerı boyle yetıstırmedık dıye
ama yurutec konusunda arkadasların dedıklerı dogru temmuz bebekler kısmındada bu konu var kalca cıkıklıgına yol acıyormus benımde etrafımdakıler al dıyor ama ben almayı dusunmuyorum bırak kendı enınde sonunda ogrenecek dıye dusunuyorum

elma sekerim

• Tüm gönderiler : 1419
  • Bölge: 51 00 Kuzey enlemi, 9 00 Doğu boylamı
Ynt: yürüteç - 17.03.2006 01:28:40 ( #5 )
merhaba,
bende kizima kullanmadim.o kadar cok ki sakincalari! bu ilerki yaslarda ortaya cikabilir.yanlis ayak basisi, bel agrisi, fitik vs...cunki bebegin kemik gelisimi yeterli degil yumusacik daha kemikleri.
hani deriz ya yabancilar bebekleri kucagina almiyorlar. yataginda hep bebekler.
nedeni, bebeklerin daha kemik gelismi yeterli olmadigi icin o na zarar vememek adina kucakta bile tasimiyorlar.

benim tavsiyem kullanmayin!zaten o yurumeye hazir oldugu zaman hemen kalkicak ve yurume calismalari yapicak
emine hüşlü

• Tüm gönderiler : 68
Ynt: yürüteç - 17.03.2006 06:48:39 ( #6 )
merhabalar
elmaşekeri,gel de senin bu dediklerini burdaki büyüklere anlat.ben de hiç istemiyordum yürüteç,emzik,ayakta sallamak falan.ama sağolsunlar anneyi kendikendine bırakmıyorlar ki.bizim dr.umuz illaki bindircez diyorsanız 8 ay bittiğinde ancak dedi ve bizimkiler bu sürenin dolmasını zorumla beklediler.şu bir gerçek;anneye büyük rahatlık ama kızıma zarar gelecek diye endişelenmiyor da değilim...
bastet

• Tüm gönderiler : 1997
Ynt: yürüteç - 17.03.2006 10:56:38 ( #7 )
emine hüşlü haklısın annelere laf anlatmak zor. ama yine de mümkün.çocuğuna zarar verecek birşeyi yapma. kısaca kestir at. bidaha bu konuyu açtırma. sonuçta birşey olduğunda (allah korusun )sen ve çocuğun asıl olarak çekeceksiniz.
aurynn

• Tüm gönderiler : 497
  • Bölge: BURSA
Ynt: yürüteç - 17.03.2006 11:54:47 ( #8 )
Yürütec konusunu biz dr.a sormuştuk ne faydalı ne zararlı çok fazla üstünde kalmadan istiyosanız kullanabilirsiniz demişti.Ben yürüteç konusunu çok araştırdım internette açıkcası sakıncasını görmüyorum şu an oğlum 10.ayına girdi yaklaşık 2 buçuk aydır kullanıyoruz onun açısından her yere arkamızdan gelebiliyo,oyun oynuyo mutlu mutlu gülümsediğini görünce iyiki de kullanmışız diyorum.Benim açımdan da iyi arada bir o yürütecinde dolaşırken nefes alabiliyorum.Ayrıca zaralı olsa yasaklanırdı yada ne biliyim yürütecle ilgili olarak en fazla duyduğum düşmeler onun dışında bir sorunu olanı hiç duymadım.
Tabi yinede herkesin kendi kararı ama ben kullanıyorum ve memnunum
*BoNuSuM*

• Tüm gönderiler : 3042
  • Bölge: Bursa
Ynt: yürüteç - 17.03.2006 12:35:42 ( #9 )
benim bebeğimde 8 aylık bende kullanıyorum önceden parmak uçlarına basıyordu yürürken ama şimdi tabanını basmayıda öğrendi koşturuyor bile evin içinde sevinç çığlıklarıda çabası benim yiğenlerimde bindi biri 9 aylık diğeride 10 aylıkken tek başına adım atmaya başladı ve ikisindede anlatıldığı gibi bir sorun yok hem bu kadar tehlikeliyse madem neden heryerde satılıyor. bebek ufakken bindirilmemesi lazım bence mesela 6. ay çok erken. ama 8 ayına gelince olabilir hem onlarda rahat ediyor çünkü sürekli oturarak oyun oynamak pek hoşlarına gitmiyor yürüteçle heryeri geziyor.
tabi bu benim fikrim...

deniz
antuna

• Tüm gönderiler : 591
  • Bölge: Isvicre/Luzern/Ist.
Ynt: yürüteç - 17.03.2006 14:15:41 ( #10 )
www.bebek.com/bebeknetforum/m.aspx?m=53682&mpage=1&key=y%c3%bcr%c3%bctec
yürütecle ilgili endiselerimi bende daha önce bu baslik altinda acmisstim.ordaki yorumlardan da faydalanabilirsiniz.belki faydasi olur kolay gelsin
ben herseye ragmen yürütec alipta kullanmayanlardanim.tabi oglumun saglik problemininde bunda etkisi büyük.
Ne Mutluki Bana TüRK Yaratildim,Gönlümün Gururudur Bu.Ne Esir Oldum Nede Satildim,TüRKLüGüMüN Suurudur Bu.
traum

• Tüm gönderiler : 275
  • Bölge: Almanya
Ynt: yürüteç - 17.03.2006 14:33:55 ( #11 )
iki acidan bakak istiyorum ben bu yürütec konusuna.
ilki anne olarak: Evde islerini halladebilmek icin kisa süre bebeklerini oyalamak icin yürüteci onaylayanlari anlamaya calisiyorum.Bende bazen zorlaniyorum evde bir isimi halledecegim zaman kizimi oyalama konusundave cözümü onun odasini güvenli hale getirerek buldum.Tek basina onu birkac dakakikaligina odasina birakabiliyorum ne kapiyi arkamdan kapatabiliyor nede dönerek ulasacagi yerlerde kendisine zarar verecek birsyler var.ckda mutlu yuvarlaniyor yerde:)
ikinci bakis acim da cocuklarin motorik gelisimi acisindan ve yürütec dendimi tüm tüylerim bilmemkac volta tutulmus gibi oluyor yürütec Kanada´da yasak ve Almanya´da yasaklanmasi icin terapistler d lar ellerindne gelen tarima platformlarini aciyor..
Yürütecle bebekler yürümeyi ögrenmiyor.Yanlis yürümeyi ögreniyor.Bircokcocugumuz vardi calistigim okullarda parmak uclarina basarak yürüyen.Aylari, seneleri bldu terapilerle düzeltmek.Kac tane cocuk tanidim iki ayagiyla kanguru gibi ziplayarak yürümeye calisan yada denge sorunu olan...neyse zararlarini zaten herkez öyle yada böyle biliyor.Üstelik kaza acisisindan tehlikesi de malum,  sene de 6000 bebek kazasi oluyor sadece yürütec yüzünden..
"Sadece günde 15 dak koyuyorum" diye okudum bikac yerde tamam da neden?nedne 15 dakika cocugu o zararli oldugunu bildigimiz seye koyuyoruz?Motorik gelisimi icin bebeklere yapabilecegimiz ennn iyi yardim onlari yere yatirip onlarla oynamak.karinlarinin üstüne yatirmak.elmasekerinin degindigi noktayi bende büyüme ataklari sayfasinda  yazacaktim yeri gelsin diye bekliyorum "bebekler heseyi zamani gelince yaparlar,yürümeyi ,oturtmayi ögretme diye birsey olamaz olmamali.bbeklerin kücük vücutlarina gereksiz yere yüklenmeyelim.Omurulik,diz sorunlarina neden olmayalim.Hele 7 aylik bebekleri kollarindan tutup yürütmeye calismak omuriliklerine yüklenmek cok zararli.Önce emeklemeliler sonra onlar kendileri kalkmaya calistiginda yardim debilirz.Emekleme motorik gelisim icin cok önemli.emeklemleir icin elimizden gelen destegi vermeliyiz.Hemen yürümeye ayak üstüne bastirmaya calistigimizda cocuk emekleme dönemini atliyor
Neyse en iyi karari akrabalar büyük anne babalar yada komsular degil ANNE BABALAR verebilir.Kimsnein karismaya hakki yoklütfen dogru bildiginizden sasmayin.
<mesaj tarafından düzenlendi traum on 18.03.2006 12:48:42>
sltn

• Tüm gönderiler : 18
Ynt: yürüteç - 17.03.2006 14:39:13 ( #12 )
Bilirkişiye sormak lazım( mesela; doktora) internette; yediğimiz A-dan Zye tüm gıdalar hakkında da hem faydalı hem zararlı bilgiler bulabilmemiz çok kolay...Aç kalıp herşeyden elimizi ayağımızı çekmek yerine konusunda uzman kişiyle görüşmek lazım gelir. benim bebeğim de 7,5 aylık ve yürütece bindiğinde çok mutlu oluyor ve çok şükür herhangi bir sorun yok inşallah olmaz da.... herkese kolay gelsin ...
senempeh

• Tüm gönderiler : 6120
  • Bölge: T.dağ/Çorlu
Ynt: yürüteç - 17.03.2006 15:04:10 ( #13 )
Traum, ben en başta dediğim gibi yürüteci aldım ve ertesi gün iade ettim. Çok doğru yazmışsın.
Madem zararlı o zaman yasaklansın diyen arkadaşlar, sigarada zararlı ama yasak değil..
Sevgiler
aurynn

Ynt: yürüteç - 17.03.2006 18:24:09 ( #14 )
Ben dr. a sordum arkadaşlar kendisi bir hastanenin başhekimi ve yayınlanmış çalışmaları olan bir dr. tekrar belirtmek istiyorum -ne faydalı ne zararlı çok fazla üstünde kalmadan istiyosanız kullanabilirsiniz demişti.
Arda şu an ayak tabanlarına basarak gayet güzel yürümeye çalışıyor
Yürüteç olsa olsa zaten olan bir problem varsa artmasına sebep olabilir diye düşünüyorum
meltemalp

• Tüm gönderiler : 4929
  • Bölge:
Ynt: yürüteç - 17.03.2006 23:30:00 ( #15 )
merhaba arkadaşlar oğlum 7 ay bir hahtalık 20 gündür yürüteçe koyuyorum bu aralar huzursuz olduğu için ne yürüteç ne ana kucağı nede yerde durmuyor yürüteçte  ayaklarını sürekli kontrol ediyorum gayet düzgün basıyor ayrıca  sürekli koltuk altından tutup yürütüyoruz böyleykende gayet güzel basıyor. ben memnunum her kesin kendi tercihi kendi kararı.. hepinize sevgiler
elma sekerim

Ynt: yürüteç - 18.03.2006 12:19:04 ( #16 )
arkadaslar,illa o anda yurutec kullanirken bir sorun olucak diye birsey yokki!
nasil sigara icenlere o anda birsey olmuyorsa ,yurutecide ayni dusunun.bu ilerki yaslarda bel ve omurgasinda  problemler cikicak bunu unutmayin!bel agrisi,bel fitigi problemi yasiycak belki,allah korusun.yanlis basma vs.. traum cok guzel anlatmis..kendisinde bu konularda uzman kisi bildigim kadariyla...

ben zannetmiyorum gunde sadece 15 dakika konulsun daha uzun zaman kaliyorlar ben sahit oldum bir cok tanidigimda.aslinda iyice dusunuldugunde zaralarinin kimsenin  anlatmasi bile gerek yok.
tabi en son karar annelerde hekes kendi cocugu icin en iyi olani ister.

sevgilerimle...
<mesaj tarafından düzenlendi elma sekeri on 18.03.2006 12:20:50>
aurynn

Ynt: yürüteç - 18.03.2006 12:53:40 ( #17 )
Sigara ile yürüteci karşılaştırmamak lazım bence
elma sekerim

Ynt: yürüteç - 18.03.2006 13:01:54 ( #18 )
tabiki sigarayla bir tutmuyorum sadece bir ornek vermek istedim.
biz insanimiz,eger o herneyse o anda zara vermiyorsa kimse dikatte ve cidiye almaz."bize birsey olmaz abi"deyimi, cuk'mu oturdu ne.:))
<mesaj tarafından düzenlendi elma sekeri on 18.03.2006 13:04:27>
traum

• Tüm gönderiler : 275
  • Bölge: Almanya
Ynt: yürüteç - 18.03.2006 13:14:22 ( #19 )

Orjinalden alıntı: elma sekeri

tabiki sigarayla bir tutmuyorum sadece bir ornek vermek istedim.
biz insanimiz,eger o herneyse o anda zara vermiyorsa kimse dikatte ve cidiye almaz."bize birsey olmaz abi"deyimi, cuk'mu oturdu ne.:))

katiliyorum hemde caniii yürekten:)
bastet

• Tüm gönderiler : 1997
Ynt: yürüteç - 18.03.2006 15:31:21 ( #20 )
sltn bilirkişi olarak doktor demiş. ben bir doktorum ve yürüteçin önerilmediğini biliyorum. daha sı benim eşim ortopedi doktoru. yani asıl bu işin uzmanı o. bebeklerde ve yetişkinlerdeki yürüme , omurilik , ayak , eklem vb. problemleri ile ilgileniyor. hiçbir hastasına tavsiye etmiyor.
ama tabiki her çocuk çoğu zaman anne ve babasının kararları doğrultusunda yetiştirilir. yani herkes göz göre göre yalnış yapmak için serbest.
Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 20 of 39

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 1 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku