EK GIDA

Sayfayı değiştir: < 123 | Sayfayı gösteriyor 3 of 3, mesajlar 81 to 116 of 116
Yazar Mesaj
gunaydin
  • Tüm gönderiler : 271
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 28.04.2008 21:51:34
bencede bebeklerimiz 6 aydan önce (tabi sütümüz varsa ve mecbur değilsek) ek gıdaya başlamamalı. ama ayrıca 6 aydan önce tadmalı diye düşünüyorum.
ben 1.5 aylıkken bir çok meyvenin tadına baktırdım. elmayı soyduktan sonra hiç bir şey yapmadan ağzına değdirdim 1 dk dan daha kısa bir süre emdi çokta sevmişti ama daha fazla vermedim
elma, armut, muz, portakal, salatalık, domates, hatta balığı bile ağzına değirdim sadece tadlara alışsın diye 

cider
  • Tüm gönderiler : 13
Ynt: 4. AYA GİRDİK EK GIDAYA BAŞLIYCAZ - 29.04.2008 12:12:49
merhabaaaa
benim bebişm canım ece'm de 17-12-2007doğumlu. biz 3 ayı doldurduktan sonra ek gıdaya geçtik. önce 1 çay kaşığı elma suyu ve 1çorba kaşığı sebze çorbasıyla başladık. 1 ay içinde çoğaltarak günde yarım elma suyu sebze çorbasınıda toplam 120 cc yedirmeye başladık.elma suyu günde 1 kez sebze çorbası günde 2 kez veriliyordu.
şimdi artık pütürlü gıdalara geçtik peynir bebe bisküvisi sebze püresi elma püresi yiyoruz.
hiç endişelenecek bir durum yok biz ek gıdalara 3 aylıkken başladık bebişim çok güzel kilo aldı. biraz ilk zamanlarda gazı ve kakası  sorun oluyor ama onuda 1 haftada atlattık. şimdi çok rahatız.
umarım sende sorun yaşamazsın

EBRU82
  • Tüm gönderiler : 460
Ynt: 4. AYA GİRDİK EK GIDAYA BAŞLIYCAZ - 02.05.2008 17:47:49
neden bu kadar merken başladınızz sütünüzmü yoktuuu

...
  • Tüm gönderiler : 1860
Ynt: 4. AYA GİRDİK EK GIDAYA BAŞLIYCAZ - 23.05.2008 11:51:05
nurayilayda nickli üyenin  EK GIDA 5.AYMI? 6.AYMI? isimli konusundan kopyalanmıştır

Orjinalden alıntı: nurayilayda

MERHABALAR ARKADAŞLAR;

20 EKİM DOĞUMLU KIZIM VAR.ACABA EK GIDALARA BU AY'MI BAŞLASAK ÖNÜMÜZDEKİ AYMI?HER DOKTOR FARKLI SÖYLÜYOR.İNSANIN KAFASI KARIŞIYOR.SİZ NEZAMAN VE NASIL BAŞLADINIZ?

TEŞEKKÜRLER...

Orjinalden alıntı: Nilsun...

sütünüz yeterliyse 6.ayı beklemelisiniz....
ek gıdaya başlamak zor bir süreç, hem o hem siz hazır olmalısınız....

sütünüzün yeterli olmadığını düşünüyorsanız,
akşamları sütlü pirinçli muhallebi
sabah-öğle arası elma püresi (ikisine aynı anda değil, 1 hafta aralıkla başlayın)
verebilirsiniz...

Orjinalden alıntı: M+S=B

en uygunu 5.5 ay diyorlar genellikle.tek öğün ve anne sütü ağırlıklı olarak sebze püreleriyle başlanması gerektiği savunuluyor...en azından okuduğum çok kaynakda bundan bahsediliyordu

Orjinalden alıntı: cinarefe

oglum 3 aylıkken memeyı bıraktı 4 aylıkkende her gıttıgım dr baslamamı soyledı.mama yıyen çocuklar 4 aylıkken baslaması gerekıyormuş

Orjinalden alıntı: monarosa^^

bizim gittiğimiz doktorun broşüründe 6. aydan sonra ek gıdaya başlayan bebeklerde adapte sorunu yaşanabildiğini, iştahsızlık görülebildiğini yazıyordu.4. ayda başlanmalıymış.Benim daha önümde 3 ayım var ben ne yaparım bilmiyorum..Bence abartmadan ufak ufak başlanabilir.

Orjinalden alıntı: C U D A N A

Orjinalden alıntı: monarosaa

bizim gittiğimiz doktorun broşüründe 6. aydan sonra ek gıdaya başlayan bebeklerde adapte sorunu yaşanabildiğini, iştahsızlık görülebildiğini yazıyordu.4. ayda başlanmalıymış.Benim daha önümde 3 ayım var ben ne yaparım bilmiyorum..Bence abartmadan ufak ufak başlanabilir.

ILK 6 AY YALNIZCA ANNE SÜTÜ...
(anne sütü yoksa formül süt)

Orjinalden alıntı: MüGe__

dr lar artık ister anne sütü alsın ister mama+meme alsın isterse sadece mama alsın 4. ayda ek gıdalara geçilmesi gerekir diyorlar...bebek hernekadar anne sütü alsa bile hareketlendikleri ve dolayısıyla daha fazla enerji tükettikleri için tek başına anne sütünün yeterli gelmediğini, ayrıca ek gıdaya pütürlü gıdaya adapte olmaları kaşıkla beslenmeye alışmaları gerektiğini düşündüklerinden 4. aydan itibaren ek gıdaya geçilmesi gerektiğini savunuyorlar...

bizde 4. ayda meyve püresi ve yoğurtla başladık...azar azar ara öğün şeklinde verdim...5. ayda ise kahvaltı  kıymalı tavuklu sebze püresi muhallebi ekledik bunlara zaten daha sonrada tuz ve şeker dışında hemen hemen herşeyi vermeye başladık...

Orjinalden alıntı: TAVŞANCIK

müge,gerçekten de çok erken geçmişsiniz kıyma vs vermeye..5.ay zaten erken...Üstelik de kıyma filan çok sonra verilen gıdalardır..Onu verince sorun çıkmadıysa sorun yok.ama bunlar ıyiyince anne sütü ikinci plana düşüyor,eğer emziriyorsanız tabii..

Daha dün kontroldeydik..Dr.umuz bize artık akşamları pirinç unu mama verebileceğimizi söyledi.Ama sütümüz varken neden veriyoruz ki dedim..Aaa unuttum ben sizin anne sütü verdiğinizi pardon yaa dedi.Br ay sonra geçeriz o zaman,hatta o zaman da anne sütü ile hazırlarız mamalarımızı dedi...Ohh neyse yaa...eskiden insanlar 2 sene sadece sütle beslerlermiş.Hangisi yemek yemeyi öğrenenememiş acaba???

müge,gerçekten de çok erken geçmişsiniz kıyma vs vermeye..5.ay zaten erken...Üstelik de kıyma filan çok sonra verilen gıdalardır..Onu verince sorun çıkmadıysa sorun yok.ama bunlar ıyiyince anne sütü ikinci plana düşüyor,eğer emziriyorsanız tabii..

Daha dün kontroldeydik..Dr.umuz bize artık akşamları pirinç unu mama verebileceğimizi söyledi.Ama sütümüz varken neden veriyoruz ki dedim..Aaa unuttum ben sizin anne sütü verdiğinizi pardon yaa dedi.Br ay sonra geçeriz o zaman,hatta o zaman da anne sütü ile hazırlarız mamalarımızı dedi...Ohh neyse yaa...eskiden insanlar 2 sene sadece sütle beslerlermiş.Hangisi yemek yemeyi öğrenenememiş acaba???

hayır  bi sorun yaşamadık...anne sütüne gelince benim sütüm 3. ayda malesef kesildi...dr uma ben amzirmediğim içinmi ek gıdaya geçiyoruz dediğimde hayır emzirseydinde geçicektik dedi...anne sütü 4. aydan sonra bebeği tok tutsa bile enerji açısından yeterli olmaz bu nedenle tıp dünyası eskiden ilk 6 ay sadece anne sütü derken şimdi ilk dört ay sadece anne sütü sonrasında anne sütü + ek gıda diyor dedi...

açıkcası 2 sene sadece anne sütü alan bebek varmıdır bilmiyorum ama varsa bile elbette yemek yemeği öğrenmiştir...fakat öğrenme süreciinde yaşananlar zorluklar adapte süresi kimbilir nasıldı...2 sene boyunca ağzından, yemek borusundan bağırsaklarından ve midesinden sadece süt geçen bir bebek hatta bebkliktende çıkmış çocuk olmuş biri nasıl katı gıdaya alışır bu nasıl bir süreç ister bu süreçte ne kadar kaybı olur düşünemiyorum...

gerçi her dr farklı yaklaşıyor bu tip olaylara...ben dr un dediklerini uyguladım şu ana kadar bi sorun yaşamadım. :)

Orjinalden alıntı: günayca1

bebeğin beş aylık olmuş sütün yetiyorsa diğer ek gıdaları bebeğinin karnını doyuracak fazlalıkta verme sakın.bebeğinin karnı tok kaldıkça  hem senin sütün azalır hemde bebeğin seni emmek istemez diğer tatlara ve kaşığa alıştığı için. ama ben ilerde katı yiyeceklere kolay adapte olsun diyorsan mesela 1 çay tabağı veya yarısı kadar (ölçü olarak başka küçük bir şey gelmedi aklıma ) evinde yaptığın özellikle sebze yemeklerinden, dolma içlerinden , çorbalardan (özellikle sebzeli tavuklu şehriye) yemeklerden yağsız kısımlardan çatal yardımı ile iice ezerek verebilirisin meyze püreleri ve yoğudu birazdaha fazla olabilir ama bebeğin doymayacak şekilde sadece tadımlık.iki kızım var ilk kızımda dr.dediği gibi altıncı aydan sonra başladım ve kızım sürekli kustu ve katı gıdalara alışması bir yıl sürdü.şimdiki bebeğim 1 yaşında 3 aylıkken başlamıştım anlattığım şekilte minik kaselerle elimde dolaştım durdum.birde tavsiyem bebeğini siz yerkende muhakkak kucağına yada sofraya al yemese bile arada ağzına tadımlık kaşık uçlarıyla tattırabilirisin bu şekilde bebeğinin tat almaduygusunu ilerletir ve katı şeyleri yutmasını alıştırabilirsin.doyumluk değil tadımlık uygularsan bir sorun yaşamazsın. bu çok zor bir süreç Allah yardımcın olsun.

Orjinalden alıntı: Neslikerem

MERHABALAR ARKADAŞLAR;

20 EKİM DOĞUMLU KIZIM VAR.ACABA EK GIDALARA BU AY'MI BAŞLASAK ÖNÜMÜZDEKİ AYMI?HER DOKTOR FARKLI SÖYLÜYOR.İNSANIN KAFASI KARIŞIYOR.SİZ NEZAMAN VE NASIL BAŞLADINIZ?

TEŞEKKÜRLER...

Ben Kerem 5 aylıkken işe başlamıştım. Bununla beraber ufak çaplı sebze püresi, pirinçli muhallebi ve meyve püresine de başlamıştık. Ama anne sütü yeterliyse bence 6 ay beklemek en doğrusu. Çünkü bu mucize besinden maksimum faydalanabileceği süre ilk 6 ay. Diğer gıdalardan almaya başladıkça anne sütünden faydalanma derecesi de azalacak. Katı gıdalara nasıl olsa alışır. 1 ay geç başlamanın bir etkisi olmaz bence.
Fakat anne sütü yerine formül süt veriliyorsa BENCE 5. ayda katı gıdaya geçmek mantıklı. Tabii burada çocuğun hazır olması önemli bir faktör. Yalnız hemen belirteyim bizim doktor ilk 6 ay anne sütü, yoksa formül süt demişti. Ben tamamen içgüdüsel olarak 5 ay dolduktan sonra katı gıdaya geçmeyi uygun görmüştüm.

NOT : Katı gıdalara geçerken ilk başlarda tabii ki tel süzgeç, blender vs. kullanmak şart. Ama bunu çok abartmamanızı öneriyorum. Mümkün olduğunca pütürlü yedirmeye alıştırırsanız sonrası çok rahat olur. Sadece bir tecrübe.

Orjinalden alıntı: **hazalım**

bebeğim 2 ay 20 günlükken işe başladım ve ilk 6 ay anne sütü aldı diyebilirim günlük en fazla 100 ml kadar formül süt aldı o da 5. ayından sonra ve  sütün yetmediği durumlarda .
yeni yeni kahvaltıya alıştırıyorum
6. ayına girince elma yada armut suyu sonrasında püresini vermeye başladım ama sadece tadımlık
şimdiye kadar iki kez kahvaltı verdik alerjisi varmı yok mu diye bekliyoruz çünkü .kahvaltı vermeye başladığımızdan beri kızım daha çok anne sütüne düşkün oldu ek gıdaları nasıl olsa tüketecek eğer sütünüz varsa mutlaka 6 ay emzirin doktorumuz 6 ay anne sütü dedi başka bişey demedi ama eğer günlük 100 ml den fazla formül süt vermek durumunda kalıyorsanız 5. aydan sonra yavaş yavaş başlayabilirsiniz ek gıdalara dedi ama ben vermedim

bol sütlü günler

Orjinalden alıntı: **hazalım**

Orjinalden alıntı: twopinkline

kızlar 4. ay dediğiniz 3 ay bitimi mi, yoksa 4 ay bitimi mi?

4. ay bitimidir canım

Orjinalden alıntı: gülman

kızlar bebelaın irmikli muhallabesinden aldım gece için olanından kullanan varmı daha önce milupanın sütlü pirinçli muhallebisinden vermişştim hazmademedi

Orjinalden alıntı: **UYUCU**

valla bizde 5. ay bitimi başladık, dr zaten hep söylüyordu, 4. aydan itibaren bebeğimin çok hareketli olduğu için anne sütünün az geleceğini.az az pirinçli sütlü muhallebi ve az yoğurt veriyorum, bazende meyve, sütüm olmasına rağmen kızımın hareketine yetmiyor maalesef

Orjinalden alıntı: A..Nur

MERHABALAR ARKADAŞLAR;

TEŞEKKÜRLER...

Benim oğlum da 22 Ekim doğumlu.
Son kontrolümüzde 4.ayımızda ek gıdadan bahsetmedi dr.umuz. Ben sordum. Dedi ki, sebze-meyve püresi-ev yapımı yoğurt ve çorbaların sadece suyundan ama sadece 1 en fazla 2 çay kaşığı verin dedi.
Su verelim mi dedim ek gıda verirseniz vermeniz gerekir dedi.
Biz de şu an yoğurt ve elma suyundan başladık, kayınvalidem portakal suyu vermiş verme erken henüz allerji yapar dedim ama hala veriyor.
kızımda beslenmede baya bir savaş verdik. ve oğlumun doğumunu 2 gün öne alıp TERAZİ burcu yaptım beslenme ve uyku problemi olmasın diye. bakalım ilerleyen günler gösterecek doğru yapıp yapmadığımı.

Ya kıyamıyorum ben ek gıda vermeye aslında çok da erken buluyorum. ama tadlara alışması için tattırmakta yarar var.
bu arada İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ sloganı ilk 4-6 AY SADECE ANNE SÜTÜ dür aslında, amacına ulaşması için 6 AY şeklinde vurgulanıyor.

Orjinalden alıntı: hamideberke

benim oğlum 30 ekim doğumlu bu ayki dr kontrolümüzde ben özellikle sordum ne zaman başlamalıyım her dr ayrı bi tarih söylüyo ne yapmalıyım diye.6aylık kontrolüne gelmeden 15 gün önce günde 1 kaşıkla sebze çorbasından başla,ilk 6 ay sadece anne sütü dedi.zaten anne sütü alan bebeklerin su bile almadıklarını söyledi.bir kaç defa denedim benim oğlum sudan iğreniyo almıyo.bence yormayın kendinizi 5,5 aylık oldumu yavaş yavaş başlarsınız sizde.bu kadar düşünmeyin canlarım

Orjinalden alıntı: bedevi

Merhaba arkadaşlar
Benim bebişim beş ayını bitirdi, ilk dört ay anne sütü verdim. dördüncü ayını bitirdiğinde, doktorumuzun tavsiyesiyle, anne sütüyle tamamıyla doyduğuna emin olduktan sonra elma, yoğurt ve peynir vermeye başladım. Tabii ki hepsini aynı anda başlamadım, birer hafta arayla. Bir de kızım zayıf diye emdikten sonra sağıp elmasına peynirine flan ekliyordum, ya da bibeonla mamayı yedikten sonra su niyetine veriyrdum. Ama korktuğum oldu, benim kız memeden çekip sütün gelmesini beklemek yerine biberona alıştı, ben mandıra gibi koca gün süt sağıp veriyorum, bndan şikayetçi değilim ama sağmaya başlauınca sütüm azaldı:( tek göğüste 150 cc çıkardı şimdi yarıya indi birkaç gün içinde. Stoklarım tamamen eridi ve aç kalmasın diye biberon maması vermek zornda kaldım. Tek dileğim şu altı ayı tamamen anne sütü olmasa da en azından takviyesiyle sürdürebilmek. Bakalım hayırlısı...

Orjinalden alıntı: sengul1982

slm arkadaşım

benim kızımda biberona alıştı çünkü ben işe başladım ama yalnızca anne sütü veriyoruz biberonlada
ama uyudugu anda anlamıyor ve emiyor beni
bende emmesi için önce uyutuyorum ve sonra emiyo
sen de biraz aç bırak sonra uyut bak nasıl emiyorlar o zaman sütün de çoğalır
gerçi benim bu sıralar baya azaldı bende kara kara düşünüyorum ne yapcam diye
bizim kızda 4.5 aylık oldu nisan 5 de  5 aylık olcak inş

Orjinalden alıntı: ayfercu59

off kızlar konu 5-6 aylık bebişler olarak varken ben ek gıdayla ilgili değilde ayrı birşey sorucam umarım yardımınız dokunur...

Oğlum son 3 gecedeir zerre kadar uyumuyor uyuyor tam daldı diyorum başlıyor mıkırdamaya gündüzleride ençok 4 saat uyuyor belki daha bile az... Çok yoruluyorum.... Çok uykusuz kalıyorum sinirlerim çok bozuldu tabiibeyimiz anlarmı o keyfinde sizce neden böyle yapıyor aç olmadığına eminim çünkü gece yatmadan gecetahılı veriyorum koca bir biberon içiyor ne oluyor oğluma gerçi yarın dr götürücem ama çok üzülüyorum aynı şeyi yaşayan var mı???? ve önerileriniz neler....

Evet Şengül haklısın ben de gece uyandığında veya günün herhangi bir saatinde uyurken meme veriyorum anlamıyor alıyor, ama artık o kadar az uyuyor ki bu yöntemi çok deneyemiyorum.
Ayfer benim kızım da öyle bir hafta geçirdi, kolları bacaklarında derisi tahriş olmştu, cildi çok hassas benim kızımın. Doktor kaşınıyor olabilir dedi ve bir krem verdi, kortizonlu bir krem, sadece üç gün kullandım, sanki o kremin etkisi oldu, rahatladı gibi. Şimdi hala yaraları var ama uykusu güzel. Yani yaralarından dolayı mı uyumadı yoksa o geçici bir dönem miydi bilemiyorum.

Arkadaşlar bir konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Biz dördüncü ayda öğün olarak değil ama tatmak için elma, yoğurt ve peynire başlamıştık. Kızım elmayı ve yoğurdu çok sevdi. Zayıf olduğu için doktor elmaya ve yoğurda bisküit doğrayabilirsin, yoğurduna elmayı katabilirsin, elmayı seviyorsa daha fazla verebilirsin dedi ama cam rendede iyi doğranmadığı için sanırım, bunları yiyince ağzıdan burnundan kusmaya başladı... Geçen ay hiç böyle bir sorunumuz olmamıştı, bu ay neden kusuyor yediklerini anlamıyorum. Elmayı siz nasıl veriyorsunuz? Cam rende iyi rendelemiyor gibi geliyor bana... Acaba rondodan mı geçirip versem? Rondo kullanmak sakıncalı diye duymuştım, doğru mu?
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Orjinalden alıntı: gülman

bence cam rende rondodan daha iyi un gibi oluyo elmalar bide zaten alışınca biraz pütürlü vermenin sakıncasıda yokdiye biliyorum kusması başka şeyden olabilir doktoruna bi sor istersen

Arkadaşlar bir konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Biz dördüncü ayda öğün olarak değil ama tatmak için elma, yoğurt ve peynire başlamıştık. Kızım elmayı ve yoğurdu çok sevdi. Zayıf olduğu için doktor elmaya ve yoğurda bisküit doğrayabilirsin, yoğurduna elmayı katabilirsin, elmayı seviyorsa daha fazla verebilirsin dedi ama cam rendede iyi doğranmadığı için sanırım, bunları yiyince ağzıdan burnundan kusmaya başladı... Geçen ay hiç böyle bir sorunumuz olmamıştı, bu ay neden kusuyor yediklerini anlamıyorum. Elmayı siz nasıl veriyorsunuz? Cam rende iyi rendelemiyor gibi geliyor bana... Acaba rondodan mı geçirip versem? Rondo kullanmak sakıncalı diye duymuştım, doğru mu?

Orjinalden alıntı: nilll

elmanın çeşidine göre bazı elma fazla posalı bazıları sulu olabiliyor, pütür sorunu olmasa bile oğlum bahsettiğiniz gibi elmayı öğürerek yerdi. hatta bir kaç kez sadece elmadan dolayı kusmuşluğu vardır.
Elmayı hafifçe haşlayıp, iyice ezip yedireblirsiniz ya da kasmadan armut da verebilirsiniz, armut elmadan daha iyi rendelenebiliyor cam rende ile. Hem armut alerjik olmayan serbest meyvelerdendir.
Ama rondoyu tavsiye etmem.

Orjinalden alıntı: ümmüşüm

merhaba kızlar,,ek gıdaya başladık o ne güsel oğlum herşeyi yiyor rahat geçtik derken malesef kötü bi sonuç oldu oğlum şuan KABIZkızlar ne önerirsiniz kabızlık için??

meyve öğününde kuru kayısıyı haşlayıp, ezip yedirebilrsiniz, çok hızlı sonuç veriyor, hem de A vitamini deposudur.

Orjinalden alıntı: ciocigdem

arkadaşlar benim de sütüm azaldığı için önce anne sütü+formül e, devamında da 4.ayda ek besinlere başladık.. pirinçli tahıllı kaşık maması denedim önce severek yedi, hatta formül sütden daha çok seviyor  sonrasında da yatmadan evvel saat 20:00 de muhallebiye başladık.. Ülker Gogly de pirinç unu ile (artı demirdi çinko, kalsiyum, vitamin... yani içerik zengin :) ) ara ara da meyve suları tatırıyorum ama yüzünü görmeniz gerek, elma suyunu da, armut suyunu da hiiç sevmedi.. yalnız tabii acelem yok ek besinlere geçmek için ama şimdi 5.ayımız dolmak üzere, yavaş yavaş meyse püresine, sebze çorbasına, yoğurt a da başlamak gerek.. yani bu kadar zengin menü yü de bütün bi gün planlı yedirmek gerek.. yahu cidden zor iş  onu beslemek için çoğu öğlen ben aç kalıyorum yahuuu 

arkadaşlar teşekkürler tavsiyeleriniz için evet cam rendeden şaşmamak lazım. Elmayı kepekli almak lazım heralde, bugün bir de armudu deneyeyim. Kayısıyı da deniycem, ama benim kızım ağzını bir kapıyor bana mısın demiyor, doktor sabaha kahvaltılık mama öğlene de bebelakın herhangi bir mamasını yazdı, ama ne milupa, ne herobaby, ne bebelak, kaşığı havada görünce kıyameti koparıyor, hiçbirinin tadını sevmiyor.
Bu arada benim sütüm çok olmasına rağmen kilo almıyordu demiştim ya, benim sütümün yağsız olmasından dolayı olabilirmiş. Ben de sütümü sağıp verirken içine bir kaşık biberon maması attım bugün bir iki kere, sizce yanlış birşey yapıyor muyum?
Arkadaşlar tavsiyeleriniz çok işime yarıyor çoook teşekkür ederim.
Herkese sevgiler.

Bu arada benim sütüm çok olmasına rağmen kilo almıyordu demiştim ya, benim sütümün yağsız olmasından dolayı olabilirmiş. Ben de sütümü sağıp verirken içine bir kaşık biberon maması attım bugün bir iki kere, sizce yanlış birşey yapıyor muyum?
Arkadaşlar tavsiyeleriniz çok işime yarıyor çoook teşekkür ederim.
Herkese sevgiler.

evet sütünüzün yağ miktarıyla ilgili olabilir ama yaptığınız yöntem pek uygun değil. yani hem sütünüzün tadını bozmayın, hem de mamalar suyla hazırlanıyor ve hatta tamı tamına ölçüsünde olmasına dikkat edilmesi gerekiyor, süt ve mamayı karıştırmayın, bence yapmayın.

mamayla anne sütünü karistirmak sakincali...
yogunlugu bozulmus olur ve bu da sindirimi zorlastirir,
ayrica su-süt dengesi bozulacagindan bebeginizin sivi ihtiyaci artar...
bunu asla yapmamalisiniz...
zaten bicok mamanin üzerinde de yazar sadece su ile karistirilmasi gerektigi...

sütünüzün yagi ile ilgili problem oldugunu düsünüyorsaniz;
sagip biberonlara aktardiktan sonra
buzdolabinda birkac saat beketin
normalde sulu kisim dibe cöker
ve üstte yogun, sari ve kaymak gibi bi yag tabakasi olusur...
eger aynen bu sekilde bi görüntü olusuyosa
sütünüz yeterince yagli demektir...

Orjinalden alıntı: eylüldeizmir

Mamaya da gecseniz 5,5 aya kadar bekleyin.. Sonra ilk 3-4 g�n havucla baslayip bebeginizin bagirsaklarini kati gidaya alistirin.. Birkac g�n sonra patates-havuc daha sonra kabak-patates-havuc seklinde artirarak 6. aydan itibaren et vermeye baslayin.. 6. aydan sonra protein almalilar demir icin..

Meyvelere de 6. ayda armut ve elma ile baslayin.. Armut ve kabak bebegin bagirsaklarini zorlamaz aklinizda bulunsun.. Patates ve havuc katilastirir.. �nce �gle �g�n� ile baslayin ki gece karin agrisi falan cekmesin bebekleriniz.. Aksama kadar tuvaletini yapar b�y�k ihtimalle..

Bu sekilde hafiften baslaninca cocuk kabiz olmuyor, gecis kolay atlatiliyor.. Birde sebze-meyveyi birden karistirinca alerjik b�nyeli olup olmadigini bilemezsiniz, azar azar ekleme y�ntemi bundandir yani.. Kolayliklar dilerim..

<mesaj tarafından düzenlendi *ASLUŞKA* on 23.05.2008 11:58:45>

...
Ynt: 4. AYA GİRDİK EK GIDAYA BAŞLIYCAZ - 23.05.2008 12:07:39
Panuzova nickli üyenin ek gıdalara alıştırmanın bir yolu var mı? isimli konusundan kopyalanmıştır.

Orjinalden alıntı: Panuzova

benzer konular açılmıştı
ancak hepsi farklı farklı yerlerdeydi sanırım
bulamadım...

kızım ne yoğurt yiyor
ne hazırladığım çorbayı (patates-havuç-irmik/pirinç)
ne de meyve püresini/suyunu
sadece devam mamasını severek yiyor...
ama 6. ayın bitimi ile önümüzdeki ay itibari ile ek gıdalara da başlamak gerektiğinden
denemeler yapıyorum

aralıklarla deniyorum ama ağzını öyle bir kapatıyor ki
bırakın yedirmeyi,tadına bile baktıramıyorum çoğu zaman...

yoğurda şeker katmak istemiyorum
aslında şekerli halini bile yiyeceğinden şüpheliyim

bunun bir yolunu bilen var mı?

Orjinalden alıntı: eliffcik

Sana şimdiden kolaylık dilerim. Ben kızımın iştahsızlığında çok çektim hala da çekiyorum. Biz ek gıdalara kızım 5,5 aylıkken geçtik ve ilk geçtiğimizde çok zor oldu. Çünkü tam olarak yutmayı bilmiyordu. Hergün taze yoğurt mayalıyordum, sebze çorbaları yapıyordum. Zar zor 1-2 kaşık yedirdikten sonra herşey çöpe gidiyordu. Ama öyle yoğurduna şeker falan katma derim ben. Sade yemeye alışsın. Ama zamanla düzelecektir. Sabırlı olmak gerek..

Orjinalden alıntı: daphne mom

ben kızım 4 aylıkken başladım ek gıdalara...
aynı şeyleri yapıyordu. şimdi 5 aylık gerçi meyve suyunu hala sevmiyor. herşeyi sevmeye bilir. ilk başta ona ne verirsen ver pütürlü geliyor. normal süzgeçten süzünce ne de olsa biraz birşeyler kalıyor. çorba veya meyve suyunu bir tülbent ile süzmeye çalış. sonrada zorlamadan 1-2 çay kaşığı ver bırak. üstelik o mızırdamadan. işe yarayabilir. kolay gelsin.

İlk bir iki ay biraz sıkıntılı ama alışana kadar.
ilk başlarda hazırlanan o tatsız sevimsiz yemekleri ben içlerine meyve katarak  zenginleştirmiştim.
Yani patates, havuç püresi ya da çorba yerken içine iki dilim de elma ya da armut rendeliyordum.
İlk başta sadece yemek yeme alışkanlığı edinsin diye damak tadını önemsemedim.
Zamanla sebze yemeklerinin içine kattığım meyveleri azalttım ve sonunda sade sebze yemeye başladı.
Zaten ben de forumda birinden okuyup uygulamıştım bu meyveli sebze olayını. Damak tadı da zaten o sevimsiz yemeklerle oluşmuyor, sonradan düzenli yemeğe geçince oluşuyor, yani meyveli sebze yemeklerini sanırım hatırlamıyor bile. Bugün sarımsaklı yoğurtlu mantı bile yedi.
Yoğurt içine de şeker yerine yine meyve katmanı önerebilirim. Elma-armut gibi.
Ben hala şeker kullanmıyorum.
Bol şans.

Orjinalden alıntı: benisa

merhaba arkadaşlar. gerçekten zor bir süreç. bende ikiz olduğu için her sıkıntıyı iki defa yaşadık. bizimkilerde başlarda yemiyorlardı. sonra tatları sevdirmek için öğün aralarını açtım ve acıkmalarını bekledim. acıkınca inanın ne verseniz yiyor ama kesinlikle acıkmış olması gerekiyor. bu arada sevmediği bir şeyi mesela yoğurdu birkaç gün vermeyin sonra tekrar deneyin. çok meme emen çocuklarda memeyide bir iki defa atlamak gerekebiliyor, daha fazla acıkması için.
bende hergün evde mayalıyordum yoğurdu. içine şeker yerine meyve ya da pekmez katabilirsin.
ilk aylarda öğün sayısı fazla birde meme emiyorsa yemeleri daha zorlaşıyor. ara ara iki öğünü birleştirebilirsin meyveli yoğurt ya da meyveli muhallebi gibi...
inşallah faydalı olabilmişimdir...
kolay gelsin....

7 ayla birlikte başlatıyor dr.lar tattırmaya...ek gıdaya geçiyor bile dememeli buna.birer yudum,birer lokma tatmaya başlayacak.bir süre sonra bunlar yiyecek,öğün olarak...bence erken başlamışsınız.henüz kaşıkla mutlu olma devresinde değil demek ki...

Orjinalden alıntı: Panuzova

Orjinalden alıntı: hayat...

SEN DEMİRİ NEYLE VERİYORSUN KASIGA ALISIKTIR YANİİ

ben demiri verirken de inanılmaz zorlanıyorum
bir kaç kaşık boşa gidip 3. hatta 4. denemede ancak verebildiğim oluyor
belki de kaşıkla demir verildiği için kaşığa karşı bir antipatisi oluşmuş olabilir diyeceğim ama
bugün parmakla denediğimde de yoğurdu almadı

sevdiği tatları bir keşfedebilirsem
sevmedikleri ile karıştırabileceğim

şu durumda sadece sabırla ara ara denemeye devam etmek gerekiyor sanırım

Orjinalden alıntı: zece

sevgli panuzzova
ben de kızıma ek gıdaya geçerken zorlandım.nasıl olacak diye de endişelendim.Ancak kendim yola çokarak hiç bilmediğimiz bir işi yaparken nasılda zorlanıyorum,red ediyorum  bebeğim içinde aynı şey ... diyerekde rahatlatdım kendimi .süt gibi sıvı bir şeyden daha katı yiyeceklere geçiorlar ...
ilk elma püresi hazırlarken çok heyecanlıydım kızımın ilk ek gıdası falan diye
ancak doğal olarak çocuk kaşığa bir bakış attı .fotoğrafları var bu ne diyee nitekim yemedi
daha sonraki günler bir çay kaşığı, 2 çay kaşığı  derken çok şükür
2 yada 3 çorba kaşığı bazen 4 çorba kaşığına kadar çıkabildik.Hatda bebeğimle dün bir komşuma kahvaltıya gitdik ve yarım fincan corba içti.
çevremdem gördüm ve aldığım nasihatlara göre bebeklerimizi zorlamamız gerek...
Bu arada bir kaç püf:
*meyve yada sebzeler çok katı gelebilir sulandırabilirsiniz
*bebek öncelikli kaşığı emmek isteyecekdir 45 derecelik açıyla bebekleri yatırarak yediriseniz(kaşıık kullanmaya alışana kadar1 ,1.5 ay) rahat edersiniz kolay gelsinnn

meyvelerin vitamin değerinin kaybolmaması açısından, cam rendede rendeleyip vermek en sağlıklısıdır.

Orjinalden alıntı: Neslikerem

Orjinalden alıntı: nesli002

Arkadaşlar elma püresini nasıl hazırlıyorsunuz?Ben elmayı rendeledim ama bogazindan gecmedi , elmayı biraz pişirmek mi gerek?Ya da blendırdan mı geçiriyorsunuz?

Eğer çok küçükse yutması problem olabiliyor rendelenmiş elmayı. Ama cam rendede rendelenince çok daha az pütürlü oluyor ve vitaminleri ölmüyor. Ben ilk verdiğimde önce cam rendeden sonrada tel süzgeçten geçirmiştim. Sonraları tel süzgeci bıraktık. İlk başta böyle deneyebilirsin belki.

Bazen de şöyle bir yöntem kullanıyordum: elmayı ikiye bölüyor, sonra bir çay kaşığı yardımıyla kazıya kazıya yediriyordum. Öyle de rahat yiyordu.

Orjinalden alıntı: dokuzmayıs

ek gıdalara geçtiğimizde meyvayı şapır şupur yedi...cam rendede rendeleyip vermiştim...yanlız elma sert olduğu için pütürlü olmuştu...kepekli,yumuşak elmalar tercih ettim alırken o sorunda kalmamıştı...zaten artık ne çeşit elma alsamda hüpletiyo...

sebze çorbasında çok zorlandım çok zor alıştı...

yoğurdu ev yapımı yemiyor bizim ki sütaş ın bebekler için elmalı ve sade yoğurdu var onlardan alıyorum...

bizde kırmızı et yeme sorunu var...hala alışamadı...sebze çorbasına veya sebzeli yemeklerine azcık koyarak alıştırmaya çalışıyorum...

somon balığını çok sevdi...

tavuk etinede itiraz etmiyor...

bayağı zorlandık biz ek gıda olayında zamanla alışıyorlar...

...
Ynt: 4. AYA GİRDİK EK GIDAYA BAŞLIYCAZ - 23.05.2008 12:18:40
şevvalnaz nickli üyenin EK GIDA OLARAK MAMA VERMEK isimli konusundan kopyalanmıştır.

Orjinalden alıntı: şevvalnaz

5 AYLIK OĞLUM ANNE SÜTÜ ALIYOR AZ AZ MEYVE SUYU VERMEYE BAŞLADIK ALIŞMASI İÇİN ANCAK GEÇEN AY DR.MUZUN VERDİĞİ LİSTEDE BUNLARIN YANINDA 5.AYDA 2 ÖĞÜN DE HAZIR MAMA YAZIYOR BU KONUDA KARARSIZIM SÜTÜM VAR GAYET GÜZELDE EMİYOR KİLOSUDA İYİ EK OLARAK HAZIR MAMA VERMELİMİYİM SİZLERİN TECRÜBELERİNİZDEN FAYDALANMAK İSTİYORUM EĞER SİZLER VERDİYSENİZ HANGİSİNİ VERDİNİZ
  TEŞEKKÜRLER

kilo alımı ve nöromotor gelişimi güzelse kesinlikle ilk 6 ay sadece ve sadece anne sütü...ek gıdalara da 5,5 aylıkken çok küçük tadımlık miktarlarla başlanması gereklidirbence bu konuyu dr.unuzla bi daha detaylı bi biçimde görüşün.güle güle büyütün bebişinizi

merhaba;

bence kesinlikle mama verme! Çünkü mamanın tadını beğenip seni emmeyi bırakır.6 aydan öncede ek besin vermemelisin.Doktorun biraz erken başlatmış.

Sağlıkla büyüt bebeğini...

Orjinalden alıntı: Ö Z L E M

Orjinalden alıntı: şevvalnaz

SÜTÜM VAR GAYET GÜZELDE EMİYOR KİLOSUDA İYİ

tüm bunlara ragmen doktorunuz ek gidaya baslatiyor ve mama öneriyorsa,
bence acilen doktorunuzu degistirin..

AZ AZ MEYVE SUYU VERMEYE BAŞLADIK ALIŞMASI İÇİN

ve "alismasi icin" gibi sebepleri gecerek, ilk 6 ay sadece sütünüzü verin bebeginize...
eninde sonunda alisiyorlar emin olun...

Orjinalden alıntı: sdemet

Merhaba arkadaşlarım...
benim kızım 4 aylık oldu...sütüm yeterli ama işe başladım...sağıp bırakıyorum ama malesef kızım biberon almayı ısrarla reddediyor... doktorum günde iki kere kaşık maması verebilecğimi söyledi...bende 6 ay sadece anne sütü vermek istedim malesef olmadı...şimdilik geceleri sabah  ve saat 15,30 dan sonra emiyor ama sabah 10:00 ve öğlen 13:30 da prinçlive devam sütlü kaşık maması veriyoruz....
bol sütlü günler dilerim...

YURT DIŞINDA,ANNE SÜTÜYLE YAPILAN MAMALAR VARMIŞ...ONLARDAN TEMİN EDİLEBİLSE KEŞKE

Orjinalden alıntı: Ö Z L E M

Orjinalden alıntı: sdemet

Merhaba arkadaşlarım...
benim kızım 4 aylık oldu...sütüm yeterli ama işe başladım...sağıp bırakıyorum ama malesef kızım biberon almayı ısrarla reddediyor... doktorum günde iki kere kaşık maması verebilecğimi söyledi...bende 6 ay sadece anne sütü vermek istedim malesef olmadı...şimdilik geceleri sabah  ve saat 15,30 dan sonra emiyor ama sabah 10:00 ve öğlen 13:30 da prinçlive devam sütlü kaşık maması veriyoruz....
bol sütlü günler dilerim...

ben de sizin gibi,
oglum henüz 4 ayini doldurmadan ise geri döndüm
bebegimin biberonu kabul etmesine ragmen,
rahata alisir ve beni birakir korkusuyla,
hic biberonla verdirmedim sütümü..
6.aya kadar kasikla besledi bakicimiz.
ve oglum ilk alti ay sadece anne sütüyle beslendi..

madem biberonu kabul etmiyor siz de kasikla verdirebilirsiniz sütünüzü...

unutmayin ilk 6 ay sadece anne sütü ;)

Orjinalden alıntı: baran61

GEÇEN Bİ SİTEDE OKUDUM HANGİ MAMA OLURSA OLSUN ÇOCUĞA VERİLİNCE ANNE SÜTÜNÜ BEBEK TERK EDİYOMUŞ EĞER SÜTÜNÜZ VARSA VE KİLO ALIMI NORMALSE MAMA KESİNLİKLE VERMEYİN KARAR SİZİN EN SAĞLIKLI BESİN ANNE SÜTÜ EN AZ BİR SENE

Orjinalden alıntı: elarab

sütünüz varsa, gelişimi iyi ise ve buna rağmen doktorunuz mama veriyorsa bence de doktorunuzu değiştirin. ilk 6 ay sadece anne sütü. mamaya alışırsa kolaylığından ve lezzetinden dolayı anne sütünü bırakır ayrıca ek gıdaya geçtiğiniz de çok zorluk çekersiniz. mama ile karın doyurmak varken sebze çorbası yemek istemeyecektir zira.    

Orjinalden alıntı: senempeh

Orjinalden alıntı: curlym

süt varsa ama  kg alımı iyi degilse ne yapmalı?

Sanırım daha sık emzirilmeli...Bazı bebekler öyle oluyor biliyorum...Annede süt var ama bebek az kilo alıyor...O zaman günde kaç defa bezini kirlettiğine bakabilirsin...Eğer sayı normalse bebeğin o kadarla doyuyor demektir...Yani bebeğe ek gıda ya da formül mama versende pek bişey değişmez sanırım...Kaç kilo aldı bebeğin?

Orjinalden alıntı: elarab

bebek mutluysa, kaka yapıyorsa veya bezi ağırsa yani çişini yapıyorsa çok kilo almasına gerek yok. zaten ilk 3 aydan sonra kilo alımı yavaşlıyor. mamalar bebeği şişiriyor ve tartıda gayet mutlu oluyorsunuz ama gerçekte bu içi boş bir kilo alımı. tombiş ama çok kolay ve sık hasta olan bir bebek yerine, zayıf ama hastalıklara karşı daha dayanıklı bir bebek sahibi olmak daha önemli. anne sütü konusunda özellikle ilk 6 ayda ısrarcı olmak gerek diye düşünüyorum.  

Orjinalden alıntı: * öyküm *

Orjinalden alıntı: eesila_

Orjinalden alıntı: curlym

Sanırım daha sık emzirilmeli...Bazı bebekler öyle oluyor biliyorum...Annede süt var ama bebek az kilo alıyor...O zaman günde kaç defa bezini kirlettiğine bakabilirsin...Eğer sayı normalse bebeğin o kadarla doyuyor demektir...Yani bebeğe ek gıda ya da formül mama versende pek bişey değişmez sanırım...Kaç kilo aldı bebeğin?

haklısınız ama kg almayınca suclu anne oluyor bebek doymuyor oluyor

her egledıgınde emziriyorum bezi de gayet guzel sık sık k,rleniyor ama gunun bazı saatlerinde memede asla sakinlesmiyor sinirleniyor hırcınlasıyor bu durumde ben d esüt yetmediği ve ac oldugunu dusunerek mama veriyorum

ve evet malesef mama fosurtusu  tartıda babamız ve baba tarafının hosuna gidiyo tombiş ama ben anlatamıyorum tabii anne yemek yemediği için  (onlara göre) suclu oluyorrrrrrrrrrrrr

bi de şöyle bir durum var, onu da hatırlatayım.
süt var, bebek de normal kilo alıyor, gayet güzel persantil eğrilerinde gidiyor ama boyu biraz uzunca olduğundan tombul değil.
etraftaki bir kaç densiz 
"ayy biraz zayıf mı"
"ayyy kilosu az"
"ayy sütün mü yaramıyor"
"ayy sütünün kalitesi mi düşük"
"bence mamaya başla"

gibi abuk sabuk laflar etse de, hepsine he he diyip, gayet güzel bebeğinizi 6 ay anne sütüyle besleyip, sonra ek gıdalara geçiyorsunuz.
herkese bol sütler.

bi de şöyle bir durum var, onu da hatırlatayım.
süt var, bebek de normal kilo alıyor, gayet güzel persantil eğrilerinde gidiyor ama boyu biraz uzunca olduğundan tombul değil.
etraftaki bir kaç densiz 
"ayy biraz zayıf mı"
"ayyy kilosu az"
"ayy sütün mü yaramıyor"
"ayy sütünün kalitesi mi düşük"
"bence mamaya başla"

gibi abuk sabuk laflar etse de, hepsine he he diyip, gayet güzel bebeğinizi 6 ay anne sütüyle besleyip, sonra ek gıdalara geçiyorsunuz.
herkese bol sütler.

evet
aynen öyle...

...
Ynt: 4. AYA GİRDİK EK GIDAYA BAŞLIYCAZ - 23.05.2008 12:40:45
birtanesi33 nickli üyenin 4. aydan sonraki ek besinler isimli konusundan kopyalanmıştır.

Orjinalden alıntı: birtanesi33

Herkese Selam
4 bucuk aylık bir bebegim var ben artık ek besinler vermeye basladım. Simdiye kadar sadece emzirmistim sizce erkenmi?

ilk 6 ay yalnizca anne sütü!!!!

anne sütü yoksa formül mama...

4bucuk aylik bebeginizin
midesine, bagirsaklarina ve bosaltim sistemine daha fazla kötülük yapmayin...

Orjinalden alıntı: gülarınsim

anne sütüne ek besın verılebılır bence ,bende 3 gundur ek besınler vermeye başladım muhallebı sütlü pirinçli muhallebı verdım çok sevdı, ben anne sütüyle yaptım muhallebıyı ,sakıncası olacağını sanmıyorum elma suyu havuç suyu uzum suyu armut suyu bu aylarda verılebılır az mıktarlarda, herşeyın tadına varsınlar ıstemezseler yemezler zaten, anne sütüm yetmesıne rağmen doktorumuz önermıstı hafıf hafıf verebılırsın dedı sakıncası yok,

Orjinalden alıntı: desree

Sütün yeterli ise ilk 6 ay annesütü ver sadece eğer yetmiyorsa dr un tavsiyesi ile meyve püresi ve yoğurtla başlayabilirsin dr bana beslenme listesi vermişti adım adım ne vermem gerektiği yazıyordu çok işime yaramıştı Dr ların genel olarak söylediği ilk 6 ay anne sütü yetmemeye başlamışsa 4. aydan itibaren yavaş yavaş ek gıdalara başlamandır

Orjinalden alıntı: ozsureyya

bencede ilk altı ay yalnızca  anne sütü ama yetmediği durumlarda doktor tavsiyesiyle mama

Orjinalden alıntı: sultan bebegim:)

slm kizlar..
bende ilk 6 ay anne sütü taraftayim fakat sütüm yetmedi 3,5 aylikken bi azalma oldu..kizim huysuzlandi uykulari cok düzensizlesti malesef..hayallerim suya düstü:((mama takviye ettim hic bir mamayi kabul etmedi benim kizim..devam mamasini almadi..halen deniyorum fakat kabul etmiyo..kasik mamalarini kabul etti ve anne sütü kasik mamalari meyve püreleri olmak üzere devam ediyoruz..yanliz benim drumda 4. aydan sonra baslanmali ek gidaya dedi...

Orjinalden alıntı: cagla_kayra

sütünüz yetiyorsa neden ek gıdalara başlıyasınızki?ek gıdaları herzaman yer bebğiniz ama anne sütünü nezamana kadar içebilir?bu mucizeden sonuna kadar yararlanın.bende ilk 6 ay sadece anne sütü taraftarıyım.azıcak sadece tattırmak amaçlı bişeyler verilebilir benim fikrim bu.

bence erken değil... tam zamanı...4. aydan itibaren bebeğin hareketleri buna bağlı olarakta harcadığı enerji arttığı için ek besinlere geçilebilir...anne sütü yada mamanın yanına sabahları yarım elmanın püresi ve ikindi gibi yoğurt yeterli olur dedi benim dr um... kilosu zaten iyiymiş ama hem kaşıkla beslenmeye, hemde pürtüklü gıda yemeye alışmalı, ve yeterli enerjiyi almalıymış... yoğurdu evde yapıyorum elmayıda yıkayıp soyup cam rendede rendeliyorum...

gmaktürk; sütlü prinçli muhallebiyi anne sütüyle yapıyorum demişsin.. bu çok sakıncalı, zaten o muhallebinin içinde bolca süt var..yani dolayısıyla süt proteini var...ayrıca bu muhallebilerin içine inek sütü 1 yaşına kadar sakıncalı olduğundan anne sütüne en yakın olan formül sütler ekleniyor...ve kesinlikle kaynamış ve ılınmış suyla yapılması gerekiyor...sen sütü sütle yapıyorsun.. böyle bebeğine fazladan protein yüklüyorsun... ve biliyorsun ki insan vücuda fazladan alınan mineral, vitamin, proteinleri dışarı atar... kısacası senin muhallebiyi yaptığın anne sütün boşa gitmiş olur ve bebeğede beslenmesinde sakınca oluşturur...

Orjinalden alıntı: durusukuzu

Herkese Selam
4 bucuk aylık bir bebegim var ben artık ek besinler vermeye basladım. Simdiye kadar sadece emzirmistim sizce erkenmi?

arkadaşım tv de geçenlerde bi doktor konuştu, zaten araştırdığım kadarıyla da biliyordum ama, diğer arkadaşların da dediği gibi ilk 6 ay sadece anne sütü. sütünüzün yetmediğini düşünüp ek besinlere geçmeyin diyor. siz emzirdiğiniz sürece sütünüz daha da artar. örneğin 6 kere emiyor 1 öğün mama veriyorsanız, bir de bakmışsınız farkında olmadan 1 kere meme, 6 kere mamaya dönmüşsünüz diyor doktor. nasılsa 2 ayın kalmış, 6 aydan sonra çoook mama hazırlayacağız zaten

ilk 6 ay kilo alımı ve gelişimi iyiyse sadece ve sadece anne sütü yetmiyorsa 6 ayı tamamlayana kadar dr.önerisine göre formül mama o da yetmiyorsa anne sütü ağırlıklı kesinlikle!!! ek gıdalar o da pirinç içerikli kaşık mamaları(bebeğin en kolay tolere edebildiği, anne sütü tadına yakın,hazmı kolay mamadır.kabızlığa dikkat ederek) ile başlanabilir..

Aslında nasılsa 6 ayın bitmesine 2 ay kaldı diye düşünmemek lazım, aslolan
İlk 6 ay sadece anne sütü sonra ek gıda takviyeli anne sütüdür, ve 2 yaşına kadar emzirmek esastır..
Yani formül mamaya ne kadar geç başlarsak o kadar iyidir diye düşünüyorum..Kızıma hiç formül mama vermeyi düşünmediğim için belki sütüm azalmadı ve hala emziriyorum.Yani sütümüz bizim düşüncelerimiz yönünde artıyor ya da azalmıyor bence..
Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir..
Gülce sen tercüme edebilirsin değilmi anlatmak istediğimi :))

Gülce sen tercüme edebilirsin değilmi anlatmak istediğimi :))

ek gidaya bu kadar erken baslamayi bi tarafa birakalim;
"sütüm yetmezse nasil olsa mamaya baslarim..." diyorsa bi ana,
zaten yüzde elli sütünü kaybetmis demektir...
bu isler beyinle ilgili biraz...
prolaktinin yeterli salgilanmasi, genellikle
emzirmeye sonuna kadar gönüllü olmaktan gecer...

Orjinalden alıntı: S!BEL

merhabalar....ben 2 hafta önce iş başı yaptım...iş başı yapana kadar anne sütü ile beslendi bebeğim...fakat şimdi sütümü sağıyorum fakat gün içinde 1 kez milupanın sütlü prinçli muhallebisinden (biberona uygun) veriyoruz.akşamda zaten erken çıkıyorum...gece boyu başka takviye yok....yinede zararlımıdır acaba...
bide arkadaşlar bu sütü sağıp buzluğa koyma olayı ile ilgili bilgi almak istiyorum...ne kadar sağlıklı...
teşekkürler...

bebeginizin kilo aliminda sorun yoksa
ilk 6 ay kesinlikle hicbi takviyeye gerek yok...
aksine;
ilk 6 aydan önce bebegin agzina deyip midesine inen
anne sütü disindaki
sivi-kati her tür madde
mide, bagirsak ve bosaltim sistemine zararli...
siz onlara iyilik yaptiginizi düsünerek, ic organsal islevlerini zora sokuyorsunuz...
dünyadaki tek mucizevi sivi anne sütüdür...
bebeginizi bundan mahrum etmeyin...

sütü derin dondurucuda üzerine tarih atarak  maximum 6 ay saklayabilirsiniz...

Bence günde 1 defa verdiğin sütlü pirinçli muhallebiyi vermemelisin ki zaten şu an bebeğin o besini almak için çok küçük..Doktorun zaten bebeğinin aylık kontrollerinde ek besine ihtiyacın olup olmadığını sana söyleyecektir. Diyelimki ek besine bebeğinin ihtiyacı olduğunu doktorun söyledi. O zaman da vereceğin ek besin kesinlikle formül mama olmalıdır sütlü pirinçli muhallebi değil...

Süt sağma konusuna gelince..
İşe başladığımda kızım 3 aylıktı..İşe başlamadan 1 ay evvel sütümü stoklamaya başladım. Geceleri emzirdiğim zaman emzirmediğim göğsümü sağıp buzluğa atıyordum. İşyerimde de günde 2 defa sütümü sağıyordum. Bende süt iznimi her gün 16:00 da çıkarak kullandım..
Sağılmış süt buzdolabında 72 saat buzlukta ise 3 ay kalabiliyor ( benim buzluğum deep freze olmadığı için bu süreleri veriyorum ) . Donmuş sütün erimesi 10 saat sürüyor. Buzluktan çıkardığın sütü akşamdan buzdolabına ( sütleri kesinlkle buzdolabında kapak raflarına koymamalısın ) indirirsen sabaha erimiş oluyor. Sütü benmari usulü ile ısıtıp bebeğine verebilirsin. Bir defa ısıttığın sütü bebeğin bitirmediyse o sütü sadece bir defa daha ısıtma hakkın var. Buzluktan indirdiğin süt eridikten sonra 24 saat içinde tüketilmeli. Bu şekilde sütünü saklayıp bebeğine verdiğin sürece sağlıklı olduğundan emin olabilirsin.

Orjinalden alıntı: bizzz

Herkese Selam

Anne sütü alan bebeklere 4. aydan sonra ek gıda başlanmalı mı?

...Bebeğimi beş aylık oluncaya kadar anne sütü ile besledim. Boy ve kilo gelişimi hep normalin üstünde idi. Ama bu ay doktorumuz “Ek gıdalara başlayalım artık” dedi. Oysa ben her şey yolunda gittiği sürece anne sütü verebileceğimi düşünüyordum. Bu konuda tereddüt ediyorum…
...Bebeğim 4. ayından bir hafta aldı. Doktorumuz bebeğimizin normal büyüdüğünü söylüyor. Ben ek gıdalara başlanır diye düşünüyordum ama, “İsteseniz iki ay daha anne sütüyle besleyelim” dedi. Arkadaşlarım ise dördüncü aydan sonra yoğurt, bisküvi şeyler başladıklarını söylüyorlar. Doğrusu nedir?..

...Anne sütü bir bebeğin ilk 4-6 aylık dönemde bütün ihtiyaçlarını karşılar. Ancak, bu aylardan sonra bebeğin ek gıdalara alıştırılması gerekir.  Anne sütünün besleyici özellikleri bu aydan sonra bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayamayabilir. Her zaman, her bebek ve her anne sütü için bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını söylemek zordur. Bu nedenle bebek anne sütüyle besleniyor olsa da 6. ayda ek gıdalara başlamakta yarar vardır. 
Ancak, anne sütü hala bebek için besleyici ve değerli bir besindir. Bu nedenle bebek, artan ihtiyaçlarını karşılamak üzere ek gıdalar alırken, diğer taraftan da annesini emmeye devam etmelidir. Bebeğin ikinci yılı içinde bebeğin protein ve enerji ihtiyacının üçte biri anne sütü ile sağlanabilir.  Bebek gündüz saatlerinde ek gıdalarla beslenip, gece öğünlerinde ise annesini emmeye devam edebilir. Önemli olan, ek gıdalara başlanırken yaşanan zorluklar nedeniyle annenin, bebeğin beslenmesini ağırlıklı olarak anne sütüyle sürdürmeye devam etmesidir. Bu durum bebeğin en uygun koşullarda büyümesine engel olur...

Prof.Dr.Benal AVCI BÜYÜKGEBİZ

http://www.istahsizcocuk.com/buyume_dosyalar/Page1183.htm  alıntıdır

Orjinalden alıntı: gmaktürk

anne sütüne ek besın verılebılır bence ,bende 3 gundur ek besınler vermeye başladım muhallebı sütlü pirinçli muhallebı verdım çok sevdı, ben anne sütüyle yaptım muhallebıyı ,sakıncası olacağını sanmıyorum elma suyu havuç suyu uzum suyu armut suyu bu aylarda verılebılır az mıktarlarda, herşeyın tadına varsınlar ıstemezseler yemezler zaten, anne sütüm yetmesıne rağmen doktorumuz önermıstı hafıf hafıf verebılırsın dedı sakıncası yok,

ben de sütlü pirinçliyle başladım ve doktorumun önerisiyle anne sütüyle yaptım.

5 ve 6. aylarda ek gıda  önerileri nelerdir?

...Beş buçuk aylık bir bebeğim var. Ek gıdalara geçmek istiyorum. Verebileceğim ek gıdalar nelerdir?..

1.Bu aylarda bebeğin diyetine ilave edilecek ilk ek besin unlu-sütlü mamalardır. Daha önce de belirtildiği gibi, bu amaçla pirinç unu kullanılması tercih edilir. Hazırlanan mamanın yoğunluğu önce sulu olmalı daha sonraki haftalarda kullanılan pirinç unu miktarı arttırılarak yarı katı ve katı muhallebi hazırlanmalıdır. Unlu-sütlü mamaların günde bir öğünden fazla tüketilmesi tercih edilmez. Amaç, bebeğin muhallebi yemesi değil, kıvamlı yiyeceklere alıştırılmasıdır. Bu konuya çok dikkat edilmelidir.  Ayrıca inek sütünün de bir yaşından önce kullanılması tercih edilmediği için hazırlanırken biberon maması kullanılabilir. Bu durumda da mamanın enerji yoğunluğu çok artar. Fazla miktarda tüketilecek olursa şişmanlığa yol açabilir.  Bebeğin su ihtiyacı da artar.
2.Bebek muhallebi kıvamına alıştırıldıktan sonra, diyetine yoğurt veya meyve suyu da ilave edilebilir. Yoğurt evde hazırlanmalı, ekşi olmamalıdır.
3.Meyve suyu da her meyve için önce ayrı ayrı denenmelidir. İlk günlerde sulandırılarak bebeğe verilmesi, daha sonra sulandırılmadan içirilmesi uygundur. Miktarı da gittikçe arttırılır. Bir haftalık alıştırma döneminden sonra, bir günde bir çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu yeterlidir. Daha sonraki aylarda meyve püresi şeklinde de bebeğe verilebilir. Püre hazırlamak için cam rendeden geçirilmesi tercih edilir…

http://www.istahsizcocuk.com dan alıntıdır

Orjinalden alıntı: yildiz22

slm kizlar..
bende ilk 6 ay anne sütü taraftayim fakat sütüm yetmedi 3,5 aylikken bi azalma oldu..kizim huysuzlandi uykulari cok düzensizlesti malesef..hayallerim suya düstü:((mama takviye ettim hic bir mamayi kabul etmedi benim kizim..devam mamasini almadi..halen deniyorum fakat kabul etmiyo..kasik mamalarini kabul etti ve anne sütü kasik mamalari meyve püreleri olmak üzere devam ediyoruz..yanliz benim drumda 4. aydan sonra baslanmali ek gidaya dedi...

Ek gıdalara ne zaman başlanmalıdır?

...Bebeğim dokuz aylık. Anne sütüyle çok iyi büyüdü. Sütüm de boldu. Bu güne kadar sadece emzirdim. Bir ay önce ek gıdalara başladım. Ama halim perişan. Asla ağzını açıp kaşığı ağzına almak istemiyor. Alırsa da, midesi bulanıp kusuyor. Doktora götürdüm. “Ek gıdalara daha önce başlamanız gerekirdi” dedi. Ne zaman başlamamız gerekirdi?  Neden?..

...Bebeklere ek gıda başlamak için en uygun zaman, 6. aydır. Her bebek 6. aydan itibaren ek gıdalara alıştırılmalıdır. Bu hem bebeğin artan besin ihtiyaçlarının karşılanması hem de beslenmeyle ilgili ağız becerilerinin (yutma, çiğneme gibi) geliştirilmesi için çok gereklidir.

Bebek dördüncü aydan sonra destekle,  altıncı aydan sonra da desteksiz oturmaya başlar. Yine bu aylarda diş çıkarmaya da başlamıştır. Yakın çevresindeki cisimlere uzanabilir. Eline aldığını amaçlı olarak ağzına götürebilir. Bütün bunlar beslenmeyi mümkün kılan gelişme basamaklarıdır. Diğer taraftan, bebeğin mide-bağırsak sistemi de artık erişkin besinlerini sindirebilecek ve emebilecek duruma gelmek üzeredir veya bu gelişmeyi tamamlamıştır.  Örneğin, nişastanın sindirimi için gerekli olan “amilaz” adı verilen enzim 5-6. aydan sonra erişkin düzeyine ulaşır. Bütün bu nedenlerle bebek dördüncü aydan sonra özellikle de altıncı ayda ek gıdalar için artık hazırdır...

http://www.istahsizcocuk.com alıntıdır

Orjinalden alıntı: gülarınsim

buğün doktora sordum anne sütüyle  uhallebı yapmayı cevap çpok ıyı yapıyorsun devam et sakıncası yook dedı, proteın fazlalığı falan dedım alacağını alır gerısını atar zaten dedı rahatladım

AM SÜTÜNÜZ YETMİYORSA YAVAŞ YAVAŞ EK BESİNLEREBAŞLAYABİLİRSİNİZ .

kesinlikle yanlis...

burdaki annelere önerilerde bulunurken
sizin dogrulariniz diil,
bilimin kabul ettigi dogrulardir esas olan...

dünya saglik örgütü;
ilk 6 ay yalnizca anne sütünü önerirken,
sütü az olan yada hic olmayan annelere
bebeklerini ac birakmalarini yada sebze-meyveyle tanistirmalarini diil,
ilk 6 aylik süreyi bebegin sindirimine uygun formül sütlerle gecirilmesinin dogru oldugunu
bilimsel kaynaklara dayanarak söylüyor...

lütfen yönlendirrici olurken daha dikkatli davranalim...

Basmakalıp düşünce dediğinizi Dünya Sağlık Örgütü öneriyor..3-4 aylık bir bebeğe eğer sütünüz yettiği halde meyve suyu verecekseniz ben buna inatla karşı gelirim. Yazımda da doktorunuz aksini söylemediği müddetçe diye belirtmiştim zaten..Ayrıca ben anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda ki bu ilk 6 ay için sözkonusuysa 6. ayın sonuna kadar aldığı kadar anne sütü ve formül mama ile beslenmesi gerektiğini ve 6. aydan sonra ek gıdaya başlanması taraftarıyım...

Bebeğiniz büyünce sizda anlarsınız demişsiniz , kızım şu an 26 aylık..Anlamam için daha ne kadar büyümesi gerekiyor acaba...

Anne sütünün bebekler için önemi nedir?
Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay  sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir, çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip. Bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirme. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin IQ düzeyi, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre 8 puan daha fazla oluyor.

Anne sütü neden bebekler için iyi besindir?
Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine sahiptir. Anne sütünü hazmı kolaydır, kaynatmak gerekmez. Daima taze, temiz ve bebeğe vermek üzere hazırdır.

Anne sütü bebekleri hangi hastalıklara karşı korur?
Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt ishal, soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklardan koruyor. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli oluyor ve kanser oranının daha düşük olduğu biliniyor. Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.

Anne sütü verilmeyen bebeklerde görülen riskler nelerdir?
Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre emziren kadın oranları yüksek olsaydı yılda 1.5 milyon bebeğin yaşamı kurtulacaktı.

Bebekler ne kadar süre anne sütü ile beslenmelidir?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF, anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra ve ilk 6 ayda yapılmasını öneriyor. Anne sütü ile beslenme ilk 6 aydan sonra uygun besin takviyeleriyle 2 yaş ve üzerine kadar devam etmelidir.

İdeal emzirme nasıl olmalıdır?
Hamilelik döneminde anne adayı emzirme konusunda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Anne ve bebek 24 saat birlikte olmalıdır. Emzirme doğumdan yarım saat sonra başlamalıdır. Annelere emzirme ve bebeklerinden ayrı olduklarında da sütlerini muhafaza etme yöntemleri öğretilmelidir. Yeni doğmuş bebeklere anne sütü dışında herhangi bir yiyecek ve içecek verilmemelidir. Anneler emzirmeye teşvik edilmelidir. Yapay meme veya emzik emzirme döneminde bebeklere verilmemelidir.

Emzirmenin anne sağlığına faydaları nedir?
Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Doğumdan hemen sonra emzirme doğum sonrası kanama riskini azaltır. Bebeğin annesini emmesinin anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, göğüs ve yumurtalık kanserinden koruduğu bilinmektedir. 

Emzirmenin psikolojik faydaları nedir?
Emzirme anne ve çocuk arasında yakın sevgi dolu ilişki sağlar. Annenin duygusal açıdan tatminini sağlar. Bebek daha az ağlar. Anne bebeğine daha sevgi dolu davranır. Bebeği terk etme veya hırpalama olasılığı daha düşüktür.

Bebek her ağladığında emzirilmeli midir?
Evet, bebek her ağladığında emzirilmelidir. Yeni doğan bebekler genellikle günde 8-10 öğün emmek isterler. Bebeğin emme sıklığı daha sonra giderek azalır.

Benim bulduklarım bunlar...Lütfen sizde 3-4 aylık bir bebeğe meyve suyu vermenin yararlarını bizimle burda paylaşırmısınız....

Orjinalden alıntı: BANU-ÇAĞAN

Arkadaşlar olabildiğince sadece anne sütü tabii
ama bazı bebekler var ki sadece anne sütü ile beslendikten sonra diğer tatları asla kabul etmiyor 6.aydan sonra gelişimleri geri kalıyor katı besinleri almıyor
hep meme ile ya da biberon ile doyabileceğini sanıp ona güveniyor

siz bu konuda şanslı olabilirsiniz bebişler sorun çıkarmmaış olabilir ama böyle de bir sorun var .
onu napıcaz benim 2. bebiş geliyor onun için soruyorum

mesela benim çağan 4 aylıkken meme emiyordu arada mama da veriyordum (bir de malesef hiç dondurucuda stok yapacak kadar olmadı benim sütüm )
yani ne kadar sütüm bol süütm bol desende olmayınca olmuyor bun aeminim çünkü ben çok bol olsun istemiştim gönülden ...
ne yeterince meme emiyrodu ne mama alıyordu
zaten kilo alımı da çok kötüydü...
dolayısıyla ek gıdaya yavaş da olsa başlamam kaçınılmazdı

yani önerilen ilk 6 ay anne sütü olabilir ama istisnaları var...yani uzmanlar çocuk doktorları ve anneler
çocuk bazında değerlendirebilir bu konuyu
her çocuk her anne her doğum farklı

bu kadar katı yargılar olamaz bence ...

Banu bak durumu ne güzel açıklamışsın...Aynı şey en yakın arkadaşımın da başına geldi..Arkadaşımın sütünün yetersiz olduğu kilo alımlarında ortaya çıktı..formül mamaya geçtiler bebek istemedi ve dolayısıyla doktor tavsiyesiyle ek gıdaya geçtiler..

Senin durumunu sen çok güzel açıklamışsın…Ben yazımı tente arkadaşımızın

BÜYÜK OĞLUMU 6 AY EMZİRDİM FAKAT İKİNCİ 3 AYLIK VE 4 AYLIK OLUNCA YAVAŞ YAVAŞ MEYVA SULARINDAN TATTIRACAĞIM.

cümlesine karşılık yazdım...

Hep derim benim şansım vardı diye...Kızım 3 aylıkken işe başladım ve sağdığım sütler kızıma fazlasıyla yetti...Kızım ben işteyken biberonla sütümü içiyordu ve memeden vazgeçmedi..bu benim için çok büyük bir şans ve kızıma bunun için hep teşekkür edeerim...Tam terside olabilirdi, biberonun kolaylığına alışıp memeden vazgeçebilirdi..O zaman kızıma ilk 6 ay sütümü veremeyebilirdim ve emzirme dönemim bu kadar uzun olamayabilirdi...Bunlar hep şartlara bağlı...Ben sütü olan ve emzirme esnasında problem yaşamayan kişilerin anlamsız yere erken dönemde meyve sebzeye geçmesine karşılık yazıyorum bu yazılarımı...En yakın örneği de kendi kardeşimin eşidir. Yeğenimin aylık kilo alımı 1200 gr olduğu halde kardeşimin eşi 4. aydan sonra muhallebi , meyve gibi gıdalara başladı..Ona da çok anlattım ama olmadı sözümü dinletemedim....Ben bu durumdaki insanlar için yazıyorum bu yazımı, yoksa memeyi bırakan, biberon mamasını istmeeyen bebekler için zaten doktorlar en doğru yönlendirmeyi yapıyorlar...

Orjinalden alıntı: *mertimm*

Ben sütü olan ve emzirme esnasında problem yaşamayan kişilerin anlamsız yere erken dönemde meyve sebzeye geçmesine karşılık yazıyorum bu yazılarımı...En yakın örneği de kendi kardeşimin eşidir. Yeğenimin aylık kilo alımı 1200 gr olduğu halde kardeşimin eşi 4. aydan sonra muhallebi , meyve gibi gıdalara başladı..Ona da çok anlattım ama olmadı sözümü dinletemedim....Ben bu durumdaki insanlar için yazıyorum bu yazımı, yoksa memeyi bırakan, biberon mamasını istmeeyen bebekler için zaten doktorlar en doğru yönlendirmeyi yapıyorlar...

Kesinlikle katılıyprum.Benim çevremde de var böyle anneler.Hatta benim oğlum küçük doğduğu için bana da çok baskı yaptılar."mama ver, muhallebi ver..." ama dinlemedim tabii. Ama doktor tavsiyesi ile 5. aydan sonra başlamak zorunda kaldım.
Bence süt yeterli ise acele etmeyin, nasıl olsa 6. aydan sonra ömür boyu yemek yiyecek..Ama anne sütünü sınırlı zamanda alacak.

benim kızım 4 aylıkken dr umuz artık ek gıdalara başlayalım dedi... ilk ay sadece meyve püresi ve yoğurt verdi...3 gün önce 5 aylık oldu buna kahvaltı ( peynir, bebe ekmeği, pekmez, tereyağı, ceviz, badem , devam sütü) , sebze çorbası,sebze püresi, kıyma, gece muhallebisi ekledi...

ben burada yazılanlardan bahsettim..ve benim sütüm kesildiği ve devam sütü verdiğim içinmi bu kadar erken başlıyoruz dediğimde kendisi; hayır emzirseydinde ek gıdaya geçecektik,elbetteki anne sütü gibisi yok fakat anne sütü çoğu zaman 4. aydan itibaren bebeğin hareketlenmesine bağlı harcadığı enerjiyi karşılayamıyor dedi.. yani bebeğin ek gıdaya ihtiyacı oluyor dedi...üstelik bebeğin pürtüklü gıdaya alışmasını, ileriki yaşlarda kolay yeme alışkanlığı kazanmasını, kaşıkla yemek yeme yetisinin oluşmasını sağlıyor dedi...eğer annenin sütü yeterli ise o zaman 5. ayda doymayacak kadar ve en basit ek gıdayla mesela 1-2 kaşık meyve püresiyle alıştırmaya başlanabilir dedi...ayrıca 6. aydan önce başlanan ek gıdarın mide bağırsak sistemine zarar verdiğini yazmış bir arkadaşımız.. bunuda araştırdım ayrıca dr umada danıştım ve ek besinlerin mide bağırsak sistemine hiçbirşekilde zarar vermediğini öğrendim.. dr umuzda uygun ek besini uygun şekilde verdiğimz sürece böylece birşeyin olmayacağını söyledi...

Orjinalden alıntı: mavibenim

birimiz "doktorum 4. ayda ek gıdaya başlamamı önerdi" derken diğerimiz " hayır kesinlikle ilk 6 ay anne sütü dışında birşey verilmemeli, doktorum da bunu söylüyor" diyor,

nasıl oluyor da doktorların uygulamaları bu kadar çelişebiliyor (ki bu konuya dair yeni bir başlık açtım).

benim de bebeğim 3,5 aylık ve son kontrolde doktoru 4. ayda ek gıdalara başlarız dedi.. ben ise kesinlikle karşıyım..

Orjinalden alıntı: edersoy

Bende ilk 6 ay çocuklara anne sütünden başka bir şey verilmesine karşı olanlardanım. Kendimde öyle yapacaktım. Ama işler her zaman öyle olmuyor. Bebeğim 2,5 aylıkken sütüm tamamen kesildi. Biberon maması veriyorum. Şu ansa 3,5 aylık ben ne yapacağımı bilemedim. Bir doktor ek gıdaya başla dedi diğeri 6 ayı doldurana kadar mamanın yanında inek sütü ver dedi. Ben şimdi ne yapıyım????????

Orjinalden alıntı: edersoy

Bende ilk 6 ay çocuklara anne sütünden başka bir şey verilmesine karşı olanlardanım. Kendimde öyle yapacaktım. Ama işler her zaman öyle olmuyor. Bebeğim 2,5 aylıkken sütüm tamamen kesildi. Biberon maması veriyorum. Şu ansa 3,5 aylık ben ne yapacağımı bilemedim. Bir doktor ek gıdaya başla dedi diğeri 6 ayı doldurana kadar mamanın yanında inek sütü ver dedi. Ben şimdi ne yapıyım????????

İnek sütü 1 yaşına kadar sakıncalı...benimde 3.ayda sütüm kesildi...4 aya kadar sadece mama verdim..4. ayda ek gıdalara başladık.. kilosu iyi olduğu için ilk etapta sadece elma püresi ve yoğurtla başladık 1 ay böyle devam ettik ondan sonra 5. ayda yavaş yavaş herşeye geçtik..kahvaltı sebze çorbası muhallebi vs vs...

nazifee
  • Tüm gönderiler : 2544
  • Bölge: Mersin
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 03.06.2008 09:35:37
Benimde bebeğim 4 aylık oldu. Dün ilk defa 1  çay kaşığı havuç suyu verdim  Her hafta farklı meyve suyu vermeyi deneyeceğim.

can16
  • Tüm gönderiler : 1056
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 03.06.2008 11:01:49

Orjinalden alıntı: nazifee

Benimde bebeğim 4 aylık oldu. Dün ilk defa 1  çay kaşığı havuç suyu verdim  Her hafta farklı meyve suyu vermeyi deneyeceğim.

canım çook bilmişlik yapmak istemem  ama  havuç  suyu  bebeklerde hazımsızlık sorunu yaparmış bize  doktorumuz  her gün  havuç suyu  vermemizi  önermişti ama içene  muhakkak  zeyt,n yağı  koymanız  gerekli demişti

nazifee
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 03.06.2008 11:23:51

Orjinalden alıntı: can16

canım çook bilmişlik yapmak istemem  ama  havuç  suyu  bebeklerde hazımsızlık sorunu yaparmış bize  doktorumuz  her gün  havuç suyu  vermemizi  önermişti ama içene  muhakkak  zeyt,n yağı  koymanız  gerekli demişti

Aaaa ne çok bilmişliği, estağfirullah öyle şey mi olur, sonuçta burada fikirlerimizi paylaşıyoruz, tabiki bilgilerimizi paylaşacağız.

Ben dün sadece 1 çay kaşığı verdim, peki her havuç suyu vermeyemi zeytinyağı konulacak? Ölçüsü nedir peki?

can16
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 03.06.2008 12:18:53
ben havucun  suyunu havuçları  rendleyip sıkırak çıkarıyodum bir tane havucun baya suyu oluyo günde bir kere önerilmişti çünkü çok faydalıymış bir çaykaşığı zeytin yağıda içine koyuduk
 benim kızım ufak tefek olduğu için bolca zeytin yağı tükeniyodu doktorumuz ellerini ayaklarını   hep  zeytin yağı ile ovun  demişti ki güçlensin diye
 her gün bir çaykaşığı zeytin yağıda içirin diyolardı havuç suyuna  başlayınca havuç suyunun  içinde verilmemiz tavsiye edildi

nazifee
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 03.06.2008 13:55:06
Önerin için çok teşekkür ediyorum, zeytinyağıyla ellerini ayaklarını ovmak nasıl güçlendiriyormuş ki?

can16
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 03.06.2008 14:42:45

Önerin için çok teşekkür ediyorum, zeytinyağıyla ellerini ayaklarını ovmak nasıl güçlendiriyormuş ki?

evt gelişimi daha  hızlandırıyormuş çünkü kızımın ayakları gerçekten ço k  küçüktü ki kendiside çok küçüktü zaten zeytin yağı ben bir çok kişiden duymuştum  doktorumuzda söyleyince onaylamış olduık

nazifee
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 04.06.2008 10:59:03
Bunu öğrendiğim iyi oldu, Bu zeytinyağı da ne mucize birşey ya:) bebeğine sağlıklı günler dilerim. Dün milupanın muhallebilerinden aldık, bugün deneyeceğim inşallah. Sizde kullanıyormusunuz?

wildblue
  • Tüm gönderiler : 6644
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 04.06.2008 11:41:01
ilk 6 ay sadece anne sütü, su bile gereksiz...
Anne sütünün yerini hiçbir mama, hiçbir besin ilk 6 ay için tutatmaz, çocuğunuzu hastalıklardan, ve birçok dış etkenden korumak istiyorsanız, sütünüz varsa emzirin, nasıl olsa ek gıdaya geçecek...

bebegim sudem
  • Tüm gönderiler : 1883
  • Bölge: ADANA/SEYHAN
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 04.06.2008 13:15:19
arkadaşlar ben ek gıda konusunda kararsız kaldım kızım şuana kadar sadece anne sütü aldı 5. ayını doldurduk kilosu gayet yerinde  bir ay önceki kontrolümüzde 7900 gr çıkmıştı dr umuz çok iyi dedi sadece anne sütü almasına rağmen.6. aya kadar ek gıdaya geçmeyin dedi.bende öyle düşünüyodum ama şu sıralar kararsız kaldım kzım artık herşeyi istiyor biz yemek yerken onada vermemizi istiyo yoksa kıyameti koparıyo ağlıyo,bende çaresiz sadece tadtırıyorum herşeyi.acaba artık doymuyo mu diye düşünüyorum ve yavaş yavaş başlasammı ek gıdaya diyorum.diğer yandanda korkuyorum kızımda bağırsak tembelliği var kakasını çok geç yapıyo üstelik sadece anne sütü almasına rağmen 5-6 günde yapıyo kakasını dr şurup vermişti bi işe yaramadı yapılıcak bişey yok zamanla düzelicek fitil koyucaksınız yapamadığı zaman dedi.bide ek gıdaya geçince nasıl olur bilemem katı gıda alınca daha geç yapıcak diye korkuyorum.

bağırsaklarına fazla yüklenmemek için nasıl başlamalıyım acaba,miktarı ne olmalı vereceğim gıdanın?

desree
  • Tüm gönderiler : 592
  • Bölge: İstanbul
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 04.06.2008 13:23:59
Dr un gerk görmedi ise sütün de yeterli geliyor belli ki kilosu iyi diyorsun o zaman gerek yok 6. ayı bekle ne kalmış ki zaten sabrını ek gıda savaşına gireceğiniz günlere sakla

..Çok sevmezsen,çok acımazsın
Çok sahiplenmeyince çok ait de olmazsın hem... -Can Yücel

bebegim sudem
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 04.06.2008 14:10:24
evet bende öyle düşündüm ama yemeklere ağlaması beni düşündürdü acaba doymuyomu diye düşündüm.

wildblue
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 04.06.2008 15:17:10
Öncelikle kızına maaşallah diyim.
Tuğbacım meyve ve sebzeleri çok istiyorsa bebeğine tattırabilirsin, ama karnını doyurma sadece tatsın bence, nasıl olsa sütün yetiyor, ek besine geçmek için acele etme derim.
Ben katı gıdaya öğlen sebze ve az meyve ile başladım, birer kaşıktan hergün arttırdım, sonra yeni tatlar sundum yavaş yavaş doktorunun önerisi ile gıdaları arttırıyorsun ve yeni gıdalar ekliyorsun.
Hiç acele etme, sütünün yetip yetmediğini anlarsın zaten, bebeğin bence sizin yediklerinize özeniyor karnı doymadığı için değil, ver sadece tadına baksın merakı gitsin annesi

arkadaşlar ben ek gıda konusunda kararsız kaldım kızım şuana kadar sadece anne sütü aldı 5. ayını doldurduk kilosu gayet yerinde bir ay önceki kontrolümüzde 7900 gr çıkmıştı dr umuz çok iyi dedi sadece anne sütü almasına rağmen.6. aya kadar ek gıdaya geçmeyin dedi.bende öyle düşünüyodum ama şu sıralar kararsız kaldım kzım artık herşeyi istiyor biz yemek yerken onada vermemizi istiyo yoksa kıyameti koparıyo ağlıyo,bende çaresiz sadece tadtırıyorum herşeyi.acaba artık doymuyo mu diye düşünüyorum ve yavaş yavaş başlasammı ek gıdaya diyorum.diğer yandanda korkuyorum kızımda bağırsak tembelliği var kakasını çok geç yapıyo üstelik sadece anne sütü almasına rağmen 5-6 günde yapıyo kakasını dr şurup vermişti bi işe yaramadı yapılıcak bişey yok zamanla düzelicek fitil koyucaksınız yapamadığı zaman dedi.bide ek gıdaya geçince nasıl olur bilemem katı gıda alınca daha geç yapıcak diye korkuyorum.

bağırsaklarına fazla yüklenmemek için nasıl başlamalıyım acaba,miktarı ne olmalı vereceğim gıdanın?

bebegim sudem
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 05.06.2008 13:34:41
cvp için tşk ederim canım bende öyle yapıyorum sadece tadından veriyorum.dün kayınvalidemler yayladan hormonsuz çilek yollamış saklama kabına koyup defreze attım püre yaparım diye.1-2 tanesi ezdim içinede biraz ev yoğurdu koydum meyveli yaptım bugün ilk defa verdim bayağı yedi hatta ağladı yine hepsini bitirmek istedi vermedim tabi.ya benim kız çok obur yada doymuyo

bişey yerken elimden çekiyo cadı

wildblue
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 05.06.2008 14:44:38
Canım benim yaa, maaşallah de annesi, inşallah hep böyle yer kuzum annesini hiç üzmez

cvp için tşk ederim canım bende öyle yapıyorum sadece tadından veriyorum.dün kayınvalidemler yayladan hormonsuz çilek yollamış saklama kabına koyup defreze attım püre yaparım diye.1-2 tanesi ezdim içinede biraz ev yoğurdu koydum meyveli yaptım bugün ilk defa verdim bayağı yedi hatta ağladı yine hepsini bitirmek istedi vermedim tabi.ya benim kız çok obur yada doymuyo

bişey yerken elimden çekiyo cadı

bebegim sudem
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 07.06.2008 14:37:33
çok sağol canım inşallah ya.

Z€HRAhsen
  • Tüm gönderiler : 2534
Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 11.06.2008 15:42:23
Almişin Annişi adlı üyemizin açtığı konu ve msjları

Orjinalden alıntı: Almişin Annişi

Bebeklerimiz anne sütünden sonra yeni gıdalarla tanışmaya başladılar. Birçok lezeet denedim ama bizim kuzu hiç birini beğenmedi.

Birde sinirleniyo "emmek varken niye bu tuhaf şeyleri yedirmeye çalışıyorsun bana" dermişcesine üzerime saldırıyo.  Ama şu da bir gerçek ki artık farklı besinler almaya da ihtiyacı var.

Yeni gıdalara geçiş sürecinde ne gibi sorunlar yaşadınız?
Bunların nasıl sütesinden geldiniz?

TECRUBELİ ANNELERDEN FİKİRLER BEKLİYORUZ...

Orjinalden alıntı: masserati

ek gıdaya geçtiğimizde hangi tadı daha çok seviyorsa ben o tadı daha baskın yapıyordum.mesela sebze çorbasına ya daha fazla havuç ya da daha fazla bal kabağı ekliyordum.

bal kabağı
bak işte bunu denememiştim, en kısa zamanda bir deneyeyim

tecrubeni paylaştığın için teşekkürler

aslında neler verildiğini biliyorum
yani her yerde yazıyor bu konuyla ilgili bilgiler

asıl bebekleri ürkütmeden
bu geçiş dönemini nasıl atlatabiliriz
yemek yemeyi nasıl zevkli hale getirebiliriz... gibi bilgiler

Orjinalden alıntı: as.min.yes

zor bir dönem valla ben büyük kızımda hiç bir şeyi yedirememiştimm  yemio diye oturup ağladığım çok olmuştur ama yememesine rağmen boyu ve kilosu hep üst düzeydeydi  tarhana çorbası ve yoğurtla büyüdü diyebilirim iki yaşından sonra düzenli yemeye başladı ne akdar zor olduğunu tahmin edebiliyorumm. Allah kolaylık versin canımm

Orjinalden alıntı: pınariçe

merhaba
benim oğlum şuanda 27 buçuk aylık.2 ay öncesine kadar sebze ağzına sürmedi.pırasa,ıspanak yiyen çocuklara hem imrenmişimdir.oğlum genelde mercimek çorbası,köfte,pilav gibi şeyler yerdi şimdi ise hani şu imrendiğim çocuklar gibi pırasa yiyor.bunu nasıl mı başardım hemen anlatayım.evde herhangi bir sebze yemeği pişirdiğimde ona bu yemeği yemeyeceğini bildiğim halde sundum.tabiki her kaşığı uzattığımda reddetti.ben hiç ısrar etmeden yemiyecek misin peki ozaman deyip önünden aldım.bıkmadan usanmadan bunu tekrarladım en sonunda 2 önce ıspanak yediğinde dünyanın en mutlu insanıydım. size tavsiyem hiçbir zaman ısrarcı olmayın.Doktora gittiğimde hep oğlumun iştahsız olduğunu anlatırdım.o da bana ısrarcı olmamam gerektiğini ve sonunda bunun faydasını göreceğimi söylemişti,öylede oldu.

bir de yemediğinde bir sonraki öğüne kadar hiçbirşey vermeyin ki acıksın.ben bu yüzden oğlumun bütün gün aç gezdiği günleri bilirim...

Remziye cim merhaba.
Eda nın dediği doğru.
İlk başta onun sevdiği tatlarla yüklenerek değişik tatlara alıştırabilirsin.
Yemeklerine havuç, balkabağı, yoğurt, meyve gibi tatları karıştırarak deneyebilirsin.
Mesela ek gıdaya geçtiğimiz ilk bir ay oğlumun bütün sebze yemeklerinin içinde ya elma ya armut vardı.
Sebzeyi meyveyle veriyordum yoksa yemiyordu. Daha sonra sebze yemeğinin içerisindeki meyve miktarını azalttım şimdi çok şükür sade sebze yiyebiliyoruz.
Damak tadı oluşması açısından da herşey kendi tadıyla yenmeli bir süre sonra.
Mesela ıspanakla aramız hoş değildi. Ama yoğurta bayıldığı için, bir kaşık ıspanak bir kaşık yoğurt şeklinde yiyoruz.
Normal kabagın içinme dereotu koyunca bayılarak yiyor.
Tarhanayı nanaeyle süslersem çok seviyor.
Bir de yemek yerken ben hep çocuk şarkıları söylüyorum, o beni seyrederken ben ağzına yemek tıkıştırıyorum.

Yedirme taktiği deilde, yemekleri tatlandırma taktikleri vermiş oldum, üsgünüm.

nilll gerçekten güzel takdikler, yemeği sevdirmek için elbette yemek anlarını tadlandırmak gerekiyor

bizde hep yoğurt saatlerinde pocoyo izliyorduk, kızım bu çizgi filmi çok seviyor. ama dün "anne olunca anladım" da bunun çok yanlış birşey olduğunu öğrendim. bebeklerimiz yemek saatinin farkında olmalılarmış.   paylaşmak istedim!

daha neler öğrenicez bu bücürler sayesinde bakalım  

aslında bende her seferinde ısrar etmeyeceğim! diyorum ama ağzını kilitleyince dehşete kapılıyorum aç kalıyor diye  biliyorum aç kalsa yer ama annelik işte, bazen faydasız şeyler yaptırıyor insana

Orjinalden alıntı: Nazlı_Beren

Merhaba geçenlerde bir sitede görmüştüm çok hoşuma gitmişti, eğlence deyince hemen aklıma geldi ses efekli kaşıklar varmış bende yeni öğrendim.Hani deriz ya uçak geliyor yada tren geliyor aç ağzını bak falan diye.İşte onların efekli kaşığı varmış.Belki ilginizi çekebilir diye adresi vericem.Umarım bizde 6. ayımızdan sonra rahat geçiş yaparız yemeklere.Sevgiyle kalınn...

http://www.yeterkiiste.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=267497&langId=-12&categoryId=17768&parent_category_rn=17768

Orjinalden alıntı: CarolinaEsila

KIZIM KUCUK OLDUGU ICIN EK BESINLE ILGILI TECRUBEM YOK,SAYFANIZA FIKIR EDINMEK ICIN GIRDIM AMA KAYINVALIDEMIN ESIME UYGULADIGI YONTEMI YAZAYIM.

EK BESINLERE GECISTE ESIM YEMEK YEMEK ISTEMEMIS.KAYINVALIDEM ESIMI KUCAGINA ALIP AYNA KARSISINA GECMIS,BIR ELINDE DE KASIK.ESIM AYNADA KENDINI BAKA BIR COCK SANMIS HERHALDE BAKMIS O COCUK YEMEK YIYECEK BASLAMIS ODA YEMEK YEMEYE.KENDINI KISKANMIS.

Orjinalden alıntı: Bal Böceği

beğenmediği bi tadı ısrarla vermek yerine bi süre sonra tekrar deneyebilirsin...çocuklar öyle ilginç ki..bugün tükürdükleri bi yiyeceği yarın severek yiyebiliyorlar
bir de bebeğin farklı damak tadı olan bi birey olabilir..benimki öyleydi mesela..bebeklerin çoğu muhallebi severken benimki sarımsaklı çorbalara bayılırdı şu aralar favorisi cacık mesela
ama iştahsız bebek bin takla atsan da yemek istemiyorsa yemiyor..biz de o dönemlerden geçtik...gerçi sorunumuz kansızlıkmış...

twopinkline
  • Tüm gönderiler : 147
Ynt: ek gida - 19.06.2008 22:12:18
Merhabalar...
Biz de ek gıdalara geçmeye çalışıyoruz da bazı sorularım var:

6 aylık bir bebeğ'e kavun, karpuz suyu verebilirmiyiz?
Kahvaltı için hangi peyniri tercih ediyorsunuz?

İlk 6 Ay sadece Anne Sütü!
Oğluşum büyüyor :))

nazifee
Ynt: ek gida - 11.08.2008 21:21:32

Orjinalden alıntı: twopinkline

Merhabalar...
Biz de ek gıdalara geçmeye çalışıyoruz da bazı sorularım var:

6 aylık bir bebeğ'e kavun, karpuz suyu verebilirmiyiz?
Kahvaltı için hangi peyniri tercih ediyorsunuz?

Ben Sütaş'ın beyaz peynirini kullanıyorum. Geceden suya koyup, sabah yıkayıp kurulayıp yediriyorum.

<***AYNUR***>
  • Tüm gönderiler : 540
  • Bölge: istanbul
Ynt: ek gida - 12.08.2008 02:25:19
Nazife bebeğin 6.ayını doldurdu ise,
yavaş yavaş tüm tatlara alıştırabilirsin...
tabi bazen tat duygusunu,
anneler tatlı/şekerli tuzlu/tuzsuz gibi algılayabilirler..
sadece verilen gıdanın öz tadından bahsediyorum yanlış anlaşılmasın...
vereceğin miktarda çok önemli,
aynı günde birçok tat ve çeşit ağırda gelebilir...
elma suyu ver diyecektim ama elma yok ki... 
tatlı şeftali, karpuz suyu olabilir,
başlangış için kavun biraz ağır olabilir,
ek gıdalara alışınca bağırsakları yavaş yavaş artırırsın...
evde yapacağın yoğurt ta verebilirsin...tabiki sebze çorbaları.

Ben iki çocuk büyüttüm çok şükür hiç sorun yaşamadım,
6 ay sadece anne sütü verdim,
14-15 aylık olana kadar onları,
şekerden/çikolatadan/tuzdan uzak tutmayı başardım...
ve hiç el blenderı kullanmadım...tavsiye etmem..
ezin, dövün, öyle pütürlü yesin...    

mignarde
  • Tüm gönderiler : 363
Ynt: ek gida - 10.10.2008 13:37:17
Bebegim 5 ayi doldurdu. 6 aylik oldugunda ise baslayacagim icin benim yoklugumla karsilasmadan 2 hafta once ek gidaya baslamayi dusunuyorum. Birden fazla degiisklik onun icin cok sarsici olabilir :(

Havuc puresi ile baslayip yavas yavas sebzeleri cesitlendirecegim. Sonra da elma puresi verip meyveleri de yavas yavas cesitlendirecegim.
Fakat doktorum muz haric tum meyve ve sebzeleri hasladiktan sonra pure yapmami soyledi. Bunun ne mantigi olabilir ki. Buharda haslayabilsem tamam diycem ama suda haslayarak vitaminlerin buyuk bir kismini olmus olucak. Ben cam rende ile yapilmis cig purelerle baslamak taraftariyim. Bu konuda ki goruslerinizi merak ediyorum.

Bir de Babycook diye bir markanin buharda pisiricisini almayi dusunuyorum. Kullananiniz var mi? Buharda pisirici markasi konusunda tavsiyelerinize ihtiyacim var.

simdiden tesekkurler

sibel-özgür
  • Tüm gönderiler : 476
Ynt: ek gida - 11.10.2008 20:30:02

Orjinalden alıntı: <***AYNUR***>

Nazife bebeğin 6.ayını doldurdu ise,
yavaş yavaş tüm tatlara alıştırabilirsin...
tabi bazen tat duygusunu,
anneler tatlı/şekerli tuzlu/tuzsuz gibi algılayabilirler..
sadece verilen gıdanın öz tadından bahsediyorum yanlış anlaşılmasın...
vereceğin miktarda çok önemli,
aynı günde birçok tat ve çeşit ağırda gelebilir...
elma suyu ver diyecektim ama elma yok ki... 
tatlı şeftali, karpuz suyu olabilir,
başlangış için kavun biraz ağır olabilir,
ek gıdalara alışınca bağırsakları yavaş yavaş artırırsın...
evde yapacağın yoğurt ta verebilirsin...tabiki sebze çorbaları.

Ben iki çocuk büyüttüm çok şükür hiç sorun yaşamadım,
6 ay sadece anne sütü verdim,
14-15 aylık olana kadar onları,
şekerden/çikolatadan/tuzdan uzak tutmayı başardım...
ve hiç el blenderı kullanmadım...tavsiye etmem..
ezin, dövün, öyle pütürlü yesin... 

aynurcum sana ve bu sayfadaki annelere soruyorum...arkadaşımın 7 aylık kızı var mama (aptamil ) dışında hiçbişey yemiyor... kilosuda 6,500 gr..ne yapmalı...neler yedirmeli... neti olmadığı için onun adına ben soruyorum....

nazifee
Ynt: ek gida - 11.10.2008 23:16:29

arkadaşımın 7 aylık kızı var mama (aptamil ) dışında hiçbişey yemiyor... kilosuda 6,500 gr..ne yapmalı...neler yedirmeli... neti olmadığı için onun adına ben soruyorum....

sibel-özgür,

Anlaşılan, bebek iştahsız ve kilosu da ayına göre az. En başta öncelikle bir doktora gidip iştahsızlığın sebebi bulunmalı. Aynı sorun bizde de var maalesef ama biz tahlil yaptırdığımızda demir eksikliği çıkmıştı ve bebeğim aşırı derece terliyordu. Şuan ferrum kullanıyoruz demir için.

1 ay sonra kontrole gideceğiz, eğer demir oranı ve diğer oranlar normal ise, ve hala yemiyor iştahsız ise doktor buna yapılacak birşey olmayacağını söylemişti.

Ama arkadaşınızın kızı sadece aptamil içiyorsa, bir süre vermeyip başka bir şey, örneğin meyve suyu veya sebze çorbası ile değişik tatlara alıştırılmalı. Peki anne sütü alıyor mu?

sibel-özgür
  • Tüm gönderiler : 476
Ynt: ek gida - 12.10.2008 14:39:49
öncelikle bildilerinzi için teşekkür ederimm..
anne sütünü sadece geceleri çok az alıyor.... doktor bıngıldağının çok nüyük olması dolayısıyla  test istedi..acaba  onun bir etkisi olabilirmi....götürdüğü doktor demir hakkında bişey dememiş...bunu söylediğiniz ii oldu...belki ondada demir eksikliği vardır....

edaesenli
  • Tüm gönderiler : 4
Ynt: ek gida - 19.02.2009 13:09:58
Herkese merhaba,
Bebeğim 8 aylık. 5 aylıkken doktorumuz demir ilacı vermişti. Kısa bir süre sonra bebeğim kabız oldu, demir ilacını kestik. Fakat ilacı kestikten sonra ancak 2 ay sonra bebeğimin kabızlığı geçti, o da armut  püresi ile.

http://anneanneningunlugu.blogspot.com/

irmakyagmur
  • Tüm gönderiler : 8319
  • Bölge: İSTANBUL
EK GIDA - 01.06.2009 12:23:26
Biz de bugün rutin kontrole gittik. Ankara'daki doktorumuzdan çok memnunum biliyorsunuz.

Doktorumuz yine harika bilgiler verdi, kafamdaki bütün soru işaretleri silindi diyebilirim.

Şimdi size doktoruma sorduğum sorulara verdiği cevaplar ile verdiği ek bilgileri onun ağzından yazıyorum.

ARTIK ELLERİYLE EMZİĞİNİ TUTAR, AĞZINA GÖTÜRÜR, ÇOK YAKINDA 1-2 HAFTAYA KADAR BİR ELİNDEN ÖBÜRÜNE GEÇİRMEYE BAŞLAYACAK. ARTIK OTURABİLİR ASLINDA BEBEK YAPABİLİYORSA YANİ DEVRİLMEDEN KENDİSİ DURABİLİYORSA OTURUYOR DEMEKTİR. ADIYLA SESLENİNCE SESE DÖNER. CE EEE OYUNLARI OYNAT, BEBEKLER SAKLANMA DUYGUSUNU ÇOK SEVERLER, BİR SÜRE SONRA O DA ÜSTÜNDEKİ ÖRTÜYÜ ÖRTÜP SİZE OYUN YAPACAK. EK GIDAYA BAŞLAMA, 6.AYIN İÇİNDE BİLE DEĞİL, 6.AYIN SONUNDA BAŞLA, YOK YOK BEKLEME, BAŞLA YAVAŞ YAVAŞ, GIDALARA ALIŞMADA GÜÇLÜK ÇEKER DİYENLER OLUR, AMA BU DOĞRU DEĞİL. ÖNCE ELMA İLE BAŞLA, CAM RENDEDE RENDELE, SUYUNU DEĞİL, POSASIYLA BİRLİKTE VER, SİNDİRİMİ KOLAY OLUR. ELMAYI GENELDE BÜTÜN BEBEKLER SEVER, BAŞLANGIÇ MEYVESİDİR. 2 TATLI KAŞIĞI İLE BAŞLA, ERTESİ GÜN 4, SONRAKİ GÜN 6 KAŞIK GİBİ DEVAM EDERSİN. SEBZE OLARAK DA MEVSİM SEBZELERİNİ KULLAN, BUHARDA PİŞİR, KAŞIKLA EZ, ÜSTÜNE SIZMA ZEYTİNYAĞI DÖK, KENDİN YİYECEK OLSAN NE KADAR KOYACAKSAN O KADAR KOY YAĞI. TUZ KOYMUYORUZ. ZAMAN İLERLEDİKÇE TAHIL EKLE, MESELA PİRİNÇ, YA DA BULGUR. BEBEĞİN DAMAK ZEVKİNE GÖRE. EN SON DA 2 KERE ÇEKİLMİŞ DANA KIYMA KOYABİLİRSİN. TÜM BUNLARDAN SONRA BEBEK KABAK DOLMASI YİYEBİLİR MESELA. BEBEĞİ MASADA SİZ YEMEK YERKEN BESLE, AAA ANNEM BABAM YEMEK YİYOR, BEN DE YEMELİYİM DİYEREK TAKLİT ETTİĞİNDEN YEMEK YEME SORUNU YAŞAMAZSIN. SİZİN YEMEKLERİNİZDEN DE VEREBİLİRSİN AMA TUZSUZ YAPMALISIN, SİZ YERKEN TABAĞINIZA TUZ DÖKERSİNİZ.   

DAHA SONRA KENDİN YOĞURT MAYALA, BUNUN İÇİN GÜNLÜK SÜT KULLANIRSAN BİR TAŞIM KAYNAT ÇÜNKÜ GÜNLÜK SÜTLER STERİL DEĞİL, UZUN ÖMÜRLÜLERİ İSE KAYNATMA, KAYNATIRSAN PROTEİN DEĞERİ DÜŞER. İKİ BARDAK SÜTE 1 KAŞIK YOĞURT KOYARAK MAYALA. FORMÜL MAMALARLA YOĞURT ÇOK SULU OLUYOR, BU YÜZDEN SÜTLE YAP.

YOĞURDUN İÇİNE BEBE BİSKÜVİSİ YA DA PEKMEZ KATABİLİRSİN. 1 YAŞINDAN ÖNCE BAL YERİNE PEKMEZ VERİYORUZ. PEKMEZ İLE SÜTÜN AYRI ZAMANLARDA TÜKETİLMESİ GEREKTİĞİ KİTAPLARDA TEORİDE OLAN BİR BİLGİDİR. PEKMEZDEKİ DEMİR ÇOK FAZLA OLMADIĞINDAN SÜT İLE PEKMEZİ AYNI ZAMANDA VEREBİLİRSİN.

DEVİT'E 1 YAŞINA KADAR DEVAM EDİYORUZ. DEMİR OLARAK FERRUM DAMLA DAHA İYİ, FERRO SANOL'Ü BEBEKLER PEK SEVMİYOR. KİLO BAŞINA BİR DAMLA VERİYORUZ. ÇAY KAŞIĞINA DAMLATIP KAŞIKLA VERMEK MANTIKLI.

Şimdilik aklımda kalanlar bunlar, aklıma geldikçe eklerim.  

ballı
  • Tüm gönderiler : 1
Ynt:EK GIDA - 26.06.2011 17:07:56
İYİ GÜNLER EK GIDADAN BAHSETMİŞKEN BENİMDE İKİ ÇOCUĞUM VAR VE BEN ONLARA 1 YAŞINI DOLDURDUKTAN İTİBAREN KENDİMİN PAZARLAMIŞ OLDUĞUM BALLARDAN YEDİRİYORUM VÜCUT VE BEYİN GELİŞİMİ İÇİN ÇOK YARARLI OLUYORMUŞ.
BURADAN EĞER İSTEYEN OLURSA  ŞİRKET NUMARASINI VEREYİM SİZEDE GÖNDERSİNLER. KARGOYLA KAPIYA KADAR GÖNDERİYORLAR.5324904980
0216 429 99 99

happygirl
  • Tüm gönderiler : 4
Ynt:EK GIDA - 08.07.2011 11:28:23
kızlar yeni bir site açılmış en kaliteli mamalar var...ve fiyatları inanılmaz...mutlaka göz atmalısınız

nisaeylül
  • Tüm gönderiler : 1
Ynt: 4. AYA GİRDİK EK GIDAYA BAŞLIYCAZ - 23.08.2011 15:42:25
MRB BİZ ARANIZA YENİ KATILDIK BENİM KIZIM HENÜZ YENİ 6. AYINA GİRDİ VE DAHA YENİ BAŞLADIK EK GIDAYA
BEN ONA SABAHLARI YUMURTA SARISI PEYNİR PEKMEZ VE HERO BABY NİN TAHILLI MUHALLEBİSİNİ KARIŞTIRIYORUM ÖĞLENE DOĞRU  TEL ŞEHRİYE CORBASI KUŞLUKTADA YOĞURT YEDİRİYPORUM..AKŞAM SÜRLÜ CİCİBEBE GENELDE ŞEFTALİ EZİYORUM İÇİNE GECEDE MUHALLEBİ YEDİRİYORUM GAYET İYİ YİYOR.ŞİMDİDE YAYLA ÇORBASI DENİCEM BAKALIM NASIL OLCAK YENİ TARİFLERİ VE ÖNERİLERİ BEKLİYORUM SİZLERDEN

betul_n
  • Tüm gönderiler : 19
  • Katıldı: 08 February 2012
Ynt: Ynt: ek gidada meyva suyu konusu - 16.02.2013 01:14:55

Sayfayı değiştir: < 123 | Sayfayı gösteriyor 3 of 3, mesajlar 81 to 116 of 116