Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

Oğlum çok yaramaz

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 20 of 27
Yazar Mesaj
sevgiçiçeği

• Tüm gönderiler : 178
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Durum: çevrimdışı
Oğlum çok yaramaz - 04.04.2008 17:15:51 ( #1 )
oğlum 19 aylık oldu ve çok yaramaz ama öyle hiperaktivite gibi değil. Her yeri karıştırıyo devamlı yaramzlık peşinde daha bu sabah masa örtüsünün ucundan çekip bütün kahvaltı masasını yere indirdi. Oda hazırladım oyuncakları falan var birsürü odasına girmiyo oyuncaklarıyla oynamıyor. Yapma dediğim şeyi gözüme baka baka yapıyo. Artık gözüm dönüyo oğlum yapma yavrum yapma yok çığlık çığlığa bağırıyorum bi an duruyo bi kaç saniye sonra yine devam. Bi kaç defadır artık nasıl delirttiyse vurdum eline. Şimdi kızınca eline vurucam sanıyo korkuyo ama bu onu maalesef yine durdurmuyo. Durduramıyorum başedemiyorum sinirlerim harap oldu. Az önce ufak çaplı bir sinir krizi geçirdim artık. Naapıcamı bilemiyorum naapayım kafayı yemek üzereyim artık ya. Cinnetin eşiğindeyim. Ben bunları yazarken o şimdi odayı dağıtıyo örtüleri,minderleri yukarılarda ne varsa aşağı indiriyo. İndirsin,oynasa onlarla keşke yok oynamıyo da sadece herşeyi aşağı indirecek bırakacak bi daha da ellemiyo yerdekileri. Topluyorum arkasından, ben toplayana kadar o yere indirdiği eşyaları alete edavata dokunmayan çocuk benim topladığımı görünce arkamdan koşa koşa gelip aynı eşyaları yine yerlere döküyo. Bilmiyorum gerçi bana nasıl yardımınız dokunur tavsiye verebilecek olan varsa açığım her türlü tavsiyeye. Yoksa da oh döktüm içimi rahatladım biraz ya .
<mesaj tarafından düzenlendi sevgiçiçeği on 04.04.2008 17:19:47>
*mertimm*

• Tüm gönderiler : 391
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 04.04.2008 18:08:04 ( #2 )
o aylarda öyle oluyorlar. ama büyüdükçe azalıyor yaramazlıkları. bizimki fazla dağıtmıyor çünkü her yeri öğrendi. büyüdükçe laf ad anlıyorlar. biraz sabır. bırak dağıtsın çocuklu ev sonuçta. her zaman toplu durmaz ki. biraz rahat olmaya çalış canım.

Bazı idealler o kadar değerlidir ki,
Uğrunda mağlup olsan bile zafer sayılır.
eczicten

• Tüm gönderiler : 132
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 04.04.2008 23:31:09 ( #3 )
canım benim oğlum 17 aylık ve senin yazını okurken kendimi gördüm valla aynen sinirden ölecem aynı şeyleri bizde yaşıyoruz eline vuruyoruz çok yanlış ama insan deliriyor ne yapacağını bilemiyor.ben bide hamileyim düşün artık sen vahameti.allah bizlere sabır versin ne zor işmiş bu ya:bazen kızmayım kendi haline bırakayım diyorum ama aynı seninki gibi daha önceden kızdığım şeyleri yapmaya başlıyor gözüme bakarak.derin nefes al ve onun çocuk olduğunu unutma biliyorum çok zor ama ne yapalım.
ayek

• Tüm gönderiler : 1408
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 04.04.2008 23:32:18 ( #4 )
sevgili burcu; seni çok iyi anlıyorum...oğlum tam da böyle bir çocuktu,hala da çok uslu sayılmaz...sanırım hiç yardımcın yok ve oğluşu bırakacak kimsen de yok..şanslıysan ve varsa arasıra birkaç saatliğine uzaklaşıp sevdiğin birşey ile uğraşabilirsin....24 saat oğlun kadar hareketli çocuk annenin pilini tamamen bitiriyor...hiçi eli kolu boş durmayan bir çocuk için sürekli faaliyet üretmek ,dur yapma etme demek birde güleryüz gösterip ihtiyaçlarını karşılamak insanüstü bir sabır ve enerji istiyor..elbette bu tip sınırlarını sürekli zorlayan çocuklar için bir disiplin şart....ama şu günleri atlatmanın tek yolu arada bir şarj olmak maksatlı uzaklaşmak...ve oğluşu olduğu gibi kabul etmek..ve sağlıklı bir evlat sahibi olmanın şükür duygusunu sürekli hatırlamak...güle güle büyüt oğluşu..gerçi dönüp bu sayfayı okuyacağını da sanmıyorum amaarasıra şikayet rahatlatıyor

sab.iş

• Tüm gönderiler : 423
  • Bölge: ANKARA
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 05.04.2008 01:54:00 ( #5 )
ayyy kızlar sizi ne kadar iyi anlıyorum... bene de 16 aylık bir ''beter böcek()'' var.. aynı sizin durumayım bazen ben de sinirlerime hakim olamayıp bağırıyorum.. sonra da şirin şirin yüzüme bakıp sırıtınca buz gibi eriyorum.. canım yavrum... yalnız size şunu hatırlatayım ellerine vurmayın lütfen..(başka yerine de tabii  ki..) eldeki sinirler çok hassas olurmuş..Onun yerine dikkatini başka yere dağıtmaya çalışsanız... ne yapalım? Anneyiz biz.. koşulsuz, karşılıksız, sabırla ve özveriyle büyütüyoruz yavrularımızı.. Ev de dağınık olsun , yemek de olmayıversin,misafir de gelmeyiversin.. bizim en önemli işimiz ''insan'' yetiştirmek...
BalBöceği_Annemicino

• Tüm gönderiler : 8499
  • Bölge: karlar diyarı:)
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 05.04.2008 14:46:58 ( #6 )
bazen benim de zıplıyo sinirlerim..özellikle bişileri yetiştirmeye çalıştığım zamanlar handan bişiler dökmüş ya da karıştırmışsa kızıyorum,bazen handan da bana bağırıyo,beni taklid eder gibiya da "ya sabır" çekerek hızlıca toparlamaya çalışıyorum ağladığım da oluyo zaman zaman dayanamayıp..ama handan da benimle ağlıyo,ona dayanamıyorum işte
ancak yetiştirmem gereken bişiler yoksa önemli bikaç şeyi yukarı kaldırdıktan sonra dağıtmasına göz yumuyorum...o uyuyunca ev toparlıyorum..tıpkı şimdi yapacağım gibi

M+S=B

• Tüm gönderiler : 1243
  • Bölge: edirne'den çok uzakta...
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 05.04.2008 15:00:24 ( #7 )
inanın sadece benim veledim bu kadar haşarı sanıyordumAllahım bazen ne yapacağımı şaşırıyorum itiraf edeyim tahammül sınırımı aşıyor bazen,bazen de sabır limitimi deniyor sanıyorum.kırılacak ve ona zarar verecak tüm eşyaları kaldırdım ortadan uyuyana kadar bırakıyorum dağıtsın ortalığı o uyuduktan sonra toparlıyorum.bu benim yatış saatimi geciktiriyor ama ne yapayım tekrar tekrar yorulmaktan iyidir.-en fazla 1 sene daha dayanacaksın semra sonrası daha kolay olacak-gibi telkinlerle kendimi oyalıyorum.sonuç da vursak da,bağırsak da bizi anlamayacaklar henüz
sevgiçiçeği

Ynt: Oğlum çok yaramaz - 05.04.2008 15:29:08 ( #8 )
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim biliyorum  yapılacak pek bi şey yok ama benim gibi başkalarının da olduğunu, yalnız olmadığımı hatırlamak çok iyi geldi bana.
sevgili diyay; bahsettiğin o güzel günleri hasretle bekliyorum inşallah yavrularımız bizi delirtmeden çabucak laf dinleyecek yaşa gelir,
Sevgili eczicten; senin durumun daha da zormuş hem yaramaz bi çocuk hem hamilelik Allahım gani gani sabır versin valla,
sevgili ayek; evet doğru tespit etmişsin eşimin işi dolayısıyla gurbetteyiz. Etrafımda ara sıra da olsa çocuğu bırakabileceğim kimse yok, ondan geçtim buraya yeni taşındığımız için henüz komşum da yok. Devamlı evde yalnızım havalar soğuk olduğu için burda dışarı da çıkamıyoruz. öööle evde hapis kaldım yani. Şarjım bitiyo kendimi şarj edemiyorum. Demişsin ya disiplin şart diye aklımda soru işareti kaldı disiplin veremiyomuyuz acaba? Kötü yetişecek diye ödüm kopuyo. Doğana kadar şöyle güzel yetiştiricem böyle yapıcam v.s diyodum ama doğduktan hele de ayaklandıktan sonra teoriyle pratiğin farklılığını anladım. Bağırmam diyordum ama 10 kere aynı şeyi söyleyip de 10. da artık hala dediğim dedik davranınca kendimi kaybediyorum, bağırıyorum. Bi de beni esas sinirlendiren şey de ne demek istediğimi ne yapmasını istediğimi anladığını bilmek. Anlıyo ve beni deli ettiğini bile bile aksini yapıyo gene de artık son kertede dediğin gibi sağlıklı bir evlat sahibi olduğumuzu bilerek şükretmek sabır göstermek lazım herhalde.
Sevgili sabiş; O ağlayınca bende çok üzülüyorum hemen sarılıyorum her seferinde kendi kendime söz veriyorum bi daha bağırmıycam diye ama maalesef peygamber sabrı gerekiyo. Şu anda ben bu satırları yazabilmek için onun mutfak dolabındaki bütün tencere, tava, cezve, süzgeç artık gücü nelere yetiyosa oturduğum koltuğa taşımasına göz yummak zorunda kalıyorum. Canım bi de eline öyle döver gibi vurmuyorum dokunduğu yere dokunmaması gerektiğini anlaması için hafif bi şekilde vuruyorum. İnşallah bundan sonra da sabrımı muhafaza edebilirim. Eve de zaten misafir falan alamıyorum. Çünkü ne kadar toplasam da ev hep dağınık ama bunun bi dezavantajı oluyo. İnsanlarla muhabbet kuramıyorum samimiyet kurmaya korkuyorum hani samimi oluruz da ööle çat kapı geliverirler diye rezil olurum valla ev altüst. Bu da iyice yalnızlığa mahkum ediyo insanı.
Sevgili balböceği; ben de senin gibi oğlanın 1 saatlik öğle uykusu arasında işlerimi yapmaya çalışıyorum ama yetiştiremiyorum bi türlü. Biraz da yavaş kanlı bi insanım heralde.
sevgili m+s=b; bak yalnız değilmişiz niyeyse ben de bi tek benim oğlan böyle zannediyodum. Benimki ama seninkinden 1-2 ay daha büyük ve beni de anlıyo. Anlıyo ve bilmiyorum beni kızdırmak hoşuna gidiyo galiba. Kızacağım bi şey yapınca doğrudan bana bakıyo tepkimi ölçmek için yapma oğlum diyorum sanki sağır hala yapmaya devam ediyo bi daha uyarıyorum bi daha bi daha ama hiç bi değişiklik yok. Ben de bağırıyorum artık. Hatta bazen bana kızıp gidip mesela bilgisayar mouse unu ya da tv kumandasını alıp fırlatıyo sonra bana bakıyo gene tepkimi ölçmek için.Ben tekrar kızınca alıp o fırlattığı şeyi bana bakıyo ve gözlerime bakarak bi daha  atıyo. Hatta sonra bazen pişkin pişkin gülüyo. oohhh beee valla şikayet etmek çok yaradı.
Arkadaşlar hepinize tekrar çok teşekkür ederim valla cevaplarınız nasıl makbule geçti anlatamam.
<mesaj tarafından düzenlendi sevgiçiçeği on 05.04.2008 15:40:31>
nilyağız

• Tüm gönderiler : 965
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 05.04.2008 15:34:13 ( #9 )
ilk başlarda acaba benim oğlum mu çok hareketli dedim sonra düşündüm çocuk oturmazki zaten ben hiç görmedim karıştırmadan kırıp dökmeden büyüyen çocuk.daha az hareketli çocuk olabilir bence. onlar bu şekilde büyüyecekler araştırıyorlar bize yaramazlık gibi geliyor ama onlar daha yeni keşfedecekler şu koca dünyayı. çok basit örnekler o masa örtüsünü neden oraya koyduğumuzu, kahvaltılıkların yerde değilde neden masanın üzerinde durması gerektiğini bilmiyorlar. bazılarını anlasalarda onlar da bizi taklit ederek yer değiştirmek oradan alıp öbür tarafa koymak istiyorlar.sınırımızı ölçüyorlar nereye kadar izin vereceğiz. ben hiç bir eşyamı kaldırmam diyordum şimdi bir tek biblo bile yok evde çünkü sandalyeleri çekip çıkmasını da biliyor  şu an gülüyorum ama o an ben de sinirleniyorum özellikle evi toplayıp temizlerken aynı odanın tozunu 3-4 kere aldığımı biliyorum benim arkamdan ıslak mendille cam sehpanın tv nin tekrar tozunu alıyor bir de ellerinin izini çıkarıyor. genelde o uyurken iş yapmaya çalışıyorum. yalnızken yemek yapmam mümkün değil denemiyorum bile eşim gelince annem varken yapıyorum.zaten bütün ilgiyi üstlerinde istiyorlar hiç birşey yapmadan onunla ilgilenirsem yaramazlık dediğimiz şeyleri hiç yapmıyor mesela gazete bile okumaya kalksam yırtıp atıyor. bizim mücadelemiz uyku saatlerinde tavan yapıyor kızmamak için bahçesine bırakıp başka odaya gidiyorum biraz mızmızlanıyor zaten uykusu olduğu için uyuyor. benim de bağırdığım oldu ama kesinlikle vurmayın lütfen sab.iş in de dediği gibi özellikle el çok önemli. ben bağırdığım zamanlar için kendime neler ettim.
karşılıksız sevgi anne sevgisidir. sinirlendiğimde suratıma bakıp beni yumuşatmak için öyle güzel anne diyor ki o an aklıma geliyor işte Allah ın bize verdiği en büyük hediye sağlıklı mutlu bir oğlumuz var diyorum. bu günler de geçecek artık hiç bir yeri kırıp dökmeyecekler ama bu günleri onların en masum bu yıllarını da özleyeceğiz buna eminim.
çok uzun yazdım ama hepimiz için benim için de önemli bir konu ne yaparlarsa yapsınlar bizim evlatlarımız Allah a hergün şükretmeliyiz bizimle oldukları için

nilyağız

Ynt: Oğlum çok yaramaz - 05.04.2008 15:43:00 ( #10 )
sevgiçiçeği ben yazana kadar sen tekrar yazmışsın o kadar iyi anlıyorum ki bağırdığım zaman kardeşim bile beni içerde uyardı çünkü çocuk zaten bizim bağırmamızdan tekrar korkuyor. eminim çok hızlı vurmamışsındır ama şöyle diyeyim onu annem de yaptı uyardım yapma diye bir de şu yönü var annem vurduktan sonra yağız da bana vurmaya başladı istediğini yapmadığımda. sadece canı yanacak diye demedim ben. karışmak gibi olmasın ama bir şey daha belirtmek istiyorum yanlış anlaşılmak da istemem ben de mükemmel değilim ama izin vermediğim birşeye asla izin vermiyorum. ben iş yapacağınm diye tv seyredeyim veya bilgisayar başında zaman geçireyim diye ona boyuneğmiyorum yasaksa hiç izin vermem. sen o çekmeceleri dağıtmasına bir kızıp bir izin verirsen altından kalkamazsın. hiç lafını dinlemez çünkü şaşırıyor annem daha önce izin vermişti şimdi de kızmaz diye düşünür. nolur beni yanlış anlama
SeYmAnUr

• Tüm gönderiler : 3612
  • Bölge: İSTANBUL-ÜMRANİYE
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 05.04.2008 17:30:59 ( #11 )
kızlar keremde öyle napıcağımı şaşırıdm artık vursamda kırsamda bağırsamda sussamda ağlamda ne yaparsam yapayım anlamıyo çok hareketlı çok zekı bunun varkındayım ama artık canım tak eetı okudum 2 yaş sendromu dıyor...ama ne zamn geçicek bu bıyere gıdemez oldum çunku oturamıyorum karıştırıyo kırıyo herşey yanii hatta kendını bıle yaralıyor bazen hırçınlığından artık tükendım böyle çocuk olmaz yaaaa

ayek

• Tüm gönderiler : 1408
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 06.04.2008 14:22:24 ( #12 )
burcu disiplinden kastım seninde yaptığın gibi hayır diyebilmek..ama bizim çocuklar gibi hareketli çocuklar her zaman bir sonra ki adımı atarlar bilirimbazen eşine bırakıp yanlız çıkabilsen keşke.kızım da şu anda tam karıştırma dağıtma döneminde..ev resmen bomboş ama beni sinirlendirecek birşeyler yapmayı başarıyorhayır dediğim de elindekini bana fırlatıyor..ama bu sefer üste çıkıp küsüp ağlıyorama inan bana bunlar kafalarında birikip sınırlarını çizmelerine yol açıyor..ama biraz daha zaman lazım...bir yerde okumuştum bu tip çocuklara hayır demekten çok dikkatini başka yöne çekmek en iyi çözüm..ama ben artık sahte ilgi çektirme yöntemlerinden bile sıkılmıştım bir arao kadar bunalmış oluyor ki insan yeni oyunlarla dikkatini dağıtmaya bile hali olmuyor...
2 yaş sendromu demiş ya bir arkadaş..kardeşim, oğlum için; bu gidişle bu çocuk 3 yaş 4 yaş 5 yaş sendromu diye her yaşı sendromlu geçirecek demişti
şunu da sormak lazım; yorgun ve bıkkın olduğumuz için acaba bazı şeyleri gereğinden fazla mı büyütüyoruz?ben bunu kendime sorduğum da bazen evet diyebiliyorum

sevgiçiçeği

Ynt: Oğlum çok yaramaz - 10.04.2008 10:46:32 ( #13 )
nilyağız canım yanlış anlamıyorum merak etme ben sonuçta sizin fikirlerinizi almak için buraya konu açtım değil mi.  Evet doğru hiçbirimiz mükemmel değiliz bazen hepimizin hataları oluyo üstelik çoğumuzun da ilk çocuğu yani gelişmelerinin her evresinde acemilik çekebiliyoruz. Böyle zamanlarda yani ne yapacağımı bilemediğim zamanlarda bu forumda daha tecrübeli annelerden yardım alıyorum bu da beni çok rahatlatıyo. Çocuğum doğduğundan beri yalnız büyütmek zorunda kaldım ailemden çok uzaktayım. Eşim de doktor ve çok yoğun çalışıyo akşam eve geldiği zaman bitmiş oluyo ama saolsun yine de akşamları bana yardımcı oluyo. Hani demişsin ya izin vermediğim bir şeye asla izin vermiyorum diye. Ben de vermiyorum aslında çünkü izin vermediğim şeyler zaten en asgari düzeyde ve yasaklamaya mecbur olduğum şeyler. Yani  mesela kaloriferin üstüne tırmanıyo ordan da cama ulaşıp camı açıyo yani yalnız bıraksam düşer. Zaten yasakladığım şeyler böyle şeyler bunlarda da bir izin verip bir yasaklamam gibi bir şey söz konusu olamaz. Mutfak dolapları keza aynı şekilde. Mutfak dolaplarını ellememesi gerektiğini belki yüzden fazla defa söylemişimdir kızmışımdır. Ama maalesef dinletemiyorum. Aslında bu çocuk kafasına bi şey taktığı zaman gözü başka hiçbir şey görmüyo. Seslenmelerini hatta bağırmalarını bile duymuyo ööle bi transa giriyo yani. Diyorum ya yürümeye başladığı zamandan beri gözü devamlı mutfak dolaplarında (aslında karıştırabileceği kırıp dökeceği her yerde)ve her fırsatını bulduğu zaman dibinde bitiveriyo. Bu sadece örneklerden biri. 7 aydır ya. Düşünebiliyomusunuz. 7 aydır hergün günde onlarca defa söylememe uyarmama bağırmama rağmen anlmıyo, dinlemiyo,umursamıyo da işin kötü tarafı. Ne yapabilirim ki. Benim de işlerim oluyo. 5 gündür ilk defa girebildim o da şurda yazılanları okuyabilmek için. Ne yapayım bilmiyorum her yolu da denedim. yani bir çocuk bi şeyi yapmaması gerektiğini nasıl öğrenir. Yani senin yaptığı harekete karşı olan tavrını biliyo. Ama istediği şey o hareketi yapmaksa senin düşüncen kızman falan hiç umrunda değil. Şu anda oturma odasındayım kapıyı kapattım mecburen oturuyorum. Mutfakta bir sürü iş beni bekliyor ama gidemiyorum. Çünkü ben oraya gidince biliyorum peşimden gelecek ben üç kuruşluk temizlik yaptıysam o bir yandan beş kuruşluk iş çıkartacak. Mecburen uyumasını bekliyorum öğlen o 1 saat uyurken ben hem yemek hazırlıycam hem evi toplayıp temizliycem  (nasıl olacaksa).
ayek canım bu 2 yaş sendromunu duymamıştım fırsatını bulunca bi araştırayım. Arkadaşlar hepinize verdiğiniz fikirler için ve en önemlisi derdimi paylaştığınız için çoook teşekkür ederim.
-manolya-

• Tüm gönderiler : 241
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 10.04.2008 20:56:51 ( #14 )
Bence oglun yaramaz falan degil, yalniz cok merakli bir cocuk. Herseyi ilgisini cekiyor. "Yapma" kelimeside tam aksine onun icin "sinirlarim nerede" diye bir arayisa cikiyor, ilerki yaslarda bu yapma etme kelimesi dahada gelismini negatif etkileyebilir, sürekli pasif direnise girer, bunu bir sekilde size histeririr. Yemek yememek ile gibi.

Önce evde bir bak, onun canini yakabilecek seyleri yukarlara koymaya calis, masa örtüsünü kaldir, cocuklar icin emniyetli bir ev ortami olusturun. Mutfakta alt dolaplardan birine plastikleri koy ve canini yakmayacak esyalar koy. Sen mutfakta calisirken birak o orasini döküp sacsin sonra isin bitikten sonra beraber toplamaya calisin. Annelik sabir isi, baktin enerjin tükendi, eline vurmak yerine sen baska bir odaya gidip 10 kadar saymaya calis, derin nefes al.
Bu yaslar itraz dönemleri, benim kizimda suan 19 aylik ve herseye itraz edip dagtmaya calisiyor, sürekli yapma hayir olmaz yerine, hayir kelimesini az kullaniyorum. Kisa cümlelerle acikliyorum ve onu o yerden uzaklastiriyorum. Kiziyor agliyor tabii ama ben sakin duruyorum cünkü bu onlarin gelismesinin bir parcasi. Ogluna sürekli yapma yerine neler yapabilecegeni göster!
 Oglum suan 4.5 yasinda ve koltuktaki yastilar her aksam bizde iner kale yapilir. Cocuk bunlar kendilerine göre dünyalarini kesf ediyorlar. Izin veriyorum cünkü yastiklar ona zarar vermiyor, bitikten sonra beraberce topluyoruz. Baktin olucak gibi degil, bir 10dk dahi olsa disari cikin, eve geldiginde eminim cok rahatlamis olacaksiniz, ikinizde! Kolay gelsin!
MaNoLyA

KoRaY10.10.03 & Selin 22.09.06

www.aquababy.web.tr
Delal...

• Tüm gönderiler : 388
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 11.04.2008 09:07:48 ( #15 )

benim de 19 aylık ve o yaşlardaki pek çok çocuk gibi bir hayli hareketli bir oğlum var. (görenlerin söylediği çok hareketliymiş, ben fazla çocuk görmedim karşılaştıramam) sadece yaramazlıkları konusunda değil, uyku, yemek ve çocukla ilgili her konu için benim bu 19 ayda öğrendiğim şudur: kabul edeceksin. onu olduğu gibi kabul edeceksin, uyumayacağını bileceksin, uyursa ne ala. ortalığı dağıtacağını, yemeğini bitirmeyeceğini kabul edeceksin. bundan sonra çocuk daha uyumlu oluyor, çünkü onu zorlayan bir anne kalmıyor.

ayrıca ev dağınık diye de kimseden utanmam, ne yapayım yavrumun elini kolunu mu bağlayayım, evime gelen insanla elbet bir samimiyetim var, anlayış gösterir.

eline vurma konusunda çok sert çıkmak istemiyorum, sadece şunu söyleyeyim, hafif vurmak fiziksel zararı önleyebilir, ama o çocuğun annesinden böyle birşey görmesinin yarattığı tramva çok ağırdır. düşünün ki size karşı koyacak gücü yok ve güçsüze karşı karşı gücünü kullanmak, hem acizlik hem zorbalıktır. bu konuda başka da birşey yazmayacağım.

nilyağız arkadaşım, yanlış mı anladım yoksa annen çocuğunun eline mi vurdu? benim oğluma annem bakıyor, sesini biraz yükseltince uyarıyorum ve çok kırılıyorum. oğlum söz konusu ise hiç kimseyi uyarmaktan, hatta kimseyle tartışmaktan çekinmem, O kendini korumayı öğrenene kadar bu sorumluluk benim. eminim senin de için içini yiyordur.

semracığım  arada meajlarını görünce nasıl hoşuma gidiyor, gerçekten örnek annesin. sevgiler.

ARDA-ELİF

• Tüm gönderiler : 3871
  • Bölge: İzmir-Karşıyaka, 3 yıl için Bilecik-Söğüt
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 11.04.2008 09:56:58 ( #16 )
Oğlum haftaya 10 aylık olacak, daha sizinkiler kadar hareketli değil ancak o dönemlerimiz geldiğinde ona nasıl yaklaşmam gerektiği konusunda epey bilgi sahibi oldum.. Bİraz gözüm korktu ama olsun.. Sanırım, çocuk büyütürken her döneme ait zorlukların olduğunu, bunun geçici olduğunu, bir süre sonra düzeleceğini kabul etmek gerekiyor. Bunu peşinen kabul edersek, belki olaylara biraz daha sabırla yaklaşabiliriz..
nilyağız

Ynt: Oğlum çok yaramaz - 11.04.2008 14:33:50 ( #17 )
sevgiçiçeği anlayışın için teşekkürler sen de bağırsanda için ağlıyor biliyorum o yüzden yanlış anlaşılmak istemedim.
bizim bu hafta uku sorunumuz yeniden başladı uyumamak için inanılmaz bir mücadele var öğlen de akşam da uykusuzluktan nasıl huysuz yıkılıyor uyumuyor gündüz bütün düzeni bozuluyor daha çok heryere saldırmaya başlıyor ve hiç kendini korumadan dikkatsizce oluyor uykusuz olunca.dönem dönem farklı zorlukları oluyor işte kendini sana ispatlamaya çalışıyor.senin hayır dediğini umursamıyor değil beyni kabul etmiyor anlasa da kabul etmiyor. bugün mesela öğle uykusuna o kadar zor yattı ki bahçesinde battaniyesine sarılıp kendi kendine uyur çıkabildiği halde çıkmaya çalışmaz uykusu varken ama bugün ben koydum o çıktı sinirlendim ama ninni söylüyorum uyuması için söylediğimi biliyor bana söyleme diyor. ben de başka şarkılar söyledim sonunda uyudu kolay gelsin kendini yıpratmamaya çalış. çekmece konusu manolya da bahsetmiş ben de uyguluyorum iki çekmece ayırdım ona biri odasında çorap çekmecesi en altta çorapları çıkarıyor dolduruyor biri de mutfakta plastik tahta kaşıkları doldurdum iki tane de eski küçük tenceresi var onlarla oynuyor diğer çekmecelere kilit taktık açmaya da çok çalışmıyor o iki çekmece çoğu zaman yetiyor

delal içim içimi yemiyor çünkü canını acıtacak şekilde vurmadı ben de yanındaydım uyardım ve haklısın dedi bir daha tekrarlamadı.bunun için sevgiçiçeğini ben de uyardım eminim o da hızlı vurmamıştır. ama ne kadar önemli birşey olduğunu ben de biliyorum.canı yanmasa da çocuk üzerinde farklı etkileri olabilir nasıl etkileneceklerini tahmin bile edemeyiz. zaten çalışmıyorum ve çocuğuma ben bakıyorum.

Arda-Elif gözün korkmasın ilk başlarda belki adapte olamıyorsun şaşırıyorsun neler yapabildiğine söylersen dinler gibi geliyor ama dinlemiyor seni.onu anladığın zaman iş çözülüyor zorda olsa onu anlamaya çalışmamız lazım herşeyi en başından öğrenmeye başlıyor. senin de belirttiğin gibi bu dönem de geçecek ama başka zorlu bir dönem başlayacak çocuk dediğin zaman zaten bütün hayatın onun üzerine kurulu artık. ama anne diye boynuna sarılıp öptüğünde herşeye değiyor dünya duruyor o an

anzer balım

• Tüm gönderiler : 3551
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 11.04.2008 17:50:39 ( #18 )
Bizimkinde de kurt kaynıyor zayıf ama çok hareketli.Ayakta olduğu müddet bir sn.durmuyor.Ben en çok eline bıçağı almasından korkuyorum eşimde bana bu yüzden kızıyor.Mutfakta iş yaparken başka bişeye yöneldiğimnde bıçağı tezgahın üstünde kenara yakın bıraktıysam hemen alıyor.Bazen bana cıss deyip veriyor geri bazende geri alacam diye içeri kaçıyor ama artık veriyor neyseki hemen.Birkaç defadır böyle oluyor.Ama bir kere içeri kaçtığında düşmüş yere gözüne geçiyormuştu.Eşim kızdı bana.Artık dikkat etmeye çalışıyorum ama inssanlık hali.BAzen de su içmek istiyor bardağı eline veriyorum rahat kendi içsin diye.Bardağın kenarını gevelemeyi seviyor.Bazen içip geri verir bazende alıp içeri gidiyor.Eşim ona da kızıyor.Çekmeceler iple 2si birbirine bağlı.Ama iple çekip diğer en üstteki ipsiz olanın içinden tel.şarjlarını ne varsa döküyor.Ben de yanlız bunalıyorum sıkılıyorum sürekli iş iş.Bazen kendide biliyor yapmaması gerektiğini.Bi yaramazlık yapacağı zaman bana bakıp hıııı diye parmak sallıyor.Çok akılılar maşallah:Bir de bizimki gezmeye bayılıyor.Bazen tutturuyor ille arkadaşa.Alperene(üst komşumun oğlu aynı yaştalar hemen hemen)Attaya bayılıyor.E benmde işim oluyor.Bazen dediğini yapıp komşuya gidiyorum hergün gezdirmeye çalışıyorum onu.Deşarj olsun diye.Birde yemesi problem ama artık onu böyle kabul ediyorum ne yapayım.Bugün dr.a gittik.Çocuk d.runu beklerken hamileyken gittiğim K.Doğum Dr.um da ordaydı.Gökhanı sordu:Persantili düşük biraz dedim.eee o zaten hamileyken de küçüktü dedi.Maşallah kadına o kadar hastası var evet hamileyken karnımdada ufaktı minyon bebek diyordu ona.2 yaşına gelecek haziranda 10kilo daha.
M+S=B

• Tüm gönderiler : 1243
  • Bölge: edirne'den çok uzakta...
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 12.04.2008 00:28:12 ( #19 )

Orjinalden alıntı: Delal...

benim de 19 aylık ve o yaşlardaki pek çok çocuk gibi bir hayli hareketli bir oğlum var. (görenlerin söylediği çok hareketliymiş, ben fazla çocuk görmedim karşılaştıramam) sadece yaramazlıkları konusunda değil, uyku, yemek ve çocukla ilgili her konu için benim bu 19 ayda öğrendiğim şudur: kabul edeceksin. onu olduğu gibi kabul edeceksin, uyumayacağını bileceksin, uyursa ne ala. ortalığı dağıtacağını, yemeğini bitirmeyeceğini kabul edeceksin. bundan sonra çocuk daha uyumlu oluyor, çünkü onu zorlayan bir anne kalmıyor.

ayrıca ev dağınık diye de kimseden utanmam, ne yapayım yavrumun elini kolunu mu bağlayayım, evime gelen insanla elbet bir samimiyetim var, anlayış gösterir.

eline vurma konusunda çok sert çıkmak istemiyorum, sadece şunu söyleyeyim, hafif vurmak fiziksel zararı önleyebilir, ama o çocuğun annesinden böyle birşey görmesinin yarattığı tramva çok ağırdır. düşünün ki size karşı koyacak gücü yok ve güçsüze karşı karşı gücünü kullanmak, hem acizlik hem zorbalıktır. bu konuda başka da birşey yazmayacağım.

nilyağız arkadaşım, yanlış mı anladım yoksa annen çocuğunun eline mi vurdu? benim oğluma annem bakıyor, sesini biraz yükseltince uyarıyorum ve çok kırılıyorum. oğlum söz konusu ise hiç kimseyi uyarmaktan, hatta kimseyle tartışmaktan çekinmem, O kendini korumayı öğrenene kadar bu sorumluluk benim. eminim senin de için içini yiyordur.

semracığım  arada meajlarını görünce nasıl hoşuma gidiyor, gerçekten örnek annesin. sevgiler.

delalciğim forumda kendini bazen çok özletiyorsuninan düşüncelerimiz karşılıklıben de senin çok hassas bi anne olduğunu düşünüyorum keza fikirlerimiz de çok uyuşuyor.baranı da seni de çok öpüyorum
zeymus16

• Tüm gönderiler : 1
Ynt: Oğlum çok yaramaz - 08.05.2008 13:25:11 ( #20 )
Merhabalar arkadaşlar, benim oğlumda çok hareketli bir tavşan. Yerinde durmak bilmiyor koltukların , masaların üzerinde gezmek istiyor. Şimdi havalar düzelmeye başladıda parka gidiyoruz iyice yoruluyor eve gelince enerjisi azaldığından çok yaramazlık yapamıyor . Yanlız parkta yerleri plastik malzeme kaydıraklarıda plastik malzemeden yapmışlar çatır çatır elektirk çarpıyor onu tutarken, ben elektrik yükleniyorum. Konuyla ilgisi yok ama
Ben şunu sormak istiyorum displine etmek kuralları öğretmek benden çok onun hayatını kolaylaştıracak değil mi?
Hem keşfetmesine izin verip hemde kuralları öğretiyoruz o zaman . Bunu başaran annelerden rica ediyorum nasıl yaptığınızı anlatırmısınız?
Sevgiler size ve bebeklerinize
Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 20 of 27

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 3 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi