Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

18-19 aylık bebeklerin beslenmesi

Yazar Mesaj
olcay02

• Tüm gönderiler : 12
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Durum: çevrimdışı
18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 25.04.2008 15:49:05 ( #1 )
slm
benim kızım suan 18. aylık
sabah 7-8 gibi uykusunda biberon veriyorum icine süt ve nesquik koyuyorum gene geri uyuyor

öglen 12-13 arası tasta sütün icine etinin bisküvisinden koyuyorum biraz beyaz peynir biraz pekmez ve yarım yumurta katıyorum eziyorum biliyorum kötü bir karısım olabilir ama hepsini ayrı ayrı yemiyor agzından geri atıyor böylelikle bence iyi bir kahvaltı yapmıs oluyor.

saat 17-18 e kadar elinde ıvır zıvır yemeyi seviyor ekmek bisküvi mısır gibi.

Aksam saat 18 gibi evde herne olursa olsun ezip veriyorum sevmedigi birseyse bebek yogurtlarıyla kandırıyorum. Hani bir kasık yemek bir kasık yogurt gibi. Suan hemen hemen her yiyecegi yiyor tabii sulu yemekleri. Pilavı mesela beyaz yogurtla karıstırıp öyle veriyorum. Cignemiyor cünkü agzında biraz bekletip öyle yutuyor. En sevdigi mercimek corbası daha faydalı olsun diye mercimek corbasına: mercimek pirinc patates havuc maydanoz ilave edip blendırdan geciriyorum.

Sonra yatana kadar gene meyve falan yiyor elmayı muzu cok seviyor. Yatırdıktan sonrada o uyurken gece 12-1 gibi gene süt veriyorum icine cicibebe bisküvilerinden koyuyorum koyu olmamak sartıyla. O onu sabaha kadar tok tutuyor. Kızımı böyle büyütmeye calısıyorum.

Eger tavsiyeleriniz varsa beklerim.
Simdiden tesekkürler
Saygılar

benisa

• Tüm gönderiler : 222
Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 27.04.2008 00:59:56 ( #2 )

Orjinalden alıntı: olcay02

slm
sabah 7-8 gibi uykusunda biberon veriyorum icine süt ve nesquik koyuyorum gene geri uyuyor

öglen 12-13 arası tasta sütün icine etinin bisküvisinden koyuyorum biraz beyaz peynir biraz pekmez ve yarım yumurta katıyorum eziyorum biliyorum kötü bir karısım olabilir ama hepsini ayrı ayrı yemiyor agzından geri atıyor böylelikle bence iyi bir kahvaltı yapmıs oluyor.

Aksam saat 18 gibi evde herne olursa olsun ezip veriyorum sevmedigi birseyse bebek yogurtlarıyla kandırıyorum. Hani bir kasık yemek bir kasık yogurt gibi. Suan hemen hemen her yiyecegi yiyor tabii sulu yemekleri. Pilavı mesela beyaz yogurtla karıstırıp öyle veriyorum. Cignemiyor cünkü agzında biraz bekletip öyle yutuyor. En sevdigi mercimek corbası daha faydalı olsun diye mercimek corbasına: mercimek pirinc patates havuc maydanoz ilave edip blendırdan geciriyorum.

Sonra yatana kadar gene meyve falan yiyor elmayı muzu cok seviyor. Yatırdıktan sonrada o uyurken gece 12-1 gibi gene süt veriyorum icine cicibebe bisküvilerinden koyuyorum koyu olmamak sartıyla. O onu sabaha kadar tok tutuyor. Kızımı böyle büyütmeye calısıyorum.

Simdiden tesekkürler
Saygılar

merhaba benimkilerde başlarda kahvaltıda karışım yiyorlardı. tek tek yediremiyordum. sonra karar verdim bir kaç gün kahvaltı hazırlamadım ve bizimle beraber yemek alışkanlığı kazanmalarını sağlamaya çalıştım. ilk etapta çok zorlandım. sabah 8-9 arası uyanıyorlar.ben kahvaltıyı hazırlayana kadar ellerine en fazla birer bisküvi, kuru kayısı ya da kuru incir veriyorum. en geç 10 da kahvaltımızı yapıyoruz. gün aşırı yumurta yapıyorum. sarısını yemedikleri için bazen hergün yatığımda oluyor. ya da menemen yapıyorum severek yiyorlar. reçele ekmeklerini banıp banıp yiyolar. zeytine bayılıyorlar. erimiş peynir seviyorlar. dometes salatalık hazırlamamaya başladım, oldumu sadece onları yiyorlar. arada çooook açık yarım bardak çay içiyorlar biz içiyoruz diye.
saat 12 de süt içiyorlar 1 gibi uyuyorlar 2.5 3 gibi ne yemek pişirdiysem onu yiyorlar. 1 yaşından itibaren pek özel yemek hazırladığım söylenemez. biz ne yediysek ondan verdik. ama tuzunu baharatını azaltarak tabi.
akşam 6 gibi yemek yiyoruz. ondan sonra gece 9-10 kadar meyve, muhallebi, pasta vs ne varsa atıştırdıkları oluyor. en son uyumadan önce oğlum 1 kızım 2 biberon  süt içip uyuyorlar. gecede uyanırlarsa sadece su veriyorum
benimkilerinde beslenmesi evde olduğumuzda böyle. ama dışarıda olduğumuz zamanlar düzenimiz bozuluyor.
bence sende yavaş yavaş kendi yeme düzeninize alıştır büyüdükçe zorlaşıyor. birde gece uyurken birşey verme. o zaten toktur. aç olsa uyanır ya da uyuyamaz. çünkü onlarında midelerinin dinlenmesi lazım uykuda da birşeyler verirsen  uyku kalitesi bozulur. bebeklerin 6. aydan itibaren gece beslenmesinin kesilmesi gerekiyormuş, seninkide artık bayağı büyük sayılır.
  kolay gelsin...
"KAKULE"

• Tüm gönderiler : 527
  • Bölge: mersin
Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 27.04.2008 14:19:15 ( #3 )

slm

Simdiden tesekkürler
Saygılar

bence 18 aylık bi çocuk için bebek menüsü kullanıyorsun.biz onları 7-8 aylıkken yapıyorduk.normal kahvaltı yapmasını alıştırmalısın.yiyecekleri ezmeden ver artık çiğneyebilir çünkü.siz ne yiyorsanız o da aynısını yiyebilir.
nilll

• Tüm gönderiler : 1815
Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 28.04.2008 01:00:36 ( #4 )

slm

Simdiden tesekkürler
Saygılar

nesquik yerine sütün içine meyve tercih etseniz daha sağlıklı olur.
kahvaltıyı saat 9-10 a çekip, öğle yemeği yemesi daha iyi.
gün içinde eline verilen ıvır zıvırlar iştah kapatır ve ana öğünlerini aksatır.
öğle yemeğini 2-3 gibi yedikten sonra, öğlen üzeri meyve yiyebilir.
akşam yemeği vaktinde 7-8 gibi normal yemeğini yedirebilirsiniz.
yatarken de ya süt ya meyve yiyebilir.
kahvaltılarda herhngi bir alerjisi yoksa gün aşırı yumurta yiyebilir.
Bebek bisküvisi pek tercih ettiğim bir yiyecek değil, onun yerine halis mulis kendi yapımım kek-poğaçalarımı yediriyorum.
kırmızı et yanında, tavuk bilhassa balık mutlaka haftada 2 gün yemelidir.
Blendır bebek için hiç kullanmadığım bir mutfak aletidir. İlk başlarda iri delikli süzgeçle başladık, 1-2 ay içinde pütür sıkıntımızı aşmıştık. Şimdi çatalle hafifçe ezip veriyorum.

bizim bugünkü yemek menümüzü yazıyorum, belki faydalanırsınız.
sabah, kaşarlı tost, 1 yumurta, beyaz peynir, 2 zeytin, çaykaşığıyla bal, 1 fincan süt. Yanlış anlaşılmasın karışım değil, hepsi taneyle ya da çatalla yenilir.
öğle yemeği patatesli brokoli yemeği, pilav, kaseyle yoğurt
öğle ve akşam yemeği arasında kaymaklı ayva tatlısı ve bir armut. 
akşam yemeği yoğurt çorbası, sulu köfte.
gece yatarken 1 fincan süt.
saat 10.30 da uyumadan önce en son meme emer ve gece eğer kalkarsa sadece su içer.
@RZU

• Tüm gönderiler : 492
  • Bölge: rizeden
Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 28.04.2008 21:07:45 ( #5 )
nim kızımda  19.5  aylık  beslenmesine çok dikkat ediyorum  ama  bazen istemediğim  gibi olduğu zaman üzülüyorum....sabah  uyandığında  genelde  8-9  gibi kalksa bile  10 da  kahvaltı yapıyoruz.ayrı sevmediği için  peynir çeşitlerini  bende  cicibebe  içine  peynir  yumurta sarısı bal  tereyağ  pekmez  ihlamur çayıyla ıslatıyorum   bu şekilde yiyor.bazen  canı istemiyor  pynirli omlet yapıyorum.öğlen  genelde çorbasını yiyor  çoğu zaman  şehriye  mercimek  sevdiği için  onları daha sık yapıyorum   şehriyesini  kıymalı yaparım...ikindide  1 kase yoğurt yer  önceden sevmezdi  neyseki şimdi seviyor  akşam sebze yemeği  yanında pilav olabiliyor   bazende gece yatmadan  muhallebi yapıyorum[pirinç unu,soya unu  ve tahıl unu karışımı kallanıyorum]benim düzende böyle...meyveyi çok sevmiyor  maalesef  üzülüyorum  vitamini alamadığı için  sizce ne yapmalıyım...
aysel_ebrar

• Tüm gönderiler : 136
  • Bölge: ümraniye-istanbul
Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 29.04.2008 13:14:22 ( #6 )
kızımın doktoru 10 aylıktan sonra bizimle beraber yemeğe oturmasını ve yiyecekleri ayrı ayrı yemesini söyledi ben onu yormadan yavaş yavaş ve oynaya oynaya yediriyorum kızım dişleri çıkmasına rağmen çiğnemeden yutuyor ve 2 yaşına kadarda bu alışkanlığı devam edecekmiş ayrıca kendisinin yemesini sağla böylece kaslarıda güçlenecektir ufak ufak lokmalar halinde verebilirsin ayrıca doktorundan bebeğine göre bir yemek listesi vermesini rica et ve ona göre beslensin
reltemiz

• Tüm gönderiler : 6
Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 29.04.2008 23:40:50 ( #7 )
merhaba! menünüzdeki patatesli brokoli yemeğinin tarifini yazar mısınız? teşekkür ederim.
nilll

• Tüm gönderiler : 1815
Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 29.04.2008 23:49:27 ( #8 )
dörtte bir orta boy soğan bir tatlı kaşık sıvıyağda kavrulur, içine iki kaşık domates rendesi konur.
patatesler lokma lokma doğranır, brokoliler de yıkanıp içine parçalanır. göz kararı su konulur.
düdüklüde son tıssss dan sonra 15 dakika pişiriyorum, çatalla ezmesi de kolay oluyor.
kuzulara afiyet olur.

reltemiz

• Tüm gönderiler : 6
Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 30.04.2008 20:37:33 ( #9 )
tarif için teşekkür ederim. benim kızım 11 aylık. umarım severek yer:)
lilas

• Tüm gönderiler : 4
Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 02.05.2008 11:55:24 ( #10 )
merhaba,
benimde 18 aylık oğlum var
aşağıya günlük yemek menüsünü yazacam ama bizim bir sorunumuz var hala pütürlü yemiyor. lütfen eleştirmeyin çünkü alıştırmak için herşeyi denedik; ananenin deneyimleri, doktor tavsiyeleri, internet bilgileri vs... ama olmadı. Doktorumuz bile artık bırakın dişler tamamlanınca çiğnemeyi ozaman kabul edecek sanırım dedi. Yani oğluşum biraz tembel.

-Sabah 8-8:30
150 cc SMA mama (Doktorumuz 2 yaşına kadar kullanabilirsin dedi)
Yumurta
Günaşırı ceviz vs..
pekmez
Eti Bebek ekmeği
peynir
ara sıra tuzsuz zeytin .. Blendrdan geçirerek tabiii

-öğle uykusundan önce; yoğurt, yada 2 tane danone

-uykudan sora; sebze çorbası... hertürlü sebze, et, tavuk vs.. yine blendır

-öğleden sonra tekrar uyku; meyva karılışım

-yatmadan öce; aptamil junior devam sütü bebek ekmeği

sevgi ve sağlıkla kalın..
olcay02

Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 02.05.2008 14:30:05 ( #11 )
slm aysel-ebrar
malesef aynı durum benimde basımdaydı. Hatta bu ilk konuyuda ben baslatmıstım. Ben bebegimin beslenmesinden baya memnunken, buradan okudumki 18aylık kızımı 7aylık bebek gibi besliyormusum. üzüldüm. Karar verdim. Bu son 2-3 gündür kızımın beslenmesini degistirdim. Akıl akıldan üstündür misali.

Kızımı artık erken yatırıp erken kalkmansına özen gösteriyorum. Bende uykucu biri oldugumdan öglene kadar uyuyordum tabii saat 7-8 arası kızıma biberon veriyordum sütle cicibebeyi karıstırarak.

Simdi cogunu degistirdim. Ha sunuda ilave edeyim benim kızımda cignemeden yutuyordu bu son 2-3 güne kadar. Simdi aynen sunları uyguluyorum:

Sabah 9gibi kalkınca 9,30-10 gibi kahvaltı yaptırıyorum.
1bardak süt veya taze meyve suyu
1yumurta (hem sarısı hem beyazını yediriyorum)
kibrit kutusu kadar beyaz peynir
kibrit kutusu kadar helva
bir kasede sütün icine ezilmis eti bisküvi ve pekmez (bunu cok seviyor, versem hep ondan yiyecek)

ilk mesajımda yazdıgım gibi önceleri hepsini karıstırarak veriyordum cignemedigi icin, ama biraz sert cıktım, ona dislerini ögrettim, ona agzımı acarak dislerinle nasıl ısıracagını (kusura bakmayın) gösterttim. İlk hetapta agzına verince hepsini geri attı, o attı ben geri koydum defalarca. Sonra baktı yemek zorunda, yedi. Omu inat benmi

Ama o yemegimi yiyor, benimi yiyor belli degil. Böyle yedirmeye basladıgımdan begri kahvaltımız 1.30 saat sürüyor. Oda bunalıyor bende.

Neyse saat 1gibi yatıyor 2saat uyuyor. uyandıktan sonra 1bardak nesquik iciyor. Sonra mısır yemeyi ve elma yemeyi, muzu cok seviyor.

Saat 6gibi yemek yiyor. Önceleri sadece corba veya yogurtlu pilav yerdi. Cignemedigi icin. Ama simdi ne varsa veriyorum agzına ama genede corba yapmaya özen gösteriyorum. Tabii aksam yemekleride en az 1,30-2 saat sürüyor. Saat ancak 8e dogru masadan kalkıyoruz.

Bu böyle daha ne kadar devam edecek hic bir fikrim yok, umarım en kısa sürede daha cabuk yemeyi ögrenir.

9gibi ya 1kase beyaz yogurt yediriyorum yada 2-3tane danone yogurt. (Tercihi danone)

10gibi 1bardak süt iciriyorum
yarım saat sonrada biraz su veriyorum

Sonra dogru yataga.

batu14

• Tüm gönderiler : 5
Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 03.05.2008 12:16:44 ( #12 )
Arkadaşlar benimde 17,5  aylık oğlum var kahvaltımızı hep karışım yaparak yedi. Ama şimdilerde atık karışım yemiyor ayrı ayrı yedireyim  dedim yemiyor. hep Labne peyniri kullanmıştım şimdide ağzına başka peynir koymuyor. Yumurtayı çok seviyordu şimdi yemiyor ne yapcağımı şaştım. Kahvaltı yapmasını çok istiyorum eline çatalı alıyor yanızca oynamak istiyor ağzına hiç birşey götürmüyor. Öğle ve akşam yemeklerindede etli sebzeli yapıyordum ama hep içinde mutlaka pirinç yada bulgur atıyordum çünkü pilavları çok seviyor. pilavsız yemek  pek yemiyor. Başka yemek yemiyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim ben şaştım artık ne yapcağımı bilmiyorum
canan07

• Tüm gönderiler : 868
Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 03.05.2008 14:15:33 ( #13 )
bebeklerin besinlerini pütürlü yemeye balamaları ve kahvaltılarını ayrı ayrı yapmaya başlamaları onlar için devrim gibi bişi....
bence sabırlı olmalısınız ve bu şekilde vermeye devm etmelisiniz...biz pütürlüde çok değil ama ayrı kahvaltıya geçişte baya zorlandık....çok uzun sürüyordu başlarda ve devamlı ağzından çıkarıyordu hatta çoğunlukla verdiğimi öğürerek kusuyordu...
ama şimdi alıştı artık pütürleri tolore edebiliyor hemen kusmuyor ve ağzından çıkarmayı bıraktı....
kahvaltısını ben sütle yaptırıyorum dolayısıyla ekmek stle ıslanınca daha kolay yutuyor çüneme olayı çok az direk yutuyor çoğunlukla....bunun içinde arada sırada tam katı ekmek bisküvi ya da meyve gibi yiyecekleri elne vererek kendisinin ısırarak yemesini sağlıyorum.....azı dişleri de yeni çıkmaya başladı sanırım yakında tam olarak besinleri çiğnemeye de alışacak....
eğer siz devam ederseniz o da daha kısa sürede ve ayrı ayrı yemeye alışacaktır....
peynir konusu da normal beyaz peyniri ya da labneyii yemiyordu oğlum karışım halnde yediği halde....ben de kalsiyum açısından daha zengin ve çiünemeye de alıştıracak kaşar peyniri vermeye başladım onu güzel yiyor....arada sırada labnesini biraz reçelle karıştırıyorum tadı da güzel oluyor bu şekilde yiyor peyniri.....
tabi artık onlar bebek olmadıkları için benim fikrim sabah öğlen akşam olarak mutlaka öğünlerini almaları gerektiği....ben genelde öğlen çorba verdiysem akşam öğününde yemek veriyorum bizim yediklerimizi artık yiyor oğlum ama tuzunu salöasını azaltıyorum ve baharatını tabi....ve ymeklerimizde ya kıyma ya da tavuk bulunuyor haftada bir gün de balık....
annlere sabır diliyorum zamanla alışırlar çocuklar ama önemli olan bu süreci sizin de onların da hasarsız yani psikolojik olarak rahat atlatmanız....başarılarım dilerim sorunu olan herkese.....

@RZU

Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 03.05.2008 17:32:23 ( #14 )
arkadaşlar  çocukların  günlük değil haftalık besin değerlerini  dikkate almalıymışız.dergide okudum  yani  bugün  çocuğumuzun iştahı az olup  yarın daha fazla yiyebilirlermiş.özellikle  1-3  yaş arası çocukların öğrenme zamanı olduğu için oyunu daha çok tercih edip  kilo alımları hozlı gitmezmiş.
@RZU

olcay-2Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 03.05.2008 17:48:32 ( #15 )
meraba olcay
yazını okudum  çocuklarımız aynı yaşlarda hepimiz aynıyız aslında  hani olurya  arkadaşlarımızla bile bir araya gelince  neyi nasıl nekadar yediriyorsun diye hep sorarız  akıl akıldan üstündür buna bende inanırım
benim kızımda  ağustosta iki yaşına girecek inşallah.maşallah ben esrayı 6.ayından ek gıdaya geçtikten sonra  yavaş yavaş  pütürlü gıdalara geçmiştim.7-8 aylıktı köfte yerdi mesela  gayet iyi çiğniyor  şimdilerde  kuruyemiş bile yiyor...esra  kahvaltısını ayrı sevmiyor  karışık vermezsem  hiç yemeyecek kahvaltı sorunum var yani   omlatı yada  haşlanmış  yumurtayı sever.doninoya esrada bayılıyor  ama yedirmek pek istemiyorum  ev yoğurdunu muzlu cicibebe yle  seviyor  yani mümkün olduğunca  evde hazırlamak istiyorum..birde sakızı çok seviyor  falım  veriyorum yutnuyor  zarırı yok galiba.....olcaycım birde esraya anne sütü vermeye devam ediyorum iştahını etkilermi...uyku sorunu na gelince  esra  8-9-10  gibi  sabahları kalkar  ama  öğlen uykusuna  ancak  ikindiden sonra giriyor  sabah 7 de kalktığında daha erken ama geç kalkınca  böyle  gece uykusunada  11-12  gibi giriyor...bakıyorumda  gündüz  oyunu daha çok tercih ediyor...ama muhakkak günde bir kez uyuturum  2-3  saat uyur....birde  çok isterdim kızım çok tombik olsun  ama bizimki biraz  boyuna veriyor dr.ayına göre iyi diyor  ama  en son  82cm.boyu  kilosu  11,5  idi...
olcay02

Ynt: olcay-2Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 04.05.2008 16:27:34 ( #16 )
slm
bu emzirme konusuna önce cevap vereyim:
benim kayınvalidem kızını yani görümcemi 5yasına kadar emzirmis. Cevreside senin sütün bozulmustur daha faydası yoktur gibilerinden konusmuslar. Cocukta yani görümcem az zayıf gibiymis. Bunun üzerine doktora gitmisler ve sormuslar:

Kayınvalidem sormus: Bana emzirme cocugun istahını alıyorsun ve sütün kötü olmustur dediler. Ne yapayım demis.

Doktor: Önce yemek yedir karnını doyur pesine isterse hani tatlı niyetine emzir demis.

Kayınvalidem: Ee sütüm bozulmamısmıdır demis.

Doktor: Cocugun hastalanınca ilac veririsinya, senin sütünden biraz emsin ilactan daha faydalıdır demis.

Yani sana tavsiyem aynı doktorun demesi gibi. Magdem yemek yiyor önce yemegini yedir sonra isterse emzir. Emzirmekten kesme. Emebildigi kadar emsin.

Ama iki ögün arası sürekli eline birseyler verme az ac kalsın o zaman yemek yemeyi kendisi ister. Ben bu son 1-2haftaya kadar 4-5 saate yediriyordum. Tabii arada eline ıvır zıvırda vermeyi ihmal etmiyordum. Zorlan yiyordu. Hatta yemiyorduda denilebilir. Cok üzülüyordum. Simdi 5-6 saate bir yediriyorum kucagıma kendisi atlıyor ve öyle yaptıgımdan begri kızım daha kilo aldı.

Bu arada benim kızımın boyu 80cm kilosu 10.8. Yani zayıf denmez ama kiloluda denmez. Hani yazdınya tombis istiyorum diye, cok tombul olmasıda zarar bunu unutma. Cocugunun yani esranın kilosu boyuna göre bana iyi gibi geldi.

Saygılar

@RZU

Ynt: olcay-2Ynt: 18-19 aylık bebeklerin beslenmesi - 04.05.2008 18:24:35 ( #17 )
teşekkürler
zaten anne sütünün faydasını biliyorum  esrayada  yemek sonrası anne sütü veriyorum zaten bazen yemek öncesi istiyor  çok acıkmışsa veriyorum..ama  esra  gece muhakkak  2 bazen 3 kere ağlar uykuda emziririm.bunu alışkanlık mı yaptı bilmiyorum ama  gece muhakkak emer.tombişlikten kastım  biliyorum ki çocuklarımızın önemli olan kemik sağlamlığı yani et yada kiloları boş  ama acba azmı besliyorumda  taha toplu bir bnebek olmadı.benim ve eşimin küçüklüğü  daha topluymuşuz  o açıdan sordum yoksa bende istemezdim  obez çocuğum olsun.sevgiler

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 1 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku
  • Yeni konu başlat