Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI?

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 20 of 35
Yazar Mesaj
zeynozge

• Tüm gönderiler : 52
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: KAYSERİ
  • Durum: çevrimdışı
İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 25.09.2008 12:07:34 ( #1 )
   Arkadaşlar kızım birşey yemez oldu şimdi 16 aylık küçükken öyle bir yerdiki elimde tabak v.s. görünce vermiyorsun diye ağlardı eskiden özgenin yanında çok zayıf kalan çocuklar şimdi özgeden kilolu görünüyor ben anlamıyorum yemesi için akşama kadar ne katıp karıştıracağımı şaşırıyorum yemediği yemeklerin tabakları sıra sıra diziliyor acaba şimdi istemiyor biraz sonra severmi diye bakıyorum ama ne fayda yine istemiyor iştah şurubu kullanan varmı merak ediyorum veya kullanmalımıyım bilmiyorum tabiki doktora gitmeden olmaz ama bence tecrübe daha önemli önerilerinizi bekliyorum...
...dP...

• Tüm gönderiler : -1379
Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 27.09.2008 23:36:58 ( #2 )
bence de bu konuda sizi en güzel yönlendirebilecek kişi doktorunuzdur...
ama şunu söyleyeyim, kızım 13. ayına kadar inanılmaz yerdi, beni hiç üzmedi..
tabaklarını siler süpürür, ne versem iştahla kabul ederdi...

fakat bir anda yememeye başladı..
biz üsteledikçe iyice ters tepti, hatta bir ara mama sandalyesine bile tepki veriyordu, daha yemeye başlamadan...

önce tabi ki çok üzüldüm, kilo alımı minimum düzeydeydi çünkü...
sonra hiç üstüne gitmemeye karar verdim, öğünlerinde kendi istediği kadar yedi, asla ısrar etmedim...
tabi aç kalıyor diye içime dert oldu hep ama sabrettim... ihtiyacı olan gıdaları takviye ederek beslenmesini düzenledim..o da zamanla daha fazla yemeye başladı, şimdi yine eski ritmine döndü çok şükür ama hala kendi istediği kadar yiyor, ısrar etmiyorum...

yemediği dönem, yani yaklaşık 4,5-5 aylık süreçte çok yoğun diş çıkardı.. hepsi arka arkaya geldi diyebilirim...
doğumundan itibaren ona bakan ve çok sevdiği bakıcısı işten ayrıldı ve ek olarak onun bireyselleşme çabasında olduğu dönemdi...
bütün bu faktörlerin onu sıkıntıya soktuğunu ve tepkisini bu şekilde verdiğini düşünüyorum... doktoru da bu konuda böyle söyledi...
sizin kızınızın da böyle bir sıkıntısı olabilir... onu rahat bırakmanızı tavsiye ederim...

bu yaşlardaki bir çocuk tepkilerini yeme veya uyku sorunu ile dile getirmeye çalışır...
daha ileri yaşlarda ağlama krizi ve alta kaçırma olarak.... üstüne gitmeden inatlaşmadan çözmeye çalışmakta fayda var....
<mesaj tarafından düzenlendi NilicaN on 27.09.2008 23:38:38>

*bahar*

• Tüm gönderiler : 4948
  • Bölge: mutluluğun göbeğinden:)))
Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 27.09.2008 23:59:08 ( #3 )
evet ben de ısrar etmeme ve istediği kadar yemesi taraftarıyım ve biliyorum ki yemeyen bir çocukla uğraşmak oldukça zor..benim oğlumda öyleydi ve hala öyle..yalnızca damak tadına güzel gelen şeyleri yemek istiyor..benim üstelediklerimi ise bi iki lokmayla sınırlandırıyor..bi kere kesinlikle etraftaki çocuklarla kıyaslama yapmayın..en büyük yanılgı bu..üzülen siz oluyorsunuz çünkü..
ayrıca iştah şurubu diye bi şurubun olmadığını söylemişti dr um.vitamin veriyordu benim oğluma

nilyağız

• Tüm gönderiler : 965
Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 29.09.2008 01:11:40 ( #4 )
merhaba benim oğlum da aynı anlattığınız gibi yanında hiç bir şey yiyemezdik abur cubur zaten yedirmem. yemek yediği halde yine de biz yiyorsak yerdi. ama uzun bir süredir iştah gitti. 5-6 ay hiç kilo almadı artık çok üzülmeye başladım. kesinlikle fazla yedirmeye çalışan bir anne olmadım annem hep ne kadar yerse bırak der ihtiyacı olanın fazlasını vermeye çalışmam ekmekle doyurmaya çalışmam ekmeği hep ayrı olarak istediği kadar yer. ama bu kadar süre kilo almayınca doktorumuz marnys jun-or diye bir vitamin verdi ilk ay iştah değişti 200 gr aldı biraz daha aldı ve durdu. en fazla 3 ay içir dedi son şişemizdeyiz 3. şişe. ilk şişeden sonra iştah yine yok.artık anladım ki şurupla vitaminle olmuyor.oyundan ayrılmak istemiyor ve yemeği reddediyor. kendisi yemek istiyor önüne koyuyorum biraz o yiyor biraz ben yediriyorum. mesela ciğer sevmez ben de sevdiği çorbaların içine katıyorum. bir süre sonra alışacağını umuyorum. şu an anlamıyor ben de sevdiği tatların değerlerini arttırarak yediriyorum. köfteyi çok sever içine sebze rendeliyorum yemediği sebzeleri o şekilde yediriyorum. cazip hale getirmeliyiz o zaman inat yapmıyor.
...dP...

• Tüm gönderiler : -1379
Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 29.09.2008 21:24:56 ( #5 )
ciğer çocuklar için çok da önerilen bir gıda değil.. diğer sakatatlar gibi, o nedenle zorla yedirmeye çalışmak için kendinizi üzmeyin derim..

zeynozge

Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 02.10.2008 22:13:35 ( #6 )
paylaşımlarınız için teşekkürler en iyisi sabretmek galiba bende artık pes ettim zaten yani pes ettim derken zorlamıyorum kendisi yediği kadar veriyorum tekrar teşekkürler.
fiska

• Tüm gönderiler : 955
  • Bölge: İSTANBUL-KARTAL
Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 06.10.2008 17:35:18 ( #7 )
BİRKAÇ SENE ÖNCE TVDE BİR DOKTORDAN DUYMUŞTUM.İŞTAH ŞURUBUNUN ÇOCUKLARA ETKİSİ ANCAK YILLAR SONRA ORTAYA ÇIKIYOR HATTA BU DURUM OBEZİTEYE KADAR GİDEBİLİYOR DİYE(BUNUN EN İYİ ÖRNEĞİ BENİMDİR HERHALDE,ÇOCUKKEN ÇOK ZAYIFTIMVE ŞİŞELERCE İŞTAH SURUBU İÇERDİM ŞİMDİ İSE ZAYIFLAMAYA ÇALIŞIYORUM)...ZATEN DOKTORLAR ÇOK FAZLA TAVSİYE ETMİYORLAR.SAĞLIĞI YERİNDEYSE SORUN YOK ZAYIF OLSUN DİYORLAR..OYÜZDEN YEMEK KONUSUNDA ÇOCUKLARIMIZA ISRARCI DAVRANMAYALIM.

aksa_z

• Tüm gönderiler : 189
Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 07.10.2008 13:58:20 ( #8 )
benim oğlumda kusma ve iştahsızlık oldu çok sağlıklı bir bebekti 1,5 yaiına kadar bir kez ateşlendi oda mikrobik grip bulaştı bayramda ondan ama 1,5 yaşından sonra zatürre oldu kilosu boyu gelişimin ilerisinde maşallah ama yemeği görünce öğürmeye başlıyor zorlayıp bir kaşık yemek verince kusuyordu.doktora götürdüm kocaelinin en iyi çocuk doktorlarından biri (bana göre) balık yağı ilaveli vitamin şurubu verdi her gün bir tatlı kaşığı içirmemi söyledi.ilk 20 gün her gün bir tatlı kaşığı verdim şimdi 3 günde bir kaşık veriyorum ama çok etkisini gördüm."yemek yemeye yemeye mide küçülür bir zaman sonra hiç yememeye alışır bir daha istese bile yiyemez"dedi.
çocuğun obezite olup olmama konusunu zaten anne ayarlar diye düşünüyorum.çocuğa gereksinimi kadar yemek vermiyor muyuz?vitamin yemediği, hastalandığı,vicudunun dirençsiz kaldığı dönemlerde ek olarak gıdayı karşılaması için veriliyor.tabiki her şeyin fazlası zarar ama gıda alımı zekadan tutun da gelişimine kadar her şeyi etkiliyor.

en güzeli iyi bir doktordan tavsiye almanız bence...

[image]local://98461/AF57FF7F4C45477BB49B2EEBDE7D7132.jpg[/image]
Eklenen resim(ler)
En mutlu kisiler, herseyin en iyisine sahip olanlar degildir, onlar karsilarina cikan herseyin degerini en iyi bilenlerdir.
zeynozge

Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 10.10.2008 10:00:21 ( #9 )
deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler evet bizim zamanımızda iştah şurubu içirirlerdi bize ama faydasıda olurdu yalnız şimdi doktorlar pek önermediği için sizlerin deneyimlerini öğrenmek istedim aynen benim kızımda bazen yemeği ağzına vermeden öğürmeye başlıyor acıktığı zaman emmek istiyor bende bunu farkedince bişeyler yedirmeye çalışıyorum onu istemiyor sadece emmek istiyor onunlada doymadığı için sürekli emmek istiyor yemek yeme gibi bir lüksümüz yok çok üzülüyorum kahroluyorum artık ben yemek yerken kendimi suçlu gibi hissediyorum doktora götürsem artık yeteri kadar emmiş16,5 aylık olmuş memeyi kes diyeceğinden adım gibi eminim ona kanıp yemek yemiyor diyecek açıkcası bu yüzden götürmek istemiyorum yani vahim durumdayız neyapacağımı bilmiyorum bir ara acıkınca kendi ister diye düşündüm ama anlattığım gibi oluyor
inci boncuk

• Tüm gönderiler : 67
  • Bölge: Avrupa/İstanbul
Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 10.10.2008 10:47:23 ( #10 )
yazılarınızı takip ediyorum sanırım yavrularımızın geneli bu sekilde ve sanırım annelerinde geneli bu sekilde
bende istah açıcı surup kullanmadım bir ara kullanmayı düşündüm ama dr kilo boy iyi dediğinden izin vermedi yedirmek için çok çile çekiyorum dediğimde ise bu suruplardan mücize sakın beklemeyin dedi emzirmeyi bırakmamıda istemedi
bende hala arastırıyorum belki doktorun aksi bir yanıt bulurum diye ....
ama dün karsılastığım sitedeki bu yazı mantıklı geldi o sebeple sizinle paylaşmak istedim

merhaba benim 1,5 yasında bir kızım var.ama çok iştahsız.vitagil isimli vitaminden günde 1 tatlı kasıgı veriyorum .bugun seven seas balık yagı surubu aldım.acaba iki surubu da aynı gun farklı öğünlerdeverebilir miyim.teskler

Bu tür şuruplar iştah açmaz. Çocukta demir, çinko ya da vitamin eksikliği varsa bu durum iştahsızlık yapacağı için eksik yerine konulduğunda halsiz ya da iştahsız olan çocuk normale dönebilir. Ama yapı olarak iştahsız çocuklarda hiç işe yaramaz. Bu nedenle çocuğunuzda işe yaramayacağı gibi normalden fazla verilen vitamin ve mineraller böbreklere yük getirir. Bazı vitaminler ise depolanarak fayda yerine zarar verir. Bu nedenle aynı anda 2 vitamin kullanmayın, balık yağı kullanabilirsiniz, onun da kirazlı değil, daha düşük dozlu olan portakallısını kullanın.
--------------------

oğlumuz 17aylık.boy :180. kilo:10.hiç bir şey beğendiremiyoruz.bir zamanlar sevdiği çorbayı bile yemiyor,ağzında tutup geri çıkartıyor.değişik tatlar deniyoruzolmuyor.ne vereceğimizi bilmiyoruz artık.sadece sütü çok severek içiyor.katı gıdaları hiç sevmiyor.eline ne versek tatlı,tuzlu,meyve.bisküvi,çikulota vs.bir ısırıp,ağzını buruşturup,yere tükürüyor.bir okadar da hareketli.6.ayından itibaren itibaren seven seas,vimin-c ara ara da demir takviyeli minadex veriyoruz.ama iştahı yine yok

Boyu galiba olmasını istediğiniz uzunlukta yazmışsınız :) ben 80 kabul ediyorum ve normal. Kilosu da. İştah sebebi süt olabilir. Bazı çocuklar çiğnemeyi sevmediği için yemek yeme özürlü () olurlar. Bence sütü kesmelisiniz. Aç kalır kilo kaybeder gelişemez mantığını bırakırsanız yemeye başlıyacaktır. Sofraya oturtmalı, yemek yemek için zorlamamalı, tv kapatmalı, birlikte yemek yeme terbiyesi vermelisiniz ve hiçbirşekilde ızdırap çekme ya da vicdan azabı ile kendinizi üzme yoluna gitmeyin. yemekten sonra süt geleceğini bilen çocuk yemek yemiyor. Özelikle 6-12 aylar arasında sofraya alıştırılmayanlar, annelerin ellerinde tabakla gezdiği, oda oda dolaştığı ya da tv de bir reklam sayesinde yemek yedirilen çocuklar. Unutmayın hiçbir çocuk oruç tutmaz. Mutlaka acıkacaktır. Bu söylediklerime anne babalar başta kızar ve küserler ama öncelikle sizin çocuğa davranış profilinizi değiştirmeniz gerekir.

Rabbim hepimizin yardımcısı olsun

desree

• Tüm gönderiler : 592
  • Bölge: İstanbul
Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 10.10.2008 14:32:49 ( #11 )
Benim oğlumda çok seçiyor 1 yaşında bizim yemeklere geçişimizde hiç sorun yaşamamıştık 1-2 ay gayet güzel yedi ama sonra hiç bi şey yemez oldu sebze-meyve-et adına hiç bi şey yemiyor diyebilirim abur cubur da yemiyor kek miş börekmiş kesinlikle ağzına sürmez kilosu iyi çok şükür buna rağmen buna da çok şaşırıyodum ben, üstelik çokda hareketli bir çocuk bide benim oğlum sabah- akşam öğünü arasında genelde bir şey yemiyor gece yatmadan önce hala muhallebisini yer o şekilde 3 öğüne tamamlamaya çalışıyorum, vitamin minadekse başladık bizde ben artık vazgeçtim bu durumdan en azından alması gerekenleri vitaminden alsın dr u ile konuştum bana sevdiği şeyi vermememi söyledi aç kalırsa sebze yemeye mecbur kalır dedi ama onu da denedim önüne sebze yemeği koydum yemedi kaldırdım aç kaldı yatana kadar çok yaptım bunu ama huysuzluğu öyle artıyordu ki bundan da vazgeçtim artık kilosu iyi olduğu için problem değil ama ben hastalıklar açısından korkuyordum artık vitamin desteğide bu konudaki eksikliğimizi ve korkumu giderir umarım Allah kolaylık versin bende iştah açıcıların uzun vadeli bir işe yarayacağını düşünmüyorum ilacı kesince yine yemezler kendiliğinden düzelmesini beklemekten başka çare yok sanırım

..Çok sevmezsen,çok acımazsın
Çok sahiplenmeyince çok ait de olmazsın hem... -Can Yücel
zeynozge

Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 10.10.2008 14:38:29 ( #12 )
gönderdiğiniz yazı için teşekkürler ilk yorummantıklı olabilir ama inanın ikinci yorumda yazdıklarının aynısını hatta fazlasını uyguluyorum ama nafile onuda eleştirmek istemiyorum oda kendi doğrusunu yazmıştır ki söyledikleri benim içinde doğru ama çocukların enrjisine göremi artık yaramazlığına göremi bilmiyorum bazı çocuklar uysal oluyorlar etrafına hemen uyum sağlıyorlar bazılarıda benimki gibi yerinde duramıyorlar örneğin yemeğe oturtuyoruz masaya çıkmak istiyor oraya çıkılmayacağını izah etmeye çalışıyoruz o an bırakıyor diğerinde yine yapıyor amacı yemek yemek değil yani
tekrar teşelkkürler
desree

Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 10.10.2008 14:49:04 ( #13 )
Benim oğlumda öyle her yemekte masada hatta bi yemek görsün mama mama diye seviniyor ama ağzına bile sürmüyor gören yemek istediğini sanıyor ama yemiyor dediğinizde doğru her çocuk farklı kimisi gerçekten çok inatçı oluyor bide çocuklar bu durumu kullanıyorlar sizin onu yemesini istediğiniz vakit yiyecekleri varsa da yemiyolar ben çok yaşadım bunu bu duruma üzülmeniz çok normal ama ona belli etmeyin umursamıyormuşsunuz gibi yapın bide yemeklerini önüne verin ve bakmayın yiyor mu diye ben bu şekilde makarna yediriyorum bazen ama şu an onuda yemiyor tabi

zeynozge

Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 10.10.2008 14:53:21 ( #14 )
ben ikinci yorum derken inci boncuğun gönderdiği yazının ikinci yorumundan bahsettim yanlış anlaşılmasın
desree

Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 10.10.2008 14:57:24 ( #15 )
Benim yorumumu kastetmediğinizi biliyorum, ben sadece bu konuda öneri vermek istemiştim

zeynozge

Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 10.10.2008 15:52:29 ( #16 )
sayın desree beni yanlış anladınız galiba ikinci dediğim için bunu yazma gereği duydum  konu hakkında yorum yaparken eleştiri anlaşılabilecek bir bölüm var alınmayın diye söyledim sizin yorumunuz içinde teşekkürler
inci boncuk

Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 10.10.2008 16:16:28 ( #17 )

Orjinalden alıntı: zeynozge

gönderdiğiniz yazı için teşekkürler ilk yorummantıklı olabilir ama inanın ikinci yorumda yazdıklarının aynısını hatta fazlasını uyguluyorum ama nafile onuda eleştirmek istemiyorum oda kendi doğrusunu yazmıştır ki söyledikleri benim içinde doğru ama çocukların enrjisine göremi artık yaramazlığına göremi bilmiyorum bazı çocuklar uysal oluyorlar etrafına hemen uyum sağlıyorlar bazılarıda benimki gibi yerinde duramıyorlar örneğin yemeğe oturtuyoruz masaya çıkmak istiyor oraya çıkılmayacağını izah etmeye çalışıyoruz o an bırakıyor diğerinde yine yapıyor amacı yemek yemek değil yani
tekrar teşelkkürler

Rica ederim arkadaşım
Sadece fikir amaçlı gönderdim yoksa ikinci bölüm yanıtını bende uygulamaya sokamadım
bende her çocugun egitimi bir olmadığına inananlardanım
aynı dert bendede var belki özenir diye özgür bırakıyorum masaya çıkıyor
gecenlerde hayır dedip masadan asagıya indirdiğimde ise o kadar çok kızdıki çatalı yüzüme batırdı
kanı görünce yumusadı ama yine aynı yaramazlıklara devam malesefki yememeyede devam

inci boncuk

Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 13.10.2008 10:04:14 ( #18 )
INCIM BENIM

• Tüm gönderiler : 157
  • Bölge: İstanbul/Avrupa
Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 23.10.2008 11:25:20 ( #19 )
Benim kızımda 1,5 yasında seven seas portakallı balık şurubundan aldım
1.hafta oldu kullanalı doktorumuz 3 şişe önerdi şisesi bitince 1.hafta ara vererek diger şiseyi alırsınız dedi
1.yaşından sonra hiç bir sekilde balık yediremiyorum desem yalan olmaz yedirdiğim zamanda kızım ve benim için bu durum iskenceye  dönüşüyor ve her yer ve her şey balık oluyor
kızımda iştahında degisiklik olmadı
şurubun tadınıda sevmedi kandırarak içiriyorum
her gün düzenli olarak pekmezini kan şurubunu ve şimdide ilave olarak balık şurubunu veriyorum
inşallah faydasını görürüz

zeynozge

Ynt: İŞTAH AÇICI ŞURUP KULLANAN VARMI? - 23.10.2008 13:11:59 ( #20 )
canım umarım faydasını görürsün şurupların hepsi bitince sonucunu bana yazarsan çok sevinirim bizimki hâlâ emiyor sütümde son günlerde yok denilecek kadar azaldı ama yinede emmekten bir an bile vaz geçmiyor onunla doyduğunu sanıyor yemekleri reddediyor son 1 haftadır daha vahim bir durumdayız çok üzülüyorum ama elimden geleni yapıyorum fayda etmiyor söyleyecek kelime bulamıyorum[sm=s14.gif]
Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 20 of 35

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 1 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku