Anne Sütü AZALIRSA??????

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 40 of 41
Yazar Mesaj
Cesminaz
  • Tüm gönderiler : 27
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
Anne Sütü AZALIRSA?????? - 24.12.2008 01:01:42
Selam Arkadaslar, gecenlerde actigim sayfada size Oglumun emmek istememesinden söz etmistim...durum malesef hala ayni.
simdiye kadar sütümü sagip, kasikla veriyordum....bir baska actigim sayfada söz etmistim...biberon kullanmiyor.Ne yaptiysak alistiramadik, cesitli ,markalarda denedik ama nafile.
Simdi ise yeni bir sorunumuz var...sütüm cok  azaldi genelikle sagiyorum cünkü 5 dakikadan fazla emmiyor...bu nedenlede gögüs tam bosalmiyor.
size sormak istedigim, anne sütü ile beslenen bebegin bir ögünde ortalama icmesi gereken yaklasik süt ne kadar? Simdiye kadar ortalama 70cc iciyordu ve bu ona hemen hemen 3 saat yetiyordu....gerci bana az geliyor ama aglamadigi icin yetiyor diye düsündüm....doktorumuza sordum, cevabi kilosu tam normal üsteleme acikinca nasilsa bunu aglayarak belli edecektir dedi. Son üc gündür ortalama her sagdigimda 45cc falan geliyor...geceleride önceden sadece 1 en fazla iki defa uyanirdi simdi ise 5 defa kalkiyor sabaha kadar....
dün gece merak ettim ve gece saat 03.30 sagdim...ve sadece 25cc geldi...sizce mama takviyesi yapmalimiyim...cok üzülüyorum....6 ay sadece anne sütü vermeyi cok istemistim ama sanirim mümkün olmayacak...sütün artmasi icin bol sivi tüketiyorum ama artmiyor.birde hangi marka devam sütü öneririsiniz?  fikir ve düsüncelerinizi benimle paylasir ve acilen yardimci olursaniz cok sevinirim...yardimlariniz icin simdiden cok tesekkür ederim.

bebegüm
  • Tüm gönderiler : 10
  • Bölge: BÜYÜKADA/İST.
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 24.12.2008 18:27:24
moralini bozmak istemem ama bende bu konuda çok başarısızdım kızım biberonu annesi zannediyordu ve göğsümden 1 kez dahi emmedi sütümü sağıpta verdim oda 20 cc geçmiyordu 2. ayın sonunda ise sütümde kesildi ve mamayla büyüdü o geçen 2 aylık zamanda ki sütünüde ilaç niyetine içti herhalde benim cadım şuan 3 yaşında allaha şükür hiçbir hastalık problem yaşamadık geişimi çok güzel yaşıtlarından hiçbir farkı yok yani moralini bozma emdiği yere kadar devam et o senden alıcağını almış artık değişik lezzetlere açılmak istiyor galiba o küçücük boylarıyla bizden daha güçlü oluyorlar bazen

çilek kizin annesi
  • Tüm gönderiler : 5499
  • Bölge: uzaydan
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 24.12.2008 20:41:36
bizim sayfadan feyza (TAVSANCIK) 1 sene sagarak verdi sütünü
sayfayi görsede anlatsa
bence sakin olun, süt var deyip pozitif düsünün, süt arttiran seyler alin (rezene mesela)

secilöz
  • Tüm gönderiler : 1636
  • Bölge: İZMİR KSK -ŞİMDİLİK KAYSERİ
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 24.12.2008 21:08:50
öncelikle kolaylıklar dileyerek söze başlamak istiyorum.ben de pompa kullandım ilk başlarda çünkü oğlum tam emememişti hatta ilk ay çok az kilo aldığı için doktorumuz mama takviyesini önerdi çünkü çok ağlıyordu ve sinirlkenince memeyi hiç tutmuyordu.pompa bebeğin emmesi kadar etkili değil malesef.pompa göğüsteki tüm sütü boşlatamıyor.oğlum şu anda hem mama hem de mem emiyort.memeye de hayır demiyor ama mama yemeye alıştığı için sadece mem ile doymuyo.sadece gecede 2 kez kalkıyor her iki kalkışta da sadece meme emiyor.bebeklerizi aşağı yukarı aynı doğumlu sanırım.vermiş olduğunuz süt bence çok çok az .benim oğlum her öğününde yaklaşık 150 cc mama yanında da anne sütü emiyo yani yaklaşık 200-220 cc besin alıyor.biz geçen haftaki kontrolümüzden sonra doktorumuz da isteği üzerine bebekler için özel olarak yapılan pirinç unlu kaşık mamasına çok az geçiş yaptık.elma ve armut suyu da veriyorum birkaç kaşık kg miz şu an da 7300 çok çok normal.
süt konusuna gelince sanırım bebeğiniz için hangi sütü önerdiğimizi sormuşsunuz.süt vermiyoruz daha mamalrı su ile yapıyoruz.sadece bir tatlı kaşığından başlayarak ev yapımı yoğurt verdim birkaç kez o kadar.
ben ilk 4 ay milupa aptamil kullandım.şimdi hero baby devam maması ve pirinç unlu mama kullanıyorum.çok şükür her şeye rağmen yine de emziriyorum.
ama şu da var ki ilk başlarda ben de çok sıkıntı çektim yemiyor emmiyor diye o zaman sütüm benim de azaldı ama mama takviyesiner başlayınca çok rahatladım ve sütüm de stres gidince geri geldi, ve artık emziriyorum.biberon verme memeyi bırakır kaşıkla vermem meme istemez deselerde oğlum memeden vazgeçmedi.
tabi ki ilk 6 ay sadece anne sütü ama bazen olamaıyo malesef.
doktorunuza danışıp ek gıdalara geçebilirisniz yavaş yavaş.

nazifee
  • Tüm gönderiler : 2544
  • Bölge: Mersin
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 24.12.2008 21:49:20
Merhaba,

Benim de kızım 2. ayından sonra emmeyi reddetmeye başlamıştı. Mama vermeyip ısrarla emzirmeye devam ettim. Ben ısrar ettikçe emmemek için ağlıyordu ve emzirmek için kucağıma yatırdığım an çığlığı basıyordu. Kilosu ve aylık kilo alımıda normaldi. Geceleri 2-3 kez uyanıyordu ve emiyordu. Gece emmede sorunumuz yoktu ve gündüz emmiyordu uyanıkken! Bazen uyuturken yine emiyordu ve ilginç o ki sadece uyanıkken emmiyordu! Bir ara gece de emmemeye başlamıştı ve ben gecenin bir yarısı 2-3 kez kalkar süt sağıp biberonla içirirdim. Tabi emmeyi reddetmeye başladığı sıralarda sütüm de her sağmada azalır olmuştu.

Gündüz 1-2 kez mama veriyordum ve ilk başta emzirmeyi deniyor, reddettiği zaman sütümü sağıp biberonla içiriyordum. Gece mama vermiyordum sadece gündüz. Bazen sütüm yeterli olup vermediğim de oluyordu. 2-3 saatte bir sütümü muhakkak sağıp buzdolabında muhafaza ediyordum. Ta ki işe başlayana kadar!

İşe başlayınca, geceleri emziriyor, reddedince sütümü sağıp biberonla veriyordum. Kızımı anneme bırakmadan önce, kızım sabah uyuyorken emziriyordum. İşyerinde sütümü 3 saatte bir sağıyordum. İlk başta iki göğüsten 250-300cc kadar çıkıyordu. Süt saklama kaplarına koyarak buzdolabında muhafaza ediyordum. İş çıkışı annemlere gelip sütleri bırakıyordum. Ertesi gün ise annem bu sütleri kızıma içiriyordu.

Annem kızımı; anne sütü-aptamil-anne sütü-aptamil... şeklinde beslemeye başladı. İş çıkışı geldiğimde kızım uuyor oluyordu ve ben emziriyordum. Bu şekilde kızım 7.5 ay olana kadar devam etti. Daha sonra gece de emmemeye başladı. Derken sütümde azalma başladı. Emmediği için pompada sütü tam boşaltmıyordu. Derken süt tamamen bitti. Böylece 7.5 ay anne sütü almış oldu.

Günde 2.5-3 litre su içiyordum. İşe başlayınca sütümde azalma olunca humana still tee kullandım, biraz olsun faydası olmuştu.

Marul da sütü artırıyor. Özellikle sütlü tatlılar da. Ama en önemlisi stresten uzak durulmalı!

Belki de;

- Doğumdan sonra yaşadığım stresli günler nedeniyle bebeğim emmedi.
- Emziğe alışınca emmedi.
- İştahsız olduğu için emmedi.
- Biberona alıştığı için emmedi.

Bunlar benim düşüncelerim. Kimi bebekler hem anne sütü hem mama ile besleniyor ve emmeyi reddetmiyor.

Eğer çalışmasaydım;

Ne emzik, ne biberon, ne de mama verirdim. Belki de bir kaç hafta sabırlı olup bunları yapmasaydım belki de emmeye devam ederdi.

Bir arkadaşımın da bebeği emmeyi reddetmiş ve bir süre sonra tekrar emmeye başlamıştı.

Son olarakta, her bebek bir olmuyor ve hepsi aynı şeyi yapmıyor. Bebeğin aç kaldığı ve doymadığı da aylık kilo alımından belli olur! Eğer ilk aylar 600gr'dan az alıyorsa ve ayına göre kilosu düşükse doktorun da önerisiyle mamaya başlanılmalı. Tabi emzirmeden de asla vazgeçilmemeli diye düşünüyorum. Ben emmediği sıralarda çok strese giriyordum, bu bebeğe de yansıyordu ve bu defa hiç emmiyordu.

Bol sütlü günler diliyorum, inşallah bebeğin tekrar emmeye başlar.

Ö z G ü
  • Tüm gönderiler : 1452
  • Bölge: eski ogltkn :o))
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 10:11:06

size sormak istedigim, anne sütü ile beslenen bebegin bir ögünde ortalama icmesi gereken yaklasik süt ne kadar? Simdiye kadar ortalama 70cc iciyordu ve bu ona hemen hemen 3 saat yetiyordu....gerci bana az geliyor ama aglamadigi icin yetiyor diye düsündüm....doktorumuza sordum, cevabi kilosu tam normal üsteleme acikinca nasilsa bunu aglayarak belli edecektir dedi.

öncelikle içinizi rahat tutun lütfen...Eğer ağlamıyorsa, ve en önemliside dr.unuzun "kilo alımı normal" yorumu üzerine 70cc az gelmesin gözünüze. Bu yüzden de aşağıdaki, ve benzeri yorumları  dikkate almayın lütfen. Ben oğlumu 3,5 aylıkken bırakıp, iş hayatıma geri döndüm...ve ortalama 70-80 cc süt tüketiyordu her öğününde...Ve nedense kimilerine göre çok çok az olan bu tüketime rağmen kilo alımı 1 kg'nun üstünde oluyordu her ay

Siz, mama takviyesine başlamadan önce kilo alımıyla ilgili doktorunuzla bir görüşün bence...1 haftalık bir kilo alımı takibi yapabilirsiniz mesela. Böylelikle ileride, belkide de sütüm yetiyordu ama ben gereksiz yere mamaya başladım gibi bir düşünceye de girmemiş olursunuz

Sütünüz bol olsun

bebeklerizi aşağı yukarı aynı doğumlu sanırım.vermiş olduğunuz süt bence çok çok az .benim oğlum her öğününde yaklaşık 150 cc mama yanında da anne sütü emiyo yani yaklaşık 200-220 cc besin alıyor.

secilöz
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 10:44:34

dün gece merak ettim ve gece saat 03.30 sagdim...ve sadece 25cc geldi

Orjinalden alıntı: Cesminaz

ben çok çok az tabirimi 25 cc beslenme miktarı için kullandım.dikkatiniz çekerse arkadaş 70 cc içiyordum ama en son 25 cc sütüm oldu sadece yazmış.25 cc süt yeni doğan bebeğe bile az gelir. yani şu an o kadar bile sütünün olmadığından bahsetmiş.ayrıca kilosu normal demiş sütü azaldıktan sonraki kilo alımı  hakında bişey söylememiş.25 cc sütle beslenecek olan bir bebek nasıl ayda 1 kg alır onu benim kafam almadı kusura bakmayın.
ayrıca benim tavsiye ettğim beslenme seçeneklerini bizim de doktorumuz önerdi kafamdan uyudurup yazmıyorum heralde.
<mesaj tarafından düzenlendi secilöz on 25.12.2008 10:51:13>

secilöz
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 10:46:48
bu arada bebeğinizin kilosunu yazar mısın acaba merak ettim

Ö z G ü
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 11:10:03

Orjinalden alıntı: secilöz

dün gece merak ettim ve gece saat 03.30 sagdim...ve sadece 25cc geldi

ben çok çok az tabirimi 25 cc beslenme miktarı için kullandım.dikkatiniz çekerse arkadaş 70 cc içiyordum ama en son 25 cc sütüm oldu sadece yazmış.25 cc süt yeni doğan bebeğe bile az gelir.diyor yani şu an o kadar bile sütünün olmadığından bahsetmiş.ayrıca kilosu normal demiş sütü azaldıktan sonraki kilo alımı  hakında bişey söylememiş.25 cc sütle beslenecek olan bir bebek nasıl ayda 1 kg alır onu benim kafam almadı kusura bakmayın.

inanın ben neyi, ne demek isteyerek yazdığınızı anlamadım mesajınızdan, daha açık ve net cümleler kurarak kendinizi ifade edebilirseniz, sanırım bu konuyu konuşabiliriz....

cünkü benim değindiğim nokta ;
doktoru "kilosu normal" (ki bu "kilo alımı normal" demektir, çünkü kilo alımı normal olmayan bir bebek ideal kiloda olamaz) derken sizin burdan bebeğin içtiği miktara yorum yazmanız...Mesajınızı alıntılayıp, yorum yazmamda kızacak sinirlenecek bir şey yok.

Sadece demek istediğim, bir anne son derece çaresiz bir şekilde, bilgi ve deneyim yardımı talep ederken, keşke benim gibi bebeğini sadece anne sütüyle (sağarak / emzirerek) beslemiş olan anneler deneyimlerini yazsalar ve yol gösterici olsalar

Kafanızın alamayacağı bir şey daha yazayım o zaman....Zamanında forumda değişik başlıklara da yazmıştım hatta...Ararsınız bulursunuz.Benim bebeğim maksimum 7-8 dk emerdi, 10 dk olduğu cok nadirdi ve tek göğüsümü emerdi...2. göğüsü teklif ettiğimde almazdı...oysa dokturumuz da dahil her yerde, ve bu forumda okuduğum bebeği 30-40 dk emzirmek gerektiğiydi...Aylarca, önümde koyduğum masa saatine baka baka, dakikaları hesaplayarak emzirdim bebeğimi...her kontrole gidişimizde ellerim ayaklarım titreyerek giderdim...Az emiyor, ya kilo almamış olursa. Ve her seferinde, şükürler olsun ki yanılmış olmanın verdiği mutluluka çıktım muayenehaneden. Kısacası seçil hanım...sizin bebeğiniz 150cc mama + 70 cc anne sütü alıyor , ve bu beslenmeyle kilo alımı diye, diğer bebeklerin de aynı beslenmeleri gerekmiyor aynı kilo alımı için. Hani "sütün yarıyor" derler ya o hesaptı benimki 
<mesaj tarafından düzenlendi Ö z G ü on 25.12.2008 11:15:44>

secilöz
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 12:23:29
konuyu karşılıklı atışma haline dönüştürmek istemiyorum ama bazı şeylere açıklık getirme ihtiyacı hissediyorum
bir bebek 7-8 dakika emebilir mühim olan kaç dak.emdiği değil ne kadar sıklıkla emdiğidir bence.günde 10 kere 7-8 dak emzirmek var günde 3 kere emzirmek var.tabi ki sütün yaraması da anneden anneye değişir.ama şuan da bahsedilen bebek 4. ayını doldurmuş bebek yani 10 dak emi,p 3 -4 saat aralıksız uyuyan bir bebekten bahsedilmyor.4.aydan sonra bebeklerin harekletleri gündüz uyku sıklığı ve süresi azaldığı için açlık durumu da daha fazla oluyor.
tabi ki ben de her annenin her uzmanın savunduğu öncelikle anne sütü görüşünü savunuyorum çünkü ben de bir anneyim üstelik bilinçli bir anne olduğumu düşünüyorum.
ayrıca bu başlıkta anne sütünün azladığından da bahsediyor .bu da çok normal sizin de bahsettiğiniz gibi sütün yaraması anneden anneye değişen bir durumken sütün çokluğu da anneden anneye değişen bir durumdur.pompayla göğsünü çalıştırmasına rağmen sütte azalma olduğundan bahsetmiş bu da demek oluyor ki daha fazla beslenme gereksinimi içine girecek bir bebek ve onu besleyecek sütte azalma söz konusu.bebeğin ağlamdığından bahsedilmiş fakat daha önce gece uykusunu daha az bölmesine rağmen gecede 5 kere uyandığından bahsedilmiş bu da demek oluyor ki bebek acıktığı için uyanıyor.
ben buna benzer durumu kendim de yaşadığım için doktorumun da tavsiyelerinden ve bebeğimden örnek vererek fikir vermek istedim.sonuçta ben böyle yazdım diye harfiyen her yazdığım uygulanacak değil.herkeseni bir doktoru var.söz konusu çocuklarımız olduğunda daha da önem veriyoruz hekim kontrolüne.ben sadece bu durumun normal olduğunu ve buna maruz kalan tek annein başlığı açan arkadaş olmadığını yazdım.sizin de belirttiğiniz gibi benim bebeğim 200 cc besleniyor diye herkesin bebeği 200 cc beslenince olumlu olacak diye birşey yok.tıpkı 70-80 cc beslenip herkesin bebeğinin de ayda 1 kg alamayacağı gibi.ya da yol gösterme kavramının da kişiden kişiye değişeceği gibi!deneyim vardım talebinden bahsetmişsiniz sadece anne sütü veren anne mi deneyim sahibi oluyo.bend e hala bebeğimi emziroyurm ve anne sütü veriyoruym ama yetersiz görüldüğü için mama vermek zorunda kaldık zevkimden değil yani.

Nilay&Yiğit
  • Tüm gönderiler : 3504
  • Bölge: İstanbul
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 12:55:57
sütün salgılanması ve artması bebeğinizin emmesiyle beraber süt hormonlarının uyarılmasını sağlayarak oluşur. ve dolayısıyla pompa bebeğinizin emmesi kadar etki yaratmayacaktır. ve siz emmiyor diye stresli yaklaştıkça bebeğiniz memeden daha çok soğur, annenin tedirginliği bebek tarafından hissedilir.
bence biraz rahat, güvenli ve ısrarcı olun emzirme konusunda. bebekler zaman zaman emmeyi reddetme dönemlerine girebiliyorlar. emzirebildiğiniz kadar ve sıklıkta emzirin ki sütünüz tekrar artsın.
ve arkadaşlarımında dediği gibi anne sütünü arttırıcı doğal şeyler kullanabilirsiniz.

başarılar.

Ö z G ü
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 13:10:15
seçil hanım,
okuyorum okuyorum....ve konunun her köşesinden tuttuğunuzu ama konunun merkezine bi türlü gidemediğinizi görüyorum...

aşağıda yazdığınız gibi, her bebek ayrıdır...her bebeğin kilo alımı, beslenmesi, uyuması, gece kalkış sıklığı (açlık veya anneyi yanında hissetme talebi) değişiklik gösterir....

bu yüzden yorum yazarken "bence çok çok az " demek yerine, bilgili bir anne olarak, "doktorunuzun gözetiminde haftalık kilo kontrolü yaparak, sütünüz gerçekten yetmiyorsa, ancak ozaman formul mamaya başlayın" deyin lütfen !! Çünkü kabul edin doğrusu bu

Bu arada siz ek gıdaya bile başlamışsınız...Unutmayın dünya sağlık örgütü ilk 6 ay sadece anne sütü, anne sütü yetersizse formul mama + anne sütü önermekte..ek gıdalara 6. aydan sonra başlanır aklınızda olsun

Orjinalden alıntı: secilöz
sizin de belirttiğiniz gibi benim bebeğim 200 cc besleniyor diye herkesin bebeği 200 cc beslenince olumlu olacak diye birşey yok.tıpkı 70-80 cc beslenip herkesin bebeğinin de ayda 1 kg alamayacağı gibi.ya da yol gösterme kavramının da kişiden kişiye değişeceği gibi!

edit :

çeşminaz hanım,
yazacaktım unuttum...forumda eda2006 nickli bir arkadaşımız var... onun açtığı bir sayfa vardı,bulursam linkini ekleyeyim. Oğlu hiç emmediği halde,yaklaşık 2 yaşına kadar kendi sütünü verdi oğluna...Sağarak..Sütünüzü arttırmada, onun deneyimlerinden faydalanabileceğinizi düşünüyorum. Siz sonuna kadar emzirmeye çalışın, olmadı sağarak verirsiniz sütünüzü

işte linki buldum ;

http://www.bebek.com/BebekNETForum/tm.aspx?m=1472350

<mesaj tarafından düzenlendi Ö z G ü on 25.12.2008 13:16:44>

Nilay&Yiğit
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 15:03:15
o arkadaşın yazısını bende okudum ve çok takdir ettim.
ben süt sağıp vermeye başladığımda sütüm iyice azalmıştı, çünkü epey direttim emsin diye ama emmediğinde sütüm otomatik olarak azaldı. ve sağmaya kalkınca da çok zorlandım çünkü günde 30 cc çıkıyordu.

6 ayı zar zor tamamladık anne sütüyle, tek teselli bu

Ö z G ü
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 15:20:38
Aynen Nilay,ben de edayı (ismi sanırım fulya) cok takdir ettim her zaman.....Ve süt sağdığım dönemde bana çok yardımı oldu...Umarım bir cok anneye daha olur

Nilay&Yiğit
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 15:39:12
aslında sütümüzün verimini bizim psikolojimizde çok etkiliyor, ben bunu birebir kendimde gözlemledim.
çünkü neden emmiyor veya neden azaldı diye kafama takıpta moralimi bozduğumda bebeğim dahada uzaklaştı ve sütümde azaldı. ilk başlardan fışkıran süt zorla sıkarak azar azar gelmeye başladı.

bu yüzden tavsiyem emziren annelere stresten uzak durun. bebeğinize odaklanın.

hasanefe
  • Tüm gönderiler : 162
  • Bölge: İstanbul/Avrupa yakası
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 16:48:13
merhaba,
Dr.Ender Saraç sütü artırmak için alkolsüz birayı tavsiye etmişti.....
Efe 05/02/2006
Gül 13/02/1971

Nilay&Yiğit
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 17:00:44

Orjinalden alıntı: hasanefe

merhaba,

aman yanlış anlaşılmasın, light değil kesinlikle, alkol olmayandan. bazı enerji içeceği yapan firmaların sattıklarını duymuştum.

etkisini bilemicem ama

My Angel..
  • Tüm gönderiler : 9781
  • Bölge: Özlem :)
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 17:11:56

Orjinalden alıntı: Nilay&Yiğit

merhaba,

aman yanlış anlaşılmasın, light değil kesinlikle, alkol olmayandan. bazı enerji içeceği yapan firmaların sattıklarını duymuştum.

etkisini bilemicem ama

Selamlar..Malum anne sütünü arttırmak için yapmadığım şey kalmadı..İlk zamanlar tatlı ve yemeğe yumuldum ama kilo aldırmaktan başka bi işe yaramadı ne yazık ki ..Humana Steel Tee denedim,rezene içtim..En son da,malt içecekleri var onlardan içtim..Ben çok bişey farkedemedim ama diğer anneleri bilemiyorum tabii..Enerji içeceklerinde de çok miktarda şeker var,dikkatli olun ..Örnek,Maltana,Vitamalt v.s.

AY PARÇAM HOŞGELDİN DÜNYAMIZA,
ALLAH'IM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN...

Ilke Duru
  • Tüm gönderiler : 2057
  • Bölge: İstanbul- Avrupa
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 18:25:05

Orjinalden alıntı: My Angel..

Orjinalden alıntı: Nilay&Yiğit

merhaba,

etkisini bilemicem ama

Selamlar..Malum anne sütünü arttırmak için yapmadığım şey kalmadı..İlk zamanlar tatlı ve yemeğe yumuldum ama kilo aldırmaktan başka bi işe yaramadı ne yazık ki ..Humana Steel Tee denedim,rezene içtim..En son da,malt içecekleri var onlardan içtim..Ben çok bişey farkedemedim ama diğer anneleri bilemiyorum tabii..Enerji içeceklerinde de çok miktarda şeker var,dikkatli olun ..Örnek,Maltana,Vitamalt v.s.

bunları bende yapıyorum,,
ve yemeye de başladım tatlı tuzu ne bulursam
ama sanki benimki biraz farketti ama basküle çıkmaya korkuyorum

Binlerce Şükürler Olsun...

babyh23
  • Tüm gönderiler : 1570
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 25.12.2008 20:06:39
forumun birçok sayfasında bunu yazdım.okumuş olan arkadaşların affına sığınarak tekrar yazıyorum

lohusa şerbetini şiddetle tavsiye ederim sütü arttırmak için.bebeğimin mevlüdünde tadını çok beğendiğimden birkaç bardak içmiştim ve o gece uykumdan sırılsıklam şekilde uyandım.üstüm sırtım hatta çarşaf bile süt içindeydi.hiç abartmıyorum üstümü sıkabildim o derece süt sızmıştı.patlayacak gibiydim hemen uyuyan oğlumu uyandırıp emzirdim.bu yüzden bu şerbetim mucize olduğuna inanıyorum.amcamın kızına da tavsiye etmiştim.o da 6 ayı tamamlayamayacağını düşünüyordu.günde 2-3 bardak içerek çok şükür sıkıntı yaşamadı

aktarlarda kolayca bulabilirsiniz bu şerbeti.kalıp halinde satılıyor kendiniz eritiyorsunuz.tadıda tarçınlı akide şekeri gibi.ben çok sevmiştim.şimdi oğlumu emzirmeden kestim ve hala bi miktar süt var göğüslerimde.çoğalacağından korkmasam yine alıp içeceğim.

senempeh
  • Tüm gönderiler : 6120
  • Bölge: T.dağ/Çorlu
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 26.12.2008 09:17:40
Arkadaşlar bildiğim kadarıyla tatlı ve tuzluyu tavsiye etmelerinin sebebi susamanız için..Yani ne kadar tatlı tuzlu yerseniz o kadar susarsınız ve ne kadar su içerseniz o kadar sütünüz olur...Yani aslında anne sütünü arttırmak için en büyük şart bol bol sıvı tüketmek...Su, şekersiz hoşaf v.b
İlkay' ın dediği lohusa şerbetinin tadını bende çok sevmiştim...Birde benim sihirli içeceğim VİTAMALT dı...eczanelerde satılıyor...Aç karınla içmek lazım çünkü mayalı içecek olduğu için kilo yapıyor tok karınla içince...Ama müthiş etkisi var süte...Tabii bir şişe vitamalt içince hemen sütünüzün artmasını beklemeyin..her gün bir şişe içeceksiniz ve etkisini bir haftada görmeye başlayacaksınız....internette e-bebekte de vardı satışı bir ara sanırım...soğuk soğuk içince daha lezzetli...
...sık sık emzirin ya da sağın...Bol bol dinlenin ve asla sıkıntı yapmayın....Bol sütlü günler...

Ilke Duru
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 26.12.2008 20:10:52

Orjinalden alıntı: babyh23

forumun birçok sayfasında bunu yazdım.okumuş olan arkadaşların affına sığınarak tekrar yazıyorum

lohusa şerbetini şiddetle tavsiye ederim sütü arttırmak için.bebeğimin mevlüdünde tadını çok beğendiğimden birkaç bardak içmiştim ve o gece uykumdan sırılsıklam şekilde uyandım.üstüm sırtım hatta çarşaf bile süt içindeydi.hiç abartmıyorum üstümü sıkabildim o derece süt sızmıştı.patlayacak gibiydim hemen uyuyan oğlumu uyandırıp emzirdim.bu yüzden bu şerbetim mucize olduğuna inanıyorum.amcamın kızına da tavsiye etmiştim.o da 6 ayı tamamlayamayacağını düşünüyordu.günde 2-3 bardak içerek çok şükür sıkıntı yaşamadı

aktarlarda kolayca bulabilirsiniz bu şerbeti.kalıp halinde satılıyor kendiniz eritiyorsunuz.tadıda tarçınlı akide şekeri gibi.ben çok sevmiştim.şimdi oğlumu emzirmeden kestim ve hala bi miktar süt var göğüslerimde.çoğalacağından korkmasam yine alıp içeceğim.

bunu daha öncede okumuştum,
acaba herkeste aynı işi görüyormu?
gerçi benim yediğim tatlının helvanın hesabı yok
ne güzel zayıflıyordum 1,5 kilo almışım
olmadı öle sırf su komposto ile süt,
olanda yaramadı kuzuma kilo alışı iyi değil malesef,
bu lohusa şerbeti çokmu kalorili bişiy,
acaba tatlıyı kessemde sadece onu içsem nasıl olur
ay kendi kendime konuşıyor gibi hissettim kendimi

TAVŞANCIK
  • Tüm gönderiler : 6040
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 27.12.2008 00:27:32
Çeşminaz, ilkönce sakin ol demek istiyorum..Herkes elinden geleni yapmalı ama süt olmayınca da olmuyor.Bazı bebeklerin de kısmeti böyle demek lazım.Mama ile doğduğu günden beri beslenenler var,bu kadar da dert etme..Ama tabii ki elinden geleni yap,olmuyorsa da kendini yiyip bitirme..zaten 4.5 aylık olmuş..

Ben doğduğu günden beri sağıyorum ve bir kere bile emmedi..Minicik plastik kadehler vermişlerdi yoğun bakımda iken bize..ilk bir kaç ay bunun içine 5 cc koyarak ağzına dayayıp içirdik.toğlam 80-100 içtiğini ve bunu 5 er cc halinde vermenin zorluğunu düşün.ama yine de kaşıktan iyidir bence...

Haa bir de kaç cc içse iyi demişsin.Anne sütü söz konusu olunca miktarı düşünme..aldığı kiloyu önemse.Çünkü bür annenin sütü yağlıdır az da emse kilo aldırır.Diğerininki çok suludur,bol bol gelir gibi görünür ama çocuk aç kalır.Her annenin sütü farklı.

Bol sulu gıdalar tüketmek süt miktarını arttırıyor evet,ama bakalım kaliteini de arttırıyor mu?Besleyiciliği de artıyor mu?Benim şahsi fikrim,aldığımız gıdalar ne kadr kuvvetliyse süt o kadar besleyici oluyor.

Şimdilerde sağmayı azalttım artık,bir süre sonra bırakmayı düşünüyorum.Nasıl olsa meme emmediği için psikolojik etkisi zaten yok.Eh normal yemekleri de artık yiyor..

Gle güle büyütün bebeğinizi..İnşallah gönlünüzce olsun herşey.

My Angel..
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 27.12.2008 10:31:11

Orjinalden alıntı: İlke Duru

Selam İlke..Evet ben de daha önce arkadaşımızın yazdığı mesajı okumuştum ama unuttum sonradan..Bir alıp denemek de fayda var..Doğumdan önce,burada bir aktarda görmüştüm..Gidip alayım bari ..

Ilke Duru
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 27.12.2008 11:04:58

Selam İlke..Evet ben de daha önce arkadaşımızın yazdığı mesajı okumuştum ama unuttum sonradan..Bir alıp denemek de fayda var..Doğumdan önce,burada bir aktarda görmüştüm..Gidip alayım bari ..

evet ya kesinlikle denemek lazım canımcım,
neler denedik bunu mu yapamıcaz,
ben 100 kilo olurum artık

My Angel..
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 27.12.2008 11:15:09

Ayyy ..Valla genel kanım,ne yaparsan yap,sütün önemli miktarlarda artmadığı yönünde..Beeelki biraz..Onu farkettim,yağı mağlı yemek yiyince,sanki biraz daha artıyor..Tabii yanında içecek,su falan da içiyorsun..Ama hakkaten de sütün miktarından çok,besleyiciliği önemli..O ilk haftalar,doktora sütüm var epey dediğimde,"süt olabilir ama,içeriği de önemli" demişti ..Kalitesi de mühim yani..Doyurucu olması..O yüzden kilo alamıyor bizim bebeler..Ben de baktım aldım başımı gidiyorum,yemeği de kestim,tatlıyı da ..Birşey değişmiyor çünkü..

Ilke Duru
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 27.12.2008 11:23:12

Ayyy ..Valla genel kanım,ne yaparsan yap,sütün önemli miktarlarda artmadığı yönünde..Beeelki biraz..Onu farkettim,yağı mağlı yemek yiyince,sanki biraz daha artıyor..Tabii yanında içecek,su falan da içiyorsun..Ama hakkaten de sütün miktarından çok,besleyiciliği önemli..O ilk haftalar,doktora sütüm var epey dediğimde,"süt olabilir ama,içeriği de önemli" demişti ..Kalitesi de mühim yani..Doyurucu olması..O yüzden kilo alamıyor bizim bebeler..Ben de baktım aldım başımı gidiyorum,yemeği de kestim,tatlıyı da ..Birşey değişmiyor çünkü..

Allah yardımcımız olsun,
Tavşancığında dediği gibi nasiiplerinde ne varsa o

Cesminaz
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 29.12.2008 00:11:21
selam arkadaslar, öncellikle hepinize birer birer tesekkür etmek istiyorum.
gercekten son iki aydir Oglum bana cok cektiriyor...anne sütü almak istememe konusunda. iyikide bu siteye üye olmusum diyorum...deneyimlerimizi ve fikirlerimizi paylasmamiz cok güzel...minik kuzularimizi burada hep birlikte büyütüyoruz diyebilirim herhalde
size dün yasadiklarimi kisaca anlatmak istiyorum. Mete Berk uyandi, hemen uyku sersemi emzireyim dedim ama istemedi aradan bir saat gecti tekrar denedim, yine istemedi, yine bir saat gecti 3 dakika falan emdi. neyse biraz daha bekleyeyim nasilsa acikacak dedim...1 saat daha gecti ve yine denedim...sonuc hüsran. bende gittim sagdim sütümü ve biberonla vereyim dedim, yine icmek istemedi...allah sizi inandirsin biberonun ucunu SIKTIRARAK zar zor 60 cc icirdim...cildiracaktim 1 defa bile cekmedi cünkü. artik ben üzüntüden bittim bu bebek hic mi?aclik hissini bilmiyor diye. cünkü saat ögleyi gecmisti 14.00 falandi ve 3dk emdigiyle duruyordu kalktigindan beri ve gecede coz az emdi. inanirmisiniz hem agliyor hem icirmeye calisiyordum...bir anne olarak cok üzücü bir durum. neyse derken derken Oglumu bir tartayim dedim, birde baktim ki neredeyse 200gr vermis zaten neredeyse 1 aydir kiloda almiyor. iste o an yikildim zaten kac zamandir zorla iciriyorum, ona ragmen kilo vermis. Su anda neredeyse 5 aylik olacak ve kilosu 6500gr. Hemen eczaneye gititm, Secil Hanimin Doktorununda tavsiye ettigi pirincli devam sütlü kasik mamalarindan (Milupa) aldim ve biraz yedirdim, bugün aksam yine biraz verdim. yarin sabahda ilk isim doktorumuzu arayacagim ve durumu anlatacagim...tabiiki bende 6 ay sadece anne sütünden baska hic birsey vermek hatta tattirmak bile istemezdim...ama su anki durum farkli, zaten sütümde az, demekki yaramyorda, yoksa kilo vermezdi diye düsünüyorum....Tabbiki bende su söze katiliyorum her anne farkli sütüde farkli bebekleride farkli...Bakalim doktormuz ek gidaya gecis ile ilgili ne söyleyecek... veya ne tavsiye edecek. Devam Sütü ile takviyeyide düsündüm ama, anne sütünü bile icmiyor ki onu icsin...zaten Biberonda kullanmiyor...neyi nasil yedirecegimi nasil icirecegimi sastim kaldim.
Bu arada bahsettiginiz Vitamin icecegindede aldim dün eczaneden ismi jemalt 13 vitamin 13 mineral var icinde, insallah sütüm cogalir ve en önemlisi ogluma yarar.
tavsiye icin sagolun. Rezene yemeye ve Rezene ve Ilhamur Cayi icmeye ve en önemlisi günde 3 litre su tüketmeye devam...
<mesaj tarafından düzenlendi Cesminaz on 29.12.2008 01:18:15>

My Angel..
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 29.12.2008 11:30:06
   Günaydın Havva'cım..Yazdıklarını çok üzülerek okudum valla..Tabii moralini bozma demek boş biliyorum ama,en azından olan sütünden de olma bari ..Biz de ilk başlarda kilo problemi yaşadık..Sonra üst üste iki hafta yeterli kiloyu alamayınca,doktorumuz mama tavsiyesinde bulundu..Ben de şimdi önce emziriyorum,sonra mama veriyorum..Yani mamaya 3 haftalıkken başladık biz ..Sütüm fazla değil..4-5 saatte anca 60-90 cc çıkıyor..E artık 4 ay bitmek üzere,git gide daha da yetersiz gelecek bu süt ona..İşte mama takviyesi alıyoruz ne yapalım ..Gelecek ay da,ek besinlere geçecekmişiz..

Allah sabır versin diyim sana..Çok zor biliyorum..Ama inşallah sütün çoğalır ve oğluşunda emmeye başlar..

Cesminaz
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA??????(PAMUKCUK) - 30.12.2008 23:24:59
iyi ak$amlar arkada$lar...dün doktorumuzu aradim ve bugün oglumu doktora götürdüm, bu seferde basimiza PAMUKCUK diye bir$ey cikti.
Doktor Hanim, Jel verdi günde 4 defa agzina sürecek mi$iz.
Bir an evvel gecmesi icin ne yapmam gerek? Bu konuda bilgisi yada Bebi$i böyle bir hastalikla karsila$an varmi aramizda? nasil gecti? ne uyguladiniz yazarsaniz sevinirim.
Birde bu hastalik ne kadar sürede gecer acaba? umarim ciddi bir$ey degildir.
<mesaj tarafından düzenlendi Cesminaz on 30.12.2008 23:26:08>

secilöz
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA??????(PAMUKCUK) - 30.12.2008 23:29:22
çok şükür benim oğlum olmadı ama pamukçuk olmuş pek çok bebek gördüm.genelde bebişlerde olan bir rahatsızlık dr.a gittiyseniz endişelenme bence.geçmiş olsun

sadengk
  • Tüm gönderiler : 7735
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA??????(PAMUKCUK) - 31.12.2008 11:55:25

iyi ak$amlar arkada$lar...dün doktorumuzu aradim ve bugün oglumu doktora götürdüm, bu seferde basimiza PAMUKCUK diye bir$ey cikti.
Doktor Hanim, Jel verdi günde 4 defa agzina sürecek mi$iz.
Bir an evvel gecmesi icin ne yapmam gerek? Bu konuda bilgisi yada Bebi$i böyle bir hastalikla karsila$an varmi aramizda? nasil gecti? ne uyguladiniz yazarsaniz sevinirim.
Birde bu hastalik ne kadar sürede gecer acaba? umarim ciddi bir$ey degildir.

Ciddi birşey değil endişelenmeyin anne sütü alan bebeklerde sık görülür,karbonatlı su ile temiz bir tülbentle silin

babyh23
  • Tüm gönderiler : 1570
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 03.01.2009 21:14:00

evet arkadaşlar bir deneyin dediğim gibi bende çok işe yaradı ve amcamın kızında da aynı şekilde.belki sizlerde de yarar.kayınvalidem ona anlattığımda sütüm çoğaldı diye adı ondan lohusa şerbeti zaten demişti.

ben göğüslerime lansinoh krem sürüyordum çatlamaması için o krem pamukçuk oluşmasını engelliyor aynı zamanda.silmeden emziriyorsunuz bebeğinizi.o yüzden hiç olmadı oğlumda.bilgi olsun diye yazdım bunu.oluşmaması için yani.ama oluşmuş pamukçuğunda arkadaşların dediği gibi ciddi bişey olmadığını biliyorum.karbonatlı suyu bende duymuştum ve eve almıştım önlem olarak bulunsun diye
<mesaj tarafından düzenlendi babyh23 on 03.01.2009 21:17:14>

irmakyagmur
  • Tüm gönderiler : 8319
  • Bölge: İSTANBUL
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 04.01.2009 20:58:07
Benim sol göğsümden az süt geldiğinden oğlum emmek istemiyordu, pompayla 1-2 günde bu sorunu aşmış bulunuyorum. Artık solu da alıyor... Sütü arttırmak için ise lohusa şerbeti, üzüm hoşafı, bol bol su, tatlı falan tüketiyorum. Bir de annemin arkadaşı un kurabiyesi sütü çoğaltır dedi, sağolsun yapmış getirmiş. Sütüm gerçekten bollaştı maşallah. İnşallah senin de sütün artar canım.

KUNTIKI
  • Tüm gönderiler : 10128
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 04.01.2009 23:46:57
BEN TAHİN HELVASINI ÖNERİYORUM ARKADAŞLAR TAHİN HELVASI BAYA Bİ ARTTIRIYOR

eda2006
  • Tüm gönderiler : 1889
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 05.01.2009 16:24:54
merhaba süt sağma konusunda açmış olduğum formu gördünüz mü bilemiyorum. Besleme zorluğu olan çocukla uğraşmak zor. Tma 20,5 ay boyunca sağıp verdim sütümü. İsyan ederdim milletin bebeği cuk cuk emiyor benimki sağdığımı bile içmiyor diye. Tavsiyelerim
biberonu uykusunda vermeyi deneyiniz.
damaklı biberonsa almıyor olabilir. Benimki kiraz uçluları aldı marka ile alakalı değil ama kauçuk yada slikon tercihi ve uç tercihi değişebilir
pamukcuk nedeniyle emmiyor olabilir doktorunuzun tavsiye ettiği jeli kullanın. ayrıca 1 fincan kaynamış ılık suya 1 çay kaşığı karbonat atıp karıştırınız. temiz bir tülbenti bu suyla ıslatıp ağzındaki beyazlar çıkana kadatr siliniz. kanayabilir hiç sorun değil. geçene kadar arada tekraralamanız gerekiyor.
sağdımda sütüm azaldı psikolajisinden kurtulun ben bunu birebir tecrübe ettiğim için sadece şunu söyleyeyim düzenli sağmaz ve iyice boşaltmazsanız azalacaktır. sağarken sadece makinenin çekmesini beklemeyin elinizle sütün akış yönüne göre sıkınız.
biberon almıyorsa sütünüzü bir fincan yada enjektörlede verebilirsiniz.
kucağımda oğlum saatlerce o kapı kolu senin bu pencere benim dolaştırırdım sütü bitireyim diye şimdi 2,5 yaşında istemediği birşeyi asla yemiyor acıkmışsa gidip dolabı karıştırıyor ağzına uyanı alıp yiyor. ısrar işe yaramıyor çeşit sorunu yaşıyoruz.
kilo ilk 3 ay hızlı alır ama 4. aydan sonra 500-600 gr civarı ancak alır. zayıflamış olması sıkıntı tabi. tecrübelerimi aşağıdaki sayfada bulabilirsiniz.
http://www.bebek.com/bebeknetforum/tm.aspx?m=1472350&mpage=1

Pinar-
  • Tüm gönderiler : 180
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 06.01.2009 10:29:35
süt konusunda herkes farklı şeyler yaşıyor ama eğer bebeğinizin kilosu iyiyse kendisi sadece 5 dk emiyor doymuyor diye düşünmeyin. Benim oğlum kesinlikle sağılmış dondurulmuş süt emmedi. Ben de 6 ay boyunca evdeydim, sadece 3-4 saatte bir 5 er dk emiyordu. Zaten ben sütü sağmaya kalksam çok az süt çıkıyordu, ama bebekler emince sağdımızdan çok daha fazla getiriyorlar. Onların tekniği daha farklı, bu konuda iyice uzmanlar :) 6.aydan sonra da işten eve geldiğimde emiyordu, gündüze ek gıdaları koymuştuk gece de anne sütüyle devam ettik 1 yaşına kadar.

Bana doktorumun söylediği sütün bol olduğu için 5 dk da doğuyor, eğer sütün az olsaydı yarım saat emmeye çalışırdı şeklindeydi... Bir de çok fazla böyle şeyleri kafana takmamaya çalış, insan o dönemde herşeyi biraz fazla büyütüyor kafasında, stres sıkıntı sütün azalmasında çok etkili...

bu arada eğer kilo problemin yoksa şekerpare bana acaip süt yapıyordu...

dilkan58
  • Tüm gönderiler : 6
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 15.01.2009 12:57:14
Merhaba benimde 6 aylık bir oğlum var benimde sütüm azaldı bence yemekle ilgisi yok çünkü bende yiyerek sütümün çoğalacağını düşünerek bolbol yedim şimdi aynaya bakamıyorum 4 aylıkken mamaya başladım ilk başda zorlandım biberon almıyordu şimdide uzaktan görünce ver diye bağırıyor bence mamaya başla ben bebeyime aptamil mama yediriyorum anne sütüne yakın olduğunu öğrenip aldım <SİZE KOLAY GELSİN BEBEYİNİZDE SAĞLIKLA NİCE YAŞLARA>

marlasinger
  • Tüm gönderiler : 950
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 26.01.2009 23:57:07
Bende oğlum ilk doğduğunda sütüm olur mu acaba diye hiç düşünmdim benim için hep sütüm vardı ve oğluma ilk 6 ay sadece annesütü verecektim.
Etraftan gelen aç bu çocuk sütün yetmiyo galiba dediklerinde maşallah kilo alımı çok iyi doyuyo diyodum.Bu söylenenlerin hepsine kulaklarımı tıkadım.
Duyduğum ve okuduğum herşeyi denedim.(rezene,still tea,vitamalt,enerji içecekleri,susam,mayalı yiyecekler,bol bol su,bira mayası hapı)Açıkçası bunlarda pek işe yaradımı anlamadım en önemli şey dinlenmek,bol su içmek,düzenli yemek(aç kalmamak)
Oğlum 11 aylık ve hala emiyo.
<mesaj tarafından düzenlendi marlasinger on 27.01.2009 00:07:06>

yagmurak
  • Tüm gönderiler : 186
Ynt: Anne Sütü AZALIRSA?????? - 15.02.2009 15:07:48
ben kızıma sütüm azaldığı için 4 aylıkken mama vermeye başladım. biberon mamaları bebeğin annesini emmesini zorlaştırıyormuş yani biberonla beslenmek daha kolay olduğu için bebek biberonu tercih edip annesini emmiyormuş. böyle duyduğum için direk kaşık mamalarıyla başladım. şimdi kızım 5,5 aylık mümkün olduğunca emziriyorum doymadığında mama veriyorum. ama bebek ne kadar emerse süt o kadar çoğalıyor. bence bu konu stres haline getirilmemeli zaten stres de sütün azalmasına neden oluyor...

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 40 of 41