tomografinin bebeğe zararı

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 40 of 63
Yazar Mesaj
ankara81
  • Tüm gönderiler : 5
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
tomografinin bebeğe zararı - 05.05.2009 14:12:29
Sn. Hocam

Benim bebeğim 8,5 aylık ve 3 gün önce yere düştü kafasını çok sert çarpmış  olduğu için kendisine 2 dakika süren bir beyin  tomografisi uygulaması yapıldı. Tomografi sonucu temiz çıktı ama kafama takılan şey acaba tomografinin zararlı ışınlarından beyin gelişimi etkilenirmi ??İlerde bize olumsuz bir sağlık problemi şeklinde geri dönermi bu zararlı ışınlar..??

Bu konuda beni aydınlatyabilirseniz çok sevnirim ..

İyi çalışmalar şimdiden teşekkürler..

Grizabella
  • Tüm gönderiler : 13225
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 05.05.2009 14:37:46
Geçmiş olsun...
Sn.Hocam diyerek kime sordunuz bilmiyorum ama benim merak ettiğim 8,5 aylık bir bebek her an başında birine ihtiyaç duyulduğu halde nasıl düşürülebildi? Ayaklanmış yürüyen koşan bir çocuktan bahsetmiyoruz sonuçta, o her an düşebilir ama küçük bir bebek düşmez, "düşürülür" ya da "düşmesine sebep olunur". Tomografiye gelene dek bunun sorgulamasını kendi içinizde yapın bence. Bakıcısı mı ihmal etti anneannesi babaannesi mi siz mi? Dönebilecek hale gelmiş bir bebeği koltukta oturtup iş yapmaya mı gittiniz, kanepede uyuttunuz çıktınız uyandı düştü mü? Bebekten kim/kimler sorumlu ise, onun için maximum güvenlik koşullarını sağlamak zorundadır. Bu büyük bir ihmal. Bu ihmaliniz bebeğinizin daha küçücükken tomografiye girmesine sebep olmuş ama çok daha kötüsü olabilirdi, Allah korusun beyin kanaması geçirebilirdi, zekası etkilenebilirdi, kalıcı sakatlıklar olabilirdi....Tomografiden çok bu durumun tekrarlanmasından korkacağınızı umuyorum ve bu korkunun sizi ve bebekten sorumlu diğer insanları daha dikkatli ve daha titiz bir koruma içgüdüsü ile yönlendireceğini umuyorum. Tekrar geçmiş olsun.

neslikerem
  • Tüm gönderiler : 1135
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 05.05.2009 16:24:36

Orjinalden alıntı: Grizabella

Geçmiş olsun...
Sn.Hocam diyerek kime sordunuz bilmiyorum ama benim merak ettiğim 8,5 aylık bir bebek her an başında birine ihtiyaç duyulduğu halde nasıl düşürülebildi? Ayaklanmış yürüyen koşan bir çocuktan bahsetmiyoruz sonuçta, o her an düşebilir ama küçük bir bebek düşmez, "düşürülür" ya da "düşmesine sebep olunur". Tomografiye gelene dek bunun sorgulamasını kendi içinizde yapın bence. Bakıcısı mı ihmal etti anneannesi babaannesi mi siz mi? Dönebilecek hale gelmiş bir bebeği koltukta oturtup iş yapmaya mı gittiniz, kanepede uyuttunuz çıktınız uyandı düştü mü? Bebekten kim/kimler sorumlu ise, onun için maximum güvenlik koşullarını sağlamak zorundadır. Bu büyük bir ihmal. Bu ihmaliniz bebeğinizin daha küçücükken tomografiye girmesine sebep olmuş ama çok daha kötüsü olabilirdi, Allah korusun beyin kanaması geçirebilirdi, zekası etkilenebilirdi, kalıcı sakatlıklar olabilirdi....Tomografiden çok bu durumun tekrarlanmasından korkacağınızı umuyorum ve bu korkunun sizi ve bebekten sorumlu diğer insanları daha dikkatli ve daha titiz bir koruma içgüdüsü ile yönlendireceğini umuyorum. Tekrar geçmiş olsun.

İlkecim sana katılıyorum. Kesinlikle çok dikkatlli olmak gerekiyor. Ama hepimiz insanız, mükemmel veya sıfır hatayla çalışan robotlar değiliz. Ne yazık ki dalgınlıklar olabiliyor bu konuda. Aynı anda birçok işe yetişmek zorunda kalan bir insanın ufak bir dalgınlığı bu düşmeye sebep olmuş olabilir ki dalgınlık çok insani bir şeydir. Mesela, insanlar  karşıdan karşıya geçerken, bilmeden, istemeden dalgınlık ve dikkatsizlik yüzünden kendi ölümlerine sebebiyet verebilirler. Yani insan kendi ölümü pahasına bile bu dikkatsizliğe kurban gidebilir. Maksimum hassasiyeti göstersek bile öyle bir an gelir ki elimiz kolumuz bağlanır. Kaldı ki bazı bebekler bazen insanı şaşırtacak şeyler yapabiliyorlar. Allah'a emanet olsunlar.

Benim de başıma gelmişti. Kerem nasıl olduysa o sabah emeklemeye başlamış (Daha 7 ay 10 günlüktü). Benimle eşimin arasında yatıyordu. Ama çok erken bir saat. Ve benim inanılmaz yorgun olduğum bir gün. Ben onunla oynarken, konuşurken inan hiç nasıl olduğunu hatırlamıyorum uyumuşum. Babası da tam o sırada tuvalete gidince ben bir gümbürtüyle uyandım. Bizim film falan çektirmemize gerek kalmadı. Çok yüksek bir yer değildi zaten ama abartmıyorum tam 1 sene rüyalarıma girdi. Çok uzunca bir süre unutamadım. Kendimi suçlayıp durdum. O çok kötü bir psikoloji, o dönem çevremdekiler beni suçlasalardı depresyona girerdim herhalde. Ama sağolsun herkes olayı olabilir kabul edince ben de rahatlamıştım.

Umarım tomografinin bir zararı olmamıştır.

bengül
  • Tüm gönderiler : 1964
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 05.05.2009 17:30:48
neslikerem dalgınlık ve beklemediğin şeyler olunca bazen kazalar kaçınılmaz oluyor bende  kızımı yatağın ortasında altını değiştirip bırak elimi yıkamak için banyoya gittim pat bir ses o kadar küçük bebeğin dönmesi hatta yuvarlanmasını hiç beklemediğim bişeydi ...allahtan yerde kalın bir halı vardı yavruma şükür bişeycik olmadı yazarken bile hala içim titrer ....
daha sonrada kazalarımız oldu malesef ki hepsinde de yanında birisi vardı allah beterinden korusun cümlesini....

ankara 81 ateş düştüğü yeri yakar yavrusuna birşey olur ise bir anneden fazla kim üzülebilir bilemiyorum  tomografiniz doktor önerisi ile  çekilmiştir herhalde ciddi bir zararı olacağını zannetmiyorum  .genede içiniz rahat değil ise tekrar doktora danışmakta fayda var .....

bebeğinizi güle güle büyütmeniz dileği ile .....
sevgiler .........

papu-ceren
  • Tüm gönderiler : 9454
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 05.05.2009 17:38:54
Çok geçmiş olsun. Benim bildiğim kadarıyla çocuklarda mümkün olduğu kadar mr yada ultrason tercih edilir ama bazen doktorlar kar zarar orantısı yaparak kötünün iyisini tercih edebiliyorlar. Çok bilgim olmamakla birlikte şunu söyleyebilirimki eğer geleceğe yönelik bir rahatsızlık bırakacak olsa mutlaka doktorunuz böyle bişeye yönlendirmezdi.

8.5 ay en hareketli ama kontrolsüz hareketlilik olan dönemlerden biri zor bir dönem, dikkat edilmesi gereken bir dönem ama bazen insan istemesede bu tip olaylarla karşılaşabiliyor. Benim kızımda geçen sene çok iyi sıraladığı halde birgün birden ellerini bırakıp nasıl olduğunu anlamadığım saniyelik bir anda geri doğru güm diye düşüp kafasını yere çarpmıştı çok korkmuştum üstelikte ben yanındayken olmuştu. Bizde hastanelik bir durum olmamıştı. Umarım sizdede tomografi çektirmek dışında bir problem olmamıştır. Çocuklarımız gözümüzün nuru ne kadar sakınsakta hareketlenmeye başladıkları zaman bazen ufak tefek kazalar başımıza gelebiliyor. Allah beterinden ve tekrarından korusun.

Orjinalden alıntı: ankara81

Sn. Hocam

Benim bebeğim 8,5 aylık ve 3 gün önce yere düştü kafasını çok sert çarpmış  olduğu için kendisine 2 dakika süren bir beyin  tomografisi uygulaması yapıldı. Tomografi sonucu temiz çıktı ama kafama takılan şey acaba tomografinin zararlı ışınlarından beyin gelişimi etkilenirmi ??İlerde bize olumsuz bir sağlık problemi şeklinde geri dönermi bu zararlı ışınlar..??

Bu konuda beni aydınlatyabilirseniz çok sevnirim ..

İyi çalışmalar şimdiden teşekkürler..

Grizabella
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 05.05.2009 21:18:21

Orjinalden alıntı: Neslikerem

Orjinalden alıntı: Grizabella

Geçmiş olsun...

İlkecim sana katılıyorum. Kesinlikle çok dikkatlli olmak gerekiyor. Ama hepimiz insanız, mükemmel veya sıfır hatayla çalışan robotlar değiliz. Ne yazık ki dalgınlıklar olabiliyor bu konuda. Aynı anda birçok işe yetişmek zorunda kalan bir insanın ufak bir dalgınlığı bu düşmeye sebep olmuş olabilir ki dalgınlık çok insani bir şeydir. Mesela, insanlar  karşıdan karşıya geçerken, bilmeden, istemeden dalgınlık ve dikkatsizlik yüzünden kendi ölümlerine sebebiyet verebilirler. Yani insan kendi ölümü pahasına bile bu dikkatsizliğe kurban gidebilir. Maksimum hassasiyeti göstersek bile öyle bir an gelir ki elimiz kolumuz bağlanır. Kaldı ki bazı bebekler bazen insanı şaşırtacak şeyler yapabiliyorlar. Allah'a emanet olsunlar.

Benim de başıma gelmişti. Kerem nasıl olduysa o sabah emeklemeye başlamış (Daha 7 ay 10 günlüktü). Benimle eşimin arasında yatıyordu. Ama çok erken bir saat. Ve benim inanılmaz yorgun olduğum bir gün. Ben onunla oynarken, konuşurken inan hiç nasıl olduğunu hatırlamıyorum uyumuşum. Babası da tam o sırada tuvalete gidince ben bir gümbürtüyle uyandım. Bizim film falan çektirmemize gerek kalmadı. Çok yüksek bir yer değildi zaten ama abartmıyorum tam 1 sene rüyalarıma girdi. Çok uzunca bir süre unutamadım. Kendimi suçlayıp durdum. O çok kötü bir psikoloji, o dönem çevremdekiler beni suçlasalardı depresyona girerdim herhalde. Ama sağolsun herkes olayı olabilir kabul edince ben de rahatlamıştım.

Umarım tomografinin bir zararı olmamıştır.

İşte Nesliciğim mühim olan öngörebilmek zaten. Bebeğin ilk emeklediği bir an olacak bunu kestiremezsin, o anın erken olma ihtimalini göz önünde bulundurmak lazım, kaldı ki zaten aranızda yatması yanlış. Odanızda bile olsa kendi yatağında yatmalı. İnsan çok derin uyuyabiliyor dönerken üstüne kapanıp nefessiz bırakabiliyor. Bebekleri ile yatan anne babaları hep fazlaca cesaretli bulmuşumdur bu riski nasıl göze alırlar nasıl kendilerine bu kadar güvenirler diye. Olası kötü kazalara çıkarılabilecek davetiyelerden biri bu.

Ve bir dakika bile bebek yalnız bırakılıp başka odaya gidilmemeli. Bir dakikadan birşey olmaz diye düşünülüyor ve maalesef o bir dakika içerisinde herşeyin olabileceğini öngörmenin de aşırı titiz ve pimpirikli olmak olduğu da düşünülüyor "rahat anne" olmak adına. Tamam iç huzurumuzu koruyalım bebeklerimizi telaşımızla sıkmayalım ama koruma esirgeme içgüdümüzü de her daim uyanık tutalım. Ben bu konuda çok eleştirildim  bu forumda, zaman zaman üstü kapalı zaman zaman üstü açık. Bu konuları çok fazla önemsediğimle ilgili...Allah'a emanet yavrularımız, benim kızım da ayaklandığı büyüdüğü için koşarken yürürken herşey olabilir ama bebekken benden kaynaklı çizik dahi olmadı kızım üstünde, övünmek için demiyorum asla, neden övüneyim ki, zaten olması gereken bu!

Çocukla rahat olunabilir bir yere kadar ama bebekle asla rahat olunmaz, ağır sonuçları olabilir bunun. Senin durumunda babanın o tarafı boş bırakıp wcye gitmesi büyük hata olmuş zaten Nesliciğim. Bu durumda senden çok baba ihmali dikkatsizliği söz konusu. Babalarda zaten anne kadar koruma içgüdüsü olmuyor ama eğitime ve yönlendirmeye açıksa öğrenebiliyorlar zamanla. Sizlere de çok geçmiş olsun neyse ki ciddi birşey olmamış. Genelde de olmuyor zaten ama çok acı haberler de duyuyoruz.

Bu bir piyango değil, bir ihmal. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Yani kader deyip, olacağı varmış deyip çıkamayız işin içerisinden...Kaldırımda yaya kurallarına uygun bir şekilde yürürken freni patlamış bir arabanın gelip bizi çiğnemesi kaderdir ama yayalara kırmızı ışık yanarken karşıya geçmeye çalışırken araba altında kalmak kader değildir. Sevimsiz bir örnek oldu ama bu konuya da ışık tutan çarpıcı bir örnektir bu.

Anne olmak çocuğuyla ilgili bir adım sonrasını öngörebilmektir, her anlamda...Ben bu cümleyi üç senedir sadece burada değil çok farklı platformlarda da söyledim. Bizler de anne olduğumuza göre olacakları elimizden geldiğince öngörelim, ne demişler "önce tedbir sonra tevekkül"...Her an herşey olabilir ama mesela yeni yürümeye başlayan çocuğun önünde oyuncak varsa ona basıp düştüğünde oyuncağı kaldırmanın anlamı yoktur, oraya doğru yürürken koşup oyuncağı kaldırmaktır anne öngörüsü...Bu sadece küçük bir örnek. Bebeğim henüz şunu yapmaz henüz bunu yapmaz deyip güvenip hiçbir şekilde bırakılmamalı. Tek olmak, yardımcısız olmak da bahanesi olmamalı kimsenin. Ben kızımla yalnız olduğum günlerde onunla gittim her yere, wc dahil. Bildiğim tanıdığım arkadaşlarım da öyle...Bırakırsan kazaya davetiye çıkarmış olursun, ona görünmez kaza denmez, görünür kaza denir.Görüneni de görebilmek lazım işte.

Mesela korkunç mutfak kazaları oluyor, benim küçük bir mutfağım var ve kızım girdiği an ocaktaki tavaya tencereye uzanabilir bu nedenle mutfağa sokmadım hiç. Taşınınca daha büyük daha güvenli bir mutfak yapabilirsem o zaman bu konuda daha rahat olabilirim ama şu anki koşullarımda bu konuda rahat olsaydım eminim pek çok acı olay yaşayabilirdik. Hatta mutfağı bırak, yaşam alanımız içerisinde de kızım ortalardaysa sıcak yiyecek içecek, sıcak tabak tava çaydanlık v.s. bulundurmak yasaktır bizde. Korkunç bir haber okumuştum bunla ilgili, 2 yaşında bir çocukla ilgili en acı sonucu doğuran, yazmak istemiyorum burda ama işte yaşıyor insanlar bunları ve tek sebep var: ihmal. 10 yaşında çocuğun da başına gelir, gelmez diyemeyiz, Allah'a emanetler ama işte o zaman olması çocuğun kendi sorumluluğunda çünkü kendini koruma içgüdüsü gelişiyor, muhakeme var, bilinç var, minicikken olmasının sorumlusu ise anne, baba ya da o esnada çocukla ilgilenen kim ise o.

Yürümeye başladıktan sonra olabilecek düşmeler çarpmalar ise gayet doğal durumlar. Çünkü kontrol çocukta artık. Bize düşen önlerinde sağlarında sollarında sivri köşeli eşya bulundurmamak. Beni forumdan eskiden beri bilenler bilirler ben 3 sene büyük bir oyun evi içinde yaşadım, kendi yaşam alanımız kalmadı, yeri geldi misafir geldi önüne bir zigon sehpamı bile koymadım kenarları sivri diye. Hala salonda demin dediğim gibi çok sıcak yiyecek içecek bulundurmak ve bıçak, makas, iğne, tornavida gibi gereçlerle çocuğun bulunduğu ortamda iş yapmak yasaktır. Lafa gelince arkamdan pimpirikli diyenler, çok aşırı titiz diyenler, yaşarken maalesef haklı olduğumu ve yaptığımın en doğrusu olduğunu anlıyorlar. Amaç çocuklarımızı korumak. Zaten başka ne gibi bir amacı olabilir ki bu yaklaşımın?...Geçti işte 3 sene ve ben nihayet taşınacağım evi "ev gibi" bir yere benzeteceğim. Ama onu yaparken bile yine de kazaya mahal vermeyecek bir ortam oluşturmaya çalışacağım. Salonda yüksek bir platform var mesela yeni evde, ordan inerken ayağı takılıp düşebilir kızım ama sokakta kaldırımlarda da o 10-15 cm yükseklikler oluyor ya da merdivenden inerken de düşebilir. Bu onun alışmak durumunda olduğu ve zaten dışarıda da alıştığı birşey ama ben hala her türlü önlemimi almaya devam edeceğim eskisi kadar titiz olmasam da.

Lütfen ama lütfen "benim bebeğim yapmaz o daha küçük" demeyin. Birkaç günlük başını dik tutabilen bebek gördüm ben. Hiç dönmez dediğiniz zamanda dönen, hiç yürümez dediğiniz zamanda yürüyen o kadar çok bebek duydum ki...Güvenmeyin hiçbirine, kendinize de güvenmeyin. Büyüyüp de çocuk olana dek onlar, iki elinizi iki gözünüzü üstlerinden bir an olsun çekmeyin. Çekmeniz gerekirse de güvendiğiniz başka bir çift el ve bir çift göz bebeğinizle olsun her an.

burcu-perim
  • Tüm gönderiler : 2671
  • Bölge: KARŞIYAKA 35½
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 05.05.2009 22:53:42
Çok geçmiş olsun, tomografi sonucunda bir şey çıkmamasına çok sevindim...

Kimse bebeğini istediği için düşürmez, yaralamaz vs....

Arkadaşlar dediklerinizin hepsini kabul ediyorum ama böyle yardım isteyen kişilere sürekli bu eleştiriler,
yergiler hatta azarlamalar, ebeveynliklerini sorgulamalar niye?
Dilerim ki hiç birimizin yavrusunun başına gelmez talihsiz olaylar...
Dediğim gibi, kim ister ki bebeğinin düşmesini, canının yanmasını?
Biraz daha yapıcı cevaplar verseniz sanki daha hoş olacak gibime geliyor

neslikerem
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 05.05.2009 23:00:55
İlkecim ne diyebilirim ki? Kesinlikle haklısın. Orada bariz bir şekilde benim ve babasının hatası olmuştu. Aramızda yatmıyordu o dönemler. Sabah uyanmıştık güya hepimiz. Agu-gugu yapıyorduk yatakta. Çok çok üzülmüştüm gerçekten. Kesinlikle senin bahsettiğin ve uyguladığın derecede özenli davranmak gerekiyor. Çok çok acı sonuçlar doğabilir Allah korusun. Söylemeye çalıştığım bu tür durumların ne yazık ki yaşanabiliyor olması. Mesela, Çiğdem'in bahsettiği durum gibi durumlarda annesinin gözünün önünde aniden gerçekleşiyor olay, anlamıyorsun bile.

Fakat, iş, güç vs. den dolayı yapılan bir ihmal ve akabinde bebeğin düşüp zarar görmesi hiç bir şekilde mazur görülecek bişey değil. Bunu da belirtmek lazım.  

Grizabella
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 06.05.2009 10:57:49

Orjinalden alıntı: burcu-perim

Çok geçmiş olsun, tomografi sonucunda bir şey çıkmamasına çok sevindim...

Kimse bebeğini istediği için düşürmez, yaralamaz vs....

Arkadaşlar dediklerinizin hepsini kabul ediyorum ama böyle yardım isteyen kişilere sürekli bu eleştiriler,
yergiler hatta azarlamalar, ebeveynliklerini sorgulamalar niye?
Dilerim ki hiç birimizin yavrusunun başına gelmez talihsiz olaylar...
Dediğim gibi, kim ister ki bebeğinin düşmesini, canının yanmasını?
Biraz daha yapıcı cevaplar verseniz sanki daha hoş olacak gibime geliyor

Ben kendi adıma son derece yapıcı olduğumu düşünüyorum. Kelimeleri cımbızla koskocaman yazının içinden seçmek yerine bütününe bakarsanız bunu görebilirsiniz. Bu konuda daha yapıcı olmak sadece "ah ah vah vah" etmektir bana göre. Eğer amacım azarlamak olsaydı "düşürmeseydin bebeğini seni sorumsuz dikkatsiz anne!" derdim. Ama bunun bir çeşit ihmal olduğunu da dile getirmek lazım ki, bu sayfayı okuyan ve bebeğini büyütürken son derece rahat davranabilen ve hatta bununla gurur duyabilen annelerin kulağına küpe olsun.

Grizabella
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 06.05.2009 11:03:59

İlkecim ne diyebilirim ki? Kesinlikle haklısın. Orada bariz bir şekilde benim ve babasının hatası olmuştu. Aramızda yatmıyordu o dönemler. Sabah uyanmıştık güya hepimiz. Agu-gugu yapıyorduk yatakta. Çok çok üzülmüştüm gerçekten. Kesinlikle senin bahsettiğin ve uyguladığın derecede özenli davranmak gerekiyor. Çok çok acı sonuçlar doğabilir Allah korusun. Söylemeye çalıştığım bu tür durumların ne yazık ki yaşanabiliyor olması. Mesela, Çiğdem'in bahsettiği durum gibi durumlarda annesinin gözünün önünde aniden gerçekleşiyor olay, anlamıyorsun bile.

Fakat, iş, güç vs. den dolayı yapılan bir ihmal ve akabinde bebeğin düşüp zarar görmesi hiç bir şekilde mazur görülecek bişey değil. Bunu da belirtmek lazım.  

Canım sen de benzeri bir olay yaşadığın halde benim yazdıklarımı doğru anlamışsın bunun  için teşekkür ediyorum sana.

Bazen yazılması gerekenler, kelimeleri tekl tek seçtiğinizde sevimsiz gelebilir ama bizler bilinçli anneler isek bildiklerimiz ve gördüklerimiz konusunda insanları uyarmak durumundayız. Benim; özellikle çok hassas olduğum bu konularda tarzım burada yazdığım şekilden çok daha terstir ve serttir ama ben yine de çok sert bir dille yazmadım bu sayfaya. Kim bebeğini isteyerek düşürmek ister denmiş, zaten böyle bir itham yok, kimse isteyerek düşürmez normal bir insan ise. Allah korusun çocuğumuz bir araba önüne fırlasa şoför için çok rahatlıkla "ama onun suçu değildi çocuğum fırladı" diyebilir misiniz yoksa "daha dikkatli olmalıydı" mı dersiniz? Demek istediğim şu, istemeden düşürmemiz sorumlu olmadığımız anlamına gelmez.

Bu yazdıklarımı okuduktan sonra bir şekilde etkilenip bebeğini 1 dk olsun yalnız bırakmayacak anneler varsa; hatta tek bir anne varsa bile o bana yeter. Yoksa gerçekten de benim bu forumda yazmaya ayıracak bu kadar zamanım uzun süredir yok; olmayacak da. Ben şurda oturabildiğim zaman içerisinde başka şeylerden feragat ederek yazdım.

<mesaj tarafından düzenlendi Grizabella on 06.05.2009 11:08:37>

burcu-perim
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 06.05.2009 14:26:50
İlke bu konuda çok haklısın ama benim kast ettiğim zaten acısı olan anneyi bir nebze olsun rahatlatmak düşüncesiydi...
Benim de bebeğim 9. ayına girmek üzere, çok şükür şimdiye kadar bir problemimiz olmadı,
bundan sonra da olmaz umarım... Olmaması için azami dikkati de gösteriyorum zaten...

İnsanlık hali, bazen insanlar malesef dalgın, dikkatsiz olabiliyorlar. Keşke olmasa ama olabiiyor demek ki...
"Önce tedbir" cümlene %100 katılıyorum...
Yine de bir anneyi sorumsuzlukla suçlayamam, dikkatsizlik evet ama sorumsuzluk diyemem...
Neye sorumsuzluk derim biliyor musun?
En gıcık olduğum konulardan biridir,
Yol kenarından çocuğunu yürütüp de, kaldırım tarafından kendi yürüyen ebeveynlere sorumsuz derim işte...
Böyle görünce tüylerim diken diken oluyor...
Bir de tıbbı bir elinin tersiyle itip de kocakarı çözümlerini çocuklarına uygulayanlara sorumsuzun sorumsuzu diyebilirim...

Yani kısacası,
keşke herkes senin kadar özen gösterebilse, her yönüyle en iyiyi vermeye çabalayabilse...
Bebekler için evet her an yanında olunmalı ama çocukluk çağına geçiğinde de,
hiç bir çocuğun bir fanusun içindeymiş gibi büyütülmesini içim kabul etmiyor benim...
Yeri gelince çocuğa izlendiğini hissettirmeden izlemeliyiz,
dur düşersin, dur acırsın, dur kırılırsın diyerek çocuğun hareketlerini kısıtlamamalıyız...
Bu cümlelerim sana değil, kendi öngörümü belirtmek istedim sadece...

Tüm çocuklarımıza kazasız, şekergibi günler diliyorum,
konuyu açan arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun diyor, tüm yavruları sevgiyle kucaklıyorum

Grizabella
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 06.05.2009 15:14:07
Çok güzel bir örnek vermişsin Burcu, benim de aklım almıyor yol tarafından nasıl yürütürler çocuklarını. İşte o insanlarda algı yok, koruma iç güdüsü yok, akıl edemiyorlar çocuklarını tehlikeye attıklarını. Elbette başlarına birşey gelsin hiçbir anne baba istemez ama bunları düşünebilmek annelik babalık yapmak zaten. Hatta düşünmeden; içgüdüsel olarak uygulamak...

Çocukluk çağına geçildiğinde yaklaşımın farklı olması gerektiğini düşündüğümü ben de mesajımda belirtmiştim zaten. O saatten sonra çocuk başına gelebileceklerden kendisi sorumlu oluyor. Annenin ya da ilgilenen kişi kimse onun gözü yine çocuğun üstünde olur ama çocuk düşe kalka büyür. Ama "çocuk", "bebek" değil. Bu farkı anlatmaya çalıştım. Özellikle ilk 1-2 sene maksimum korumayı sağlamamız gerekiyor. 3 yaş bittikten sonra ise çok daha rahat olabiliriz. Çünkü bebeklik çağına göre çok daha bilinçli oluyorlar. Dediğin gibi, çocuk asla fanusun içinde büyütülmemeli. O "dur düşersin" sözünü büyüklerimiz istem dışı çok kullanıyor. Sanırım bizler de öyle büyütüldük. Ben teyzemi ya da annemi uyarıyorum çok gerekmedikçe, gerçekten çok tehlikeli bir durum söz konusu olmadıkça kullanmayın diye. Annenin gözü hem çocuğun üstünde hem de çocukla ilgilenen diğer insanların üstünde olmalı yani.

Bu arada açık pembe yazını okuyup bitirene kadar gözlerim ağrıdı. Ama en sevdiğim pembe tonu, belirtmeden de geçemeyeceğim.

__ANKA__
  • Tüm gönderiler : 5817
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 06.05.2009 15:30:49
okuduklarım tüylerimi diken diken etti...bebek bakmak hiç kolay değil..eli de sizsiniz gözü de..her şey sizden soruluyor.annelik-babalık böyle bir şey.bebeğin hergün yeni bir şeyle uyandığını görüyorum ve her bebeğin gelişimi çok başka..kimi 5 aylıkken diş çıkarıyor kimi yaşında;kimi 6 aylık emekliyor kimi emeklemeden yürüyor vs...o kadar sıkıldığım vakitler oluyor ki,bebeği kendi yatağında yatırmak adına günüm gecem odamızda geçiyor...uyurken bile yanındayım...

işler güçler minimum takipte...yardımcım var ama hergün yanımda değil..hani şöyle atrafı tam teşekkül temizletmek adına aldığım..günlük işler bana bakıyor..sabah kalkıyorum kızım,akşama kadar yanındayım..akşam eşim geldiğinde o kızımla ilgilenirken yapıyorum ütüdür,çamaşırdır vs...zorlanıyorum...eski düzenim yok ama ben ne kadar düzensizlştiysem kızımın düzeni o kadar iyi..her şey ona endeksli...

en büyük korkum kucağımdayken ayağımın takılması yada taşırken ayağını,başını bir yere vurma korkusu,çok garip gelebilir ama böyle...

eylülde kreşe verme durumum var,yazdıklarınızı okudukça endişem daha da arttı...annelik o kadar başka bir şey ki...geçen gün dışarı çıktık,piknik havasında...2 saat falan kaldık dışarda..eve gelir gelmez tüm kıyafetlerini didik didik aradım,popusunun içine bile defalarca baktım...sonra da düşündüm,deli miyim ben?çok mu vesvese ediyorum diye

bebekler bize emanet,çocuklar bizlere emanet...

çok geçmiş olsun...Allah beterinden korusun...

Grizabella
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 06.05.2009 19:27:02
Bisetciğim kreş için çok aşırı erken. Alternatifsiz bir şekilde kreş tek çare ise ve vermek zorunluluk ise yani her anlamda son çare ise birşey diyemem ama eğer değilse lütfen düşün bunu. Zaten senden ayrılmasının bile doğru olmadığı kadar küçük bir bebekken bir de kreşe vermek; bunun bebek üzerinde hiçbir olumlu etkisi olacağına inanmadığım gibi olumsuz etkileri olma ihtimali çok yüksek. 1-2 yaşlarında bile kreşe verilen çocukların çoğunda davranış bozuklukları görülüyor. Uzmanlar bağırıp duruyorlar kreş yaşı 4 yaştır en erken 3 yaş olabilir çocuğun sosyal gelişimine göre.

Ama bebek daha "bebek" sayılırken çocuğu kreşe verip onu erkenden büyümeye, farklı bir ortama adapte olmaya zorlamanın ve bebeğin de öğrenilmiş çaresizlikle o adaptasyonu sağlamasının hiçbir getirisi olamaz. Herşeyi zamanında yaşamamanın bedeli mutlaka ödeniyor, erken okuma yazma öğrenmenin bile. Bu nedenle 1 yaşında bir şekilde öğrenip de harfleri söyleyen ve 10'a kadar sayan çocuğuma bunları unutturmak için uğraştım ben ve geliştirmesine daha fazla öğrenmesine engel oldum. Sonuçlarını biliyorum çünkü.

Çalışmak zorunda isen (ki zorunluluk hali dışında keyfi olarak bir bebeğin bırakılması ve işe gidilmesi benim dehşetle karşıladığım birşeydir, "çocuk da yaparım kariyer de" sözü sadece bir reklam sloganıdır gerçek yaşamla bağdaşmaz (aynı anda aynı başarıyla gerçekleştirilemez demek istiyorum), deneyenlerin başarısızlığının bedelini de çocuklar öder maalesef.) bari eve birini alsan, yanında nezaret edecek bir büyüğünüz olsa bir anneanne bir babaanne? Bu şekilde bir ortam sağlamak adına hiç mi şans yok? 8 aylık bebeği kreşe verme lütfen. Gerçekten elin kolun bağlı bir şekilde son çaren değilse, lütfen verme.

<mesaj tarafından düzenlendi Grizabella on 06.05.2009 19:34:34>

Grizabella
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 06.05.2009 19:31:05
Bu arada piknik sonrası gösterdiğin titizlik kene konusunda ise son derece doğal birşey yaptığın ki zaten yapılması gereken bu. Ben de bahçede son derece dikkatliyim kaldı ki kocaman bahçeye (hem bizimki hem karşı bahçe) kene ilacı sıktırdım apartman bununla pek ilgilenmedi ilaçları bile ben aldırıp apartman görevlimize sıktırdım. Ne kadar çare olur bilemem ama beni şu dönemde rahatlattı biraz. Ama aynı kontrolleri ben de yapıyorum, İlkyaz'ın saçları çok gür, benimkinden fazla, bu nedenle özellikle saçlarının arasına bakıyorum. Allah'a emanet yavrularımız, ama bu forumdan da bir arkadaşımızın çocuğuna kene yapışmıştı ve banyosunu yaptırırken farketmişti. Onun yaşadığı panik ve stresi o anlatırken içimde hissetmiştim. Bu konuda rahat olabilen annelere de şapka(!) çıkarmak lazım herhalde. Annelik adına gayet normal bir tepki seninki Bisetciğim bu nedenle hiç abartıyorum filan deme, yapman gerekeni yapmışsın tam olarak.

ankara81
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 06.05.2009 19:59:51
Geçmiş olsun dileklerinizden dolayı teşekkür ediyorum ..Bebeğim düştüğü sırada ben yanındaydım ama 1 saniye gözümü üzerinden ayırdığım anda oldu.. Yoksa ben bırakın iş güç yapmak wc ye bile bebekle giden biriyimdir..Bende çok dikkkatli olduğumu düşünürdüm taki onu düşürünceye kadar..Eleştiri yapan arkadaşlara lafım Allah sizlere göstermesin diyorum ama bu kadar büyükte konuşmayın derim..Kader bu belli olmaz bazen olayların önüne geçemiyoruz..Çocuklarımızı binbir zahmetle büyütüpbir gün yolda yürürken üstüne dev cam kütlesi düşüp komayada girenler var..Bilmiyorum haberleri takip ediyormusunuz...
Birde bebek  okadar ciddi yaralanmamıştı zaten bilinci hiç kaybıolmadı kusması bayılması olmadı hiç..Doktor sadece tedbir amaçlı tomografi çektirdi bişey olmayacağını söylemişlerdi ama ben yinede içim rahat etmeyerek belki benzer durumu yaşamış olanlar vardır diye danışmak istedim..

Yani bu üzüntülü günlerimde sizlerden destek alacağıma eleştiri almak beni daha beter üzdü..Zaten günlerdir uyuyamıyor , yemek bile yiyemiyorum bu konu hep içimde..Anne olarak içim çok acıdı..

Özellikle Grizabella arkadaşımın dedikleri beni son derece üzdü..Unutmaki Grizabellacığım hiç bir insan isteyerek yada bebeğin düşüceğini bilerek bir yrede bebeği yanlız bırakmaz..Bu düşme olayı öyle bişeyki bende başıma gelince anladım 1 saniyede olan insanı biranda şok eden bişey..Allah sana büyük konuşmalarının karşılığında bu acıyı yinede göstermesin diyorum..

İlgilenen tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler..

Hoşçakalın...

Grizabella
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 00:45:02
Israrcı iyi dileklerinizin altından "yaşa da gör" anlamı çıkıyor (büyük konuşmalarının karşılığında... dediğiniz cümlede resmen başıma gelmesiyle ilgili bir temenni çıkıyor ama sizin demenizle ya da temenni etmenizle olmaz merak etmeyin) ama ben o günleri geçtim çocuğum artık bebek değil ve mesajlarımda, artık çocuğumun başına gelebilecek olaylar için kendi yanlışı ya da kader diyebilirim anlamında birkaç cümle de yazdım. Ben bebeğimi 3 sene boyunca düşürmedim, hatta bir yere dahi çarpmadı çünkü ev düzenini ona göre kurdum bunları tekrar tekrar anlatmama gerek yok. Büyük konuşacak bir durum yok, yaşadığımı, uyguladığımı ve olması gerekeni anlattım. Siz bu başlığı açtığınızda hiç eleştiriye uğramayacağınızı, "vah kardeşim geçmiş olsun"ları mı duyacağınızı sanıyordunuz sadece yani bunu mu ummuştunuz? Ben sizi kesinlikle sert bir dille eleştirdiğimi düşünmüyorum ve beklentinize de kendi adıma cevap vermediğim için kusura bakmayın. Yavruma gelince, onu Rab'bimin koruduğuna dair inancım tam ama her zaman dediğim gibi önce tedbir sonra tevekkül yani önce önlemimi alırım sonra Allah'a bırakırım, ancak o dakikadan sonra yaşadığım şeye "benim suçum değil, kaderim" diyebilirim. Sanırım anlatabildim, "büyük konuşmam KARŞILIĞINDA..." dediğiniz cümlenize rağmen tekrar geçmiş olsun umarım bundan sonra daha fazla dikkatli olursunuz ve bebeğinizin incinmesine sebep olmazsınız.

raidss
  • Tüm gönderiler : 1804
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 11:40:44
imran hanım(ankara81) bence tomografinin bir zararı olsa dr.unuz önermez ve hatta yapmazdı..demekli gerekli gördü ve uyguladı.şu durum karşısında endişelenmenize bana göre gerek yok drunuza güvenin yeter..

ama benim bu sayfada anlamadığım bir nokta var ki inanamıyorum hala...tabiki kimse çocuğu düşsün yada çocuğunun düşmesine isteyerek sebep olsun istemez..biraz mantıklı olmak gerekiyor...arkadaşımız birşey sormuş kimseden çocuk yetiştirilmesi konusunda fikir istememiş...sayfanın adından da anlaşılacağı üzere tomografinin bebeğe zararını sormuş...nasıl oluda bebek düşmez düşürülür diye bir ifade kullanılır çok çok hatta haddinden çok saçma olmuş...siz hiç mi çocuk büyütürken çocuğunuz düşmedi...biraz gerçekçi olalım herkez  kendi hayatında evladı için mükemmel anne olmaya çalışıyor,evet grizabella hanım sizinde dediğiniz gibi 'hata yapmadan büyüyemezsin'

sağlıcakla kalın...

__ANKA__
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 11:59:09
ben bu sayfada okuduklarımdan çok etkilendim...ilkenin amacı incitmek değil,dikkat çekmek konuya,konunun ehemmiyetine binaen...olayı dramatize etmenin anlamı yok...elbetteki annenin söyledikleri de önemli,yanımdaydı diyorilke kızını azami dikkatle yetiştiriyor zaten, başkalarının bebekleri de onun için önemli ki bu kadar yazmış dimi,olumsuz düşünmüyorum..ben iyi anneyim,sen kötü anlamı çıkmaz yazılardan...ben çok daha başka dersler aldım çok şükür...

başına bu kazanın gelmesi anneyi çok acıtmış belli ki,çok çok geçmiş olsun yeniden..tüm yavrular Rahman'a emanet..

ilke kreş en son çare olacak zaten,sağol canım

papu-ceren
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 12:08:37
Sonuna kadar sana katılıyorum goncacım daha soruyu soran arkadaş nasıl ve ne şartlarda düşüp başını çarptığını yazmadan koltukta niye tek bıraktınız, yok uyutup mu gittiniz, bu nasıl ihmalkarlık gibi yorumlar yapılmış. Halbuki arkadaş gelip açıklamış son derece titiz bir anneymiş ve çocuğunu bırakıpta hiçbir yere gitmemiş. Yanındayken olmuş. Birilerinin başına bu tip kazalar gelmesi onları kötü anne yapmadığı gibi, gelmemiş olmasıda mükemmel anne yapmaz....

Bencede olayı bu kadar dramatize etmenin bir anlamı yok !!!!!

Orjinalden alıntı: raidss

imran hanım(ankara81) bence tomografinin bir zararı olsa dr.unuz önermez ve hatta yapmazdı..demekli gerekli gördü ve uyguladı.şu durum karşısında endişelenmenize bana göre gerek yok drunuza güvenin yeter..

ama benim bu sayfada anlamadığım bir nokta var ki inanamıyorum hala...tabiki kimse çocuğu düşsün yada çocuğunun düşmesine isteyerek sebep olsun istemez..biraz mantıklı olmak gerekiyor...arkadaşımız birşey sormuş kimseden çocuk yetiştirilmesi konusunda fikir istememiş...sayfanın adından da anlaşılacağı üzere tomografinin bebeğe zararını sormuş...nasıl oluda bebek düşmez düşürülür diye bir ifade kullanılır çok çok hatta haddinden çok saçma olmuş...siz hiç mi çocuk büyütürken çocuğunuz düşmedi...biraz gerçekçi olalım herkez  kendi hayatında evladı için mükemmel anne olmaya çalışıyor,evet grizabella hanım sizinde dediğiniz gibi 'hata yapmadan büyüyemezsin'

sağlıcakla kalın...
<mesaj tarafından düzenlendi papu-ceren on 07.05.2009 12:10:48>

ankara81
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 12:16:08
galiba beni tam anlamıyla bir tek sizanladınız çok teşekkür ederim..grizabella hanım ise yine saçmalamış..Ben tabikide kimsenin çocugunun zarar görmemesini isterim ve dilerim allahtan ..Ben bu derece üzüldüm allah diğer anneleri çocuklarının sağlığı ile ilgili üzmesin, bununla terbiye etmesin..Ona(grizabella ya ) büyük konuşmayın derken yani insanın başına bazen tedbirleri alsa bile ne zaman ne geleceği belli olmaz yani bu kadar kesin konuşmamak lazım demek istemiştim..Tabi  anlayana sivrisinek saz, her neyse..:))

Sizin söylediklerinize gelince bir insan beni ancak bu kadar anlayabilir ya çok teşekkür ederim..Ben kimseden nasıl çocuk büyütüceğim diye ders almak için sormadım bu soruyu çok doğru..Sadece bu konuda tecrübeli olan arkadaşlardan biraz fikir alıp gönlümü, kafamı rahatlatmak istedim o kadar..

Bebeğim şuan çok ii Allahıma binlerce şükürler..Doktorda sürekli tomografi çekilenlerde hasar oluşabileceğini 1 seferden hiç bişey olmayacağını söyledi Allaha şükür..Zaten bebeklere verilen dozçok azmış..sadece 1 dak. kadar çekmişlerdi..Onda verilen radrasyonda 1-2 saniye filan veriliyormuş..Yinede böyle bişey yaşadığımız için çok üzgünüm Allah beterinden saklasın ..Benim yavrumu ve herkesin yavrusunu..Ama birde benimle aynı şeyleri yaşamış arkadaşlar var ise onlarla dertleşmek onlardanda aynı şeyleri duymak beni rahatlatır düşüncesiyle bu konuyu forma açtım..:((

Söylemek istediklerime tercüman olduğunuz için çok teşekkürler raidsss ..Sevgilerle..

ankara81
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 12:28:12
Papu ceren arkadaşım sanada çok teşekküğrler..

Ben inanın oğlumumla o kadar ilgili bir anneyimdirki ne iş ne güçhiçbişey doğduğu günden beri umurumda olmadı şuana kadar..O hep yanımdaydı..Ben geceleri bile uyumadan başında beklerim..

Bir saniye içinde gerçekleşen bu olay beniöylesine üzdüki...Zaten eğer çocugunu önemsemeyen bir anne olsam dr um bana söylediklerinden sonra birde kalkıp formda duygularımı endişemi paylaşmasdım ..Önemsemez geçerdim bişey olmas der dururdum..

Zaten çocukta belkişde hastanelik bile bir olay yoktu belkide..Çünkü hiçbayılmadı bilinci kaybıolmadı kusması olmadı..Amabenim içim dayanmadı ve içim rahat etsin diye hastaneye götürdüm..Götürmesemmiydi sorusunu soruyorum kendime ama cvp bulamıyorum bir türlü bu defada kafamda hep soru işareti kalcaktı özellikle düştükten sonraki ilk 1-2 gün çok endişe duycaktım  en azından bu defa beyinde bir hasar oluşmadığını ciddi bir yaralanma olmadığını öğrenerek içimrahat oldu..

Birde anneler aklınızda olsun bebek düştükten sonra bazen kafa darbesiyle ince bir sızıntı oluşurmuşbeyne..Ve bu sıvı beyinde birikipdururmuş..Düşmeden 3-4 ay sonra kendisini gösterirmiş böyle bişey oluştuktan sonra bunu ancak amelyatla sıvıyı alarak tedavi edebiliyorlarmış..Buda sadece tomografide anlaşılıyormuş..Yanidüşer düşmez çekilen tomografidse sızıntıyı görürlerse hemen durdurabilip anında tedavi edebiliyorlarmış..Allahtan bizim tomografi çok temiz çıktı bebeşimi melekler korumuş..Hiç bişey olmamış ama sizde çocugunuz düştüğünde lütfen hemen hastaneye götürün..Umarım hiç bir bebeğin başına gelmez bunlar..

BAna desteklerinizden dolayı teşekkkürlerimi sunarım..Sevgiler papu ceren

raidss
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 12:32:18
bebeğinizin iyi olmasına gerçekten çok sevindim...ayrıca sizi anlıyor olmama da çok mutlu oldum..ama imran hanım bu konu şuan 2. sayfada ya emin olun ki bu sayfa 5 -15-25 .sayfalara kadar uzayıp gidebiliri onun için bu sayfayı okumamanızı tavsiye ederim  sinirleriiniz bozulabilir..

ayrıca sık sık gelin forumumuza güzel paylaşımlarda olmuyo değil

sevgiyle kalın be bebeğinizi benim için öpün

galiba beni tam anlamıyla bir tek sizanladınız çok teşekkür ederim..grizabella hanım ise yine saçmalamış..Ben tabikide kimsenin çocugunun zarar görmemesini isterim ve dilerim allahtan ..Ben bu derece üzüldüm allah diğer anneleri çocuklarının sağlığı ile ilgili üzmesin, bununla terbiye etmesin..Ona(grizabella ya ) büyük konuşmayın derken yani insanın başına bazen tedbirleri alsa bile ne zaman ne geleceği belli olmaz yani bu kadar kesin konuşmamak lazım demek istemiştim..Tabi  anlayana sivrisinek saz, her neyse..:))

Sizin söylediklerinize gelince bir insan beni ancak bu kadar anlayabilir ya çok teşekkür ederim..Ben kimseden nasıl çocuk büyütüceğim diye ders almak için sormadım bu soruyu çok doğru..Sadece bu konuda tecrübeli olan arkadaşlardan biraz fikir alıp gönlümü, kafamı rahatlatmak istedim o kadar..

Bebeğim şuan çok ii Allahıma binlerce şükürler..Doktorda sürekli tomografi çekilenlerde hasar oluşabileceğini 1 seferden hiç bişey olmayacağını söyledi Allaha şükür..Zaten bebeklere verilen dozçok azmış..sadece 1 dak. kadar çekmişlerdi..Onda verilen radrasyonda 1-2 saniye filan veriliyormuş..Yinede böyle bişey yaşadığımız için çok üzgünüm Allah beterinden saklasın ..Benim yavrumu ve herkesin yavrusunu..Ama birde benimle aynı şeyleri yaşamış arkadaşlar var ise onlarla dertleşmek onlardanda aynı şeyleri duymak beni rahatlatır düşüncesiyle bu konuyu forma açtım..:((

Söylemek istediklerime tercüman olduğunuz için çok teşekkürler raidsss ..Sevgilerle..

__ANKA__
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 12:38:33

Ben inanın oğlumumla o kadar ilgili bir anneyimdirki ne iş ne güçhiçbişey doğduğu günden beri umurumda olmadı şuana kadar..O hep yanımdaydı..Ben geceleri bile uyumadan başında beklerim..

Bir saniye içinde gerçekleşen bu olay beniöylesine üzdüki...Zaten eğer çocugunu önemsemeyen bir anne olsam dr um bana söylediklerinden sonra birde kalkıp formda duygularımı endişemi paylaşmasdım ..Önemsemez geçerdim bişey olmas der dururdum..

Zaten çocukta belkişde hastanelik bile bir olay yoktu belkide..Çünkü hiçbayılmadı bilinci kaybıolmadı kusması olmadı..Amabenim içim dayanmadı ve içim rahat etsin diye hastaneye götürdüm..Götürmesemmiydi sorusunu soruyorum kendime ama cvp bulamıyorum bir türlü bu defada kafamda hep soru işareti kalcaktı özellikle düştükten sonraki ilk 1-2 gün çok endişe duycaktım  en azından bu defa beyinde bir hasar oluşmadığını ciddi bir yaralanma olmadığını öğrenerek içimrahat oldu..

Birde anneler aklınızda olsun bebek düştükten sonra bazen kafa darbesiyle ince bir sızıntı oluşurmuşbeyne..Ve bu sıvı beyinde birikipdururmuş..Düşmeden 3-4 ay sonra kendisini gösterirmiş böyle bişey oluştuktan sonra bunu ancak amelyatla sıvıyı alarak tedavi edebiliyorlarmış..Buda sadece tomografide anlaşılıyormuş..Yanidüşer düşmez çekilen tomografidse sızıntıyı görürlerse hemen durdurabilip anında tedavi edebiliyorlarmış..Allahtan bizim tomografi çok temiz çıktı bebeşimi melekler korumuş..Hiç bişey olmamış ama sizde çocugunuz düştüğünde lütfen hemen hastaneye götürün..Umarım hiç bir bebeğin başına gelmez bunlar..

bebeğiniz başının üstüne mi düştü,yoksa her düşmede mutlaka hastane mi?bizim olmadığımız bir yerde düşerse baş darbesini anlayabilir miyizbir de canım okuduklarını seni eleştiri olarak algılama...forumda yenisin sanırım,zamanla insanları tanıyacaksın,o zaman doğru algılayacaksın...üzme kendini ve bu sayfanın birileri için faydalı olduğunu da belirtmek isterim...sayfada düşmelerle ilgili paylaşımlar da yapılabilir,konu başlığını değiştirerek...düşen bebeğe ilk neler yapılmalı gibi bize bilgi verebilecek paylaşımlar sağlanabilir?

ankara81
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 12:52:12
hayır alnını çarptı..Kaşının üstü biraz morardı..En tehlikelisi kafasının arkasını yere çarpmasıymış..Bizimki  öyle olmadı allahtanki..Amaarka kafayı vurursa yere mutlaka doktora götürülmeliymiş..Çünkübeynin büyük bölümü arka taraftaymış..Bizim alından darbe almış..Yani tabiki oda önemli ama arka kafayı çarpması kadar değil dedi doktor..Tedbir amaçlı yaptılar tetkikleride..

__ANKA__
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 13:01:45
offff offfff...panik oluyor insan...Allah korusun...ama soruma tam cevap alamadım canım ya...

papu-ceren
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 13:10:45
Teşekkür edecek bişey yok canım, hepimiz anneyiz, çocuklarımız hepimizin gözünün nuru ama benzer bir olay benimde başıma geldiği için ve gözünün önünde bile olsa saniyelik bişeyle böyle ufak kazaların atlatılabileceğini bildiğim için bu tip konularda çokda acımasızca eleştiremiyorum.

Benimde burda dönem dönem ihmallerini çok eleştirdiğim insanlar olmuştur ama ortada bariz bir ihmal vardır anca o zaman eleştiride bulunuyorum. Tekrar geçmiş olsun.

neslikerem
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 13:57:32
Ankara81 (İmran), doktorunun yaptığı açıklamadan sonra eminim biraz olsun rahatlamışsındır. Ben seni çok iyi anlıyorum. Aynı durumu yaşayan annelerden fikir alıp biraz daha rahatlamaya çalışmandan daha normal bişey olamaz. Ben de Kerem'i düşürdüğüm gün, hemen forumlara sarılmıştım. O zamana kadar hiçbir foruma üye olmadığım gibi okumamıştım bile. O gün benimle aynı şeyleri yaşayan anneleri okuduğumda gerçekten çok rahatlamıştım. Zaten sen çok lakayt, ihmalkar, rahat bir anne olsan gelip de buraya böyle bir konu açmazsın.

Şimdi senin hassas bir döneminde İlke'nin yazdıkları biraz can sıkıcı olmuş olabilir. Çünkü kendini kötü hisseden bir anneyi daha beter üzüyor söyledikleri. Buna ben de katılıyorum ve ilk mesajımda da İlke'ye belirtmiştim bunu. Bununla birlikte üslup konusunda belki bazı problemleri olsa bile, İlke'nin söyledikleri gerçekten çok doğru. Eminim sen artık maksimumun da ötesinde bir çaba göstereceksin çocuğunun bu şekilde bir daha düşmemesi için, çünkü bunu yaşadın ve sonuçlarını yaşayarak gördün. Ama Biset gibi (ülkeryıldızım) belki daha yeni ve tecrübesiz annelerin (gerçi Biset bu konuda hepimizi geçer de ), İlke'nin yazdıklarını okuduktan sonra çok daha dikkatli davranacağından ben eminim. Dolayısıyla, belki gerçekten senin vesilenle ve İlke'nin yazdıkları sayesinde kalıcı hasar bırakacak şekilde düşecek bir çocuğun bu düşmesi engellenmiş olacak. Olaya bu gözle bakarsan bence daha az kırılırsın ve daha faydalı olur bu paylaşımlarımız.

Düşme konusunu, aslında ben çok abartı bulmuyorum. Bir çocuğun düşmeden büyümesi belki mümkündür ama ne kadar doğrudur tartışılır. 9 aya kadar eyvallah diyorum. Tamamen anne gözetiminde çünkü. Ama 8-9 aydan sonra bu mümkün değil. Ben çocukken o kadar çok düşüp yaralanmışımdır ki şimdi dizlerimde izleri duruyor ama o günlerimi, düşmelerimi çok güzel hatırlıyorum. İyi ki düşmüşüm diyorum.. Bebeklerin düşmesi konusunda ise mümkün olan maksimum çabayı sarfetmek hepimizin görevi ama böyle bişey olunca da çok fazla üzülüp, belki bu üzüntüyle bebeğimize daha büyük zarar vermenin de bir anlamı yok. Bir arkadaşım bana şunu söylemişti Kerem düşütüğünde, "Eğer düşmeyle bişey olsaydı, şu an insan nesli diye bişey olmazdı". Bu düşme olayı bir tek senin başına gelmiyor, bunu böyle düşünmek eminim seni rahatlatıyor.

Bir de şunu kesin belirtmem lazım, bebeğinin düşmüş olması seni kesinlikle kötü, ihmalkar bir anne yapmaz. O düştüğünde senin bir parçan kopmuş, yüreğin sızlamıştır eminim. Ama ne yazık ki hayat çok daha acımasız. O zaman bu dünyaya çocuk getirmeyecektik. Ya da bu düşmelere, kalkmalara, onların üzülmesine, bazı zorluklarla karşı karşıya kalmasına, belki bazen kötü şeylerle tek başlarına yüzleşmek zorunda kalmalarına alışacağız bağrımıza taş basıp. Hayat gerçekten kolay değil. Ve kolay olmayan bir hayatı yaşayarak mutlu olmaz mı insan aslında? Herşey mükemmel ve sorun yoksa, o zaman ümit de yok, başarmak da yok, kaybetmek yada kazanmak da yok demektir. Bu durumda mutlu olunur mu olunmaz mı bilmiyorum. Yani demem o ki bu düşmelere hayata hazırlık gözüyle bakabiliriz. Biraz dağıttım konuyu ama neyse..

__ANKA__
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 14:04:02
neslihan yazdıkların çok doğru...

ben dünden beri o kadar çok düşündüm ki bu konuyu...arkadaşımız çok güzel bir noktayı göz önüne serdi...ben hep tedirginim zaten ama bu daha bi kendime getirdi beni..Rabbimize emanet evlatlarımız ,bizler de emanete sahip çıkmak zorundayız...

papu-ceren
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 14:30:46
Neslihan bu günün tarihini bir yere not etmem lazım çünkü ilk defa noktasından, virgülüne sonuna kadar seninle aynı fikirdeyim

Düşme konusunu, aslında ben çok abartı bulmuyorum. Bir çocuğun düşmeden büyümesi belki mümkündür ama ne kadar doğrudur tartışılır. 9 aya kadar eyvallah diyorum. Tamamen anne gözetiminde çünkü. Ama 8-9 aydan sonra bu mümkün değil. Ben çocukken o kadar çok düşüp yaralanmışımdır ki şimdi dizlerimde izleri duruyor ama o günlerimi, düşmelerimi çok güzel hatırlıyorum. İyi ki düşmüşüm diyorum.. Bebeklerin düşmesi konusunda ise mümkün olan maksimum çabayı sarfetmek hepimizin görevi ama böyle bişey olunca da çok fazla üzülüp, belki bu üzüntüyle bebeğimize daha büyük zarar vermenin de bir anlamı yok. Bir arkadaşım bana şunu söylemişti Kerem düşütüğünde, "Eğer düşmeyle bişey olsaydı, şu an insan nesli diye bişey olmazdı". Bu düşme olayı bir tek senin başına gelmiyor, bunu böyle düşünmek eminim seni rahatlatıyor.

Bir de şunu kesin belirtmem lazım, bebeğinin düşmüş olması seni kesinlikle kötü, ihmalkar bir anne yapmaz. O düştüğünde senin bir parçan kopmuş, yüreğin sızlamıştır eminim. Ama ne yazık ki hayat çok daha acımasız. O zaman bu dünyaya çocuk getirmeyecektik. Ya da bu düşmelere, kalkmalara, onların üzülmesine, bazı zorluklarla karşı karşıya kalmasına, belki bazen kötü şeylerle tek başlarına yüzleşmek zorunda kalmalarına alışacağız bağrımıza taş basıp. Hayat gerçekten kolay değil. Ve kolay olmayan bir hayatı yaşayarak mutlu olmaz mı insan aslında? Herşey mükemmel ve sorun yoksa, o zaman ümit de yok, başarmak da yok, kaybetmek yada kazanmak da yok demektir. Bu durumda mutlu olunur mu olunmaz mı bilmiyorum. Yani demem o ki bu düşmelere hayata hazırlık gözüyle bakabiliriz. Biraz dağıttım konuyu ama neyse..

papu-ceren
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 15:09:26
Eminecim katıldığım kısmı quetledim zaten

raidss
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 15:28:57
gerçekten çok güzle anlatılmış...ellerinize sağlık...

Orjinalden alıntı: papu-ceren

Neslihan bu günün tarihini bir yere not etmem lazım çünkü ilk defa noktasından, virgülüne sonuna kadar seninle aynı fikirdeyim

neslikerem
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 15:45:47

Orjinalden alıntı: CIVILTI

Orjinalden alıntı: papu-ceren

Şşşşşt..Uyanık!

Nerde noktasına virgülüne kadar aynı fikirdesin??Aradan parçalamışsın mesajı..

Nesli ve papucuk,hep durun buralarda,bir yere gitmeyin siz emi??[sm=kiss.gif]

Valla yazarken pabucuğu kızdıracak bişey yazmamak için çok uğraş verdim. Sonunda başarmışım. 7 Mayıs 2009.

Cıvıltı, papu ben de [sm=kiss.gif][sm=kiss.gif][sm=kiss.gif]

papu-ceren
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 15:51:29
ayy çok alemsin neslihan bana kısaca çiğdem diyebilirsin ama sen beni zaten hiç kızdırmıyordun ki uslup doğru olduğu sürece muhalif fikirler her zaman olmalı

papu-ceren
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 16:23:36
hahahaha papucik ne demek bu arada bir yiyecek olduğunu anladım da içeriğini hakkaten merak ettim Bu arada siz sormadınız ama madem tanışır gibi olduk ve papucuk demekte ısrarlısınız. Pa-Pu Patik ve Pufy nin ilk iki harfinin birleşimi bunlarda benim canım kedilerim olmakta. Sonradan kızımda doğunca içim el vermedi kızımıda ekledim. 3 çocuğum denilebilir Papu-ceren

Bu arada şimidi fark ettimde bende sze cıvıltıcık yada neslikeremcik desem ne komik olurdu ama demeyecem merak etmeyin hahahahahah

burcu-perim
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 16:29:31
Ankara81, tekrar çok geçmiş olsun, doktorunuz da içinizi rahatlatmış ne güzel, dilerim ki hiç birimizin başına bu tür olaylar gelmez...
Arkadaşlara ben de katılıyorum, siz içinizi rahat tutun, kötü bir anne değilsiniz siz, bebeğinizi doktora götürmekle de iyi yapmışsınz,
yerinizde ben olsam ben de götürürdüm...

Biseeeeet, duy sesimi, bu kadar inceleme kızım ya... Kendine sürekli düşünecek,
üzülecek bir konu buluyorsun, yasakliciğim sana interneti eninde sonunda...
Şaka bir yana sorumluluklarını yerine getirip biraz rahat ol Bisetim ya
Fıstığnı da öp benim yerime

bengül
  • Tüm gönderiler : 1964
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 16:37:23
sayfayı ilk açtığından beri takip ediyordum sorusu ile ilgili net bilgim yoktu yazmak istemedim ama sonraki yazılanları görünce tecrübe ve iyi dileklerimi paylaşmaya karar verdim ....çünkü yanlız olmadığını , sadece senin başına gelmediğini bilmek çok rahatlatıcı olabiliyor..neslikeremin dediği gibi düşmeden büyüyen çoçuk olacağına inanmıyorum ..elbetteki istemeden yaptığımız yanlışlar bizi iyi yada kötü anne yaftası yapıştırmaz ...insanları yargılamakkkkk en kolayı anlamak zor olanıdır.....

son zamanlarda okuduğum günümüz anneleri için çok güzel ve faydalı bir yazı .... bu başlığı okuyan annelerinde faydalanabileceği bir yazı olduğunu düşünüyorum

ekliyorum.....(bir çok sitede yayınlandı bebek.com da giriş sayfasında linki var okuyanlarınız vardır belki  )

Yeni anneler, yanlış yapma korkusuyla çocuklarıyla sıcak ilişki kuramıyor

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi  Anabilim Dalı Başkanı & Aile Terapisti Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç,  günümüzde annelerin başarılı olma adına anne-çocuk ilişkisinin sıcaklığını yaşamadığını belirterek “Annelik duygusu yaşamın belki de en doyum verici duygularından birisidir. “Başarılı anne” olma çabası,  bu duyguyu bozduğunda; hem anneler hem çocuklar kaybeder. Şunu unutmamak gerekir ki; en başarılı, en mutlu ya da en güvenli, en sağlıklı erişkinler genellikle en başarılı annelerin çocukları değildir” diyor.

Annelik bize öğretildiği gibi doğuştan mı gelir yoksa öğrenilen bir rol müdür?

Annelik rolü kültürden kültüre farklılıklar gösteren bir roldür. Genellikle bu rolün nasıl oynanacağı annenin kendi annesiyle ilişkisi ve içinde yaşadığı toplumun annelere nasıl bir rol verdiği gibi etkenlerle şekillenir. Ama hiçbir toplumda değişmeyen bir şey vardır ki o da anne ve bebek arasında kurulan özel bağdır. Bebeğin doğduğu günden itibaren anne ile arasında kurulan ilişki, özel bir ilişkidir. Bebekler, dünyaya, sanki kendilerine bakan anneyi büyüleyecek bir donanımla gelirler. Bu öyle bir büyüdür ki; anne,  bebeği her ağladığında, onun gereksinimlerini gidermek için kendini zorunlu hissedecektir. İşte insan yavrusunun bu özel yeteneği sayesinde anne ve bebek arasında gelişen bağlanma ilişkisi; bebeğin korunmasını, bakılmasını, gereksinimlerinin giderilmesini ve hayatta kalmasını sağlar. Annenin bebeğin gereksinimlerine duyarlılığı, kısmen doğum sonu annede oluşan hormonal değişiklikler sayesinde olur ama kısmen de bebeğin bu özel yeteneği ile yaratılır. Bebeğe bakım veren kişi mutlaka anne olmayabilir. Kim olursa olsun bir süre düzenli biçimde bir bebekle ilişki kurduğunda aynı büyünün etkisi altında kalacaktır. Bebeğe bağlanan annesi ya da bakımını üstlenen kişi,  ona hayran olacak, onu memnun etmek için, rahat ettirmek için adeta çırpınacaktır. Böylece de annelik rolüne ilişkin ilk adımlar atılmış olur. Annenin bebeğe verdiği değer; onun gereksinimlerine karşı duyarlılığı;    bebeğine baktığında gözlerinin parlaması;  bebeğin kendisini değerli ve güvende hissetmesini sağlar ve böylece bebek, annesi ile ilişkisi yoluyla, kendisi ve yaşadığı dünya ile ilgili ilk bilgilerini oluşturur.

Anne olmak görünürde bu kadar basit bir roldür; insan yavrusuna bakmak, beslemek, sevmek, sıcak tutmak, korumak... Ancak pratik uygulamada annenin bütün varlığını ve düşüncesini kaplar. Anneler bebekleriyle ilgili hayaller kurar, onun geleceğine ilişkin planlar yapmaya başlarlar. anne daha çok şey bildikçe daha çok ayrıntı ile uğraşmaya başlar. anne sütü mü verecek, mama mı verecek, yanında mı yatıracak ayrı mı yatıracak? En doğru anneliği nasıl yapacağına ilişkin sorular annenin zihnini işgal eder. Günümüzde annelik rolü bu nedenle giderek karmaşıklaşmıştır. Hele de son yüzyılda erişkinlerin, “kendi davranışlarının kökenini geçmişte, çocukluklarında arama” ve bu yaklaşımın yanlış bir uzantısı olarak da “geriye dönüp de başlarına gelen her sorundan dolayı annelerini suçlama” eğilimleri ortaya çıktığından beri çoğu anne, çocuğunun geleceğinin bütün yükünü ilk andan itibaren omuzlarında hissetmeye başlamaktadır.

Günümüzde anneler eskiye göre daha plan, program ve proje dahilinde çocuk yetiştiriyor. Yeni annelerle eski anneleri kıyaslar mısınız?

Günümüzde anneler yoğun bir bilimsel bombardıman altındalar. “Çocuğun neyle beslendiği ya da beslenmediği onun ilerde kalp hastası ya da şeker hastası olmasına neden olabilir;   hangi ek besinleri aldığı ileride obez olup olmamasını belirler; belli vitaminleri almazsa boyu yeterince uzamayacaktır” vs. gibi, bazıları çok da doğru olmayan ham bilimsel veriler annelere her gün medya aracılığıyla ulaşıyor. Beslenme konusunda uzayıp giden bu listeye giderek zekasının nasıl daha iyi gelişeceği listesi de eklendi. Anneler çocuklarının zekası gelişsin diye hamileliklerinden itibaren belli müzikleri çocuklarına dinletmeye; oturabildiğinden itibaren çocuklarını zeka geliştirdiği iddia edilen TV programlarının karşısına koymaya;  mutlaka belli oyuncaklarla oynamasını sağlamaya uğraşmaktalar. Annelik üzerinde tüketim toplumunun baskısı giderek artmakta.... Bu yaklaşım tarzı çerçevesinde, “annenin çocuğa nasıl davranması gerektiği” konusunda da oldukça sığ bir bilgi bombardıman söz konusudur. 

Annelere birbiriyle çelişen birçok mesaj bir anda verilmektedir. Bu mesajlar “çocuğunu taşırken yüzü kendine mi baksın, dışarıya mı baksın?” gibi günlük yaşamın küçük ayrıntılarından tutun da;  “çocuğun davranışına sınır koyarsanız özgür bir birey olamaz, kendi hakkını savunamaz” türü tehditler içeren uyarılara kadar anne çocuk ilişkisinin birçok alanını kapsamaktadır. Bu bombardıman altında bazı anneler, çocukları iyi yabancı dil öğrensin diye, daha kendi dilini konuşmadan yabancı dil öğretme çabası içine girmekte;  tuvalet eğitiminden önce müzik eğitimine başlamaktadırlar. Annenin eğitim düzeyi yükseldikçe çocuğun geleceği için yapılması gereken şeyler listesi giderek kabarmaktadır.  Bütün bu uyarılar sonucunda, bazı anneler,  “Çocuklarının ilerde ne olup ne olmayacağının yalnızca kendi kontrollerinde” olduğu zannına kapıldılar ve bir gün bir şeyleri eksik ya da yanlış yapmış olmaktan dolayı çocukları tarafından suçlanmaktan da fena halde korkuyorlar...

Çocuklar günümüzün hızlı, karmaşık ve kalabalık şehirlerinde yetişirken anneleri ile ilişkileri de bu yaşam tarzından etkileniyor mu? Daha sıcak bir ilişki için önerileriniz var mı? 

Bütün bu baskıların sonucunda, daha çok da şehirde yaşayan anneler sanki çocuklarıyla ilişkilerindeki her anı puanlayan bir dış sistem varmış gibi hissetmeye başladılar. Çalışan anneler, çocuğuna yeterince zaman ayırmadığının suçluluğuyla; görev icabı çocuğa ayırdığı zamanları, “çocuk zeka gelişimi için oynaması gerekli olan bütün oyunları oynadı mı oynamadı mı?” diye hesaplayarak geçirir hale geldiler. “Doğru çocuk yetiştirme denetim sistemi” sanki onların ne kadar iyi anne oldukları ve çocuklarının gelecekte ne kadar başarılı, güvenli, sağlıklı olacağına dair her an onları denetlemekte ve puan vermekte gibi hissediyorlar. Bu derece çocuğun geleceğine odaklanmış bir bakış açısı ise şimdiki zamanın kaçmasına; anne çocuk ilişkisinin çok önemli bir boyutu olan duygusal ilişki boyutunun unutulmasına neden oluyor.   anne çocuk ilişkisinin kendiliğindenliği ve doğallığı bozuluyor.  Anneler hata yapma ya da eksik yapma kaygısından çocuklarıyla ilişkilerinin keyfini çıkaramaz hale geldiler. Annelik artık “doğru çocuk yetiştirme” konusunda binlerce ayrıntı bilmeyi ve uygulamayı gerektiren tam gün çalışmayı gerektiren bir iş haline gelmiş;  ilişkinin rahatlığı bozulmuş;  ilişkiler gerginleşmiş durumda...
Oysa anne çocuk ilişkisinin en önemli yönü ilişkideki güven hissi, şefkat, paylaşım, birlikte olmaktan mutlu olma  ve her şeye karşın karşılıklı kabullenilme duygusudur. Anneler gergin olup, çocuklar da annelerinin beklentilerine yanıt verememe kaygısı yaşamaya başladıklarında bu duygu kaybolur. Annelik duygusu yaşamın belki de en doyum verici duygularından birisidir ve “başarılı anne” olma çabası,  bu duyguyu bozduğunda; hem anneler hem çocuklar kaybeder. Şunu unutmamak gerekir ki; en başarılı, en mutlu ya da en güvenli, en sağlıklı erişkinler genellikle en başarılı annelerin çocukları değildir!

<mesaj tarafından düzenlendi bengül on 07.05.2009 17:11:22>

BalBöceği_Annemicino
  • Tüm gönderiler : 8499
  • Bölge: karlar diyarı:)
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 16:38:45
melike,hoşgeldin foruma..
çok geçmiş olsun...arkadaşların dediği gibi dr. illa ki kar zararı hesaba katarak çekmiştir tomogrofiyi...Allah beterinden saklasın..
Sen bakma eleştirenlere...kimse kötü niyetle yazmıyor ama bazen doğruları yanlış sayfalara yazıyoruz
yalnız bebek düşmez düşürülür kısmı asla asla asla doğru olamaz..çünkü tedbir her defa işe yaramayabilir..elbette tedbiri elden bırakmayacaksın ama dünyanın en önemli güvenlik tedbirlerini alsan olacaksa olur birşeyler...
çoğu kazalar bir anlık dalgınlıkla olmaz mı? bebeğin varsa asla dalgın olmayacaksın mı denilmeli?kim ister ki dalgın olmayı?bulaşık süngerine deterjan yerine yağ döken ben,kaç kere annem yerine eşimi eşim yerine annemi arayan ben, vs.vs...çocuğum bebekliğinde düşmediyse bu aldığım tedbirlerden öte şansımdandır takma sen,iyi bir anne olmasan bu forumda bunları yazıyor olmazdın

BalBöceği_Annemicino
  • Tüm gönderiler : 8499
  • Bölge: karlar diyarı:)
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 16:59:29

Melike kim??

Hani İmrandı..

Ver gazı balböceği verrrrrrrrrr...

Düşürmeyin bebeleri yawwwss..Alalallaaaaaaaaa....Sonra da düştü mü,düşürüldü mü diye ikiye ayrılmasın forum..Çıkılmaz bu işlerin içinden..

Papucuk,nickime neler neler ettiler bu forumda..Bir cıvıltıcık denmediği kalmıştı..Yakışmıyor ya ,kaç yaşında kadınım..Siz daha genceciksiziniz..-cıkli-cikli takıları kaldırır nicleriniz...

profilde melike yazıyordu..yanlış görmedim ya 
e tabii düşmesin bebeler de bunun garantisi var mı?
var diyeni Allah bildiği gibi yapsın

neslikerem
Ynt: tomografinin bebeğe zararı - 07.05.2009 17:22:17

Orjinalden alıntı: BalBöceği_Annemicino

Melike kim??

Hani İmrandı..

Ver gazı balböceği verrrrrrrrrr...

Düşürmeyin bebeleri yawwwss..Alalallaaaaaaaaa....Sonra da düştü mü,düşürüldü mü diye ikiye ayrılmasın forum..Çıkılmaz bu işlerin içinden..

Papucuk,nickime neler neler ettiler bu forumda..Bir cıvıltıcık denmediği kalmıştı..Yakışmıyor ya ,kaç yaşında kadınım..Siz daha genceciksiziniz..-cıkli-cikli takıları kaldırır nicleriniz...

profilde melike yazıyordu..yanlış görmedim ya 
e tabii düşmesin bebeler de bunun garantisi var mı?
var diyeni Allah bildiği gibi yapsın

Daha önce İmran yazıyordu ama???

Çiğdem ve Emine ben ikinizin nicklerini de beğeniyorum. Cıvıltı süper oturmuş. papu-ceren de pek anlamasam da kulağa hoş geliyordu. Şimdi papunun anlamını da öğrendim. Güzelmiş gerçekten.

Ben de nickimi değiştireceğim. Ama hiç düşünmedim ne olsu diye. Arada bir düşündüm de aklıma bişey gelmedi. Öyle kaldı. Lise yıllarında nickim gülpembe idi. . Radyolardan birbirimiz için istek şarkılarda bulunurduk arkadaşlarla nicklerimizi kullanarak. "Gülpembe Bülbül için istemiş Bendeniz"den Ağlıyayım mı? hep beraber dinliyoruz" şeklinde . Bir ara msn kullanıyordum. Çoook eski zamanlarda nestle diye giriyordum. Nick geçmişim bu kadar. Şimdi isim bulmakta zorlanıyorum. Var mı önerisi olan? Adım Neslihan. Kerem ve Kaan olmak üzere iki oğlum var. Hmm eskiden Paynişko adında tatlı mı, tatlı, şirin mi şirin bir kedim vardı. İlk oğlum sayılır.

Cıvıltı ben lisedeyken Tarkan filan yeni çıkmıştı. Tarkan yeni çıktığında sen neler yapıyordun? Söyle de yaşını öğrenelim artık?

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 40 of 63