Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

SÜT ALERJİSİ OLAN BEBEKLER BURAYA

Yazar Mesaj
neslikerem

• Tüm gönderiler : 1135
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Durum: çevrimdışı
SÜT ALERJİSİ OLAN BEBEKLER BURAYA - 14.05.2009 10:15:57 ( #1 )
Benim oğlumda çok büyük bir ihtimalle inek sütü alerjisi var. 6 aylıkken devam sütlü, pirinç maması vermeye kalkmıştım. Anında cildi kabardı, gözleri kıpkırmızı oldu ve hırlamaya başladı. Kendimizi acile zor attık. 4-5 saat hastanede kaldık. Kolumuzdan serum ve bilumum anti alerjik ilaçlarla 24 saat içinde ancak normale döndük.9-10 tatlı kaşığı kadar yemişti, ama hemen kusmuştu. Kusmasaydı daha kötü şeyler de olabilirdi. Allah korusun.

6 aylık olana kadar da sık sık kızaran bir bebekti aslında. Bu olaydan sonra benim içtiğim sütlerin anne sütüne karışarak, alerjik reaksiyon ortaya çıkardığını gördük. Ben süt içmeyi kesince, bebeğimin cildi de normale döndü. Şu an 9 aylık. Bu zamana kadar bir kutu Pregomin AS, bir kutu da Neocate kullandım. Fakat tatları çok kötü ve içirene kadar işim bitiyor. Doktor inek sütüyle yoğurt yapıp denemei söyledi. Denedim ama Kaan hiç sevmedi yoğurdu. 50 ml. filan zorla yedirdim ama o da az da olsa kızarmasına neden oldu. Son olarak keçi sütü aldım. Golden .... adını hatırlayamadım şimdi. Bu sabah ondan  verdim ve sonuç yine hüsran, yine kızardı. Süt/Kalsiyum tarafını nasıl halledeceğim bilemiyorum. Bu konu çok canımı sıkıyor.

Aynı/benzer durumu yaşayan arkadaşlardan fikir almak isterim. Çözümleriniz, alternatif fikirler, tecrübelerimiz, mama tariflerimiz vb. paylaşabiliriz diye düşünüyorum bu başlık altında.
<mesaj tarafından düzenlendi neslikerem on 14.05.2009 10:24:22>
bengül

• Tüm gönderiler : 1964
Ynt: SÜT ALERJİSİ OLAN BEBEKLER BURAYA - 14.05.2009 11:57:29 ( #2 )
bizdede 2,5 yaş sonrası için süt toleransı düşük çıktı geceleri süt içmeden yatıyor gündüz de bir kerede bir çay bardağı kadar süt veriyorum peynire iyice alıştı maydanoz gibi diğer sebzelerden kalsiyum almaya çalışıyoruz ...bizim ki alerji değil laktozun bağırsaklarda emilememesi netten bulduğum faydalandığım bir yazıyı burayada ekliyorum....
test yapıldı mı bizde gece sütünü kesince belirtiler kesildi ... doktoruda yaptırmaya gerek görmedi....

Laktoz intoleransı
Yıllarca, inek sütü midede şişkinlik, hazımsızlık, ürtiker plakları (vücutta oluşan kaşıntılı kızarıklıklar) gibi istenmeyen rahatsız edici semptomların kaynağı diye bilinir. Bu reaksiyonlar süt proteinlerine karşı alerji yada laktoz intoleransından kaynaklanır. Bebeklerde her ikisi de aynı anda olabilir. Süt, çocuğun karşılaştığı ilk yabancı protein kaynağı ve muhtevasıyla çok önemli bir besin kaynağıdır ve bu nedenle bebeklerin diyetinden kolayca çıkarılamaz.
Laktoz intoleransı, sütün baskın şekeri laktozun yeterli sindirilememesinden kaynaklanır. Bu yetersizlik laktaz enziminin eksikliğinden kaynaklanır. Laktaz enzimi normalde ince bağırsak hücreleri tarafından üretilir. Laktaz enzimi laktozu emilip kana geçebilmesi için daha küçük formları olan galaktoz ve glikoza parçalar. Alınan laktozu sindirebilmek için gerekli laktaz yeterli olmadığı zaman, çok tehlikeli olmasa da ciddi bir stres oluşur. Laktaz enzim eksikliği olan her insanda semptom görülmese de bu insanlarda laktoz intoleransı var kabul edilir. Genel olarak semptomlar; mide bulantısı, kramplar, dolgunluk, şişkinlik, gaz, ishaldir. Bu semptomlar laktoz alındıktan yarım saat ile 2 saat arasında bir süre sonra başlar. Semptomların şiddeti kişinin laktozu tolere edebilmesine göre değişir.

Laktaz etki mekanizması (www.indiana.edu/~ensiweb/ lessons/tp.milk3.html ' den alınmıştır)
Laktoz intoleransının bazı sebepleri çok iyi bilinmektedir. Örneğin ince bağırsak ülseri enzim üretimini azaltabilir. Daha seyrek olarak çocuklarda laktaz üretimi doğuştan düşük olabilir. Bir çok insan için ise laktaz eksikliği doğal olarak zamanla gelişen bir durumdur. Yaklaşık 2 yaşından sonra, vücut; laktazı daha az üretmeye başlar. Bununla birlikte bir çok insan yaşlanmadan önce semptomlarla karşılaşmayabilir.
Her ne kadar Kuzey Avrupalı bir çok insan hayatları boyunca kendilerine yetecek laktaz üretebiliyor olsalar da; Ortadoğu, Hindistan, Afrika'nın bir bölümünde yaşayan insanlarda yada bu insanların dünyanın herhangi bir yerindeki akrabalarında laktaz eksikliği oldukça yaygındır. Yetişkinlerin %70' inde değişik derecede laktoz intoleransı mevcuttur. Avrupa'da bir çok ülkede beyazların %5' inde, diğer etnik gruplarda ise daha yüksek oranlarda laktoz intoleransı mevcuttur.
İntoleransa neden olan süt ve süt ürünlerinin miktarı insandan insana semptom çeşitliliğine neden olur. Düşük bağırsak laktaz aktivitesine sahip bir çok insan, bir bardak sütü rahatsızlık hissetmeden tolere edebilir. Sert peynir (laktozu düşüktür), ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerini de rahatlıkla tolere edebilir. Yoğurt gibi fermente süt ürünlerinin, dünyanın laktaz eksikliği çok olan bölgelerde yaygın bir şekilde tüketilmesinin nedeni de budur.
Tedavi
Genelde, sindirim sisteminde laktoz emilimini belirlemek için kullanılan testler laktoz tolerans testi, hidrojen solunumu testi ve dışkı asit testidir. Bu testler bir hastanede, klinikte yada muayenehanede yatmaya gerek olmadan ayaktan bir hastada uygulanabilir.
Laktoz tolerans testi önce bir aç kalma süreciyle başlar ve daha sonra laktoz içeren bir sıvının içilmesi onu takip eder. 2 saatlik periyotlarla kan örnekleri alınır. Laktozun emilimi ile artması gereken kanda glikoz seviyesi ölçülür. Normalde, laktoz sindirim sistemine girdiğinde laktaz enzimi tarafından galaktoz ve glikoza parçalanır. Kana geçen galaktoz ve glikoz karaciğere gider. Galaktoz karaciğerde glikoza dönüşür ve kan glikoz düzeyi yükselir. Eğer laktoz tam olarak parçalanmazsa kan glikoz seviyesi yükselmez ve tedavi endikasyonu doğar.
Solunumda hidrojen testinde, insanın solunumundaki hidrojen miktarı ölçülür. Solunumda normalde çok düşük miktarda hidrojen vardır. Laktoz sindirilmediğinde kalın bağırsakta bulunan bakteriler tarafından fermente edilir. Bunun sonucu hidrojenide içeren çeşitli gazlar açığa çıkar. Bu hidrojen gazı bağırsaktan emilir ve kana geçer ve akciğerler yolu ile atılır. Testte hastalar laktozlu bir sıvı içerler ve düzenli aralıklarla solunum havası analiz edilir. Yükselen hidrojen oranı laktoz sindiriminin bozuk olduğunu gösterir. Çeşitli besinler, medikal ürünler ve sigara testin hassasiyetine etki edebilir. Bu yüzden test boyunca bunlardan kaçınmak gerekir. Bu test hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.
Sütteki laktoz miktarı
Bütün hayvan sütleri laktoz içerir. Soya sütü aslında bir bitki suyudur ve laktoz içermez. Diğer şekerlerden içerse de laktoz intoleransı olan insanlarda benzer semptomlara yol açabilir.
Değişik hayvan sütlerindeki laktoz miktarı (100 ml'de gram olarak)

Hayvan türleri

Yağ

Protein

laktoz

Fil

22,1

3,2

7,4

Şempanze

3,7

1,2

7,0

İnsan

4,0

1,3

6,5

At

1,6

2,7

6,2

Koyun

9,0

4,7

5,8

Zebra

4,8

3,0

5,3

Deve

5,4

3,8

5,1

Domuz

5,0

3,7

5,0

Kedi

5,0

7,2

4,9

İnek

3,7

3,3

4,8

Kanguru

4,0

3,9

4,7

Keçi

4,1

3,7

4,2

Köpek

11,8

8,7

3,3

Fare

12,0

9,2

3,3

Kutup ayısı

9,5

9,6

3,0

Fok balığı

53,2

11,2

2,6

Kunduz

19,8

9,0

2,2

Tavşan

10,5

15,5

2,0

Yunus

34,9

10,6

0,9

Bazı insanlar sadece inek sütüne karşı alerjik rahatsızlığa sahip olsalar da, laktoz intolerant insanların tüm hayvani sütlerden uzak durmaları gerekmektedir. Keçi sütü kullanmak ta semptomları azaltmamaktadır.
Gizli laktoz
Her ne kadar süt ve sütten yapılan gıdalar doğal besin kaynakları olsa da, laktoz sık sık hazır gıdalara eklenmektedir. Laktoz toleransı düşük olan insanlar şunu bilmelidirler ki; bir çok gıda ürününde düşük oranlarda laktoz bulunabilir. Örneğin;

Ekmek ve diğer fırın ürünleri
İşlenmiş kahvaltılık tahıllar
Toz patates, çorba ve kahvaltılık içecekler
Margarin
Salata sosları
Şekerlemeler ve diğer çerezler
Bisküvi ve kek karışımları
Süt ürünleri içermez diye etiketlenen bazı ürünler örneğin, kahve kremaları ve diğer kremalar aynı zamanda süt ürünlerinden türetilen dolayısı ile laktoz içeren katkı maddeleri bulundurabilirler.
Akıllı tüketiciler gıdaların etiketlerine dikkatli bakmayı öğrenirler. Sadece süt ve laktoz miktarı ile yetinmezler aynı zamanda peynir altı suyu, süt yan ürünleri, ve yağsız süt tozlarına dikkat ederler. Eğer etiket üzerinde bunlardan birisi mevcutsa ürün laktoz içeriyor demektir.
Bunlara ek olarak laktoz; reçete ilaçlarının % 20' sinin, diğer ilaçların ise % 6 ‘sının yapımında kullanılır. Bir çok doğum kontrol hapında da, mide asidi ve gazı için üretilen tabletlerde olduğu gibi laktoz vardır. Bunlar ancak şiddetli laktoz intoleransı olanlarda etki gösterir.
Bu bilgiler; http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/lactoseintolerance/index.htm ' den ve D. Miller Ben Shaul (The composition of the milk of wild animals. In : Animal milk analyses and hand-rearing techniques. International Zoo Yearbook, 1959)' den alınmıştır.
Daha fazla bilgi için:
Gluten ve buğday

neslikerem

Ynt: SÜT ALERJİSİ OLAN BEBEKLER BURAYA - 14.05.2009 13:33:28 ( #3 )
Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.

Laktoz intoleransı sanki kızarıklık, kaşıntı, döküntüden ziyade, sindirim problemi gibi duruyor aslında değil mi? Mesela, laktoz free bir mama alıp deneyeyim diye düşünüyorum ama problem süt proteini alerjisi ise yine aynı şekilde bir semptom yaşamaktan korkuyorum.
bengül

Ynt: SÜT ALERJİSİ OLAN BEBEKLER BURAYA - 14.05.2009 16:30:15 ( #4 )
yazıda alerjiden bahsetmiş olsada aslında laktoz bağırsaklardaki enzim problemi haklısın ..bence doktoruna danışarak test yaptırmakta fayda var belirtiler fazla gibi geldi ......
süte başlarken biz 1 yaş civarı hafif kızarıklık şikayetide yaşamıştık yaz ayıydı ve fazla uzun sürmemişti .2 yaş civarında karnı şiş ve sabah kusarak uyandı ilk üşüttü dedik ikinci de enfeksiyon mikrop v.s için tahlil yapıldı ...üçüncüde teşhisi koyuldu akşam yatarken süt içmez ise sorun yokkkk gün içinde süt ve süt ürünlerini dengeli yediriyorum mesela süt bisküvi beraber vermiyorum gibi ..

laktoz free mama konusunda doktoruna danışabildiniz mi ...ya protein sorunu var ise bebeğin yıpranacak semptomları yaşarken ...
sizin durumda bence tahlil şarttttt gibi gözüküyor ....emin olursanız beslenmesini ona göre düzenleyebilirsiniz ....

neslikerem

Ynt: SÜT ALERJİSİ OLAN BEBEKLER BURAYA - 14.05.2009 22:19:48 ( #5 )
2 gün önce muayenemiz vardı aslında. Doktor daha çok yoğurt, süt, keçi sütü gibi gıdaların üzerinde durdu. Laktoz free ya da soya mamasından bahsetmedi. Keçi sütü o an için bana çok iyi bir alternatif gibi göründüğü için benim de aklıma gelmedi diğerlerini sormak.

Şimdi bir gün ara verelim de öbür gün keçi sütünden yoğurt yapıp yedirmeye çalışacağım bakalım.
bengül

Ynt: SÜT ALERJİSİ OLAN BEBEKLER BURAYA - 14.05.2009 22:26:46 ( #6 )
geçen dedesi keçi peyniri almış kızıma önce istemedi sonra yavaş yavaş yedirdik bende inek sütünden mayalıyorum yoğurtumuzu .
keçi sütünü nerde bulabilirim bende deneyeyim istiyorum ...

neslikerem

Ynt: SÜT ALERJİSİ OLAN BEBEKLER BURAYA - 14.05.2009 22:45:44 ( #7 )
Aslında ben direk keçi sütü almadım. Golden Goat keçi sütü bazlı devam maması var. Doktor onu denememizi önermişti. Ben e-bebekten sipariş verdim. Marketlerde filan göremedim ben. Doktor onunla yoğurt yapabileceğimi söyledi. Bir deneyeceğim bakalım. İnşallah tutar. Sonucu buraya mutlaka yazarım.
bengül

Ynt: SÜT ALERJİSİ OLAN BEBEKLER BURAYA - 14.05.2009 23:03:27 ( #8 )
devam maması sütü bize uymaz yakında 3 yaşına basacağız ......

sayfayı takip edeceğim ...
inş istediğin sonucu alırsınızzzzz...
AveB

• Tüm gönderiler : 1
  • Katıldı: 14 March 2010
Ynt: SÜT ALERJİSİ OLAN BEBEKLER BURAYA - 14.03.2010 11:30:21 ( #9 )
Merhaba arkadaslar

Ben yurt disinda yasiyorum ve bu taz Türkiye'ye gidecegiz. 3 yasinda kizim var ve laktozsuz süt iciyor.
Türkiyede nereden alabilirim ben laktozsuz süt? Yardimci olursaniz cok sevinirim

betul_n

• Tüm gönderiler : 19
  • Katıldı: 08 February 2012
Ynt: SÜT ALERJİSİ OLAN BEBEKLER BURAYA - 16.02.2013 01:12:36 ( #10 )

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 3 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku
  • Yeni konu başlat