Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

Sünnet... lokal anestezi mi genel mi?

Yazar Mesaj
zzeynepp

• Tüm gönderiler : 3275
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: İstanbul
  • Durum: çevrimdışı
Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 07.06.2009 10:04:00 ( #1 )
Arkadaşlar, biliyorum doğum sonrası konularda buna benzer bir  konu var, ama o yenidoğan sünneti. Ve  malesef oraya fazla giren okuyan olmuyor ve gördüğüm kadarıyla oraya yazılan sorular da çok havada kalmış. bir kişinin sorduğu soru cevaplanmadan cevaplanmayan başka sorular gelmiş   O yüzden buraya açıyorum başlığı. Burada yenidoğan olmayanlar için daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Ben de oğlumu bu yaz sünnet ettirmeyi düşünüyorum ama genell anestezi mi lokal mi karar veremiyorum. Hastanede 2 yaş altı bebekleri genel yapıyoruz demişlerdi ama minicik çocuğa narkoz verilmesinin zararı olabilir gibime geliyor. Diğer yandan da çok hareketli benim oğlum ve aşı olurken bile zor zaptediyoruz. Sünnet olurken bu sorun çıkarabilir belki tam o anda hareket ederse komplikasyon olabilir

deneyimli anneler sizce hangisi daha iyi
ugurbücülerim

• Tüm gönderiler : 1782
Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 08.06.2009 11:17:26 ( #2 )
maneviyat kısmına değineceğim.bence bu bir anıdır.anestezi olursa hiçbirşey hatırlamaz.

B E R N A C A N

• Tüm gönderiler : 4663
Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 09.06.2009 10:56:51 ( #3 )
Oğlum 23 aylık sünnet oldu. Ben öncelikle güvenebileceğiniz bir doktor bulun ve onun sözüne uyun derim. Biz hastanede bir genel cerraha yaptırdık sünneti. Bildiğim kadarıyla çocuk cerrahları vs. de yapıyor. Özellikle cerrah olması bence önemli.

Bizim doktor, 1 yaşından 4-5 yaşına kadar genel anestezi altında sünnet yapıyoruz, hem çocuk için hem de bizim için çok daha rahat ve güvenli oluyor dedi. Çok istemesek de kabul ettik.

Sonra ben operasyona girmeden önce genel anestezi uzmanını soru yağmuruna tuttum. Açıklama beni çok rahatlattığı için, hemen buraya da aktarayım:

"Sünnet için kullanılan anestezi farklıdır. Örneğin sezeryan için kullandığımız anestezi ilaçları, tüm mimikleri de dahil olmak üzere blokeler, çünkü en küçük bir kas oynaması bile istenmez bu operasyonda. Oysa sünnet öyle değil, bunda daha çok ağrı ve acıyı kesen, uyuşturan bir anestezi kullanılır. Amaç çocuğun bu anları hatırlamaması ve acıyı hissetmemesidir. Yoksa çocuğun elinin kolunun oynamasına engel olunmaz. Bu da en risksiz, en zararsız, yan etkisi yok denecek kadar az anestezi ilacı grubudur"

Ama ikinciye oğlum olursa mutlaka bebekken sünnet ettireceğimi de eklemek isterim. Belki başka okuyanlara tavsiye olur..

"Annelik kimi zaman tabiat kanunlarından da güçlüdür."
http://www.bernacan.blogspot.com/
secilöz

• Tüm gönderiler : 1636
  • Bölge: İZMİR KSK -ŞİMDİLİK KAYSERİ
Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 09.06.2009 11:09:25 ( #4 )
zeynepçim efe yi 3 aylıkken sünnet ettirmiştik ay iki de ettirmişiz şimdiye kadar yaptığım en iyi ve çocuğuma en yararlı şey bence .doğumdan sonraki ilk 6 ayda bence sünnet ettrilmeli doktorlarda bu düşüncede zaten.
benim oğlum lokal anestezi ile oldu .ben doktoruma lokal mi genel mi yapılcak dediğimde tabi ki lokal bu kadar küçük bir bebeğe boşu boşuna anestezi vermenni ne anlamı var demişti sonuçta önemli bir ameliyata girmiyoruz dedi.sünnet olmadan yarım saat önce pipisine kremli bir band yapıştırıyorlar o uyuşturuyor sonra iğne vurulunca onun acısını bile hissetmiyor ve yaklaşık 10-15 dak. da bitiyor zaten işlem.o yüzden genel anesteziyi asla önerme doktorların da çoğu yapmıyor ama bazı doktorlar uğraşmak istemiyorlar bebekle hareket etmesin ağlamasın diye uyuşturuyorlar nedensiz yere çocukları.bu arada sünnet ile ilgili diğer önemli konu sünneti yapan doktorun ne olduğu kesinlikle çocuk cerrahına yaptırın pratisyen hekimlerde yapıyor ama pipisi çok küçük olduğundan çok çok özenli davranmak gerekiyor.pratisyenler de hassas davranıyordur muhakkak ama yine de çocuk cerrahını tavsiye ederim
B E R N A C A N

• Tüm gönderiler : 4663
Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 09.06.2009 11:23:50 ( #5 )

Orjinalden alıntı: secilöz

benim oğlum lokal anestezi ile oldu .ben doktoruma lokal mi genel mi yapılcak dediğimde tabi ki lokal bu kadar küçük bir bebeğe boşu boşuna anestezi vermenni ne anlamı var demişti sonuçta önemli bir ameliyata girmiyoruz dedi.sünnet olmadan yarım saat önce pipisine kremli bir band yapıştırıyorlar o uyuşturuyor sonra iğne vurulunca onun acısını bile hissetmiyor ve yaklaşık 10-15 dak. da bitiyor zaten işlem.o yüzden genel anesteziyi asla önerme doktorların da çoğu yapmıyor ama bazı doktorlar uğraşmak istemiyorlar bebekle hareket etmesin ağlamasın diye uyuşturuyorlar nedensiz yere çocukları.

1-4 yaş arasında, çocuk bilinçlenmediği için durumu ona anlatıp durmasını sağlayamıyorsunuz. Ve bu dönemde çocuğu zapdetmek de hakikatten çok zor. Bu nedenle genel anestezi diyor doktorlar, nedensiz ya da kolaylarına geldiği için değil yani.. Ayrıca, bir yolla zaptediliyor olsa bile, çocuğun düşüncelerini, olayı algılayamadığı için yaşadığı korkuyu zaptedemezsiniz. Bu da çocuğun hafızasınınn bir köşesine öylece durur.  

Ama dediğim gibi, yine oğlum olsa, kesin 1 yaş öncesi yaptırırdım. Hatta ilk haftalarda..  

"Annelik kimi zaman tabiat kanunlarından da güçlüdür."
http://www.bernacan.blogspot.com/
secilöz

Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 10.06.2009 23:20:44 ( #6 )
benim kuzenimin oğlu 2 yaşında sünnet oldu ve lokal anestizi ile. annesini de yanına aldılar.oğlum ameliyathanede olmuştu o yüzden bizi almamışlardı ama onunkini ameliyathanede yapmadılar annesi yanındaydı ve zaten çok kısa bir operasyon olduğu için annesi onunla konuştu oyaladı bir şekilde ayrıca acı hissetmiyor ki çocuk da kötü bir anı bıraksın.normal bir doktor muayenesi gibi kaldı ki çocuklarımız artık sadece hasta olduklarında değil sık sık genel kontrol için doktora gidiyorlar artık doktor korkusu olmuyor zaten.ama dediğim gibi doktorun tercihidir  genel yapıcam dediyse geneldir karışılacak bir nokta da yoktur zaten bence. sonuçta hekimler en iyisini bilir deyip kenara çekilmek gerekiyor.
ama dediğiniz gibi bir yaş öncesi en iyisi ve sağlıklısı her açıdan
zzeynepp

Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 10.06.2009 23:37:58 ( #7 )
Çok teşekkürler cevaplar için. Ben de doğduğu gibi sünnet ettirmek istiyodum ama eşim razı olmadı
Bu yaz için de tam rızasını alamadım. O illa ki aklı ersin diyo aslında ama ben sonuna kadar diretiyorum. Şİmdilik razı ettim gibi

Benim sezeryanımı yapan cerrah doktorum da kendisine bu konuda danıştığımda  ilk 2 ay yada 7 yaşından sonra yapılması en iyisi demişti ama sanırım o biraz abarttı ilk 2 yaş uygun diyo genelde doktorlar. Ama en iyisi doğduğu gibi. Göbeğinden önce iyileşiyomuş.

Ben de genel pek düşünmüyorum ama iyi bir doktor araştırıp onun tavsiyesini dinlemeyi düşünüyorum. Ama tavsiyeleriniz de çok iyi oldu
<mesaj tarafından düzenlendi zzeynepp on 10.06.2009 23:40:18>
__ANKA__

• Tüm gönderiler : 5817
Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 11.06.2009 00:23:57 ( #8 )
slm...diyeceksiniz ki senin ne işin var burdae benim oğlum yok ama kendi fikrimi yazmak istedim...

oğlum olsaydı ben kendisinin sünnetini hatırlayacağı yaşta yaptırırdım..bu dinen de çok anlamlı bir fiil...doktorların düşüncesi doğru olabilir ama son zamanlarda bilimsel bombardıman altında birçok anne rutin olanı yaşayamıyor...yani şöyle düşünüyorum,kardeşlerim,eşim ve bildiğim yakınlarım..genel itibariyle 5-7 yaş arasında sünnet oldular...hiçbiri bunu kötü hatırlamıyor hatta sünnet töreninde yaşadıklarını,verilen yemeği,insanların onlara gösterdikleri ilgiyi,çektikleri fotoların analizleri hep hoş anı şeklinde...belki bilinçaltı diyeceksiniz ama bu kadar derine dalmaya gerek yok bence...

yani aylık bebeğin sünnet ettirilmesi doğru değil diyemem ama tercihim benim anlattığım şekilde...

okuduklarım bana ya ilk 20 günde yada 7 yaş sonrası uygun şeklinde...özellikle 4-5 yaş psiko-sosyal gelişim açısından önemli...7 yaş sonrası ise çocuğun sosyalleştiği,neyi niçin yapıldığını anlaması,ilginin kendisinde toplanması hatta hafif acı yaşaması kendisine sıkıntı oluşturmayacağı şeklinde...
zaten sanmıyorum ki şu anda ciddi acı yaşansın
zzeynepp

Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 11.06.2009 00:58:52 ( #9 )
Çok yakın zamanda,  birkaç yakınımın özellikle 7 yaşı beklediği halde .. çocuğunun sünnet olacağı zaman bu olaydan ne kadar korktığuna günlerce ağladığına ve bunalıma girdiğine şahit olmam bana bu kararı verdirdi.
Ve tecrübeli anneler de arkadaşlarım, 7 yaş sonrasını bekleyenler " bi daha oğlum olsa bu yaşı beklemem" diyorlar. 
Sen de ilk 20 gün demişsin o daha doğru. Peygamberimiz de bunu uygularmış zaten o zamanda bile. Doktorların da tavsiyesi genelde çocuk bilmeden daha doğru olduğu.
malesef çocuğun korkacağı yoksa da bizim insanımız pipini kesecekler pilav yapacaklar tarzında  kızdırmalara da çok meraklı ve bunlar çok sinir bozuyor aSlında sünnet fazla acı veren bi operasyon değilmiş ve çabucak iyileşiyormuş.

yeri gelmişken şunu da şöyliyim. Gerçi bu forumda bazen açık konuşunca edepsizlikle suçlanıyo insanlar ama  Ülkemizin bir gerçeği... türkiyedeki erkeklerin çok büyük bir kısmında görülen bir cinsel sorunun sebebi de bu sünnet olacağı zamandaki korkuymuş çocukta travma yaratıp gelecekteki cinsel hayatını bile etkiliyomuş (sorunun adını yazamıyorum ayıp ya ne olur ne olmaz)Bu yapılan araştırmalarda ispatlanmış.

Pipisinin kesildiğini hatırlasalar ne olacak ki zaten SAdece düğün dernek olursa onu hatırlamak isterler belki. Onu da çoğu kişi sonradan yapıyo küçükken kestirmişse
<mesaj tarafından düzenlendi zzeynepp on 11.06.2009 09:27:36>
NİLÜFERR

• Tüm gönderiler : 2456
  • Bölge: İzmir
Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 11.06.2009 01:23:19 ( #10 )
Zeynep,bende Barış'ı erken sünnet ettirmek istemiştim..ama eşim nedense istemedi.
Neyse ikna ettim onu.iki ayrı çocuk cerrahına gittik..ikiside 3- 5 yaş arası sünneti uygun görmediklerini. (herhangi bir sağlık probllemi olmadığı sürece) Ya üç yaşına kadar yada beş yaşından sonra önerdiklerini söylediler..

Bize gelince Barış'ın henüz üfürümü kapanmadığı için..Üç yaşına kadar beklemeniz daha iyi olur dediler..
Bizde beklemedeyiz..Umut'a şimdiden geçmiş olsun diyorum.

secilöz

Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 11.06.2009 15:44:26 ( #11 )
bence çocukların sünnetleri ile ilgili hatırladıkları şey yani onları mutlu eden şey eğlence ve hediye kısmı.benim kardeşim 7 yaşında sünnet oldu ve o sünnet stresi yüzünden vitiligo hastası oldu.doktorlar çok büyük bir stres geçirdiğini söylediler ve sünnet törennide yaşadıklarını korkularından bahsedince de ona bağladılar.
ben oğluma 5.yaş gününde sünnet merasimi yapmayı planlıyorum.çocuk yaşadığı stres yüzünden anlamıyor ki neşeyi eğlenceyi .
***ATIKUS***

• Tüm gönderiler : 1338
  • Bölge: İSTANBUL
Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 11.07.2009 18:24:20 ( #12 )

Orjinalden alıntı: __ANKA__

slm...diyeceksiniz ki senin ne işin var burdae benim oğlum yok ama kendi fikrimi yazmak istedim...

oğlum olsaydı ben kendisinin sünnetini hatırlayacağı yaşta yaptırırdım..bu dinen de çok anlamlı bir fiil...doktorların düşüncesi doğru olabilir ama son zamanlarda bilimsel bombardıman altında birçok anne rutin olanı yaşayamıyor...yani şöyle düşünüyorum,kardeşlerim,eşim ve bildiğim yakınlarım..genel itibariyle 5-7 yaş arasında sünnet oldular...hiçbiri bunu kötü hatırlamıyor hatta sünnet töreninde yaşadıklarını,verilen yemeği,insanların onlara gösterdikleri ilgiyi,çektikleri fotoların analizleri hep hoş anı şeklinde...belki bilinçaltı diyeceksiniz ama bu kadar derine dalmaya gerek yok bence...

yani aylık bebeğin sünnet ettirilmesi doğru değil diyemem ama tercihim benim anlattığım şekilde...

okuduklarım bana ya ilk 20 günde yada 7 yaş sonrası uygun şeklinde...özellikle 4-5 yaş psiko-sosyal gelişim açısından önemli...7 yaş sonrası ise çocuğun sosyalleştiği,neyi niçin yapıldığını anlaması,ilginin kendisinde toplanması hatta hafif acı yaşaması kendisine sıkıntı oluşturmayacağı şeklinde...
zaten sanmıyorum ki şu anda ciddi acı yaşansın

Canım bu fikrinde sana katılmıyorum.
Bugün oğlunu sünnet ettirmiş bir anne olarak.
Dinen doğrusu nedir çok bilmiyorum ama bizimki mecburi bir sünnetti.
Bir de sünnet olmayan bebeklerin sünnet olanlara nazaran idrar yolu enfeksiyonu olma riski çok daha fazla. Sünnet derisi altında bakteriler tutunup hızla üreyebiliyorlarmış.
Bu doktorumuzun verdiği bir bilgi.
Ayriyeten oğluşum bugününü hatırlayacak.
Nasıl mı?
Çünkü ben ona 4-5 yaşlarında çok güzel bir sünnet düğünü yapacağım.
Bunun için çok güzel planlarım var

Genel ya da lokale gelince...
Benim oğlum kadar hareketli bir bebek daha yoktur her halde.
Bir dakika bile mola vermez.
Sürekli eller kollar hareket halinde.
Buna rağmen lokal anesteziyle yapıldı sünnetimiz.
Ve çok da iyi geçti.
Zaten bebeğim bir ameliyat geçirdi ve anestezi aldı.
İkincisine hiç gerek yoktu.

Eskiden hatırlıyorum sünnetçiler eve gelirdi.
Ve uyuşturup yaparlardı sünneti.
Bu genel anesteziyle sünnet çok yeni ve gereksiz bence.

Ve şuna da katılıyorum.
Sünneti kesinlikle bir cerrah yapmalı.
Bizim sünnetimizi ameliyatımıza da giren çocuk cerrahımız yaptı.

Neyse çok uzattım galiba...
Haydi kalın sağlıcakla...

GAMZELİ CANKUŞUM
elifipek

• Tüm gönderiler : 316
Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 13.07.2009 11:01:44 ( #13 )

Forumda

Orjinalden alıntı: B E R N A C A N

Oğlum 23 aylık sünnet oldu. Ben öncelikle güvenebileceğiniz bir doktor bulun ve onun sözüne uyun derim. Biz hastanede bir genel cerraha yaptırdık sünneti. Bildiğim kadarıyla çocuk cerrahları vs. de yapıyor. Özellikle cerrah olması bence önemli.

Bizim doktor, 1 yaşından 4-5 yaşına kadar genel anestezi altında sünnet yapıyoruz, hem çocuk için hem de bizim için çok daha rahat ve güvenli oluyor dedi. Çok istemesek de kabul ettik.

Sonra ben operasyona girmeden önce genel anestezi uzmanını soru yağmuruna tuttum. Açıklama beni çok rahatlattığı için, hemen buraya da aktarayım:

"Sünnet için kullanılan anestezi farklıdır. Örneğin sezeryan için kullandığımız anestezi ilaçları, tüm mimikleri de dahil olmak üzere blokeler, çünkü en küçük bir kas oynaması bile istenmez bu operasyonda. Oysa sünnet öyle değil, bunda daha çok ağrı ve acıyı kesen, uyuşturan bir anestezi kullanılır. Amaç çocuğun bu anları hatırlamaması ve acıyı hissetmemesidir. Yoksa çocuğun elinin kolunun oynamasına engel olunmaz. Bu da en risksiz, en zararsız, yan etkisi yok denecek kadar az anestezi ilacı grubudur"

Ama ikinciye oğlum olursa mutlaka bebekken sünnet ettireceğimi de eklemek isterim. Belki başka okuyanlara tavsiye olur..

Bernacan sizin yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.Benimde iki oğlum var.biri 21 aylık diğeri 5aylıkken sünnet oldu ikiside genel anestezi ile aynı anda... aralarında 1,5 yaş var da...sünnette kullanılan genel anestezi diğer ameliyatlarda kullanılandan farklıdır.çocukta sadece sedasyonu sağlamak amacıyla kullanılır.nefes borusuna tüp takılmıyor (entübe edilmiyor.)Bende hemşireyim ve yaklaşık 3000 sünnet lokal+genel ameliyatında bulundum.
   Ne şekilde yapılırsa yapılsın en doğru olanının küçük yaşta yapılan sünnet olduğunu düşünüyorum.mümkünse yenidoğan sünneti...

parpali1975

• Tüm gönderiler : 1458
  • Bölge: İstanbul_Ortaköy
Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 28.07.2009 15:25:20 ( #14 )
ben eylülde oğlumu tam 22 aylıkken sünnet ettirmeyi düşünüyorum ve genel anestezi olsun istiyorum ve çevremde uygun dr ve hastahane araştırıyorum.tavsiyelerinize aaçığım arkadaşlar...

mgkaya

• Tüm gönderiler : 164
Ynt: Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 20.08.2009 22:37:12 ( #15 )
merhaba benim 1 yaşında ve 3.5 yaşında oğullarım var.geçen hafta ikisinide genel anestezi ile çocuk cerrahına yaptırdık.bebeklerde korku problemi olmuyor ama büyük oğlum için iyi oldu.olumsuz duygular olmadı.ben memnun kaldım.tavsiye ederim.

rosein

• Tüm gönderiler : 90
Ynt:Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 30.08.2009 00:28:32 ( #16 )
 Oğlum 2 gün önce 1. yaşını doldurdu önümüzdeki haftalarda düşünüyoruz biz de sünneti, doktorumuzun da tavsiyesiyle... kaç günde iyileşiyor acaba, bu ara ayaklanmaya başladı bir de korkuyorum da açıkçası çok hareketli bir dönemde diye, bir de sünnet kilodu kullnanan var mı tavsiye eder misiniz?
[/url]
obicer74

• Tüm gönderiler : 1
  • Katıldı: 04 September 2009
Ynt:Sünnet... lokal anestezi mi genel mi? - 04.09.2009 15:58:18 ( #17 )
Arkadaşlar merhaba,

Ben bu siteye bugün üye oldum ve sünnetle ilgili sorunuzu gördüm. Gerçi haziranda mesaj yazılmış, ama ben de bildiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Benim oğlum 42 günlükken lokal anestezi ile sünnet oldu ve dikiş atıldı.

Normalde bebek 25 günlük olana kadar dikişşsiz sünnet yapıyorlar. Kuzenimin oğlu 1 haftalıkken sünnet oldu ve bir jel yardımı sayesinde bebeği uyuşturdular ve sünneti gerçekleştirdiler.

Yanlış hatırlamıyorsam 45 günden sonra bebeğe genel anestezi yapıyorlar.  Tanıdığım iki bebekte (biri 6 aylık diğeri 1 yaşında) bu şekilde sünnet oldu.

Sünnet olduktan sonra da oğlum sadece biraz korkmuştu, daha sonra hiçbir şey hissetmedi.

Çocuğunuza sünnet yaptıracaksanız, dikkat etmeniz gereken en önemli husus güvenilir bir çocuk cerrahının bu işi yapmasıdır.

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 1 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku
  • Yeni konu başlat