Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

Hamilelikte vajinadan gelen kahverengi lekelerin anlamı?

Yazar Mesaj
fulya85

• Tüm gönderiler : 1
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 09 September 2009
  • Durum: çevrimdışı
Hamilelikte vajinadan gelen kahverengi lekelerin anlamı? - 09.09.2009 18:37:25 ( #1 )
Merhaba arkadaşlar;
        6 hafta 3 günlük hamileyim.hamile kaldıktan sonra önce teşhis için daha sonra kalp atışlarını görmek için doktara gittim.herşeyin çok güzel olduğunu güzel yere yerleştiğini ve bebeğimin kalp atışlarını gördük buraya kadar herşey normal ve güzeldi.en son doktordan dönerken yaklaşık 50 km yol gittik ve 50 km yol geldik yolda gelirken iç çamaşırıma baktım ve 1-2 damla kahverengi lekeler vardı.Hemen doktorumu arayıp bu durumu bildirdim.Bana bunun normal olduğunu bolca istirahat etmemi söyledi ve bu olay dün gerçekleşti ve bugunde sadece 1-2 damla çok az kahverengi leke vardı.ağrım sızım yok yanma gibi bir şikayetimde yok acaba bu kahverengi lekeler ne olabilir bilgilendiriseniz sevinirim.  
Surpriz

• Tüm gönderiler : 995
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: Izmir - Goztepe
Ynt:Hamilelikte vajinadan gelen kahverengi lekelerin anlamı? - 09.09.2009 19:54:33 ( #2 )
Fulya once tebrikler Tanrim  saglikla  kavusmani  nasip  etsin.
oncelikle  doktorununda  dedigi gibi  endiselenecek  hicbir durum yok  canli kan olmadiktan sonra bu  tur lekelenmeler cok  normal.
kafani  takma ve bu  anlarinin tadini cikar:)))
GEBELİKTEKİ VAJİNAL KANAMALAR  
 Gebelik sırasında oluşan vajinal kanama veya lekelenmelerin pek çok sebebi vardır. Bazıları ciddi bazıları ise ciddi olmayan nedenlerdir. Ancak doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini bilmeniz gereklidir.
Gebeyken çok az miktarda da olsa kan görmek biraz korkutucudur. Bu kanama bazen bir sorunun işareti olsa da çoğu zaman için pek anlam ifade etmeyebilir. Gerçekten de özellikle ilk üç aydaki süre içerisinde çoğu gebe kadın vajinal kanama ile karşılaşır. Bu tür kanamalara normal bir gebelikte de sıklıkla rastlanır. Döllenmeden yaklaşık bir hafta sonra embriyonun rahime tutunması sırasında olur bu olay.
Kanama sizi paniğe sokmasın. Ancak gebeyken kanamalar dikkatlice takip edilmeli ve beraberinde kramp gibi başka bulgular da varsa ciddiye alınmalıdır. Gebelik süresince en sık kanama yapan nedenleri öğrendiğinizde, siz de neye dikkat edeceğinizi ve doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

İlk Trimestirdeki (Üç Aydaki) Kanamalar

Gebeliğin ilk üç ayı içinde çoğu kadında lekelenme veya kanama görülür. İlk trimestirinde hafif kanama olan çoğu vakada, gebelik normal seyrini tamamlar. Kanamanın miktarı yada başka bulguların olup olmaması ile, durumunuzun ciddiyeti arasında kesin bir bağlantı yoktur. Ancak bunlar, daha fazla araştırma gerektirip gerektirmediği konusunda yol gösterici olacaklardır. Bu yüzden doktorunuza kanamanızı tarif etmeniz ve başka bulguların olup olmadığını belirtmeniz önemli olacaktır.
Kanamanın Sebepleri Neler Olabilir?
1) Tutunma kanaması; Gebeliğinizin ilk dönemlerinde çok az miktarda lekelenme veya kanama saptayabilirsiniz. Bu, döllenmeden yaklaşık 10-14 gün sonraya denk gelir. Yerleşme veya tutunma kanaması şeklinde de ifade edilir. Döllenen yumurtanın rahiminize tutunması sırasında oluşur. Normal adet kanamanıza göre daha erken, damla damla ve daha açık renkte görülür. Uzun da sürmez. Bazı kadınlar bu hafif kanamayı adet kanaması olarak düşünüp hamile olduklarının farkına bile varmazlar.
2) Rahim ağzındaki değişiklikler;Gebe kaldığınız zaman, rahim ağzındaki kan miktarında ve kan akımında artış olur. Böylece bu bölgede, cinsel ilişki veya karın egzersizleri gibi  olaylardan sonra hafif kanama olasılığı meydana gelir. Gebelikteki bu tip kanamalar genellikle normaldir.
3) Düşük; İlk trimestirdeki kanama düşük belirtisi de olabilir. Bilinen gebeliklerin %15-20 si düşükle sonlanır. Bunların çoğu da ilk 12 hafta içinde olur. Buna rağmen kanama sizin düşük yaptığınız anlamına gelmez. İlk trimestirde kanaması olan kadınların en az yarısı düşük yapmazlar.
4) Dış gebelik; Bu durum, embriyonun rahim dışında (genelde bu yumurtalık kanalı olur) bir yerde yerleştiği zaman gelişir. Düşükten çok daha az rastlanan bir durumdur. Buna rağmen eğer embriyo rahim dışında bir yere yerleştiyse normal bir bebek oluşması imkansızdır ve bu durum, ciddi iç kanamaya neden olabilir. Dış gebelikler, annenin hayatını kurtarmak için sonlandırılması gereken bir durumdur. Dış gebelikteki diğer belirtiler, karın ağrısı(bir tarafta daha yoğundur), sersemlik, baş dönmesi gibi şikayetlerdir. 
5) Molar gebelik; Nadir bir durumdur. Döllenmeden sonra rahimde bebek yerine anormal bir doku gelişir. Molar gebeliğin en sık belirtisi kanamadır ancak ilk trimestirdeki kanamaların çok az bir kısmını oluşturur.
6) Gebeliğe bağlı olmayan nedenler; Vajina duvarındaki travma veya yırtıklar da lekelenme yada kanama nedeni olabilirler. Bazı rahim ağzı enfeksiyonları da erken gebelik dönemindeki kanama nedeni olabilirler.
Doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerekir?
Eğer gün içinde hafif bir lekelenmeniz oldu ve geçtiyse kontrole gittiğinizde bunu doktorunuza söyleyin. Lekelenme veya kanama bir günden daha uzun sürerse 24 saat içinde bunu doktorunuza söyleyin.
Acil haber vermeniz gereken durumlar şunlardır;
  • Orta veya ağır derecede kanama
  • Ağrı, kramp, ateş yada titreme ile beraber olan kanama (kanamanın miktarı önemli değil burada)
  • Vajinadan doku parçaları gelmesi
Doktorunuz, muayeneniz yanında pek çok soru da soracaktır. Bunun yanında bulguların ciddiyetine göre kan testleri  yada ultrasound da yapılabilecektir. Bu tetkiklerle bebeğinizin haftasına göre kalp atımı ve gelişimi tespit edilebilecektir.
Gebeliğin ilk döneminde görülen kanamanın tedavisi de sebebine göre yapılacaktır. 

<mesaj tarafından düzenlendi Surpriz on 09.09.2009 19:57:12>

Buse&Ayberk

• Tüm gönderiler : 582
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: USA/ Chicago
Ynt:Hamilelikte vajinadan gelen kahverengi lekelerin anlamı? - 09.09.2009 22:47:49 ( #3 )
Merhaba Fulya,

Tebrik ederim...Allah saglicakla kucagina almayi nasip etsin...

Ayni sorunu bende yasadim! 5 ile 6. haftalarimdayken basima gelmisti ve bir ped dolduracak kadar kanamam olmustu. Ilk kan geldiginde  dusuk yaptigimi dusunmus ve kahrolmustum :(

Neyseki bende onemsiz kanama oldugunu duyduktan sonra  moralmen duzeldim. Sanirim 14 ile 15. haftalarimda bir defa daha kanamam  olmustu.

ilk haftalarda gelen kan -halk arasinda ustune gorme diye bildigimiz- bebegin yerine yerlesme  kanamasiymis. Kahverengi geldigi surece hic  sorun etme, normal sekilde kanarsan iste o zaman tedirgin olabilirsin. Ben  her defasinda kahverengi sekilde  kanadim ve  dinlendikten sonra gecti.  Zaten dr. da soylemis korkulacak birsey yok diye. Su donemlerde fazla agir isler yapmamani tavsiye ederim. ben ne zamnaki  agir isler yaptim ondan sonra kanadim !

Ve doktorum kahverengi kanamam herzaman olabilir, oldugunda da hic endiseye kapilmana  gerek yok dedi. Gercekten de  cok sukur , cok saglikli , cok hereketli  ve su anda 30 haftalik bir bebisim var karnimda.  Insaallah seninde hic bir sorun cikmayacak :)

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 5 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku
  • Yeni konu başlat