Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

Tiroid ve hamilelik

Sayfayı değiştir: << < ..11121314151617181920.. > >> | Sayfayı gösteriyor 18 of 49, mesajlar 341 to 360 of 978
Yazar Mesaj
alarahan

• Tüm gönderiler : 96
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Durum: çevrimdışı
Ynt: Tiroid ve hamilelik - 12.06.2007 09:45:22 ( #341 )
Düzel dilekleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Şimdi hedefim biraz kilo vermek olacak ama biliyorsunuz ki biz troidi az çalışanlar çok zor veriyoruz. Bir süre bebek düşüncesinden de uzaklaşmaya çalışacağım, nasıl yapacaksam.
openguencim, tedavi sırasında kullanılan ilaçlar kesinlikle troid değerlerimi olumsuz etkiliyor. Troidim tam yoluna girmişken, yumurta artırıcı ilaçlarla birlikte troid ilacım yetersiz kalıyor. Belki bu dönemde dozunu artırmak gerekiyor. Bu defa bir hata yaptı yeni dr.um aslında, tedaviye başlarken ilaç dozumu azalttı. Çünkü tsh-0,94'tü, yumurta geliştirici ilaçlar bittiğinde 2 haftada tsh-2,5'e çıkmıştı, ayrıca st3 oldukça düşüktü. Kötü bir zamanda dr. değişikliği yaptım sanırım. Ama her iki dr umda deneyimli, iyi üniversitelerden profesör.
Önceki dr.um da bana aldığımız ilaçların t4 içerdiğini ve vücudumuzun bunu t3'e çevirdiğini söylemişti. t3'ün düşük olması durumunda ilaç dozu artırılmalıdır, öyleyse diye düşünerek ben kendiliğimden ilaç dozumu yeniden çeyrek doz artırdım, yoksa bir 15 gün sonra tsh değerim 5'e çıkacaktı. Zaten tsh'ı 2,5 olarak görünce bebek işinin olmayacağını anladım. Çiçek'in dediği gibi bence de gebe kalmak için ideal değer 1 yada 1,5 olmalı.
dodocuk

• Tüm gönderiler : 1374
  • Bölge: Los Angeles
Ynt: Tiroid ve hamilelik - 13.06.2007 23:47:05 ( #342 )
Kizlar dun TSH olculdu. 3.47 cikti
Ç i ç e k

• Tüm gönderiler : 3276
Ynt: Tiroid ve hamilelik - 14.06.2007 14:48:17 ( #343 )
Dideciğim, ne diyor bu değere senin doktorun ? Ben artık bebek için bu değerin yeterli olmadığına inanmaya başladım, en son benim de 3,4 dü, dozu arttırdım... Benim yeni endokronolog 2,2 yi bile bebek için düşük gördü... Yeni hedef 1 canım
Gözde Seher

• Tüm gönderiler : 425
Ynt: Tiroid ve hamilelik - 14.06.2007 15:01:51 ( #344 )
Canım bence bebeğin troidle ilgisi yok. Ben 6+2 günlük hamileyim.TSH değerim 8,27 çıktı. Cumartesi doktor randevum var, hormon takviyesi için ilaç tedavisine başlayacağız. Doktorum ihmal etme ,ileride bebekte zeka geriliğine yol açabilir dedi. Benim merak ettiğim acaba bu hamilelikten kaynaklanan bir durummu yoksa önceden beri vardıda benimmi haberim yoktu. Yazılanların hepsini okudum, eğer hamilleikten kaynaklanmıyorsa bir ömür boyu bu hastalıkla uğraşıcaz.

Rabbim hayırlısıyla tamamına erdirmeyi nasip eyle.AMİN
Ç i ç e k

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 14.06.2007 15:08:47 ( #345 )
Canım seninki hamile kaldığında belki daha düşüktü, hamilelikten dolayı TSH yükselmiş de olabilir..

Umarım daha sonra geçer de bizim gibi uğraşmazsın
simgoz

• Tüm gönderiler : 31
Ynt: Tiroid ve hamilelik - 14.06.2007 16:24:56 ( #346 )
arkadaşlar bugün test sonucumu aldım doktorum levitron diye bi ilaç yazdı günde 1 tane alacakmışım.
 ANTİ-TPO ab >3000
TSH 8.38
FT3 4.87
FT4 18.56
anti troglobulin antikor 757
sizce bunlar ne anlama geliyor hiç bir fikrim yok lütfennn bana yardım edin
artık bende bir bebeğim olsun istiyorum

dodocuk

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 14.06.2007 19:37:39 ( #347 )
Kizlar dun yazarken aniden cikmam gerekti devamini yazamadim

Cicekcigim, doktorum muayeneye gelmeden 2 hafta once TSH olcumunu yaptirmami istemisti. Dolayisiyla ne dusundugu konusunda henuz bir fikrim yok Kismetse Haziran'in 27'sinde kendisini ziyaret edecegim Sali gunu kan vermenin yani sira, USG'de cekildi. Onun sonucunu da doktora gittigimde ogrenecegim. Bir de THYROPEROXIDASE ANTIBODY olcumu yapildi yani Anti-TPO AB . O da
< 60 yaziyor. Herhangi bir yuksek diye bir ibare olmadigi icn normal galiba Ama gidince mutlaka hamile kalmak icin TSH'in kac olmasi gerektigini soracagim.

Yalniz, Gozde Seher'e de bu konuda katilmadan edemeyecegim. Cunku gecen yil ben hamile kaldigimda TSH sinira yakindi benim. O zaman doktor su an icin bir sey yapmaya gerek yok demisti ki zaten o dusukten sonra bana hipotiroid teshisi konulmustu. Zaten benim anladigim, normal degerler cercevesinde hamile kalinmaz diye bir sey yok. Sadece 1 ila 2 arasindayken deger, hamile kalmak daha kolay. Yanlis miyim? Aman ya bir saglikla hamile kalsak da su takipten en azindan hamile kalmak icin kurtulsak.

Simgecigim, sana sanirim Hasimato teshisi konulmustur. Bir cesit hipotiroid hastasisin yani. Sanirim antikorlarin biraz yuksek. Yani vucudun savunma mekanizmasi tiroid bezlerini yabanci olarak gorup antikor ureterek saldiriya geciyor, dolayisiyla da vucudun gerekli tiroid hormonunu uretemiyor. Tabi ki ben endokronoloji uzmani degilim, nacizane sadece hipotiroid hastasayim.  O yuzden en dogru bilgiyi tabiki yine doktorun verecektir. Bu arada sende nodul kontrolu de yapildi mi? Doktorun tam olarak sana ne dedi?
<mesaj tarafından düzenlendi dodocuk on 14.06.2007 19:42:49>
simgoz

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 14.06.2007 21:16:13 ( #348 )
dodocuk doktorum şu anda hamile kalmamın doğru olmayacağını söyledi, hoş zaten pcos olduğum için bebekte ancak tedavi ile olacakta artık alıştık tabi bu fikre
canım bende nodül varmış ama 7 mm altında dedi bunun için herhangibir araştırma yapmaya gerek yokmuş, doktorun ağzından lafı cımbızla aldım valla hasimato falan bahsetmedi hiç yarın tekrar gidicem sorayım bakalım neymiş bu
dodocuk

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 14.06.2007 21:43:29 ( #349 )
Simgecigim, sikma canini. Hepimiz ayni durumdayiz. Sukur ki tedavisi mumkun bir hastaligimiz var.  Eh iste bizim bebisler de biraz daha kiymetli olacaklar,napalim Aman bu doktorlarda sormadan bir sey anlatmiyor, burada da ayni sey. Iyi, hadi yarin ki haberlerini bekliyoruz.
simgoz

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 18.06.2007 20:42:15 ( #350 )
evet dodocuk hashimoto troidiymiş benimki şu anda günde 1 levitron kullanıyorum birde forumdan okuduklarımdan yola çıkarak gnc selenyum hapı aldım umarım işe yarar
dodocuk

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 18.06.2007 22:31:38 ( #351 )
Simgecigim, tekrar gecmis olsun. Selenyum hapina baslamakla da iyi etmissin.
tabula

• Tüm gönderiler : 1139
Ynt: Tiroid ve hamilelik - 18.06.2007 23:01:25 ( #352 )
simgecim geçmiş olsun,umarım herşey çabucak yoluna girer.

didecim, bi haylidir forumda okuyordum ama yazamıyordum, bende merak ettim doktorun ne diyecek, hep dileğimiz şu troidin düzene girmesi ama biz uğraştıkça o coşuyor.benimde hamilelik yüzünden birkaç ay geriye gittim. herhalde bi ömür bi ileri bir geri yaşayıp gideceğiz anlaşılan.

çiçekcim benim ilacımın tam adı  L-thyroxin henning 100, almanyadan geliyor açıkçası prospekti almanca olduğu için ne yazdığını bimiyorum, burada bir eczacıya sorduğumda bizde teforla aynı dedi fakat ben tefor kullandığımda bir işe yaramamıştı. bunda anladığım kadarıyla bir tablette 100 mg levotroxin içeriyor.(1 tablette enhalt 100 mikrogramm levothyroxin- natrium yazıyor) birde çözemediğim birşeyler daha var .vaktiyle kimya derslerini güzelce dinlesem iyi olacakmış 
bu ilaçla ekimin 2 sinde 44 olan değer kasım 28de 0,024 tü.aynı sekilde bu değer ocak 26 da 0.005 oldu.bundan sonra ilacı düşürmeye başladı ve değerlerim 0.006 - 0.005 değerlerinde gitti geldi kürtajdan sonra 0.01'e yükseldi.
<mesaj tarafından düzenlendi köpük123 on 18.06.2007 23:12:11>

Ç i ç e k

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 19.06.2007 00:05:37 ( #353 )
Simgeciğim, geçmiş olsun sana da canım, arkadaşların da dediği gibi üzme kendini çok önemli bir hastalık değil, sadece takibi biraz yorucu

Kızlar, benim TSH;ım yeni dozum ile 0,42 olmuş !!!!   t3 t4 de idealmiş...Hem de 15 günde ! Doktor sonucu telefonda neşe ile söyledi, ilk defa bu sonucu alabildik 3 yıldır !  "Sonuçlar çok iyi, ne doz aldınız", dedi, ben arttırdığımı söyleyince de "artık siz daha iyi ayarlıyorsunuz" diyor   Fakat 75 mg. ile çok kısa zamanda çok hızla yükseldiği için hipere geçer diye şimdi 50 mg. a düşürdüm, umarım  dengede tutabilirim...
tabula

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 19.06.2007 00:38:57 ( #354 )
çiçekcim çok sevindim inşallah hep böyle gider. birdaha da o değerleri hiiiiçççç görmezsin.

sen bu aralar çalışmalara başla bari.fırsat bu fırsat kız.

Ç i ç e k

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 19.06.2007 00:48:25 ( #355 )
Amiiiiin Burcucuğum da o kadar ümitli değilim , biliyorsun değerleri sabitleyebilmek deveye hendek atlatmaktan zor   Ama hiç olmazsa ideale bir varabildim yaniiii  Moral oldu...

Canım, çalışmalar konusunda şu an yumurtlamayı geçmiş durumdayım, yumurta döneminde tam kaçtı değer emin değilim, tutmuş mudur acaba hiç bilmiyorum, belirti falan yok  Fakat maalesef önümüzdeki dönem de eşimle ayrı olacağız 1,5-2 aylığına   Tekrar buluşana dek sabit tutabilirim inşallah  Keşke çok daha önce ben ayarlasaymışım dozu
tabula

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 19.06.2007 02:28:41 ( #356 )
olur canım olur, değilmi ki bunun düzene girebileceğini gördük bundan sonrasıda gelir.sen aklına kötü şeyler getirmeden istemeye devam et, ya olmazsa demeden hayalini kur. bizim için ve tabi hamilelik için en önemli şey yüksek moral. olsun 1.5-2 ay sonra kocanın yanında olacaksın, ondan sonra olur.sen ümidini kaybetme yeter.

bak benim bugun kırmızılar geldi bi göbek atmadığım kaldı, bilmiyorum belki onuda yapmışımdır hamile olmuş kadar sevindimama kürtaj oldugum günden beri hep bugun regl olacağım diye bekledim hatta akşam hazırlığımı yapıp oyle yattım.dr um 1.5 - 2 ayı bulur demişti oysa.şimdi sıra bitmesini beklemek.kimbilir belki önümüzdeki ay bebiş haberleri veririm

Gözde Seher

• Tüm gönderiler : 425
Ynt: Tiroid ve hamilelik - 19.06.2007 12:26:28 ( #357 )
Selam Arkadaşlar,
Tahlil sonuçlarımı aldım ve troid için ultrasona girdim.
TSH          5,6034
T3            3,00
T4            1,00
Anti-Tg      8,30
Anti-Tpo    2,41

Ultrason sonucu Normalden büyük troid bezi ve troid parankim hastalığı
Nodül yok.
Doktorum İlaçla tedavi edilebilir dedi ve levotiron diye bir ilaç verdi. Çeyrek dozla başlıycam ve 3 hafta sonra tekrar muayeneye gidicem. İnşallah değerlerim düşer ve bundan sonrada sabit kalır. Hamilelikle ilgilide kan hapı, folik asit bir de  mide bulantısı hapı içiyorum.Birde troid ilacı eklendi. Hiç ilaç içmeyen biri olarak bu kadar çok ilaçtanda korkar oldum. Gerçi hepsi bebeğimin gelişimi ile ilgili ama, inşallah bebeğime bir zararı dokunmaz. 

Rabbim hayırlısıyla tamamına erdirmeyi nasip eyle.AMİN
openguen

• Tüm gönderiler : 92
Ynt: Tiroid ve hamilelik - 19.06.2007 14:52:09 ( #358 )
Gozde Seher, levotiron ilactan sayilmaz, bu bizim zaten vucudumuzda olan bir hormonun disaridan yapilmis hali, bebege de zarari olmadigi gibi yarari var. TSH'n cok dusukmus zaten, onemli bir problemin yok yani.

Kopuk, degerler dedigin TSH olsa gerek. Hamileyken TSH'n 0.01'in altindaydi ve doktor bir problem yok mu dedi? Eger boyleyse, baska bir doktora git derim cunku TSH 1 ile 2 arasi normaldir, bazi tiroid hastasi arkadaslarimiza doktorlari 1'in altina dus diyor ama herhalde kastettikleri 1'in biraz alti. 0.01 ise cok ama cok dusuk ve hipertiroidiye isaret.

Ben de su selenyum meselesini sormak istiyorum. Selenyumu ne tip hipotiroidide oneriyorlar? Hasimotolar icin de yararli miymis?

Alarahan, nasilsin?

Cicek, dozu azaltma fikrin bence de yerinde olmus, cunku 15 gunde 0.42'ye inmisse, daha da inecek demektir, cunku bir doz ortalama olarak 1 ay icerisinde yerine oturur.
dodocuk

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 19.06.2007 18:46:13 ( #359 )
Cicekcigim, gozun aydin diyeyim. Senin TSH istenilen seviyeye gelmis, ne guzel! Darisi basimiza diyeyim Benim kendi kendime ilaci ayarlamam mumkun degil, cunku burada sayili veriyorlar ilaclari. Yani, 60 gun sonra doktor ziyaretim varsa en fazla 70 adet hap veriyorlar. Sen simdi 1,5-2 ay daha bu degerlerini koruda insallah, bir bebek haberi duyalim artik.

Kopukcugum, sen de canini sikma hic. Zaten dusukten sonra metabolizmanin yerine gelmesi nereden baksan bir kac ayi buluyor. Benim mesela neredeyse 4-5 ay sonra reglilerim duzene girmisti. Bak ne guzel yaz da geldi, keyfini cikar.

Gozde Seher, gecmis olsun. Yalniz sana tavsiyem bu diger ilaclarini tiroid ilacindan en az dort saat sonra alman. Cunku diger haplar, tiroid ilacini absorbe edebiliyor. Hamileligin saglikla gecsin insallah. Darisi sayfaca basimiza diyeyim.

Openguen, benim bildigim kadariyla Selenyum Hasimato hastalarinda antikorlari baskilamak icin kullaniliyor. Ayrica tiroid fonksiyonlarini da duzene sokuyormus.
tabula

Ynt: Tiroid ve hamilelik - 19.06.2007 22:17:32 ( #360 )
sağol didecim, inşallah daha iyiye gidecek. benim reglim hamileliğimden once her ayın 17 si 18 si gibi olurdu, 3 ay aradan sonra yine ayın 18 inde geldi, zaten kadın doğum uzmanım da adet tarihlerimi hesaplayıp bugunu vermişti, eger 18 sinde regl olursan iyiye işaret demişti. umarım öyledir. troidte belkim kendine gelir.

evet openguen, değerler dediğim tsh değerleri.benim troidim bilerek hızlı çalıştırılıyor, hamileliktede o değerlerde problem yok derken bu sadece hamile kalabilmek için geçerli.hamile kaldığımın 3. haftası ilaç dozu ayarlaması yapılıyor ve sıkı takibe giriyoruz.bu yüzden reglime 10 gün varken hamilelik testlerini yaptırmam gerekiyor.

Sayfayı değiştir: << < ..11121314151617181920.. > >> | Sayfayı gösteriyor 18 of 49, mesajlar 341 to 360 of 978

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 5 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku
  • Yeni konu başlat