bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!!

Yazar Mesaj
zerrinhanim
  • Tüm gönderiler : 41
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 10.11.2006 12:29:01
merhaba benim bebğim şimdi 4 aylık çok sağlıklı bir bebek. size doğumla ilgili bir kaç şey söylicem ben normal doğum yaptım gölcük ssk. hastanesinde 15 saatte doğurdum birkere doğum haneye götürdüler karnıma bastılar 3 tane ebe 80 kilolar hepside biri üstüme basıyor öteki bebeği almak için bekliyor biri elimi ayagımı tutuyor iğrençti çok acı çektim bunları çektiğime deyse bari bebeği alamadıLAR KORKUDAN SANCIM GİTTİ SUNİ Sancı serumuda kolumda 10saat normal saancı çektim 2 saat suni sancı çektim delirtiyor adamı neyse ben doğum haneye girince korkudan sancım gitti sancı gidince bebek gelmiyor tabi okadar eziyete ramen doğurtamadılar gittim birdaha suni sancı odasına ha babam bağır beni yarım saat sonra bidaha aldılar bu sefer çığra çığıra yırta yırta doğurtular aşaşğıdan akç iğne vurduklarını hatırlamıyorum bile uyuşturucu kestiler ellerini sokup aldılar.10 gün yürüyemedim popomun üstüne oturamadım hem dikişler hemde doğum hatırası olan başparmağım gibi 3 tane homerait doğumdan sonra özel bir hastaneye gittim genel cerraha doktor bile şaşırdı ne biçim bir doğum diiye, neyse benim diyeceğim en güzel yöntem paranız varsa ve illede normal yapcam diyorsanız özel bir hastanede yapın doğumunuzu ama en güzeli lokal anesteziyle yapılan doğum, şimdi diyeceksiniz okadar akılıydında niye kendin kullanmadın? benim özel bir hastanede doktorum vardı ben 20 gün öncesinden suyum gelince kayınvalidemlerdeydik onlarda beni ssk. hastanesine getirdiler ve zaten oraya gidince hiçbirşey düşünemiyorsun sancımda var zaten terliyorum sancı beni delirtiyor nasıl düşünüyüm, senin yerine başkaları düşünmesi gerekir ama düşünmediler işte ne demişler candan cananım gerek yürekten yananım gerek, kaynana işte nekadar düşünür erken olduğu içinde annemde memleketteydi, 1. annenizi yanınıza alın ve o anda anneniz duygusal değil mantıklı olsun 2 özel hastane ssk. da insana hayvangibi davranıyorlar, ya düşünebiliyormusunuz doğumhanede bacaklarımın arasında mavi kocaman bir çöp bidonu bebek eskaza ebenin elinden kaysa çöp bidonunu içine o çöp bidonundada bize yapılan iğnelerin ilaçların atıkları. köpek gibi pişmanım orda doğum ettiğime herşey berbat ya temizlik yok yok ta yok yani daha ne sayıyım.
benim minik oğlum

EmPar
  • Tüm gönderiler : 1889
  • Bölge: b-fit'den:)
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 10.11.2006 12:40:59
zerrincim geçmiş olsun ya. okuyunca tüylerim ürperdi valla. Büyük geçmiş olsun, bu şekilde bebeğini de kaybedebilirdin.Allah korumuş. Bebeğini güle güle büyüt canım
b-fit!
sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir yaşlılık için!
Sadece kadınlara, Sadece 30 dakika...

papu-ceren
  • Tüm gönderiler : 9454
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 10.11.2006 12:49:30
valla zerrincim geçmiş olsun ve gözün aydın gerçekten allah yardım etmiş ki sen ve beebğin hayatta kalabilmişsiniz. canım ben zaten etrafımdan ssk hastahanelerindeki doğumlarla ilgili etrafımdan öyle iğrenç şeyler duydum ki zaten hiç düşünmedim, parası olmadığı için gidenede allah yardım etsin diye her zaman dua ederim.

bu arada bebeğinle beraber ailece mutlu, sağlıklı, bir ömür geçirmenizi diliyorum.

haaa bu arada kusura bakma şekercim ama kayınvalidene de yuh artık diyorum. madem imkanlarınız vardı hiçmi duymadı ssk da doğum yapanların halini

denizatiyim
  • Tüm gönderiler : 6824
  • Bölge: Kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsada dostuz
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 10.11.2006 13:12:40
zerrinciğim okudum yazını tüylerim diken diken oldu çok şükür Atlatmışsın ya doğumu!!! sağlıklıca almışsın ya bebeğini kucağına!!! Rabbim bizi cahil insanlardan korusun aminnn!!!

denizatiyim
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 10.11.2006 13:19:18

candan cananım gerek yürekten yananım gerek

CANIM YA ALLAH YARDIMCIN OLMUŞ VALLA BİLLAAAA
BU OLAY BENİ, ÇOK ETKİLEDİ ÇOKTA KORKUTTU ALLAHIM NASIL İNSAN BUNLAR YA???? AYNI ŞEY KENDİLERİNE YAPILSA NE YAPARLAR NE DÜŞÜNÜRLER NASIL BİR OLAY YA??? BU KADAR KOLAY MI VAHŞET GİBİ YAAA!!!! OF ÇOK ŞÜKÜR Kİ SEN ATLATMIŞSIN YA DAHA KÖTÜSÜ OLSAYDI ALLAHIM ÇOK BÜYÜK YA ALLAH AYNI ACILARI ONLARADA TATTIRSIN DİLERİM AMİN!!!!

sevgii
  • Tüm gönderiler : 10470
  • Bölge: ANKARA
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 10.11.2006 13:23:57
geçmiş olsun rabbim çocugunu sana bağışlasın.. doğum su geldikten sonra hemen olan bi olay değil keşke kendi hastanene yada druna ulaşabilseydin geçmiş olsun...

nagisch
  • Tüm gönderiler : 8060
  • Bölge: eski bambıh daha eski pammuk
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 10.11.2006 13:26:07
geçmiş olsun  canım.. kötü bi tecrübe yaşamışsın.. bende geçengün medipol hastanseinde sordum doğum fiyatlarını ssk lılara 1600 sezaryen 1100 de normal diorlar... özellerde uçmuş gidiyoo...

Ç A Ğ A N
  • Tüm gönderiler : 6368
  • Bölge: İSTANBUL
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 10.11.2006 14:20:32
CANIM ÇOK GEÇMİŞ OLSUN OĞLUNADA SADANA ALLAH SAĞLIK VERSİN. NORMAL DOĞUM SANCISI ÇEKMEK ZOR GERÇEKTEN OFF NE DİYEYİM ALLAH KURTARMIŞ. BAKALIM BİZ NE YAPACAĞIZ. BENİM DOKTORUM ÖZEL BEN ÖZELDE YAPACAĞIM DOĞUMUMU KISMETSE

denizatiyim
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 10.11.2006 14:26:03
bende devlet hastanesi düşünüyorum bakalım ne olacak rabbim ne verirse hayırlısını versin korkuyorum
büyük doğum yani zekayi tahrde yapacağım çok övüyorlar
birde günde 100den fazla doğum yapılıyormuş
ssk hakkında iyi şeyler pek duymadım mezbaha gibiymiş
Allah yar ve yardımcımız olsun
sağlıkla gelsin bebeklerimiz
Allah çok çektirmesin tek bir nefeste dünyaya gelsinlerr 

seagirl_23
  • Tüm gönderiler : 3124
  • Bölge: İstanbul-Üsküdar
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 10.11.2006 14:28:43
çok geçmiş olsun , okuyunca tüylerim ürperdi, vahşet gibi bi doğum olmuş, ama çok şükür atlatmışsın ve bebişinde sağlıklı, Allah hepimize kolaylık versin. bende özelde doğum yapıcam ama , hepsinden önce Allah merhametli kişilerin eline düşürsün bizleri
ARDA BENİM HERŞEYİM....

happy baby
  • Tüm gönderiler : 60
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 11.11.2006 10:31:12
Zerrin Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. Sağlıcakla yavrunu almış olmana sevindim. Verdiğin bilgiler içinde sağol. Ama bir konuda fikrimi soylemeden yapamıycağım. Bu forumda maddi imkansızlıkları yuzunden sskda dogum yapıcak bir suru anne adayı ve normal dogumdan etkılenen oldukça insan var. Senın dogum yaptıgın zamanda şansından istemedğin hareketleri yapan ebe ve hemşireler olmuş olabilir.  Senın doğumun gerçekten çok kötü geçmiş allah kımsenın basına vermesin. ama herkesede boyle olmuyor. ve her ssk ve ozel hastane boyle değil. Bilgi vermen güzel ama biraz anne adaylarını uzebilir. Benım ilk dogumum olucak ve doktorum hem ozel hastanede başhekim hemde etlik doğumevinde başhekim yardımcısı. Bana 2 alternatif sundu ister ozelde ıster etlıkte yapalım dedı. Fakat tamteşekküllü bir hastane herzaman iyidir diyor özelde olmandansa etlik doğumevinde yapalım doğumunu diyor. Doktorumun özel hastanesi konusunda bir bilgim yok fakat şuda bir gerçek kıyamet gibi özel hastaneler türedi. hangisine guvenebilirsin oda ayrı bir sorun. Ama anne adaylarınıda normal doğumla ilgili korkutmamak gerektiğini savunuyorum. Her hastanede bu tarz hikayesi olan çok anne var. Size bir örnek vereyim istanbulda çok büyük özel bir hastanede doğum yapan bir yakınım başından oyle şeyler geçmişki korkusundan 2. doğumunu amerikada yaptı. Doğumla ilgili kotu tecrubesi yok ama başka konulardan rahatsız olmuş. Turkıyedeki hiçbir hastaneyi bile tercih etmedi. Herkesin bir hikayesi var ama iyi ama kötü. Butun anne adayları bende dahil birşekilde bebişlerimizi dunyaya getireceğiz. Boyle kötu anılarımızı paylaşmak yerine doğum yöntemleri konusunda bilinçli yazıları paylaşmak gerektiğine inanıyorum. Bütün güzel hamişler hepinizi öpüyorum allah hayırlı doğum nasip etsin. öpütmmmm

m.altan
  • Tüm gönderiler : 1983
  • Bölge: Antalya
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 11.11.2006 12:23:09
CANIM YAA GERÇEKTEN TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU BEN EBE HEMŞİRELİK OKULU MEZUNUYUM OKULDADA STAJ GÜNLERİMİZ OLURDU HASTANEDE VE BEN HERZAMAN KAVGA EDERDİM ORDAKİ EBELERLE ÇÜNKÜ AKLIMIN ALAMADIĞI VİCDANIMIN SIZLADIĞI ÇOK ŞEYLE KARŞILAŞIRDIM (HAMİLELERE IKINMIYOR DİYE VURMALAR, MUAYENE EDİLMİŞ BAŞKA BİR HASTANIN ELDİVENİYLE BAŞKA HASTAYI MUAYENE ETMELER, AZARLAMALAR ANTİHİJYEN BİR ORTAM VS.) VE BUNLARIN YAPILMAMASI İÇİNDE ELİMDEN NE GELİYORSA YAPARDIM O YÜZDEN HASTANEDE İSTENMEYEN ÖĞRENCİ İLAN EDİLMİŞTİM HOCALARIM BEN BUŞEKİLDE DAVRANDIĞIM İÇİN ASLA KIZMADI VE HER STAJIMDA BENİ DOĞUMHANEYE GÖNDERDİLER VE BEN HERSEFERİNDE DOĞUM YAPAN KADINLARIN KORUMASI GİBİ KİMSEYE YANLIŞ YAPTIRMIYORDUM. ŞUANDA HEMŞİRELİK YAPMIYORUM DAHA DOĞRUSU TÜRKİYEMİZDEKİ SİSTEM YÜZÜNDEN MEZUN OLUNCA ATANMADIĞIM İÇİN OKULDAN SONRA DAYIMIN BAŞHEKİMİ OLDUĞU HASTANEDE (BU HASTANE MÜKEMMELDİ ÖR. BİR DOĞUMDA BENİM ELDİVENİMİN KÜÇÜK BİR KISMI HASTANIN KARNINA DEĞMİŞTİ VE EBE HEMŞİRE ELDİVENİMİN STERİLİZASYONU BOZULDUĞU İÇİN DEĞİŞTİRMEMİ RİCA ETMİŞTİ VE HASTALARA BEBEK GİBİ HASSAS DAVRANIYORLARDI ZATEN UNICEF TARAFINDAN ANNE VE ÇOCUK DOSTU SEÇİLDİ O HASTANE) 6 AY GÖNÜLLÜ ÇALIŞTIKTAN SONRA BIRAKTIM AMA STAJ YAPTIĞIM HASTANEYİ UNUTAMIYORUM TABİ BU KÖTÜ MUAMELE VE HİJYENSİZ ÇALIŞANLARIN HEPSİ YAŞLI EMEKLİLİĞİ GELDİĞİ HALDE EMEKLİ OLMAYAN EBELERDİ  GENÇ NESİL İNANIN OKULDA TAM TERSİ YETİŞTİRİLİYOR VE HEPSİ İDEALİST (EN AZINDAN BEN ÖYLEYDİM) İNŞALLAH BU TARZ İNSANLARIN NESLİ TÜKENİRDE İYİ MUAMELELERLE KARŞILAŞIRIZ HASTANELERDE
<mesaj tarafından düzenlendi m.altan on 11.11.2006 12:24:50>

st9tr
  • Tüm gönderiler : 499
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 11.11.2006 15:31:41
Çok geçmiş olsun  Malesef devlet hastanelerinin genel hali önceden özeline gittiğin doktorun yoksa o hastanede insan olarak değerin yok. Benim çalıştığım ilçedede devlet hastanesinin kadın doğum servisinde tek wc varmış ve onunda ne musluğu nede sifonu varmış. Bunu duyduğumdan beri kesinlikle orada doğum yapmamaya karar verdim ve kendime ilde başka hastane buldum. Bu sefer sevk sorunu çıkarıyor buradaki doktorlar. 100mg şeker testine gideceğim geçen hafta hastanem oturduğum yere 110km ama devlet hastanesindeki sevgili doktor bana bakıp 'Anlaşılan sen kendine orada özel doktor bulmuşsun ' dedi ve refakatli sevketmedi zat odadan çıkıp gitti. sinir. Neyse sonradan öğrendim ki 7.aydan itibaren refakatli sevk etmeleri gerekiyormuş üstelik randevum varsa sağlık ocağı bile sevk edebilirmiş ne diyi o sevgili doktor elime düşmesin.

budakzuhal
  • Tüm gönderiler : 2871
  • Bölge: (maraş) elbistan-(bursa) gemlik-balıkesir
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 13.11.2006 01:39:21
merhaba arkadaşım öncelikle geçmiş olsun . allaha şükür bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almışsın  allah analı babalı büyütmek nasip etsin .
ben balıkesirde oturuyorum ve burada ssk hastanesinde bebeğimi dünyaya getirdim gerek ebelerin bana olan davranışlarından gerek yapılan muamelelerden gerekse hastanenin temizliğinden son derece memnunum . yazdıklarına cevap yazan arkadaşların hepsi de doğum yapacak olan anne adayları hepsi de korkmuşlar . aslında bu olay senin başına geldi diye bütün ssk hastaneleri böyle olacak diye bir kaide yok öyle değil mi canım . zaten herkesin de özel hastanede doğum yapacak gücü olmayabilir. ben şahsen hamileyken bu yazıyı okusaydım çok telaşlanır ne yapacağımı şaşırırdım şu an ikizimde hamile şahsen yazdıklarını okumamasını temenni ediyorum .
eminim ki bu yazıyı yazman daki amaç hamile bayanları korkutmak değil yardımcı olmaktı . ama bütün ssk hastanelerş böyledir havası sezdim .
neyse uzatmayayım tekrar geçmiş olsun umarım başka kimse böyle bir durumla karşılaşmaz.

Grizabella
  • Tüm gönderiler : 13225
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 13.11.2006 04:08:18
Bahsi geçen kişilerle ilgili şikayet dilekçesi verilip soruşturma başlatılmalı... Maalesef bizim insanımıza hoşnut olmadığı birşeyler yaşatılırken sesi çıkmıyor, zerrinhanım nickli arkadaşımız büyük geçmiş olsun yalnız iki yanlışınız var.

Birincisi, belki doğum sırasında ve hemen akabinde şikayet edemezdiniz biryerlere ama bebeğiniz artık 4 aylık olmuş, çoktan bu konuyu ele alıp, kişileri tespit edip şikayet dilekçesi vermeliydiniz. Bu insan bozuntuları, bu tür şeyler yaşattıkları insanların susmaları nedenli bu kadar palazlanıyorlar. Madem ki başınıza bunlar geldi, susmayın ve peşini bırakmayın. Sizden öncekiler susmasalardı belki de o sağlıkçı müsveddeleri size bunları yapamayacaklardı çünkü o görevde tutulmayacaklardı.  Ve belki şu an siz susmaya devam ettiğiniz için birileri aynı acıları yaşamakta... Birlik beraberlik olmayışı,insanlarımızın tepkisiz kalışı, bu gibi durumları düzeltmek için zarar veren insanların peşlerinde olmayışı, hesap sormayışı nedenli bu acılar katlanarak büyümeye devam ediyor...

İkinci yanlışınız ise SSK hastaneleri üzerine genelleme yaparak hepsini aynıymış gibi göstermeniz. Bakın benim annem İstanbul Hastanesi Biyokimya Bölüm Şefi ve çok idealist bir doktor, idealist olmasa özelde pek çok şansı varken devlette çalışmazdı, 59 yaşında ama hala işinin başında... Çok temiz, hijyenik bir ortam çalıştığı hastane. Elbette tüm devlet birimlerindeki gibi açmazlar var ama bahsettiğiniz türde birşeyin orda olması olanaksız. Ben neden orada doğum yapmadım da özelde yaptım; birincisi hem kadın doğumcum hem de diabet doktorum özeldeydi ikincisi ve daha önemli sebep şeker hastası olduğumdan ve bebeğim sıkı takipte olduğundan doğum yaptığım hastane yani International Hospital daha doğru bir seçimdi, üçüncüsü otelcilik hizmeti denilen şey genelde sadece belli özel hastanelerde var ve imkanı olan da bunu kriter alıp seçimini yapabilir.. Yoksa SSK'da daha fazla da ilgi ve ihtimam görebilirdim yani annem nedenli... Doğum yaptığım hastane özel olmasına rağmen SSK'da yaşanamayacak problemlerle karşılaştım, 4.kat hemşirelerinden biri toplama idrarda şeker bakmak için benden idrar almaya geldiğinde bana verdiği sürgünün içinden bilmem kaç günlük idrar çıkmıştı hem de en az 15-20 ml. Düşünün bu Türkiye'nin en iyi olduğu iddia edilen hastanelerinden birinde olabiliyor! Tamam belki 100 hastada ya da 1000 hastada bir oluyor ama ya ben görmeseydim o sürgünün içini!  Ve kullansaydım, değerler yanlış çıksaydı, ona göre gereksiz yere insulin dozlarım arttırılsaydı ya da iyi sanılıp azaltılsaydı v.s., ucu nerelere gidebilirdi kimbilir! Neyse ki kullanmadım ve toplama idrar vermeyeceğimi, porsiyon idrarı da anneme vereceğimi ve tahlillerimi SSK'da yaptıracağımı söyledim hemşirelere ve gık diyemediler! Bu sürgü denen şey tuvalette kullanılacak ve 24 saat boyunca idrar onunla toplanacaktı, 24 saatlik idrarda şeker ölçümü yapılacağından..Neyse, bir dolu yere şikayet ettim hastane içinde, bilmiyorum artık ne yaptılar! Taburcu olmama yakın da yazılı beyan ettim. Tabii umurlarında olup da ilgilendiler mi bilmiyorum.
Her sabah kaçta benden kan alacaklarını ben hatırlatıyordum ilk 10 gün takip boardu yazma gereği duymadılar ki sıkı takipte tutulup düzeninin bozulmaması gereken bir hastaydım...Şeker değerlerimi yazmayı unuttukları bile oluyordu ve ben hayati riskle o hastaneye yattım, bebeğim de ben de tehlikedeydik ve şeker değerleri çok önemliydi. Hatta şimdi hatırladım, bir hemşire parmağımdan kan almayı bilmiyordu parmağı dik tutuyordu ve sıkıp duruyordu kan çıkmıyordu, nasıl yapması gerektiğini ben gösterdim, "aşağı sarkıtın kan akımı olsun ki rahat kan alabilin, parmağımı da sıkıp sıkıp hırpalamayın" dedim! Ve haftalarca günde 3-4 defa parmaktan kan verdiğimden ikide bir aynı hemşireye denk geliyordum ve sinirlerim zıplıyordu! Böyle saçmalıklar yaşadım işte...
Ve buna benzer bir çok hemşire hatası oldu, 5.kat yani doğum katında suit oda bulamayınca (kapris değildi, doğumdan önce yaklaşık 1 ay yatacağım için - ve doğumdan sonra da 9 gün yattım- büyük olmasını tercih ettim) 4.katta yatmıştım ama çok da pişman oldum o katta o kadar zaman geçirdiğime; ve annemin ve kadın doğumcumun da söylediği gibi, devlet hastanesinde görülemeyecek durumlarla karşılaşabildim. Yani hangi hastanede ne göreceğiz bilemiyoruz, Allah herkesin yardımcısı olsun. Bu arada o çok tatlı birkaç hemşire de vardı demin söylediklerimi yapmayan ama yapanlar yeterince canımı sıkmıştı. Doktorlar çok iyi olsalar da hemşirelerin iyi olması en az doktorların iyi olması kadar önemli, ben o 1 ay içerisinde bunu çok iyi anladım.

Yalnız lütfen korkunç doğum hikayeleri yazmayın hamile olan insanların okuduğu sayfalara... Yazık, boş yere heyecanlandırıp sıkıntıya sokuyorsunuz insanları. Üstü kapalı yazın bari. Hamileyken zaten extra evhamlı oluyor insan, böyle şeyler okuduklarında kendileri de bebekleri de sıkıntıya giriyorlar...
<mesaj tarafından düzenlendi ilke_ersoy_kibriscikli on 13.11.2006 04:32:32>

eda2006
  • Tüm gönderiler : 1889
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 13.11.2006 08:22:42
Doğum yapacak arkadaşların okumasını öneririm:
Öncelikle geçmiş olsun ve bebeğinizi güle güle büyütün diyorum. Yazdıklarınızı abartmışsınızdır demiyorum yaşamış olabilirsiniz ancak birkaç noktaya vurgu yapmak istiyorum. Sağlıkçı gözüyle:
1. si karına bastırma yeterli ıkınıp bebeği itemeyen hastalarda, bebeğin çıkımda beklememesi ve biran önce doğması için kullanılan bir manevradır ve tıpta kristal manevrası olarak bilinir.Drlarda yeri geldiğinde bunu kullanır yada vakumla doğumu gerçekleştirir.Çünkü bebek açıklık tam olduktan sonra çıkımda ne kadar çok beklerse o kadar çok oksijensiz kalır. Genelde gebeler açıklıkları tam olmadan ıkındıkları için rahim ağzında şişlik olmakta ve buda bebeğin geçişini zorlaştırmaktadır. Ayrıca gebe bu şekilde yapınca genelde asıl ıkınması gereken yerde gücü tükenmekte ve ıkınıp bebeği atamamaktadır. Çoğu zaman korkudan değilde yorgunluktan ağzı zaafı dediğimiz durum ortaya çıkmakta yani ağrılar kesilmektedir.
2. Açıklığınız tam olduktan sonra kimsenin sizi yerinize alıp 2 saat daha sancı serumu ile bekleteceğini sanmıyorum. Heledeki bebek çıkımdaysa. SSk hastaneleri için birşey diyemem ama devlet hastanelerinde ben doğumda dr istiyorum dediniz mi ve ücretini ödedinizmi mutlaka gelen birini bulursunuz ama genelde dr tam bebek çıkımdayken gelir ve doğumunuzu yaptırır gider. Yani isteyen varsa böyle bir yoluda var olduğunu söylemek isterim.
3. epizyotomi yani bebeğin çıkışını kolaylaştırmak için yapılan kesiden önce bölgeyi uyuşturmak için 1 iğne yapılır yalnız iğne birkaç bölgede dolaşıyor olduğundan yeniden batırıldığını hissedebilirsiniz. Bu kesi ilk doğumlarda genelde yapılır. Dikiş yerleriniz 1-2 hft içinde iyileşir. Oturma güçlüğü olabilir ancak hemoroidleriniz bu durumu dahada zorlaştırmıştır.
4. sü gebelikte hormonal etkilerle damarsal genişlemeler doğal olarakda varis ve hemoroidler artar. Gebeliğinizde kabız olmanız ve doğum esnasında ıkınmanız hemoroidlerinizin durumunu daha vahim hale sokar.
5. si ilk gebeliklerde çekilen sancı süresi daha uzundur. Ancak sancı başlarda hafifken doğum eylemi ilerledikçe özellikle doğuma 30-60 dk kala daha şiddetli bir hal alır.
7. Genelde çöp kovası her doğumdan sonra değiştirilir. Eğer çok pis olduğunu düşünüyorsanız bunu rica edebilirsiniz.
6. sı ben sezeryan oldum ve hala dikiş yerlerime dokunurken azda olsa ağrı hissediyorum. Genel anesteziyi kaldıramayabilirsin dedikleri için sipinali kabul ettim. Ancak anestezist daha önce özel hastane tecrübeside olmasına rağmen beceremedi ve epey bir uğraştıktan sonra genele döndü. Sonuçta 3-4 gün korkunç baş ağrım oldu ve bebekle ilgilenemedim. Neredeyse 4 ay oldu bebeğim emmediği için hala sütümü sağarak veriyorum. Baş ağrısı olmazsa bebeğimi rahat emzirebilecektim ve bu sıkıntıyı yaşamayacaktım. Sonuçta ne kadar özel hastane ve en iyi drlarda olsa insan başına ne gelecekse onu çekiyor, bunun önüne geçemiyor diyorum.

deniz delisi
  • Tüm gönderiler : 4
  • Bölge: İzmir
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 15.11.2006 10:22:20
Oldu mu şimdi:( Yani sana büyük geçmiş olsun diyorum ve bebeğinle birlikte uzun ve güzel bir ömür diliyorum ama bencede anne adaylarına böyle tüyleri diken diken eden doğum hikayeleri yazılmamalı. Ben de bebek bekliyorum ve normal doğum yapmayı düşünüyorum. Senin yazdıklarını okuyunca valla korkudan kramplar girdi her yanıma. Yaşadıklarını paylaşmak ve uyarmak istemişsin sağol ama, öyle detaylı yazmışsınki herşey gözümde birbir canlandı ve inanılmaz korktum. Eminim benim gibi korkan birçok anne adayı vardır. Lütfen yazılarımızda biraz daha yapıcı olalım.Tekrar geçmiş olsun.
Yakışıklı oğluma isim aranıyooorrrrrrrrrr ilginizeeeeeee:)

derinlal
  • Tüm gönderiler : 119
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 30.11.2006 11:14:33
offf tüylerim diken diken oldu ...allahımya büyük geçmiş olsun allah kimseye yaşatmasın bunları..ben normal doğum düşünüyorum bence ikiside şans meselesi bünye ile ve o anla alakalı bişi.yakınım özelde doğum yaptı 20 gün önce tam bir fiyaskoo...onedenle özelmiş ssk imiş bence biraz şans meselesi ...ben doğum evinde yapıcam inşallah tam teşekküllü bir hastanede olmak bana güven veriyo allah yardımcımız olsun
rabbim bu büyük mucizeyi isteyen her gönülde yeşertsin inşallah..hadi bebişim çabuk gel

ebocum
  • Tüm gönderiler : 23
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 01.12.2006 10:35:23
zerrin sana büyük geçmiş olsun.talihsizlik diyelim.yalnız öle bi anlatmışsınki hamile ve ilk bebeğini doğuracak anne adayları kesin benim gibi korkmuştur.bence arkdaşlar bu kadar detay anlatmayın.beynimiz neyi okursa onu alıyor zaten.lütfen kolay doğumlardan bahsedin.

DiLeK&YiGiT
  • Tüm gönderiler : 1420
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 01.12.2006 18:25:58
Ebru cum sana tamamen katiliyorum. Bende okumaya basladim arkadasin yazdiklarini ama otalarda bi yerde biraktim kapattim cünkü kötü oldum. Bencede kolay dogumlardan bahsedelim daha cok. Korkmayanlarida korkutuyoruz böyle yaparak

Dilosh

cerenay
  • Tüm gönderiler : 2656
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 05.12.2006 01:49:06
arkadaşlar burada yazan herkes haklı.zerrin hanımıda ,onu eleeştirenlerin yazdıklarınıda  haklı  buluyorum.böyle korkunç hikayelerin hepimizi korkuttuğunu kabul etmekle beraber şunuda söylemeden edemeyeceğim;

bu arkadaşımızı olanlara tepkisiz kalmakla,susmakla suçlarken şimdi onu burada biz susturmaya çalışıyoruz...

bunlar türkiyenin gerçekleeri maalesef.zerrin hanım çok kötü bir deneyim yaşamış.onun hatası o insanlara haddini bildirmemiş olmak.aslında bunun içinde onu fazla suçlayamam,çünkü bende doktoruma, özel bir hastanede haddini bildiremedim.ilk doğumumdu ve beklenmeyen bir zamanda olmuştu,karmakarışıktım...ama hala içime batar onun yaptığı...şimdi zerrinhanıma "sus yşadıkların sende kalsın ..." demek ne kadar doğru??

m.altan arkadaşımızın da yazdıklarını okudunuz mu?zerrin hanım yazdı diye yok böyle insanlar,onlar var diye zerrinhanım yazdı....

kabulediyorum korkunç bir hikaye,ama arkadaşımızı bunları yazmakla eleştirmek yerine,özel yada ssk ,hastahanelerde böyle şeylerin yaşanmasına engel olmak için bişeyler yapmamız daha mantıklı değil mi arkadaşlar...

denizatiyim
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 07.12.2006 14:56:28

Orjinalden alıntı: cerenay

kabulediyorum korkunç bir hikaye,ama arkadaşımızı bunları yazmakla eleştirmek yerine,özel yada ssk ,hastahanelerde böyle şeylerin yaşanmasına engel olmak için bişeyler yapmamız daha mantıklı değil mi arkadaşlar...

ÇOK HAKLISIN CANIM BENİM BEN ELEŞTİRMİYORUM KORKUYORUM YABİZLERDE AYNI ŞEYİ YAŞARSAK DİYEE

cerenay
  • Tüm gönderiler : 2656
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 07.12.2006 18:08:54
evet canım bende korkuyorum,çünkü içeri girdikten sonra bizim elimizde olan bişey yok,bizi yönlendirmelerine izin vermekten başka yapacak biişey de yok.orda ne olursa oluyor işte. sadece o insanların iyi insanlar olmalırına bağlı yani...

bende ilk doğumda bi olay yaşadım ,Allahtan bu kadar korkunç değil di...hikayenin başı uzun geçeyim orayı..kontrole diye gitmiştim ve bebeğim sıkıntıda olduğu için kendimi hastanede buldum.baştan beri normal doğum istediğim için,doktorum son durumun hastanede belli olacağını söylemişti.o kendi dilleriyle sezeryan demiş ben anlamadım.anlamamda çok normal,sanki rüya görüyor gibiydim...ameliyathaneye alındim ,iğnem yapıldı,yatırdılar beni ve ben normal olacak sandığımdan bi tuhaf geldi bana yapılanlar."ameliyat olmuyorum değil mi dedim". ne dese beğenirsin benim sayın doktorum???sert , yüksek ve alaycı bir ifadeyle..."ayy ben anlatmakta aciz kalıyorum herhalde,ameliyat oluyorsun ..."dedi. bana en çok moral vermesi gereken bir anda ,o kadar insanın içinde ....ben orada kurbanlık gibi yatmış bekliyorum ...ilk defa böyle bişey yaşıyorum ve cesaret gösyerip sezeryana uyanık  giriyorum ,kadının yaptığına bak...eşim yanımda olmasına rağmen kendimi ne kadar kötü hissettim anlatamam...(ertesi gün daha beterini yaptı neyse anlatmayayım..)onun yapması gerekeni anestezi uzmanı yaptı ,bana moral vererdi zaten bebeğimi görünce ben çok mutlu oldum .

sondan bir önceki muayenede bana gene böyle sert bir cümle kurmuştu eşimde çok kızmıştı ve biz son dakka başka doktor aramıştık.sonra baştan beri bu doktora gidiyoruz ,şimdi karıştırmayalım işleri deyip değiştirmekten vazgeçtik.arkadaşım bana "doktorunu değiştir bak tam bide  doğum anında moralini bozarsa ..." demişti ve aynen dediği çıktı.
<mesaj tarafından düzenlendi cerenay on 07.12.2006 18:14:59>

lolı
  • Tüm gönderiler : 230
  • Bölge: ANQIRA
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 07.12.2006 22:56:38
Ben de Zerrin hanimi tam olarak suclayamam boyle bir forum acti diye.
Belki de baska yerde farkli bir baslikla acabilirdi.
Sikayetleri de sanal olarak kalmamali.

ÖZGÜL&ECEMNUR
  • Tüm gönderiler : 1111
  • Bölge: İSTANBUL
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 11.12.2006 18:32:34
Zerrin hanım çok geçmiş olsun ve bebeğini allah analı babalı büyütsün. İnşallah bu yaşananlar son olur. Sizin için acı bir tecrübe olmuş, ama maalesef türkiyede değil dünyanın heryerinde bu tür hikayelerle karşılaşabiliyoruz.

Bebiş bekleyen arkadaşlar..... Bence doğumun ne kadar korkunç olacağını, başınıza gelebilecek kötü olayları düşünmeyin ve benim doğumum çok kolay olacak diye kendinize ve herkese söyleyin. Nedenmi?

Ben hamileliğim boyunca doğumumun (bana anlatılan tüm kötü doğum hikayelerine karşılık) kolay olacağını söyledim durdum. Ve doğumumu İstanbul Samatya hastanesinde (SSK) yaptım ve çok mükemmel bir doğum yaşadım. SSK da doğum yapacağımı duyan herkes kötü bir hikaye anlatıyordu ve ben hiçbirini dinlemeyip kendi doğumumu hayal ediyordum ve hayal ettiğim gibide oldu. Doğumumu uzman bir doktor yaptırdı ve yanında ebede hazır bulundu ve beni çok güzel yönlendirdiler, neler yapmam gerektiği, nasıl nefes alıp vermeliyim vs. Doğumda ve önceki kontrollerde de hijyene gerçekten çok dikkat ettiler. Şimdi demek istediğim şu, doğumdan önce pozitif olmaya çalışın, özel yada ssk diye şartlanmayın, sadece allahım iyi insanlarla karşılaştırsın.

Çok uzattım ama aklınıza kötü şeyler getirmeyin, en azından buna çalışın..... Allah hepinizi bir avazda kurtarsın ve doğum hikayelerinizi burada okuyalım...........

güler-deniz
  • Tüm gönderiler : 24
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 14.12.2006 17:26:26
öncelikle cok gecmiş olsun ve bebişin saglıklı uzun ömürlü olsun allah onu sıze bağışlasın ben 37 haftalık hamileyım ve dogumu ssk da yapıcam 9 aydır özel hastaneye gidiyorum dogumuda orda yaparım ama dogum bayrama geldigi için özel hastanedeki doktorum ısrarla sezaryan dıyorben normel istiyorum bende ssk dogum yapmayı düşünüyorum hata daha once bir kist amiliyatım oldum ozaman gitiğim doktor ssk da yap dedi ben cok memnun kaldım ve gitigim diyer doktorlar amiliyatınız cok başarılı gecmiş nerde yaptırdınız dıyede sordular ve herkez biliyor izmirdeki en iyi kadın dogum uzmanları tepecik ssk da belkide izmirdeki oyledır gayet temiz ve doktorlar hemşireler cok ilgiliydiler tekrar gecmiş olsun inşallah herşey gönlünce olur

keremimm seni bekliyoruzz
  • Tüm gönderiler : 332
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 20.12.2006 22:15:52
heyyyy

pinogu
  • Tüm gönderiler : 71
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 19.01.2007 18:59:09
güler-deniz'e katılıyorum, geçen sene bir arkadaşım Tepecik SSK'da yaptı doğumunu, o da çok memnun kaldı. Bana da özel hastane yerine SSK'yı tavsiye etti ama malum imajı yüzünden ben gitmeye korkuyorum. Daha zaman var, bakalım doktorum hangi hastane ile anlaşmalı, hem doktor da hastane de şans işi derler, Allah herkesi iyilerle karşılaştırsın. Hele ki benim gibi ilk doğumunuzsa zaten doğum olayı insanı endişelendirmeye yetiyor. Beni şimdiden tasası sarmaya başladı bile..

Herkese kolay doğumlar diliyorum.

PINAR

AYTENKARAGOZ
  • Tüm gönderiler : 29
  • Bölge: Ankara
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 19.01.2007 23:02:52
Çoook büyük geçmiş olsun.. Ben SSK'ya halen pirim veren bir mükellefim. sana ve diğer hastalara yapılanlardan dolayı oradaki tüm sorumluları şiddetle protesto ediyorum.

faba
  • Tüm gönderiler : 55
  • Bölge: belcika/ eskisehir
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 21.01.2007 14:43:09
zerrincim sana buyuk gecmis olsun diyorum bebegine Allah uzun omurler versin
bende normal dogum yaptim Allaha cok sukur dogumum cok guzel gecti suyum gelmisti suni sanci ile dogum yaptim dogumum 4 saat cik surdu bende korkuyordum arkadaslar ama hic de korkulacak gibi degil genelde korkuturlar soyle boyle diye ama sandigim gibi degilmis Allah herkese kolay dogumlar nasip etsin

zerrinhanim
  • Tüm gönderiler : 41
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 16.02.2007 18:23:12
merhaba arkadaşlar öncelikle beni eleştiran arkadaşlarıma saygı duyuyorum, ama gerçekler acı oluyor arkadaşlar şimdi acısını unuttum belki ama o gün aklıma geldikçe yüreğim sızılıyor, hala pişmanım insan ömründe kaçkare hamile kalıyor kaçkere doğuruyor bu çok özel ve önemli bir olay ömrünüzde 1 veya 2 hadi 3 te olabilir gerçekten bu önemli günü en güzel şekilde geçirin öyle bir ülkede yaşıyoruzki insan hayatı gerçekten değersiz ülkemiz bilmiyorsa bu değeri biz değerimizi bilelim taviz vermiyelim, ben istediğim gibi bir doğum yapamadım işte sadece bu yüzden 2. defa anne olup iyi şartlarda doğum yapmak istiyorum, içimde uhde kaldı yani; size demek istediğim eğer hamileyseniz işte ben şu doktora bu kadar vercem özel hastane şu kadar istiyor annemler öyle istiyor eşim bunu dedi falan falan.... hepsine kulağınızı tıkayın ve bu anın keyfini çıkarın sizin için en iyi kararı kendiniz verin bu hayat sizin acılarınızı ve piskolojinizi kimse anlamıyor sonra ah vah diyolar işte okadar olan size oluyor siz önemlisiniz unutmayın!
benim minik oğlum

KUNTIKI
  • Tüm gönderiler : 10128
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 17.02.2007 12:54:22
AMANIN AMANIN AMANNNN BİTANEMMMM BEN YAZDIKLARINI OKURKEN SANKİ ŞİMDİ O ANLARI YAŞAR GİBİ OLDUMMM ÇEKTİĞİN ACIYI SANCIYI BİLMİYORUM ÇÜNKÜ BEN HİÇ DOĞUM YAPMADIM AMA İNAN ÇOK ÇOK KORKTUM YÜCE ALLAHIMA ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ YAVRUN MELEĞİN İYİ ANNESİİ SİZLERİ KOCAMAN ÖPÜYORUM BİZDE 10 HAFTALIĞIZ YAA AŞKI TEYZESİYÜCE ALLAHIMIN İZNİYLE 19 EYLÜLDE DOĞUMUMUZ VARKENDİNE VE MELEĞİMİZE ÇOK ÇOK İYİ BAKKKKK

**hazalım**
  • Tüm gönderiler : 6776
  • Bölge: GAZİANTEP ** MALATYA
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 20.02.2007 14:57:36
umarım bu ve buna benzer olaylar tekrar yaşanmaz geçmiş  olsun

si_bel
  • Tüm gönderiler : 334
  • Bölge: Rabbim sana şükürler olsun kızımı bize bağışladın.
Ynt: bebek bekleyen anneler mutlaka okuyun!!! - 22.03.2007 15:11:43
merhaba ....öncelikle paylaşımınız için teşekkürler....
ancak ssk hastanelerini genelleme yaparak kötülemenize bende diğer arkadaşlarım gibi katılmıyorum...
Bende şu an özel dr gidiyorum fakat doğumumu araştırma hastanesinde yapmak istiyorum....(göztepe ve ya haydarpaşa num.)
bir çok özel hastaneden çok çok daha iyiler....maalesefki özel hastanelerle ilgili hiç olumlu birşey duyamadım bu zamana kadar...ist ümraniye de oturan arkadaşlar bilirler çakmak ta büyük bir özel hastanede organ mafyası iddaaları gün yüzüne çıktı....
yani özellerin de kötüleri var....
Rabbim hepimize hayırlı doğumlar nasip etsin....
tekrar belirteyim ssk hastaneleri bir çok özel hastaneden çok çok daha iyi.......

sevgiler...