AMNIYOSENTEZ

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 40 of 68
Yazar Mesaj
pool
  • Tüm gönderiler : 43
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
AMNIYOSENTEZ - 21.01.2007 18:59:05
Arkadaslar ben su an 14+2 gunluk hamileyim daha once 4 kez dusuk yaptim doktorlar cocuk normal degilse vucut onu istemez vs.. gibi seyler soylediler fakat tam olarak sorunun ne oldugu belli degil yapilan butun testler normal cikti ama ben bu sefer bebegimin yasayacagina cok inaniyorum fakat saglikli olup olmayacagi konusunda suphelerim var . henuz uclu test yapilmadi ama ben uclu test iyi  ciksa bile amniyosentez yaptirsammi diye dusunup duruyorum surekli , cunku en kesin sonucu amniyosentezin verdigini soyluyorlar. Aranizda amninosentez yaptiran varsa bana yardimci olabilirmi cok mu riskli yada sizce yaptirmalimiyim.?  Anne olmayi cok istiyorum ama herkes gibi saglikli bir evladim olsun istiyorum herseyden once. Acaba ne yapmaliyim ?
<mesaj tarafından düzenlendi bujene on 29.03.2007 09:33:20>

nagisch
  • Tüm gönderiler : 8060
  • Bölge: eski bambıh daha eski pammuk
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 21.01.2007 19:10:53
canım, yaşadıklarına çok üzüldüm.. inşallah bu sefer bebeğini sağlıkla kucağına alırsın.. bende amniyosentez yaptırdım ancak 3 lü test riskli çıkmıştı.. 2.kez test yapıldı, bu seferde risk olmamasına rağmen içimiz rahat etsin diye amniyosentez yaptırdık.. ama drum yinede yapmasaydıık daha iyi olurdu boşuna yaptık bebeği rahatsız ettik dedi..

bu benim durumumdu.. senin durumun çok farklı amniyo olayını dr un istemezse yada onaylamazsa sen içim rahat etsin diye de yaptırabilirsin tabii ancak genetik bir durum söz konusuysa başka testler yapılmadı mı??

amniyo da çok fazla risk yok.. işlem yapıldıktan sonra 3 gün dinlenmen lazım.. birde tam teşekküllü bir hastanede ve işinin ehli bir uzman tarafından yapılmasına dikkat et cnm

pool
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 21.01.2007 22:28:49
Pammuk ilgine tesekkurler doktorum herseyin normal oldugunu soyluyor fakat hersey normalse neden 4 kez dusuk yaptim onun cevabini veremiyor. Genetik olarak esimin 9. kromozomu ters kopyaliymis fakat doktorlar bunun cocukta bir problem yaratmayacagini soyledi ama ben internetten bunun cocukta down sendromu zeka kusurlari gibi bazi riskler getirebilecegin okudum. neye inanacagimi sasirdim risk almak istemiyorum ama soyledigin gibi bebekte bir sorun yoksa bosu bosuna amniyosentez yaptirmakta istemiyorum. anlayacagin ne yapacagimi bilmiyorum. Fakat icimden bir ses sonradan keske deme basindan onlemini al diyor.
Ayrica amniyosentezde dusuk riski de var diyorlar eger bebek normalse onu kaybetmek istemem bosu bosuna.

sedos2
  • Tüm gönderiler : 599
  • Bölge: Fındıklı/İstanbul
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 22.01.2007 09:22:44
pool'cuğum günyadın. çok geçmiş olsun. . benim sormak istediğim doktorun ikili testi neden istemedi. benimde daha önceden başımdan birtakım tatsız olaylar geçmişti. yapılan ikili test sonucunda bebeğimi aldırmak zorunda kaldım. pammuk'un da dediği gibi eğer amniyosentez yaptıracaksan işini ehli bir kişiye yaptırman gerekiyor. Eğer İstanbul'da oturuyorsan ikili veya 3 lü test yaptırman için iyi bir doktor tavsiye edebilirim. 

sevgii
  • Tüm gönderiler : 10470
  • Bölge: ANKARA
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 22.01.2007 09:38:12
canım amniyolarda bebek kaybı eğer bebek sağlıksızsa oluyormuş meleğin zaten sağlıklıysa birde işinin ehli bi dr a yaptırırsan hiç bir sorun çıkmaz allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin canım

DENİX
  • Tüm gönderiler : 636
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 22.01.2007 12:47:10
Merhaba Pool

Ben de bir kez düşük yaptım 2. hamileliğimde de 3 lü test de risk görüldüğü için amniyosentez yaptırdım ve bebeğimin özürlü olduğu ortaya çıktı ve bebeğimi 19 haftalıkken aldırmak zorunda kaldım .

Şimdi 3. kez hamileyim ve doğumuma nasipse 3 hafta var bu hamileliğimde 3 lü testte risk çıkmamasına rağmen yine de amniyosentez yaptırdım çok zor bi karardı bu kez bebeğimin sağlıklı olduğu görünüyodu ama yine de içim rahat etmedi amniyosentez yaptırdım sonucumuzda temiz çıktı Allaha şükürler olsun . Sadece amniyosentezden sonra 3 gün boyunca dinlendim .

Hakkaten zor bi karar ama sonrada keşke dememek için yaptırmakda fayda var diye düşünüyorum ben.

pisicikdurucuk
  • Tüm gönderiler : 835
  • Bölge: istanbul
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 22.01.2007 12:52:22
Eğer testlerin riskli çıkmıyorsa,yaptırmana gerek yoktur diye düşünüyorum .gereksiz bir risk daha almış olursun.Amniyosentezin düşüğü tetiklediğini duymuştum.Ama en iyisini doktorun bilir ona danış bence..

dygubd
  • Tüm gönderiler : 7
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 22.01.2007 13:52:52
Ben de amniyosentez yaptıranlardanım. 3'lü test sonucum 1/530 çıkmıştı. Aslında riskli sınır içerisinde olmamasına rağmen ayrıntılı ultrasonda da ekojenik barsaktan da şüphelenilince doktorum yaptıralım dedi. O günlerde çok üzülmüştüm ama şimdi düşünüyorum da o haftalarda yaptırmamış olsaydım şu an hala endişe içerisinde olucaktım. Yani bence yaptırıp rahatlamak iyi oluyo. Çünkü şüphe insanın aklına bir kere girince artık rahat etmek zor bişey. Ayrıca çok korkulucak bi operasyon da değilmiş benim gördüğüm kadarıyla.

Umarım bu sefer sorun yoktur. Kolay gelsin, geçmiş olsun...

B A T O S
  • Tüm gönderiler : 4045
  • Bölge: MERSİN
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 22.01.2007 15:01:41
ASLINDA YANLIŞ BİŞEYLER SÖYLEYİP YANLIŞ YÖNLENDİRMEK İSTEMEM BENDE AMNİYOSENTEZ YAPTIRDIM BENİM BEBEĞİMİN BÖBREĞİNDE KİST VARDI ONUN İÇİN YAPTIRMIŞTIM SONUÇLAR 3 HAFTA İÇİNDE ÇIKAR DEDİLER TABİ EN AZ 3 HAFTA,ÖLDÜM ÖLDÜM DİRİLDİM SONUCU BEKLEYENE KADAR VE NİHAYETİNDE 3 HAFTA DOLDU AMA SONUÇ MONUŞ ÇIKMADI SIVININ İÇİNDE BULUNDUĞU TÜPLER GÜNEŞ IŞINLARIDAN ETKİLENİP SONUÇ VERMEDİ DEDİLER DÜŞÜNKİ RİSKLİ Bİ OLAY DI VE SONUÇ MONUÇ ÇIKMADI YANİ BEKLEDİĞİM OKADAR STRES ÇEKTİĞİM YANIMA KALDI,ÖĞRENEMEDİK NE OLDUĞUNU YANİÇOK PİŞMAN OLDUM YAPTIRDIĞIMA OKADAR STRESİ YAŞADIĞIMA SIONUCU ÇIKSAYDI BELKİDE OLMAZDIM VE AYLAR SONRA Bİ DOKTOR KONTROLÜNDE BEBEĞİMİN BÖBREĞİNDE KİSTİN GEÇTİĞİNİ GÖRDÜK ŞUAN ALLAHA ŞÜKÜR ÇOK RAHATIM AMA O BEKLEDİĞİM DÖNEMLER RESMENBOMBA GİBİYDDİM ARKADAŞLARINDA DEDİĞİ GİBİ DOKTORUN ÖNERİRSE YAPTIR

nur10
  • Tüm gönderiler : 440
  • Bölge: Balıkesir - Erdek YAKINDA MARMARİS
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 22.01.2007 15:49:18

bende amniyosentez yaptırdım. üçlü test kötü çıkmıştı. 1/165 o yüzdenyaptırdım. üç hafta öldüm öldüm dirildim ama . Allahtan sonuç temiz çıktı. ama ağlamaktan canım çıktı. deli oldum ama. yinede içimin rahat olması iyi. ama bebeğime zarar gelecek diye çok korktum.Allahtan bir şey olmadı.

pool
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 22.01.2007 20:24:58
Arkadaslar ben 13+4 te doktora gittim doktor bebegin ense kalinligini olcemedi cunku durus pozisyonu uygun degilmis onun icin 4 hafta sonra uclu teste gel dedi Ben uclu test iyi cikarsa yinede dogurana kadar icimde suphe ile yasamak istemiyorum ama ben istesemde belki doktorum yapmaz henuz ne olacak bilmiyorum. Isin kotusu ben amerikadayim ve tam olarak dusuncelerimi ifade etmekte yetersiz kaliyorum. Tek korkum eger bebegim saglikliysa ve ben amniyosentez yaptirdiktan sonra duserse kendimi affedemem,  diger hamileliklerim 6, 8, 11,7. haftalarda sonuclanmisti.Bu masallah iyi gidiyor ama sagliklimi bilmiyoruz. doktor kalp atislarinin normal oldugunu soyledi ama...
ayrica bir arkadas foruma yazmisti saglikli bir bebek dogduktan sonra down sendromu olmus anlasilan aslinda olacak olan oluyor ama biz yinede sonradan keske dememek icin basindan onlemlerinizi almaliyiz. Hepimizin evladi Allaha emanet olsun.  

turuncusiyah
  • Tüm gönderiler : 3174
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 23.01.2007 14:01:07
Sevgili pool...
Öncelikle yıllardır down sendromunu araştıran birisi olarak bildiklerimi paylaşmak isterim...Down sendromu döllenme sırasında oluşan bir rahatsızlıktır...Daha sonra ne anne karnındayken nede doğduktan sonra bu rahatsızlık oluşmaz...Ama elbetteki zeka geriliğine yol açan tek rahatsızlık down sendromu değil ve diğer bazı hastalıklar sonradan oluşabilir...Bence diğer düşüklerinin down sendromu veya başka bir genetik problemden kaynaklandığı gibi bir veri yoksa elinde...tamamen kendini doktoruna bırak 2'li 3'lü testlere göre o karar verecektir...Ama herşeyden önce bebeklerimiz allaha emanet...karnımızdaykende...sonrasındada...

tobeornottobe
  • Tüm gönderiler : 4704
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 23.01.2007 20:20:29
Sevgili pool,

Ben de fikirlerimi paylaşıyım : Şunu baştan söyliyim asla böyle bir konuda yaptır veya yaptırma diyemem, bu tamamen sizin sorumluluğunuz. Ben yaşadığımı özetleyeyim:

Bir kere doktorlar bana ne ikili testte ne de 3lü testte sonucun iyi veya kotu cikmasinin kesinlikle belirleyici olmadigini belirttiler. Yani ikili testim ya da 3lü testim iyi cikti diye bebekte problem yok denemiyor, ya da 2li test veya 3lü testte risk çıktı diye bebekte problem var denemiyor..

Bana ikili test yapılmadı, 3 lü test yapıldı ve risk 1/79 çıktı. Normalde doktorlar 1/500 ve daha düşük risk grubunu görmezden geliyor, dolayısıyla bana istersem amniyosentez yaptırabileceğimi ve % 100 sonucun sadece orda ortaya çıkıcanı söyleyince biz yaptırmak istedik ve yaptırdık. Çok şükür sonuçlarımız iyi çıktı.

Düşük riskine gelince doktor bize bunu 1/200 olduğunu söyledi.

Karar tamamen sizlere kalmış inşallah hiçbir problem yaşamazsın.. 

preny
  • Tüm gönderiler : 2
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 23.01.2007 20:32:51

Burada doktorunuzun nasıl bir yol izleyeceği çok önemli bence.

Doktorunuzun seçtiği yoldan ilerlemelisiniz ancak düşüklerden sonra ki bebeğin riskli sayıldığını biliyorum.

Umarım herşey gönlünüzce olur.

Ben de ikili test yaptırdım,herhangi bir risk görünmedi, detaylı yapıldı onda da bir şey çıkmadı ama detaylı incelemeyi yapan doktor amniosentezin yapılıp yapılmamasını kendim seçmem gerektiğini söyledi. Biraz da kafamı karıştırdı açıkçası. İkilemdeyim. Yaptırmasam mı yoksa 1/200 düşük riskini göze alsam mı?!?!?

Yarın kendi doktorumla görüşüp karar vereceğim.

pool
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 23.01.2007 23:50:51
arkadaslar yasadiklarinizi paylastiginiz icin tesekkur ederim tobeornottobe sonradan keske dememek icin testi yaptirdigin iyi olmus preny umarim sende doktorunla birlikte en iyi karari verirsin, insallah hersey iyi gelisir.

tumanbay
  • Tüm gönderiler : 772
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 02.02.2007 17:58:40
Merhabalar, 12 gun evvel yaptirdim amniyosentez. Bu hafta 20.haftadayim. Hic acili bir operasyon degil.hatta tahlil diyebiliriz.Fakat sonrasinda cok basim dondu. dr'um beni 3 gun yatirdi. eger yaptiracaksan isinin ehli bir dr yapmali mutlaka. Bana Atil Yuksel yapti. Kendisi cok sakin ve babacan. dusuk riski var evet. ama isinin ehli insanlara gitmek lazim. Fakat sonucu beklerken hasta oldum diyebilirim. Hala bekliyorum.Ama saatler gecmiyor. Daha evvel dusuk ve dis gebelik yasadigim icin,hayatimin en zor gecen gunlerini yasiyorum.Yaptirirsaniz haer verin mutlaka. Cunki gunleri bekleyen biriyle paylasmak sanirim insani biraz rahatlatiyor.SevgilerPinar

şehriban
  • Tüm gönderiler : 53
  • Bölge: istanbul/kurtköy
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 02.02.2007 22:29:43
Bende 3'lü testim riskli yani 1/234 çıktığı için yaptırdım.Yaptırırken ve sonrasında hiç bir problem çıkmadı çok şükür.En zor kısmı beklemekti 3 hafta sonra demişlerdi ama benimki 35 gün sonra belli oldu yani öldüm öldüm dirildim.Ama aklımdan acabaları atıp rahat bir nefes aldım.Bu işlemi yapan doktorumun tecrübesini unutmamak lazım.Tecrübe ne kadar çok olursa amniyosentezin riski azalır.TUMANBAY içini ferah tut canım .Dualarım sizlerle . 

pool
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 02.02.2007 23:12:41
Arkadaslar ben sali gunu doktora gidecegim bazi testler icin o zaman amniyosentez yaptirmak istedigimi soyleyecegim sonradan keske dememek ve kalan hamilelik donemini icim rahat gecirmek icin tumanbay insallah sonuclar iyi cikar dualarim seninle allah yuzumuze baksin bebeklerimizi sag salim kucagimiza almayi nasip etsin
Tecrubelerini paylasan tum arkadaslara tesekkur ederim. korkulacak bir operasyon olmadigini ogrendigim iyi oldu simdi daha rahatim tesekkurler.

tumanbay
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 06.02.2007 10:26:17
Sehriban cok tesekkurler, deneyimini paylastigin icin. Tek basima olmadigimi hissetmek moral veriyor acikcasi. Bugun arayacagim sonuc icin ne diyecekler. tabii sonucu belli olduysa. Herkese kolay gelsin ve bol sabirli gunler. Sevgiler

nergenc
  • Tüm gönderiler : 150
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 06.02.2007 15:14:07
ARKADAŞLAR BENDE TAM 1 HAFTA ONCE yaptirdim amniyosentez bendede 1/585 cikmisti üçlü tarama testi bagirsaktan suphelendiler birde beyninde bir kist oldugunu sylediler ve hemen oracikta karar verildi yapilsin diye cok agrimadi benimki iyi bir doktordu benimkini yapan ama zaman gecmiyor daha 1 hafta oldu 1 hafta daha bekleyecekmisim gecmiyor zaman daha bebegime hicbirsey almadim bile sonuclari bekliyorum

gülarınsim
  • Tüm gönderiler : 3869
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 06.02.2007 15:17:03
bazı doktorla rehıç ikili yaptırmadan üçlü yaptırıyorlar. sonuça göre benze doktorunla da paslasarak bu kararı ver canım. üölü temiz çıkarsa gerek yok bence. dünyaya gelmeye tutunmaya kararlı demektır bebeğin. hayırlısı olsun hem bebeiş hem senın için
15.06.2007 meleğim bizimle

nergenc
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 06.02.2007 15:22:32
gülcancım isin ilginci benim kuzenime doktoru sadece ikili tarama yapmis ucluye gerek dah duymamis benim mesela ikili taramam cok iyiydi sonucu

tumanbay
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 07.02.2007 10:21:26
Sevgili nergenc,
enimde sonuc hala belli olmadi bugun 16. gun. ende hicbirsey almadim daha.Hatta cinsiyetini de testin sonucunu gormeden ogrenmek istemedim.ikimizede hayirli olsun...sevgiler

nergenc
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 07.02.2007 13:51:15
pınarcım umarım guzel sonuclar aliriz ama beklemek kadar zor bir sey yok

tumanbay
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 12.02.2007 17:04:28
Herkese merhaba,
Sonunda amniyosentezin sonucu geldi. Problem yokmus..dunyalar benim oldu.sizlerle paylasmak istedim.Tam 21 gunde aldim sonucu. Sonuc bekleyen herkese bol sabir ve iyi haber almalari dileklerimi iletiyorum...
Sevgiler

pool
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 14.02.2007 14:42:47
tumanbay gozun aydin darisi tum bekleyenlerin basina.

turuncusiyah
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 15.02.2007 14:34:39
Tümanbay güzel sonuçlar almışsınız gözün aydın... Umarım bundan sonra hep huzurlu ve sağlıklı geçer hamileliğin ve sağsalim kucaklarsın bebeğini ...
Bu arada Nergenç'te güzel sonuçlarını aldı bebeğinin...

tumanbay
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 16.02.2007 11:38:08
herkese cok tesekkurler..cinsiyetini de ogrendim erkekmis..simdi su hamileligin biraz keyfini cikarmak istiyorum...herkese sevgiler

bujene
  • Tüm gönderiler : 3814
Ynt: AMNIYOSENTEZ - 29.03.2007 09:34:04
fişne'nin açtığı "Amniyosentez ve Kordon sentez nedir...?" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: fişne

Merhabalar;
Ben 35 yaşında ve hamileliği 28.haftanın içinde olan bir anne adayıyım. Hamileliğimin başından beri özel bir hastanede kontrollerim ve tetkiklerim yapılıyor. Hamileliğimin 18.haftasında ikili test ve üçlü test sonuçlarımın birbirine uymadığı söylenerek, benden amniyosentez istediler. O zaman o panik ve korku ile hiç düşünmeden tamam dedim ve amniyosentezi yaptırdım.Amniyosentez sonuşları takriben 3 hafta gibi bir süreçte sonuçlandığı için ban işkence gibi gelen bir üç hafta geçirdim. ve tüm bu zaman sonucunda bana kültür oluşmadığı ve bu nedenlede 46 kromozondan yalnızca 4 adetine bakabildiklerini söylediler. Down sendromu için yaptıkları bu tahlillerde down sendromu riski olmadığını kesin olarak söylemelerine rağmen tam bir sonucunda bana verilemeyeceğini belirttiler. Bu amniyosentezi yapmak istemelerinin nedeni bebeğimin bir böbreğinin diğerinden biraz daha iri olması ve kalbindede küçük bir beyaz nokta görmeleri idi. Ama bu amniyosentez sonuçları bunlar hakkındaki kuşkuları gidermedi. Şimdi 27.haftadayım ve bu kontrolümdede kordon sentez yapılmasını önerdiler. Net bir bilgi yok. Neden böyle birşeyi önerdikleri yok. Bebeğimin sağlığı yerindemi sorusuna evet, maşallah çok iyi diyorlar. Ama kordon sentezide şiddetle öneriyorlar. Bu ısrar bende maddiyatla ilgili bir takım düşüncelere kapılmama sebep oldu. Tüm bunların ticari olduğunu yaşımı baz alarak nasıl olsa bu korku ve endişe ile yaptırır gibi bir sonuca vardım ve ne doktoruma nede gittiğim hastaneye karşı güvenim kalmadı. Şimdi yeni bir doktor arıyorum, ama canımda çok sıkıldı. Sizlerden bu kordon sentez hakkında bir bilgi birikiminiz var ise benimle paylaşmanızı rica ediyorum. Bu hafta sonuna bir başka hastaneden bir randevu daha aldım. Sadece içim rahat etsin ve güzel bebeğim sağlıklı bir şekilde dünyaya gelsin istiyorum. Paylaşacağınız bilgiler için hepinize şimdiden çok teşekkür ediyorum...

Orjinalden alıntı: senempeh

Amniyosentez hamileliğin belli bir haftasına kadar yapılıyor ve sonuçlar 3 haftada çıkıyor. Tekrar amniyosentez yaptırman yaklaşık 1 ay daha bebişinin büyümesi anlamına geliyor. Kordosentezde ise sonuçlar 1-2 günde çıkıyor. Bebeğin göbek kordonundan kan alıp DNA dizilimine bakacaklar. İlk amniyosentezin başarısız olduğu ve net bir sonuç alamadığın için başka bir hastaneye ya da doktora gitsende kordonsentez önereceklerdir sana. Bence yaptır, ama kendini strese sokma...Bebişine sağlıklı bir şekilde kavuşman dileğiyle...İyi haberlerini bekliyoruz..

bujene
Ynt: AMNIYOSENTEZ - 29.03.2007 09:36:44
bilgütay'ın açtığı "üçlü test ve amniyosentez" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: bilgütay

kafayı yiycem arkadaslar yardım edin doktorum amniyosentez önerdiüclü test sonucum yüksek riskli cıktı 1:890

Orjinalden alıntı: eylül-

canım dilerim herşey yolunda gider ve iyi haberler alırsın unutmaki riskli çıkan biçok kişide amniyosentez sonuçları normal çıkabiliyor.kendinle birlikte bebişte strese giriyor kolay değil biliyorum ama biraz daha sakin olmaya çalış bebiş ve kendin için.

sagol ama ben amniosentez riskini göze almak istemiyorum bide detaylı ultrason baktırcam

ewet haklısın aslında buradan arkadaşlar atıl beyden bahsediyorlardı işinin ehli bir dr la görüşüp tetkik yaptırdıktan sonra amniyosentez daha mantıklı ve inşallah gerek kalmaz

bu arada ikili test sonuçların normalmiydi peki?

normaldi bende beklemiyodum böyle bir sonucu

inşallah bir terslik çıkmaz dilerim yapılan testte bir yalnışlık olsun.

Orjinalden alıntı: ayşebahar

amniyosentez önerilen bebeklerin çoğunluğunda anomali çıkmıyor. dediğin gibi birde ayrıntılı ultrasona gir bakalım. içini rahat tutnaya çalış arkadaşım, Allahın izniyle bişey çıkmayacak inşallah

Orjinalden alıntı: g.zeytince

canim ben de 16. haftamizda amiyosentez yaptirdim... esimde kromozom problemi oldugu icin mecburi olarak yaptirdik biz....

aslinda korkulacak birsey yok... islemin yapildigi esnada rahat olmaya calis... islem sonrasinda da 3 gun istirahat et... agir is yapma...

benim sonuclarim temiz cikti.... ve tanidigim birkac arkadasimin da sonuclari temiz cikti...eger yaptirirsan insallah senin sonuclarin da temiz cikar...

gonlunu temiz tut ve aklina kotu seyler getirme...

Canım panik yapma sakin ol..
Benim üçlü test sonucum 1:250 çıkmıştı... Bende detaylı ultrasona girdim...Doktor bebekte bir problem görünmüyor ama ben sana %100 bişey söyliyemem dedi..Unutma asıl teşhisi amniyosentez yapıyor...Ben amniyosentez yaptırdım..Sana şunu söyliyeyim kesinlikle korkulacak bişey değil...Unutma amniyosentezde % 1 olan risk aslında zaten tüm gebelik boyunca var olan bir risk...Gönlünü ferah tut...Dediğim gibi amniyosentes korkulacak bişey değil...

bugün detaylı ultrason cekildim bi problem yok denildi.ama yinede amniyosentez yaptırcaz.yine de biraz içim rahatladı..desteğiniz için teşekkür ederim

canım bak negüzel bi sorun çıkmamış inşallah testtede çıkmayacak sakın stres yapma tamammı meleği düşün o gayet sağlıklı annesi üzmez seni

canim cok sevindim... ayrintili ultrason da bebegin durumunda % 80 dogru sonuc veriyor...
insallah amniyosentez sonuclariniz da cok guzel cikacak...

rahat ol... guzel seyler dusun... hersey gonlunce olsun...

Orjinalden alıntı: feris

Insallah amniyosentez sonucunda guzel haberler alirsin.Bir arkadasim 1:50 cikmisti orani ve amniyosentez sonucu iyiydi.Ben iki kere amniyosentez yaptirdim .Korkulacak bir sey degil.Benim doktorum amniyosentezden sonra dinlenememe gerek bile olmadigini soyleisti ama sen gene de doktrounun onerilerine kulak ver.Hayirli olsun.

Orjinalden alıntı: bebişim29

Canım bir arkadaşımın üçlü testi yüksek amniosentezi normal çıktı bebiş 1 yaşında turp gibi hiç sorun yok doktoruna güveniyorsan işlemde de çok korkulacak bişey yok...inşallah bir sorun çıkmaz canım iyi düşün herşey iyi olsun unutma sen gerildikçe o da geriliyor.

bujene
Ynt: AMNIYOSENTEZ - 29.03.2007 09:37:44
AYTENKARAGOZ'ün açtığı "amniyo sentez testi" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: AYTENKARAGOZ

Arkadaşlar bu gün hamileliğimin 13Hafta 4Gun evresindeyim (96 gün). 39 yaşıma önümüzdeki kasım sonunda girmiş olacağım. Mikroenjeksiyon (tüp bebek) yöntemi ile hamile kaldım. Yaşımın geç olmasından dolayı doktorum amniyo testi yaptırmamız gerektiğini belirtti. Henüz ikili veya üçlü test yaptırmadık. Yalnızca ultrasonografide bebeğin ense kalınlığı çok normal çıktı. Önümüzdeki haftasonu doktorumuzla randevumuz var. Bir grup arkadaşımız yaptırma derken bir grup arkadaşımız da kesin yaptır diyor. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlarımızdan acil yardım talep ediyorum. Diğer tüm hamile arkadaşlara da Allah tamamına erdirsin, hayırlı, sağlıklı evlatlar nasip etsin diyorum.

Orjinalden alıntı: denizatiyim

canım benim benim bu konu ile ilgili bir bilgim yok ama umarım aksi bişey yoktur ve umarım sağlıklı bir bebek dünyaya getirip kucaklarına alıp seversin. dr.un gerekli görüyorsa yaptırmanı tavsiye ederim. Ama istersen bir kaç dr.la daha görüş bakalım onlar ne diyecekler Allah meleğin ve seni korusun öpücüklerrrr

http://www.bebek.com.tr/BebekNETForum/tm.aspx?m=281784 bu link sana yardımcı olur sanırım...Tabiiki yine farklı yanıtlar gelecektir soruna..Bence amniyosentezde korkulacak hiçbirşey yok..İçini ferah tut...Sağlıcakla bebeğine kavuşman dileğiyle..

bujene
Ynt: AMNIYOSENTEZ - 29.03.2007 09:40:10
şehriban'ın açtığı "amnio sentez yaptıranlar lütfen yardım" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: şehriban

3 lü testimde Hcg  yüksek çıktı çok üzgünüm kızım olacak mış sabah amniosentez yaptırmaya giideceğiz ama çok korkuyorum yaa bir aksilik olursa yaptıran arkadaşlar beni aydınlatabilirmisiniz

Insallah iyi sonuclar alirsin.BEn iki kere yaptirdim amniyosentez.Cok can yakan bir islem degil.Yani o anda zaten canini yandigini dusunmuyorsun.Uzman eller yaparsa sorunsuz atlatiliyor.

Orjinalden alıntı: bebisimmm

insallah hersey yolunda gider ve iyi haberlerle gelirsin.

Orjinalden alıntı: pammuk

şehribancım çok geçmiş olsun.. benimde testlerimde sorun çıktı.. bende cuma günü yaptıracaktım.. ama testlerim yanlışmış, yeniden test yapıldı.. amniyosentezle ilgili benim öğrendiğim şeyler arkadaşlarında dediği gibi can yakmıyor.. çok iyi uzmanlar tarafından yapılmalı,  ve işlem yapıldıktan sonra minimum 3 gün sadece tuvalet ihtiyacın için yataktan kalkmalısın.. çünkü amniyosentez yapıldıktan sonra plasenta delindiği için delinen yerin sen hareket ettikçe büyüme ihtimali var.. umarım iyi haberlerle gelirsin.. yalnız işlemin sonuçları 3 hafta sonra alınıyor.. bu süreyi çok stres yapmadan atlatmaya çalış canım..  çook geçmiş olsun.. allah yanında ve yardımcınız olsun..

Her yerde farkli yontemle mi yapiliyor acaba bu islem?Ben iki kere yaptirdim.Ikisinde de islemden sonra 5 dakika doktorun muayenehanesinde uzandim ve herhangi bir istirahat onerilmedi de yapmadim da.Gerci benim plasentadan parca alindi.Dusuk riski daha az diye.Doktoruma ne kadar zaman icinde dusuk olabilir dedim.Mudahale esnasinda olursa olur olmazsa bir daha boyle bir ihtimal soz konusu degil dedi.Bir de benim sansli yonum ben sonucu ertesi gun aldim.En zor gecen donem o olmali .Beklemek.Iyi haberlerle donmeni bekliyoruz.

yaptırdım pazartesi günü hiç canım yanmadı yatmak zor şey ama canım sıkıldı biraz bakim dedim şu an için problem yok sadece sonuç beklemek zor benim için 3 hafta yada 1 ay ı bulurmuş dua edin bebeğime hiç bir şey çıkmasın diye buna ihtiyacım var allah hepimizin yardımcısı olsun desteğiniz için teşekkürler

canım merak etme bebeğinde hiçbişey çıkmıycak.....beklemenin ne kadar zor olduğunu bilirim...güzel haberi alınca üzerinden kocaman bir yük kalkacak emin ol...güzel haberlerini bekliyoruz...

şehribancım benimde ilk yaptırdığım 3.lü test e göre amniyosentez yaptırmam gerekiyordu.. test yeniden yapıldı ve bu akşam sonuçları alıcam  ve sonuçlara göre amniyosentez işlemi yapılacak.. allah yardımcın olsun canım.. eğer işlem yapılırsa sende bana tecrübeni anlatırsın.. umarım en sağlıklı şekilde bebişini kucağına almayı nasib eder allah..

Orjinalden alıntı: derinlal

canım öncelikle geçmiş olsun..yüreğini ferah tut hiç bişey çıkmayacak inşallah bebişinde.sağsağlim alırsın allahın izniyle kucağına hiç merak etme.bende 3lü tarama yapılırken çok sitresliydim bu konuyu internette çok araştırdım dr.umla konuştum bu sadece bir tarama yani %100 değil amniyosentez gerektiği durumlarda genellikle sonuçlar olumlu çıkabiliyomuş
yani 60 kişiden sadece 1 kişide sendrom riski görülüyomuş.bu büyük bir rakam.risk çıkarsa parça alıyolarmış buda 3.aşama ..hiç korkma ve bebişinide üzme.bu günler de geçicek ve inşallah güzel haberlerini hepimiz duyucaz

Orjinalden alıntı: fişne

Canım benim, hiç korkma.Benimde 3 lü testim ve 2 li testlerimde sorun çıkmıştı.Üzerine birde yaş faktörü eklenince doktorum amniyosentezin iyi olacağını söyledi.Hemen o gündeyken yaptırdık.Biz Memorial hastanesinde dr.Altuğ Semize yaptırdık.Çok başarılı bir operasyondu.Bunda doktorumun bu işi çok iyi biliyor olmasının faydası çok büyük.Amniyosentez koşullar uygun olduğunda 250-30 dakika falan süren birşey.Öyle hünlerce yatöma falanda yok.Ben hemen ayağa kalktım ve evime geldim.Yaşantımda hiçbirşey değişmedi.Hatta eşim ile olan durumlarımda bile.Doktorumun bana söylediği tek şey herhangi bir kanama yada kirli ve kokulu bir akıntı olursa derhal kendisini haberdar etmem yönünde idi.Allah şükür hiç öyle birşey olmadı.Sonuçlar da 3 haftadan önce çıkmıyor maalesef.O bekleme döneminde ölüp ölüp dirilmiştim.Neyseki sorun çıkmadı.Şimdi oğlum 1,5 aylık. bu nedenle sen içini ferah tur ve önce Allaha sonrada doktoruna güven.Ama lütfen iyi bir doktora ve iyi bir hastanede yaptır.Çünkü yapılırken çok dikkat ve özen isteyen birşey, bu nedenle riske girme lütfen.Dilerim hayırlı haberlerini okuyabiliriz.Şimdiden geçmiş 0lsun.Ha unutmadan bu amniyosentesi 35 yaşına girmiş her kadından istiyorlar.Risk olsun olmasın...

bujene
Ynt: AMNIYOSENTEZ - 29.03.2007 09:41:06
AYTENKARAGOZ'ün açtığı "Amniyo sentez ne işe yarar bilen var mı?" başlıklı konudan :

Arkadaşlar büyük ihtimalle dr.miz bize amniyo sentez testi yaptırın diyecek. Peki bu test ne işe yarar tam olarak bilen var mıdır. Neye iyi gelir. Neyi ortaya çıkarır?

Orjinalden alıntı: ırmakyagmur

KAYNAK:
http://www.gebelik.org/dosyalar/prenatal/as.html

AMNİYOSENTEZ

Bebeklerin %2-4'ü çeşitli anomalilerle doğarlar. Bunların oluşumunda genetik kusurların rolü çok büyüktür. Genetik hastalıklar için kalıcı bir tedavi yöntemi henüz olmadığından bu hastalıkların erken tanısı ve anne ve baba adayının kararıyla bebek "kritik" sınıra ulaşmadan gebeliğin sonlandırılması çok önemlidir. Bu amaca yönelik kullanılan çok sayıda yöntem vardır ve anne adayında invaziv girişim gerektiren prenatal (doğum öncesi) tanı yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem amniosentezdir.
Amniosentez en sık ileri anne yaşı olan anne adaylarının bebeklerinin kromozom anomalisi açısından değerlendirilmesinde ve üçlütestte risk saptandığı durumlarda kesin tanı amacıyla kullanılır.

Amniosentez (AS) nedir?

Amniosentez (AS) anne adayının karın cildinden girilen bir iğneyle uterusa ve buradan da bebeğin içinde yüzdüğü amnios sıvısına ulaşılması ve buradan sıvı alınması işlemine verilen isimdir. AS ağır polihidramnios (bebeğin sıvısının normalden fazla olması) gibi durumlarda anne adayını rahatlatmak için tedavi amaçlı kullanılabileceği gibi, bebekte kromozom anomalisi araştırması, NTD (nöral tüp defekti) araştırması, ya da bebeğin akciğer olgunlaşmasının araştırılması gibi nedenlerle tanı amaçlı da kullanılabilir.

Hangi durumlarda uygulanır?
Günümüzde amniosentez en sık tanı amaçlı olarak uygulanmaktadır. Bu uygulamalarla sitogenetik tanı (kromozom anomalisi araştırması), bebeğe ait metabolik hastalıkların tanısı, bebekte nöral tüp defektlerinin tanısı (amnios sıvısında alfafetoprotein ve gerektiğinde asetilkolinesteraz ölçümü), kan grubu uyuşmazlığında bebeğin etkilenme derecesinin belirlenmesi (sıvıda delta OD450 adlı maddenin ölçülmesi), bebeğin akciğerlerinin olgunlaşıp olgunlaşmadığının belirlenmesi (amnios sıvısında L/S (Lesitin/Sfingomiyelin) oranının ya da PG (fosfatidilgliserol) miktarının belirlenmesi) ve daha bir çok durumun tanısı mümkündür. Genetik biliminin gelişmesiyle günümüzde bebekte yanlızca bariz kromozom anomalileri değil, tek gen kusurlarına bağlı hastalıklar da tanınabilmektedir ve tanınabilen tek gen hastalıklarının sayısı da giderek artmaktadır.

Aşağıdaki durumlarda bebeğin kromozom anomalili ya da AS ile saptanabilen bir hastalığı olma riski yüksektir ve bu anne adaylarına AS önerilir:
1. 35 yaş ve daha üstü anne adayları: yaş AS için kesin bir neden teşkil etmez ve direkt AS yerine ultrason bulgularıyla beraber üçlütest değerlendirmesi de bir alternatiftir.

2. Daha önce kromozom anomalili olan bir bebek doğurmuş olmak.
(Resimde Trizomi 21 (Down sendromlu) bir bebek görülmektedir.)

3. Anne ya da baba adayında dengeli translokasyon taşıyıcılığı ya da diğer yapısal kromozom kusurlarının olduğunun bilinmesi.
4. Yakın akrabalardan birinde kromozom anomalisi (Down sendromu gibi) varlığı.
5. Anne ve babada kalıtsal hastalıklar: Bazı kan ya da metabolizma hastalıkları kalıtsal olarak nesilden nesile geçer. Bu geçiş sonucu aileye yeni katılan bireyde hastalık belirtileri ortaya çıkabileceği gibi, birey ömür boyu taşıyıcı olarak da kalabilir. Taşıyıcı birey aynı hastalığı taşıyan biriyle evlilik yaptığında çocuklarında da yine ya hastalık ya da taşıyıcılık meydana gelir ve hastalığın aktarımı bu şekilde devam eder.
Özellikle akraba evliliklerinde hem anne hem de baba adayı genetik benzerlikler nedeniyle aynı hastalığı taşıma olasılıkları arttığından, bebeklerinde bu tür hastalıkların ortaya çıkma riski de artar. Ancak akraba evliliği yine de direkt AS uygulanması için bir neden teşkil etmez.
Hem anne, hem de baba adayının belli bir hastalığı taşıdıkları biliniyorsa, ya da anne veya babadan birinin kalıtsal olduğu bilinen bir hastalığı varsa (dikkat: taşıyıcılık ile hastalık birbirinden farklıdır!) AS ile bebeğin incelenmesi gerekir. Ancak klasik sitogenetik inceleme bu hastalıkların tanısı için yeterli değildir ve tanısı konulmak istenen hastalığa göre eğer varsa özel teknikler kullanılır. Bu özel tekniklerle tanınabilen kalıtsal hastalıkların sayısı her geçen gün artmaktadır.
6. Daha önce NTD'li bebek doğurma öyküsü ya da anne veya baba adayında NTD olması: (NTD:nöral tüp defekti yani anensefali (bebeğin beyninin gelişmemesi ve spina bifida (omurgada bir açıklık ve buradan sinir dokusunun dışarı çıkması))
7. Üçlü testte risk saptanması: üçlü testte Down sendromu riski yüksek olduğunda (1/200-bazı ekollerde 1/270) bebeğin kromozom analizi için, NTD riski yüksek çıktığında ise amnios sıvısında AFP ya da asetilkolinesteraz aktivitesi değerlendirmesi için AS önerilir.
8. Rutin ya da ayrıntılı ultrasonda bebekte anomali saptanması: Bebekte saptanan anomali(ler) sıklıkla (yaklaşık %30 oranında) kromozom anomalisiyle beraber olduklarından AS önerilir. Gebelik haftası AS'ye uygun değilse (18. haftayı geçen gebelik), KS (kordosentez) yöntemiyle bebekten alınan kanda inceleme yapılabilir.
9. Anne adayının daha önce anomalili bebek doğurmuş olması: Bu anomalili doğan bebeğin kromozom analizi yapılmış olmasa da tekrarlama riski olduğundan AS önerilir.
10. X kromozomuna bağlı kalıtsal hastalık riski olanlarda bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi: bu tip kalıtsal hastalıklarda bebeğin erkek olması hastalanacağının belirtisi olduğundan erken gebelikte bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi ve erkek olması durumunda gebeliğin sonlandırılması yönünde karar verilebilmesi için AS önerilir (Duchenne muskuler distrofi ve klasik hemofili gibi erkek cinsiyette ortaya çıkan hastalıkların ise özel yöntemlerle özgün tanısı mümkündür).
11. Tekrarlayan düşükler: tekrarlayan iki ya da üç düşük sonrası doğan bebeklerde kromozom anomalilerine nispeten sık rastlanmaktadır. Kesin bir neden teşkil etmemekle beraber bu durumlarda AS ile bebeğin kromozom anomalisi açısından değerlendirilmesi uygun olabilir.

Amniosentez ne zaman uygulanır?
AS günümüzde en sık kromozom anomalisi ve diğer anomalilerin tanısının konmasında uygulanır ve bu nedenle aşağıda bu yöntem anlatılacaktır. Tedavi için yapılan uygulamaların teknik açıdan tek farkı gebeliğin herhangi bir döneminde uygulanabilmeleridir.
Tanı amaçlı AS genellikle 16.-18. gebelik haftaları arasında uygulanır. Ancak son zamanlarda 15. gebelik haftasından önce de amniosentez uygulanmaya başlanmıştır (erken amniosentez).
Tanı amaçlı AS'nin bu gebelik haftaları arasında uygulanmasının ve daha ileri gebelik haftalarında uygun olmamasının nedeni sonucun genetik laboratuarından genellikle 3-4 hafta gibi uzun bir süre içerisinde bildirilebilmesidir. Zira alınan sıvı içinde bulunan fetusa ait az sayıda hücrenin kültür yapılarak incelenebilecek sayıya ulaşması için bu zaman gereklidir. Bu durumda laboratuardan genetik hastalık tanısı geldiğinde gebelik de 3-4 hafta ilerlemiş olmaktadır. Belirtilen gebelik haftalarında uygulanan AS'de bu durum problem teşkil etmemekle beraber daha büyük haftalarda AS yapıldığında ve genetik anomali belirlendiğinde gebeliğin sonlandırılması hem tıbbi açıdan hem de kanuni açıdan çeşitli problemler yaratabilmektedir. Bu yüzden daha ileri gebelik haftalarında genetik tanı gerektiğinde 48 saatte sonuç veren kordosentez (KS) tercih edilir.
Son zamanlarda doku ve hücre kültürü tekniklerinin gelişmesi bu süreyi 1-2 haftaya kadar indirmiştir. Ancak bu laboratuar donanımı henüz yaygın olmadığından AS için belirlenen sınırlar halen geçerlidir.

AS nasıl uygulanır?
Anne adayına ayrıntılı bir ultrason yapıldıktan ve bebeğin uterus içindeki haritası çıkarıldıktan sonra karın cildi antiseptik maddeyle silinir. Ulltrason eşliğinde işleme uygun incelikte iğne (genellikle spinal anestezide kullanılan iğneler tercih edilir) karnın uygun bir yerinden girilerek uterusa ve buradan da amnios sıvısının bulunduğu uterus boşluğuna ulaşılır. Enjektör yardımıyla çekilen amnios sıvısının ilk 0.5 mililitrelik kısmı atılarak yeterli miktarda sıvı çekilir. Tekrar bir ultrason değerlendirmesi yapıldıktan sonra iğne yerinden çıkarılır ve işleme son verilir. Alınan amnios sıvısı materyali oda sıcaklığında laboratuara teslim edilir.
Genetik amaçlı AS'de ortalama 20 mililitre sıvı alınır.(30ccye kadar) Bu miktar 16. gebelik haftasında olan bir bebeğin toplam amnios sıvısı miktarının %10'una tekabül eder. Bebeğin 3 saat içerisinde bu alınan sıvıyı tümüyle yerine koyduğu tahmin edilmektedir.
Amnios sıvısı bebeğin cilt, solunum sistemi, sindirim sistemi, idrar boşaltım sisteminden dökülen hücrelerin olduğu bir sıvıdır. Bu hücreler kültür ortamında çoğaltılarak sitogenetik analiz (kromozom haritası), enzim ve DNA analizi için kullanılır. Sıvının kendisi ise AFP ve asetilkolinesteraz (ACE) gibi maddelerin ölçümü için kullanılır. ACE ölçümü özellikle amnios sıvısında AFP yüksek bulunduğunda yüksekliği doğrulamak için çok değerli bir yöntemdir.

AS'nin ne gibi riskleri vardır?
AS ilk geliştirildiği günlerde henüz ultrasonografi gibi hassas görüntüleme yöntemleri olmadığından "körlemesine" uygulanmakta ve çeşitli istenmeyen durumların oluşmasına neden olmaktaydı. Günümüzde bu durumlar azalmış olmakla beraber her invaziv (vücudun "bütünlüğünü" bozarak yapılan) işlemde olduğu gibi çeşitli riskler söz konusu olabilmektedir.
İşlem yapılırken en sık oluşan istenmeyen durum iğnenin girmesiyle amnios zarının uterusa bağlı olduğu yerden ayrılması ve zarın iğnenin üstünde "çadırlaşarak" sıvının içine girmeye müsaade etmemesidir. Tecrübeli bir operatör bu durumla kolaylıkla başa çıkabilirken amnios zarının uterus duvarından geniş bir alanda ayrılması durumunda işlemi 1-2 hafta sonrasına ertelemek gerekebilir.
Ultrasonun olmadığı dönemlerde "körlemesine" yapılan AS uygulamalarında enjektöre sıvı gelmemesi durumunda iğne yerinden çıkarılıp başka bir yerden tekrar batırılmakta, yani bir işlemde çok sayıda giriş yapma durumunda kalınmaktaydı. Çok sayıda giriş bebeğin işleme bağlı ölme riskini artıran bir durumdur, ancak günümüzde özellikle ikiden fazla giriş gerektiren durumlar ender olarak görülmektedir.
Bebeğin işleme bağlı yaralanma riski de günümüzde rutin olarak ultrason yardımıyla yapılan AS'lerde oldukça azalmıştır. Ultrasonsuz dönemlerde bebeğin her türlü organında iğne batması sonucu yaralanmalar oluşabilmekteyken, günümüzde bunların sayısı çok azalmıştır. Meydana gelen yaralanmaların büyük kısmı bebeğin cildine iğne batması gibi zararsız sayılabilecek yaralanmalardır.
İşleme bağlı olarak annenin dolaşımına değişen miktarlarda kan hücresi geçişi olmaktadır. Bu durum genellikle bir problem yaratmaz. Ancak anne adayıyla baba adayı arasında Rh uygunsuzluğu olduğu durumlarda bebeğin kan grubu da pozitifse problem yaratabilir. Bu durumda daha önceden Rh pozitif bir kan hücresiyle karşılaşmamış olan anne adayı savunma sistemi bu hücrelere karşı antikor üretmeye başlar, yani sensitize olur (duyarlılaşır). Bu, mevcut olan bir gebelikte bir problem yaratmamasına karşın sonraki gebeliklerde anne adayı tekrar Rh (+) kanla karşılaştığında daha önceden sensitize olup hazırlandığı için çok daha hızlı tepki göstererek bebeğin kan hücrelerinin parçalanmasına neden olabilir. Bu yüzden işlem sonrası anne adayına bir doz Rh immunglobulin (Rhogam) uygulanır. [Rh uygunsuzluğu]
Bebeğin işlem esnasında aniden ölmesi de nadir görülen bir durumdur. Bunun işlemin bebekte yarattığı "stresin" nörolojik yolla kalbin durmasına bağlı olduğu düşünülmektedir.
İşleme bağlı olarak amnios sıvısında enfeksiyon meydana gelme riski de aseptik (steril, yani bakterilerden arındırılmış) şartlar mevcut olduğunda ve kurallara uyulduğunda oldukça düşüktür. Ancak ikinci trimesterde amnios sıvısının savunma mekanizmaları henüz az gelişmiş olması nedeniyle enfeksiyonlar ağır seyredebilir.
Genetik tanı amacıyla yapılan amniosentez sonrası yaklaşık %1-2 anne adayında "su gelmesi" şeklinde yakınmalar olmaktadır. Bu durum genellikle 48 saat içinde kendiliğinden iyileşir.
AS uygulanan annne adayının enfeksiyon bulguları (ağrı, ateş, akıntı gibi), kanama, su gelmesi gibi bulguları doktoruna mutlaka haber vermesi gerekir. İstirahat mutlak zorunlu değildir ancak bedeni zorlayan işler yapılmamalı ve cinsel ilişkiye 3 gün ara verilmelidir.
Bebeğin işleme bağlı kaybedilme oranını belirlemek güçtür. Zira bebeklerin bir kısmı AS uygulanmasa da başka nedenlere bağlı olarak ölebilmektedir. Bu konuyu aydınlatmak için yapılan bir çalışmada AS yapılmamış anne adaylarının bebeklerinin ölme oranı %3, AS yapılan anne adaylarının ise %3.2 olduğu, yani AS'nin bebeğin ölme riskini çok az artırdığı belirlenmiştir.
Amnios sıvısı embolisi (amnios sıvısının kana geçmesi ve akciğer ana atardamarını tıkamasıyla meydana gelen çok ciddi bir durum) gibi durumlar ise çok nadiren meydana gelebilir.

Çoğul gebeliklerde amniosentez mümkünmüdür?
Bir zamanlar çoğul gebeliklerde amniosentez uygulaması sakıncalı olarak görülürken günümüzde artık böyle değildir.
Çoğul gebeliklerde bebeklerin ultrason ile ayrıntılı olarak üç boyuttaki yerleri iyi bilinmeli ve sıvının iki (ya da daha çok sayıda) bebekten ayrı ayrı alındığından emin olunmalıdır. Bu amaçla ilk bebeğin AS işlemi tamamlandıktan sonra aynı iğneden bu keseye bebeğe ve anne adayına zararı olmayan indigokarmen adlı boya verilir. İkinci bebeğin amniosentezi yapılırken gelen sıvının boyalı olması yanlış kesede olunduğuna işaret eder ve yeni bir deneme yapılır. Gelen sıvının berrak olması durumunda sıvının diğer bebekten alındığından kesinlikle emin olunur. Monoamniotik (tek keseli) ikizlerde ise bu ayrım mümkün olmadığından birbirinden oldukça uzak iki nokta seçilerek her iki bebeğe ait hücreler elde edilmeye çalışılır.

AS sonuçları nasıl raporlanır?

Sitogenetik analizle bebeğin kromozomlarının sayısal anomalisi olup olmadığı ve belirgin yapısal bozukluk olup olmadığı belirlenir. (resimde hücrenin kromozomları, henüz haritalanma yapılmadan önceki dağınık hallerinde görülmektedir.)
AS yapıldıktan sonra laboratuardan bebeğin kromozomlarının normal olduğunu belirten ve cinsiyetinin de bildirildiği bir rapor gelir (46 XX-kız bebek; 46 XY-erkek bebek gibi). "Normal" olarak gelen bu rapor bebekte yapısal doğumsal anomaliler, mikrodelesyon ve mikroduplikasyon gibi minimal kromozom kusurlarını ve özel teknik gerektiren frajil X sendromu gibi hastalıkların olmadığını gösteremez.
Yukarıda kromozom haritası sonrası erkek bir bebeğin 46XY şeklindeki kromozomları görülmektedir.
Tek gen hastalıklarının tayini için özel bir teknik kullanılmamışsa, kromozomların mikrodelesyon ya da duplikasyon gibi nadir görülen anormalliklerini belirlemek için özel bir teknik kullanılmamışsa, AFP ya da ACE gibi maddeler ölçülmemişse, enzim tayini yapılmamışsa gelen bilgiler yanlızca yukarıdaki gibi olur. Frajil X sendromu (erkek çocuklarında önemli bir zeka geriliği nedeni olan bir kromozom anomalisi) da ancak özel kültürlerde gözlenebilir.
Bebekte bir kromozom anomalisi belirlenmişse laboratuar bu durumu bildiren bir rapor hazırlar (Trizomi 21 (Down sendromu); 45 X0-Turner sendromu gibi).
Laboratuar rutin sitogenetik analiz dışında özel bir inceleme gerektiren durumlar için önceden haberdar edildiğinde bu özel teknikleri uygulayarak sonuç bildirir. Özel teknik kullanılacak durumların ise anne ve baba adayında belli bir hastalık için risk faktörlerinin varlığına bağlıdır ve AS uygulayan doktor tarafından laboratuara özel istek olarak bildirilir.

AS sonuçları güvenlimidir?
Normal çıkan bir kromozom analizinin hatalı olma payı çok çok düşüktür.
Anormal bir durum oluştuğunda gerekli görüldüğünde KS (kordosentez) gibi bir yöntemle bu sefer bebekten kan örneği alınarak anormal durumun doğrulanması gerekebilir.
Tanıda problem yaratanlar kromozomlarda inversiyon, translokasyon, ya da mozaik gibi anormal durumlardır. Bunlar saptandığında doğacak bebeğin bundan nasıl etkileneceğinin önceden belirlenmesi mümkün olmayabilir. Anne ve baba adaylarından birinde aynı tip bozukluk varsa ve normalse, bebekleri de büyük olasılıkla normal olacaktır.

bujene
Ynt: AMNIYOSENTEZ - 29.03.2007 09:44:09

ayşegülüm, sarı kuşum kanaryam... çooook teşekkür ederiz canım, eline koluna ve yüreğine sağlık.. çarşamba günü amniyosentez yapılacak banada ve bilmediğim çok şey de öğrendim.. saolasın cnm benim...

Irmak'cım sana çoook çok teşekkür ederim. Gerçekten çok aydınlandım. 21 ekim (aynı zamanda evlilik yıldönümümdür) 3'lü test yaptırmak üzere merkeze gideceğim. 3'lü testin sonucuna göre AS yaptırıp yaptırmayacağımıza (DOKTORUMUZ KARAR VERECEK)  . Tekrar teşekkür ediyor herşeyin gönlünce olmasını diliyorum.

Orjinalden alıntı: seagirl_23

nagişcim diliyorum herşey yolunda gitsin, güsel haberler ver bize...

denizcim çook teşekkür ediyorum bitanem.. saolasın... inşallah iyi haberlerle döneriz.. sonuçlar 3 haftada veriliyomuş ama benim korkum az da olsa düşük tehlikesi..

Orjinalden alıntı: eda2006

ben amniyosentez yaptırdım 3 lü testte down riskimiz 1/86 çıkmıştı. oğlum çok sağlıklı çok şükür. teste karar vermek zor. ben özürlü bir çocuğa bakma ve bulunduğumuz yerde ona özel eğitim aldırma imkanımız olmadığı için yaptırmıştım. ayrıca hamileliğimin geri kalanında bebeğim acaba sakatmı diye düşünmek istemedim.önce özürlüyse doğurmak istiyormuyum kararını vermeniz önemli.ne olursa olsun ben bu çocuğu istiyorum diyorsanız o zaman amniyosentez yaptırmak anlamsız olur. ayrıca pahalı bir işlem bize 1000 ytl yani 1 milyara mal olmuştu. umarım işleme gerek kalmaz ve yaptırırsanızda sonuç olumlu çıkar.

ben ekimin 9 unda amnio sentez yaptırdım.Şu an sonucunu bekliyorum bu bekleyiş çok zor düşünmemeye çalışıyorum strese girmek istemiyorum .allah hepimize hayırlı ve sağlıklı evlatlar verir inşallah.

hamileligimin 16. haftasinda amniyosentez yaptirdim.... amniyosentez sirasinda kendinizi kasmadiginiz surece korkulacak birsey yok... sonrasinda da yapacaginiz, 3 gun agir is yapmadan dinlenmek...

sonuclari beklemek belki de islemi yaptirmaktan daha da geriyor insani.... asla ve asla kotu seyler dusunmeden beklemelisiniz... benim donemimde yapiran 2 arkadasim daha vardi... onlarin da benim de sonuclarimiz temiz cikti....

eminim ki sizlerin de sonuclariniz cok guzel cikacak... hepimizin bebekleri Allah`a emanet...

Orjinalden alıntı: ayşebahar

ikili test sonunda amniyosentez önerilen bebeklerden ancak 40 bebekten birinde(%2,5) , üçlü test sonucunda ise 30 bebekten birinde(yaklaşık %3,5) anomali rastlanmaktadır. yani test sonuçları riskli çıkıp, amniyosentez önerilse bile anomali çıkma riski çok düşük

üçlü test sonucu bende risk oranı 1/300 çıktı doktor yaptırsanız daha iyi gibi birşeyi söyledi ama ben eşimle 1/300 rakamı 1/200 düşük riski olan amniyosenteze tercih ettik. Yani amniyo sentez yaptırmadık. İnşallah mart sonunda sağlıklı bir oğlumuz olacak. Allah herkese gönlünün muradın versin (amin)

Hayırlısı olsun..Mart sonunda güzel haberlerini bekliyoruz.

Orjinalden alıntı: kağandemir

illede yapılması gereken bir test değil bu.ondan önce tahliller yapılıyor down sendromu için.eğer tahliller sonucu olasılık yüksekse bu işlemi isteyebilir. down sendromuda daha çok ileriki yaşlarda oluşan gebeliklerde görülüyormuş. bu işlemi emin olduğun bir doktora yaptırmanı tavsiye ederim.
umarım herşey yolunda giderde gerek kalmaz.

Orjinalden alıntı: senayhasan

arkadaşım bildiğim kadarıyla ileri yaştaki yani 30 dan büyük kadınlardan istenen bir test bebekte herhangi bir sorun olup olmadığını çıkarıyor göbekten alına şırınga ile su ile yapıldığını biliyorum ama netten araştır bence bide yaşın kaç ki istedi bu testi bu test yanlış %50 düşük yaptırdığını duymuştum araştır derim.

Orjinalden alıntı: fatoş_portek

selamlar herkese bende dün amniyosentez yaptırdım benimde bebeğimin böbreğinde küçük ve zararsız bir kist olduğu söylendi kendiliğinden kaybolacak cinstenmiş ama her ihtimale karşı amniyosentez önerdiler çok korktum yaptırmak istemedim başta,ama doğuma kadar şüpheyle yaşayacağıma allahımında izniyle yaptırayım bitsin dedim dün yaptırdım allahtan bi zararını şimdilik görmedim ağrısı filanda yok dün dinlendim bugün iş başı yaptım zaten oturuyorum işim masabaşı olduğu için yorulmuyorum allaha şükür sonuçlar çok geç 3 haftada verecekler sanırım dediğiniz gibi yaptırmak değilde sonuçları beklemek çok zor allahım hepimizin sıonucunu iyi çıkarsın inşallah

bujene
Ynt: AMNIYOSENTEZ - 29.03.2007 09:45:16
barisekin'in açtığı "amniyosentezde sıvının kanlı olması" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: barisekin

merhabalar,
Amniyosentez yaptıranlar arasında yazacağım durumu duyan/yaşayan var mıdır?
Arkadaşım dün amniyosentez yaptırdı. Alınan sıvı kanlı imiş. Doktor önemli değil demiş ancak o gene de gerilmiş. Biraz bakındım netde, alınan sıvının kanlı olması istenen sonucu vermeyebilir, işlemin tekrarlanması gerekebilir diyor birçok yerde. İşlemin sonucu zaten 3 hafta sonra alınıyor. İşlemin tekrarlanması demek gerçekten moral bozukluğu demek.  Şu an foruma yazmaktan başka birşey gelmiyor elimden. Kendisi de bir başka doktora ulaşmaya çalışacak telefon ile.
İçinizde alınan sıvı kanlı olup da tekrardan amniyosentez yaptıran var mı?
Teşekkürler şimdiden...

TAVŞANCIK
  • Tüm gönderiler : 6040
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 17.04.2007 16:45:21
Arkadaşlar,yaşım 40 olduğu için bunu benim de yaptırmam gerekiyor.Ama dr. bu karar senin diyor.Atıl Yüksel'e yönlendirdi beni.17 temmuz için randevu aldım şimdiden.Hem kesinlikle testi yaptırmalıyım,sonradan üzülmemek için diyorum.Ama bir yandan da ya düşük olursa,bu kadar deneyimli bir merkez bile 5/1000 gebelik kaybı olabilir diyor....Mikro tedavisiyle oldu bebişimiz.Düşük olursa da çok üzülürüm.Ama Down sendromlu,yaşayan bir bebek daha da zor bir hayat....
Nasıl yapılıyor,detaylarını anlatır mısınız?O gün dahil kaç gün işe gitmemeli.Acıyor mu?Uyuşturuyorlar mı?BU dr.da yaptıran kaç kişi var????

fems
  • Tüm gönderiler : 3906
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 17.04.2007 17:29:12

Canım benim de 14.haftamda yapıldı uyuşturulmuyor biraz ağrılı bir işlem karından ince bir iğneyle sıvı alınıyor işlemden sonra hemen ayağa kalkbileceğimi söyledi doktorum ama kasıklarımda hafif bir ağrı hissettim o gün o kadar ankarada hacettepenin bu konuda uzman bir profuna yaptırdık

Orjinalden alıntı: TAVŞANCIK

Arkadaşlar,yaşım 40 olduğu için bunu benim de yaptırmam gerekiyor.Ama dr. bu karar senin diyor.Atıl Yüksel'e yönlendirdi beni.17 temmuz için randevu aldım şimdiden.Hem kesinlikle testi yaptırmalıyım,sonradan üzülmemek için diyorum.Ama bir yandan da ya düşük olursa,bu kadar deneyimli bir merkez bile 5/1000 gebelik kaybı olabilir diyor....Mikro tedavisiyle oldu bebişimiz.Düşük olursa da çok üzülürüm.Ama Down sendromlu,yaşayan bir bebek daha da zor bir hayat....
Nasıl yapılıyor,detaylarını anlatır mısınız?O gün dahil kaç gün işe gitmemeli.Acıyor mu?Uyuşturuyorlar mı?BU dr.da yaptıran kaç kişi var????

turuncusiyah
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 17.04.2007 18:36:32
Ben bu konuyu çok araştırmıştım sanırım Atıl Yüksel en iyilerden bir tanesi...Ondan randevu almakla iyi yapmışsın....

Orjinalden alıntı: TAVŞANCIK

bhalac
  • Tüm gönderiler : 1
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 18.04.2007 11:18:53

Merhaba..Ben hamileliğimin 21 haftasındayım.Doktorum ense kalınlığı iyi ikili teste gerek yok dediği için yaptırmadık.Üçlü test zamanı geldiğinde ise yine gerek görmedi ama biz emin olmak için yaptırdık.Test sonucu 1/198 gibi bir risk tahmini çıktı.Aynı hastanede ikinci kez yine aynı testi istediler.Bu sefer yine testten sonra verilmesi gereken bir değer varmış onu geçte olsa verdiler.Değerler tamamen farklı çıktı yüksek olan düşük düşük olan yüksekti.Yani açıkcası hiç inandırıcı bir test değildi.Doktorumuz direk bebekte doğumsal anomali ihtimalinin yüksek olduğunu ve amniyosentez yapılması gerektiğini söyledi ve bir prof. a yönlendirdi.prof. ilk olarak üç boyutlu ultrasonda kontrol etti.%85 doğruluk payı bulunan bu kontrolde bebişimiz iyi görünüyordu.%100 için amniyosentez önerdi.bunun için ilaç kullanmam gerektiğini söyledi.ben düşünürken 3 boyutlu ultrason sonucuna dayanarak daha güvenilir bir hastanede bu 3lü testi tekrar yaptırdım.Bu seferde yüksek risk çıkarsa amniyosentezi düşünecektim.Fakat her ölçüm harfi harfine doğru yapılıp kişiye göre değerlendirilen bu hastanede ikikez kesin sonuç için tekrarlanmasına rağmen  iyi çıktı.Bizde amniyosentez yaptırmadık.Hem zaten allah korusun kötü bir ihtimal bile olsa Allah'ın verdiği canı ben alamam diye düşündüm.Nasıl olursa olsun o benim bebeğim.Ve kim sonsuza kadar hepimizin sağlıklı kalacağının garantisini verebilir ki.Şu an da bekliyor ve dua ediyorum.Bebiş çok hareketli inşallah sağlıklıda doğar .Bende size yazarım..Herkez umarım iyi bir hamilelik geçirir.SAĞLIKLI GÜNLER..

TAVŞANCIK
  • Tüm gönderiler : 6040
Ynt: AMNIYOSENTEZ YAPTIRMALI MI? - 18.04.2007 21:18:05
AMİİİİİİİİİİİİİİNNNNNNNNNNN

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 40 of 68