pnömokok aşısı

Yazar Mesaj
tunçum
  • Tüm gönderiler : 6
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: İstanbul / Maltepe
pnömokok aşısı - 25.10.2005 10:54:06
Herkese merhaba,

Çocuklara yapılan pnömokok aşısı hakkında bilgisi olan var mı? 2 arkadaşım 2 yaş altındaki çocuklarına bu aşıyı yaptırdılar. Çocukları zatürre, ortakulak iltihabı , menenjit gibi hastalıklardan koruyormuş ve amerika ve avrupa da yaygın olarak kullanılıyormuş.

m.deniz
  • Tüm gönderiler : 1004
Ynt: pnömokok aşısı - 25.10.2005 12:21:15
PREVENAR; 7 VALANLI KONJUGE PNÖMOKOK AŞISI

S.pnömonia tüm yaş gruplarında ama özellikle çocuklarda başlıca
menenjit, pnömoni ( zatürre ) , orta kulak iltahabı , sinüzit ve
bakterilerin kana karışması olarak adlandırılan sepsis'e yol açar. Bu
hastalıklardan menenjit, pnömoni ve sepsis ölümcül seyreder. Orta
kulak iltihabı ise çocuklarda kulağa tüp takılmasına kadar giden
zorlu bir hastalıktır.
Bakteri çocuklarda boğaz bölgesinde taşınır ve çocuğun savunma
sistemi zayıfladığında hastalık yapar. Kreş gibi ortamlarda diğer
çocuklarda bulunup hastalık yapmayan bakteri diğer çocuklara
bulaştığında enfeksiyon yapar. Çocuktan bulaşıp anne babada da
enfeksiyon yapma şansı olabilir.
Tüm dünyada bu ölümcül hastalıkları ağırlıkla oluşturan 7 tip
S.pnömonia vardır. Bu 7 tipin oluşturduğu enfeksiyonlar en ölümcül
seyreden, en bulaşıcı ve yine enfeksiyonlar oluştuğunda kullanılacak
antibiyotiklere en dirençli   7 tip tir..
Prevenar uzun çalışmalar sonucu tesbit edilen bu 7 tipin oluşturduğu
enfeksiyonlardan korunmanın tek yoludur. Pnömokok aşısı olarak daha
önce bulunan aşıdan farklı olarak 2 yaş altında ( bu yaş grubu bu tip
hastalık açısından en riskli gruptur ve ölümler bu yaş grubunda en
sık görülür ) uygulanır ve koruyuculuğu ömür boyudur.
Dünya piyasasında 5 yıldır var olan aşı Amerika başta olmak üzere
birçok ülkede zorunlu aşı takvimindedir. Zorunlu takvimde olmayan 
ülkelerin çoğunda ise aşağıda sıralanan risk gruplarında yapılması
zorunludur.

Risk grupları:
2 yaş altı bebekler
Kreşe giden çocuklar
Anne – babası sigara içen çocuklar
Ciddi hastalığı olan çocuklar
Savunma sistemi yetersiz çocuklar
Sık solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklar
Daha önce orta kulak iltahabı geçirmiş çocuklar

Aşının yapılma şekli

2. 4. 6. ayda 3 doz ve 12-15 ay aralığında son bir dozla toplam 4 doz

Daha önce aşılanmamış  7- 11 ay arası bebekler için
İki ay arayla 2 doz ve 12- 15 ay arasında son dozla toplam 3 doz

Daha önce aşılanmamış  12- 24  ay arası bebekler için
İki ay arayla toplam 2 doz

Daha önce aşılanmamış  24 ay – 9 yaş arası çocuklar  için
Tek doz

Bazı doktorlar bu bakterilerin Türkiye'de pek görülmediğini gerek
olmadığını söylüyorlarmış. Şöyle düşündüm. Şimdi görülmeyebilir ama
yarın ne olacağını bilemeyiz. Aynı kuş gribinde olduğu gibi bir
bakmışız bu bakteriler buraya gelmişler ,Ya da çocuğum yurtdışına
gidip bu bakterilerle karşılaşmış. Bundan dolayı ben bu aşıyı
yaptırmaya karar verdim.

Aşıyı piyasaya Wyeth firması çıkarmış, yasal yani. Ecz. stok tutmamak
için bulundurmuyorlarmış. Eğer istersek depodan buz kalıpları
içinde getirtiyorlar.

Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır..

tunçum
  • Tüm gönderiler : 6
  • Bölge: İstanbul / Maltepe
Ynt: pnömokok aşısı - 25.10.2005 13:00:59
m.deniz , bilgi için teşekkür ederim. Öğle internetten baktım gerçekten gerekli gibi gözüküyor. Bugün oğlumu dr.muza götüreceğiz. Şu an 13 aylık bakalım ne diyecek.

smetana
  • Tüm gönderiler : 98
Ynt: pnömokok aşısı - 28.10.2005 19:07:28
Bu aşı Zeynep'e geçtiğimiz ay yapıldı. Zeynep'e 3 doz uygulanacak. m.deniz çok kapsamlı yazmış ekleyecek bir şey yok. Her aşıda olduğu gibi bu aşıda da  ateş uyku hali gibi yan etkiler çıkabiliyor. (zeynep'te olmadı) ama bu prenevar'ın en büyük yan etkisi fiyatı  ...
ama bebeklerimiz ve çocuklarımızın sağlığı için herşeye değer.
Minnoşkom Zeynep
05/02/2005

n u r
  • Tüm gönderiler : 926
  • Bölge: Viyana
Ynt: pnömokok aşısı - 28.10.2005 19:34:28
Bende yaptirdim bu asiyi kizima, 3 doz uygulandi bizimkisi. 1 yasina kadar tamamlanmisti.
Tr deki durum nasil bilemiyorum tabi ama burda bazi asilar parasiz ve mecburen yaptiriliyor. Bu asi ise paraliydi, hemde kücümsenmeyecek bir ücreti vardi, ve mecburi degildi. Doktor para icinmi yaptiriyor diye bir kac doktora daha sorduk, olmadi esimin isyerindeki doktora sorduk hepside cok gerekli bir asi oldugunu söyledi. Özellikle bazi atesli hastaliklarin beyine verecegi zarari önledigi anlatildi. Icim daha rahat olsun diye yaptirdim...

baharr
  • Tüm gönderiler : 510
  • Bölge: BURSA
Ynt: pnömokok aşısı - 29.10.2005 11:47:29
yaa şaşırdım şimdi ben bu aşıyı hiç duymamıştımm, gereklimi yani bende hemen danışayım dr.a Şu yaptırdığımız karma ve menenjit aşıları bu aşının verdiği korumayı göstermiyormuki. anladığım kadarıyla bu onların dışında ekstra bir aşı. Benim kızım 17 aylık oldu 3 doz için geçmi kaldık nasıl yapmalı acep, dr.a danışayım en iyisi ben

cool_baba
  • Tüm gönderiler : 56
  • Bölge: İstanbul/Fenerbahçe
Ynt: pnömokok aşısı - 11.11.2005 14:36:36
bu aşıyı yaptırtacak özel sağlık sigortası olanlar sigortalarına sorsun çünkü bazı sigorta şirketleri sağlık bakanlığının aşı takviminde olmadığı için bu aşıyı karşılamıyor..isviçre hayat şu anda bu aşıyı ödüyor..
bilgilerinize

irmakim
  • Tüm gönderiler : 287
  • Bölge: İSTANBUL/avrupa
Ynt: pnömokok aşısı - 11.11.2005 16:51:03
ben bu aşıyı duymuştum ama dr söz etmemişti çarşamba günü bizimki hastalandı dr götürdüğümüzde anlattı daha yeni gelmiş bu aşı türkiyeye ben yaptırmaya düşünüyorum 2 yaşından küçük oldupu için 3 adet yapılacak aralıklarla 2 yaşından büyük olsaydı 2 tane yapılacakmış.fiyatı için tanesi 113 ytl dedi.aslında birazda kararsızım ne yapsam bilemiyorum.
EBRU 01.03.1981
IRMAK 04.04.2005

cool_baba
Ynt: pnömokok aşısı - 11.11.2005 22:14:10

bu aşıyı yaptırmak gerekli bana göre çünkü çocuklarımız yuvaya gidecek sonra okula bu hastalığın kalabalık ortamlarda yayılma olasılığı çok fazla ..soluma ile bulaşıyor

cool_baba
Ynt: pnömokok aşısı - 12.11.2005 00:13:32
 Pnömokok infeksiyonu, Streptococcus pneumonia adı verilen bakteri tarafından meydana getirilen ve dünyanın her yanındaki küçük çocuklarda en sık karşılaşılan ölüm nedenidir ama bu organizma aynı zamanda, otitis media etkeni olan bakterilerin ön sıralarında yer alır; erişkinlerde ise, hastane dışında gelişen ve vakaların hastaneye yatırılarak tedavi edilmesini zorunlu kılan pnömoninin önde gelen, ayrıca bakteriyel menenjitin en sık karşımıza çıkan nedenidir.
- Pnömokoklar solunum yollarının sık bulunan bir  yaşayanıdır, normal erişkinlerin     % 5 - 70’inde hastalık yapmadan taşınır, taşıyıcılık çocuklarda daha sık ve uzun sürelidir.
 - S.pneumonia insan patojenidir ve belirti vermeden insanların boğazında bulunur.
- Bulaş; damlacık yoluyla direkt insandan insana olur, kalabalık yerlerde daha kolay olur.
- Solunum yolu hastalıklarının sık olduğu kış ve erken bahar aylarında sık görülür
- Pnömokokal hastalığın yayılımı genellikle artmış taşıyıcılık oranları ile ilişkilidir. Taşıyıcılığın yüksek olduğu ortamlarda yayılımda yüksektir.
- İnsanları ciddi pnömokok infeksiyonu riskiyle karşı karşıya bırakan başlıca 2 faktör vardır:
• Arka plandaki faktörler: kronik hastalıkları olan veya bağışıklık sisteminin iyi fonksiyon görmediği hastalar, dalağı alınmış veya fonksiyon görmeyen (asplenik) bireyler

- Kronik akciğer, kalp veya böbrek hastalıkları; diabetes mellitus, orak hücreli hastalık, bağışıklık eksikliği ve dalağın alınmış olması gibi, pnömokok pnömonisi riskinin arttığı, çok sayıda tıbbi durum vardır. Ancak yaşlılardaki pnömoni riski, elverişli zemin hazırlayan, bu gibi olumsuz sağlık faktörleri mevcut olmasa bile daha yüksektir.
- Pnömokoklara bağlı meydana gelen zatürre’nin belirtileri 39ºC veya daha yüksek ateş, öksürük ve irinli, çoğu zaman pas rengi balgamdır.
-
Buna karşılık hastalık, ileri yaştaki hastalarda sinsi bir şekilde başlayabilir ve zatürre’yi akla getirmeyebilir. Çok yaşlı hastalarda pek az öksürük görülebilir, hiç balgam sökmeyebilir, belki ateş yükselmeyebilir ama hasta yorgun ya da dalgın gözükür ya da yalnızca hipotermi ve ardından şok tablosu gelişir.
-
 Pnömokokal zatürre hastalığına yakalanan her 20 kişiden 1’i hayatını kaybetmektedir. 
-
Bakteriyemi’ye yakalananların 2/10’si, menenjit geçirenlerin 3/10’u hayatını kaybetmektedir.
-
65 yaş ve üzerindekiler, küçük çocuklar, alkolizm, kalp, akciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği, diabet AIDS veya bazı kanser tipleri gibi altta yatan bir hastalığı olanlar daha fazla risk altındadır.
- Penisilin daha önceleri bu hastalığı etkin bir şekilde tedavi ederken gittikçe bakterinin geliştirdiği direnç sonucu etkisini kaybetmektedir. Hastalığın tedavisinde kullanılan diğer antibiyotiklere karşı da gittikçe artan düzeylerde direnç gelişimi söz konusudur.

yazı aventis pasteur un web stesinden alıntıdır
<mesaj tarafından düzenlendi cool_baba on 12.11.2005 00:15:03>

ardakaanbebek
  • Tüm gönderiler : 65
Ynt: pnömokok aşısı - 25.11.2005 14:37:59
selam
ya ben bu aşıyı yeni duydum.hemen doktoruma soracam.acaba aşıyı emekli sandığı karşılıyor mu ?  bilgisi olan var mı ? birde aşının fiyatını öğrenmek istiyorum

august
  • Tüm gönderiler : 9
Ynt: pnömokok aşısı - 28.11.2005 11:15:11
Merhaba,
Bizde doktorumuzda tavsiyesi üzerine 2 hafta önce 4 aylık bebeğimize aşıyı yaptırdık. Ne olur ne olmaz... aşının fiyatı 125 YTL

gulsu
  • Tüm gönderiler : 2004
  • Bölge: İstanbul Anadolu / Kartal
Ynt: pnömokok aşısı - 28.11.2005 11:36:29
Kızım Bronşiyolit geçirdiği için doktorumuz bize önermişti. Yalnız 1 yaşında yapalım diyor...
Eda & Ece işte benim dünyam

irmakim
  • Tüm gönderiler : 287
  • Bölge: İSTANBUL/avrupa
Ynt: pnömokok aşısı - 28.11.2005 13:18:48
bende yaptırdım aşiyı.daha 2 tane yaptırmamız gerekiyor.fiyatı 116 ytl
EBRU 01.03.1981
IRMAK 04.04.2005