Ense Kalınlığı

Yazar Mesaj
angelhera
  • Tüm gönderiler : 327
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
Ense Kalınlığı - 20.02.2007 15:23:46
Arkadaşlar ben ense kalınlığını ölçtürdüğümde 2.3 çıkmıştı, dr çok iyi demişti. Bi forum başlığı altında bir annenin bebeklerinin ense kalınlığının 1.4 olduğunu okudum.

Acaba sizinkiler nsldı? Kafama takıldı da

ahucanhoroz
  • Tüm gönderiler : 869
  • Bölge: Almanya
Ynt: Ense Kalınlığı - 20.02.2007 15:28:40
Sevgili angelhera,

her bebeğin ölçümü farklı olabilir,bence kimseyle kıyaslama yapma.
Doktorun iyi dediyse,ona güvenmelisin,demek ki senin haftana ve bebeğinin boyuna göre normal bir ölçüymüş.
Umarım yanlış anlamamışsındır beni ama hep söylenen bu,bebeğinizin ölçülerini başka bebeklerinkiyle kıyaslamayın diyor doktorlar.
Sevgiler

angelhera
Ynt: Ense Kalınlığı - 20.02.2007 16:18:39
Ahu teşekkür ederim güzelim. Başka bebeklerle kıyaslamamam gerektiğini biliyorum ama ense kalınlığı farklı bi durum ya, acaba dedim bi an.

Zaten bu ara buluttan nem kapar oldum

wildblue
  • Tüm gönderiler : 6644
Ynt: Ense Kalınlığı - 20.02.2007 16:19:11
Benim bebeğimin ense kalınlığı 2 çıktı ve doktorum boyuna göre çok iyi olduğunu söyledi, ben güveniyorum doktoruma sende güven canım. Onlar küçücük detayları bile düşünüp inceliyorlar, bir sorun olsa muhakkak söylerdi sana. İçin rahat olsun canım

eminesengulucu
  • Tüm gönderiler : 742
  • Bölge: İstanbul
Ynt: Ense Kalınlığı - 20.02.2007 16:48:01
Canım bu çok önemli bir konu doktorun bu konuda en küçük riski bile göze almayacaktır emin ol ense kalınlığı bebeğin haftasına göre değişiyor bizimde emin değilim ama 11.haftada 1,4 dü

Senden önce yaşanan herşey anlamsızmış karagözüm

angelhera
Ynt: Ense Kalınlığı - 21.02.2007 09:44:34
Çok teşekkür ederim kızlar. Dr. sanırım 14. haftada söylemişti ense kalınlığını. 2.3 için çok iyi demişti; ama boyuna göre vs. diye bilgi vermedi. Dedim ya buluttan nem kapıyorum, sonlara yaklaştıkça bi tuhaf oldum

ZEYNEP_EZEL
  • Tüm gönderiler : 975
Ynt: Ense Kalınlığı - 21.02.2007 12:31:17
SELAM BAYANLAR BEN ZELİŞ ARANIZA YENİ KATILDIM ŞU ANDA 9 HAFTA 6 GÜNLÜK HAMİLEYİM VE 11 HAFTALIK OLDUĞUMDA KONTROLÜM VAR SANIRIM ARTIK DOKTORUMUN BANADA ENSE KALINLIĞI ÖLÇÜMÜ YAPMASI GEREKİYO BİRDE BU 2 Lİ TARAMA TESTİNİ HANGİ HAFTALARDA YAPTIRDIĞINIZI MERAK EDİYORUM SON TAHLİLİMDE RUBELLA İDRAR TAHLİLİ KAN TAHLİLİ GİBİ KENDİMLE İLGİLİ OLAN TESTLERİ YAPTIRDIM ŞİMDİ ÖNÜMDE YAPTIRMAM GEREKEN HANGİ TEST VAR

[/URL]

SERAPTR
  • Tüm gönderiler : 3662
  • Bölge: İstanbul-Ümraniye
Ynt: Ense Kalınlığı - 21.02.2007 12:39:19
ZEYNEP_EZEL CANIM DOKTORLAR 11-14 HAFTA ARASI 2 Lİ TESTİ,BURUN VE ENSE KALINLIGI ÖLÇÜMLERİNİ YAPIYORLAR...2 Lİ TEST I YAPTIR..NASILSAZARARI YOK ICIN RAHAT EDER.16.HAFTADAN SONRADA YANLIS OLMASIN 3 LÜ TEST YAPILIYOR...BEN 12.HAFTAMDA ENSE KALINLIGI VE 2Lİ TESTİ BİR ARADA YAPTIRDIM.GENELDE BİR ARADA YAPILIYOR...
ÇINAR

ZEYNEP_EZEL
Ynt: Ense Kalınlığı - 21.02.2007 13:32:36
SERAP TEŞEKKÜR EDERİM CANIN DOKTORUM BANA BİRDAHAKİ TESTİMİZİN 16.HAFTADA OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ AMA BEN 11. HAFTADA KONTROLE GİTTİĞİMDE 2 TESTİ YAPTIRACAĞIMI SÖYLİYİM BUNU ÖĞRENDİĞİM ÇOK İYİ OLDU DOKTORUM BUNU BANA YAPTIRMAYABİLİRDİ

[/URL]

fundaozlem
  • Tüm gönderiler : 17
Ynt: Ense Kalınlığı - 02.03.2007 13:44:51
BENİM BEBİŞİMİN 14. HAFTADA 1,1 ÇIKTI. HATTA DOKTORUM İNCECİK MAŞALLAH DEMİŞTİ :) AMA HERKESİN ÇOK FARKLI RAKAMLAR ÇIKIYOR GÖRDÜĞÜM KADARIYLA. O YÜZDEN EN DOĞRUSU DOKTORLARIMIZA GÜVENMEK

**hazalım**
  • Tüm gönderiler : 6776
  • Bölge: GAZİANTEP ** MALATYA
Ynt: Ense Kalınlığı - 02.03.2007 14:36:57
merhaba kızlar sanırım bu ense kalınlığı haftaya ve bebeğe göre değişiyor kıyaslamamak en iyisi gibi ama söyleyeyim için rahat etsin 12+1 haftalıkken yaptırdım (yani dün) 1,7 çıktı doktor çok iyi olduğunu söyledi 2li tarama testi içinde kan aldılar ve ankara ya gönderdi 1 hafta sonra alıcam sonuçları içimi ferah tutmaya çalışıyorum sende içini ferah tut

Rabbim herşeyin hayırlısını verir inşallah

denizatiyim
  • Tüm gönderiler : 6824
  • Bölge: Kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsada dostuz
Ynt: Ense Kalınlığı - 02.03.2007 19:52:08
GEBELİK HAFTASINA GÖRE ELBET DEĞİŞİM GÖSTERİR
DR SAĞLIKLI DİYORSA MİNNOŞUN İÇİN ÖYLEDİR

Angelina82
  • Tüm gönderiler : 272
Ynt: Ense Kalınlığı - 02.03.2007 22:53:20
Merhaba arkadaşlar, ben de 11+6 haftalık hamile iken doktoruma gittim. Doktor bebeğin ense kalınlığını ölçtü ve ense kalınlığının normal olduğunu söyledi. 1,6 mm çıktı bebişin ense kalınlığı. Nazal kemiğini ölçtü, herşeyin normal olduğunu söyledi. Doktor aynı zamanda bana ikli test de yaptı. İkili testimin sonucu aynı gün çıktı fakat değerler olması gereken risk oranından yüksek çıktı 1:92. Çok moralim bozuldu, geceleri uyku uyuyamıyorum, sürekli bunu düşünüyorum. Doktorum 20 gün sonra üçlü test yapılacağını söyledi, eğer ordada değerlerde sorun çıkarsa aminosentezz yapacağını söyledi. Kızlar moralim çok bozuk. Allahıma hergün dua ediyorum, inşallah bebişimde herhangi bir sorun yoktur. Ultrasonda bebişim bana el salladı, tepindi durdu, ama aklımdan rakamları atamıyorum. Sürekli bunu düşünüyorum.

ZEYNEP_EZEL
Ynt: Ense Kalınlığı - 03.03.2007 14:42:10
CANIM MERHABA BENİMDE ENSE KALINLIĞIM NORMAL ÇIKTI AMA YİNEDE 2.LİYİ YAPTIRMAK İSTEDİM BAK ŞİMDİ BENİMDE İÇİME KURT DÜŞTÜ İŞALLAH HAYIRLI HABERLER ALIRIZ CAMNIM

[/URL]

ZEYNEP_EZEL
Ynt: Ense Kalınlığı - 03.03.2007 14:45:18
BAYANLAR MERHABA BEN ZELİŞ BENDE BUGÜN YAPTIRDIM ENSE KALINLIĞINI BUGÜN 11+1 GÜNLÜK ENSE KALINLIĞI 1.3 ÇIKTI ÇOK NORMAL DEDİ DOKTOR BANA KALIRSA 2.Lİ TESTE GEREK OK DEDİ AMA BEN YİNEDE İÇİM RAHAT OLSUN DİYE YAPTIRIYORUM

[/URL]

Angelina82
  • Tüm gönderiler : 272
Ynt: Ense Kalınlığı - 03.03.2007 16:31:15
Merhaba Zeliş, inşallah güzel haberlerini alırız, ben kafama çok takıyorum, inşallah bişey çıkmaz. Sonucunu alınca buraya yazar mısın canım? İnşallah bebişlerimizi sağ salim kucağımıza alırız.

**hazalım**
  • Tüm gönderiler : 6776
  • Bölge: GAZİANTEP ** MALATYA
Ynt: Ense Kalınlığı - 10.03.2007 11:24:15
kızlar 2li test sonucunu aldım ve doktorum çok iyi olduğunu 3 lü test yapmasına gerek kalmadığını söyledi tamam dedim çünkü doktorum prof. ama acaba yaptırsak mı dedim bi yandan da bu sonuçları beklemek bende stres yapıyo yardım edin lütfen yaptırsam mı ki?????

denizatiyim
  • Tüm gönderiler : 6824
  • Bölge: Kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsada dostuz
Ynt: Ense Kalınlığı - 10.03.2007 11:57:41
BEN İKİLİ TESTİMİN SONUCU KÖTÜ OLDUĞU İÇİN ÜÇLÜ TESTTE YAPTIRDIM
ÇOK ŞÜKÜR HERHANGİ BİR SORUN YOK CANIM KIZIMDA
BAZI ARKADAŞLARADA DRÇLARI İKİLİ TEST İYİYSE ÜÇLÜ TESTE GEREK YOK DİYORLARMIŞ
DEVLET HASTANELERİNDE İKİLİ TEST YAPTIRMIŞ OLSANDA ÜÇLÜ TESTİDE YAPTIRIYOLAR NE OLUR NE OLMAZ DİYE DEVLET HASTANESİNDE İSTERSEN ÜCRETSİZ YAPTIRABİLİRSİN İÇİN RAHAT ETMİŞ OLUR

nefise79
  • Tüm gönderiler : 41
Ynt: Ense Kalınlığı - 14.05.2007 23:58:30
slm hanimlar anlasilan aradan epey zaman gecmis ama bende ense kalinligini olcdurdugumde neredeyse 14 haftalikti ve 1.1mm bildigim kadariyla limit zaten 3.0 mm bunun ustu olursa riskli durum soz konusu. 3.0 altindaysa korkmayin arti daha kan tahlilleri var. neticede su an hepsi birer varsayim. Insallah bebislerimizi sag salim ve saglikli kucagimiza aliriz.

AŞKSINSENN
  • Tüm gönderiler : 5442
Ynt: Ense Kalınlığı - 15.05.2007 09:20:37
arkadaşlar bu konuda bilirkişi değilim ama çok pimpirik olduğum için deli gibi araştırıyorum ense kalınlığı ve 2 li test aynı gün yapılmak zorunda ense bu testler 11-14 hafta arası yapılıyor benim doktorum 2 li testi yaptırmamı istedi bende 2 li testi yaptırdım ve 3 lü teste gerek kalmadı bebeğimin ense kalınlığı 1,8mm çıktı doktorumun söylediğine göre 3mm den fazlası down sendromu oluyormuş bence hepimiz doktorumuza güvenelim

turuncusiyah
  • Tüm gönderiler : 3174
Ynt: Ense Kalınlığı - 15.05.2007 09:35:41
Önemli olan 3'ün altında olması eğer doktorun iyi dediyse lütfen kafanı takma ve kimseninkiyle kıyaslama...
o ense kalınlığının daha düşük olması daha sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor sanırım önemli olan 3 ün altında olması... Sağlıkla bebeğine kavuşman dileğiyle...

Orjinalden alıntı: angelhera

Arkadaşlar ben ense kalınlığını ölçtürdüğümde 2.3 çıkmıştı, dr çok iyi demişti. Bi forum başlığı altında bir annenin bebeklerinin ense kalınlığının 1.4 olduğunu okudum.

Acaba sizinkiler nsldı? Kafama takıldı da

turuncusiyah
Ynt: Ense Kalınlığı - 15.05.2007 09:40:33
Böyle bişey kesin değil sadece şüphe artıyor...
Allahım hepimizin bebeklerine sağlık versin...

Orjinalden alıntı: ŞENEL33

doktorumun söylediğine göre 3mm den fazlası down sendromu oluyormuş

selbice
  • Tüm gönderiler : 2294
Ynt: Ense Kalınlığı - 15.05.2007 13:10:12
kızlar size arkadaşımın başından geçen bir olayı anlatmak istedim.bende haftaya ölçtüreceğim benimde içim rahat değil.dr si 2li testi yaptırıyor sonuçlar iyi çıkınca 3 lüye gerek görmüyor,ancak 5 ci ayında gittig prof çocukta anomali görüyor .beşinci kromozom anomalisi amniyo sentez yapılıyor ve bebek doğsa bile yaşamaz.diyorlar ve suni sancı ile 6 aylıkken doğurtuyorlar.tabi yaşamıyor .çok üzüldü.sizleri üzmek için yazmadım bunları ama drlerinize lütfen sorun.hangi test  daha iyi diye.benim dr de ikiliden sonra  3lüye gerek yok dedi  bu olayı anlatınca tamam onuda yaptırırız dedi.

C U D A N A
  • Tüm gönderiler : 3943
  • Bölge: Deutschland
Ynt: Ense Kalınlığı - 15.05.2007 14:00:40
bebek 6 aylikken niye suni sanci verip dogumu baslatmislar?
yasayamayacagini kanitlamak icin mi?
inanamadim okuyunca...

www.portakalradyo.de

turuncusiyah
Ynt: Ense Kalınlığı - 15.05.2007 18:21:27
Hiçbir test bebeğin sağlıklı olduğunu tam olarak kanıtlamıyor...Amniyosentezde dahi % 1-2 yanılma payından bahsediliyor...Bence biraz doktorlarada güvenmeliyiz...
Son yıllarda 2'li test biraz daha ön plana çıkmış ve bu yapılınca 3 lüyü yaptırmayan doktorlar var diye biliyorum...Ama aynı doktor farklı hastalarda farklı yöntemlerde izleyebiliyor... Bazısıda 2 liyi yaptırmıyor direk 3 lüyü yaptırıyor...
Yani hiçbirşeyin garantisi yok...Her anne sağlıklı bir bebek almak ister kucağına ama bunu doğmadan öğrenmemizin % 100 bir yolu yok malesef...Bence doktorlarımızada biraz daha fazla güvenmeliyiz...Yoksa bu kadar pimpirikle bu dönemi çok zor geçiririz...
Hepimizin doğmuş ve doğmamış bebekleri turp gibi sağlıklı olurlar inşallah....

Orjinalden alıntı: maden

kızlar size arkadaşımın başından geçen bir olayı anlatmak istedim.bende haftaya ölçtüreceğim benimde içim rahat değil.dr si 2li testi yaptırıyor sonuçlar iyi çıkınca 3 lüye gerek görmüyor,ancak 5 ci ayında gittig prof çocukta anomali görüyor .beşinci kromozom anomalisi amniyo sentez yapılıyor ve bebek doğsa bile yaşamaz.diyorlar ve suni sancı ile 6 aylıkken doğurtuyorlar.tabi yaşamıyor .çok üzüldü.sizleri üzmek için yazmadım bunları ama drlerinize lütfen sorun.hangi test  daha iyi diye.benim dr de ikiliden sonra  3lüye gerek yok dedi  bu olayı anlatınca tamam onuda yaptırırız dedi.

bebegim sudem
  • Tüm gönderiler : 1883
  • Bölge: ADANA/SEYHAN
Ynt: Ense Kalınlığı - 23.06.2007 12:58:06
perşembe günü dr um ense kalınlığını ölçtü 9 mm çıktı normalmi dedim normal dedi.ama burda yazılanları okuyunca çok fazla bir değer gibi geldi bana.sizcede öyle deyilmi bir arkadaş 3 mm den fazlası anormal sayılıyo yazmış.kafama takıldı şimdi.

TAVŞANCIK
  • Tüm gönderiler : 6040
Ynt: Ense Kalınlığı - 24.06.2007 19:00:54
Ben 11+1 de gittiğimde 3.5 mm çıktı,kafayı yedik.12+1 de ölçülünce 1.3mm çıktı!!!! Bir haftada bile değişti...
Sorduğum dr.lar,2.5 üstü riskli dedi.Ama bu illa ki hastalık var anlamına gelmiyormuş.Ya da illa down sendromunu da göstermiyor,kalp rahatsızlığında vs de de böyle çıkıyormuş.Dr.söylediğine güvenin bence...O da bile bile bize yalan söyleyecek değil ya,sorun olsa var der di mi?

Bebeğim sudem.Senin ölçüm 0.9 mm olmasın?Belki sıfırını yazmadan .9 mm yazmıştır??9 mm abartı bir rakam çünkü...