Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

bebek hareketleri

Sayfayı değiştir: < 1234 > | Sayfayı gösteriyor 3 of 4, mesajlar 41 to 60 of 76
Yazar Mesaj
bujene

• Tüm gönderiler : 3814
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: istanbul
  • Durum: çevrimdışı
Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:30:04 ( #41 )
serkente'nin açtığı "son zamanlara doğru yaşanan endişeler" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: serkente

MERHABA ARKADAŞLAR,
BEN 28 HAFTA 6 GÜNLÜK HAMİLEYİM.(BU ARADA GRAFİĞİ NASIL DÜZELTMELİYİM)
ARTIK MİNİK ADAMIM,EGE ME KAVUŞMAMA AZ KALDI.
ONA ALIŞTIKÇA,KAYBETME KORKUMDA ÇOĞALIYOR.HAREKET ETMEDİĞİ ZAMAN ADETA PANİKLİYORUM.
HAREKETLİ BİR BEBEK EGE!BİR KERESİNDE AY YETER ARTIK BİR SAĞA BİR SOLA DEDİM VE BİR GÜN BOYUNCA ÇOK AZ HAREKET ETTİ.GEÇEN GÜN AYNI HATAYI YİNE YAPTIM VE YİNE 1 GÜN BOYUNCA ÇOK AZ HAREKET ETTİ.RESMEN ALINIYOR.ŞUAN İYİYİZ ÇOK HAREKET ETTİN LAFINI AĞZIMA BİLE ALMIYOR.İYİ OLSUN YETER.
SAĞLIKLI DOĞDUĞUNU GÖREYİM BAŞKA BİRŞEY İSTEMİYORUM.AMA BU ENDİŞELERLEDE YAŞAMAK ÇOK ZOR.

Orjinalden alıntı: emel_furkan

evet arkadaşım bebek hareketi azalınca insan ister istemez endişeleniyor 1 haftadır benimkinin hareketleride çok azaldı bazen koorkuya kapılıyorum... doğumumada az kaldı Allah kimsenin elini boş bırakmasın hayırlısıyla sağlıklıca bebeklerimize kavuşalım inşallah..

Orjinalden alıntı: refakir

emel_furkan senin bebeğinin hareketlerini azalması çok normal.Bebeğin iyice büyüdü ve içeride hareket edecek yer kalmadı.Bu arada doğumuna za kalmış.Allah hayırlısıyla bebeğini kucağına almanı nasip etsin inşallah.Doğumun ne zaman?
Serkente ben de hamileyken senin gibi korkuyordum.Ay neden hareket etmiyot birşeymi oldu.Bunlar çok normal duygular.Çok hareket ederler bu ne deriz ay hareket ederler merak ederiz.Bizi nasıl memnun edecek bu melekler.Galiba ne istediğimizi bilmeliyizBebeklerimizi kırmayalım.Bırakın  gönüllerince hareket etsinler.Etmemelerinden daha iyidir.Onları hissetmek kadar güzel birşey varmı?
Sağlıcakla kalın hamişlor.

Orjinalden alıntı: binnaz006

merhaba hamişler..aynı şeyleri bende yaşıyorum..bazen hareketlerini çok az hissettiğim zamanlar oluyor..daha öyle çarpıcı tekmeler yemedim..bende çok korkuyorum..ona çok alıştım..inşallah allah hiç kimsenin karnını ve avuçlarını boş koymaz..şöyle her an hareketli olsa ne iyi olurdu..

Orjinalden alıntı: emel_furkan

refakir doğumum 5 ocak ama büyük ihtimalle aralığın içinde doğar... ilk bebeğimdede 10 ocaktı 25 aralıkta doğmuştu... erkek bebekler vaktinden önce geliyor sanırım... ama yinede Allah bilir... sağlıklı olsunda... Herkese hayırlı ve kolay doğumlar dilerim...

Orjinalden alıntı: abu05

canım allah hayırlısı ile tamamına erdirsin
bilirim o duyguları ben en son doğuma gittiğim günü hatırlıyorumda kalp atışları 60'ın altına düşmüştü ve karga tulumba sezeryana girmek zorunda kalmıştım.
hala tüylerim diken diken olur! ama allahın izniyle ikimizde sağlıkla kurtulduk çok şükür.
hissettiklerin çok normal endişe etme allah yardımcın olsun ve evet kimsenin karnını ve avuçlarını boş bırakmasın yüce rabbim
sağlıklı mutlu günbler diliyorum.
hepinizi kocaman öpüyorum.

Orjinalden alıntı: bmotor

seni anlıyorum hamileliğimin sonlarına doğru ben de aynı endişeleri yaşamıtım. her gün gidiip nst çektiriyordum.hatta paralel iki doktora gidiyoırdum. bazen hareket etmeyebiliyorlar. ya da ediyorlar da sen hayatın temposundan farkedemeyebiliyorsun. tabii tedbiri de elden bırakma. ama korkma. endişelenecek bişey yoktur. doktor kontrollerin olumlu ise rahat ol

arkadaşlar mesajlarınız için teşekkürler.Kıyısından köşesinden hepimiz aynı şeyleri yaşıyoruz anlaşılan.
Benim birde kan uyuşmazlığı sorunum var.gerçi ilk bebeğimiz,sorun çıkmaz ama yine takılıyor kafama.
neyse salı günü testlerimi yaptırıcam inşallah iyi çıkar.

benimde kuzenim ile eşinde aynı sorun vardı..ama kan uyuşmazlığı korkulcak bir şey değil..onların bebekleri doğdu şu an 6 aylık..ilk bebekleri..bir tek iğne vurmuşlardı..o kadar..umarım sonuçların iyi çıkar canım..allah bebeklerimizi sağlıklı bir şekilde kucaklmayı nasip etsin

Serkente benim bildiğim kan uyuşmazlığı ilk hamilelikte o kadar önemli değil.Ama ikinci hamileliğine karar verdikten sonra ve hamile kalmadan önce mutlaka doktora gitmen ve hamile kalmak istediğini söylemen gerek.İkinci çocukta tehlikeli oluyor.İlk çocukta hamileliğin sonlanana kadar vücudun anca kendini savunabilecek duruma geliyor.İkinci hamileliktede hemen harekete geçiyor ve bu çocuğun için çok tehlikeli olabiliyor.Senin yerinde olsam daha şimdiden kendimi doktorum tarafından bilgilendirirdim.Ama eğer doktorun benim dediğim dışında birşey derse lütfen bize de yazki bizde bilelim .Ama benim okuduğum böyle.
Sağlıcakla kalın.

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:31:37 ( #42 )
balkan76'nın açtığı "hamilelik endişem" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: balkan76

merhaba anneler ve anne adaylari,bende bir anne adayiyim 5 bucuk aylik hamileyim,ilk hamileligim ve tecrubeli siz annelerin yardimina ihtiyacim var.soyledigim gibi ilk hamileligim ve 5 bucuk aylik hamileyim ama halen bebegimin tekmelemesini hissedemedim,hissedemiyorum tabiki bu bende endise yaratiyor sorun varmis gibi hissediyorum,bana tavsiyelerinizi yada yasadiklarinizi paylasirsaniz cok mutlu olacagim.sevgiyle kalin

Merhaba Balkan76 her anne hamileliğini farklı yaşar.Kimi 4 aylıkken bebeğini hisseder kimileride daha geç.Hemen kötü düşüncelere kapılmamak lazım.Ama tabii çok merak ediyorsan doktoruna bir sor.Konu hakkında uzman birisine sorman seni daha da rahatlatır eminim.Tabii birde gün içinde devamlı aktifsen onu hissetmemen çok normal.Zaten çok az hissedeceğin atışları hareket halinde hiç hissedemeyebilirsin.Dediğim gibi çok kafana takma.Ama emin olmak içinde doktora sormanı tavsiye ederim.Kolay ve sabırlı hamilelik.
Sevgiler

Orjinalden alıntı: mialal

Balkan76 öncelikle bebeğin hayırlı olsun. Herkes aynı zamanda bebeğin hareketlerini hissetmiyor. ben 4. ayın sonunda hareketlerini hissetmeye başlamıştım. ama bir arkadaşım şu an 5 aylık hamile ve hala tam olarak hareketlei hissetmediğini söylüyor... Eğer doktor kontrolünde herşey normal görünüyorsa bence endişelenecek birşey yok demektir... boşu boşuna kendini üzme...

tavsiyeleriniz ve iyi dilekleriniz icin tesekkurler,sizden gelen onerileri denedim hareketlerimi azalttim sirt ustu yatip bebegimin hareketini bekledim ve oldu,bebegimin hareketini hissettim. acemi bir anne adayi oldugum icin bagirsak hareketleriyle karistiriyordum sanirim..tekrar tesekkurler hepinize

[image]local://89014/D8B0BEBB4293452B9D6C355B5EBC2E90.jpg[/image]

Orjinalden alıntı: antuna

merhaba balkan76 o müthis ani yasamana sevindim  bende sana bebek com.un ana sayfasina bak tam senin sorunun cevabi var yazacaktimki  hissetigini yazmissin.
umarin hamileligin saglikli gecer ve rahat bi dogumla bebisini kucagina alirsin

Balkan76 senin adına çok sevindim.Sen de stres yapmaktan kurtulmuş oldon.Keyifli hamilelikler.
Sevgiler

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:32:19 ( #43 )
serkente'nin açtığı "Bebek Hareketlerinde Azalma" başlıklı konudan :

Bebeğim pazar gününe kadar çok hareketliydi.Ama şu 2 gündür çok az hareket ediyor....böyle şeyler yaşıyanlar varmı...Morelim çok bozuluyorrr.

Orjinalden alıntı: nehiryeli

benim oğluşumda karnımda o kadar sakindiki hep acile giderdim hareket etmiyo diye..... son zamanlarda  bebeğin  yeri daraldığından daha az hareket edecek ama daha belirgin olacaktır hareketleri ...ben hareket etmesi için şekerli ılık birşeyler içerdim ve sol yanıma yatardım hatta bazen wolkmenin kulaklıklarını karnıma dayardım o zaman sese tepki verip uyanırdı..iki gün boyuncahiç hareket etmediyse hemen doktoruna gitmelsin birde gün boyunca sanırm en az on kere hareketlerini say eğer  hareket ettiyse sorun yok diye biliyorum...

''İçinde başka bir canlının hareket etmesinin yarattığı eğlence dışında anne adaylarını düşündüren bir başka konu da hareketlerin sayısıdır. Kimine göre bebek az hareket ederken kimine göre de çok hareketlidir.Gerçekten de gebeliğin 28. haftasından sonra bebek hareketlerinin sayısı bebeğin iyilik hali hakkında bilgi verebilir. Hareketlerin azalması bebeğin sıkıntıda olduğunu düşündürür ve ileri tetkik gerektirir.
Bebek hareketlerinin sayılması pekçok uzman tarafından kullanılan ve giderek popülerlik kazanan bir uygulamadır. basit, ücretsiz ve herkesin yapabilir olması tekniği cazip kılmaktadır. Fetal hareketleri saymaya başlamak için en uygun zaman gün içinde bebeğin en aktif olduğu anlardır. Kaydetmeye başlarken hareketi ve saatini yazın. Her harekette kağıda bir işaret koyun. 10 harekete ulaştığınızda saati yeniden not edin. Bu testi hergün hemen hemen aynı saatlerde yapın.Eğer o gün bebek braz sakin ise 5-10 dakika yürüyün, şekerli birşeyler yiyip için ve daha sonra sol ynınıza dönüp yatın. Ufaklığın uyanıp uyanmadığına dikkat edin. Bu sırada bebeğin her hareketinin anne adayı tarafından hissedilemeyeceğini unutmayın.
Normalde bebeğinizin 4 saatte en az 10 kez hareket etmesi gerekir. Eğer bu sayı 10'dan az ise doktorunuzu arayın.!!!
http://www.mumcu.com/html/article.php?sid=108

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:35:37 ( #44 )
tuba_palancı'nın açtığı "Bebeğimin Hareketlerini Hissedebiliyorum" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: tuba_palancı

hamileliğimin 14. haftasındayım ve 1 haftadan bu yana bebeğin minik hareketlerini hissedebiliyorum.doktorum da normal olduğunu söyledi ama tüm kaynaklar 20. hafatadan sonra hissedebilineceğini yazıyor.tabii bu hareketleri yalnızca ben hissedebiliyorum.eşim henüz hissedemiyor.benim gibi hissedenler oldu mu merak ediyorum.

Orjinalden alıntı: deseo

keyfini cıkar :))))))ben ilk hissettigimde acaba gaz mı diye dusunmustum.. ama degilmiş :))cukulataya bayılırdı oglusum... ne zaman cukulata yesem 10 dk sonra baslardı hareketlenmeye.. hele bide sag tarafıma yaslardı ya kafasını ya da poposunu onu ordan severdim bende.. insan cok ozluyor.. tadını cıkar bu gunlerın şeker...

Orjinalden alıntı: ilke_ersoy_kibriscikli

Merhaba Tuba, çok şanslısın. Benim de ilk hamileliğim ve henüz 11.haftadayım ama nedense içimdeki his bebeğimin hareketlerini 20. haftaya gelmeden önce hissedebileceğim yönünde. :) İnşallah da öyledir çünkü hamileliğin en güzel dönemi o hareketleri duyumsamakla başlıyor olsa gerek.

Orjinalden alıntı: dilara1

gerçekten tadını çıkar güzelim... o günleri çok ararsın senle yatar senle kalkar senle yer senle içer......... ohhh
benim ikisi de gece ayılırlardı bütün gün uyurlardı .. çünkü gündüz çalışıyordum benim hareketlerimden bebeğin hareketine zaman kalmazdı
geceleri sağdan sola fırlatırdı ikisi de beni  abla kardeş pek bir gece kuşuydular...
hoş hala da öyle 7 senedir doğru dürüst uyku uyuyamadım valla 

Orjinalden alıntı: m.deniz

merhaba,
evet  bende tam 12 haftalık iken bir akşam yatağa yattığımda kasık bölgesinde pıt pıt atan bir ses duymuştum..o ses sonra zamanla göbek hızasına doğru yukarıya doğru çıkarak hissetmeye başlamıştım..bebeğimin hareketlerini erken hissedenlersendim..hatta doktoruma da sorduğumda bana ne güzel işte demişti..
o zamanlar bana yaşlı teyzelerim ne derece doğru bilmiyorum ama..tamamen kız ve erkek doğuranların farklı cinsiyetteki hamileliklerini karşılaştırma yaptıklarından bildiklerini zannediyorum..
oğlum olacağını söylemişti..ve gerçekten de oğlum olmuştu..
keyfini çıkarmaya bak..özellikle de yemek yerken çok hareketlenirdi benim ki..

Orjinalden alıntı: nilgünş

BENCE HİSSETMEN NORMAL. DAHA ÇOK YENİ HAMİLE İKEN BİLE HİSSEDİYORDUM. DOKTOR HER KONTROLÜMDE BEBEĞİN ÇOK HAREKETLİ OLDUĞUNU SÖYLÜYORDU. ŞİMDİ 18 HAFTALIK OLDU.

Orjinalden alıntı: mügegüçlü

merhaba,
Tuba ne kadar şanslısın erken hissetiğin için.Ben daha hissedemedim.Çıldırıyorum tabi hissetmek için!
umarım bu hafta...))

Orjinalden alıntı: eylüldeizmir

Ilk hamilelikte 16-20 inci haftadan önce net hissedilmesi pek mümkün degilmis (rahmin büyümesinde ve bagirsaklardaki gaz gecisinde de ayni seyler hissedilirmis) ama yaklasik 14 üncü haftadan beri bebisin hareketlerini bende hissediyorum.. Yada öyle saniyordum.. Icten karnima birisi baliklama daliyordu sanki..  

Ama simdi eminim, 18 hafta civarindayiz ve benim karateci bidik artik cok net tekmeler atiyor.. Hatta tekmeler basladiginda esimle oturup izliyoruz minik ayaklarinin göbisimi itmesini.. Kendi kendime cok gülüyorum, komik insan yavrusu..  

Acaip güzel bir his, Allah dileyen herkese yasatsin insallah.....

19.haftada bebeğin hareketleri karın üzerinden görülebiliyor mu? Bu çok güzel, ben sadece hamileliğin sonlarına doğru bebeğin hareketlerinin karın üzerinden gözle görülebilir hale geldiğini sanıyordum. Daha yolun başında olduğumdan, öğreneceğim daha çok şey olacak herhalde.

evet eşlerimizin hareketleri hissetmesine çok az kaldı.yani 20.haftadan sonra hissedilebiliyormuş.ama benim bebeğiminj çok hareketli olduğunu söyledi doktor.benim hissetmem normalmiş aslında.

Orjinalden alıntı: seas

ben 17.haftada hissetmeye başladım gerçekten şanslısın çünkü çok güzel bir duygu her anını değerlendirmek lazım bence 1 haftadır bebişimin hareketlerini hissettiğim zamanlarda mutluluğumun ne derecede olduğunu tarif edemem inşallah sağlıklı olarak kucaklarımıza alırız bebişlerimizi

Orjinalden alıntı: feris

Ilke gorulebiliyr ben bazen ayaklarini gidikliyorum hemen cekiyor ordan ya da esim baska yere hafif hafif dokunuyor hemen orayi itmeye basliyor.Ne mukemmel bir duygu bu.Esim hareketlerini ilk hissettiginde sabah ise giderken ya ben yokken oynarsa da ben kacirirsam diyordu.Arayip oynadimi tekme atti mi diye soruyordu.Simdi alisti .Uyurken sirtina dayanmami istiyor ki o da hissetsin diye.Dogunca bunu cok ozleyecegim.

Orjinalden alıntı: oguctekin

tuba harika bir duygu olmali ben ogünleri sabirsizlikla bekliyorum cünkü hala daha hamile olduguma inanmiyorum etrafimdaki kisiler duydugunda sanki dogum günümmüs onu kutluyorlarmis gibi gelip geciyor sanki rüyamda hamileymisim uyanacagim ve bitecekmis gibi geliyor o yüzden hareketlerini hissetmeye ihtiyacaim var galiba tadini cikar

Feris anlattıkların ne kadar muhteşem şeyler! Ben de karnım iyice büyüyüp de haraketler dışardan hissedilebilir olduğunda, karnımı eşimin sırtına dayayıp yatmak istiyorum, eminim eşim bunun müptelası olacaktır. Ultrasondaki hareketlerini hipnotize olmuş bir şekilde izliyor çünkü. 
Ahhh gelse o günler! Daha 15. haftadayız.

Orjinalden alıntı: bebisimmm

cok güzel bi duygu olsa gerek umarim bende yasayabilirim bu duyguyu ama ben henüz bebisimin kalp atislarini bile duymadim ve bunun icin beklemedeyim bir kac gün sonra tekrar randevum var doktorumda o zaman insallah kalp atislarini duyabilirim ama cok korkuyorum ya olmassa doktorum ogün de kalp atislarini duyamassak sanirim almamiz gerekecek dedi umarim bebisimin kalp atislari baslar o zamana kadar. Hepinize saglikli hamilelikler ve saglikli bebisler diliyorum allahim hepinizin gönlünün muradini versin insallah...

Ben birkaç gündür hissediyordum pıt pıt atışlar ve dalgalanmalar şeklinde, ama eşimin birkaç haftadan önce hissedebileceğini sanmıyordum. Bir saat kadar önce sırt üstü uzandık, eşime en çok o şekilde uzanınca hissettiğimi söylüyordum ama "sen henüz hissedemezsin" dedim. O da elini karnımın üzerine koydu birkaç dk. geçmeden "İlke! Hissettim!" dedi daha önce sesinde hiç duymadığım kadar büyük bir coşkuyla. Yanlış anlamamıştı gerçekten hissetmişti çünkü bana söylediği an, elini koyduğu yerin altında ben de çok belirgin kıpırdanmalar hissettim. Bugün ilk defa eşim de hissetmiş oldu ve karnımın üstünden uzun uzun kızımızla konuştu, "İlkyazzz, llkyazzz, kızımm ben baba. Ben baba kızım" derken çok şirindi. Bence hamileliğin en güzel taraflardan biri bebeğin babasındaki sevimli değişimleri izlemek.

bence de eşlerimiz hissettiğini görmek onların gözlerindeki heyecanı da hissetmek çok güzel benim eşim hissettiğinde hareketleri ben ağlamaklı olmuştum çok duygulandım.çünkü biliyorum ki eğer bir soru sorsalar dı kim taşımak ister karnında diye kesinlikle o isterdi.eğer öyle bir imkan olsaydı.çünkü içten içe bi kıskançlık var yani eee ara da sırada bu şansımı da kullanmıyo değilim yani.

Orjinalden alıntı: cutsuperior

benim eşimde herakşam işten geldikten sonra elini karnıma koyup uzun uzun kızlarımızla konuşuyor. hele dün o konuşurken adını öykü koymayı düşündüğümüz kızımız tekmeleri yağdırdı babasına .tabi bizim ki zevkten dört köşe oldu

benim eşimde karnımı öyle sevmek istiyorki gözlerinden anlıyorum..ama kalın parmaklı koca bir eli olan eşim oğlumuza bir şey olacak diye bir türlü rahat olamıyor..elini karnıma koyuyor kalp atışlarının hızlandığını ben bile hissediyorum..sizin eşlerinizde de böyle şeyler oluyormu..hele o elini koyunca alttan onu tekmeleyen oğlumun hareketlerini hissedince bağırarak gülmeye başlıyor..garipleşiyor..ahhhhh bu erkekler aslında yürekleri öyle yumuşak öyle farklılar ki

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:38:38 ( #45 )
ebrukocanali'nin açtığı "Bebişimin Hareketlerini Duyamıyorum" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: ebrukocanali

Arkadaşlar hamileliğimin 20. haftası başladı. Ben hala bebişimin tek hareketini bile duymadım. İşte yoğunluktan duyamayabilirim diye düşündüğüm için akşamlar evde dinleniyorum ama şu ana kadar hiç duyamadım.  Merak etmeye başladım. Benim gibi böle geç duyanlar var mı aranızda.

canım öncelikle tebrik ederim..sakın korkma..çünkü ilk gebelikte..20.21.22 haftasında bile bebek hareketlerini hissetmeyen hamişler var..bazende hissettiği şeyi anlamayan hamişlerde olabiliyor..bende bebek hareketlerini çok kolay hissetmedim..16.haftamda bir kıpırtı hissetmiştim..ondan sonra 23,haftama kadar bu kıpırtıları çok nadir hissettim..en belirgin olarak şimdilerde hissediyorum..sağlıklı hamilelikler diliyorum

Orjinalden alıntı: filiz_kocelman

evet ben de 20. haftada bir kıpırtı hissetim. sonra uzun zaman olmadı. şimdi ise acınacak durumdayım resmen tekme, yumruk ve bilimum bulabildiği her şeyle hücuma geçiyor valla.
sen de yakında hissedersin. sonrasında hareket duymazsan yine de normal. ilk zamanlar uçan tekmeler atmıyor çünkü..

Merhaba Ebru, doktorda falan hersey yolundaysa sorun yok.. Ic karnin genis olabilir, uykucu bir bebek olabilir.. Ben 18 inci haftadan beri hissediyorum ama belim ince, karnim kücüktü, bi de velet baliklama daliyordu iceride.. Simdi daha hareketli, ileride bütün organlarimi dagitacak herhalde..  

Bebek.com´dan senin icin biraz bilgi..

Hamilelik Sırasında Bebeğin Hareketlerini Hissetmek…

Anne adayları için en çok heyecan veren deneyimlerden biri de bebeğin ilk hareketlerini hissetmektir değil mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Alper Mumcu “Anne adayları için bebeklerinin hareketini hissetmek önemli olduğu gibi bebeğin durumunu da yansıttığı düşüncesi olaya ayrı bir boyut kazandırır.” diyerek konuyla ilgili bilgi veriyor.

Hamile bir kadının karnındaki bebeğin hareketlerini ilk kez hissetmesine quickening adı veriliyor. Bu hareket pek çok gebe tarafından baloncuklar, kelebeğin kanat çırpması ya da karnın içinde gaz dolaşması olarak algılanıyor. Op. Dr. Alper Mumcu, “İlk bebeğine hamile olanlar bebeğin ilk hareketini genelde gebeliklerinin 18 ile 24. haftaları arasında fark ederler. Anne adayı için bu çok heyecan verici bir deneyimdir. Tecrübeli anneler ise hem ne hissettiklerini bildikleri için hem de ilk gebeliğe göre rahim daha gergin olduğu için biraz daha erken, genelde 16. haftadan sonra bebeklerinin "kanat çırpışını" fark ederler.” diyor.

İlk tekme neden bazı anne adaylarında gecikir?

Heyecan içinde olan anne adayları için bebeklerinin hareketini hissetmek önemli olduğu gibi bu tekmeler bebeğin durumunu da anlatıyor. Op. Dr. Mumcu, “4 ayı geçmesine rağmen hareketleri hissedemeyen anne adayı telaşlanır. Oysa quickening için anne adayının ağırlığı, bebeğin ve plasentanın pozisyonu önemlidir. Aynı gebelik haftasında olmalarına rağmen bir anne adayının bu hareketleri hissedebilmesine rağmen diğerinde henüz bir kıpırdanma olmaması bu farklılıklardan kaynaklanır.”

Hareket sayısı önemli!

İçinde başka bir canlının hareket etmesinin yarattığı eğlence dışında anne adaylarını düşündüren bir başka konu da hareketlerin sayısı. Kimine göre bebek az hareket ederken kimine göre de çok hareketlidir. Gerçekten de gebeliğin 28. haftasından sonra bebek hareketlerinin sayısı bebeğin iyilik hali hakkında bilgi verebiliyor. OP. Dr. Mumcu konuyla ilgili şu ipuçlarını veriyor: “Hareketlerin azalması bebeğin sıkıntıda olduğunu düşündürür ve ileri tetkik gerektirir. Bebek hareketlerinin sayılması pek çok uzman tarafından kullanılan ve giderek popülerlik kazanan bir uygulamadır. Basit, ücretsiz ve herkesin yapabilir olması tekniği cazip kılmaktadır. Fetal hareketleri saymaya başlamak için en uygun zaman gün içinde bebeğin en aktif olduğu anlardır. Kaydetmeye başlarken hareketi ve saatini yazın. Her harekette kağıda bir işaret koyun. 10 harekete ulaştığınızda saati yeniden not edin. Bu testi her gün hemen hemen aynı saatlerde yapın.Eğer o gün bebek braz sakin ise 5-10 dakika yürüyün, şekerli birşeyler yiyip için ve daha sonra sol yanınıza dönüp yatın. Ufaklığın uyanıp uyanmadığına dikkat edin. Bu sırada bebeğin her hareketinin anne adayı tarafından hissedilemeyeceğini unutmayın.Normalde bebeğinizin 4 saatte en az 10 kez hareket etmesi gerekir. Eğer bu sayı 10'dan az ise doktorunuzu arayın. Çok hareket eden bir bebeğin ileride hiperaktif olması gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda bazı söylentilerin aksine bebek hareketleri ile cinsiyetinin de herhangi bir bağlantısı yoktur.”

Bebek hareketlerini daha kolay hissetmek için ipuçları

• Yatağa uzanın ve rahatlayın
• Şekerli bir şeyler için
• Yüzükoyun yatın
• Bebek 28 haftadan büyükse sırt üstü yatın
• Karnınıza walkman dayayın ve müzik çalın. İşe yarayacaktır.

Orjinalden alıntı: feris

Erken olabilir daha ilk hamilelik icin meraklanma.Bir iki haftaya kadar duyarsin.Bu ara benim oglanin da sanirim hali saha maci var geceleri hic uyuyamiyoruz.Dogmus olsa al kucagina gezdir.Boyle olunca tek basima turluyorum.su maclari gunduz yapsa daha mutlu olacagim ama ne yapalim ipler onun elinde

AYYYY süper ya ben hala öyle maçlar filan duymuyorum..sadece bu aralar eskiye oranla hareketleri daha da belirginleşti..ama maç yapmıyor benim bebiş daha..birde erkek olacak..tühhh on..bir başlasın maçlara ben gece turlara razıyım..

Yok Binnaz uyutmuyorlar ama.. Sirt üstü yatarken basliyor `uyan anne daha diskoya gidecegiz` der gibi, döneyim diyorum, göbek yercekimine karsi koyamadigindan saga-sola dönerken alttan kücük bir yastikla destekliyorum zaten.. Gece wc ye kalksam anliyor sipa, basliyor yine dansetmeye.. Cok komik bunlar yaa..

Orjinalden alıntı: Hazal-

ebrucum ben hamileligimde  bebegimin hareketlerini tam 21 ,haftasinda hisettim  .bende senin gibi cok uzuluyordum niye kipirdamiyor  sorunmu var diye  bu arada seni tebrik ederim canim allah anali babali saglikla buyutmeni nasip etsin kolay  dogumlar

Orjinalden alıntı: celtis

slm arkadaşlar...
ebru bence zamana bırak.. evet insan merak ediyor ancak belki de şuan anne beni neden hissedemiyorsun diye çırpınıyor... aniden içinde birşey pıt etmiyor mu bazen? bence senin de oluyor ancak hareketli bir yaşamın varsa onun için farketmiyor olabilirsin...  inşallah en kısa sürede hissedersin...
ben 16. haftada damar atması gibi birşey hissettim. 17. haftada kelebeğin pır pır edişini andıran birkaç hareket etti.  2 gün önce ise eşim göreve gittiği il dışından dönünce evde yüksek sesle konuşmasının ardından 5 kez ardışık hareketler hissettim. işte o andan bu yana o kıpırtılar arttı. çok farklı bir duygu:) herkese nasip olur inşallah... yakında tekmelerini hissettiğimde ne yapacağımı merak ediyorum

celtis o 5 hareketi hissettikten sonra nasıl heyecanlandığını tahmin ediyorum..çok tatlı oluyorlar ya...

Orjinalden alıntı: ucarer

canım ben de senin gibi çok erken hissedemedim kıpırtıları ya da hissettim ama anlayamadım... bir arkadaşım var aynı haftalardayız o hisseder ve anlatırdı ben de bön bön bakardım ben de olmuyor diye... içinde bir baloncuk patlıyormuş gibi çok hafif bi dokunuş gibi bir his oluyor...en güzeli de eşinle birlikte hissedebiliyor olman.. en geç 5 haftaya eşin de hissetmeye başlayacak ve mutluluktan uçacaksın... ben şu anda acayip şiddete maruz kalıyorum, göbeğim jöle gibi lömbür lömbür hareket ediyor... çok ama çok zevkli...
sana da aynını diliyorum....
hoşçakal...

Orjinalden alıntı: HANDANınANNESİ

ben henüz 12.haftadayım ve son bikaç gündür zaman zaman bişiiiler hissediyorum...eşim:bağırsak hareketleridir,diyor  ama ben bebek diyorum..hiç bu kadar erken hisseden oldu mu ya da benimki tamamen psikolojik mi?

Orjinalden alıntı: celtis

gönülcüm 11. haftada aslında canlanan bebişlerin hareketlerini 16. haftada hissetmeye başlandığını ve bunun 24. haftaya kadar gecikmesinin normal olduğunu öğrendim. 12. hafta gibi içimde bende kıpırtılar hissediyordum ama senin eşinin dedikleri gibi şeyler olduğunu 16. haftada ki kıpırtı ile anladım. çünkü o 12 . haftalarda hissedilenden daha farklı idi.. tabii ki bende böyle oldu diye sende de olacak diyemem. soruna cevabım yok ancak yaşadığımı belirtmek istedim canım... umarım isteyen herkes kısa sürede bebiş , tekme ve kokusuna kavuşur... (ilk belirgin tekmeleri bugün hissettiminanılmaz ve tarifi imkansız bir duygu) sağlıklı ve keyifli günler sizlerin olsun

merhaba ebru,yazdiklarini okudugumda benim yasadiklarim aklima geldi,ben 25 haftalik hamileyim ve bende 20 ila 21 haftada hissettim,sanirim seninde benim gibi ilk hamileligin hissedemememiz cok normalmis merak edecek bir sey yok,bu aksam sekerli birseyler ic balli sut yada sekerli sut olabilir sonra sirt ustu uzanip bekle minik bir tiklama hissedeceksin,gaz hareketlerinden ayirt edebileceksin o tiklamayi iste o  tiklayan bebisin,gelecek haftalarda guclenecek annesi o zaman her an hissedeceksin,simdi benim kizim karnimda hop hop oynuyor,endiselenme ve inan bebisini karninda hissetmek muhtesem bir sey.bir hafta icinde hissedeceksin ben eminim.cok opuyorum seni ve bebisini.sevgiyle kal

Orjinalden alıntı: turuncusiyah

BENDE YAVRUMU HİSSEDİYOMUYUM HİSSEDEMİYOMUYUM ANLAMIYORUM...AMA BURDA YAZILANLARI OKUYUNCA İÇİME SU SERPİLDİ NORMAL DEMEKKİ ÇÜNKÜ BİZ DAHA 19 DAYIZ...

merhaba ebru,yazdiklarini okudugumda benim yasadiklarim aklima geldi,ben 25 haftalik hamileyim ve bende 20 ila 21 haftada hissettim,sanirim seninde benim gibi ilk hamileligin hissedemememiz cok normalmis merak edecek bir sey yok,bu aksam sekerli birseyler ic balli sut yada sekerli sut olabilir sonra sirt ustu uzanip bekle minik bir tiklama hissedeceksin,gaz hareketlerinden ayirt edebileceksin o tiklamayi iste o  tiklayan bebisin,gelecek haftalarda guclenecek annesi o zaman her an hissedeceksin,simdi benim kizim karnimda hop hop oynuyor,endiselenme ve inan bebisini karninda hissetmek muhtesem bir sey.bir hafta icinde hissedeceksin ben eminim.cok opuyorum seni ve bebisini.sevgiyle kal

Orjinalden alıntı: ffilizz

canım benim biraz daha zaman geçince uçan tekmeler atıcak oğluşun 

haftana göre çok normal hissetmemen daha minnacık olduğu için kelebeğin kapat çırpışı gibi hissediliyor hareketleri...kocaman sevgiler oğluşunla annesine 

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:39:32 ( #46 )
balkan76'nın açtığı "Bebek Hareketleri" başlıklı konudan :

merhaba arkadaslar,ben 30 haftalik hamileyim ve problemim su,bebegimin tekmelerini birgun cok diger gun hic hissetmemem buda beni cok endiselendiriyor,benimle ayni haftada olan hamisler sizlerde nasil durum?bu normalmi? bana yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler sevgiyle kalin

canım bebek hareketleri tamamıyle bebekle alakalı birdurum..doktorun dediği şu ..anne bebeğinin hareketlerini bilir..eğer normal de alıştığı hareketlerde bir anormallik hissediyorsa hekime başvurmalıdır..yani senin bebeğin bir gün durup birgün çok hareketleniyorsa aksi giden bir şey yok..hem anneler her hareketi hissetmezler..üzülme korkma endişelenme..çikolata ye ..sırt üstü yat..soluna dön arada bir..bak bakalım miniğinden kıpırtı olacakmı..

Orjinalden alıntı: minasu

Merhaba, bende senin gibi tam 30 haftalık hamileyim, bir kız bebek bekliyorum. Seni çok iyi anlıyorum zaman-zaman bende bebeğimin hareketlerini, gün içinde uzunca zaman hissetmediğimde çok moralim bozuluyor. Kıpırtılarını hissedince hemen seviniyorum, maşallah bugünlerde iyi. Bende Binnaz'ın tavsiyelerini doğru buluyorum, ayrıca doktorunla da tel veya yüz-yüze görüşmende fayda var. İçin daha çok rahatlayacaktır. sevgiler, mine

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:40:46 ( #47 )
ceylinnn'in açtığı "Bebeğimin Hareketleri Tutarsız" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: ceylinnn

merhaba arkadaşlar ben 21 haftalık hamileyim yaklaşık 1 haftadır bebeğimin hareketlerini hissediyorum
ama iki gündür çok net hissedemiyorum biyerde 24. haftaya kadar böyle olmasının normal olduğu yazıyodu sizede oldumu bu yoksa bi terslikmi var...

Orjinalden alıntı: Ebuss

ceylinnn merhaba, benim bebegiminde hareketleri cok tutarsız olabiliyor. Bir gün çok hareketli oluyor sonra 2 gün çok nadir hissedebiliyorum hareketlerini. Bende bazen panik oluyorum ama yapacak birsey yok. Keske göbegimizde bir pencere olsa arada bir baksak iyimi degilmi diye.

Orjinalden alıntı: selenatuba

bende bebeğimin hareketlerini arasıra hissediyorum bazen tüm gün hissemediğimde oluyor ama bu normalmiş birde bebekler uyuyup uyanmaya başlıyormuş bu haftalarda o yüzden bazen çok hareket ederken bazende hareketsiz olabiliyorlarmış inşallah sağlıkla alırız onları kucağımıza bende sürekli hareketlerini hissetmek istiyorum çok özlüyorum onu...

Orjinalden alıntı: ılgım06

canım bunlar normal.bende çok panik yapmıştım 2 gün hissetmemiştim tık yoktu karnımda.meğer uyuyabiliyormuş bebekler deliksiz 2 gün uyku ohhhhhhh..keyfini çıkarıyorlar annesi.endişe etme ama 3 gün olursa doktora git.bi dinlesinler seni ve bebeği.bak ben gece çok huzursuzdum uyuyamadım.heryerim kırık gibi ağrıyor.bebek hala hareket etmedi.demek ki oda rahatsız oldu.bebeğin oynamaması aslında bebeğin huzursuz yada rahatsız olduğundada olabiliyor.gece sıkıştırdım sanırım ben.o yüzden olabilir.
bol bol dinlen o kendine gelir annesi.

bu arada kız daha erken miş.tabiki 24.haftaya kadar normal bu durum.bizim haftalara gel bakim o zaman endişe et.
ayrıca bebeğin çok hareket etmesi sağlıklı olduğunu gösterirmiş.hani biz huzursuz olduğunda deli gibi vuuryor diyoruz ya.o nunla pek alakası yokmuş.doktorum öyle dedi.

Orjinalden alıntı: femirza

arkadaşlar aşağıdaki yazı bebek hareketleriyle ilgili ve gebelik.org'dan:    
Bebek ilk hareketlerine 8-10. haftada başlar. Oldukça zayıf bu hareketler ultrasonda gözlenebilir. Bağımsız kol ve bacak hareketleri 10. haftada, vücut ve baş hareketleri 16. haftada başlar ve 14. haftada başlayan solunum hareketleri çalışmaları 20-24. haftada hızlanır. Daha önce doğum yapmış olan anne adayları ilk hareketleri 16 hafta kadar erken bir dönemde hissedebilirken ilk doğumunu yapacak olan anne adayları hareketleri 22. haftaya kadar hissedemeyebilirler.
Hissedilen hareket baş ya da kol-bacakların "gerilmesi" şeklinde, vücudun "dönmesi" şeklinde, ya da "tekmeleme" şeklinde olabilir. Uyku-uyanıklık durumuna göre bebek saatte 8-40 arasında hareket yapar. Bunların yanlızca bir saniyeden uzun süren ve güçlü olanları anne tarafından hissedilir. Her bebek baştan itibaren kendine özgü bir hareket etme alışkanlığı geliştirir. "Bebek hareketlerinin azalması" anne tarafından "bebeğin hareket etme alışkanlıklarının" değişmesidir. Bebeğin uyuması 20 dakika kadar kısa 2 saat kadar uzun olabilir ve bu dönemde hareketler oldukça azalır. Ancak önceden oldukça iyi oynayan bir bebeğin bir saat boyunca hiç oynamaması anormal kabul edilmeli ve anne adayı sakin bir köşeye çekilerek bebeğinin hareketlerini tekrar değerlendirmeli, gerekli durumlarda doktoruna danışmalıdır.

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:43:02 ( #48 )
ozlemkoc'un açtığı "bebeğim durgunlaştı, sanki az hareket ediyor" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: ozlemkoc

Arkadaşlar yardımlarınıza ihtiyacım var. Birkaç gün öncesine kadar kıpır kıpır olan oğlum son 2-3 gündür pek durgun. Yani gün içinde o kadar nazlı hareket ediyor ki, sanki yorgun biri var karnımda. Belki de ben kuruntu yapıyorumdur ama ondan haber alabileceğim tek kanal bu. Şu anda 27. haftanın içindeyim. Hiçbir problemimiz de yoktu. Sadece cumartesi ve pazar biraz fazla yoruldum ben. Odasını aldık ve monte ettik de :)
Doktorum hareket saymama gerek olmadığını söylemişti. Şimdi ararsam kuruntu yapma diyecektir ama ben sizinle paylaşmak istedim. Sizin bebişlerin hareketleri nasıldı? Arada böyle durgun dönemleri oluyor mu?
Herkese sağlıklı bir gebelik, rahat bir doğum ve bebişleriyle birlikte güzel günler diliyorum...
Özlem ve yorgun balığı Poyraz

Orjinalden alıntı: pammuk

özlemcim merhabalar, konu hakkında bi fikir sahibi değilim senide yanlış yönlendirmek istemem ama bazen bebeklerin bir-iki gün bile hareket ettiklerinin hissedilmediğini duymuştum.. stress yapma boşuna diycem ama yapacaksın, sen yinede bi dr.unu ara istersen... için rahat etsin..

Orjinalden alıntı: gbahar

özlem, eğer bebeğinde en az 1 gündür hiç hareket hissetmiyorsan, hemen doktorunu ara.

ama onun dışında bazen çok hareketli oluyorlar, bazen durgunlaşıp, nazlanıyorlar.
ben de bazen senin gibi endişeleniyorum, çok kıpır kıpır olan bebek neden birden az hareket etmeye başladı diye. ama normalmiş. bir de senin yorulduğun zamanlarda hareketlerinin yavaşlaması olayını ben de yaşadım.

ama tabi doktorunu arayıp, sor, çekinme söyleyeceklerinden. bu senin hakkın ve de sorumluluğun

Allaha emanetiz hepimiz

Selamlar,
HİÇ hareket etmiyor değil, ama birkaç gün öncesine göre nazlı gibi. Yani birkaç gün önce içimde bir küçük bahçıvan, tırmıkla sonbahar yapraklarını topluyor gibiydi de. Ondan şaşırıyorum şimdi...
Sanırım normaldir, teşekkürler cevaplarınız için...

Orjinalden alıntı: nilll

Özlem merhaba,
aynı sıkıntıyı ben de hissetmiştim. Bazen sabahlara kadar beni uyutmadığı oranda hareketleri oluyordu. Yanlız gecen haftadan beridir bir durgunluk, bir yavaşlık ben de tırstım tabi Allah allah diyip duruyordum.
Dotoruma mail atım oda normal oldugunu söylemişti. Bebek artık yavas yavas büyüdüğü için çok yer değşitirmediği çok kıpır kıpır olamayacagını düşündük bizde. Son kontolümde Allah korusun uzun süre hareket hissedemezsem kanşekerini yükseltecek birşeyler (çukulata ve muz süper etki yaratıyor bizde) yiyip, soluma doğru yatıp beklememi söyledi.   O zaman genelde sinyal veriyorlar. Ama bazen öyle kıpırdanıyorki, oyun bile oynuyoruz.  
Dediğim tavsiyeyi dene, ama her ihtimale karşın doktorunla da bi telefonlaş istersen.
Sağlık sıhhatler dilerim ikinize de.

Orjinalden alıntı: pinlan76

Merhaba Özlem...

28. haftadayken de ben aynı endişeyi taşıyordum... Doktoruma sordum kontrole gittiğimde... günde 10 kere, şiddetli veya hafif oynuyorsa endişelenmene gerek yok hareketleri yüzünden, eğer daha az oynuyorsa beni ara demişti... Seninki de 10 dan fazla hareket ediyordur sanırım, ama insan gümbür gümbür oynayan bir bebeğe alışmışken, hemen ertesi gün nazlı nazlı oynayınca tedirgin oluyor seni anlıyorum... Gözlemeye dikkat et, çok da endişelenirsen doktorunu ara.. en azından için rahat eder... doktorlar alışkınlar zaten endişeli annelere nasıl olsa :))

Sana ve oğluna sağlıklı günler dilerim...

Pınar

Orjinalden alıntı: denizatiyim

özlemciğim benim görümcemde 29 haftalık hamiş ondada geçenlerde karnı boşalmış gibi bir his olmuş bebek kıpırdamamış çok panikledi meğerse yorgunluktanmış ve son aylarda bebeğin hareketleri yeri dar olduğu için azalıyormuş uyuyordur kuzucuğun merak etme annesi

Orjinalden alıntı: çerkes

herkese yeniden merhaba. ben aylardır aranızda değilim. ancak eşimin iş yerine gelince internete girebiliyorum. benim oğluşum da 27 haftalık oldu.eşi aşağıda filan diye bizi epey korkuttu ama çok şükür her şey yolunda artık. biz de artık daha nazlıyız. artık tekmelemekten çok içeride keşif turlarına çıkıyor. hiç durmadan ama ağır ağır geziyor. geçen hafta ben de çok korktum oynamıyordu bebeğim. ama akşam yemeğinden sonra uyandı verahatladım. bunları yazarken bile karnıp kabarıp kabarıp iniyor.hepinize sağlıklı ve kolay doğumlar diliyorum.

Orjinalden alıntı: papagan

GOZUNUZ AYDIN GOBISI OYNAYAN HAMISLER.KISLAR COKDA KORKMAYIN.ARKADASLARINDA DEDIGI GIBI  BEBEISLERINIZ BUYUDUKCE DAHA AZ HAREKET EDICEKLER CUNKU YERLERI DAHA DARALIYOR.SIZIN YORULMANIZA BAGLI OLARAKDA HAREKETLERI AZALIR.SIZ YORULUNCA ODA YORULUYOR.ONLAR DAHA COK KUCUK ANNELERI UYUYOLAR.BEBEKLERIN ANNE KARNINDAKI UYKUSU 20 DK ILE 2 SAAT ARASINDA DEGISIRMIS.BIRAKIN UYUSUNDA BUYUSUN KUZUCUKLARINIZ.ILERDE KUCAGINIZA ALDIGINIZDA KESKE KARNIMDA UYUDUGU GIBI UYUSADA BENDE BIRAZCIK DINLENSEM DIYECEKSINIZ
COK ARARSNIZ BU GUNLERINIZI COOOKKKK

Orjinalden alıntı: burjucan

merhaba özlemcim, ben de bugün 29haftalık oldum... 27.haftadan beri hareketlerinde azalma var hatta geçen akşam hiç hareket etmedi ağlıcaktım nerdeyse eşim dr.a götürüyüm dedi biras daha bekledik başladı tekmelemeye... normalde karnımdan çıkıcak gibi olan bebeğim artık daha az hareket ediyo ve daha derinde sanki. sanırım büyüyo ve yeri daralıyo... çünkü bakın aynı haftalarda aynı sorunu yaşıyoruz... annelik böyle bişey sanırım daha şimdiden evham yapmaya başladık bebeğimiz için...

Orjinalden alıntı: euzer

Ya şu bebişin hareket etmesi nası bişi çok merak ediyorum, o günlerin gelmesini iple çekiyorum. Çok müthiş bir duygu olsa gerek.. Merak ettim, hareketleri hiç canınızı yakıyor mu?

Orjinalden alıntı: zeynepseker

euzer ben şuan 28 haftalık olucam yarın hareketler bayağı bir sertleşti .kızım annesinin karnında şuan keşif yapıyor  çok güzel bişi hiç acısı yok şuan benim hissettiklerim canım.

hep hareket etmesini istiyorum oda istediğim zamanlar uyuyor galiba hiö ses seda yok şuan mesela..

Ay maşallah yaa, allahım inşallah ben de yaşayabilirim  bu duyguyu.. Geceleri daha çok hareket ettiklerini duymuştum, doğru mu? Henüz bebişimi hisstemediğim halde, ultrasonda onu gördüğüm gün aşık oldum resmen, bi de hareketlerini hissetmeye başlayınca mutluluktan havalara uçarım herhalde.. Senin de az kalmış Zeynepçim, inşallah rahat bir doğum geçirirsin..

Selamlar arkadaşlar...
Sizlere bu forumda yakındığımın akşamına benim uyuyan dev uyandı... Hatta öyle komikti ki, babamız karşı koltuktan hayretler içinde izledi.
Hala da arada bir sakin sakin geziniyor, bazen de coşup dans etmeye başlıyor. Ama oğlumun hareketlerini hissetmek gerçekten çok keyifli...
Moralim bozuksa bile keyfim hemencik yerine geliyor. Onunla konuşuyorum. Onu seviyorum. Dün sivri bir yeri resmen elime geldi, artık topuk mu omuz mu bilemicem.

Özlem

geceleri değilde sabahleyin hareketleniyor benim bebeğim geceleri uyuyor şuanlık ilerde uyuturmu bilemiyorum...teşekkür ederim canım inşallah hayırlısıyla o günleri görsem..

Orjinalden alıntı: papu

ayyy ne güzel yaa inşallah benimde bebişimin hareketlerini hissettiğim günler gelir, onu hissetmeyi okadar çok istiyorum ki, allahım inşallah bizlerde ogünleri görürüz ve hepimiz hayırlısıyla sağlıkla kavuşuruz yavrularımıza

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:45:53 ( #49 )
deniz delisi'nin açtığı "Niye Hala Hareket Etmiyor" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: deniz delisi

Arkadaşlar, ben bugün tam olarak 19 artı 4'teyim. Ancak bebeğimin hareketlerini hala hissetmedim. Arkadaşlarım benden çok daha önce hissetmişler. Aklım sürekli karnımda ama hala tık yok. Yavaş Yavaş bir problem olduğunu düşünmeye başladım. Sizce daha vakti var mı, yoksa endişelenmeli miyim? Lütfen cevap yazıııınnnnnn :)

benimki sizin meleklerinize göre daha küçük bende hissedemiyorum ama..
kız çocukları genelde tembel oluyormuş erkeklere oranla..
bence bizim minik melekler annelerine kıyamadığından tekmelemiyolar; halbu ki tekmeleseler sünyalar bizim olacak
bende en çok kıpırtıları hissetmek nasıl olur onu tatmayı istiyorum

Orjinalden alıntı: FONURA

BAZILARI GEÇ HİSSEDİYOR GERÇKETEN BENDE ŞÜPHELENİYORDUM ACABA YANLIŞMI HİSSEDİYORUM ÇÜNKÜ HER YERDE OKUYORUM 2.HAMİLELER DAHA ERKEN HİSSEDER DİYE BEN 17 HAFTAMDA HİSSSETMEYE BAŞLADIM
NAZLI KIZLARINIZ BELKİ SİZE NAZ YAPIYORLARDIR ANNELERİ ÜZÜLMEYİN.

Orjinalden alıntı: pinlan76

Selam Kızlar,

Biraz sabredin... Elbette hareket edecek bebişleriniz... Hele son aylarda ya oğlum biraz bi dur dengemi bozuyorsun diyeceksiniz... İlk başlarda ufak tefek hareketler güzel tabii... Ama son 3 aydaki gümbür gümbür tekmeler daha bi güzel... Bol bol tekme yiyeceksiniz ... Biraz sabır :))

Orjinalden alıntı: sezen79

Mrb..Munisenin dediği gibi 23.haftaya kadar zamanınız var.Paniklemeyin.Benim arkadaşım da 23.haftasında hissetmeye başlamıştı,şimdi hiç durmuyo diyoBen de 18.haftamda hissetmeye başladım ama çok minik pıtpıtlar şeklindeydi.Şimdi bazen gece bile uyanıyorum hareketlerine.Aslında daha çok küçük 400 gr.

Orjinalden alıntı: gbahar

ahh.. herkes aynı yolardan geçiyor demek ki, bir ara bende elim karnımda, niye hissetmiyorum diye dolanıyordum.. benimkide erkenci değildi. hiç merak etmeyin, bir ara onlar kendini gösterecektir

Orjinalden alıntı: azra_m

arkadaslar ben su 19+4 yada 20+3 olayını anlamıyorum onun acılımı ne biraz cahilim bu konuda. su anda ben 20 haftamdayım benimki noluyo.ve hala bende hissetmiyorum.

Orjinalden alıntı: bebişim29

ahh ah.bu merağı ve endişeyi çok iyi biliyorum ben de yardım istemiştim.21.haftamın başinda pıtılarını duymaya başladım su kabarcığı patlıyormuş gibi oluyor.ilk bebekse 23. haftaya kadar uzaması normal.ikinci bebişler daha erken hissttiriyormuş.ultrasonda hareket görüyorsan sorun yok.ama 1 hafta içinde olacaktır.hatta bizim meleğimizin adı ptırcık kaldı 31.haftadayım hala eşim pıtırcık kaç kere pıtı yaptı diye soruyo...

Orjinalden alıntı: kağandemir

ilk gebelikde bende normal olduğunu düşünüyorum.rutin kontrollerde sorun yoksa biraz daha bekleyin. hamileyken doktorum her kontrolümde nasıl bebeğin hareketleri diyordu..bebeğin hareketli olması demek oksijeninin iyi olduğu anlamına geliyormuş, oksijenide annenin kanı yaptığı için beslenmeye ve vitamin alımına dikkat etmek gerekiyor.
sevgiler

Orjinalden alıntı: cudana82

zamani gelince
gece sizi tekmelerden uyutmiycaklar,
sabahlari da erkenden pata küte vurup uyandiricaklar...

Orjinalden alıntı: cerenay

arkadaslar ben su 19+4 yada 20+3 olayını anlamıyorum onun acılımı ne biraz cahilim bu konuda. su anda ben 20 haftamdayım benimki noluyo.ve hala bende hissetmiyorum.

azra_m 19+4 (yanlış bilmiyorsam) 19 hafta 4 gün anlamına geliyor.

ben ilk hamileliğimde ,bebeğimin hareketlrini 22 haftalıkken hissettim.aslında bişeyler hissediyordum da acaba... diyordum ama 22. haftada öyle bi vurduki tereddüt mereddüt kalmadı
  ikinciyi ise 16. haftada hissettim.ilk hamilelikte geç hissetmek çok normal.

canım tesekkur ederım.

MERHABA ben yeniyim daha burada . Bende 24 haftalık hamileyim ben bebeğimin hareketlerini 17. hafta sonunda hissettim erken oldu benimki.Hemde ilk hamileliğim şuan .Kızım olucak inşallah.25. haftayı doldurucam hareketleri daha sertleşmeye başladı

[image]local://126040/F32A15A3B33F4F7688914639CEF4DDFC.jpg[/image]

HAYIRLI OLSUN ZEYNEPÇİĞİM DİLERİM SORUNSUZ BİR HAMİLELİK GEÇİRİP KUCAĞINA ALIRSIN MİNİK MELEĞİNİ ALLAH HEPİMİZİN KUCAKLARINI YAVRULARLA CANIMIZDAN PARÇALARLA DOLDURSUN

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:47:00 ( #50 )

Orjinalden alıntı: emiroza

telaslanacak birsey yok ilk hamileliklerde 25.haftadan sonra bile hissedilebiliyor.ben ilk hamileligimde 19 haftada hissetmistim ama kisiye gore degisebildigini soylemisti doktorum.genelde ilk ahmileliklerde gec hissedilebiliyor.

Şafak merhaba,
benim oğluş 21. haftanın sonuna doğru hissettirdi. Forumdaki arkadaşlarım bilir bende pek hayıflandım. İlk zamanlar ben hissiz miyim, herkes hissediyor, ben niye bişey hissetmiyorum diyordum. O dönem gaz problemim vardı, oğlumun hareketlerini de onlardan zannediyormuşum galiba.
Şu anki durumu da yazmadan duramayacağım. Dün gece, daha doğrusu sabah 5.30 a kadar tekmelerden uyuyamadım. Sonrasında sabah 8.30 da yine tekmelerle uyandım. Eşim bile karın dalgalanmalarına pes doğrusu dedi. İçerde birilerini buldu futbol oynuyo beyefendi diye düşünüyorum.
 Çok yakında bu tekmeleri ağzın açık seyredeceksin. Hiç meraklanma. hayırlı doğumlar.

Orjinalden alıntı: fatoş_portek

ben 15 ci haftamda hissetmeye başladım maşallah ama arkadaşlarımızda dediklerine göre herkeste farklı olurmuş erkek bebeklerinki daha çabuk hissedilir diye bişey duymuştum
c.tesi yeni doğum yapmış bi arkadaşa gittim bana tekmelerinin başlamamıştır dedi bende yooo bayadır var dedim aa nasıl yani dedi
o arkadaşın kızı oldu kendisi taaa  7 ci aya kadar hiç bişey hissetmemiş yani buyurun burdan yakın diicem hatta bende şoke oldum ne yedinci ayı diye,demekkiğ anneden anneye bebekten bebeğe farkediyorrr

Orjinalden alıntı: beklenengun

güzelim kilolu birimisin bilemiyorum ama ben öyleyim. 22. haftam da hissettim bebeğimi. zavallı yağlarımı aşığ da sesini duyuramamış banadoktorum bazı kadınşlarda bunun normal olduğunu önemli olanın ultrasonda hareketlerinin görülmesi olduğunu söylemişti. endişelenecek bişey yok bence. bebeğine ve kendine iyi bak hayırlı doğumlar diliyorum

Orjinalden alıntı: munise1975

benim bildiğimde kızlar daha çabuk tekmeliyormuş.
ama bunlar sadece fasafiso, herkesde aynı olmuyor maalesef.

Orjinalden alıntı: serap27

merhaba bende 20 haftanın içindeyim ama bende hiçbirşey hissetmiyorum arada gaz hareketleri oluyor sanki karnımda bana doktorum bebeğin hareketi olduğunu söyledi.zaten ilk gebeliklerde 22.haftaya kadar hissetmemek normalmiş.benim de oğlum olacak pek ehlikeyf olacak sanırım hareketi fazla sevmiyor

bebeğim 17 hafta 4 günlük iken hareket etti çok şükür babası onunla konuşurken pıt pıt anlıyorum seni dercesine karşılık vermiş bana bak dedi bende elimi koydum gözümü kapttım ve pıt ama başkada hiçbişey hissetmedim hala emin değilim teptimi tepmedi mi??

Orjinalden alıntı: güler-deniz

merhaba hiç telaşa düşme bende ilk kıpırdamayı kacırıcam dıye cok telasa düşmüştün genelde ilk bebekde anneler daha gec farkedermiş bebegin oynamasını 22 23 haftada diyor doktorlar gerci benim kızın ben 18 haftada hisetin doktorum bile inanamadı şimdi 37 hafta ve hiç durmuyor cok güzel bir his anatılamaz yaşamak lazım

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:50:39 ( #51 )
ab387'nin açtığı "bebek hareketleri ne zaman başlar..." başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: ab387

arkdaşlar bebşimiz ne zaman hareketlerini net olarak belli edecek....

ben ilk 19 cu haftada hissetmiştim başlarda daha az hissediyordum haftalar geçtikçe daha sık hisseder oldum bebeğimin hareketlerini.

ya canım bende ara ara bi kırpınışlar hissediyorum ama....bana bebek hareketi değil gibi geliyo...tedirginim...10 gün önce doktordaydım...herşey yolunda ama ah bir hissetsem net olarak....çok saoğ.....allah kucağında hissttirsin bebeşinin haREKETLERİNİ.....

Orjinalden alıntı: safakrazi

aylincim bulunduğun haftada bebek hareketleri kelebek yutmuşsun gibi oluyor yani dikkat etmezsen anlamıyorsun bile hareket ettiğini. bebeğin büyüdükçe hareketleri daha kuvvetli ve sert oluyor. bebekler ilk hareketleri 18-22 haftaları arasında ilk hissedilir.
allah hayırlısıyla kavuşmak nasip etsin...

ya canım bende ara ara bi kırpınışlar hissediyorum ama....bana bebek hareketi değil gibi geliyo...tedirginim...10 gün önce doktordaydım...herşey yolunda ama ah bir hissetsem net olarak....çok saoğ.....allah kucağında hissttirsin bebeşinin haREKETLERİNİ.....

Ben de bikaç haftadır hissediyourm bebişimi.. Şeyi merak ediyorum, dışarıdan ne zaman hissedilmeye başlıyo? Yani eşim elini kanıma koyduğunda hissetsin istiyorum da..

birkaç haftaya kalmaz hisseder artık. çok güzel bir duygu. hatta orada pıt pıt vurduğunu gözünle bile görebilirsin dikkatli bakarsan

Ben de bikaç haftadır hissediyourm bebişimi.. Şeyi merak ediyorum, dışarıdan ne zaman hissedilmeye başlıyo? Yani eşim elini kanıma koyduğunda hissetsin istiyorum da..

sadece kendim minik kırpınışlar hissadiyorum....ama ne bileyim ....böyle  kıpırtı şeklinde...bakalım....doktorum bana çok erken dedi üstelik....ama sabırla bekliyoruz...

birkaç haftaya kalmaz hisseder artık. çok güzel bir duygu. hatta orada pıt pıt vurduğunu gözünle bile görebilirsin dikkatli bakarsan

Teşekkür ederim, inşallah o duyguyu yaşarız, çok güzel bişi olduğuna eminim..

ben 20 de bi hissettim, bi daha da durmadı zaten, şimdilerde karnımı delmek üzere. Eşim bazen kızıyo bile, anneye bu kadar sert vurulmaz, kızıcam sana diye.
Ama az kaldı bi çıksın içerden o tepikleyen ayaklarını-bacaklarını ısıracam.

Orjinalden alıntı: cerenay

ilkini 22, haftada ikinciyi 16. haftada hissettim.
nilll e katılıyorum
artık dışarıdan bile çok belli hareketler, herkes görmesin diye sık sık kazağımı düzeltmek zorunda kalıyorum.

Orjinalden alıntı: emiroza

ben ilk hamileligimde 20. haftada hisetmistim bu hamileligimde daha erken hissettim simdi karnimi acinca oyle guzel oluyorki hareketlerini takip edebiliyorum.
ama kisiden kisiye degisiyor ilk hamileliklerde 20.haftadan sonrada hissedilebiliyor.

Orjinalden alıntı: ışıl-emre

Ne güzel duygular yaşıyorsunuz. Allahım hepimize nasip etsin. Bebeklerimizi korusun.

amin ışıl cım az kalmış seninde hissetmene

Orjinalden alıntı: angelhera

Ben 17. haftada içimde kanat çırpınışları gibi bişeyler hissediyordum; ama çok erken olduğu için acaba diyordum, 18. haftada bebeğimin hareketleri olduğundan emin oldum. O kadar güzel bir duyguki, bazen içimde o hareketleri hissedemeyceğim için üzüldüğüm bile oluyor.
Canım kocamda hareketlerini hissediyor, onunla oyunlar bile oynuyoruz. LaDymiz genelde vurkaç oyununu seviyor, bizde sessiz sevgi oyununu  çünkü babası onunla konuşurken sevmeye çalışınca hareketleri kesiliyor, konuşulanları dinliyor.
Karnımdan hareketleri de belli oluyor, devamlı bir göbek atma durumu söz konusu

Orjinalden alıntı: rabiaf

ben ilk çocuğumda18 haftalıkken anladım fakat bu bebişi 14 haftalıkken anladım sevgiler

Orjinalden alıntı: sevgisev

Selamlar, bende bugün karnımın alt tarafında sağ tarafta pıt pıt 5 sn sürekli bişiler hissediyom sonra sol tarafta aynı şeyi hissediyom acaba bebeğimin hareketlerimi:)

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 27.03.2007 09:52:01 ( #52 )

Aylincim ne kadar şiddetli hissedeceğimiz plasentanın ve eşin durumuna yani bulundukları yerede bağlı sanıyorum...Bende sabırsızlıkla bekliyorum miniğin hareketlerini henüz bişey hissetmiyorum...

Aylincim ne kadar şiddetli hissedeceğimiz plasentanın ve eşin durumuna yani bulundukları yerede bağlı sanıyorum...Bende sabırsızlıkla bekliyorum miniğin hareketlerini henüz bişey hissetmiyorum...

canım ben artık uzun zamandır yani 20.haftamda bi başladım....halada çok tatlı....hatta gece uykudan uyandırıyo...geziyo içimde ve tişörtümden gözüküye tekmeleri...allah en kısa sürede bu tatlı duyguyu hissttirsin canım....

bende çok geç hissettim sanırım kız çocukları çok uslu duruyolar ondan
eli kulağında çok yakında tadarsın inşallahhhh
şimdilerde bebeğimin hareketlerini dılarıdan bile görebiliyorum

Orjinalden alıntı: yildiz22

bende 16.haftadan beri hissediyorum melegimi

Orjinalden alıntı: nazli_eraydin1980

ben ilk olarak 16. haftamda hissettim
benim kız biraz hareketli olacak galibe son 1 haftadır da resmen yer değiştiriyor

Orjinalden alıntı: oztekeke

arkdaşlar bebşimiz ne zaman hareketlerini net olarak belli edecek....

Aslında elimizde olmadan yapıyoruz ama yaptığımız en büyük hata gebeliklerimizi ve bebeklerimizi başkalarıyla karşılaştırmak.BAna en başından doktorum bunu söylemiş ve beni uyarmıştı.Dışarıdan gelecek her türlü sese kulağını tıkamalısın demişti.Gebeliğini ve bebeğini kimseyle karşılaştırma demişti.Çok ta haklı çünkü her bünye farklı ve hamileliğe de farklı tepkiler veriyo.Mesela ben ikiz gebelik yaşıyorum.Benmim durumumda olan arkadaşlarım hep ay çok zorlanacaksın.30. haftadan sonra ayağa bile kalkamaıyacaksın diyordu.Ben de öyle olacak diye beklerken  şimdi 33. haftam bitti ve ben hala ayaktayım.O yüzden bence bırakalım vücudumuz ve bebeklerimiz bize özel olduklarını hissettirsinler... 

Orjinalden alıntı: angelhera

17. haftada hissetmeye başladım, 18. haftada emin oldum. ilk hamilelikte geç anlaşılıyor dedikleri için acaba demiştim ama sonra emin oldum.

sanki karnına kelebek kaçmış da kanat çırpıyormuş gibi

turuncusiyah

• Tüm gönderiler : 3174
Ynt: bebek hareketleri - 02.04.2007 18:11:25 ( #53 )
Ben 19-20 arası başladım bebeğimi hissetmeye ama o kadar belli belirsiz şeylerki...İnsan emin olamıyo...Bide istikrarsız tabi bazen var sonra uzunca bir süre yok oluyor...Umarım hep hareketli olurda bizi hiç endişelendirmez miniklerimiz...
ardisko2007

• Tüm gönderiler : 1655
  • Bölge: İSTANBUL/Beykoz
Ynt: bebek hareketleri - 06.04.2007 23:33:24 ( #54 )
  Ben galiba şanslı anneler arasındayım. 16. haftada hissettim. 19. haftamızda eşim de hissetti. Çok heyecan verici bişeydi gerçekten. Artık evde iken elim hep göbişimde geziyorum. Bebeğimin bir pıtını bile kaçırmak istemiyorum. Allahım tüm bebek isteyenlere yaşatsın bu duyguyu. Gerçekten süper. Yemek yaparken kokular bebeğimi hemen harekete geçiriyor. Biraz hareketsiz kalınca çikolata yiyorum. Bebişim hemen başlıyor kıpırdanmaya.
conconum

• Tüm gönderiler : 16
Ynt: bebek hareketleri - 07.04.2007 17:10:52 ( #55 )

Orjinalden alıntı: ışıl-emre

Ben galiba şanslı anneler arasındayım. 16. haftada hissettim. 19. haftamızda eşim de hissetti. Çok heyecan verici bişeydi gerçekten. Artık evde iken elim hep göbişimde geziyorum. Bebeğimin bir pıtını bile kaçırmak istemiyorum. Allahım tüm bebek isteyenlere yaşatsın bu duyguyu. Gerçekten süper. Yemek yaparken kokular bebeğimi hemen harekete geçiriyor. Biraz hareketsiz kalınca çikolata yiyorum. Bebişim hemen başlıyor kıpırdanmaya.

aynen katılıyorum

bujene

Ynt: bebek hareketleri - 06.05.2007 08:28:45 ( #56 )
Emel21'in açtığı "Beni aydınlatın" başlıklı konudan :

Orjinalden alıntı: Emel21

sevgili hamişler bugün tam 17+1 hafta oldu hamileliğim ancak ben hala bir kıpırdama hissedemiyorum yani kalp atımı gibibile bir his yok... benden tecrübeli olan yani hamileliği ilerlemiş olan arkadaşlarbana söyler misiniz ben ne zaman bebeğimin hareketlerini hissedebilicem??? şimdiden çok teşekkürler...

canım haklısın çünkü endişeleniyorsun...zaten öle kalp atımı felan duymucaksın...19 .haftanda hafif kıpırtılar ama çok ara ara...sakın tedirgin olma...bak ben 21:haftamda anlayabildim....bazı bebek geç bazısı erken  hissttirirmiş...beninki geç oldu ama şimdi deli gibi....tedirgin olma

Orjinalden alıntı: naz 1-2

Bende 20 nci haftada hissettim daha önce barsak hareketlerini zannediyormuşum. Senin için de erken daha normal yani.

Orjinalden alıntı: kestane şekeri

canım bence boşuna endişeleniyosun  hareketlerini hissetmekte geç kalmış değilsin ki
bende 16-17. haftalarımda yavaş yavaş hissetmeye başladım bebeğimi.
ben yarın 27. haftama giriyorum ve içimde fink atıyoo resmen ....ama harika bi duygu...sabretmeye değer... mutlu hamilelikler

Orjinalden alıntı: emine şahin

meraba kıslar bende 23. haftamdayım bu ikinci hamileligim ilkinde geç hissettim bende ama bu defa 16.cı haftamda hissetmeye başladım yavaştan.şimdi çok daha net hissediyorum tekmelerini.emelcim ilk hamileligin sanırım hissetmemen çok normal.biraz daha sabret.

Orjinalden alıntı: fundaozlem

bende aynen senin gibi sabırsızlanıyordum ne zaman hissedebileceğim diye sonunda 22. haftamda hissettim. zaten ilk hamileliklerde 20. haftadan sonra hissediliyormuş. merak etme az kalmış.

Orjinalden alıntı: TAVŞANCIK

İlk hamilelikte geç hissedilir derler.Hem karnın sıkı olduğu için,bebeğin hareketi dışarı gelene kadar sönüyo.Hem de sen o kıpırtıların nasıl olduğunu henüz anlamıyorsun.İçini ferah tut.Ultrasonda hareket ettiğini görmedin mi?Varsın sana geç hissettirsin bebişin....

Orjinalden alıntı: ZEYNEP_EZEL

canımbenim endişelenme ben 20 haftalık hamileyim kontrole bebeğimin çok hareketli olduğunu gördüm ama ben sadece en şiddetli olanları hissediyomuşum meğer yani daha erken bir kaç hafta sonunda sende hissedeceksin ama kendini ii dinlemen gerekki gaz kıpırtısı yada bebğinin kıpırtısı olduğunu ayırt edebilesin

selbice

• Tüm gönderiler : 2294
Ynt: bebek hareketleri - 06.05.2007 12:50:41 ( #57 )
kızlar bende oğlumun ilk hareketlerini eşim görev gereği siirte gitmişti ve uzun süre dönmeyecekti.yolcu ettim eve geldim başladım ağlamaya ve evde yanlızdım ve yanlız kalacaktım .ağlıyordum.bir baktım karnımda birşey öyle hızlı bir şekilde vurduki şok oldum sanki anne üzülme ben buradayım yanlız değilsin diyordu.ağlamayı kestim onu üzmekten korktum.ve beni o andan sonra hiç yanlız hissettirmedi.
nefise79

• Tüm gönderiler : 41
Ynt: bebek hareketleri - 16.05.2007 17:02:12 ( #58 )
Dunyanin en guzel duygularindan biri olamali muhakkak..... ben de sun 16 haftaligim ve ha bugun ha yarin diye dort gozle bebisim haraketlerini bekliyorum...... gerci ilk hamileliklerde 20. haftayi buluyormus annenin hissetmesi ama ben o kadar beklemek istemiiyorum.
yildoz

• Tüm gönderiler : 21
Ynt: bebek hareketleri - 19.05.2007 16:11:00 ( #59 )
Ben de 20 haftalıkken başladı hareketler o gün bugündür acayip haraketli .
anlatamam ben korkuyorumda çok fazla tekme atıyorum oğluşum
her akşam eşimle eller karnımda onu dinliyoruz.Ve çok ilginç oğluma klasik müzik dinletiyorum ve tempo tutuyor

babası oğlumla konuşurken karşılık verip tekme atıyor
işte böyle inanılmaz bir duygu allah herkese nasip etsin.bir an önce bu tekmeleri atan bebeğimizle tanışmak istiyoruz
herkese iyi haftasonları
bujene

Ynt: bebek hareketleri - 05.08.2008 17:41:14 ( #60 )
güncelleyelim 

hamişler, bebeğinizin hareketlerini ne zaman hissetmeye başladınız?

ben 16 haftalıktım, 17'den gün alıyordum ilk hissettiğimde. belli belirsiz, kelebek kanat çırpışı gibi. şimdiyse özellikle yan yattıysam içerde keşfetmedik alan bırakmıyor maşaallah...

Sayfayı değiştir: < 1234 > | Sayfayı gösteriyor 3 of 4, mesajlar 41 to 60 of 76

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 13 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku