TUVALET EĞİTİMİ

Sayfayı değiştir: << < ..11121314151617181920 > | Sayfayı gösteriyor 19 of 20, mesajlar 721 to 760 of 773
Yazar Mesaj
BERİL Aysel
  • Tüm gönderiler : 1734
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: BURSA
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.07.2009 15:36:47
merhaba ruhan....

bizde kızmla eğitime başlayalı 3.günümzdeyiz...aslında lazımlığına tuveletini yaptı...ama diğerleri kazaya gitti...hadi çişe diyorum...geliyo oturuyo...bekliyo...varsa yapıyo...ha yoksa zaten yok...ama ben tedirginim...yani çişinin geldiğini anlayıp anne diye bağırıyo...ve gittiğimde tedirgin bir ifadeyle pantolonunu çekiştiriyo...

acaba erkenmi davrandım diyorum kendimc...

Panuzova
  • Tüm gönderiler : 1234
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.07.2009 16:41:39
Merhaba Ruhan,
Bana da bir çare...J
Tuana bu konuda da beni yanıltmadı, inatçılığını ve  tersliğini sonuna kadar konuşturduL

2 gündür gün içinde bez bağlamıyoruz ve senin daha önce burada yazdıklarından hareketle yaklaşık 1 saat aralarla hadi ben çiş yapmaya gidiyorum sen de gel oturağına yap, beraber yapalım diyorum. Oturuyor biraz duruyor ve yaptım diye kalkıyor. Tabii yapmamış oluyor. Sonra da (bazen oturaktan kalktıktan hemen 1-2 dakika sonra) yapıveriyor çişini herhangi bir yere...Kakasını ise tutuyor, bütün gün yapmıyor, taa ki bir sonraki günün sabahına kadar (geceden bağladığım bezi henüz çıkarmadan yapıyor).

Bezsiz olmanın rahatlığını keşfetti aslında,  bezi bağladığımda hemen kaka yaptım, yıka deyip bezi çıkarttırmaya çalışıyor ama o kadar...oturağa yapmak istemiyorL

E V R E K A
  • Tüm gönderiler : 8317
  • Bölge: Küçük Prensimin Yüreğinden :))
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.07.2009 22:23:07

Orjinalden alıntı: @RZU

ruhancım çok sağol...psilkolojik olduğunu sanmıyorum ama esrayı bezden çıkardığımdan beri düzenli kakasını yapmıyor hergün yapardı bezine şimdi 2gün bile geçiyor hatta birkeresinde karnı çok ağırdı druna sorduk maattan ilaç verdikte öyle rahatladı kendimce diyorumki hani yapmamasından daha iyidir kiloduna yapması....titizliği var esranın kakasını yapınca mesela hiç kıpırdamaz kuağıma aldığımda kızıyor bana düşecek diye....

Arzucum hiç yapmamasından kiloduna yapması daha iyidir diyorsun ama dediğim gibi ileride büyük bir sorun haline gelebilir...

Şimdi ben sizi gerçekte gözlemleyemediğimden hatanın nerede oldugunu bilemiyorum.
Bu nedenle bir uzmanla karşılıklı konuşarak bu sorunu halletmeniz yararınıza olacaktır...

çok teşekkürler ruhan.el birliğiyle bu işi hallettik.
gece bezini arada takmayı unutuyorum ve allahtan hiç kaçırmadı.bağlayınca da bazen yapıyor bazen yapmıyor.geceleri kalkıp çok su içiyor.ben her zaman tuvalete gitmeye ikna edemiyorum.uyku tatlı geliyor.o yüzden altına yapar diye korkuyorum.yalnız geçen gece bezsizdi. hadi gidelim yoksa çiş yaparsan her yer kirlenir.sen abla oldun bezimiz yok artık dedimve giitk yaptık .ama her zaman tutmuyor bu yöntem.çok inatçı olduğu zamanlar var çünkü.

Nur gece bezini de çıkar.
Bırak yaparsa yapsın.
Gece uyandıgında şöyle de diyebilirsin.
Hadi çişimizin hepsini yapıp bitirelim ki yatagımız ıslanmasın gibi.
Bu gece yatmadan önce tuvalete gitmek istemeyen çocuklar için de söylenebilir

Teşekkürler Ruhan,
Burada okuduklarım gerçekten çok işe yaradı...
Ebru kakasını da yaptı lazımlığa - sonunda... Ve ne mutlu ki bana lazımlık yoksa klozet adaptörü kullanmak konusunda da sorun çıkarmadı...
Ama mesela dün, akşama kadar tuvalete gitti.. Ama akşam, anne kaka dedi.. Götürdüm.. Gaz kaçırdı anne bitti deyip kalktı.. 2-3 defa daha bu şekilde oturmak istedi.. Yine hemen bitti deyip kalkmak istedi...
Ama sonra kakasını altına kaçırdı...
Olsun, yine de oldu gibi bu iş...

Elbette oldu bu iş
Hadi bakalım sizi de tebrik edelim.
Tebrikler

selam arkadaşlar ve ruhan...
ruhancım daha öncede gündüz kaçırıyor diye danışmıştım sana onu hallettik çok şükür...
şimdide  gece altını ıslatması...
4 yaşını biterecek artık ama hala gece ıslatıyo...
altını bağlamıyorum gece kaldırıyorum ama yapmıyo...
çok sinirleniyor...
bana sürekli vuruyo bağırıyo ağlıyo...
napıcamı bilemiyorum bide altına yaptığındada hiç rahatsız olmuyo uykuya devam ediyo...
yani yatak yorgan çiş olduk hergün çamaşır çarşaf yıkıyorum...
bide altıına koruyucu koyuyorum ama yatakta dört dönüyo yanımıza geliyo...
benimde sinirler en tepeye geldi valla tekrar bağlsammı diye kara kara üşünüyorum...
gece ağlamadan kalksa razıyım 10 kere bile kaldırırım...
bilmem benimle aynı sorunu olan varmı...

Gülşahcım erkek çocuklarda 6 yaşına kadar gece alt ıslatması normal kabul ediliyor...
Beze geri dönmeyin.
Her zaman söylüyorum bazı çocuklar beceriyi daha geç kazanır.
Bu nedenle biraz daha zamana ihtiyacınız var.
Nur'a söylediğim şeyi abartarak söylemeyi dene.
Veya bununla ilgili bir kitap vs. okuyabilirsin...

ÇOK SAGOL RUHAN
1.HAFTANIN TOPLAMINDA 1KERE ÇİŞİNİ VE 1.KERE KAKASINI ALTINA YAPTI
DISARSI VE UYKU TEDİRGİNLİĞİMİ DEDİĞİN GİBİ ÜZERİMDEN ATTIMAÇIKCASI  DIŞARDA HİÇ SORUN YASAMADIK
YASARSAKTA DEDİĞİN GİBİ SORUN DEGİL ÇÖZÜMÜ VAR NASILSA
AYRICA UYKUDADA BEZ BAGLAMIYORUM SU ANA KADAR HİÇ KAZAMIZ OLMADI
BEZLİ TUVALET DÜZENİNİ AYNEN BEZSİZ SEKİLDE SÜRDÜRMEKTE
BU İŞİN BU KADAR BASİT OLABİLECEGİNE HALA İNANAMIYORUM
DARISI DİGER ANNELERİMİZİN BASINA İNSALLAH BU SÜRECİ BİZİM KADAR KOLAY ATLATIRLAR 

1 haftada 1 kere çiş 1 kere kaka kaza degildir.
Unutmuştur, oyuna dalmıştır.

Tebriklerrrrrr

Ruhan hakikaten çok teşekkürler herşey için... yazdıklarının yanında verdiğin cesaret için...

Nurcihan bilgiler bir yana annelerin cesarete, tedirğinliği üzerinden atmaya ihtiyacı var.
Diyorum ya çocuklarımızın davranışları bizim verdiğimiz tepkilere göre şekillenir.
Hele hele tuvalet eğitiminde yapılan en ufak hata geri dönülemez kalıcı davranışlara sebep olabiliyor...
Bu nedenle ben çocuktan ziyade size gaz veriyorum

Şaka bir yana yardımcı olmak beni de mutlu ediyor

merhaba ruhan....

bizde kızmla eğitime başlayalı 3.günümzdeyiz...aslında lazımlığına tuveletini yaptı...ama diğerleri kazaya gitti...hadi çişe diyorum...geliyo oturuyo...bekliyo...varsa yapıyo...ha yoksa zaten yok...ama ben tedirginim...yani çişinin geldiğini anlayıp anne diye bağırıyo...ve gittiğimde tedirgin bir ifadeyle pantolonunu çekiştiriyo...

acaba erkenmi davrandım diyorum kendimc...

Hayır erken değil
Aynen devam edin.
Henüz 3. gününüzdesiniz.
Bunları yapıyorsa 10. günde bu iş bitmiştir

Merhaba Ruhan,
Bana da bir çare...J
Tuana bu konuda da beni yanıltmadı, inatçılığını ve  tersliğini sonuna kadar konuşturduL

2 gündür gün içinde bez bağlamıyoruz ve senin daha önce burada yazdıklarından hareketle yaklaşık 1 saat aralarla hadi ben çiş yapmaya gidiyorum sen de gel oturağına yap, beraber yapalım diyorum. Oturuyor biraz duruyor ve yaptım diye kalkıyor. Tabii yapmamış oluyor. Sonra da (bazen oturaktan kalktıktan hemen 1-2 dakika sonra) yapıveriyor çişini herhangi bir yere...Kakasını ise tutuyor, bütün gün yapmıyor, taa ki bir sonraki günün sabahına kadar (geceden bağladığım bezi henüz çıkarmadan yapıyor).

Bezsiz olmanın rahatlığını keşfetti aslında,  bezi bağladığımda hemen kaka yaptım, yıka deyip bezi çıkarttırmaya çalışıyor ama o kadar...oturağa yapmak istemiyorL

Aylin kızın henüz hazır degil de ondan böyle davranıyor.
Çocuk hazır olmadan verilen eğitimlerde mutlaka bir şeyler ters gidiyor.
Mesela kakasını sadece bezine yapmak gibi bir davranış.
Kızında da bu davranış kalıcı hale gelebilir.
Bu nedenle eğitime başlamayın.
2 yaşını bekleyin.
Siz bez çıkmışken alışsın diye düşündünüz sanırım ama yapmayın.
Sadece kendisi istediği zamanlarda götürün.
Yaparsa yapar, yapmazsa da tepki vermeyin.
<mesaj tarafından düzenlendi E V R E K A on 13.07.2009 23:07:05>

_bartu39_
  • Tüm gönderiler : 1889
  • Bölge: kırklareli
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.07.2009 22:55:15
sağol ruhancım...
ama çok yoruldum ve moral olarakta sıfırım...

E B R U L İ M
  • Tüm gönderiler : 4180
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 14.07.2009 09:53:52
Ruhan izninle ben bir arkadaşımın deneyimini anlatmak istiyorum.. (senin sayfan burası....)

Bir arkadaşımın kızı Ela, bezi bıraktıktan önce de sonra da ciddi kabızlık problemi yaşıyordu.. Annesinde bağırsak tembelliği olduğundan, kızımızda da öyledir diye düşünüyorlardı... Çok sıkıntı çekiyorlardı.. Kakasını yapması tam bir olay oluyordu evde..Gerektiğinde fitiller vs.. Kaç defa evlerinde şahit olduk.. Ki bu sadece bizim şahit olduğumuz...

Sonra bir psikoloğa gittiler... Doktor "yedikleri konusunda çok sıkı kurallar koyuyor musunuz? " diye sormuş.. Evet, Zeynep sebze meyve, tahıl, protein; yani bütün gıdaları yeterli şekilde yemesi konusunda ciddi kuralcı davranıyordu... Doktor aynen şunları demiş: " KEndisi yediklerini denetleyemediği için, çıkardıklarını denetlemeye çalışıyor."....!!!!!!

Sonra Zeynep yemek konusundaki birçok kuralı konusunda bir hayli esnek davranmış ve kabızlık problemi çözülmüş....

Bilgi olsun diye yazdim.. Fizyolojik değilse böyle bir psikolojik nedeni olabilir diye...

Munisenin MELİSİ
  • Tüm gönderiler : 2809
  • Bölge:
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 14.07.2009 10:16:24
SAnırım benim kız hazır değil henuz..

Şimdiye kadar be tuvalete nede lazımlığa çişini kakasını yapmadı..

Dun akşam yine açtım bezini, oturuyor yaptım diye yapmıyor..
Ama lazımlığın kenarına yapıyor..

sonra alıştırma kilodunu taktım..
kakasını yaparken anne kaka diye ağladı.
hadi otur kızım oraya yap dedim
ama istemedi ağladı, altına yaptı
acaba acelemi ediyorum,

INCIM BENIM
  • Tüm gönderiler : 157
  • Bölge: İstanbul/Avrupa
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 14.07.2009 10:26:15
MERHABA RUHAN
KAZA SINIFINA GİRMEMESİNE SASIRDIM VE ÇOK SEVİNDİM
KENDİMİ DÜŞÜNÜNCE NURCİHAN ARKADAŞIMIZA YAZDIĞIN CEVABIN HAKİKATEN ÇOK DOGRU OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORUM
RUHAN ASIL BEN SENİ TEBRİK EDERİM

ARKADAŞIMIN KIZI VAR KIZININ TUVALET EGİTİMİ BABASININ VEFATINLA AYNI ZAMANA DENK GELMİŞTİ SİNİRLERİ ÇOK YIPRANMISTI KIZININ HALININ ÜZERİNE KAKA YAPTIGINI GÖRÜNCE ARKADASIM TEPKİSİNİ FAZLA BELLİ ETMİŞ OLMALIKİ
KIZI SU ANDA 4.5 YASINDA KAKASINI HALA BEZİNE YAPIYOR
ARKADAŞIM ÇOK PİŞMAN ÇOKTA ÜZÜLÜYOR KIZINI CESARETLENDİRMEYE UGRASTIKCA ANNE KORKUYORUM YAPAMIYORUM DİYORMUŞ
BELKİ BİZE FİKİR VEREBİLİRSİN SİMDİDEN TESEKKÜRLER (İNSALLAH ÇOK OLMUYORUMDUR)

E V R E K A
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 14.07.2009 15:05:30

Orjinalden alıntı: _bartu39_

sağol ruhancım...
ama çok yoruldum ve moral olarakta sıfırım...

Rica ederim Gülşahcım.
Dediğim gibi biraz daha zaman ihtiyacınız var.
Yalnız yanlış hatırlamıyorsam daha önce KBB doktoruna gidin demiştim.
Çünkü bazı çocuklardaki geniz eti gece alt ıslatmaya sebep olabiliyor.
Gittiniz mi bilmiyorum ama gitmediyseniz ihmal etmeyin...

Ruhan izninle ben bir arkadaşımın deneyimini anlatmak istiyorum.. (senin sayfan burası....)

Bir arkadaşımın kızı Ela, bezi bıraktıktan önce de sonra da ciddi kabızlık problemi yaşıyordu.. Annesinde bağırsak tembelliği olduğundan, kızımızda da öyledir diye düşünüyorlardı... Çok sıkıntı çekiyorlardı.. Kakasını yapması tam bir olay oluyordu evde..Gerektiğinde fitiller vs.. Kaç defa evlerinde şahit olduk.. Ki bu sadece bizim şahit olduğumuz...

Sonra bir psikoloğa gittiler... Doktor "yedikleri konusunda çok sıkı kurallar koyuyor musunuz? " diye sormuş.. Evet, Zeynep sebze meyve, tahıl, protein; yani bütün gıdaları yeterli şekilde yemesi konusunda ciddi kuralcı davranıyordu... Doktor aynen şunları demiş: " KEndisi yediklerini denetleyemediği için, çıkardıklarını denetlemeye çalışıyor."....!!!!!!

Sonra Zeynep yemek konusundaki birçok kuralı konusunda bir hayli esnek davranmış ve kabızlık problemi çözülmüş....

Bilgi olsun diye yazdim.. Fizyolojik değilse böyle bir psikolojik nedeni olabilir diye...

Nurcihan benim sayfam degil ki
Olsa da bir şey farketmez.
Herkes istediğini yazabilir

Örnegi vermen iyi olmuş.
Tuvalet eğitiminde yapılan en ufak bir hata kalıcı davranışlara sebep oluyor...
Özellikle de sorun psikolojikse ebeveynler önce kendilerine özeleştiri yapmalıdır...

SAnırım benim kız hazır değil henuz..

Şimdiye kadar be tuvalete nede lazımlığa çişini kakasını yapmadı..

Dun akşam yine açtım bezini, oturuyor yaptım diye yapmıyor..
Ama lazımlığın kenarına yapıyor..

sonra alıştırma kilodunu taktım..
kakasını yaparken anne kaka diye ağladı.
hadi otur kızım oraya yap dedim
ama istemedi ağladı, altına yaptı
acaba acelemi ediyorum,

Munise kızın hazır da sen hazır degilsin, tedirginsin.
Tedirginliği at üzerinden.
Sen endişeli bir tavır sergiledikçe çocuguna da yansıyacaktır.
Aynen devam edin.
Pes etmek yok.
Bir bakmışsın 2 gün sonra tuvaleti gelmeden söylemeye başlayacak

OKBaby Ducka Oturak

51.59 YTL46.9 YTL

Ürünü İncele

MERHABA RUHAN
KAZA SINIFINA GİRMEMESİNE SASIRDIM VE ÇOK SEVİNDİM
KENDİMİ DÜŞÜNÜNCE NURCİHAN ARKADAŞIMIZA YAZDIĞIN CEVABIN HAKİKATEN ÇOK DOGRU OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORUM
RUHAN ASIL BEN SENİ TEBRİK EDERİM

ARKADAŞIMIN KIZI VAR KIZININ TUVALET EGİTİMİ BABASININ VEFATINLA AYNI ZAMANA DENK GELMİŞTİ SİNİRLERİ ÇOK YIPRANMISTI KIZININ HALININ ÜZERİNE KAKA YAPTIGINI GÖRÜNCE ARKADASIM TEPKİSİNİ FAZLA BELLİ ETMİŞ OLMALIKİ
KIZI SU ANDA 4.5 YASINDA KAKASINI HALA BEZİNE YAPIYOR
ARKADAŞIM ÇOK PİŞMAN ÇOKTA ÜZÜLÜYOR KIZINI CESARETLENDİRMEYE UGRASTIKCA ANNE KORKUYORUM YAPAMIYORUM DİYORMUŞ
BELKİ BİZE FİKİR VEREBİLİRSİN SİMDİDEN TESEKKÜRLER (İNSALLAH ÇOK OLMUYORUMDUR)

Teşekkür ederim Pelin

Çok olmak ne demek, tabi ki sorabilirsin

Aslında konu arkadaşının kızına aşırı tepki vermesi degil, tuvalet eğitimi zamanının yanlış seçilmesi.
Çocugun hayatında taşınma öncesi ya da sonrası, ölüm, ayrılık, tatil, kardeş doğumu, evde kalan yatılı misafir, hasta gibi çocuğu ve aileyi etkileyen faktörler varsa eğitime başlanmamalı...
İşte hata burada.
Keşke o zaman yapılmasaymış ama yapacak bir şey yok.

Zaten kakasını altına veya bezine yapan çocukların çogunda mutlaka psikolojik olarak bir etkilenme sözkonusudur...

Çogu çocuk kakasını vücudunun bir parçası olarak algılar veya acıyacagından korktugu için kaka yapmak istemezler.
Bu durumda önce korkularını yenmeleri gerek.
Hep anneyle birlikte yapıyorsa bu defa da babasıyla birlikte tuvalete girsin.En az 10 dk sonunda hiç bir şey yapmasa bile şifon çekme veya su dökme, tuvalet kagıdı ile silme, ellerini yıkama ve kurulama davranışlarını aynen yapsınlar.
Kakasını yaparken ayakları yere basması gerek.
Eger klozet kullanılıyorsa ayaklarının altına tabure verebilirsiniz.

Bnu oyun haline getirerek belli saatlerde rutin haline getirin.
Süreyi yavaş yavaş uzatın, 15-20 dk sonunda yapmasa dahi kitap okuyun ve orada vakit geçirmesini saglayın.

Ayrıca bu süreçte lifli gıdalar   tercih edilsin ki kakasını tutamasın.

Bütün bunlara ragmen hala kakasını tutup  sadece bezine yapıyorsa
günde iki defa ılık suya oturtup bagırsakların çalışmasını hızlandırıp tuvalete oturtmayı deneyin.

Yine de çözüm olmazsa uzmana başvurun...

Arzucum bu yazdıklarımı sen de oku, belki Esra'ya bir faydası olur...

<mesaj tarafından düzenlendi E V R E K A on 14.07.2009 15:07:11>

INCIM BENIM
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 14.07.2009 16:00:58
çok sagol Ruhan anlayısın ve faydalı bilgilerin için
bilgilerini arkadasıma aktaracagım insallah faydalı oluruz biraz zor gibi gözüküyor hakikaten zor durumdalar çünkü
dediğim gibi insallah faydalı oluruz
tekrardan tesekkür ederim insallah güzel haberini sana bildirmek nasip olur
Allah razı olsun senden

_bartu39_
  • Tüm gönderiler : 1889
  • Bölge: kırklareli
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 14.07.2009 19:46:49
sağol ruhancım...
sanırım demiştin doktor işini ama ben o konuyu danışmadım...
en kısa zamanda götürücem...

zseker
  • Tüm gönderiler : 4544
  • Bölge: b.paşa/istanbul
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 16.07.2009 09:07:49

Merhaba Ruhan..

Bizim durumuz gayet iyi gidiyor gündüzleri ,geceleri 1 defa kaldırıyorum tuvalete
Dün akşam erken yattı diye 2 kere uyandırdım ,ikisinde de yaptı çişini
Geçen gece uyandırmıyayım dedim ,telefonumu da kurmadım kalkmadım veee işemiş
Bikaç kişi kaldırmayın alışsın demişler öyle okudum ,ben de deniyim dedim ama
Gece bir kere uyandırmadan olmaz dimi ?
Bunu sormak istiyordum

desree
  • Tüm gönderiler : 592
  • Bölge: İstanbul
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 16.07.2009 23:29:02
Merhaba Ruhan,

Bizim 4. gün bitti hiç bir ilerleme yok çiş ve kaka tutma başladı 2 gündür kabız, lazımlığa oturuyor oyuncak, kitap yada telefonla epey tutabiliyorum çişi gelince kalkıyor tutamıyor biraz üzerine ya da yere yapıyor sonra tutmaya devam ediyor kuytu bir köşe bulup üzerine yapıyor tepki vermiyorum fakat üzeri çişli iken değiştirtmiyor temizletmiyor kendini öyle gezmek istiyor o zaman papaz oluyoruz işte..

benim artık ikna edecek lafım da kalmadı kendim tuvalete götürüyorum babası ile gitti ama çişini yapacağı zaman korku diyor ve yapmıyor, tutuyor ne yapmamı önerirsin? ikimizinde sinirleri çok yıprandı, birde farkettim mesaneyi tam boşaltmıyor, azar azar yapıyor ilk 2 gün 15 dk bir işiyordu, dün ve bugün bu süre uzadı ama çişini tuttuğu için mi yoksa düzene mi sokmaya çalışıyor bilmiyorum, bugün endişelenmeye başladım dün haftaya da devam ederiz diyordum güya, her gün dışarı çıkıyoruz o zaman bezliyorum çünkü şişe yada başka bir yere yapmaya yanaşmıyor napıcamı şaşırdım

..Çok sevmezsen,çok acımazsın
Çok sahiplenmeyince çok ait de olmazsın hem... -Can Yücel

lilaram
  • Tüm gönderiler : 1000
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 20.07.2009 23:35:51
Ruhancım tekrar çok teşekkür ederimBiz gece olayınıda çözdük,lay lay lomHiç kazamız olmadı,gerçi olabilir sorun değil ama Elif dediğin gibi uykusundan kendi uyanıp beni uyandırıyor ve beraberce banyoya yol alıyoruzDarısı tüm arkadaşlarımın başına olsun inşallah

E V R E K A
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 20.07.2009 23:37:00

Orjinalden alıntı: zseker

Merhaba Ruhan..

Bizim durumuz gayet iyi gidiyor gündüzleri ,geceleri 1 defa kaldırıyorum tuvalete
Bunu sormak istiyordum

Zeynepcim söylediğin şey zamanla olacak bir şey.
Gece eğitiminin ilk başlarında kaldırman gerek.
Zamanla kaslar geliştikçe sabaha kadar tutmaya başlar.

Fakat bu yine çocuktan çocuga degişir.
Bazı çocukları kaldırmak gerekir, bazı çocuklarsa sabaha kadar kuru kalır.
Ceyda şu an kuru uyanmıyorsa gece bir defa kaldırmanda fayda var...

çok sagol Ruhan anlayısın ve faydalı bilgilerin için
bilgilerini arkadasıma aktaracagım insallah faydalı oluruz biraz zor gibi gözüküyor hakikaten zor durumdalar çünkü
dediğim gibi insallah faydalı oluruz
tekrardan tesekkür ederim insallah güzel haberini sana bildirmek nasip olur
Allah razı olsun senden

Rica ederim.
İnşallah sorunu kısa sürede çözerler...

sağol ruhancım...
sanırım demiştin doktor işini ama ben o konuyu danışmadım...
en kısa zamanda götürücem...

İhmal etmeyin Gülşahcım.
Kolay gelsin...

Merhaba Ruhan,

Bizim 4. gün bitti hiç bir ilerleme yok çiş ve kaka tutma başladı 2 gündür kabız, lazımlığa oturuyor oyuncak, kitap yada telefonla epey tutabiliyorum çişi gelince kalkıyor tutamıyor biraz üzerine ya da yere yapıyor sonra tutmaya devam ediyor kuytu bir köşe bulup üzerine yapıyor tepki vermiyorum fakat üzeri çişli iken değiştirtmiyor temizletmiyor kendini öyle gezmek istiyor o zaman papaz oluyoruz işte..

benim artık ikna edecek lafım da kalmadı kendim tuvalete götürüyorum babası ile gitti ama çişini yapacağı zaman korku diyor ve yapmıyor, tutuyor ne yapmamı önerirsin? ikimizinde sinirleri çok yıprandı, birde farkettim mesaneyi tam boşaltmıyor, azar azar yapıyor ilk 2 gün 15 dk bir işiyordu, dün ve bugün bu süre uzadı ama çişini tuttuğu için mi yoksa düzene mi sokmaya çalışıyor bilmiyorum, bugün endişelenmeye başladım dün haftaya da devam ederiz diyordum güya, her gün dışarı çıkıyoruz o zaman bezliyorum çünkü şişe yada başka bir yere yapmaya yanaşmıyor napıcamı şaşırdım

Ben sanki sizi çok çok  önceden eğitime başladınız diye hatırlıyorum.
Yanlış mı hatırlıyorum acaba?

Acaba çok mu üzerine gittiniz?
Çişini tutacak kadar bir şeylerden korkması düşündürücü...
Ogluna kim bakıyor? Anneanne, babaanne veya bakıcı...

salome
  • Tüm gönderiler : 70
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 21.07.2009 07:52:34
2 yas 7 aylik bir kizim var.. yaklasik bir sene once doktorumuz aritk tuvalet egitimine balayabileceigmizi soyleyince adaptor ve lazimlik aldik.. israrci olman teklif ettik tuvaletini yapmasini.. ama zorlamadik.. daha sonra bezi de istememeye basladi.. uzun suredir kizim tuvaleti geldiginde soyluyor ve bez takmami istiyor yapar yapmazda cikarmami istiyor bezi..ama asla ne adaptore ne aldigim cesit cesit lazimliga yapmiyor.. oturma korkusu yok oturuyor dakikalarca yapicam annecim diyor ama tam yapacagi sira cok zor anne deyip geri kalkiyor..artik her yolu denemeye baladim..guzellikle anlatiyorum baktim olmuyor kararli ses tonuyle konusuyorum olmuyor kiziyorum..cezalandiricagimi soyluyorum..pazarliklar yapiyorum..olmuyor olmuyor..bu arada bez baglamadigim zamanlarda altina kacirmiyor..yapinca cok miktarda yapiyor beze yani tutabiliyor rahatlikla..
ne yapmam gerekiyor bilmiyorum artik..yardiminizi bekliorum..cozum onerilerinizi bekliyorum..

can16
  • Tüm gönderiler : 1056
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 21.07.2009 12:33:13
merhaba bende bişeyler sormak istiyorum
benim kızımda 21 aylık ben tuvalate giderken hep benimle beraber içeri girdi yaklaşık 1 2 aydır böyleydik ama bezini çıkartmıyorduk anne çiş diyodu oturuyodu  sonra çeşmeyi açıp kendince altını yıkıyo sonra bitti diyip kalkıyodu
  şu son 10 gündür kaka çiş söylemeye başladı asla bezini bağlamak istemiyo bez görünce deliriyo sanki , mesela sabah kalkınca  biraz oyalanıyo sonra kaka diyomuş babaannesi tutunca ilkinde yapmıyomuş sonra ikinciye bidaha söylüyo onda yapıyomuş  ondna sonra babaannesi altını bağlayınca ikide bir çiş diyip bezini açtırıyomuş  kızım bunu biraz oyun sanıyo babaannesiyle beraberken babaannesi kucağında yaptırdığındna ço k söylemiyo ama ben akşam eve gideyim asla bez bağlayamıyoz ben bağlasam bile o çişim diyip çıkarıyor kendisi  çünkü bizim evde gidip terlikleri giyip kendisi oturuyo yapıyo çeşmeyi açıyo suyu döküyo  bu ço k hoşuna gidiyo
        tuvalete oturunca çiş yapıyomu derseniz her seferinde elbete değil ama  söylediğinde bazıları doğru oluyo , yapıyo  ben işten eve gidince bezini çıkarıyorum yatana kadar altına yapmıyomu elbette kaçırdığıda oluyo sonra gelip anne çiş dio nereye yaptın diyom gösteriyo neden yaptın diyince tabi bi cvp alamıyosunuz
           ben ne yapayım ama benim kızım bezden ciddi kurtulmak istiyo ban bi akıl

desree
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 21.07.2009 13:00:11

Orjinalden alıntı: E V R E K A

Merhaba Ruhan,

Ben sanki sizi çok çok  önceden eğitime başladınız diye hatırlıyorum.
Yanlış mı hatırlıyorum acaba?

Acaba çok mu üzerine gittiniz?
Çişini tutacak kadar bir şeylerden korkması düşündürücü...
Ogluna kim bakıyor? Anneanne, babaanne veya bakıcı...

Yok Ruhan önceden bir deneme yapmıştık sadece o zaman çıplak oturmayı reddediyordu, ama geçen hafta karar verdim eğitimi vermeye başladık 5. gün bıraktık 4 gün boyunca büyük tuvaletine çıkmadı geldiği anlarda da tuttu, üzerine felan gitmedim ceza kızma olayları bile olmadı hatta tutmasın diye altına yapabileceğini bile söyledim, geldi mi çiş-kaka diye dört dönüyordu evin içinde ama lazımlığa yapmıyordu, çişini bir müddet tutup istemeye istmeye üzerine salıyordu ama kaka yapmadı günlerce, anlamadığım kıştan beri lazımlığını banyoda görüyordu giyinik olarak çiş-kaka diyordu, hatta bu eğitimi verirken gitmek isteyince söylüyordu dakikalarca oturuyor geldiği vakit korktuğunu söyleyip kalkıyor, üzerine de yapmak istemiyor bezi de istemiyor napıcağımı şaşırdım, dışarı çıkarken bez bağlıyorduk biriktirp ona yapıyordu çişini yani acı yada ağrısı olduğunu sanmıyorum, kabızlığı geçip düzene girince yine başlıyacağım, lazımlıktan korkmuyor fakat bir oyun gibi algılıyor sanki üzerine oturuyor tel. video oynatıcsını açtırıyor bana, çünkü ben oturması ve onu orada bir müddet tutmak için eline kitap oyuncak ya da tel. verdim, ama oyuncak olmadığını onun tuvaleti olduğunu felan anlattım kafam iyice allak bullak oldu , durmadan araştırıyorum farklı alternatif bir yöntem bulurum diye
<mesaj tarafından düzenlendi desree on 21.07.2009 13:03:17>

@RZU
  • Tüm gönderiler : 492
  • Bölge: rizeden
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 22.07.2009 08:33:43
ruhan canım sanasonsuz teşekkür ederim  okudum canım yazdıklarını  taip ediyorum  ama esra  yşne kiloduna yapıyor...bunun dışında hiç problem yok  kuru uyanıyor  dışarıda  korkmuyorum  ve kaka olayını anlatıyoruz  dediğingibi  taburesşde  var  rahat  destek alsın diye  aslında  farkında  ama yapmıcam diyor.hatta  şimdi sordum esra  bak abla soruyor  nasıl ceva vereyim  dedim   saat 3 de  tuvalette apacakmış kakasını....canım benim  rizede  pedagog yok  çocuk  doktormuza sorucam sanırım..ama  korkuyor  bunu söylüyor  zaten...

zseker
  • Tüm gönderiler : 4544
  • Bölge: b.paşa/istanbul
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 23.07.2009 17:17:59

Orjinalden alıntı: zseker

Merhaba Ruhan..

Bunu sormak istiyordum

Zeynepcim söylediğin şey zamanla olacak bir şey.
Gece eğitiminin ilk başlarında kaldırman gerek.
Zamanla kaslar geliştikçe sabaha kadar tutmaya başlar.

Fakat bu yine çocuktan çocuga degişir.
Bazı çocukları kaldırmak gerekir, bazı çocuklarsa sabaha kadar kuru kalır.
Ceyda şu an kuru uyanmıyorsa gece bir defa kaldırmanda fayda var...

Ruhan canım sağol ,
Dün gece dayanamayıp bez bağladım ve uyuduktan 3 saat sonra işemiş ,uyuya kalmışım uyandıramadım
Bİr önceki gece 2 saat sonra işedi yatağa ,sonra sabah 8'e kadar işemedi (yani 6 saat)
Anlamıyorum,bende bez bağladım iişte ,yanlış mı yapıyorum acaba

elif1982
  • Tüm gönderiler : 4385
  • Bölge: istanbul
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 27.07.2009 16:41:00
merhabalar..

öncelıkle bu sayfayı okumak ve farketmedeki geçkalmışlığım yuzunden cok şanssız hıssedıyorum kendımı...

ve sana hakkaten tesekkur edıyorum ruhan.. hıc üşenmeden bırsuru soru cevaplamışşsın... bende okuyabıldıgım kadarını okudum... aslında onları okumak bıle ustumdekı stresı bıraz aldı dıyebılırım.. ama sorunlar farklı olunca dıger cevaplardan bı cevap cıkaamadım kendıme.. o yuzden bide benim sorum olucaktı...

en baştan alayım kerem 20 aylık tı.. bi gün mısafır olarak gıttıgımız bı evde.. kendını parçalayarak bezımı ac dıye agladı...bende dedım kesin bişey oldu.. açtım.. koşa koşa tuvalete gıttı.. evde 4 yasında kucuk bı bey varmış.. onun oturagını gormus banyoda... ama kullanılmıyormus oturak...neyse gitti ona bı guzel yaptı çişini...çok şaşırdım dedim bu nerden gordu..kımden ogrendi...neyse..

sonrakı gunlerde markete gıderken bı mılyoncunun onunden gecerkenn kapının onune dızmısler oturakları...tuttudu anne çişş diye aldık getırdık eve.. ben ne zaman altını degıstırmek ıcın acsam... hemen gıdıp yapıyordu..
ama ben onun hazır olmadıgını bılıodum.. hıcbı belırtı yok.. cok sık çiş yapıyor geceleride asla kuru kalmıyordu...

gel zaman gıt zaman kerem bezı ıstememeye basladı.. ama ben hala baslamıyorum egıtıme.. cunku zaten 2 yasında bıle dııl...arada gıdıp yapıodu.. sonra bı kac kere yere yaptı..bende olmaz dedim işte.. çiş tuvalete yapılır bez olmayınca dedim..işte asıl hatam burda oldu sanırım...soonra benım ınadıma her seferınde yere yapmaya basladı...ve ben ustunegıtmedım sureklı bezledım takı 1 hafta oncesıne kadar...

ıshal oldu antıbıyotık kullandı.. cok fena pişti aldı yanık gıbı.. kabar kabar oldu ıcım elvermedı bezlemeyee....ve actım .. dedım bu benım ıcın bı şans.. bakalım zamanı gelmişmi..dedim annacım bak bezın altını acıtıo.. popo yara olmuş artık bezlemıycem..ama sende hep çişini buraya yapıcaksın...

çiş konusunda bı problemımız yok su anda.. ılk gu nerdeyse 15 dakkada bı goturdum.. herseferınde yaptı.. azar azar olsada yapıo...

ama bööle ıkınmaya calısıo yaparken...sankı zorlanıyor gını.. yapınca sevınıyor hemen tuvalete dokuyor... ılk gun bı kere yere yaptı.. ıkıncı gun bırazını tutamamıs.. gıdene kadarrr.. ucuncu gun dısardaydık cok cok az kacırıp babasına çişdiye aglamaya baslamıs... bugun daha kaza yok bakalım hayırlısı... o sık sık yapmaları azaldı.. daha ıyı tutuyor.. ben bıraz cok goturmusum o da benı kırmamış yapmışher seferınde...

fakat problem kakasında..yere yapıyor...gorunce korkuyor kacıyor.. anlatıyorum ama suratında garıp bı ıfade var.. oturuyod bıttı dıyor kalkıyor..ypmadan...dun bnyoya soktum.. baktım bööle bı tıtreme.. megerse kasıyormus kendını... yaptı bıraz... hemen ustune su tutup goturmeye calısıyor.. hemen tuvalete aldım otrttum.. hepsını yap bıtsın dedım.. yapmadı.. tam 4 kere banyoda yaptı kakasını.. normalde cok sık kaka yapan bı cocuk.. tutmus tutmus bırıktırmıs.. o kadar cok yaptıkı şaşırdım...

sanırım bu ciddi bi sorun...kabızlıga da gıdermı acaba dıyorum.. ama bugun oyun oynarken odaya yapmıs...geldı anne kaka dedi.. goturdu beni.. gösterdı.. neyse yıkadık sıldık halıları...

ben şimdi napıyım ruhancım.. bıraz uzun oldu ama herseyı bılmenı ıstedım ..

ben dıyorum kı taa bastan baslamalıydım heralde.. o zaman ıstıyodu cocuk.. ben körelttım heralde...

elif1982
  • Tüm gönderiler : 4385
  • Bölge: istanbul
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 27.07.2009 16:53:46

Zaten kakasını altına veya bezine yapan çocukların çogunda mutlaka psikolojik olarak bir etkilenme sözkonusudur...

Çogu çocuk kakasını vücudunun bir parçası olarak algılar veya acıyacagından korktugu için kaka yapmak istemezler.
Bu durumda önce korkularını yenmeleri gerek.
Hep anneyle birlikte yapıyorsa bu defa da babasıyla birlikte tuvalete girsin.En az 10 dk sonunda hiç bir şey yapmasa bile şifon çekme veya su dökme, tuvalet kagıdı ile silme, ellerini yıkama ve kurulama davranışlarını aynen yapsınlar.
Kakasını yaparken ayakları yere basması gerek.
Eger klozet kullanılıyorsa ayaklarının altına tabure verebilirsiniz.

Bnu oyun haline getirerek belli saatlerde rutin haline getirin.
Süreyi yavaş yavaş uzatın, 15-20 dk sonunda yapmasa dahi kitap okuyun ve orada vakit geçirmesini saglayın.

Ayrıca bu süreçte lifli gıdalar   tercih edilsin ki kakasını tutamasın.

Bütün bunlara ragmen hala kakasını tutup  sadece bezine yapıyorsa
günde iki defa ılık suya oturtup bagırsakların çalışmasını hızlandırıp tuvalete oturtmayı deneyin.

Yine de çözüm olmazsa uzmana başvurun...

Arzucum bu yazdıklarımı sen de oku, belki Esra'ya bir faydası olur...

aslında bu direktifler bizim içinde gerekli ve yeterli sanırım...

ama benım asıl sorunum.. gerı donup donmemem konusunda... aceleci ve ısrarcı davranıp keremı ıyce korkutmak ıstemıyorum.. sonra ustunde korku kalmasından korkuyorum...

bugun ona mamaları yıyınce karnına gıdıyo.. çöpleride kaka olup dısarı cıkıo annecım dedim.. oda güldü annamış gibi hııııııııııııııııııı dedi uzatarak.. ay cok güldüm.. sankı bısey kesfetmiş gbiydi...

eda_dilara
  • Tüm gönderiler : 1533
  • Bölge: Istanbul
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 29.07.2009 08:50:40
merhaba  
 ben tatılde tuvalet egıtımıne basladık sadece gece yatarken bez bagladık. sımdı evimize donduk. kızım gunduz tuvaletini ögrendı sayılır. kazalarıımız oluyo arada.ama onun dısında kendısı tuvaletı gelınce kulodunu cıkarıp kendısı gıdıyor tuvalete. ama kaka olayını daha basaramadık.tam yetısemıyo.oturaga oturutyorum devamı varsa yapıyo.zamanla bunuda ogrenecegıne ınanıyorum.sabretmek gerekıyo bunu anladım

bızım esas sorunumuz gece. ılk gece tuvalete kaldıramadım.uykusu tatlı gelıyo.bır kez altına ısedı sonra tutmus sabah kalkınca tuvalete yaptı.
ıkıncı gece daha yenı uyutmustum  altına yaptı.sonra sabaha kadar tuttu..
sonrakı gece ama hıc yapmamıs sabah altı kup kuru kalktı.zaten  bezı bıraktktan sonra bezını hep kup kuru alıyordum.ama bu aralar ne oldu anlamadım
bu gecede atesı cıktı cok zor uyuttum. gece yıne altına yapmıs yatak sel olmus.
dusunuyorum acaba gece bez baglamaya devammı etsem.gece uykusundan kalkmıyor.Ruhan hanım sızce gorusunuz nedır?
<mesaj tarafından düzenlendi eda_dilara on 29.07.2009 08:56:34>

desree
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 30.07.2009 11:05:03
eda_dilara

merhaba  
 ben tatılde tuvalet egıtımıne basladık sadece gece yatarken bez bagladık. sımdı evimize donduk. kızım gunduz tuvaletini ögrendı sayılır. kazalarıımız oluyo arada.ama onun dısında kendısı tuvaletı gelınce kulodunu cıkarıp kendısı gıdıyor tuvalete. ama kaka olayını daha basaramadık.tam yetısemıyo.oturaga oturutyorum devamı varsa yapıyo.zamanla bunuda ogrenecegıne ınanıyorum.sabretmek gerekıyo bunu anladım

bızım esas sorunumuz gece. ılk gece tuvalete kaldıramadım.uykusu tatlı gelıyo.bır kez altına ısedı sonra tutmus sabah kalkınca tuvalete yaptı.
ıkıncı gece daha yenı uyutmustum  altına yaptı.sonra sabaha kadar tuttu..
sonrakı gece ama hıc yapmamıs sabah altı kup kuru kalktı.zaten  bezı bıraktktan sonra bezını hep kup kuru alıyordum.ama bu aralar ne oldu anlamadım
bu gecede atesı cıktı cok zor uyuttum. gece yıne altına yapmıs yatak sel olmus.
dusunuyorum acaba gece bez baglamaya devammı etsem.gece uykusundan kalkmıyor.Ruhan hanım sızce gorusunuz nedır?

Merhaba mesajınıza cevap vermek istedim, gece çişini tutabiliyor sanırım bu iyi bir şey, bence gece bez bağlamaya dönmeyin gece kaçırmaları çok normal gündüz de adapte olmuş  kendi başına yapıyor diyorsunuz, alez felan serin yatağa birde  alıştırma külodu giydirseniz, bir kaç kez siz kaldırsanız çişe
belki gece geldiğinde yapmaya adapte olur, sıvı alımından ötürü gece çok çiş biriktiriyordur tutamayıp salıyor olabilir, ama çok ilerleme katetmişsiniz beze dönmeyin bence, darısı başıma diyeyim bizim durumumuz kelin ilacı misali o kadar çok araştırıyorum ki bu eğitim işini baya bilgi birikimi oldu ama bana yaramıyor

serap12
  • Tüm gönderiler : 429
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 09.08.2009 11:56:49
öncelikle merhaba ruhan hanım..
yazılarınız çokgüzel..
şu tuvalet konusu çok zor gerçekten,
ilk gün sürekli altına kaçırdı ikinci gün altına yaptıktan sonra söylüyor anne çiş tuvalet diyor,bende çiş altına değil tuvalete yapılır  dedim her defasında çişini ikinci gün tuvalette yaptı ama yaparken ayağa kalkıp korktu  ve ağladı. tuvaletini söylüyor ama yapınca korkuyor, tuvalete gitmek istiyor gidiyor ama yapmadan çıkıyor, sürekli tuvalet diyor gidince yapmadan çıkıyor. şimdilik altına fazla kaçırmıyor ve sürekli kendini tutuyor.

Bu konuda ne yapmam gerekiyor?

1C
  • Tüm gönderiler : 1788
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 11.08.2009 02:19:27
Bir pipi hikayesi Bu hikayeyi tekrar tuvalet eğitimine başlamak ümidi ile yolunu yapsın diye anlatmaya başladım. Çok sevdi. Her uykuda istiyor. Ve fakat tuvalete giden yok.

=================================

Kocaman bir ağız varmış. Bir gün bu ağız çok susamış. Dili damağı kurumuş. Arkadaşları ellere seslenmiş:

- Eller, çok susadım bana su içmemde yardım eder misiniz?

Eller:

- Mutfağa gitmemiz lazım. Ayaklar, bizi mutfağa götürür müsünüz, demişler

Ayaklar hemen mutfağa götürmüşler arkadaşlarını hızlı hızlı. Bir el bardak almış, öbür el sürahi. Doldurmuşlar bardağı. Kaldırmışlar ağzın önüne.

- Açıl ağız, demiş bardağı taşıyan el.

Ağız açılmış. El bardağın içindeki suyu ağıza dökmüş. Ağız:

- Oh çok teşekkür ederim, demiş. Yalanmış. Çok rahatlamış.

Su ağızdan boğaza, oradan mide borusuna gitmiş. Şaarrr diye mideye dökülmüş. Midede biraz çalkalandıktan sonra bağırsaklara gitmiş. Orada dolandıktan sonra da pipiye gelmiş. Pipi birden gıdıklanmış.

- Ah! Çişim geldi. Acil tuvalete gitmem gerek, demiş.

Ayaklar hemen bacakları dürtmüşler.

- Hadi banyoya, diyerek banyoya koşmuşlar.

Pipi:

- Ama biri benim üstümü açsın. Eller siz yardım eder misiniz? demiş.

Eller önce pantolonu sonra kilodu indirmişler. Sonra tuvalet kapağını açmışlar. Pipi aşağı bakmış. Tuvalet çok uzaktaymış.

- Eller beni tutar mısınız, lütfen? Etraf kirlenmesin, diye rica etmiş.

Eller pipiyi tutmuşlar. Pipi çişşş diye çişini yapmış, bitirmiş. Eller peçete ile pipiyi silmişler. Sonra lavoboya gidip suyu açıp köpüre köpüre yıkanmışlar. En son kilot ile pantolonu çekip, tuvaletin kapağını kapamışlar ve sifonu çekmişler. Sonra da ayaklara:

- Hadi salona gidip biraz dinlenelim artık, demişler.

Ayakların eşliğinde hep beraber salona gidip koltuğa uzanmışlar.

Kaynak: http://www.pratikanne.com/ , http://cocukoykuleri.blogspot.com/

INCIM BENIM
Ynt:TUVALET EĞİTİMİ - 24.08.2009 11:20:17
merhaba Ruhan....

Ramazan baslangıcından beri gece tuvalete kaldırma saatlerimi geçiktirdim 2. kez altını ıslatmıstı ve ilk seferinde agladı üstünü degiştirdim bir daha çişi gelince bizi uyandırması gerektiğini söyledim ikinci seferinde ise gece kalkıp üstünü degiştirmeye çalışmış ve tekrardan uyumuş olarak buldum
bu hafta sonu bizi sok etti odasına gidiyor orada işiyor ve kıyafetini çıkartıyor çekmecesinden yeni kıyafetlerini seçip tekrardan giyiniyor ve bunu cumartesi 2 pazar günü 3.kez tekrarladı anlatmaya çalıştık ama konunun üzerinde fazla duramadık çünkü yaklasık 2 aydan beri biraz ses tonumuz yükselsin hemen aglıyor ve kusmaya baslıyor ama son 1.aydan beri ise resmen içini bosaltırcasına kusuyor

eşimle ne düşünecegimizi ve nasıl davranmamız gerektiğini sasırdık yardımcı olursan sevinirim
simdiden çok tesekkür ederim

Munisenin MELİSİ
  • Bölge:
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 27.08.2009 10:28:44
Ruhan merhaba
2,5 yaşındaki kızımın altını yaklaşık 1 ay önce hafta sonları açık bıraktım ama sürekli altına yaptı
çişim var diyordu am tuvalete oturunca yapmıyordu, sonra altına yapıyordu..
neyse erken deyip tekrar beze geçtim

P.tesi gunu bakıcımız bezi bırakalıp diye teklfi edince tekrar başladık.
bugun 4.gunumuz ama şimdiye kadar 2.gun  bi defa kakasını ve çişini lazımlığa yaptı. Sonra tekrar üstüne halıya koltuklara her yere yaptı..
Dun akşam eve geldik melis hadi otur lazımlığa yap dedim, yapmıycamm diye ağladı.
Tamam dedim çişin gelince yaparsın 2 dakka sonra üstüne işede ve ıslandı deyip çıkardı.

Bu arada her akşam yatmadan önce koca biberon süt içiyor, sabahları bezi dolu kalkıyor.
Acaba yinemi ara versem, yada seneyemi bıraksam kararsız kaldım..
Yada 1 hafta devamm etsemm. offf kafam karışık,

E B R U L İ M
  • Tüm gönderiler : 4180
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 27.08.2009 15:29:15
Munisecim, öyle bir başlamak bir bırakmak, bu konuda alternatifi olduğunu hissetmelerine neden olduğundan doğru değil bence...

Ebru 5 gün boyunca kesinlikle oturmamıştı lazımlığa... Yani bizim ilk beş gün içinde sizin kadar siftahımız bile yoktu....

Bence kararlı bir şekilde devam et... ONun da inadı kırılacak biryerlerde...

Ebru öyle komik ki.. Karşı apartmanda, Ebru'dan 1 gün küçük olan bir çocuk var... Adı  Kazım...Annesi 1 aydır bezi bıraksın diye uğraşıyor... Ebru bu ki konuşmalarımıza kulak misafiri oluyor herhalde ki geçen gün balkondan şu şekilde bağırırken yakaladım...
" Kajiiim, keşke beze çiş papmasan, lajımliğa papsan!" HAHAHAAHAHAHAHA!!!!!!

Munisenin MELİSİ
  • Bölge:
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 28.08.2009 08:15:25
Ya ne biliyim nurci sabredemiyorum, her taraf çiş oldu.
Bakıcıda kendi evinde baktığı için oda pes etmek üzere.
Dun gözümün içine baka baka yaptı hiç oralı olmadı. Sonra ıslandı anne diye çıkarmaya çalıştı
lazımlıkda yanında yanii. ona rağmen oturmamakda ısrarlı..
Çok zor bi işmiş bu bez bırakma olayı, bu kadar inatçı olabileceğini tahmin etmemiştim

Munisenin MELİSİ
  • Bölge:
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 28.08.2009 08:16:51
E B R U L İ M

Ebru öyle komik ki.. Karşı apartmanda, Ebru'dan 1 gün küçük olan bir çocuk var... Adı  Kazım...Annesi 1 aydır bezi bıraksın diye uğraşıyor... Ebru bu ki konuşmalarımıza kulak misafiri oluyor herhalde ki geçen gün balkondan şu şekilde bağırırken yakaladım...
" Kajiiim, keşke beze çiş papmasan, lajımliğa papsan!" HAHAHAAHAHAHAHA!!!!!!

Alem bu kız yaaaa, sabah sabah güldürdü beni

eda_dilara
Ynt:TUVALET EĞİTİMİ - 28.08.2009 10:20:20
Slm bızde sımdı son durum soyle. gunduzlerı kendısı dırekt gıdıp yapıyor lazımlıgına. ama arada kacırmaları oluyo. hatta bu aralar cok sıklastı sanırım oda benımle ılgılı ben cısın varnı annesım hadı yapalım dıyınce yapıyoo.bende ve tasıdıgım ıcın ıhmal ettım bu aralr. kakasını sorun yok kendı yapıyor .
ama gece olayında maalesef beze gerı donduk. doktoruna anlattım. gece olayı zormus.kaslarının gelısmesı lazımmmıs. kuru kalkması lazımmıs. sımdılık ara verdık. sadece gece yatarken baglıyorum. ogeln uyksunda uyumadan once cısını yaptırdıgım ıcın yapmıyor. gece  olayını kısa dogru bır daha denıycez.
sabretmek lazım ve kızmamak ben bunu anladım. vedavamlı ılgılenıp sorucaksın. mesela parka gıdıyoruz gıtmeden once cısını yapıp gıdıyor. gelınce hemen tuvaletınıe yapmazsa altına kacırıyor.

Munisenin MELİSİ
  • Bölge:
Ynt:TUVALET EĞİTİMİ - 02.09.2009 11:35:40
Selam Arkadaşlar..
Ruhan sanırım yoksun..

Bizim tuvalet eğitimimizin bugun 10,gunu..
İlk 5 gun boyunca 1 kere lazımlık dışında hep üstüne yaptı..
6. gununde adaptör aldım, onu sevdi ve sürekli ben götürmeye başladım.
Ben götürünce yapıyor ama kendisi çişim var demiyor.
Acaba her saat başı götürmememmi lazım, kendisinin rahatsız olup söylemesi için
Gerçi kaçırdığıda oluyor, o zaman anne ıslandı deyip çıkarıyor..
Zamanla kendiside çişi  geldiğinde söylermi.

runipp
  • Tüm gönderiler : 5
Ynt:TUVALET EĞİTİMİ - 14.09.2009 14:50:03
mrb kızlarrrrrrrrrrr
benim de başım beladaaaa

nurhan cım umarım güzel bir fikrin vardırrrr
oğlum 30 aylıkkk
tuvalet eğitimin de 3 . gündeyimmm
1 defa söyledii
yolddaaa altına yaptııııı

sonra tuvalette saatlece yapmıyorrrr
çıkarıyorummm yine yapmıyorrr
tutuyor tutuyorrr ucundan azıcık kaçırıyorrr
ne yapmma lazım bu durumdaaa

çok teşşekürlerrr

alp_bel
  • Tüm gönderiler : 5
Ynt:TUVALET EĞİTİMİ - 05.10.2009 12:55:12
CananBeyza

Bebeğinize tuvalet eğitimi kaç aylıkken başladınız?
Ben o işi bitirdim.....

beim oğlum 10,5 aylık  banyo yaptırırken bazen çişş diyorum yapıyor bir iki kerede hususi tuvalete götürdüm 2 kere yaptı 3, yü yapmadı. dah erken biliyorum ama denedim:)

KUNTIKI
  • Tüm gönderiler : 10128
Ynt:TUVALET EĞİTİMİ - 05.10.2009 16:54:06
kısslarr duru 25 aylık tuvaleti gelince söylüyor çömeliyor kıyı bucağa saklanıyor bitincede bezini ıslak mendilini getirip anne altı al diyor yere yatıyor ama tuvalete götürdüğümde korkuyorum diyor asla tuvalete oturmuyor duru abla oldu korkmaz diyor kendi kendine ama oturmaya gelince korkuyorum diyor bu arada oturağada asla oturmuyor ne yapmalıyım dr.lar 25-27. aylarda kendiliğinden tuvalete oturma isteğinin olacağını söylüyor ama sizler nasıl yaptınız birde malum kardeşimiz yolda ikisinin birlikte altını almıyayım diyorum

eda_dilara
Ynt:TUVALET EĞİTİMİ - 23.11.2009 17:47:37
Nurcum merhaba  oturagını bır sure alısana kadar mesela onun ıstedıgı yerlere koy nerde yapmak ıstıyorsa orada yapsın. mesela bız ılk basladıgımızda oturma odasına koymustum. ılk hevesle yapmıstı. yaz tatılındede anne cısım var dıyınce oturagı kapıp onun yanına gıdıyordum en yakın neresıyse orada yapıyordu. ama sımdı zor bır zamandasınız sız. senın kızı bılmem ama mesela bızımde bır kardesımız gelıyor ve dılara sanırım kardesını kıskanıyor bu bebek olayını ogrendıgınden berı gunduzlerı kacırmaya basladı hatta buyugunu bıle. doktor benım ılgımı cekmeye calsıtıgını soyledı ama gecıcı bır durummus zamanla duzelırmıs. Sanda sımdden kolay gelsın canım

cimcime_2008
  • Tüm gönderiler : 468
Ynt:TUVALET EĞİTİMİ - 26.11.2009 00:15:06
.
<mesaj tarafından düzenlendi cimcime_2008 on 26.11.2009 23:15:48>

ekim06
  • Tüm gönderiler : 11
Ynt:TUVALET EĞİTİMİ - 20.01.2010 10:20:37
Merhaba Arkadaşlar

En son aylar evvel buraya yazmıştım.maalesef hala tuvalet eğitimini halledemedik
Kısaca özet geçiyim.Ağustos ayında tamamen açtım.Gece iyiydi çok şükür 2 hafta sonrada gündüz de söyler oldu.Bu arada oğlum tam 3 yaşına girdi ve kreşe başladı.Kreşe 4 gün gitti sadece.4 gün boyunca altına yaptı yemedi uyumadı ve çok sosyal olmasına karşın çocuklarla konuşmaz oldu:(

Dayanamayıp kreşden aldım.Bu konunun üzerinden 4,5 ay geçti ama hala söylemiyor.Sen oturtursan yapıyor.yoksa altına yapıyor.Dönem dönem sinirlerim haşat oldu ve çok kızdığım oldu ama aylardır kızmıyorumve bu konuyla yaşamaya alışmam gerekiyor sanırım.psikiyatriye de gittim halleder,sabır dedi başka bişey yok.
Bu konuyu benim önemsediğimi farkettiği için böyle yapıyor onu farkettim.Eskisi kadar önemsemiyorum yada belli etmiyorum ona.Ama bi taraftanda senelerce böyle sürecekmi diye kafama takıyorum.
Arkadaşlar aranızda bu konuyu benim gibi aylar seneler sonra halleden varmı.Desteğinize çok ihtiyacım var...

NİLÜFERR
  • Tüm gönderiler : 2456
  • Bölge: İzmir
Ynt:TUVALET EĞİTİMİ - 21.01.2010 01:19:53
Zor bir dönem allah yardımcınız olsun..

zauresh
  • Tüm gönderiler : 2
  • Katıldı: 11 February 2010
Ynt:TUVALET EĞİTİMİ - 11.02.2010 21:16:56
Ozel kumasli yikanabilen cocuk bezi var, bu bezler tuvalet egitimine yardimci oluyor. Benim cocugum dogumdan 2 yasina kadar giydi kanadadan getirdik. Turkiyedede uretenler var ve satiyorlar deneyebilir siniz. Tavsiye ediyorum.

Sayfayı değiştir: << < ..11121314151617181920 > | Sayfayı gösteriyor 19 of 20, mesajlar 721 to 760 of 773