TUVALET EĞİTİMİ

Sayfayı değiştir: 12345678910.. > >> | Sayfayı gösteriyor 1 of 20, mesajlar 1 to 40 of 773
Yazar Mesaj
CananBeyza
  • Tüm gönderiler : 1757
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
TUVALET EĞİTİMİ - 21.11.2005 17:20:39
Bebeğinize tuvalet eğitimi kaç aylıkken başladınız?
Ben o işi bitirdim.....

refakir
  • Tüm gönderiler : 1214
  • Bölge: Almanya/Köln
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 21.11.2005 21:40:42
Biz daha başlamadık ama 18-20 ayından sonra başlamak istiyorum.Şuan daha erken diye düşünüyorum.Ya sen ne zaman başladın?

tugce1
  • Tüm gönderiler : 528
  • Bölge: istanbul/anadolu/kartal
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 21.11.2005 23:11:20
ege14 aylıktı söylemeye başladı şimdilik bir sorun yok ama arkadaşlar gerçekten zor
ilk göz ağrım ege
ece ve ela aramızda

irem kız
  • Tüm gönderiler : 325
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 22.11.2005 11:19:36
tuvalet eğitimi benim çok büyük bir sorunum çünkü kızım 25 aylık ama hala inat edip öylemiyor. bütün çabalarımıza rağmen yok yok yok. nasıl başardın bu işi ya biraz bilgi versene. çok geç kaldığımızı düşünüyorum ben. ama olmadı işte. yardımlarını bekliyorum

CananBeyza
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 22.11.2005 17:22:39
Çok geç kalmış sayılmassın. Benim kızımda 27 aylıkken öğrendi ama 1hafta içinde geceli günndüzlü
oğlum tam 24 aylıkken önce gündüzleri sonra gece 1ay içinde biz bir yere çıkmadık lazımlığa bir böcek resmi çizdik çiş böceği acıkmış hadi karnını doyuralım diyip otutturuyorduk. alıştırma donu giydirip deneye bilirsin.Her yarım saatte bir otuttur. ödül vermeyi ihmal etme. Kolay gelsin...

sarayli
  • Tüm gönderiler : 164
  • Bölge: Norvec
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 22.11.2005 18:06:50
 yok Irem kiz ne gec kalmasi. Tuvalet egitimi genelde 3 yasindan sonra baslar diye biliyorum ben. Sadece alistirmayla alakali da degil. Fiziksel olarak da cocugun uygun olmasi lazim.Sonucta idrari diskiyi tutma sinyalleri beyin tarafindan veriliyor. O yuzden sakin baski yapmayin. Zamani gelince kendisi de tuvalete gitmeye ilgi gosterecektir. Kolay gelsin.

CananBeyza
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 22.11.2005 20:51:34
Tuvalet eğitimi 3 yaş çok geç uzmanlar genelde 18ila 2 yaş arası eğitimin verilmesini söylüyorlar.Hadi diyelim 2,5yaş üç yaştan sonra çok geç. İstersen biraz araştırma yap.

irem kız
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 23.11.2005 09:56:57
lazımlığa veya tuvalete oturuyor ourmasına ama saatlerce de otursa yapmıyor . korkuyor olabilirmi acaba diye de düşünüyorum. neyse öğrenecek eninde sonunda . teşekkürler.

irem kız
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 23.11.2005 09:58:43
evet galiba irem için uygun zaman değil henüz kendini hazır hissetmiyor herhalde . bende zorlamıyorum zaten . bir müddet dinlendikten sonra tekrar denemeye başlarız artık.

sibelhandan
  • Tüm gönderiler : 202
  • Bölge: MALTEPE/İSTANBUL
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 23.11.2005 10:07:02
çocuğun hazır olması önemli galiba . ama 3 yaş gerçekten çok fazla. hande 17 aylık olacak yakında ve yavaş yavaş söylüyor. ben de bazen tuvalete oturtuyoum geçen gün kendi kaka deyip beni tuvalete götürdü .

aYBÜKE_iLAYDA
  • Tüm gönderiler : 2318
  • Bölge: ***Izmir*** ***Kanada***
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 23.11.2005 10:17:56
Yegenim de 28 aylikken ogrendi zoraki oda. Hala buyuk ihtiyacini soylemiyor, onu sIKIYORda sIKIYOR. 4 gun oldu kabiz oldu cocuk, yapacagi zaman bez koyuyordu annesi. Uc haftadir kres e benzer egitim verilen bir okula basladi, o gunden beri de boyle kabizlik problemi cikiyor ... Pediatri 27 aylikken ogrenir merak etmeyin baski yapmayin demis ama nafile... Buyuk abdest icin ne yaptiniz ? Bunun egitimi digerinden dahami zor... DAha bebisim dogmadi ama baya bir tecrube kazandim yegenim sayesinde ve bu ihtiyaclarini ogretme konusu cidden cok zor!!!

gizemoz
  • Tüm gönderiler : 1567
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 23.11.2005 10:52:27
TUVALET EĞİTİMİNDE ÇOCUĞUN HAZIR OLMASI ÇOK ÖNEMLİ...KAYRA MAYIS HAZİRAN GİBİ KAKASINI SAKLANIP YAPMAYA BAŞLAMIŞTI BİR YERLERE GİRİYOR ORDA YAPIYORDU KAKASINI...SONRA BEZİ ÇOK ISLANMIŞSA BEZLERİNİN OLDUĞU ÇEKMECEYE GİDİYO BEZ ÇIKARIYOR VE DEĞİŞTİR DİYORDU...DOKTORA SORDUĞUMUZDA HAZIR DEMEK BAŞLAYIN EĞİTİME DEDİ..TEMMUZDA YAZLIKTA DAHA DA KOLAY OLACAĞINDAN DİREK AÇTIK ALTINI...İLK BİR İKİ GÜN SÜREKLİ YAPTI HATTA İLK GÜN KORKUNÇTU BEN YANLIZ OLSAM KESİN TEKRAR BAĞLARDIM ALTINI AMA ANNEM DAYANACAZ DEDİ İKİNCİ GÜN DAHA İYİYDİ....SIK SIK LAZIMLIĞA OTURTTUK KAKASI GELDİĞİNDE ZATEN HİSSEDİYORDUK....İLK BAŞLARDA KAKASINI YAPTIĞINDA VE LAZIMLIKTA GÖRDÜĞÜNDE ÇOK KORKTU BAYA ZORLANDIK LAZIMLIĞA OTURTMAK DA ZAMANLA ALIŞTI..GECE İLE GÜNDÜZ EĞİTİMİNİ BİRLİKTE VERDİK BİZ İLK GÜNDEN GECE ALTINI AÇTIK...İLK HAFTALARDA ÖĞLE UYKUSUNDA BİLE KAÇIRDIĞI OLUYORDU HAFTA DA BİRKAÇ GECE YAPTIĞI OLUYORDU...GECE BEZLEMEMEK ÇOK ÖNEMLİYMİŞ BEN İLK GÜNDEN İTİBAREN HİÇ BEZLEMEDİM ÇARŞAFIN ALTINA ALEZ ALEZİN ALTINA DA BOYNER DE SATILAN ÖZEL ÇARŞAFLARDAN SERDİM..GECE OLAYI DA ÇOK ŞÜKÜR 15 GÜNDE DÜZENE GİRDİ..GECE BİZ YATMADAN KAYROŞU CİŞE KALDIRIYORUZ O KADAR...

GÜNDÜZLERİ HALA CİŞ KAÇIRDIĞI OLUYO...OYUNA FALAN DALARSA..VE ÇOĞU ZMAN KENDİ DEMİYOR BİZ CİŞE GÖTÜRÜYORUZ O İŞİ HALLETMEMİZ LAZIM BİZİM DE BAKALIM..BÖYLESİ KOLAYINA GELİYOR SANIRIM..EVDE DEMİYOR AMA DIŞARDAYSAK MUHAKKAK CİŞİM VAR DİYO..ÜSTÜ BAŞI KİRLENMESİN DİYE.... 

ERDAL KAYRA 19.09.2003 - 14:11
GİZEM 05.03.1977

zined
  • Tüm gönderiler : 1665
  • Bölge: BEDEN İSTANBUL RUH TRABZON:-)
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 23.11.2005 12:51:36
TUVALET EĞİTİMİ BENİM FORUMA GİRMEME NEDEN OLAN KONUDUR VE HALA AYNI BAŞLIĞI GÖRÜNCE GÜLÜMSEYİP BİR UĞRAMADAN GİDEMİYORUM.

SELİN'İN HAZIR OLDUĞUNU ANLADIĞIMIZDA YANİ SELİN BASAMAKLARI KENDİ BAŞINA ÇIKABİLDİĞİNDE VE KÜÇÜK TUVALETİNİ YADA BÜYÜK TUVALETİNİ KAPI ARKALARINDA YAPMAYA BAŞLADIĞINDA YANİ FARKINDALIĞI ARTTIĞINDA EĞİTİME BAŞLADIK VE ÇOK ÇOK KISA SÜREDE SORUNSUZ BİR GEÇİŞ YAPTIK.KAKA DAHA GEÇ BAŞARILDI DEĞERLİ GELDİ BÜTÜN ÇOCUKLAR GİBİ KAKASI AMA GECE ONU BEKLEMEDEN HEP AYNI SAATTE TUVALETE KALDIRARAK BUNU DA AŞTIK.

ŞİMDİ NEHİR 20 AYLIK VE YAZ BAŞLANGIÇINDA BU DENEMEYİ YAPMAK İSTİYORUZ.HANİ ŞU İTİNCE ÇIN ÇIIN SESLER ÇIKARTAN SOPA UCUNDAKİ TEKERLEKLİ OYUNCAKLAR VAR YA.ONLAR TUVALET EĞİTİMİ İÇİN YARDIMCI ÇÜNKÜ GEREKLİ KASLARI GELİŞTİRİYOR.

HEPMİZE KOLAY GELSİN
SEVGİYLE KALIN

reiki1
  • Tüm gönderiler : 1013
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 24.11.2005 10:17:41

TUVALET EĞİTİMİ

Tuvalet alışkanlığı kazanma, çocuğun hayatında önemli bir gelişimsel olaydır. Tuvalet eğitimine çocuğun ve anne-babanın hazır olduğu bir dönemde başlanması çok önemlidir.
Tuvalet alışkanlığı kazandırılmasına 24. ayında başlanabilir.

-Çocuk yürüyebiliyorsa,
-Basit emirleri yerine getirebiliyorsa,
-İsteklerini kelimelerle konuşarak anlatabiliyorsa,
-Kendi kendine basit giysileri çıkarabiliyorsa,
-Genellikle gün içinde 2-3 saat kuru kalabiliyorsa, tuvalet eğitimine hazır olduğu düşünülebilir.
-Çocuk hasta ise, kabızlık problemi varsa, yaşamında önemli bir değişiklik varsa (yeni bakıcı, yeni kardeş, taşınma, ölüm vb.) anne kendisini gergin, sinirli hissediyorsa, yeterli zaman ayıramayacağını düşünüyorsa tuvalet eğitimine başlamak için uygun zaman beklenmelidir.

Çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırılırken anne-babanın yapabilecekleri

-Tuvalet alışkanlığı kazandırılmaya başlamadan önce, anne-babanın bir planı olmalıdır. Eğitime ne zaman, nasıl başlanacağı, ne gibi malzemelerin gerekli olduğu vb. konular önceden belirlemelidir,
-Tuvalet alışkanlığı kazandırmak ilgi ve zaman gerektirdiği için, anne ve babanın sabırlı olmaları çok önemlidir,
-Her çocuk tuvalet eğitimi sürecinde ara sıra altına kaçırabilir. Bu durumda çocuğa kızılmamalı, ayıplanmamalı, cezalandırılmamalıdır. Kaslarını kullanmayı öğrenirken kaçırmalar olağandır ve biraz zaman alabilir,
-Tuvalet eğitiminin her aşamasında çocukla konuşularak, çocuğu cesaretlendirmek gerekir,
-Tuvalet eğitiminin her olumlu aşamasında çocuk övülmeli ve takdir edilmelidir,
-Tuvalet eğitiminde geri dönüşler olabilir. Anne-baba başarısız tuvalet eğitimini otoritelerine direkt bir saldırı olarak yorumlamamalıdırlar,
-Çocuk tuvaletini yaptığında kakasından ve çişinden nefret etmesine neden olabilecek (ay ne pis, koktu vb.) sözler söylenmemelidir,
-Çocuğun tuvalet eğitimindeki başarısı veya başarısızlığı, hiçbir zaman çocuğun zekasıyla eşdeğer tutulmamalıdır.

Tuvalet eğitimi süreci

-Başlangıçta çocuğun anne-baba ile birlikte tuvalette bulunmasına, sifonu çekerek, oynamasına izin verilmelidir,
-Oyun oynadığı alana oturak konularak incelemesine ve oturağın kendine ait olduğunu anlamasına yardım edilmelidir,
-Çocuğun günde bir kez giyinik olarak oturağa oturması sağlanmalıdır,
-Daha sonra çocuğun giysilerini çıkartarak oturağa oturması sağlanmalıdır. Bu aşamalarda korkuları varsa, oturağa oturmak istemiyorsa, kesinlikle zorlanmamalı, hazır olduğu zaman oturması beklenmelidir,
-Bu dönemde çocuğa bol, kolay çıkartılabilen giysiler giydirilmelidir,
-Çocuğa kakasının veya çişinin nereye gideceği anlatılmalıdır. Bezine kaka yaptığı zaman, oturağa oturtularak bezi çocuğun gözü önünde oturağa boşaltılmalıdır. Bu durum çocuğun oturma ve kaka yapma arasındaki ilişkiyi anlamasına yardım eder. Oturağı tuvalete döktükten sonra sifon çocuğa çektirilip "Güle güle" gibi kelimelerle kakasının gidişini görmesi sağlanmalıdır. Korkuyorsa kesinlikle zorlanmamalıdır,
-Çocuk oturaktayken anne-baba çocuğu yalnız bırakmamalıdır. Çocuğun hoşuna giden masallar anlatılıp, kitap okunarak çocuğun kaygıları azaltılmaya çalışılmalıdır,
-Çocuk gündüz düzenli olarak kuru kalıyorsa, evin içinde bezsiz alt çamaşırlarıyla dolaşmasına izin verilmelidir,
-Çocuk, çişi geldiğinde oturağı kullanması konusunda cesaretlendirilmelidir,
-Çocuk, düzenli olarak yatağa girmeden önce tuvalete götürülmeli ve oturak yatağın yanına-yakınına konularak, çocuğun oturağa kolay ulaşması sağlanmalıdır.
-Gece kuruluğu nadiren gündüz kuruluğu ile aynı anda başlayabilse de, çoğunlukla gerçekleşmesi aylar, yıllar alabilir.

Tuvalet eğitiminin tamamlanması çocuktan çocuğa değişmekle birlikte çocuğun 5 yaşına kadar altını ıslatmamayı, 4 yaşına kadar da altını kirletmemeyi öğrenmesi beklenir.

Tuvalet eğitimi sürecinde geri dönüşler yaşanabilir. Geri dönüşlerde eğitime bir süre ara verilmelidir. Başarısızlık hissine kapılıp, panik olunmamalıdır.

arzu

sulasef
  • Tüm gönderiler : 74
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 29.11.2005 22:38:53
Kesinlikle geç kaldım diye düşünme.Büyük kızım Ezo'da bu problemi yaşadım.Öncelikle bunun bir sorun olduğunu söylerken kızın seni duymasın .Şartlanıyorlarmış.Pedagog öncelikle sabır demişti.Sonra çocuğunun gelişimini takip.Kimi çocuklar kakalarını bedenlerinin bir parçası olarak görürlermiş.Kimisi korkarmış.Kimi de hoşlanmazmış.Ezo kaka görmekten hoşlanmayanlardandı.3 yaşını geçerken hallettik.Bir de zorlamamak gerekiyor.Gelecekteki kimliğini çok kötü etkileyebiliyormuş.Sabırla kal

irem kız
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 02.12.2005 15:05:34
merhaba hepinize ,galiba biz bu işi bardık. geçen haftadan beri tuvaletini söylemeye başladı benim akıllı kızım. birden anne bezimi çıkar dedi bir süre sonra geldi geldi demeye başladı. il önce tuvalete götürdüm hiç birşey yapmadı ama bitti dedi. bir süre sonra tekrar ve evet ilk defa tuvalete yaptı ve bir daha bez bağlamadık bu gün tam bir hafta oldu. baradık herhalde siz ne dersiniz.

Y.Altug
  • Tüm gönderiler : 16
  • Bölge: Istanbul
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 02.12.2005 17:42:21
benim kizim iki yasinda bezini birakti. yani ona tuvalete gitmeyi ögrettim. yinede 1-2 ay daha aksamlari bez gigdirdim ama bakinca bezine, kurudun ve öyle oldu. birakti!
...Mutluluk paylaşılmak için yaratılmıştır...

sevgianne
  • Tüm gönderiler : 1
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.12.2005 19:03:50
oğlum 17 aylık fakat henüz eğitimine başlamadım açıkçası nasıl başlayacağımı bilmiyorum

albayrak ebru
  • Tüm gönderiler : 10
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 14.12.2005 11:16:50
merhaba ben ebru, tuvalet eğitimi kız ve erkek çocuğu için farklıdır diye düşünüyorum çünkü.... kızların sosyal zekaları daha çabuk gelişirmiş bunu ben söylemiyorum istislikler böyle diyormuş... erkeklerde tam tersi oluyor tabiiiiiiii benim bir oğlum ve birde kızım var tecrübelerime dayanarak diye bilirimki oğlumda çok zor kızımda ben hiç birşey öğretmedim inanin abartmıyorum kendisi işaretlerle anlattı ben götürdüm tuvalete ,kısacası kız çocuklarında daha kolay diye düşünüyorum.                             

sevgilerimle Ebru Albayrak              

[image]local://91202/76CBA2B0CFFE4D5684863F404745048E.jpg[/image]
<mesaj tarafından düzenlendi albayrak ebru on 14.12.2005 11:19:32>
Eklenen resim(ler)

abu05
  • Tüm gönderiler : 1600
  • Bölge: istanbul /avrupa / osmanbey
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 15.12.2005 10:21:12
merhaba
benim oğlum 9 aylık ve annem şu an ara ara onu lazımlığa oturtup çişini yaptırtıyor daha bilinçli değil tabi ama saatleri belli olduğu için yapacağı saatte oturtuyor bizide bu şekilde alıştırdığını söylüyor.
ne kadar faydalı bilmem ama sanırım çabuk öğrenecek paşam...
geceleri ise hiç yapmıyor sabah 8:30da uyanır uyanmaz lazımlığa oturtunca yapıyor.
9:00 gibide büyük ihtiyacını gideriyor ama ben annem kadar acele etmiyorum açıkçası çok erken diye düşünüyorum...
bakalım bilinçli olarak ne zaman yapabilecek?
banu erseven 27/07/76

albayrak ebru
  • Tüm gönderiler : 10
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 17.12.2005 23:06:56
mesajım irem kıza çok sevindim tebrikler .işallah darısı diğer annelere iyşallah hep söyler peşini bırakma .
<mesaj tarafından düzenlendi albayrak ebru on 17.12.2005 23:07:56>

emiroza
  • Tüm gönderiler : 2781
  • Bölge: nederland
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 10.11.2007 14:13:55
benim oglum 2,5 yasinda ne yaptiysam basarili olamadim aslinda hazir kendisi ama korkuyor.cok arastirdim internet siterlerinde ve bu yazi gibi bircok yazi buldum....

Erkek çocuklara tuvalet eğitimini anne verir... YANLIŞ. Babanın vermesi gerekiyor. Erkek çocuk, tuvalete babayla gidecek, ayakta ve oturarak tuvaletin nasıl kullanıldığını öğrenecek. Tuvalet terbiyesi yaşı çocuktan çocuğa değişebilir. 2 yaşına kadar beklenebilir.

hicazingulu
  • Tüm gönderiler : 28
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 10.11.2007 22:10:42
bende ne yapacagimi sasirdim 3 yasini iki ay geciyor buyuk tuvaletini yapmiyor kiloduna ona alisti ama cis zor alisamadi ne yapacagimi sasirdim inanin zor durumdayim misafirlige filan giderken hep kiyafet tasi plastik cisi gecirmeyen kilotlardan giy usandim alissada rahatlasam  bu durumda tavsiyelerinizide beklerim cocugum erkek.

_gülşah39_
  • Tüm gönderiler : 1114
  • Bölge: kırklareli-gvs39
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.11.2007 00:40:43
aman züleyha boşver etraftakileri...,konuşur onlar...
neden alışmasın canum benimkide 2 yaş  1aylık yaz başı bi denedim olmadı şimdi tekrar çalışmadayız..
bu sefer kararlıyım başarıcam...
bartuya soruyorum annecim ne dicen diyorum...
anne çiş diyo ama gel görki çişi geldiğinde söyleyen yok..
ben kendim tutuyorum...
bazen söylüyo ama azcık kaçırmış oluyo...
anlıcamız çok uğraşmak lazım...
allah herkese kolaylık versin...

....... ..........
  • Tüm gönderiler : 2426
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.11.2007 12:33:30
benim oglum suanda 2,5 yasinda ve yaklasik 2 haftadir bizde alistik cis olayina,ufak kazalarimiz oluyor ee oda olucak okadar
suanda evde oldugumuz zaman bezsiz birakiyorum her cisi geldiginde kendisi gidiyor ve lazimligina oturuyor,büyük tuvaletinide ilk kez yapti bi kac gün önce.disari cikarken bez takiyorum hala,asil en zoru gece alistirmak olucak,biraz daha zaman gecsin onada alisir insallah.
her cocuk farkli oluyor,bazilari erken alisiriyor tuvalet egitimine bazilari gec,allah yardimcimiz olsun....

aylincee
  • Tüm gönderiler : 2768
  • Bölge: nederland /izmir (ama ankaraliyim)
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.11.2007 15:34:51
  merhabalar cetvelime bakarsaniz bizimde ne kadar gec kaldigimizi gorursunuz bu durumda

2 yasindan sonra ara ara denedim ama  zorlamadan anlatarak  gostererek ama olmadi yapmadi wc  kucultucu var  tam minis poposuna gore yani oturuken gayet rahat   ,cok zorluyor kendini yapabilmek icin ama yok zorladikca gaz cikartiyor ama cis yapmiyor  gecenlerde  altini actim haliya cisini yapti   cok rahatsiz oldu kiyafetlerinin islak olmasindan  nasil olsa  iki saat sonra banyo yapacak diye  penye bisey giydirdim ama bez baglamadim  iki saat boyuncada  su,icecek, cok verdim ki cisi gelsin wc ye  gidelim  yokk  ne wc ye yapti ne uzerine ama nasil agliyor cisim var cisim var  baktim yapmiyor kendini sIkiyor bez  bagladim yapti rahatladi  diyecegim su ki henuz hazir degil belli her cocuk farkli  zorlamanin alemi yok zamanini bekleyecegiz 
  oglum bir bucuk yasindayken , hem gece hem gunduz bezsiz  di ama kizim   cok farkli

*bahar*
  • Tüm gönderiler : 4948
  • Bölge: mutluluğun göbeğinden:)))
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.11.2007 16:03:43
arkadaşlar ne olur bana yardımcı olun..oğlum 2.5 yaşında geçtiğimiz yaz öğrendi çişini ve hiç zorlanmadı.ama geceye başlamadık.asıl problemse kakasını ille de bezime yapcam diyor.her yolu denedim bez yok  dedim  bitti dedim yok.daha hiç yapmadı dışarı hep bezine yapıyor.şu müzikli lazımlıklardan bile aldım belki heves eder yapar diye.çişi öğrettik ama hala bez almaya devam ediyoruz.ne yapsam?

~~filiz~~
  • Tüm gönderiler : 6088
  • Bölge: Isparta
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.11.2007 16:15:45
emiroza aslında bir bilgi aktarmış ve bence oldukça faydalı. Erkek bebeklerin tuvalet eğitimine babaların ağırlık vermesi daha uygun görünüyor...ingeborg birde babasıyla tuvalete girmesini denesen..

biz henüz tuvalet eğitimimize başlamadık, uygun zamanın olmadığını hissediyorum....

herkese kolay gelsin

Şöhret,gençlik,ve gurur.... Mezar hepsini alır. (Victor Hugo)

..efeemre..

*bahar*
  • Tüm gönderiler : 4948
  • Bölge: mutluluğun göbeğinden:)))
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.11.2007 22:10:25
denedik canım ya..babaylada olmuyor.ama bir kere ilk öğrendiği sıralarda altına kaka yaptı.şimdi de oğlum bezine yapma dedğimde düşer diyor.sanırım utanıyor.kakasını yaparken mutlaka başka odaya giderve kimseyi almaz yanına.inş.öğrenir ya..

mgkaya
  • Tüm gönderiler : 164
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 13.11.2007 23:15:35
merhaba bizde çişi 20aylıkken öğrettik ama kendi istedi ben erken diye öğretmek istemedim ama bezi istemiyordu.tavsiyem gece ve gündüzü aynı anda kesmeniz biz ikisini bir bıraktık.lazımlığa ve klozete önceleri hiç oturtamadık.17-18 aylıkken ayakta banyoda küçük çişini yaparak başladı.sonra normal tuvalette su oynayarak yaptı.20 aydan itibaren ablamın kızını kıskandığı için lazımlığa oturdu.kıskançlık iyi bir yönyem bir sferde etki yaptı.şimdi 2aydır klozete alıştı.ilk zamanlar unutup çok alt batırdı hatta pişman bile oldum geri bez bile bağladım.kısaca her çocuk hazır olunca öğreniyor.inatlaşmayın bence yoksa tersini yapıyorlar.kolay gelsin en zor dönemlerden biri.

emire74
  • Tüm gönderiler : 489
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 14.11.2007 18:54:33
Benimde büyük oğlum bir buçuk yaşını geçti ve alışmıştı hem gece hem gündüz .2 yaşında kaçırması bile kalmamıştı.Büyük oğlum çabuk hazır olmuştu.Ama küçük şu an 22 aylık tık yok.kakasını değiştirmak bile istemiyor.ne yapıcağımı bilmiyorum yazın bi aralar alıştırmaya çalıştım ama öğrenmek istemedi ben wc ye götürüyodum oraya yapmıyodu çıkıyoduk belki 2 dakika geçmeden altına yapıyordu.ara ara deniyorum ama ısrarla lazımlığa yada tuvalete yapmak istemiyor.

Ne yapacağımı şaştım düzgün konuşup tuvalet kaka diyo ama yapmıyor lazımlığı küçük sandalye gibi kullanıyor.küçük tuvalet çiş çiş diyor ama yine yapmıyor.bu kadar zorlanacağımı hiç düşünmemiştim.Umarım şabuk hazır olur yumurcağımız.

sabahyıldızı
  • Tüm gönderiler : 1218
  • Bölge: Australia/Sydney
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 14.11.2007 23:31:57
Merhabalar,
Yazilarinizi okudum,gercekten zor tuvalet egitimi diye dusunuyorum.Ancak bana cesaret veren doktorum sayesinde icim rahatliyor.
Cocuk hazir olmadan egitim vermek dogru degilmis.Sehendim su anda 2 yasinda 1 aylik,Uzun suredir,kakasini yaparken utaniyor,kimselere bakamiyor,kuytulara kaciyor,komik sey.Cisimiz ise bazen ciss diye kosturup tuvaletin onunde yada londray de yapiyor.Bazen de altina yapiveriyor.Cok istikrarli bir sekilde degil yani.
Lazimligina alti bagliyken oturuyor,bir iki kez de bezsiz oturdu ama henuz siftah yapmadi.Bir iki kere yapsa tamamdir deniyor.Sabirla bekliyoruz.
Bu arada 3,5 yasinda bir oglu olan arkadasim var.Oglu cok kolay cisten kurtulmus.Ancak kakasini tutuyormus.Oyle boyle degil,haftalarca kaka yapmiyor,hastalaniyor ve iyice kabizlastiriyormus kendisini.Boyle bir durumla karsilasan arkadaslar varmi aramizda acaba?Nasil onlenir bu durum?Yardimci olmak istiyorum arkadasima.Tecrubelerinizden yararlanmami saglarsaniz sevinirim.umarim o kucuk kurtulur bu durumdan.
Arkadaslar her birinize,basarili wc egitimi diliyorum.Gorusmek uzere...

Dostluk ve Sevgi ile...
Ayşe

aYBÜKE_iLAYDA
  • Tüm gönderiler : 2318
  • Bölge: ***Izmir*** ***Kanada***
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 17.11.2007 09:30:12
Cok zor ya,

Cok erken basladim ara ara ogretmeye, gorumcem kizini 1 yasindayken ogretmis, oyle  digince 1 yasinda lazimligina oturtmaya basladim, tabi yapmiordu ama ne oldugunu ogrenmesi acisindandi.

Su an 2 yasina bir hafta kala cis demiyor (kaka) diyerekten cisini yapiyor aklina gelirse, yoksa bezini dolduruyor. Bazen oyun yapiyor iki dkka bir kaka diye tuvalete gitmek istiyor. Ona kalirsak gunumuz tuvalette oturmakla biticek. Bazilari oturmaz benimkiside kalkmaz, ne zormus!!!

Canim ablamin kizinda biliyorum, kabizlik olayi. Yegenim cisini soyluyordu ama inatla digerini yapamioyordu. Bir kere kabIz olmustu, valla fitillerle zor yapmisti yavrum, hic unutmuyorum. fitili koyuncada tuvalete oturtmustu, orada rahatlamisti. Sonra bir kac gun sonra, tesadufen cisini yaparkan digerinide yapmis, annemin evine kosa oynaya bunlarin bi gelisi var, biz kakamizi tuvalete yaptik diye, gormen lazim offf cok komikti dusundukce guluyorum hala. Digecegim cocugu zorlamayin, o ada bundan rahatsizdir ve oldukca yasida buyuk farkinda olayin eminim. bir kere yaptimi olay tamamdir, mutlulugunu gosterin bunu yapmis olmasinin oraya, tekrarliycaktir. Olay bir kerede bitiyor, biraz yasida buyuyunce dahada kolay zannedersem.

Allah yardimcimiz olsun ne diyim, herkese kolay gelsin

GÜLŞAHSENA
  • Tüm gönderiler : 759
  • Bölge: istanbul
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 27.11.2007 12:01:05
benim kızım 3 buçuk yaşında.bu zamana kadar ara ara denemelerimiz olmuştu.çoğunda başarısız oluyorduk.bir de ben biraz cesaretsizim hasta olur korkusuyla fazla ısrar edemiyordum.doktorumda sağolsun çok rahat bir hanım.ya dert etme bu kadar.nasılsa bir gün bezi bırakacak  diyordu.bu sene yazın yani tam 3 yaşındayken ben artık büyüdüm abla oldum tuvalete yapacağım dedi.ve o gün bugündür hiç kazamız geçmedi.geç oldu ama temiz oldu...

aysenol2
  • Tüm gönderiler : 849
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 16.12.2007 14:55:33
slm arkadaslar yazılanları tek tek okudum belkı yıne okuyacam benımde en cok korktugum kısım bende bırana once alıstırmak ıstıyorum ama rahatım oglusum vaktı gelınmce soyler dıye dusunuyorum ama hala tık yok kıtapta okudum her cocuk er yada gec soylermıs ama gec kalmaktan korkuyorum
bakalım subat tatılınde bır kezdaha ugrasacagım ınsallah olur arkadaslar neyı soracam arada sırada denemek mı ıyı yoksa bu ısı duzenlı bır sekılde yapmak mı ıyı tecrubelerınıze ıhtıyacımız var benım oglusumda 2.5 yasında  nasıl bır oturak aldınız dırek klozet ıcın olanlarından mı alayım ben oturak aldım yavrumu sıktı o yuzden oturmadı yazın tuvalet denemesı yaptık olmadu herkez aynen ya gec kalma dıye cok ısrar etıler ama olamadı ....
benımkı kakasını yaparken kımseyı ıstemıyor herkezı kovuyor 5 aydır boyle sısım gelınce soyleyecem dıyor ama daha gorulmedı.... bezımı bagla anne dıyor ...daha hazır degılız galıba ...

tulay_b.evler
  • Tüm gönderiler : 56
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 20.12.2007 00:41:50
benim oğlum geçen yaz iki ay boyunca çişini tuvalete yaptı gecede bezlemedim hiç kaçırmadı yatağına.. ama kakasını bezine ya da yere yapıyordu :(
sonra birden tuvalette otururken çişini tuttu ve yapmadı bezini istedi. bağladım bezine yaptı ve o günden beri gecede gündüzde bezliyoruz gene...
bu konuda ısrarcı ve sert davranmadım hiç bıraktım ne zaman kendini hazır hissederse diye ..
ama o çevredekiler yok mu konuşup duruyorlar sürekli kafamı bozuyorlar benim..

Kartopum
  • Tüm gönderiler : 1002
  • Bölge: balıkesir..
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 20.12.2007 16:54:02
kızlar geçen tv de izlediğim bir doktor tuvalet eğitimi verirken çocuklarımıza eh kaka pis kokulu felan denmemesi gerektiğini söyledi çocukların gidip kapı arkalarında kuytu köşelerde kakalarını yapmalarının nedeni buymuş kakanın kötü bişe olduğunu vurguluyormuş bizim sözlerimiz eğitimde ilk aşamam kakanın kötü bişey değil cici olduğunu vurgulamakmış cici kaka babayada gösterelim felan gibi güzel cümleler kurmalıymışız lağzımlığa yada klozete yaptığında hemen sifonu çekmemeyide öenrdi korkabiliyolarmış aklımda kalanlar bunlardı

suersi
  • Tüm gönderiler : 2540
  • Bölge: eskişehir
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 05.01.2008 16:01:11
benim kızımda 2,5 yaşında çok denedim ama yapmıyo arada benimle tuvalate girip yapıyo ama kakasını asla kakasından korkuyo bu korkuyu nası yencez bilmiyorum.çişinide 1 gün bez bağlamadım alıştırma kilodu giydirdim 2.gün bez bağla dedi yapmadı nası yapcak bilmiyorum ve bu konuda geç kaldığımı düşünüyorum

BalBöceği_Annemicino
  • Tüm gönderiler : 8499
  • Bölge: karlar diyarı:)
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 05.01.2008 17:15:20

arkadaslar neyı soracam arada sırada denemek mı ıyı yoksa bu ısı duzenlı bır sekılde yapmak mı ıyı tecrubelerınıze ıhtıyacımız var benım oglusumda 2.5 yasında nasıl bır oturak aldınız dırek klozet ıcın olanlarından mı alayım ben oturak aldım yavrumu sıktı o yuzden oturmadı yazın tuvalet denemesı yaptık olmadu herkez aynen ya gec kalma dıye cok ısrar etıler ama olamadı ....

bildiğim kadarıyla tuvalete alıştırırken asla geri dönmemekmiş..
alışmıyo,bekliim,sonra alışsın sakıncalıymış..bunun için de erken eğitim olmaması gerekişyo..önce çocuk hazır mı ona bakılmalı..handan bu aralar kaka yaptıktan sonra söylüyor..acaba hazır mı diye geçiyo içimden ama daha 18 aylık..biraz daha beklemekte fayda var

seheraytx
  • Tüm gönderiler : 1214
  • Bölge: usa tx-IZMIR
Ynt: TUVALET EĞİTİMİ - 10.01.2008 20:55:47
Biz de dun itibariyle tuvalet egitimine basladik. Doktorumuz tuvaletini belirli araliklarla yapmaya basladigi zamanin, en mukemmel zaman oldugunu soyledi. Sumeyye de oyle yapiyordu. Bu donemin onun icin zor bir zaman haline getirilmemesi gerektigini ve mumkun oldugunca eglenceli hale getirmeye calismamizi soyledi. Galiba biz asiriya kactik. Bizim prenses tuvaletten kalkmak istemiyor. Ve beni de karsisina oturtuyor. Ben kuvetin kenarinda o klozette gunumuzu geciriyoruz
Soyle bir aparat aldik tuvaletin uzerine konulan. Dora bebekleri sevdigi icin, cok hosuna gitti. Ben simdilik saat basi soruyorum o da bayila bayila var diyor ve gidiyoruz tuvalete. Oturuyor, bana da otur diyor :) Karsilikli oturuyoruz. Ve bizim kiz basliyor Sirayla saymaya, bu hau(Havlu), bu pi(kapi), bu pede(perde), bu anne.... . Ilk baslarken ben saymistim. Artik kendi sayiyor. Bircok seyi de kendi adlandiriyor. Sonra da basliyor sarki soylemeye. sonra alkisliyor. Ve shirrrrr diye birses geliyor klozetten. U'uu diyor ve beraberce alkisliyor. hadi kalk silelim diyorum. Ellerini havaya kaldirip aaaa diyor. Kalkmak istemiyor:)) Simdilik boyle basladik. bakalim nasil gidecek. herkese kolayliklar diliyorum.
<mesaj tarafından düzenlendi seheray on 11.01.2008 00:26:54>

Sayfayı değiştir: 12345678910.. > >> | Sayfayı gösteriyor 1 of 20, mesajlar 1 to 40 of 773