Süt sağma ve miktarı

Yazar Mesaj
1C
  • Tüm gönderiler : 1788
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
Süt sağma ve miktarı - 27.05.2007 23:31:00
Göğsünü sağarak bebeğine veren anneler bi sağmada kaç cc süt çıkarabiliyosunuz ?
Çalışan ve bebeğini anne sütü ile besleyen anneler nasıl sağarak biriktiriyosunuz bu sütü ?

Sütüm çok olduğu icin kızım memeden emerken boğuluyo ve korktuğu icin aglamaya başlıyo rahat ememiyo ben de emzirmeden önce göğüs pompasıyla boşaltmaya çalışıyorum ama o dopdolu gögüsler pompaya geldi mi süt gelmiyo anca 1-2 cc birikiyo biberonda, bikaç ay sonra işe başlamayı düşünüyordum sütümü sağar bebegi anneme bırakırdım diyodum ama vazgectim ben bu işi beceremiyorum..

Şekerli Kurabikk :)
  • Tüm gönderiler : -2457
  • Bölge: İstanbul :))
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 27.05.2007 23:42:45
canım ben ben 100 ccye yakın süt çıkarabiliyorum bir sağmada 1-2 cc çok az pompa hava filan alıyor heralde, gögüsün dolu olduğu için sağamadığını söylemişsin önce elinle biraz boşaltmayı denesen daha sonra pompayla devam etsen daha iyi olur bence. 

nilll
  • Tüm gönderiler : 1815
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 27.05.2007 23:57:32
merhabalar,
epey bir süredir göğüs uçları yaralarım yüzünden göğüslerimi sağarak veriyorum oğluşuma, bu konuda artık usta sayabilirim kendimi.

eğer sabah kalktığında şişmiş dolu bir memeyi sağıyorsam tek memeden 150 cc ye kadar süt çıkarabiliyorum. normal şartlarda 75- 100 arası bir rakam çıkıyor tek memeden.1-2 cc biraz ilginç açıkcası. en boş memeden bile bi 20 cc çıkartırsın. çünkü sağdıkça gelen bişi süt.

senin de söylediğin gibi şişmiş memeden emerken bebek tıkanabiliyor, oğlum ilk doğduğunda ben de aynı sıkıntıyı yaşıyordum, habire tıkanıyoru emerken. önce meme hafifçe yumuşayıncaya kadar göğsünü sağ, sonra emzirirsen daha rahat olur. becerememek diye birşey olur mu, çok kolay.

nasıl bir pompa kullanıyorsun bilmiyorum ama medela nın elektrikli pompasından ben çok memnunum. , emiş gücünü de ayarlayabiliyorsun min-max düğmesinden, çekiş gücü de ayarlanabiliyor yani.

süt biriktirme konusunda da naçizane tavsiyem gece sağmak olacaktır. bebeğin geceleri uykusunda çok emmez ise (en azından benim oğlum uykuyu memeye tercih ediyor) gece kalktığında sağarsan rahatlıkla biriktirebilirsin.
bir de hem emzirmeden sonra göğsünde kalanları biriktirebilirsin, 24 saat içinde biriktirdiklerini birleştirip deep freeze e atarsın.
kolay gelsin. güle güle büyüt miniğini.

1C
  • Tüm gönderiler : 1788
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 01:10:10
Hemen yanıtlar gelmiş bile teşekürler kızlar
Yanlış yazmışım 1 - 2 oz yani 40 60 cc ye denk geliyo, onun için de epey ugraşıyorum, ben
Avent Isıs Manuel kullanıyorum ama biraz daha tecrübe etmem lazım sanırım , deneye deneye  başarıcam

<mesaj tarafından düzenlendi Bipss on 28.05.2007 01:12:11>

senempeh
  • Tüm gönderiler : 6120
  • Bölge: T.dağ/Çorlu
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 08:44:52
günaydın,
keşke manuel değilde elektronik pompa alsaydın....çok farkediyor çünkü...Eğer çalışacaksan ben medela elektrikli almanı öneririm..Bİrde eğer sütün bebeğini tıkayacak kadar çok geliyorsa makas yapmaktan başka çaren yok..Normalde makası önermiyorlar ama çoksa sütün tazdik azalana kadar göğsünü 2 pamağının arasına sıkıştırarak makas yap. Bende de aynı sorun vardı dayanamadım sağlık ocağına gittim bana onlar gösterdiler bunu, birde bebeğin tıkandığında ne yapman gerektiğini de anlatırlar mutlaka bilgi al sağlık ocağından derim ben...

DENİX
  • Tüm gönderiler : 636
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 08:49:28
Merhaba

Bende çalışan bi anneyim Kerem ilk doğduğu hafta hafif bi sarılığı vardı dolayısıyla neredeyse 24 saat uyuyordu emzirmeye uğraşaıyodum ama çok başarılı olamıyodum uyatamadığım için ben de sağmayı denedim ama hiç çıkmamıştı elimde masaj yaptım sıcak havlu koydum ılık duş yaptım ne yaptımsa fayda etmedi inanılmaz ağrılarla resmen acıdan ağlıyodum.Ve ben işe başlayınca ne oalcak diye ümitsizliğe kapılmıştım.

Ama yaklaşık bir ay önce işe başladım  ve hergün sütümü sağıp getiriyorum. Doktor şimdilik yeterli olduğunu söylüyor..

İzmirde bi söz var lohusa ziyaretime gelen herkes giderken böyle söylemişti.

SÜTÜNLE KAL ..

mdo7779
  • Tüm gönderiler : 60
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 09:10:59
bende çalışan anneyim.  işe başlıycaksan şimdiden sağıp sağıp buzluğuna depo et. çünkü yumurcaklar büyüdükçe çok emiyorlar sağacak sütün azalıyor. Ben ilk başlarda sağmamıştım (Sonra çok pişman oldum) işe başlamaya 2 hafta kala sağmıştım ama yetmediği zamanlar oluyordu. Oğluma 6 aylık oluncaya kadar yalnızca anne sütü verdim. şimdi 6,5 aylığız hala işyerinde sağıyorum. Sütün fazlayken mutlaka sağıp biriktir.
 Sağma makinesi olarak medala elektirikliyi kullanıyorum. çook memnunun.  genelde 125cc sağıyordum. ama şimdi belli olmuyor artık.

eda2006
  • Tüm gönderiler : 1889
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 11:35:40
10 aydır sağarak besliyorum çünkü emmedi. Drum önermediği için sütü hiç dondurmadım. Miktar zaman zaman değişecektir. Aramadan araştırırsan eski bilgilere ulaşabilirsin bu konuda yazdığım. 60 cc 1 ay için iyi yakında 100-120-150 diye gider merak etme. Boşaltmadan önce sıcak uygulama masaj duş iyi gelir. Bende medelanınkini kullanıyorum. Günde ortalama 6 kez sağıyorum. Mutlaka boşalt ama yoksa sütün azalır. Genelde merak ediyorlar ilk 40 gün mama destekli sonra sütle gişttik. 4. ayda ek gıdalara başladım. Kolay gelsin. Zaman zaman sütüm azalınca daha düzenli sağıp arttırıyorum.
<mesaj tarafından düzenlendi eda2006 on 28.05.2007 11:37:28>

safiyesena
  • Tüm gönderiler : 93
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 11:42:18

Orjinalden alıntı: Bipss

Göğsünü sağarak bebeğine veren anneler bi sağmada kaç cc süt çıkarabiliyosunuz ?
Çalışan ve bebeğini anne sütü ile besleyen anneler nasıl sağarak biriktiriyosunuz bu sütü ?

Sütüm çok olduğu icin kızım memeden emerken boğuluyo ve korktuğu icin aglamaya başlıyo rahat ememiyo ben de emzirmeden önce göğüs pompasıyla boşaltmaya çalışıyorum ama o dopdolu gögüsler pompaya geldi mi süt gelmiyo anca 1-2 cc birikiyo biberonda, bikaç ay sonra işe başlamayı düşünüyordum sütümü sağar bebegi anneme bırakırdım diyodum ama vazgectim ben bu işi beceremiyorum..

merhaba bipss bu konuyu açmana çok sevindim benim kızımında aynı problemi var ve bende el pompasıyla sağmaya çalışıyorum sütümü aynen senin gşbi  40-50 cc çıkarabiliyorum  

pinlan76
  • Tüm gönderiler : 266
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 12:12:20
selam herkese,

40-50 cc çıkıyor diye üzülmeyin... Benim de  genellikle o civarda çıkıyor, çon ender 100ü bulabiliyorum, ama çok şükür 6 aya kadar ek besinsiz problemsiz geldik... Herkesin sütünün yapısı farklı oluyor, belki sütünüz yağlıdır bebişlerinize 40-50 cc yeterli geliyordur.

Bu arada pompanın tercihi de kişiden kişiye değişiyor, medela swing kullanıyordum doğru dürüst süt çıkmıyordu, sonra avent manuel aldım, çok daha kısa sürede daha çok çıkıyor...

sevgiler...

pınar 

M+S=B
  • Tüm gönderiler : 1243
  • Bölge: edirne'den çok uzakta...
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 13:09:54
merhabalar ben sadece ilk 4 ay anne sütü verebildim sonra kilo alımı yetersiz diye ek besine geçmek zorunda kaldık.6 ay emdi benim oğlum sonra bıraktı bende 2 aydan beri sağarak veriyorum sütümü makine aldım ama sütümü azalttı gibi oldu çünkü sağarken süt biiti diyodum ama elle sağdığımda 50 cc daha çıkıyordu o yüzden makineyi bıraktım elle sağıyorum bi süre sonra pratik oluyorsunuz zaten sağma konusunda...ben düzenli sağıp dinlenikken genelde sabahları 100 125 cc çıkarıyorum sonrasında 75 100ccarsı çıkıyor benim deneyimim elle sağma konusu daha başarılı okuduğum bi kaç yazı da da bunun memeye ii geldiğini tensel temas olduğu için süt yapımını uyardığıydı masaj da oluyormuş ayrıca ama herkesin vücut yapısı farklı siz heryolu deneyin derim yine de inşallah başarılı olursunuz

bizzz
  • Tüm gönderiler : 995
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 13:19:05
Merhaba
Ben de doğumdan bu yana sütümü sağıyorum.
Medela kullanıyorumElektrikli ve pilli çok memnunum.

cc. vermeyeyim ama çok şükür iki bebeğimi de anne sütüyle besliyorum. Mama olayını kaldırdık.
Ben mutlaka günde 5-6 kere arası sağıyorum.
Gece yatmadan sıcak duş alıyorum.
Sağarken gögüslerime masaj yapıyorum.
Az çıktı diye sakın üzüme çünkü ,belli dönemlerde benim de sütümde 100 cc. civarı azalma oluyor.Azimle devam ediyorum hatta daha sık sağıyorum.
Bir de sağarken mutlaka su içiyorum.Ben de uyarıcı etkisi oluyor.  Denemekte fayda var.

helenes
  • Tüm gönderiler : 1155
  • Bölge: Istanbul
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 14:05:28
herkese merhaba,  benim de işe başlamama 2 hafta var ve dün ilk defa sağmaya başladım. konu açılmışken ben de bir soru sorabilirmiyim. ben medelanın süt saklama poşetlerinden aldım. 20 poşet kaç günde tükenir? süt saklama kabı alsam daha ekonomik olur diye düşünüyorum. poşet atılıyor ama kap tekrar tekrar kullanılabilir.doğru mu? siz nasıl biriktiriyorsunuz?

DENİX
  • Tüm gönderiler : 636
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 15:03:35

Helenes

Süt saklama kabı almanı tavsiye ederim.Poşetle başa çıkılmaz hem de saklama kabı ile daha rahat taşırsın.
Ben avent in via kaplarını kullanıyorum memnunum.

nidaşenol
  • Tüm gönderiler : 12
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 17:17:04
bende bugün bu konuyu açacaktım.bir ay oldu işe başlayalı.sağarak veriyordum anne sütünü.sütüm az da değil.ama kilo alımı bu ay çok az olmuş.8 kiloydu bir ayda 300gr almış sadece.her ay 1000-1200 gr alıyordu.meyvelere başladım.8 -12 saatleri arası için 200 ml çok mu az? 

modlar
  • Tüm gönderiler : 236
Ynt: Süt sağma ve miktarı - 28.05.2007 17:38:49
mükerrer konular forum kuralları gereğince kilitlenir ve 3 gün içinde silinir. lütfen konu açmadan önce arama özelliğini kullanınız.

http://www.bebek.com/bebeknetforum/tm.aspx?m=454117&mpage=2&key=s%c3%bct&#523952
http://www.bebek.com/bebeknetforum/tm.aspx?m=457960&mpage=1&key=s%c3%bct&#462357
http://www.bebek.com/bebeknetforum/tm.aspx?m=430280&mpage=2&key=s%c3%bct&#458135

bunlar veya daha fazlası... diğer soru ve paylaşımlarınıza buradan devam ediniz.