Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı?

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 40 of 60
Yazar Mesaj
aleyna&tuana
  • Tüm gönderiler : 3760
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: Bursa dan Antalya ya transfer :))
Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 28.05.2007 14:13:33
Microdalga fırını icat edenden allah razı olsun öncelikle acayip kullanışlı birşey ben artık fırın kullanmaz oldum sayesinde siz neleri nasıl yani kaç watt ve dk. pişiriyorsunuz  tariflerinizi paylaşırsanız sevinirim öncelikle sürekli yaptığım 2 tarifi ben ekliyim...

mikrodalga fırında browni kek :
1 su bardağı süt
1,5 su bardağı şeker
1 su bardağı sıvı yağ
4 çorba kaşığı kakao
3 adet yumurta
1,5 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya

yumurta ve şeker iyice çırpılır ,yağ ilave edilir,süt eklenir, kakao ve vanilya kat çırp bu karışımdan 2 su bardağı ayır kalan karışıma un ve kabartma tozu karıştır yağlanan kalıba dök microdalga fırında 650w ta 7 dk. ayarla pişir kek sıcakken kes karışımı dök...
<mesaj tarafından düzenlendi aleyna_25 on 28.05.2007 14:18:32>

aleyna&tuana
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz... - 28.05.2007 14:13:57
pasta keki için
8 ad. yumurta
2 paket kabartma tozu
4 çay bardağı şeker
6 çay bardağı un

kreması için
4 su bardağı süt
8 çorba kaşığı şeker
6 çorba kaşığı un
4 çorba kaşığı tereyağ
1 paket krem şanti

üzerini ıslatmak için
1 su bardağı süt

asıl tarif bu ama ben bunun kekini yarım ölçü olarak microdalgada denedim ve yuvarlak borcamda 2 kerede pişirdim yani yarım ölçünün önce yarısını döktüm borcama 8 dk. pişirdim çıkarıp keki sıcakken sütle ıslattım sonra kremasını yaparken diğer yarısını aynı kalıba döküp 8 dk. diğerini pişirdim bu arada kremada hazırdı oldu pastanın pişmesiyle kremalanması 20 dk bu arada bu tarife 1 çay kaşığı kadar vanilya koyarsan iyi olur yumurta kokusunu alıyo valla süslemek pişirmekten daha zor daha çok zaman alıyo ilk birkaç denememde keki 1 seferde pişirip ortasından keseyim dedim kalıp küçük geldi taştı vs borcamın kek kalıbında pişirdim  bi tanesinide (biraz taştı ama olsun) barbie pasta yaptım anneler gününde kızıma sürpriz olarak bayıldı bi ara eklerim resminidekızımın doğum gününe yani 1.5 ay öncesine kadar pasta yapmak kabus gibi birşeydi şimdiyse microdalga fırın sayesinde çocuk oyuncağı oldu valla (burayı banu hocam okumasın lütfen bu yüzden 1,5 kilomu geri aldım )

RASİH
  • Tüm gönderiler : 214
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz... - 28.05.2007 17:00:03
Çok teşekkürler paylaşımın için. 

seçil koparan
  • Tüm gönderiler : 784
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz... - 28.05.2007 18:22:48
ben mikrodalgayı pek pişirmek amaçlı kullanmıyorum en sevdiğim özelliği istenilen kap içerisinde fırınlanabilmesi yiyeceklerin cam porselen kağıt bişi farketmiyo ya ona bayılıyorum:)ben genelde bişi kızartmak için kullanıyorum.örneğin ekmek üzerine kaşar koyup fırınlıom.geçen kış kestane çok yaptık acayip güsel oldu valla

RASİH
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz... - 28.05.2007 21:14:46
Seçil hanım kestaneleri ve ekmekleri kaç watta ne kadar sürede yapıyorsunuz?

arzum76
  • Tüm gönderiler : 3697
  • Bölge: istanbul/beylerbeyi
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 28.05.2007 22:14:36
Banu hanım çok faal gördüm sisi,makineler fırınlar
Valla bende bişy pişirmiyom zor geliyo kitapçığa bakması,patlar matlar elleşmiyom tava gibi ısıtma için kullanıyom kendüsünü

aleyna&tuana
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 29.05.2007 10:45:33
Rica ederim selma ...

tam olarak watt dk. verebilirmisin seçil ,bu arada yaldızlı porselenler hariç onlar çatır patır yapıyo ilk denk geldiğimde aklım alınmıştı ahanda dedim patlıyo

evet arzucum hakket bu aralar neye saracağımı şaşırmış bulunmaktayım ayrıcana patlamaz güzelim merak etme benim verdiğim tariflerle başlabilersin süs için almadıysan tabii o microdalgayı üret acık kızım bu arada az önce sipariş verdim dikiş makinemi bakalım ne etçez gelince hehehe...

arzum76
  • Tüm gönderiler : 3697
  • Bölge: istanbul/beylerbeyi
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 29.05.2007 14:45:35
Vay ben üreticim yaratıcım,yürü kim tutar senü

Ay bi ara üretirim ben sen yazmaya devam et taküpteyüm

bebitom
  • Tüm gönderiler : 8831
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 29.05.2007 20:10:33
ben miikrodalgada patates haşlıyorum sonra istek üzerine içini doldurup kumpir yapıyorum 2 kere yaptım küçük patates denemiştim büyük hiç denemedim...5-6 arasında pişiyo...

berat 30,12,2004
zeynep 24.02.1985

RASİH
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 30.05.2007 00:19:58
Nette ing.bilen şanslı.Bir bakayım dedim yabancılar neler yapıyor diye.Link vereyim bakmakisteyen olabilir. http://www.cooks.com/rec/doc/0,1-1,microwave_cake,FF.html  Benim ing. çok az. Bilenler iyi çevirir. Ben sözlükten bakıpbakıp anlamaya çalışıcam vaktim oldukça tabi. Buraya yaparda iyiolursa yazarım. İng. bilenler çevirip eklerse çok faydalı olur hepimize.

seçil koparan
  • Tüm gönderiler : 784
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 30.05.2007 11:47:30
kestaneleri 800 watta pişiriyorum

happygırl
  • Tüm gönderiler : 3852
  • Bölge: Türkiye'nin incisi İZMİR'den
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 30.05.2007 13:40:36
O kadar özendirdiniz ki bu gidişle ben de alacağım sanırım:))

Mujdess
  • Tüm gönderiler : -1813
  • Bölge: İstanbul
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 30.05.2007 18:05:11
Ben de normalde hep bişileri ısıtmak için kullanıyodum ama böyle kek tarifi falan olunca heveslendim. tarif için teşekkürler aleyna.

Patatesi nasıl pişiriyosunuz ki mikroda?

Bi de çok kilo yapıyo ama carrefourlarda mikrodalga patlamış mısırı satılıyo, müthiş, hatta yazarken bile gidip patlatasım geldi, 3 dakikada oluyo ve hiç tencere tava derdi yok, yağı tuzu içinde..

antuna
  • Tüm gönderiler : 591
  • Bölge: Isvicre/Luzern/Ist.
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 12.06.2007 12:44:43
yillardir microdalga yi bende hep yemek isitmak icin kullanridim ne büyük hataymis ya. aslinda okadar kisa sürede  pismezde güzel olmaz diye hep tedirgindim. taaaaakiiii browni yi deneyene kadar  gecenlerde eltim geldi yemege  arkadanda hemen browni yi sunuverdim. bayildilar tarifini ögrenince daha da bayildilar 7 dk. hazir . hadi cirpmasi bilmemnse 15 dk olsun dedim sastlar inanamadilar.
baska tarifler varmi arkadaslar. hani kek ten baska yemek te pisiriyomusunuz ???
bide pataesleri nasil hasliyosunuz microdalgada anlativerseniz bi. cünkü esim pazar kahvaltisinda patatesi sever yapiveririm hemencik
simdiden cok sagolun ellerinize saglik
Ne Mutluki Bana TüRK Yaratildim,Gönlümün Gururudur Bu.Ne Esir Oldum Nede Satildim,TüRKLüGüMüN Suurudur Bu.

bebitom
  • Tüm gönderiler : 8831
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 12.06.2007 12:50:17
 otra boy patetesi sağlam olarak bi tabağın içine koyup pişiriyorum 5_6 dak hazır oluyor......

berat 30,12,2004
zeynep 24.02.1985

BalBöceği_Annemicino
  • Tüm gönderiler : 8499
  • Bölge: karlar diyarı:)
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 13.06.2007 16:30:57

Orjinalden alıntı: happygırl

O kadar özendirdiniz ki bu gidişle ben de alacağım sanırım:))
ben de ben de

y a ğ m u r
  • Tüm gönderiler : 1850
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 13.06.2007 16:37:34
bende mikrodalgayı sadece yemek ısıtmak için kullanıyorum,özellikle pilav ve makarna.  marifetli ellerde neler yapılabiliyormuş öğrendim :) tarif için tşkler, deneyeceğim.

pink8
  • Tüm gönderiler : 5007
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 13.06.2007 16:57:04

BENDE MISIR HASLADIM GECENLERDE  15 DK SON AYARDA.SUPER OLDUU..
GEL GEL MISIRA GEEEL SÜTLÜMISIR SÜTLÜÜÜ..

sudenaz.ceylan
  • Tüm gönderiler : 3749
  • Katıldı: 15 August 2005
  • Bölge: Antalya
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 14.06.2007 00:00:25
sonunda banada aldıracaksınız bir mikro dalga fırın galiba mini fırından vazgeçebilirsemki çok memnunum kendilerinden bir mikro alacağız yakında galiba

TAVŞANCIK
  • Tüm gönderiler : 6040
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 14.06.2007 10:38:20

pink8

BENDE MISIR HASLADIM GECENLERDE 15 DK SON AYARDA.SUPER OLDUU..
GEL GEL MISIRA GEEEL SÜTLÜMISIR SÜTLÜÜÜ..

Mısırı torbaya filan mı koydun

aleyna&tuana
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 14.06.2007 11:00:56
şimdik arkideşler bişeyler soriyim öncelikle,

seçil kestaneyi 800 w ta pişiriyorum demişsin peki kaç dk. bide böyle kabuklu yiyecekleri pişirirken patlama riski oluyo diye duydum kestaneleri deliyormusun ?

bana sorarsan al derim happy bende bu microdalga evlendiğimden beri yani yaklaşık 7 senedir var ama ben bunu bu yıl antalya ya taşınıp evde oturunca keşfettim mesela en sinir olduğum şey aleyna ya sabah akşam süt ısıtırken ısısını ayarlayamamaktı bide cezveye yapışan sütte cabası şimdi ne yapıyorum 275 w 1-1.5 dk. ayarlıyorum sonuç harika gönül ve nazlışım sizlerede tavsiye ederim valla ben çok bişey bilmiyorum aslında hala öğrenme aşamasındayım ama kesinlikle büyük kolaylık

ellerine sağlık ,afiyet olsun antuna yemekte yapılıyormuş ama henüz araştıramadım ben kesinlikle vardır bi yerlerde tarifler buldukça burayada eklerim...

zeynepçim kaç watt ta 5-6 dk. pişiriyorsun patatesleri...

rica ederim rumgay dene ve bulduğun başka tarifler olursada bize bildir olurmu

pink8 mısırı 15 dk.son ayarda demişsin ama bu microdalga fırına göre değişebiliyo yani kaç watt ta ve tam olarak nasıl neyin içinde haşladın öğrenebilirmiyiz...

müjdes nasıl patlatıyorsun mısırı tam olarak tarif edebilirmisin  3 dk.kaç watt ve normal bi tabağın içindemi patlıyo...

aleyna&tuana
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 24.06.2007 21:32:56
Kimse sorularıma cevap vermemiş küstüm bende oynamıyorum farklı sitelerden bulduğum tarifleri ekliyim sizede henüz denemedim ama 

Malzemeler

Hazırlanışı
  1. Mikrodalga fırına uygun bir kap içerisinde erişte, tuz ve zeytinyağı karıştırılır.
  2. Eriştelerin üzerine çıkacak kadar kaynar su ilave edilir.
  3. Mikrodalga fırının en yüksek watt’ında 6-8 dakika arasında kapaksız, suyunu çekene kadar pişirilir.
  4. Bu esnada ufalanmış cevizler bir tavada hafif çe kavrulup, tazelenir.
  5. Ezilmiş tulum peyniri, kavrulmuş ceviz ve kıyılmış dereotu serpilerek servis edilir.

devletşah sitesinden ekledim,eminim harika bi tadı vardır

aleyna&tuana
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 24.06.2007 21:36:42
Mikrodalga Fırında Patlamış Mısır
Malzemeler Hazırlanışı Yöntem 1
  1. Bütün malzemeler fırın poşetinin içine konulup iyice karıştırılır.
  2. Poşetin ağzı bir iple bağlanır.
  3. 800 watta 3-4 dakikada mısırlar patlatılır.
Yöntem 2
  1. mikrodalga fırına giren kapaklı bir kabın içine sıvıyağ ve tuz konulur.
  2. Kapağı kapalı bir şekilde 800 watta 5 saniye kadar tutulur.
  3. Isıtılan yağın içine mısırlar ilave edilir.
  4. 800 watta 3-4 dakika kapağı kapalı şekilde patlatma işlemi gerçekleştirilir.
Notlar
  • Mısırlar patlarken kulağınız hep mikrodalga fırında olsun. Patlama sesi seyrekleşince mısırlarınız olmuş demektir. Bu süre verilenden kısa olabilir. Eğer daha fazla tutacak olursanız fena halde yanarlar.
  • Her zaman olduğu gibi bu yöntemle de patlamayan taneler kalıyor. Onları bir daha patlatmayı deneyebilirsiniz bazen 3-4 tanesi açılabiliyor.
  • Aynı işlemi yağsız ve tuzsuz olarak da yapabilirsiniz.
 devletsah.com sitesinden

<mesaj tarafından düzenlendi aleyna_25 on 24.06.2007 21:37:56>

aleyna&tuana
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 24.06.2007 21:40:38
Mikrodalga Fırında Palamut
3 dakikada nefis ve kokusuz balık…
Malzemeler Hazırlanışı
  1. Palamutları pişirmeden 15 dakika önce zeytinyağı ve kekikle marine edin.
  2. Fırın poşetinin içini unlayıp balıkları içine koyup ağzını bağlayın.
  3. Poşeti bir kaç yerinden deldikten sonra 800 watta 3 dakika pişirin.
Notlar
  • Bütün balıkları bu şekilde pişirebilirsiniz.
  • Zeytinyağı koymak zorunda değilsiniz. Yağsız da yapabilirsiniz.
  • Balıkların gözü mikrodalga fırında infilak ediyor. O yüzden temizlerken kafalarını kopartın.
 yine aynı siteden...

aleyna&tuana
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 24.06.2007 21:46:14

Toplamda 6 dakikada pişip, dolaba girmeye hazır hale gelen lezzetli puding.Malzemeler Hazırlanışı
  1. Vanilya dışındaki bütün kuru malzemeler mikrodalga fırına giren bir kapta karıştırılır.
  2. Süt ilave edilip iyice çırpılır.
  3. Mikrodalganın en yüksek watt’ında 3 dakika pişirilir.
  4. Karışım bir çırpma teli ile çırpılıp 3 dakika daha pişirilmek üzere mikrodalga fırına verilir.
  5. Her dakika başında kapak açılıp şöyle bir karıştırılıp kıvam kontrol edilir. Koyulaştığında fırından çıkartılır.
  6. Vanilya ilave edilip karıştırılır.
  7. Servis kaplarına aktarılıp, ılıklaştıktan sonra buzdolabına konulur.

aleyna&tuana
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 24.06.2007 21:55:39
bunlarıda başka bi forumda yazılanlardan ekledim umarım işimize yarar en kısa süre içinde deneyeceğimdir

BADEMLI TAZE FASULYE

TEREYAGI 4 ÇORBA KASIGI
TAZE FASULYE 750 GR
LIMON 1 ADET
BADEM (SOYULMUS) 40 GR
TUZ, KARABIBER 1 FISKE

BADEMLER YAGLA BIRLIKTE CAM BIR KABA KONUR, YÜKSEK ISIDA DÖRT-YEDI DAKIKA PISIRILIR. FASULYELER VE SU CAM BIR GÜVECE KONUR. ÜSTÜ ÖRTÜLÜR VE YÜKSEK ISIDA 10-13 DAKIKA PISIRILIR. SUYU SÜZÜLÜR. FASULYELERIN ÜZERINE HAZIRLANAN BADEM VE YAG KARISIMI DÖKÜLÜR.

HARDALLI KARNABAHAR

KARNABAHAR 1 ADET
SU 80 ML
SOGAN 1 ÇORBA KASIGI
KASARPEYNIRI 200 GR
TUZ 1 FISKE
MAYONEZ 120 GR
HARDAL 2 ÇORBA KASIGI

KARNABAHAR DERIN BIR GÜVECE KONUP SU EKLENIR. KABIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜP YÜKSEK ISIDA 13-19 DAKIKA PISIRILIR VE SUYU SÜZÜLÜR. PEYNIR DISINDAKI BÜTÜN MALZEMELER KARISTIRILIR. BU KARISIM KARNABAHARIN ÜZERINE DÖKÜLÜR, PEYNIR SERPISTIRILIR. ÜSTÜ ÖRTÜLMEDEN YÜKSEK ISIDA ÜÇ-DÖRT DAKIKA PISIRILIR.

KREMALI ISPANAK

UN 1,5 CORBA KASIGI
TEREYAGI 2 CORBA KASIGI
SOAN 2 CORBA KASIGI
TUZ 1 FISKE
ISPANAK 600 GR
KARABIBER 1 FISKE
KREMA 240 GR

ISPANAK, YAG VE SOGAN CAM BIR GÜVECTE KARISTIRILIR. ÜSTÜ ÖRTÜLÜR VE YÜKSEK ISIDA ALTI DAKIKA PISIRILIR. BIR-IKI DEFA KARISTIRILMALIDIR. UN, ISPANAGIN ÜSTÜNE KONUR VE KARISTIRILIR. GERI KALAN MALZEMELER DE GÜVECE KONUP ÜSTÜ ÖRTÜLMEDEN YÜKSEK ISIDA ALTI-YEDI DAKIKA PISIRILIR. SERVIS YAPMADAN ÖNCE BES DAKIKA BEKLETILIR.

EKMEK PIZZASI

SOGAN 30 GR
SARMISAK 1 DIS
TUZ, KARABIBER ISTEGE BAGLI
KIYMA 500 GR
RENDELENMIS KASAR 200 GR
DOMATES SALCASI 120 GR
ACI SOS 2 ADET

KIYMA, SOGAN VE SARMISAK CAM BIR KAPTA KARISTIRILIR. KABIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜP YÜKSEK ISIDA SEKIZ-DOKUZ DAKIKA PISIRILIR. YAGI SÜZÜLÜR. KABIN IÇINE SALCA, TUZ VE KARABIBER KONUR. SANDVIÇLER IKIYE KESILIP YUVARLAK BIR KABA DIZILIR. HAZIRLANAN KIYMALI KARISIM BIR KASIKLA SANDVICLERIN ÜSTÜNE KONUR VE PEYNIR SERPISTIRILIR. ÜSTÜ ÖRTÜLMEDEN ORTA ISIDA 9-10 DAKIKA PISIRILIR.

PEYNIRLI ERISTE

UN 60 GR
TEREYAGI 6 ÇORBA KAII
SÜT 500 ML
SOGAN 60 GR
KASARPEYNIRI 300 GR
TUZ 1 FISKE
KARABIBER 1 FISKE
ERISTE MAKARNA 230 GR
SICAK SU 360 ML

ERISTE, SU, YAG, TUZ VE BIBER BIR GÜVECTE KARISTIRILIR. ÜSTÜ ÖRTÜLÜP YÜKSEK ISIDA YEDI DAKIKA, ORTA ISIDA YINE YEDI DA-
KIKA PISIRILIR. PISIRIRKEN BIRKAC DEFA KARISTIRILMALIDIR. GERI KALAN MALZEMELER DE EKLENIP TEKRAR GÜVECIN USTU
ÖRTÜLÜR. HER ÜC DAKIKADA BIR KARISTIRMAK SURETIYLE YUKSEK ISIDA 16--20 DAKIKA PISIRILIR.

KAYISI EKMEGI

UN 150 GR
YUMURTA 1 ADET
KASAR PEYNIRI 200 GR
SIVI YAG 3 CORBA KASIGI
TUZ, KARABIBER ISTEGE BAGLI
SEKER 150 GR
SANDVIC EKMEGI 2 ADET
DOMATES SALCASI 120 GR
KURU KAYISI 250 GR
PORTAKAL KABUGU 1 ADET
KARBONAT 1 CAY KASIGI
DÖVÜLMÜS CEVIZ 125 GR

SÜT, SU, KURU KAYISILAR VE RENDELENMIS PORTAKAL KABUGU CAM BIR KAPTA KARISTIRILIR. ÜSTÜ ÖRTÜLMEDEN, BIR KEZ KARISTIRARAK YÜKSEK ISIDA ÜC-DÖRT DAKIKA PISIRILIR. BU KARISIMA SEKER, YUMURTA VE YAG ILAVE EDILEREK IYICE KARISTIRILIR VE DIGER MALZEMELER EKLENIR. SONRA KARISIM DIBI IYICE YAGLANMIS DERIN BIR KABA KONUR. ORTA ISIDA 11 DAKIKA, YÜKSEK ISIDA DÖRT DAKIKA PISIRILIR. GEREKIRSE ORTA ISIDA BES DAKIKA DAHA TUTULUR. KAPDAN CIKARMADAN ÖNCE 10 DAKIKA BEKLETILIR.

PEYNIR SUFLE

UN 50 GR
TEREYAGI 2 ÇORBA KASIGI
BIBER 1 TUTAM
SÜT 370 ML
YUMURTA 6 ADET
KASAR PEYNIRI 250 GR
TUZ 1 TUTAM

UN CAM BIR KABA KONUR. YAVASÇA SÜT KONARAK IYICE KARISTIRILIR. TUZ, KARABIBER EKLENDIKTEN SONRA YÜKSEK ISIDA ÜSTÜ KAPATILMADAN DÖRT-YEDI DAKIKA PISIRILIR. DAKIKADA BIR KARISTIRILMALIDIR. PEYNIR VE YAG KARISIMA EKLENIR. YAG, TAMAMEN, PEYNIR, KISMEN ERIYINCEYE KADAR KARISTIRILIR. ALTI YUMURTA SARISI EKLENIR. YUMURTANIN BEYAZI CAMDAN BIR KAPTA KARISTIRILIR VE PEYNIRLI KARISIM YAVASÇA YUMURTANIN BEYAZININ ICINE DÖKÜLÜR. YICE KARISTIRDIKTAN SONRA CAM BIR GÜVECE DÖKÜLUR. ÜSTÜ ÖRTÜLMEDEN ORTA ISIDA 32-37 DAKIKA PISIRILIR.

BEYAZ SOS

UN 4 CORBA KASIGI
TEREYAGI 4 CORBA KASIGI
SÜT 500 LT
TUZ 1 FISKE

TEREYAGI VEYA MARGARIN CAM BIR KABA KONUR. BIR-IKI DAKIKA YÜKSEK ISIDA PISIRILIR. ICINE UN, TUZ VE BIBER EKLENIP KARISTIRILIR. SON OLARAK, SÜT YAVAS YAVAS KARISTIRILARAK ILAVE EDILIR. YÜKSEK ISIDA YEDI-DOKUZ DAKIKA ARA SIRA KARISTIRILARAK PISIRILIR. ICINE BIRKAC MALZEME DAHA EKLENEREK ASAGIDAKI SOSLAR DA ELDE EDILEBILIR. PEYNIR SOSU: BEYAZ SOSUN IÇINE 240-300 GRAM ISTENILEN ÇESIT PEYNIR KONULUP KARISTIRILIR. ARZU EDILIRSE, PEYNIRI ERITMEK ICIN IKI DAKIKA KADAR FIRINDA TUTULUR. KIRMIZIBIBER SOSU: UNU KOYARKEN IKI-DÖRT ÇAY KASIGI KADAR KIRMIZIBIBER KONULUP KARISTIRILIR. HARDAL SOSU: BEYAZ SOSUN ICINE DÖRT-ALTI CORBA KASIGI HARDAL KONULUP KARISTIRILIR.

DOMATESLI PILAV

TEREYAGI 2 ÇORBA KASIGI
ET SUYU 1 SU BARDAGI
TUZ 1 TUTAM
DOMATES 2 ADET
PIRINC 175 GR

PIRINC YARIM SAAT TUZLU ILIK SUDA HASLANIR. DOMATESLER CAM TENCEREDE, YÜKSEK ISIDA ÜC DAKIKA ERITILIR. DOMATESLER, ET SUYU ILAVE EDILDIKTEN SONRA YÜKSEK ISIDA ALTI DAKIKA KAYNAMAYA BIRAKILIR. PIRINC KONUR, ALTI DAKIKA DAHA PISIRILIR. PISTIKTEN SONRA DEMLENMESI IÇIN 12 DAKIKA BEKLETILMELIDIR.

GÜVECTE TAVUK

UN 1/4 SU BARDAGI
ET SUYU 330 GR
SOGAN 120 GR
HAVUC 2 ADET
MAYDANOZ 1 TUTAM
SARMISAK 2 DIS
SALCA 1 CORBA KASIGI
KEKIK 1 FISKE
DEFNE YAPRAGI 1 YAPRAK
TUZ, KARABIBER 1 FISKE
TAVUK 1,5 ADET
PASTIRMA 5 DILIM
KIRMIZI SARAP 250 GR
MANTAR 250 GR

PASTIRMA CAM BIR GÜVEC IÇINE YERLESTIRILIP ÜZERI YAGLI KAGITLA ÖRTULEREK YÜKSEK ISIDA 5,5-7 DAKIKA PISIRILIR. PASTIRMANIN SALDIGI YAGA UN KARISTIRILIR. ET SUYU VE SARAP DA ILAVE ETTIKTEN SONRA MANTAR DISINDAKI BÜTÜN MALZEMELER BU KABA KONUR. KABIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜR VE YÜKSEK ISIDA 7 DAKIKA PISIRILIR. TAVUK PARCALARI TERS CEVRILIR VE 9 DAKIKA DAHA PISIRILIR. MANTARLAR ILAVE EDILIR VE BU SEFER YÜKSEK ISIDA 14 DAKIKA PISIRILIR. SERVIS YAPMADAN ÖNCE YEMEK 5 DAKIKA BEKLETILIR.

LEZIZ SANDVIC

SOGAN 2 ÇORBA KASIGI
MAYDANOZ 1 ÇORBA KASIGI
SARMISAK 2 DIS
YOGURT 200 GR
NANE 1/2 CAY KASIGI
MARUL 300 GR
KIYMA 750 GR
PIDE 4 ADET
YESIL BIBER 60 GR

YOGURT, YESIL BIBER, NANE VE SOSAN KÜÇÜK BIR KAPTA KARITIRILIR. SARMISAK VE KIYMA CAM BIR GÜVEÇTE KARISTIRILIR. GÜVECIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜR VE IKI KEZ KUVVETLICE KARISTIRILARAK SEKIZ-DOKUZ DAKIKA PISIRILIR. FAZLA YAGINI SÜZDÜKTEN SONRA, DOMATESLERLE MAYDANOZ KONUR. TEKRAR ÜSTÜ ÖRTÜLÜP KUVVETLICE IKI KEZ DAHA KARISTIRILARAK BE-SEKIZ DAKIKA ARASINDA PISIRILIR. PIDE ORTADAN IKIYE KESILIP ICI ACILIR. HAZIRLANAN KIYMA KARISIMI KONUR, ÜSTÜ YOGURT VE MARULLA KAPLANIR.

TAVUK CORBASI

SU 3 SU BARDAGI
SOGAN 1 ADET
HAVUC 2 ADET
KEREVIZ 2 ADET
TUZ 1 FISKE
KEKIK 1 TUTAM
DEFNE YAPRAGI 1 YAPRAK
KARANFIL 1 ADET
TAVUK 600 GR
TAVUK SUYU 2 ADET
SEHRIYE 200 GR

TAVUK PARCALARI, KEREVIZ, SOGAN, HAVUC, SICAK SU, TAVUK SUYU TABLETLERI VE TUZ CAM BIR GÜVECE KONUR. DEFNE YAPRAGI, KEKIK VE KARANFIL RENKSIZ PAMUKLU BEZDEN BIR PARÇAYA SARILIR VE CAM GÜVECIN IÇINE YERLETIRILIR. GÜVECIN USTU ORTULUR VE FIRIN IÇINE YERLESTIRILIR. YÜKSEK ISIDA 14 DAKIKA, DAHA SONRA ORTA ISIDA 23-28 DAKIKA PISIRILIR. SEHRIYE CORBANIN ICINE EKLENIR, KAPAGI KAPATILIR. ORTA ISIDA YEDI DAKIKA PISIRILIR. FIRINDAN CIKARDIKTAN SONRA,8-10 DAKIKA BEKLETILIR. ARZU EDILIRSE, SERVIS YAPMADAN ÖNCE TAVUK ETLERI KEMIKLERDEN AYRILIR.

SOSLU KARIDES

MARGARIN 120 GR
MAYDANOZ 2 ÇORBA KASIGI
TUZ 1 FISKE
SARMISAK 5 DIS
KARABIBER AZ
KARIDES 500 GR
LIMON SUYU 2 ÇORBA KASIGI

DERIN OLMAYAN BIR KAPTA KARIDES DISINDAKI BÜTÜN MALZEMELER KARISTIRILIR. ÜSTÜ ÖRTÜLMEDEN YÜKSEK ISIDA IKI KEZ KARITIRARAK DÖRT-ALTI DAKIKA PISIRILIR. KARIDESLER BU SOSUN ICINE ATILIR, KABIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜR VE YÜKSEK ISIDA ALTI-SEKIZ DAKIKA PISIRILIR. SERVIS YAPMADAN ÖNCE ÜC-BES DAKIKA BEKLETILMELIDIR.

YUMURTALI KREMA

SÜT 350 ML
YUMURTA 3 ADET
VANILYA ½ CAY KASIGI
TUZ 1 TUTAM
CEVIZ CI ISTEGE BAGLI
SEKER 50 GR
LIMON KABUGU RENDESI ISTEGE BAGLI

SÜT CAM BIR KABA KONUP YÜKSEK ISIDA BES-SEKIZ DAKIKA ISITILIR. SÜT ISINIRKEN, BASKA BIR KAPTA YUMURTALAR HAFIFCE CIRPILIR. CEVIZ DISINDAKI BÜTÜN MALZEMELER YUMURTALARLA KARISTIRILDIKTAN SONRA SÜT DE DÖKÜLÜR. BU KARISIM DIBI YAGLANMIS DÖRT SERVIS KABINA KONUR. KAPLAR BIR TEPSININ ICINDE FIRINA YERLESTIRILIR VE ORTA ISIDA 10-15 DAKIKA PISIRILIR. KAPLAR CIKARILIP ÜSTLERINE CEVIZ SERPILIR. 10 DAKIKA ODA SICAKLIGINDA BEKLETTIKTEN SONRA BUZDOLABINDA SOGUTULUR.

VANILYALI PUDING

TEREYAGI 2 CORBA KASIGI
SÜT 500 ML
YUMURTA 1 ADET
VANILYA 2 ÇORBA KASIGI
TUZ 1/2 ÇAY KASIGI
EKER 60 GR
MISIR UNU 2 CORBA KASIGI

CAM BIR KABA SEKER, MISIR UNU VE TUZ KONUR. SÜT YAVAS YAVAS ILAVE EDILEREK KOYULASINCAYA KADAR KARISTIRILIR. ÜSTÜNÜ ÖRTMEDEN YÜKSEK ISIDA 8-11 DAKIKA PISIRILIR. BASKA BIR KAPTA, YUMURTAYLA SICAK PUDING KARISIMININ BIR KISMI KARISTIRILIR. BU KARISIM GERI KALAN PUDINGIN IÇINE DÖKÜLÜR VE ÜSTÜ KAPANMADAN YÜKSEK ISIDA, HER DAKIKA KARISTIRARAK IKI-DÖRT DAKIKA PISIRILIR. YAG VE VANILYA ILAVE EDILIP SERVIS YAPINCAYA KADAR BUZDOLABINDA TUTULUR.

VANILYALI SOS

TEREYAGI 1,5 CORBA KASIGI
SÜT 800 GR
EKER 3 CORBA KASIGI
MISIR UNU 3 CORBA KASIGI
VANILYA ESANSI 1 CORBA KASIGI

CAM BIR KAP ICINDE SEKER VE MISIR UNU KARISTIRILIR. SÜT YAVAS YAVAS KARISIMIN IÇINE DÖKÜLÜR VE TEKRAR KARISTIRILIR. YEDI-SEKIZ DAKIKA ORTA-YÜKSEK ARASI ISIDA BIR IKI DEFA KARISTIRILARAK ISITILIR. TEREYAGI ILE VANILYA EKLENIP KARISTIRILIR. PASTA VEYA MEYVE ÜZERINDE ILIK VEYA SOGUK OLARAK SERVIS YAPILIR.

SOGANLI SOS

ET SUYU 1 CAY KASIGI
SÜT 2 CORBA KASIGI
BEYAZ SARAP 2 SU BARDAGI
KARABIBER 1 FISKE
KREMALI SOGAN CORBASI 330 GR
KREM PEYNIR 90 GR

KARISIM IYICE MIKSERLE ÇIRPILIR. YÜKSEK ISIDA 4-5 DAKIKA PIIRILIR. BÜTÜN MALZEMELER BIR KAPTA TOPLANIR VE ÜZERI ÖRTÜLÜR. OR
TA ISIDA 5-6 DAKIKA VEYA YETERINCE ISININCAYA KADAR FIRINLANIR.

PATATES BÖREGI

2 ÇAY KASIGI SIVIYAG
1 ADET BÜYÜK BOY KURU SOGAN (YARIM AY EKLINDE KIYILMIS)
1 DI SARMISAK (DÖVÜLMÜS)
1 ADET DOLMALIK VEYA TURULUK KIRMIZI BIBER (KÜÇÜK DOGRANMIS)
150 GR. KONSERVE MISIR TANESI
1 CORBA KASIGI KURU KEKIK
2 ORTA BOY PATATES (INCE HALKALAR SEKLINDE DOGRANMIS)
6 ADET YUMURTA
1/2 SU BARDAGI SÜT
3/4 SU BARDAGI RENDELENMIS ESKI KASAR VEYA CHEDDAR PEYNIRI
TUZ, KARABIBER

20 CM. UZUNLUGUNDAKI MIKRODALGA KABINI HAFIFCE YAGLAYIN. AYRICA YINE MIKRODALGAYA DAYANIKLI IKINCI BIR KABIN IÇINDE SIVIYAG, SOGAN, SARMISAK VE KIRMIZI BIBERLERI KARISTIRIN VE AGZI KAPALI OLARAK MIKRODALGA FIRININIZI "JET" GÜCÜNDE 3 DAKIKA PIIRIN. PISIRME ESNASINDA 1 DEFA KARISTIRIN. PISIRMI OLDUGUNUZ SEBZE KARISIMINI KAGIT HAVLUDA SÜZÜN. CINE MISIR VE KEKIGI ILAVE EDIN. YAGLAYARAK HAZIRLAMI OLDUGUNUZ KARE MIKRODALGA KABINIZA INCE HALKALAR SEKLINDE DOGRANMI PATATESLERIN YARISINI DIZIN. SÜT VE YUMURTALARI MIKSERIN BIRINCI GÜCÜNDE ÇIRPIN. TUZ VE KARABIBER ILAVE EDEREK HAZIRLAMI OLDUGUNUZ YEMEGIN ÜZERINE DÖKÜN. MIKRODALGAYI "660W" GÜCÜNDE YAKLAIK 20 DAKIKA AGZI ACIK OLARAK PISIRIN. YEMEGIN ÜZERINE RENDE KASAR PEYNIRINI SERPIN VE MIKRODALGANIN GRILL VE MIKRODALGA FONKSIYONUNU BIRLIKTE KULLANARAK "650W" GÜCÜNDE 8 DAKIKA PIIRIN. DAHA SONRA YEMEGINIZI 5 DAKIKA YALNIZCA GRILL FONKSIYONUNU KULLANARAK KASAR PEYNIRI RENK DEGISTIRENE KADAR PISIRIN. KARISIK OTLAR KULLANARAK HAZIRLANAN YESIL SALATA ILE SERVIS YAPIN.

HOT MEXICAN DIP

FASULYE KONSERVESI( YA DA HASLANMIS KURU FASULYE)
INCE KIYILMIS YESIL BIBER
KUCUK KUPLERE KESILMIS DOMATES
BOL ACISSO VE KIMYON.

TUM MALZEME KARISTIRILIR. MIKRODALGA FIRINDA ISITILIR. SICAK OLARAK MISIR CIPSI YANINDA SERVIS YAPILIR

antuna
  • Tüm gönderiler : 591
  • Bölge: Isvicre/Luzern/Ist.
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 25.06.2007 20:08:51
anammmmm gözüm döndü birden onca microdalga tarifi görünce hangisinden baslasam bilmem amaaaaa su balik isine ööle sevindimkiii sanirim onlardan baslarimmmmm bide firin posetini güvenipte micro ya koyamazdim heralde cok süper .
ellerine saglik Banu birsürü tarif yazmissin .

Ne Mutluki Bana TüRK Yaratildim,Gönlümün Gururudur Bu.Ne Esir Oldum Nede Satildim,TüRKLüGüMüN Suurudur Bu.

RASİH
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 28.06.2007 00:42:47
Paylaşımlar için çok teşekkürler! Banu hanım iyi toplamışsınız olayı, hangisi kaç watta ve  sürede ayrıntılarını istemeniz harika olmuş, ellerinize sağlık!

tulo
  • Tüm gönderiler : 2320
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 02.07.2007 23:03:03
ya kızlar bende ki mikrodalga simbo  acaba markadan markaya değişiyo mu ben böyle bi şey hiç denemedim acaba olur mu ben sadece süt yemek felan ısıtıyom

sekerim3
  • Tüm gönderiler : 597
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 19.01.2008 11:18:05
valla mutlaka al güzelim bende sadece yemek ısıtıyordum bukadar şey yapıldığını bilmiyordum...  bence her eve lazımm şimdi bisürüde kek yemek öğrendim ohh beee sağolun kızlar
<mesaj tarafından düzenlendi bensevil on 19.01.2008 14:19:30>

~SUMOSH~
  • Tüm gönderiler : 2388
  • Bölge: canlarımmm kuzularımmm
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 19.01.2008 13:51:11
bensevil biberon mamasını yapıp bekletmek zararlı diye biliyorum.yapıp hemen içirmek lazım.bence sen suyu ısıt.ölçüp mamayı bi kapaklı kavanoza koy.hemen ekleyip çalkala.daha sağlıklı olurmamayı ısıtmak zaten çok zararlı.hele mikrodalgada
burda da var.oku istersen

http://www.hamileportal.com/biberon_mamalari.html

My Angel..
  • Tüm gönderiler : 9781
  • Bölge: Özlem :)
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 19.01.2008 14:05:51
   Kızlar,mikrodalga da omlet yapmayı hiç düşündünüz mü? ..

Malzemeler:

1 çorba kaşığı tereyağı

2 yumurta

2 çorba kaşığı süt

Tuz

Biber

Rendelenmiş peynir

Yapılışı:

Yağı cam bir tavaya koyun ve üstünü örtmeden YÜKSEK güçte 30 saniye ısıtın.Zeminini tamamen yağla kaplamak için tavayı sallayın.
   Yumurtayı,sütü,tuzu ve biberi küçük bir kapta iyice karıştırın.Bu karışımı tavaya dökün ve YÜKSEK güçte 2,5 - 3,5 dakika pişirin.2 dakika bekletin.
   Omletinizin üsütne dilerseniz peyniri serpiştirin,omleti katlayın ve servis yapın.

Afiyet olsun ..

AY PARÇAM HOŞGELDİN DÜNYAMIZA,
ALLAH'IM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN...

NAZLIIRMAK
  • Tüm gönderiler : 2262
  • Bölge: http://nazliirmak2007.blogspot.com/
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 19.01.2008 14:08:41
vay be öslem omletidemi mikrodakgada yapıon????vallahi brova de deyim..benim mikrodalga fırınım yok ama almayı düşünüyorum..bakalım sizdende tarifler alayım bariii...teşekkürlerşimdiden..

sekerim3
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 19.01.2008 14:17:12

Orjinalden alıntı: adıaylin

bensevil biberon mamasını yapıp bekletmek zararlı diye biliyorum.yapıp hemen içirmek lazım.bence sen suyu ısıt.ölçüp mamayı bi kapaklı kavanoza koy.hemen ekleyip çalkala.daha sağlıklı olurmamayı ısıtmak zaten çok zararlı.hele mikrodalgada
burda da var.oku istersen

http://www.hamileportal.com/biberon_mamalari.html

hadi  yaaa hiç duymadımm ama çok geç oldu yaaa 12 aylık oldu benim bebişşş ee ne olacak şimdi tşk ederimm bidaha asla yapmam artıkk çok sağoll

sekerim3
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 19.01.2008 14:18:22
sildim hemen yukarıyı yapan felan olmasın diyeee
<mesaj tarafından düzenlendi bensevil on 19.01.2008 14:20:09>

~SUMOSH~
  • Tüm gönderiler : 2388
  • Bölge: canlarımmm kuzularımmm
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 19.01.2008 14:32:47
bişey olmaması için dua etceksinne gibi zararı var bilemiyorum ama neyse bundan sonra dikkat edersin dicem ama süte geçceksin artık.bence onu yine de mikroda ısıtma.bende yok ama annemde var.oraya gidince kızımın yemeklerini bile ısıtmam.bi çekincem var.kavanoza koyarım suda kaynatırım kavanozu.ama gece ben de 2 kere süt ısıtmaya kalkıyorum cezvede. çünki biberon ısıtıcı ısıtana kadar ben aykta uyuyomcezveye koyup aptamil jr 35-40 kadar sayıyom senin gibi ılınıo.yani aramızda 30 sn var.o kadarcık da olsun.biberon ısıtıcı 9 dk da ısıtıyo.

sekerim3
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 19.01.2008 14:51:03
ya ben ya busayfada yada diğer başlıkta mamaısıtan birini görmüştüm cezveyle uğraşamam kenarları yanmasıda cabası felan demişti ama bulamadım ya onu da uyarmak lazım bulamadımm kii nerde acaba yaaa

My Angel..
  • Tüm gönderiler : 9781
  • Bölge: Özlem :)
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 19.01.2008 15:41:11

Orjinalden alıntı: nazlıırmak

vay be öslem omletidemi mikrodakgada yapıon????vallahi brova de deyim..benim mikrodalga fırınım yok ama almayı düşünüyorum..bakalım sizdende tarifler alayım bariii...teşekkürlerşimdiden..

Hee kız ..Eskiden sadece yemek,çay v.s  ısıtmak,ekmek ve et çözdürmek için kullanıyodum.Ama aslında çok şeyler var mikroda yapılacak.Al valla tavsiye ederim.Sadece yemek yapmak değil,ısıtma işlemi süper.Eskiden diyorum,annem nasıl yapıyormuş bu ısıtma işini..Alınca göreceksin ki,acayip pratik neden daha önce almadım diceksin ..Ben evlendikten 3 ay sonra hemen aldım çünkü annemlerinde vardı.Sonra kayınvalidelere de söyledik alın diye..Önce çok direndiler ama şimdi Allah razı olsun bu ne güzel şey diyolar .En basitinden çay ısıtmak bile çok karlı..

AY PARÇAM HOŞGELDİN DÜNYAMIZA,
ALLAH'IM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN...

NAZLIIRMAK
  • Tüm gönderiler : 2262
  • Bölge: http://nazliirmak2007.blogspot.com/
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 19.01.2008 16:05:27
VAY BE ÖZLEM İYİYMİŞ BENDE ALAYIM BARİİİ..KEK FALANDA PİŞİRİYOMU BARİ???FİYATLARI NASIL ONLARA Bİ BAKAYIMDA DDÜŞÜNÜYORUM ALMAYI..

SELO-HERO
  • Tüm gönderiler : 1804
  • Bölge: İSTANBUL
Ynt: Microdalga fırında neler pişiriyoruz,paylaşalımmı? - 19.01.2008 16:58:02

Orjinalden alıntı: Angel_28

.En basitinden çay ısıtmak bile çok karlı..

amanın çaydamı ısıtılıyorrr mikrodalgada

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 40 of 60