İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR

Yazar Mesaj
demirbilekz
  • Tüm gönderiler : 44
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 16.12.2005 11:49:49
MERHABA ARKADAŞLAR KIZIM ŞUAN 15 AYLIK YEMEK YEDİRMEKTE PROBLEMLERİMİZ VAR HİÇ İŞTAHI YOK KUSMA PROBLEMİMİZ VAR BUNU BAYAĞI AŞMIŞ YEMEK YEMEYE BAŞLAMIŞTIK 3 HAFTADIR YEMEK YEDİRMEKTE SORUNLARIMIZ VAR İŞTAH AÇICI ŞURUP İSMİ BİLENİNİZ VARMI BANA NE OLUR YARDIM EDİN 12 SAAT BİRŞEY YEMESE YİNEDE YEMEK İSTEMİYOR.

irem kız
  • Tüm gönderiler : 325
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 16.12.2005 13:24:58
MERHABA, BENİM DE 2 YAŞIN DA BİR KIZIM VAR. BİZİM DE YEMEK YEMEMEK GİBİ BİR PROBLEMİMİZ VAR. KUSMUYOR FAKAR YEMEMEKTE İNAT EDİP LOKMAYI AĞZINDA TUTUP TUTUP ÇIKARIYOR. KANDIRARAK DA YEDİRMEYE ÇALIŞTIM AMA OLMUYOR. İŞTAH ŞURUBU DENEMEDİM ŞU ANA KADAR. BENDE ÜZÜLÜYORUM ÇARE BULAMADIM. KOLAYGELSİN SANA YEMEK YEMEYEN ÇOCUKLA URAŞMASI ÇOK ZOR.

11/07/1979 Tülay

egemsu
  • Tüm gönderiler : 1225
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 16.12.2005 15:10:51
merhabalar,
bende büyük kızımda aynı sorunu neredeyse 5 yaşına kadar yaşamıştım.Yemek yeme çabalarımız hep kabusla sonuçlanırdı.Zevkle yediği içtiği tek şey süttü,bizde çözüm olarak süt+bal+muz+bebe bisküvisini karıştırıp biberonla verirdik.Arada pediasure ,balıkyağı ,mutivitamin gibi iştahını açacağı söylenen ne varsa da verdik.Ama 5 yaşına kadar iştahı bir türlü düzelmedi.
Şimdi 8 yaşında ve önünden yemekleri zor alıyoruz.Özelikle et yemekleri ve hamur işlerine bayılıyor.Şimdide çok kilo alacak endişesiyle az yemesini sağlamaya çalışıyoruz.
Buradan size söyleyebileceğim şey,evet iştahsız çocukla uğraşmak çok zor.Yedirmek için elinizden geleni yapın ama bu konunun çok aşırı üstüne gitmeyin.Bir müddet sonra sırf ilgi çekmek içinde en can alıcı noktanın yemek olduğunu anlayıp işi inada bindiriyorlar.Çok uç örnekler hariç genelde doktorlarda bu konuda çok ısrarcı olunmamasını,aç olduklarında kendiliklerinden yemek isteyeceklerini söylüyorlar.
Umarım yeme problemini benden daha kısa sürede düzeltebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.

m.deniz
  • Tüm gönderiler : 1004
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 19.12.2005 21:17:45
Bana bu konu hiç yabacı gelmedi..çünkü bende yaklaşık 4 ay önce oğlum yemek istemiyor başlığını açıp forumdaki arkadaşlardan yardım istemişti..bizimde 18 aylık gibi iştahsızlığımız kendini göstermeye başlamıştı..ve artık ağzım yok diyordu..kusma hiç olmadı..sadece ağzımızda tutuyoruz,çiğnemiyoruz..bir tabak yemek yemek saatler sürüyor..ağzına aldığı lokmalar büyük geldi deyip çıkarıyor...ağzında az bir şey yemek olduğunda dahi kesinlikle ağzını bile açıp bir kaşık bir şey almıyor..şu an tam 2.5 yaşında halen devam ediyor..çok sevip de sürekli yemek istediğimiz de sadece meyve suyu..o da evde sıktığım meyve sularını içmiyor..mutlaka kutu meyve suyu olacak..bende şimdi piyasada var..şeker katkısız karışık drken 2 li meyve suları ve % elma konsantresinden yapılanları veriyorum..meyve de yemiyor..önceleri muzu bile alerjik yapısı ve besin alerjileri old.için yarımşar verirken yazdan beri muzu bile kokuyor deyip yemiyor..
bunu dr.muza yazın söylediğimde su içiyormu tamam deyip salladı..diğer bayan dr.miz ise bir anne olarak abartmadığımı anlayınca sık sık ve az az yedirerek vermeyi tavsiye etmişti..
siz de böyle bir deneyebilirsiniz..
iştahsız ve yemeği çiğnemeyen çocuk çok zor gerçekten..her yöntemi en azından benim bildiğim bir kaç öğün aç bırakmayı denedim yemek istemedi vermesem aç kalacak....acıktımn mı diye sordum..cevap hayır acıkmadım oldu..peşinde tabakla gezmeyim alışkanlık kazanmasın ...sonra halimiz hep böyle olur..ama baktım zaten çoğu besinle 2 yaşında tanıştı yavrum..gelişme büyümesi için artık her çareyi denedim..
yemek yerken bütün hikaye kitaplarındaki hayvacıklara bir kaşık Deniz e diğer kaşık yapıyoruz..Arabalarının içindeki şoförlere bile yemek yediriyorum..diğer kaşık Deniz in olsun diye..bütün şaklabanlıklar yapılıyor..
tabak bitince güçlü olunuyor ve baba ile güreş yapılıyor..falan daha çok var..şimdi pazar günü toys dan plastikten her çeşit yapılmış hayvanlar aldık..fil hotumuyla falan çekiyor ,aslan hamm yapıyor..karşımıza diziyorum tüm hayvanları Deniz in çorbasını derken böyle geçiyor yemek yemelerimiz...
kısacası iştahsız ve yemeği ağzında tutan çocuk çok zormuş meğer..    
Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır..

m.deniz
  • Tüm gönderiler : 1004
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 27.12.2005 13:20:24
Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde iştahsızlık ve büyüme sorunlu çocuklara yönelik özel bir merkez açıldı. Büyüme ve İştahsız Çocuk Merkezi’nde, çocukların mide ve bağırsaklarının elektrosu çekilerek, çalışma hızlarına bakılıyor. Çocuğun annesiyle olan ilişkisi de değerlendiriliyor.
İştahsız çocuğa yemek yedirmenin ne kadar zor olduğunu ve sabır istediğini çeken bilir! Günde en az üç kez savaş yaşanır evde. Savaşın taraflarından biri, yemekle arası iyi olmayan, kaşıktan bucak bucak kaçan çocuk. Diğeri, çocuğun beslenememesi nedeniyle büyüyemeyeceğinden, sık hasta olacağından endişe eden anne-baba ve diğer yakınları. Lokmayı ağzına sokmayı başarmak, başarı için yeterli değil çok kere. Çocuğun tükürmesi veya kusması halinde bütün çabanın boşa gitme riski de var.

İşte Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nın kurucusu Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, buraya bağlı olarak bir de Büyüme ve İştahsız Çocuk Merkezi oluşturdu. Prof. Büyükgebiz, ‘iştahsız çocuk’un başlı başına bir hastalık olduğunu söylüyor.

Bu merkezde önce çocuklara ‘iştahsız’ tanısı konuyor, sonra soruna yol açan faktörler saptanıyor. Örneğin çabuk doyan ve uzun süre yemek yemeden durabilen çocukların mide ve bağırsak hareketleri yavaş olabiliyor. Anne ‘çocuğum saatlerce yemeden duruyor’ diye şikayet ederken, çocuğun midesi boşalmıyor, dolayısıyla da acıkmıyor. Bazen de midesinden yemek borusuna yemek kaçıyor. Yani reflüsü olabiliyor. Bunun sıkıntısını yaşamak istemeyen çocuk, yemekten uzak duruyor.

SORUN ANNEDEN DE KAYNAKLANABİLİR

Tanıda tıp teknolojisinden mümkün olduğunca çok yararlanmak isteyen Prof. Dr. Büyükgebiz, ‘elektro gastrografi’ yöntemini çocuklara da uyguluyor. Çocukların karın bölgelerine bağlanan elektrotlarla sindirim sistemlerinin çalışmasını izlediklerini belirtiyor. Yöntemde, midenin yemek borusu ve bağırsaklarla olan hareket ilişkisi de inceleniyor. Aynen kalp veya beyin elektrosu gibi, midenin de elektrosu çekiliyor. Bu inceleme, çocuklardaki kabızlık ve ishal gibi sorunların da saptanmasına olanak sağlıyor.

Prof. Dr. Büyükgebiz, ‘İştahsız çocuk, isteksizlik ve çeşitli sorunlar nedeniyle ağızdan yetersiz besin alır. Bu büyüme geriliğine yol açar’ diyor. ‘İştahsızlık her zaman sindirim sistemiyle ilgili organik sorunlardan kaynaklanmıyor. Yemeyen ve büyümeyen çocuğa anne baskı yapıyor. Anne ile çocuk arasında, beslenme modeli davranışı ve ilişkisinde patolojik durumlar ortaya çıkıyor. Çocuğunun elini kolunu bağlayarak yemek yediren anneler var. İştahsız çocukların annelerinde çoğu zaman psikolojik sorunlar olduğunu görüyoruz. Bu yüzden bazen çocuk ve erişkin psikiyatrının desteğine ihtiyaç duyuyoruz.’

‘KENDİN İÇİN BESLENİYORSUN’ MESAJI VERİN

İştahsız çocuğa, ‘Benim için değil, kendin için besleniyorsun’ mesajı verilmeli. Annelerin yedirmek için kullandığı, ‘hadi benim için bir lokma, baban için bir lokma’ taktiği yanlış. Beslemeyi sevginin ifadesi olarak kullanmayın.

Çocuk doysa bile, anne kaşık kaşık vermeye devam ediyor. Çocuk kafasını çeviriyor. Anne ağzını bulup tıkıyor. Çocuk ağzında tutuyor. Anne sinirleniyor. Baskıyı artırırsa bu kez tükürüyor. Dayağı yiyor. Bazı çocuklar yutuyor ama ardından da kusuyor. Anne kusan çocuğa karşı daha müşfik olsa da yine kızgın... Bu kısırdöngü her öğünde tekrarlanıyor.

ÇOCUKLARDA BESLENME NEDEN ÖNEMLİ?

Çocukların en temel ve belirleyici özelliği büyümeleri. Büyüme 18 yaşına kadar devam ediyor. Büyüme ile beslenme arasındaki ilişki çok belirgin. Yeterli ve dengeli beslenemeyen çocuklar sağlıklı büyüyemezler. Büyüme; enerji, protein, mineral ve vitamin gerektiren bir biyolojik olay. Bunlar ağızdan alınan yiyeceklerden sağlanır. Örneğin büyüme sürecinde yeteri kadar protein alamayan çocuklarda büyüme geriliği gelişir. Benzer şekilde A vitamini veya çinko alımı kısıtlanmış çocukların da büyümeleri geri kalır. Özetle yeterli ve dengeli beslenemeyen çocuk yeterli de büyüyemez. 

İştahsızlık sorunu olan annelere duyurulur...
Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır..

veteriner04
  • Tüm gönderiler : 6
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 07.01.2006 13:06:04
Yeğenime kullandığımız vimin c diye bir şurup var. içinde demir çinko falan var. ve ayrıca pekmez ve bal var. çok iyi iştah açıyor.

oceanside
  • Tüm gönderiler : 4061
  • Bölge: CALIFORNIA/USA
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 15.01.2006 10:13:07
benim oglumda 22 aylik su an ve bizim yemek yememe dogustan diyeyim.10 ay emzirdim meme emmemiz bile 3-5 dakikayi gecmezdi emerken,ek besinlere basladim ilk aylar iyi sayilirdi.sonradan yememeye basladi ve ben artik saatler suren yemek yedirme icin yapmadigim kalmiyordu.tabak elimde pesinde gezmekten,bilgisayar basina oturtup biseyleri seyrederken agzina farkinda olmadan acip yerse o.yani yaklasik 10 aydir zaten delirmek uzereyim.butun gun birsey yemesin yinede yemek istemiyor.gunde bir ogun yemek yemek ile nasil adam olacak merak icindeyim.22 aylik ve 10 kilo bile gelmiyor,ya 10 kilo yada altina dusuyor bir iki gun biraz yiyor yine geliyor 10 kiloya,bir bakiyrosun 2 gun yedi ise 5 gun yemiyor.valla ben bir care bulamadim hayalini kuruyorum ne zaman bana anne sunu istiyorum bunu istiyorum diyecek.butun gunde dolabin onunden cikmaz sirf dolabi acacam icindekilerle oynayacak yemek icin degil yani...birde kizimin buyumesini bekliyorum belki birlikte yaris yaparlar sen cok yedin bak o bitirdi falan derken yer insallah.allah saglik versin artik ne yapayim birazda alistim ama bazen kafayi yememek elde degil yani...
MASALLAH MELEKLERiME

arzu-defne
  • Tüm gönderiler : 770
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 16.01.2006 13:10:25
Defne de yemiyor yemiyor yemiyorrrrr. Aç kalsın nasıl olsa acıkacak diyorlar ama acıkmıyor benim kızım sabah çok az yediği kahvaltıyla akşama kadar duruyor genede acıkmıyor. Sevdiği yemekleri bile iki kaşık yiyip sonra ıh ıh diyip kafasını çeviriyor. Bakalım bu daha ne kadar devam edicek. Çok zor bir durum çocuğunun yemek yememesi çoooook

yuppii
  • Tüm gönderiler : 15
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 16.01.2006 14:00:09
arzucum hiç merak etme hiç bişey olmuyor onlara benim oglan yıllardır öle yemek saati işkence saati gibi bizim için hala:(( isteyerek yesin iki kaşık yesin, ama ben vitamin verirdim ek olarak koca çocuk oldu hala veriyorumm...

bu arada ben esra hangisimi tuna olan:)))

cool_baba
  • Tüm gönderiler : 56
  • Bölge: İstanbul/Fenerbahçe
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 16.01.2006 17:57:57
bebekler 15 ay a gelince genellikle iştahsızlaşırlar çünkü yemek seçme dönemleri başlıyor damak zevkleride gelişiyor ebeveynleri gibi yemek yemek istiyorlar..sofraya birkite oturun sizin yediğiniz yemeklerden ona da verin bizim bebekte 15 aylık bu dönemde sorunu böyle aşmaya çalışıyoruz buna yapacak birşey yok şimdilik ..

arzu-defne
  • Tüm gönderiler : 770
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 17.01.2006 00:42:35

Orjinalden alıntı: yuppii

arzucum hiç merak etme hiç bişey olmuyor onlara benim oglan yıllardır öle yemek saati işkence saati gibi bizim için hala:(( isteyerek yesin iki kaşık yesin, ama ben vitamin verirdim ek olarak koca çocuk oldu hala veriyorumm...

bu arada ben esra hangisimi tuna olan:)))

Ayyyy inanmıyorum Esra Teyze senmisin. Öperim çok çok:))

[image]local://65130/B6E512B8C41B442EB38F20454C4493A1.jpg[/image]
Eklenen resim(ler)

asevgican
  • Tüm gönderiler : 187
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 17.01.2006 11:39:37
cool-baba'ya katılıyorum.Denizalp 18 aylık şuan. ve kendisi yemek istediği için bizim yedirme talebimizi reddediyor. o yemeğe çalışırkende bizde arada dolu dolu kaşıkları ağzına tepiştiriyoruz. aferimlerle de onu cesaretlendiriyoruz. ortalık batıyor ama sonuç iyi oluyor. birde seçenek sunmak gerek galiba artık. hangisini istersin gibilerinden. damak tadları geliştikçe tercih edebiliyolar.
kolaylıklar diliyorum.
kaderimin kölesiyken, hayatımın efendisi olma yolunu seçtim.:)

www.frolicsome.blogcu.com

demirbilekz
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 17.01.2006 13:18:18
merhaba arkadaşlar size ilk yazdığımda inanın kızım hiç yemiyordu öğlen ikide yediğiyle gece beşe kadar durduğu oluyordu sonra dokorumuza gittik bize vitamini aç karnına vermemizi akşam yatarken bir tatlı kaşığı balık yağı rezene çayı ve elma suyu veya püresi verin dedi rezene ve elma sindirimi kolaylaştırıyormuş midesi çabuk boşaldığı için çabuk açıkıyorlarmış dediği gibi yaptık maşallah nazarım değmesin yemelerimiz düzeldi birde formda gördüm büyüme ataklarıyla ilgili yazılanları gerçekten dikkat ettim zeynep in yemediği dönemlerden sonra ya dişi çıktı ya değişik bir kelime söyledi yada farklı bir şey yaptı bunlarada dikkat etmek gerekiyor sanırım. Doktorumuzun tavsiyesiyle müzikli kitaplar aldık yemeğe başladığı sırada onları önüne koyuyorum onlarla oynarken yediriyoruz veya ben karşısında ilgisini çekecek şeyler yapıyorum babamızda yediriyor çok uzun oldu özür dilerim kısacası şimdilik yeme sorununu atlattık inşallah hep böyle gider inşallah sizin miniklerde en kısa zamanda yemeye başlarlar

demirbilekz
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 17.01.2006 13:29:41
arkadaşlar bu arada sormayı unuttum miniklere yumurta veriyormusunuz bizim doktorumuz bizi arayarak yumurta vermememizi söyledi bunun yerine sabahları kahvaltısına dört tane (siz arttıra bilirsiniz) zeytin ve ezilmiş ceviz içi (biz zaten koyuyorduk ) koymamımızı ve yemeklerine hergün kıyma koymamızı ve kıyma oranını iki köfte kadar arttırmamızı  söyledi bu bilgileri sizinle paylaşmak istedim hepinize iyi günler.

y a ğ m u r
  • Tüm gönderiler : 1850
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 17.01.2006 13:40:30

Şu kuş gribinden kaynaklanan ölümler olmadan önce bilinmiş markalardan alıp 20 dak. kaynatıp veriyrdum ama şimdi bende vermiyorum. 

Benim kızımda zaman zaman yememezlik yapıyor resmen işkence çekiyorum yemediği zamanlarda..  Hiç birşey yemek istemediğinde de tost yapıp aliminyum folyoya sarıyorum bırakıyorum önüne o ilgisini çekiyor açıyor yavaş yavaş yiyor.. Bizde işe yarıyor sizde deneyebilirsiniz...

yağmurelif
  • Tüm gönderiler : 2
Ynt: İMDATTTTTTTTTTTKIZIM YEMEK YEMİYOR - 17.01.2006 15:13:38
Benim de 26 aylık dünya tatlısı bir kızım var.Konuşmaya başladığında ilk kurduğu cümle ''çoba yemek yookkk'' oldu.Bizim durumumuz biraz inatla alakalı.Maması sandalyesini gördüğünde ''çoba yemiycem''diye bağırıyor.Değişik bir oyun bulduğumda yemeğini bitirmesi 10 dk. buluyor.Bana da beyin jimnastiği olmuş oluyor.Her yemek saatinde farklı bir oyun bulmak zorunda kalıyorum.Yemeyen çocuğa yemek yedirmesi çokkk zorrr