EMZİRME SIRASINDA BEBEĞİN TIKANMASI

Yazar Mesaj
mehmetsoner
  • Tüm gönderiler : 5
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
EMZİRME SIRASINDA BEBEĞİN TIKANMASI - 03.09.2007 15:18:54
Bugün itibari ile 20 günlük bebeğimiz var.Yardım istediğim konu şu: Bebeğimiz her emzirmede çok aşırı hırslı bir şekilde süt emmeye çalışıyor. Emerken soluk soluğa kalıyor ki nefesini dışardan rahatça duyuyoruz. İşte bu emzirme esnasında bazen nefes alamıyormuş gibi tıkanmalar oluyor yüzü kızarıyor. Tıkanma olayı her emzirmede olmuyor. Bu problem neden kaynaklanabilir. ve ne yapılabilir.

ayseloz
  • Tüm gönderiler : 1452
Ynt: EMZİRME SIRASINDA BEBEĞİN TIKANMASI - 03.09.2007 15:27:58
öncelikle bebeğinizi iyi günlerde büyütün
ilk olarak çok aç bir şekilde annesini emiyor olabilir
2.ihtimalde yanlış emzirme pozisyonu oluyorsa o zaman ememiyordur
kilosu ne kadar bebişinizin?çok aç bırakmayın 2 saatte bir mutlaka emzirin

derinko
  • Tüm gönderiler : 47
Ynt: EMZİRME SIRASINDA BEBEĞİN TIKANMASI - 03.09.2007 16:01:03
öncelikle bebişinizi Allah bağışlasın,hayırlı olsun.
Yeni doğan bebekleri uyusalar bile 2-3 saatte bir mutlaka emzirmelisiniz.Emzirirken burun deliklerinin kapalı olmamasına çok dikkat etmelisiniz,çünkü yeni doğan bebeklerin normal zamanda bile ağızdan nefes alma becerileri yoktur.
Allah korusun,gerek emzirirken gerekse başka durumlarda boğazına birşey kaçarsa,nefes alamaz gibi olursa (çünkü bu çok olabiliyor)panik yapmayıp baş parmağınızla kaşlarının arasından alnını yukarıya doğru hafifçe kaldırabilirsiniz. veya bir başka yöntem ise yüzüne hafifçe üfleyebilirsiniz.
Bebeğiniz ile mutlu  ve sağlıklı günler...

sseevinc
  • Tüm gönderiler : 108
Ynt: EMZİRME SIRASINDA BEBEĞİN TIKANMASI - 03.09.2007 17:22:23

Orjinalden alıntı: mehmetsoner

Bugün itibari ile 20 günlük bebeğimiz var.Yardım istediğim konu şu: Bebeğimiz her emzirmede çok aşırı hırslı bir şekilde süt emmeye çalışıyor. Emerken soluk soluğa kalıyor ki nefesini dışardan rahatça duyuyoruz. İşte bu emzirme esnasında bazen nefes alamıyormuş gibi tıkanmalar oluyor yüzü kızarıyor. Tıkanma olayı her emzirmede olmuyor. Bu problem neden kaynaklanabilir. ve ne yapılabilir.

Aç olduğu için kuvvetli emiyodur, Sütte fazla geliyor yutamıyodur öyle olduğu zaman göğsün üst tarafını kısa süreli bastırıp sütün yavaşlamasını sağlayabilirsiniz

nilll
  • Tüm gönderiler : 1815
Ynt: EMZİRME SIRASINDA BEBEĞİN TIKANMASI - 03.09.2007 23:41:22
benim de emzirmeye başlarken süt çok tazyikli geliyordu, o yüzden tıkanırdı, göğsünü birazcık pompayla boşaltabilirsin, eğer bu sebeptense.

bi de tabi arkadaşların da dediği gibi, 2-3 saatte bir emzir, çok acıkıyorsa da sinirleniyordur. güle güle büyüt yavrunu.

mehmetsoner
  • Tüm gönderiler : 5
Ynt: EMZİRME SIRASINDA BEBEĞİN TIKANMASI - 05.09.2007 17:52:28
mesaj gönderen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Verdiğiniz bilgiler inşallah işimize yarayacaktır.

senayhasan
  • Tüm gönderiler : 481
  • Bölge: Esenler/İstanbul
Ynt: EMZİRME SIRASINDA BEBEĞİN TIKANMASI - 06.09.2007 11:21:00
selam canım sütün fazla geliyordur, aynı sorun benimde başıma geliyordu bebek büyüdükçe problem kalmıyor sütte azalıyor zaten merak edilcek bir sorun yok yani.
NAZLI KIZIM GELDİİİİİİİİİİİİİ

Çocuğuna anne erkeğine yoldaş toplumuna önder varlık kadın sütü helal alnı ak yüreği pak varlık kadın.

kamilkubra
  • Tüm gönderiler : 387
  • Bölge: hollanda
Ynt: EMZİRME SIRASINDA BEBEĞİN TIKANMASI - 13.09.2007 18:40:58
slm kizlar bendede tesadu8f ayni sorun var galiba iki gundur bebegim tikaniyor birde bazen nefes alamaz gibi oluyor uc saatte bir kesinlikle emziriyorum korkuyordum bende ama normal galiba herkes yasamis. tikandimi hemen kaldiriyorum ama bazen nefesi cok hizli alip veriyor sadece emerken demekki sut cok giidyor diye???? bende bilgi almis oldum ama doktoru aramam gereken bir durum degil galiba hepiniz yasadiginiza gore????

senempeh
  • Tüm gönderiler : 6120
  • Bölge: T.dağ/Çorlu
Ynt: EMZİRME SIRASINDA BEBEĞİN TIKANMASI - 17.09.2007 14:12:27
Kızımda ne zaman emse tıkanırdı ama bu benim bir göğsümde olurdu..Diğer göğsümden daha az tazdikli süt gelirdi ve onda tıkanmazdı...Tazdikli süt gelen göğsümden emzirmek benim fobim olmuştu..sıra ona geldiğinde eşimi uyandırır yardım beklerdim çünkü tıkandığı an bebeği göğsümden ayırınca abartmıyorum her tarafa süt fışkırıdı ve tampon görevi için eşime ihtiyaç duyardım...Her seferinde tıkanırdı kızım, en sonunda sağlık ocağına gittim..Ebe orda bana genelde tavsiye etmedikleri bir şey olduğunu ama bunu yapmam gerektiğini söyleyerek '' makas '' hareketini önerdi bana...işaret ve orta parmağının arasına göğsünü alıp sıkıştırmalısın böylece tazdiki azaltmış olacaksın....Tıkanma durumunda ise bebeğinin kafasını yukarı kaldırmayacaksın, aksine aşağıya eğeceksin bebeğini, hatta tıkanma devam ederse başaşağı bile tutmanda sakınca yok.