Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler

Sayfayı değiştir: 123456789 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 9, mesajlar 1 to 20 of 162
Yazar Mesaj
xdemetx

• Tüm gönderiler : 412
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: İSTANBUL
  • Durum: çevrimdışı
sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 15.10.2007 13:43:52 ( #1 )
sezeryan sonrası normal doğum yapan varmı aramızda çok merak ediyorum ..neden Türkiyedeki dr lar sezeryan sonrası normal doğumu öenrmiyor da avrupa ülkelerinde bu hızla yayılıyor ,ben ilk çocuğumu sezeryan ile yaptım ,ikinciyi normal yapmayı çok istiyorum ama birkaç uzmanla görüştüm olmaz diyor ..
bir tane özel muayehanesi olan  dr buldum ama uzaklık nedeniyle cesaret edemiyorum .çünki normal doğumda doğumun ne zaman başlayacağı belli değil ..bu yüzden normal doğumu tercih etmeye korkuyorum ..tavsiyelerinizi bekliyorum ....tşk..
<mesaj tarafından düzenlendi xdemetx on 15.10.2007 13:46:16>
C U D A N A

• Tüm gönderiler : 3943
  • Bölge: Deutschland
Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 15.10.2007 22:01:46 ( #2 )
malesef
türkiye'de "dogum politikasi"nin yeniden yapilanmasi,
doktor, ebe ve gebelerin olaya bakisinin degismesi
daha yillaaaaaaar alir...

siz en iyisi dogumunuzu avrupa'da gerceklestirme yoluna basvurun...
mesela,
imkaniniz varsa almanya'ya gelin...

www.portakalradyo.de
xdemetx

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 16.10.2007 00:36:50 ( #3 )
ah cudana ah bu ilk bebişim olsaydı belki gelebilrdim alamanyalara ama okula giden bir çocuğum var maddi imkanlar dışındaki koşullar gereği gelmem mümkün değil..hem tr de okadar iyi dr lar varken almanyaya gelmek doğru olurmu (ama mecbur bırakıyorlar değilmi ,yapsınlar normali bizde avr .ülkelerine heveslenmeyelim)
eylüldeizmir

• Tüm gönderiler : 1272
Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 16.10.2007 01:32:41 ( #4 )
Gülce bu konu üzerinde daha fazla kaynak okumus, o daha iyi aciklar ama Türkiye´deki doktorlar riske almak istemiyorlar diyebilirim..

Mesela burada dogumda doktorlar aslinda ikinci planda.. Hamileligin baslangicindan itibaren doktor kontrolüne gidiyoruz ayda bir.. Ve yaklasik 16. hafta civarinda anlasabilecegimiz bir ebe buluyoruz kendimize, zira elimizde bununla ilgili bilgilendirici brosürler oluyor.. Bu ebemiz bizi dogumdan önce ve sonra maksimum 40 defa olmak üzere ziyaret ediyor.. Dogum öncesi görüsmelerde dogumun nasil olacagini anlatiyor, duruma göre dogum önce aerobik yaptiriyor, dogum sürecine tümüyle bizi hazirliyor.. Istersek dogumdan önce hamile bayanlarin katildigi yüzme kurslarina, doguma hazirlik kurslarina katilabiliyoruz.. Bu kurslar eslerimizle yada yalniz olabiliyor.. Bunlarin büyük bir bölümü Hastalik Sigortalarimiz tarafindan karsilaniyor.. 

Yine hamilelik sürecinde hastanelerin Hamileleri Bilgilendirme Seminerlerine katiliyoruz.. Istersek bulundugumuz sehirdeki tüm hastaneleri ziyarete gidebiliriz.. Bu seminerlerde doktorlar dogumun nasil olacagini tüm ayrintilariyla anlatiyor.. Ve hastaneyi, dogum odalarini vs. gezdiriyor, anlatiyor.. Doguma birkac hafta kala dogum yapmaya karar verdigimiz hastaneye kayit yaptiriyoruz..

Dogumda ebeler hep yanimizda, hatta istersek dogum öncesi görüstügümüz ebemiz ile doguma girebiliyoruz.. Doktorlar -hersey yolunda ise- sadece bebegi muayene etmek icin veya dikis vs. icin geliyorlar.. Veya benim gibi, Gülce gibi sezeryana mecburiyet oldugunda nasil bir anda toparlandiklarini anlayamadiginiz bir doktor ordusu karsiliyor bizi..

Normal dogum sonrasi 3 saat ila 3 gün arasi hastanede kaliyoruz.. Sezeryan sonrasi ise minimum 5 gün hastanede harika bakiyorlar ve egitim yine basliyor.. Bebek nasil emzirilir, yumusamis rahim kaslari nasil toparlanir ögretmeye basliyorlar.. Hastaneden ciktiktan sonra ilk 10 gün her gün ebemiz bize bebegin bakimina destek ve bizim muayenemiz, sikayetlerimiz icin evimize geliyor.. Ihtiyac ve talep durumumuza göre gelis durumlari artirilarak 40 kereye kadar tamamlanabiliyor.. Ve dogum sonrasi yine Bebegi emzirme kurslari, Rahim toplama aerobik kurslari, anne-bebek yüzme kurslari...... gibi cesitli aktiviteler var..

Demet, bunlari sunun icin yazdim.. Bu kadar cocuga, doguma önem veren Alman doktorlari, Alman hastalik sigortalari illla ki normal dogum diyorsa sanirim adi üzerinde dogumun Normal olmasi gerektigi icin sezeryana yanasmiyorlar.. Yani sezeran pahalli bir ameliyattir falan düsüncesinin burada gecerli oldugunu sanmiyorum.. Türkiye ile karsilastirildiginda bu ve bunun gibi bir cok farklilik var maalesef.. Bence Türkiye´deki doktorlar sezeryani tercih ediyor.. Cünkü bebegin gelecegi gün hatta saat belli, doktorun riske girme durumu yok, gece-gündüz acilen aranip doguma kosmasi gerekmiyor.. Ama sezeryan-normal dogum karsilastirmasi her daim tartismaya acik ve sonu gelmeyen bir sorundur.. Bu nedenle kisinin kendi karar verecegi birseydir.. (Almanya haric)

Gülce de ben de sezeryan dogum gerceklestirdik ve 2. bebekler icin normal dogum hayal ediyoruz.. Darisi isteyen herkesin basina...
<mesaj tarafından düzenlendi eylüldeizmir on 16.10.2007 01:53:42>
ELIF & ARDA EGE

C U D A N A

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 16.10.2007 02:16:20 ( #5 )
elifcim herseyi güzel güzel yazmis...
aynen anlattigi gibi...

ufak bi ekleme:
almanya'da sezeryan,
olagan disi ve beklenmedik bi durum oldugundan,
zorunlu operasyon öncesi ve sonrasi
annedeki olasi travmayi en aza indirmek icin terapi de istege bagli olarak sunuluyor...

bir kez sezeryanla bebegini dünyaya getirmis olan her anneye,
ikinci kez hersey yolunda giderse
bebegini normal yolla dünyaya getirme sansi öncelikli olarak taninir...

umuyorum zamani geldiginde biz,"almanya'daki sezeryan anneleri"
ikinci bebeklerimizi,
basarili bi ssvd ile dünyaya getirdigimiz haberlerini
ve hayal ettigimiz o muhtesem normal dogum hikayelerimizi
burdan paylasiriz...

<mesaj tarafından düzenlendi cudana82 on 16.10.2007 17:34:19>

www.portakalradyo.de
elya

• Tüm gönderiler : -7469
Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 16.10.2007 05:23:42 ( #6 )
insallah canim arkadasim...ben senin icin dua ediyorum
cok istiyorsun sen :)
kameraya cek..youtube dan izlicez seni :))))))

xdemetx

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 16.10.2007 10:58:37 ( #7 )
benim anlamadığım şu 4,5 kg a kadar normal doğum yapılabilir aslında ,şimdi sancıyı hissetmemek için epidural yöntemi gelişmiş durumda,yeterki bebek sıkıntıya girmesin ben epiduralle normal doğum yapmyı çok isterim ama beni cesaretlendirecek uzman gerek ,aradan 5 yıl geçmiş oluyor ,çok araştırdım ve 5 yıl ara çok iyi birz zamanlama ...szeryan olmak istemiyorummm...bence işlerine gelmiyo normla doğum .zaman ve ticari kaygı nedeniyle malesef normal doğum pek tercih edilmez oldu artık....
C U D A N A

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 16.10.2007 16:19:06 ( #8 )

Orjinalden alıntı: elya

insallah canim arkadasim...ben senin icin dua ediyorum
cok istiyorsun sen :)
kameraya cek..youtube dan izlicez seni :))))))

saol canim benim...
allah bana normal ve romantik bi dogum nasip eder insallah...
walla parti verices burda...
siz de davetlisiniz tabii...

önce bi hamile kaliyim da...

aradan 5 yıl geçmiş oluyor ,çok araştırdım ve 5 yıl ara çok iyi birz zamanlama ...

operasyonu gerceklestiten doktor da dahil olmak üzere,
görüstügüm tüm kadin-dogum uzmanlari ve ebeler,
sezeryan sonrasi ikinci gebelik icin
12 ay aranin bile -hersey yolunda ise-
normal dogum yapmaya uygun oldugunu söylüyorlar...

sizinki 5 yilmis üstelik...

keske tüm doktorlar
mesleklerini etik cercevede icra etseler...

www.portakalradyo.de
xdemetx

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 22.10.2007 00:08:13 ( #9 )
kızlar bu cumtsi dr la görüştüm normal doğum yapmamı tavsiye emedi riskli imiş ..malesef yine sezeryan olucam ..
alperen133

• Tüm gönderiler : 83
Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 23.10.2007 13:44:59 ( #10 )

Orjinalden alıntı: xdemetx

sezeryan sonrası normal doğum yapan varmı aramızda çok merak ediyorum ..neden Türkiyedeki dr lar sezeryan sonrası normal doğumu öenrmiyor da avrupa ülkelerinde bu hızla yayılıyor ,ben ilk çocuğumu sezeryan ile yaptım ,ikinciyi normal yapmayı çok istiyorum ama birkaç uzmanla görüştüm olmaz diyor ..
bir tane özel muayehanesi olan  dr buldum ama uzaklık nedeniyle cesaret edemiyorum .çünki normal doğumda doğumun ne zaman başlayacağı belli değil ..bu yüzden normal doğumu tercih etmeye korkuyorum ..tavsiyelerinizi bekliyorum ....tşk..

sevgili arkadaşım bende ilk doğumum sezaryan oldu ben karar vermedim ama doktorum karar verdi.ayrıca benim sancım hiç gelmedi.doktorum bekledi son haftada gecti normalde 39.haftada yaparlar sezaryanı ama doktorum 40 hafta gecti baktı sancı yok mecbur sezaryan olcan dedi.suni sancı verildi yarım gün yine sancım gelmedi çocuk ters duruyormuş meğer ve acil sezaryana girdim.
2.doğumumda normal yapmak istediğimi söledim tabi dedi sancın gelirse neden olmasın , bekledik ama yine olmadı.yine sezaryan oldum.kısacası şunu diyorum ki arkadaşım doktordan doktorada fark ediyor birde iç dikişler cok önemli eger son aylarında biraz genişleme varsa 1 ay erken bile alabiliyolarmış.
anlayacağınız annelik zor bir meslek ama seve seve yaparız.sonucta biz anneyiz.

xdemetx

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 23.10.2007 17:01:03 ( #11 )
sevgili alperen133,genişleme derken iç dikiş yerindenmi bahsediyorsun ..bu genişlemeyi drlar nezaman anlar ,yada bi belirti verirmi anneye ...benim araştırdığım kadarıyla yırtılma olasılığı eski sezeryan kesiğinde yani yatay keside olabiliyo ,ama artık günümüzde dikey kesi uygulanıyo ve ikinci doğum için 12 ay bile yeterli olabiliyormuş ..benim bebiş doğum pozisyonunu almış durumda şuan ..bebek çok iri gelmzese bence normal doğum yapılabilir ama haftasonu dr kontrolüm vardı ..bence riske girme diyo ..güven verici sözler duyamadığımdan kararsız kaldım yine..
paylaşımın için teşekkürler..
<mesaj tarafından düzenlendi xdemetx on 23.10.2007 17:02:40>
feris

• Tüm gönderiler : 2424
  • Bölge: Isvicre/Izmir
Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 05.11.2007 15:15:31 ( #12 )
Ilk dogumumu maalesef sezeryan ile yapmak zorunda kaldim.ikinci bebegime hamileyim.cuma aksami kontrole gittim.Doktorum 3200 gr a kadar normal dogum yapabilecegimi ama daha iri bir bebek olursa sezeryanla alacaklarini soyledi.Oglumda bir turku asagiya inmemisti.Catim cok darmis.Catin genis olsaydi sorun yoktu dedi.Benimde canim sikildi bu duruma.Ben normal dogum istiyorummmmm

xdemetx

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 05.11.2007 15:25:35 ( #13 )
ahh feris bende ilk bebişimi kiolu old.için ve çatılarımın dar olması ,bebeğin kanala tam yerleşememesi vs .sebeplerle sez olmuştum ..bend eşimdi normal doğum ysapmak istiyorum ama drlar hiç oumlu yaklaşmıyor ..ne yapcaz biz yaa bi yolu yokmu
C U D A N A

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 05.11.2007 15:36:15 ( #14 )

Orjinalden alıntı: feris

Ilk dogumumu maalesef sezeryan ile yapmak zorunda kaldim.ikinci bebegime hamileyim.cuma aksami kontrole gittim.Doktorum 3200 gr a kadar normal dogum yapabilecegimi ama daha iri bir bebek olursa sezeryanla alacaklarini soyledi.Oglumda bir turku asagiya inmemisti.Catim cok darmis.Catin genis olsaydi sorun yoktu dedi.Benimde canim sikildi bu duruma.Ben normal dogum istiyorummmmm

canim,
insallah normal dogum yapabilirsin...
son ana kadar umudunu yitirme...
dua edicem senin icin...

bi de daha önce sordum mu hatirlayamiyorum:
hamileyken berkay'i kucaga alman, tasiman, yikaman, alt degistirmen
sorun oluyo mu?
yani agirdir heralde oglun...
nasil kaldiriyosun onu?
zorluk cekiyo musun?
hamileliginin basinda uyardi mi doktorun
onu kucaga alma konusunda?

www.portakalradyo.de
feris

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 05.11.2007 16:34:48 ( #15 )
Sagol Gulce.Berkayiki ay once 12.5 kg di.Tabi kimse olmadigi icin butun gun benim sirtimda.Doktora ilk hamileyken sordum .Sadece beline dikkat et egilerek kaldir hic bir sey olmaz dedi.Gecen gun Berkay uykudan kalkti sarildik uzerimde yatiyordu uyku mahmurliugu.Bebek tekmeledi.O da hissetti sanirim dondu bakiyor ne var diye.Ama su ana kadar Berkayla ilgili bir sorun yasamadim.Hatta gecen kontrole gittigimde Berkay kucagimda girdim iceriye.Oooo  diyor doktor iki bebis de sende.

feris

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 05.11.2007 16:35:37 ( #16 )
Egilerek yanlis olmus,comeserek kaldirmak lazim bel sagligi icin

C U D A N A

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 05.11.2007 16:59:47 ( #17 )
hmm anladim feridecim...
tamam o zaman...
rahat olmana sevindim...
umuyorum ben de ikinci hamileligimi sorunsuz gecirebilirim...

kolayliklar diliyorum sana...

www.portakalradyo.de
feris

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 05.11.2007 22:30:16 ( #18 )
Gulce insallah rahat sorunsuz bir hamilelik gecirirsin.Ilk bebek kucuk olunca insan dogal olarak endiseleniyor.

binnaz006

• Tüm gönderiler : 6631
Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 15.11.2007 12:29:42 ( #19 )
ben feride ciğimi takip teyim..canlı canlı şahit olmak istiyorum bu olaya..eğer feridecim normal doğum yaparsa bende ikinci bebek için plan yaparken kendime bu yönde bir dr bulup hamileliğimi takip altına aldırmayı düşünüyorum..

feridecim berkayı öptük..

feris

Ynt: sezeryan sonrası normal doğum yapan anneler - 15.11.2007 13:53:48 ( #20 )
Insallah Binnazcim sen de bende normal dogum yapabiliriz.

Sayfayı değiştir: 123456789 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 9, mesajlar 1 to 20 of 162

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 1 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku
  • Yeni konu başlat