Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

Sağ ayağını dışa basıyor lütfen yardım

Yazar Mesaj
direm

• Tüm gönderiler : 222
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Durum: çevrimdışı
Sağ ayağını dışa basıyor lütfen yardım - 01.11.2007 11:50:18 ( #1 )
Merhaba arkadaşlar yine bir sorum var. kızım 8 aylık ve dün akşam farkettim ki yürütürken sol ayağı gayet düz ama sağ ayağı dışa dönük basıyor sağ ayağıyla adım atarken biraz daha geniş açı alıyor hiç emeklemedi sık sık yürümek istiyor çok seviyor yürümeyi ellerinden tutup yürütüyoruz yaklaşık 1 aydır daha önceleri hadi daha yeni adım atmayı öğreniyor diye ayakları üstünde fazla durmadım ama artık adımlarını düzgün atmaya başlayınca dikkat ettim ve yaklaşık 10 tur attık hepsinde de sağ ayağını dışa basıyor sadece birkaç kez düzgün bastı ama kalça çizgisi bacak boyu gayet sağlıklı arkadaşlar düzelir mi ilerde yoksa doktora götürmeli miyim bir arkadaşın sözleriyle şu an inanılmaz tereddütlüyüm nolur bilginiz varsa cevap yazın teşekkürler

cagla_kayra

• Tüm gönderiler : 65
Ynt: Sağ ayağını dışa basıyor lütfen yardım - 01.11.2007 12:00:41 ( #2 )
geçmiş olsun öncelikle.çok fazla bi bilgim yok ama yide bi ortopediste götürün.bende küçükken paytakmışım7 yaşına kadar ortopedik ayakkabı yaptırdılar bana.nefret ederdim ama iyiki giydirmişler.
direm

Ynt: Sağ ayağını dışa basıyor lütfen yardım - 01.11.2007 12:36:52 ( #3 )
teşekkürler ama inanın en fazla sizinki gibi olsa keşke çünkü benim korkum komple bacakla ya da kalçayla ilgili bi problem olması inşallah yoktur
patapya

• Tüm gönderiler : 546
Ynt: Sağ ayağını dışa basıyor lütfen yardım - 02.11.2007 12:48:52 ( #4 )
Merhaba; benim kızım da ilk yurumeye basladiginda yani elinden tutup yuruttugumuzde sol ayagı duzgun fakat sag ayagını dısa atıyordu. Hatta bunu doktorumuz farketmisdi. Bizi ortopedist doktora gonderdi. Doktorun soyledigi hicbirsey olmadıgı sadece yeni yurumeye basladıgı icin bazı seyleri yalnıs yaptıgı ve ilerde duzeltecegiydi. Kızım su anda 18 aylık ve super yuruyor. Ama ben kızım  1 aylıkken kalca ulturosonu yaptırmısdım. Problem yoktu ama icinizin rahat olması icin bir doktor gidin derim. Sonucta siz doktordan duyunca daha rahat edersiniz.
direm

Ynt: Sağ ayağını dışa basıyor lütfen yardım - 02.11.2007 14:14:58 ( #5 )
teşekkür ederim dün maltepe üniversitesi hastanesinden randevu aldım umarım iyidir ve iyi bir sonuç alırım, dün akşam kayınvalde ve kayınpeder baktılar incelediler ve topuklarda biraz farklılık olduğunu en fazla topuk dönmesi olabileceğini söylediler o da kalıp gibi ayakkabıyla kısa sürede düzeliyormuş bilmiyorum ne kadar doğru ama en azından biraz olsun içimi rahatlattılar açıkçası ama en iyisi doktorun söylemesi. inşallah birşey yoktr çünkü herhalde en kötüsü neden daha önçe getirmediniz sorusuyla karşılaşmak büyük vicdan azabı çek çekebilirsen...
ayek

• Tüm gönderiler : 1408
Ynt: Sağ ayağını dışa basıyor lütfen yardım - 02.11.2007 15:03:02 ( #6 )
direm 16 aylık kızım 15 ay emekledi.sıralamaya başladığında her iki ayağınıda dışa bastığını farkettik.kendi doktorumuz sorun olmadığını söyledi zaman zaman egzersiz yaptırabileceğimizi söyledi.neyse 15 ay böyle geçti.ancak hala yürümeyince bende endişelenmeye başladım.zaten o şekilde basarak yürümesi çok zordu çünkü dizlerini kıramıyordu.doktor çıplak ayakla yürümesine bakıp ortopediste yönlendirdi.zaten 5 tane isim yapmış çocuk ortopedisti varmış istanbulda.neyse bir tanesine götürdük geçen ay.uzun uzun muayene etti.sonuç olarak korkacak bişey yok.özel bir ayakkabı giymesini önermiyoruz dedi.adidas yada nike spor ayakkabı giydirin dedi.ki seninki henüz yürümediği için buna bile gerek yok.çünkü evde giydirmeyin halı beton kum heryerde yürüsün yürüdükçe kaslar kuvvetlenecek dedi.sebebine gelince ayakların içe yada dışa dönmesini engelleyen kaslar varmış ve genetik olarak bu kasların gelişimi yavaş olunca bir dönem böyle yanlış basmalar olabilirmiş.benimde endişem senin gibi geç kalıp işi dahada kronikleştirmekdi.ancak 18.aya kadar süresi var dedi doktor.gerçektende geçtiğimiz bayram kalkıp yürümeye başladı.hala sol ayağı bariz bişimde dışa basıyor.ancak endişe etmiyorum.çünkü oğlumdada vardı şimdi gayet güzel yürüyor.doktor akrabalarınıza bakın yada kendi çocukluğunuza mutlaka yan basma vardır dedi.yani kas gevşekliği sözkonusu bu tip basmalarda.bakalım nasıl düzelecek.ben 1-2 ay sonra tekrar götürmeyi düşünüyorum.senin doktorunda ne diyecek merak ediyorum.bilgilendirirsen sevinirim.ama geç kalmaktan korkma zaten ayakkabı vereceklerini sanmıyorum. ben ayrıca bir prof ile görüştüm o da bana ayak ucuna basma dışında hiçbirşeyden endişelenme demişti. haberlerini bekliyorum

direm

Ynt: Sağ ayağını dışa basıyor lütfen yardım - 05.11.2007 10:07:13 ( #7 )
verdiğin bilgiler için çokteşekkürler ayek, cumartesi doktora gittik, iyice bi muayene etti, kalça bacak boyu vs. herhangi bir problemi yok gayet sağlıklı görünüyor dedi. yukarıda yazmıştım gerçi ama kızım hala emeklemiyor ve büyüklerimiz de yavaştan yavaştan ellerinden tutarak yürütmeye başlamışylardı, biz de yürütüyorduk ve kızım çok seviyordu hatta ara sıra heyecanlanıp koşmaya filan çalışıyordu bunu söylediğimde doktor "niye böyle birşey yapıyorsunuz ki, niye acele ediyorsunuz, bırakın doğul süreci işlesin, emeklemek için geç değil benim kızım 9 aylık emeklemeye başladı, 13 aylık ve hala yürümüyor, erkenden yürütmeye çalışmayın çünkü kalça kemikleri tam olarak gelişimini sağlayamıyor, bu yüzden ileride problemler olabilir, kendisi önce emeklesin ya da sürünsün sonra kalkıp yürüsün" dedi. kendimi yine kötü hissettim biz anneler hep böyle olacağız galiba. neyse artık yürütmüyorum dün baktım bıraktığım yerden 2 metre ötede 1 saat içinde poposu üstünde ilerlemiş herhalde doğal süreç başladı, ayağı için de daha adım atmayı bilmiyor 15-16 aylık olana kadar bunlar gayet normal dedi. kayınpederimin topuk dönmesi olabilir dediğini söyledim, öyle bir şey yok her söylenene inanmayın dedi. bu kadar uzun yazmamın sebebi benzer bir sorunu olan okusun diye... tekrar teşekkürler
eeooss

• Tüm gönderiler : 908
  • Bölge: istanbul
Ynt: Sağ ayağını dışa basıyor lütfen yardım - 05.11.2007 15:52:30 ( #8 )
selam direm;
benım kızımda 18.ayın ıcınde 10 aylıkken yurudu.azranında sag ayagı ıce basıyodu bende endıselenmıstım ama dr'umuz korkucak bısey olmadıgını yurudukce duzelıcegını soyledı.gercektende zamanla duzelttı.
kalcayla ılgılı bı sorun olsaydı dışa veya ice basarak degıl topallıyarak yururdu.
saglılkla kalın:)
budakzuhal

• Tüm gönderiler : 2871
  • Bölge: (maraş) elbistan-(bursa) gemlik-balıkesir
Ynt: Sağ ayağını dışa basıyor lütfen yardım - 09.11.2007 02:49:16 ( #9 )
merhaba
benim kızım da 23 aylık ve o da sağ ayağını içe basıyor bu durum beni çok üzüyor kızımın kendi doktoru ortapedi dr una gitmemizi önerdi fakat hala götüremedik  inş bu ay götürücez ve umarım sizin de dediğiniz gibi geç götürdüğümüz için olumsuz bir durumla karşılaşmayız ve zamanla geçer inşallah

jbdun

• Tüm gönderiler : 429
Ynt: Sağ ayağını dışa basıyor lütfen yardım - 21.12.2007 10:20:51 ( #10 )

Orjinalden alıntı: eeooss

selam direm;
benım kızımda 18.ayın ıcınde 10 aylıkken yurudu.azranında sag ayagı ıce basıyodu bende endıselenmıstım ama dr'umuz korkucak bısey olmadıgını yurudukce duzelıcegını soyledı.gercektende zamanla duzelttı.
kalcayla ılgılı bı sorun olsaydı dışa veya ice basarak degıl topallıyarak yururdu.
saglılkla kalın:)

eeooss merhaba,
benim kızım da 10 aylıkken yürüdü , şu an 13aylık ve sağ ayağı içe basıyor, drumuz da düzeleceğini söylüyor ama kafam hep o konuya takılı...
azranın ne kadar sürmüştü bu içe basması?

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 10 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku
  • Yeni konu başlat