sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 40 of 59
Yazar Mesaj
ceycem
  • Tüm gönderiler : 74
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: istanbul-yenişehir
sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 29.01.2006 05:09:04

Ben yeni üye oldum.4 aylık hamileyim negüzel hamile kaldığımı duyunca sigarayı bırakıştım 1 tane bile içmiyordum 15 günden beri içiyorum.Bebege cok zararlı ama canım cok istiyo.Eşim sigara içmemi istemiyo ama ben gizli gizli içiyorum.Nası bırakıcam

Hezal
  • Tüm gönderiler : 6827
  • Bölge: Malatya'dan,Texasa/USA.Katılım zamanı: 8/05/2005
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 29.01.2006 07:24:19
ceycem dr ile konus bu sorunu gizli icmekle olmaz,bende  iciyordum ama hamile kalinca kesinlikle icmedim.. su an bebisim benimle cok sukur simdide icmiyorum cunki bebegime zarar vermek istemiyorum..bebegin icinde olsa icme diyicem yazik  bebege  zarar verebilirsin bunu unutma  

Grizabella
  • Tüm gönderiler : 13225
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 29.01.2006 11:17:47
11 sene günde 2 paket sigara içtim. Sonra 1 sene bıraktım. Ardından ufak ufak yeniden başladım, arttı tabii zamanla. Bu şekilde 4-5 ay içtim... Hamile kaldığımı öğrendim,  çok yeni evliydim, bebek planlamıyorduk ve sürpriz bebekti. Buna rağmen testi yapıp da sonucu gördüğüm andan itibaren tek bir sigara yakmadım, yani son sigaramı ne zaman içtiğimi bilmediğim gibi, onu içerken onun son sigaram olduğunu da bilmiyordum.
Bu forumu gerçekten sigarayı bırakmak için yardım istemek amaçlı mı açtın durumundan yakınmak için mi bilmiyorum, ben bu konuda  yani BAŞKA BİR CANLININ HAYATINA KASTETMEK KONUSUNDA oldukça sert fikirlere sahip olduğumdan, özellikle kırıcı olmadan yazmaya gayret ediyorum. Benim de canım istiyordu ve ben gerçek bir tiryakiydim, bununla övünmüyorum hatta utanç verici birşey bir insanın hür iradesi ile içinde 4000 çeşit zehir olan iğrenç bir şeye müptela olması. Ama ben bütün bu bağımlılığıma rağmen bebeğim olacağını öğrendiğimden bugüne dek(ve doğumdan da emzirme dönemi bitene dek, hatta umarım daha sonrasında da) tek bir sigara içmedim.
Her zaman söylediğim birşey var. İnsan kendine istediğini yapma hakkına sahip. Bu konuda özgürsün ceycem. İster sigara kullan ister alkolik ister uyuşturucu bağımlısı ol, bağımlılıkların seni bağlar. Ama içinde büyüyen başka bir canlı, başka bir İNSAN. Ve senin ona verebileceğin en büyük zararın da sigara içmek olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Bebeğini kollarına aldıktan sonra onun mamasına zehir karıştırarak ellerinle yedirebilir misin? Canlandırsana gözünün önüne getirip. Hemen dehşetle "hayır tabii ki" dersin. Ama senin şu anda ona yaptığının bu söylediğimle en ufak bir farkı yok. Onun oluşmakta olan minicik organlarında geri dönüşü olamayacak tahribatlar yapıyorsun. Bu kadar mı mühim, bu kadar mı canın istiyor, bu kadar mı vazgeçilmez?
Ben bir de tip 2 diabet hastasıyım ve bebeğim sağlıklı olsun diye günde 6 defa parmağımı delip kan şekeri alıyor, 5 defa da bacaklarıma insülin iğneleri yapıyorum 8 mm. iğneleri dibine kadar saplayıp, sırf sağlıklı olabilsin bebeğim diye bu fiziksel acıları her gün defalarca yaşıyorum, benim canım da deli gibi tatlı istiyor ama tatlı bebeğim için zehir, bu yüzden ağzıma koymuyorum.
ANNELİK FEDAKARLIK DEMEKTİR. Bu fedakarlıkları göze alamayanların anne olmaya hakkı yok. Bunu düşün ve lütfen yine süratle sigarayı bırak; bebeğinle fiziksel bağın sürdüğü sürece başlamamak üzere tabii. Dayanma gücünü de içinde büyüyen minik canlıya duyduğun sevgiden al. Onu seviyorsan ona zarar verme. Doğduğu zaman da emzirme döneminde içersen sütünden nikotin aynen bebeğe geçer ve aynı zararı vermiş olursun. Memeden kesildikten sonra da içeceksen kesinlikle yaşadığınız evin dışında, en azından açık balkonda içmelisin, ayrı odada, mutfakta içmek cam açmak çözüm olmuyor bebeğe gidiyor yine de duman.
Bu çok ama çok hassas bir konu ceycem. Lütfen annelik kavramını yeniden düşün, bu yazdıklarımı okuduktan sonra yeniden bir sigara yakıp dumanını içine çekeceksen, her dumanı içine çekişte sadece kendini değil, içinde büyüyen evladını da biraz daha öldürdüğünü düşün.
<mesaj tarafından düzenlendi ilke_ersoy_kibriscikli on 29.01.2006 11:24:49>

kaoss
  • Tüm gönderiler : 4546
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 29.01.2006 11:31:13
sigara kullanan birisi için bırakmak gerçekten cok zor..içmeyenler bırak su zıkkımı şöyle böyle vs.derler haklılarda ama işte içmeyen içen kadar anlamaz..içen insan kadar zararını bilemez..fakat yinede cok zor bırakması..

hamilelik döneminde içilen sigaranın zararını zaten sende biliyorsun.farkındasın ki zaten vicdan azabı cekiyorsun..her yaktıgın sigrada aklına bebeğini getir.onun hayatını düşün..belki sen en fazla 1 sene içmeyeceksin( tabi mümkünse hiç başlama dogumdan sonrada) ama bebeğinin bütün hayatını etkileyecek...içmeyecegin 1 sene bebeğinin yaşayacagı bütün hayattan daha kıymetli değil canım..
pozitif düşün canın sigara istediğinde birşeyler ye..elma mesela..sakız çiğne birşeylerle ugraş..ne bileyim mesela bebeğinin kıyafetlerine bak,tv seyret dışarı cık..kendini sigaradan uzaklaştırmaya calış..mutlaka başaracaksın ..zor biliyorum ama bebeğin daha kıymetli dimi :)

bahar25
  • Tüm gönderiler : 1090
  • Bölge: FINLAND / Adana
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 29.01.2006 12:43:29
akasyaya hamile kaldigimi ögrendigim an biraktim sigarayi akasya 9 aylik olacak hala icmiyorum ve kesinliklede icmeyi dusunmuyorum, bu bana allahin bir lutfu, sigarayi birakmak istiyordum fakat irademi kullanamadigim icin birakamiyordum, senin icinde öyle , allah sana bir firsat vermis, hem hayatina yeni bir canli vermis hemde sigaradan kurtulman icin bir yol sunmus. Sende bu yolu iyi degerlendir ve birak sigarayi, zamanla sende yaninda icenlerden bile tiksinip miden bulanacak , bu zehri nasil iciyorsunuz diye

selenatuba
  • Tüm gönderiler : 1439
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 29.01.2006 12:51:17
sevgili ceycem bende sigara içiyordum ve bende kan sonucundan hamile kaldığımı öğrendiğim dakikadan itibaren hiç içmiyorum ilk zamanlarda canım çok istiyordu ama şimdi o kokudan tiksiniyorum eşime bile içirtmiyorum  o da zaten yanımızda içmiyor ben engelli öğrencilerle çalışıyorum  ve sigaranında bu engellere sebep olabileceğini biliyorum o yüzden sende şunu düşün ileride Allah korusun böyle bir sonuç olursa bunun vicdan azabını da gizli gizli çekebilecekmisin?Lütfen içme bebişin için....

özlem_2005
  • Tüm gönderiler : 85
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 29.01.2006 15:02:27
Eşimden gizli içiyorum demişsin bu gerçekleri örtüyormu sanıyorsun.Eşinin sana olan saygısını yitirirsin bence.Çünkü sigara içmeyen bebeği için sigara yerine bebeğine yarayacak şeyleri yiyen ve yapan diğer anneleri görünce sana saygısı kalmayacaktır ve bunu her seferinde yüzüne vuracaktır.Hamile bir bayanın sigara içmesi ne kadar kötü bir görüntü veriyor aynaya bakıp gör.Ben sigara içen ve bebeğini emziren birini görmüştüm tanımıyorum ama bir aile ziyaretinde karşılaşmıştım bebeğinin göz ve ağız çevresi hafif mor gibiydi..Nikotin bebeğin damarlarında dolaşan kanı kirletir.Ayrıca en önemli şey bebeğin zekası düşük olur.Bebek vücuduna nikotin girdiği için büyüyünce ona karşı istek duyacaktır.Karnında bir canlı var bebeğinin olmasını isteyipte olamayan bir sürü anne adayı varken allah bu güzel duyguyu sana tattırmış kıymetini bil ve iyi bir anne olacağını bebeğine ve herkese göster.Sigara yerine süt iç yoğurt ye bol bol meyve ye tam mevsimi şuan ayva ye bebeğin güzel olur öyle derler.İnşallah bırakırsın içmeye devam edersende inşallah o tatlı bebek zarar görmez.

ceycem
  • Tüm gönderiler : 74
  • Bölge: istanbul-yenişehir
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 29.01.2006 15:14:59

Yazınız çok iyi geldi bana şuandan itibaren içmemeyi düşünüyorum ama ne kadar basarılı olurum dersiniz.Yinede şansımı deniycem.Allahım sen bana yardım et

sabahyıldızı
  • Tüm gönderiler : 1218
  • Bölge: Australia/Sydney
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 29.01.2006 16:41:01
Sevgili ceycem,
ben de sigarayi birakanlardanim.uzun uzun yazmiyacagim sana.Kucuk bir kavanoza icilmis izmaritleri koymani oneriyorum.Canin her istediginde kapagini acip bir koklarsan nasil tiksindigini goreceksin o zararli canavardan.
Ben oyle cok icen degildim.Hatta arkadaslarim sigara icemeyenlerden secmistim bilmiyerek,ayrica astimli birkac arkadasim da vardi.Hic yedek sigara almadim evime yanima.Bittiginde bir ertesi gunu bekliyebiliyordum.Ama is birakmama geldiginde zorlandim bayagi.Ben esiri olmadigimi ve her istedigim zamanda birakacagimi saniyordum.Ama bu kavanoz yontemi birakma konusunda buyuk yardimci.Ama sen dikkat et hamilesin,kapagi actiginda uzaktan kokla olurmu,Umarim kkokuyu duyunca icindekileri de cikarmazsin.
Lutfen,sigara icerek bebegine verebilecegin zararlari dusun ve icme alsi.Ben bebegim buyudugunde ve sutumu emmeyi biraktiginda da sirf ona kotu ornek olmamak icin bu zararlin aliskanliktan uzak durmaya kararliyim.Guclu bir irade olustur kendine olurmu,kal saglicakla,gorusmek uzere...

Dostluk ve Sevgi ile...
Ayşe

feris
  • Tüm gönderiler : 2424
  • Bölge: Isvicre/Izmir
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 29.01.2006 16:54:50
Belki 10 yil ictim belki de daha fazla.Evlendim esim icmiyordu.Bana bu konuda da hic baskisi olmadi.Sadece birakmani isterim sende arzu edersen destek olurum sana dedi.Turkiyeden ayrilirken son sigarami ictim .Isvicreye geldigimden beri de agzima surmedim.Ki gunde 1.5 -2 paket sigara icerdim.Kendi ogurluklerimin kisitlanmasindan bu kadar rahatsiz oluyorken nasil bir palete esir hale gelmisim.Once kendim icin sonra daha karnimda bile olmayan bebeklerim icin biraktim.galiba 2 senedir de icmiyorum.Zaten asla ve asla hamileyken bunu yapmazdim.O kadar vcidansiz ve bencil degilim.Yasamak icin su an annesine bagimli bebegimi zehirleyemem.Seninde bundan vazgececegine inaniyorum.

Hezal
  • Tüm gönderiler : 6827
  • Bölge: Malatya'dan,Texasa/USA.Katılım zamanı: 8/05/2005
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 29.01.2006 19:41:11
ceycem  dun yazdim ama  tekarar yaziyorum cunki cok uzuldum bebege zarar vermenden korkuyorum ..bak canim irade ve azim olmali ve bunu basaracagina eminim suan bu satirlari yazarken bile oyle saniyorumki bu tum arkadaslarin yazisini okuduktan sonra icmemissindir..ben 20 yil sigara ictim cok erken yaslarda baslamistim ,annem,babam,hayata sigara icen insanlar deildi..arkadas cevresinde baslamisdim gizli gizli icmeye evlendim esim tam bir sigara dusmani oda hic  hayatinda sigara kulanmamis.ben iciyordum ve zaman zaman tartisiyorduk,her gece uyumadan once banyomu yapar dislerimi fircalar oyle  uyurdum,cunki icmiyen bir insana  cok kotu kokuyor  sigara icen ..gunde  bazen olurdu 2 paketide bulurdu..nasil hamile kaldigimi ogrendim.biraktim, bebegim suan 2 aylik 3 haftalik emzirmiyorumda.. bazen disardan icilen bir sigara kokusu  cok hosuma gidiyor, ama kararliyim cocugum icinde olsa kesinlikle agzima surmiyecegim.. bak bu forumda okadar cok anne olmak istiyen  ve bir bebekleri olsun diye herseyi feda etmeye hazir anne adaylari var.simdi senin bu yaazini okuduklarinda eminimki cok uzulecekler.. gizli icmekle  olmaz canim doktoruna soyle yardim iste demir vitamin hapi verebilir.. demir hapi alinca fazla icmeye istek duymayacaksin ama doktoruna  anlatman gerek.. kendine ve bebisine iyi bak canim

binnaz006
  • Tüm gönderiler : 6631
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 30.01.2006 09:04:57
merhaba ceycem..açtığın formun her satırını ve yazılanları inan çok üzülerek okudum..bende şu an hamileyim..ve hamile olduğumu öğrendiğimde hemen sigarayı bıraktım..içimden hep günde bir tane kaçamak yapsam diye düşünüyordum ama hamile bir insana sigaranın yakışmadığını düşünerek o aklımdan geçirdiğim sigara fikrini hemen unuttum..şu an hiç canım istemiyor..hatta dumamından bile rahatsız oluyorum..oğlum dünyaya gelip onu emzirme sürecine kadar da içmeyi düşünmüyorum..ilersi için bir şey diyemiyorum ama şu an için hayatımda sigaranın bir yeri yok..ayrıca eşinden gizli içmen hiçbir şeyin sonucunu değiştirmez..yapacağın tek şey hemen sigarayı bırakmak..ve dokroruna durumunu anlatmak..çünkü bebeğinin organlarının geliştiği bir dönemdesin..belkide hamilelilğin en önemli devrelerinden birini yaşıyorsun..bol bol beslenmen gerekirken bebeğini keni ellerinle zehirleme..allah a dua et..

prenscim
  • Tüm gönderiler : 2896
  • Bölge: İstanbul Katılım Zamanı:10/10/2005
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 30.01.2006 10:12:45
selam canım...bende hamileyken içtim.ilk 3 ay içtim sonrra bıraktım bi daha başladım.doğumdan 3 aya kadar içmedim.tekrar başladım v.s. .....gitti bole ama çok değil 3-4 tan içtim.işe başlayınca baktım çok içiyorum..bırakmaya karar verdim.ve 10 kasım 2005 te hem sigarayı bıraktım hemde siteye ilk o gün üye oldum ve bole bir konu açmışyım.2,5 aydır  bir fırt bile çekmedim.bir daha asla sigara içmeyi düşünmüyorum.şimdi bile nefret ediyorum kokusunu duyunca.ama derler ya şole yap,böyle dene bırakırsın hiç de değil.insanın kendine bağlı bişey.inş. bırakırsın.
bekirin annesi burcu..

28.06.2004
CANIM OĞLUM

cyberrica
  • Tüm gönderiler : 1947
  • Bölge: ankara
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 30.01.2006 15:40:55
Sevgili ceycem, bende 14 yıllık tiryakiydim. Ancak bebek yapmaya karar verdiğimiz zaman bıraktım. Hamile kalmadan 2 ay önce ve ağzıma sürmedim o günden beri. Kızım doğunca tam 1 yıl olacak sigarayı bırakalı. CAnım istemedimi tabiki istedi. Hatta hala bazen istiyor. Ama asla ağzıma sürmedim. Hatta bir kere rüyamda sigara yaktığımı gördüm ama sonra verene kızıp yere içmeden atıyordum. Niye bıraktığım halde bana ikram ediyorsun diye karşımdakine kızıyordum. Düşün artık ne kadar şartlandırmışım kendimi. Yani mesele kafada bitiyor. Eğer gerçekten istiyorsan yaparsın bu işi. Ama istemezse yapman zor. İradeni zorlaman gerekiyor bebeğin için canım.

ADAB
  • Tüm gönderiler : 110
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 31.01.2006 13:03:36
ben 8,5 aylık bir kız annesiyim.başlığı görünce ilgimi çekti.ben hamilelikten önce sıkı bir tiryakiydim.hatta sigara bağımlılığım yüzünden hamile kalmıyor diye dedikodum bile yapılmıştı.veee hamile kaldığımı öğrendiğim hafta ben bile inanamadım birdenbire sigarayı bıraktım.Hiç başlamayı düşünmüyordum ama Ada artık yavaş yavaş sütten kesilmeye başlayınca son birkaç aydır akşamları sadece 2-3 tane (en fazla 3)keyif sigarası içiyorum.

Sen de sonraya ertelesen bu zararlı zevkini olmaz mı?

Ben sana uzun uzun zararlarını anlatmak istemiyorum.Arkadaşlar zaten çok güzel yazmışlar.

Ben diyorum ki tamamen bırakamıyorsan hiç değilse bir 7-8 ay ertele bu zevkini.Öyle düşünerek bırakmaya çalış.

Mutlaka ama mutlaka doktorunla görüş.

sevgiyle ama sigarasız kal,

binnaz006
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 31.01.2006 13:14:57
dün akşam 3 aylık hamile olan bir arkadaşımla telefonda görüştüm..sigara içmiyorsun dimi dedim..bana günde 3 tane içtiğini söyledi..bende hemen bırakman lazım çok zararlı dedim..doktorum biliyor dedi..bende nasıl yani doktorun izin mi verdi dedim..çok stresli bir yerde çalıştığımı eşim ve doktorum bildiği için bir şey demediler dedi..bende şöyle dedim..bak canım içinde senden bir parça taşıyorsun..eğer ilerde bebeğine bir şey olursa pişmanlığın senin hayatını karartır..ama sen elinden geleni yaparsan yinede bir şey olursa allah tan geldi dersin dedim..lütfen bırak o miniği düşün dedim..bakalım o da tamam dedi..şu anda içmiyormuş..inşallah bütün bebiş bekleyen anne adayları duyarlı olur bu konuda

dincelay
  • Tüm gönderiler : 124
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 31.01.2006 16:41:34
Kimsenin moralini bozmak istemem ama benim bir yakınımın bebegi hamile iken ictigi icki ve sigaralar yuzunden bir kusurla dogdu. Bebecik dogar dogmaz bir sürü ameliyat olmak zorunda kadı. Sonunda iyileşti ama telafisi mümkün olmayan bir kusur da olabilirdi. Servis arabasını son hızla kullanan bir şoförden farkınız yok. Her iki durumda da kendine emanet edilen canım sorumluluğunu taşımayı bilmemek kusuru var. Kaza olabilir ya da olmayabilir. Riskin gerçekleşmemiş olması sizin sorumsuzlugunuzu ortadan kaldırmaz. İfadenizde oyle bir şey var ki sanki kendinize destek arar gibisiniz ama sanırım burada bulamadınız, değil mi?

elma cekırdegı
  • Tüm gönderiler : 213
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 31.01.2006 16:58:21
Ben hayatımda sıgara ıcmedım...Sıgara ıcılmesınden hıc hoslanmam ama dayanamadıgım sey Hamıle bır ınsanın sıgara ıcmesı Nasıl boyle bır sey yaparsın bıle bıle bebegıne zarar verırsın Sanırım sen suan yaptıgının ne kadar zararlı oldugun farkında degılsın....Bebegının saglıgı ıcın buna son vermelısın...
Moralı bozmak ıstemem ama bır ark. hamıleyken dr ızın verdı dıye gunde 3-4 adet ıcıyordu cocuk dogduktan sonra ust solunum yollarından sureklı rahatsızlanıyor ve alerjık astım hast. ne kadar bencıl kı hala sıgara ıcmeye devam edıyor
Ben hamıleyken sıgara ıcelen ortama bıle gırmemıstım
Sıgarasız gunler dılıyorum

lhazar
  • Tüm gönderiler : 704
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 02.02.2006 10:33:29
ceycem,sana çok kızdım ne güzel bırakmışsın neden tekrar başladın anlamadım,canım çok istiyor gibi bencilce bir düşünce olamaz,sigaradan soluduğun her nefes bebeğinin kalp atım hızını yavaşlattığını ve o an soluk alamamasına neden olduğunu hiç duymadın heralde,kendini zehirliyorsun ama bebeğini zehirlemeye hiç hakkın yok,bak bende sigara içen bir insandım ama hamile kalır kalmaz bıraktım ve içilen ortama dahi girmiyorum,bebeğimin kalp atını yavaşlatmaya hakkım yk çünkü o bana muhtaç canımın her istediğini yapma lüksüm yok olsun bebeğim daha önemli.lütfen sende içme

obakuluer
  • Tüm gönderiler : 372
  • Bölge: Ankara
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 02.02.2006 11:19:16

BENCEDE SAKIN İÇME ONUN KÜÇÜCÜK CİĞERLERİ KALBİ NASIL DAYANSIN O ZEHİRE BEBEĞİNİ DÜŞÜN ONUN SAĞLIĞINI SAKIN İÇME

beyzanaz
  • Tüm gönderiler : 20
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 02.02.2006 11:28:50
sevgili ceycem,

tüm mesajları okudum ve gerçekten bütün arkadaşlar çok doğru şeyler söylemişler sigara ve zararları konusunda,ancak tüm bunlara karşın ayın 29 unda konuyu başlatmana rağmen sonrasında bıraktığına dair tek kelime etmemen beni endişelendirdi açıkcası(sigarayı bırakamayanların tipik kaçışlarını vardır bu tür sözlerden ve tavsiyelerden,aklıma onları getirdin, umarım öyle değildir.)

Lütfen BIRAK arkadaşım şu zehiri,BIRAKMAYA ÇALIŞMA!!!
Bırakmaya çalışmak bile hala birkaç tane içtiğini gösterir.

Ben dahil çok yakın birkaç arkadaşım da hamilelik öncesi sigara kullanıyorduk ,ancak öğrendiğimiz an (inan bana o an!) bitti ve ben şimdi ,henüz doğmamış bebeğime teşekkür ediyorum kendi çabamla bırakamadığım  ve bırakmamak için hep bir bahane bulduğum o zehirden beni kurtardığı için.

Ne güzel bir duyguymuş meğerse sigara içmemek,o pis kokunun üzerine sinmemesi ve rahat nefes alabilmek.Allah bebeğimden razı olsun.

Peki sende bebeğine, seni sigaradan kurtardığı için teşekkür etmek istemezmisin?

sevgiler...

binnaz006
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 04.02.2006 14:42:31
SON DURUM NE CEYCEM..

*BoNuSuM*
  • Tüm gönderiler : 3042
  • Bölge: Bursa
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 18.02.2006 00:06:16
geçenlerde arkadaşım anlattı çok etkilendim onunda bir arkadaşı hamileyken sigarayı kimse bıraktıramamış. doğumunu yapan doktor ona demişki." bebeğin doğar doğmaz onu masama koyucağım ve bir sigara yakıp dumanını yüzüne üflüyeceğim" kız hemen telaşlanmış "olurmu öyle şey kıyamam" diye kızmış, doktorda ona "senin hamileyken içtiğinin bundan hiç farkı yok içine çektiğin duman bebeğini böyle zehirliyor" demiş. kız tabi çok üzülmüş belki bu yaşanan olayın sana da faydası olur unutma her çektiğin dumanı bebeğinin yüzüne üflediğini düşün... hem geçen gün televizyonda gördüm sigaraların içinde fare zehiri bile varmış. içindeki canlı faremi ki sen bu zehiri ona veriyorsun. senin minnacık küçücük yürekli savunmasız bebeğin buna nasıl dayansın...
sevgiler...

deniz

ipek606
  • Tüm gönderiler : 1312
  • Bölge: california/usa
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 18.02.2006 07:46:49
hamile kalmadan once gunde 1,5 paket sigarayi keyifle icen biriydim. testte cizgi varmi diye bakarken bile agizimda sigara vardi.ama cizgiyi gordum ve sigarayi sondurdum.sondurus o sondurus.sana zararlarindan bahsetmeyecem nasolsa sende biliyorsun.sana tavsiyem sigara icmek istediginde sanki bir firt cekermis gibi,su yudumlaman.hatta elinde heran pet siseyle dolas.bu sekilde dudak tiryakiligini onleyebilirsin.ben bu yontemle sigara istegimi bastirdim.halada icmiyorum,icmeyide dusunmuyorum...

bebisimmm
  • Tüm gönderiler : 4601
  • Bölge: almanya/mersin
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 25.02.2006 20:25:39
ceycem ne oldu bizede bi sonuc yazsanda meraktan kurtulsak ne durumdasin biraktinmi yoksa devam ediyormusun.?

s1mone
  • Tüm gönderiler : 475
  • Bölge: İstanbul-Avr.
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 26.02.2006 00:06:43
Ceyda'ya ne olacak,bu konuda bu kadar yazı yazdık kaçırdık kızı.Bence sıkıldı.Bu kadar insan üzerine gidince kendini kötü hissetti .Tabi bi de öbür tarafta yapılan normal mi sezeryan mı muhabbeti var,onu okuyunca zavallı korktu,forumu terketti.

Zeynep_Sena
  • Tüm gönderiler : 2716
  • Bölge: İstanbul
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 26.02.2006 13:12:34
doktorlar çok sıkı tiryakilere günde 5 taneye kadar izin veriyorlar... bir arkadaşımın eşi öyleydi..çünkü onu içememenin getirdiği yan psikolojik etkilerin, içmesinden daha zararlı olduğunu söylemiş..ben de sigara kullanıyorum.. ama her iki hamileliğimdede kusma problemim ile beraber bir tane bile içmemecesine bırakıp doğurduğum an  tekrar arzu duydum.. emzirme süresi bitene kadar içmedim.. şmdi gene içiyorum...
simone'nun dediği doğru kızı ürkütmüş olablirz...ama o da bu cevapların aşağı yukarı böyle bir doğrultuda olacağını biliyordu bence... belki de daha etkili olunmuştur.. üzülme simonecum
ZEYNEP 16-08-1999
SENA 10-08-2004

BalBöceği_Annemicino
  • Tüm gönderiler : 8499
  • Bölge: karlar diyarı:)
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 27.02.2006 08:35:37
yok,yine gelir ceycem geri..burada yazılanları kimsenin kötü niyetle yazmadığını biliyo sonuçta...gelelim bana..sigara geçmişim pek az..ünv.de bikaç taneden sonra tiksindim...amaa...eşimle nişanlandığımızda yaklaşık 10 senedir sigara tiryakisiydi..o kadar ki günde 3 pakete kadar içiyordu...sigarasız kalma korkusuyla kArtonla alırdı sigarasını..sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğunu da benden iyi bilir,çünkü diş hekimi...ama bilmek yetmiyo...hep sigarayı bırakmak istediğini söyler ama olmazdı...ben sürekli şikayet ederdim ve bi gün...SENDEN KIYMETLİ Mİ,dedi ve bitti sigara olayı...30kasım 2005ti tarih...1 seneyi geçti...
mantık aynı mantık..bebeğin sigaradan kıymetli mi?asla!!!peki senin nefsin bebeğinden kıymetli mi?elbette hayır!!!
istiyorum ama bırakamıyorum diyenlere inanmıyorum,çünkü isteyince bırakılabilineceğini eşimde gördüm..hem de bi anda...

oguctekin
  • Tüm gönderiler : 207
  • Bölge: izmir
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 27.02.2006 10:28:56
merhabalar
ben 16 yasimda paket tasimaya basladim ondan önce arkadaslardan otlanirdim ama cok degildi tabiki ne zaman paket tasimaya basladim artmisti ünv. hazirlandigim dönemde günde 2 paket icmeye baslamistim kilo veriyorum diyede hosuma gidiyordu daha sonra biraz azalttim ama ortalama gonde 1 paketi buluyordu, 2001 yilinda anaokulu devr aldigimda o miniminnacik sirin bebislere zarar olmasin diye günde 1 tane ictim oda evde 3 sene boyunca hafta ici en fazla tas catlasin 3 tane oluyordu(evde) daha sonra is degistirdim . su an 3 bayan olan bir odada bulunuyorum 1 sene oldu buraya baslayali ve basladigimin 3 gününden itibaran yine yaklasik 1 pakete yakin iciyordum . hamileligi kendim istedim korunmami bitirmeden 2 hafta önce sigarayi biraktim su an 13 haftalik hamileyim sadece asermesi gibi canim istiyor ama geciyor . cünkü zaten beraber calistgim diger 2 bayan günde 1 paket iciyor ama kötü olan benim icin pasif iciciyim o insanlarda hamile oldugumu bile bile iciyorlar kesin tavir koydum ve ona ragmen sen disari cik diyorlar bende inat olsun diye cami aciyorum
co uzattim biliyorum ama bende sigara icmiyorum fakat pasif icicilik yapiyorum
tek sansim ise 1 hafta icinde baska yere tasinacak fabrika ve ayri odam olacak o yüzden bebisime sabret diyorum lütfen bebislerimiz icin kendinizin sagligina önem verim

uzumf
  • Tüm gönderiler : 1982
  • Bölge: hatay/alsancak/İZMİR
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 27.02.2006 15:18:55
sana yaşanmış en iyi örnek sunayım canım...

aynı konuyu aylar önce bende açmıştım aynen bu tepkileri aldım. doktoruma danıştım bana bu yüzden stres yapıyorsan ki bu bebeğe daha zarar verir ozaman günde 3 tane içebilirsin dedi. buda benim çok saçma ama işime geldi.

her gün 3 tane sigara içiyordum. doktorum 8.ayda bebeğin zayıf olduğunu söyledi. gelişimi 1 hafta gerilemiş dedi.

kilosunun zayıf olması benim içtiğim sigaradan kaynaklanıyordu. kızım 2,650 gr doğdu. okadar küçüktü ki avucumuzun içine sığıyordu.

neyse fulya büyüdü 7 aylık oldu ozamana kadar kendi aylarıyla olan bebeklere nazaran daha bile kiloluydu sağlığı gelişmesi çok iyidi.

ama çok hırlıyordu dr götürdük ve dr bronşit başlangıcı dedi. dr herşeyden olabilir dedi ama sen gelde bana sor vicdan azabı duyuyorum kendimi suçluyorum içtiğim sigaran oldu diyorum. ama bu gerçeği değiştirmiyor ne kadar vizdan azabı duysamda duymasamda kızım bronşit başlangıcı oldumu oldu. geç kalmış pişmanlık hiçbirşey ifade etmiyor.

şimdi ben bunu yaşayan canlı bir örneğim lütfen bırak gizleyerek içiyorum demişsin bu seninle minik bebeğin arasında o nedenle neyi gizliyeceksin ki eşin bilsede bilmesede sen bebeğine ve kendine zarar veriyorsun.

bebeğinin zorlukla nefes aldığını görmek istemiyorsan lütfen ama lütfen bırak canım. sakın doktorada inanma ben inanmak istediğim için inandım duymak istediğim oydu içebilirsin kelimesiydi ama şimdi en çokta acısını bebeğim onu öyle görerek te ben çekiyorum.

hande78
  • Tüm gönderiler : 38
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 17.03.2006 14:31:52
merhaba
bende içenlerdendim.
efeye hamile kalmadan biray önce ramazan nedeni ile zaten bırakmaya niyetlenmiş ve bir sonraki ay hamile kaldığımı öğrenincede içmemeye tamamen karar vermiştim yani bunlar eylül 2004 de falan oldu ekimde hamile kaldım ve bugüne kadar hala içmedim. bende bırakamayacağımı düşünenlerdendim. ama bıraktım. ve şu an istemiyorum eşim içiyor onun kokusu bile itici geliyor. şöyle desem ayıpmı olur ilk bebişin mi bilmem ama bebeğini kucağına alıp gereçk bir anne olduğunda onu kucağına alıp yüzüne baktığında onun gözündeki bir damla yaşı gördüğünde asla kıyamacağını anlıyorsun. bu sebeple içinde taşımakla eline almanın farklı olduğunu düşünüyorum. ve kucağına aldığında çok geç kalacağını bu sebeple bunları da kulağının kuytu bir köşesine not almanı dilerim. iyi doğumlar

serinbuz
  • Tüm gönderiler : 117
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 20.03.2006 15:53:34
Ceycem, benim de ihtiyaç hissettiğim anlar hem psikolojik hem de fiziksel olarak inan bana çok oldu. Gazeteciyim, bu ülkede yapılabilecek en stresli mesleklerden biri, el ister istemez en ufak bir sinir anında sigaraya gidiyor, bir de bebeği geç ögrendik ilk zamanlar içtiğim kahve ve alkolün yarattığı stres bile sigara arzusunu körüklüyor. Ama inanki karşı koyabiliyorsun. Bebeğini ve ona yapmaya hakkın olmayan şeyleri düşün. Böyle düşünüp biraz kendine karşı otoriter ve hatta acımasız olduğunda inan canın istese dahi elin gitmiyor. Bir süre sonra da gerçekten fiziksel olarak alışıyorsun, geriye psikolojik bağımlılık kısmı kalıyor.
<mesaj tarafından düzenlendi serinbuz on 24.03.2006 14:53:38>

binnaz006
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 23.03.2006 09:26:57
ceyda merhaba eee ne yaptın..sigarayı bıraktınmı yoksa yine kaçamak devammı..inşallah tamamiyle hayatından çıkartmışsındır..sağlıklı günler diliyorum

ayek
  • Tüm gönderiler : 1408
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 24.03.2006 12:57:33
arkadaşlar ceyda  ve onun gibileri anlıyabiliyorum aslında.ben ilk bebeğimde 9 ay içtim:(emzirirkende içtim.göz görmeyince gönül katlanır misali:(ama oğluşu büyütürken karşılaştığım pek çok sorunda kendimi şuçladım.sonra sigara dumanının oğluşa neler yaptığını görüp köşe bucak kaçırdım.şimdi hamilelikte Allahtan ilk aylar yoğun bulantı ve kusmayla geçti ve sigaradan tiksindim.içmeyi denedim:(ama kokusu beni mahvediyordu.ikinci 3 ayda bulantılar geçince gene yaktım bir tane içemedim. ama tabiki toplasan tüm hamileliğimde 3 tane içememişimdir çok şükür.ve nihayetinde bu sayfada yazılanlar bana çok destek oldu.inanın ne zaman aklıma gelse(ki elime gelemez eve sokmuyorum) sizin yazdıklarınızı hatırlayıp vazgeçiyorum.gerçi şimdi istesemde içemiyorum çünkü kokusu beni mahvediyor.ama burda yazılanlarda bana psikolojik olarak çok destek oldu.fizyolojik olarak Allah tarafından tiksindi oldu psikolojik olarakda sizin sayenizde hallettim.inşallah birdahada başlamam.

SiBeL1981
  • Tüm gönderiler : 130
  • Bölge: Soguk diyarlar!ah bu gurbet yokmu? bu gurbet!
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 26.03.2006 09:52:22
Ben de ilk hamileligimden önce günde 1,5 -2paket iciyordum. Fakat bence bir insan hamile kalmaya karar verdigi gibi birakmali. ve bende böyle yaptim. Ay cok zor, canim istiyor filan cok bencil düsünceler bence.
Bence Hamileyken sigara icen ve "BIRAKAMIYORUM" diyen bayanlar, iclerinde anne duygusu tasimiyan annelerdir. Sonra bu duygu gelisebilir ama o an icin diyorum. Insan cocuguna bile bile zarar verebilirmi? Bizlere bile o kadar zarari olan zikkimi o minnacik daha gelismemis yavrulara nasil icirebililiyorsunuz.
Stress yüzünden azaltan anneler tamamen biraksin!!!!

Sigarada bulunan zehirlerden BIRKACI:
Polonyum (kanserojen)
Radon (radasyon)
Metanol (fuzeyakiti)
Toluen (tiner)
Kadmiyum (aku metali)
Butan (tupgaz)
DDt (böcek öldürücü)
Hidrojen Siyanur (gaz odaklari zehiri)
Aseton (oje sokücü)
Naftalin (güve kovucu)
Arsenik (fare zehiri)
Amonyak (tuvalet temizleyicisi)
Karbon (eksoz Monoksit gazi)
NIKOTIN VE 3885 TOKSIK MADDE

Bunlari cocugunuza yedirebilirmisiniz????

<mesaj tarafından düzenlendi SiBeL1981 on 26.03.2006 09:53:40>

Grizabella
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 26.03.2006 12:59:57

Orjinalden alıntı: SiBeL1981

Ben de ilk hamileligimden önce günde 1,5 -2paket iciyordum. Fakat bence bir insan hamile kalmaya karar verdigi gibi birakmali. ve bende böyle yaptim. Ay cok zor, canim istiyor filan cok bencil düsünceler bence.
Bence Hamileyken sigara icen ve "BIRAKAMIYORUM" diyen bayanlar, iclerinde anne duygusu tasimiyan annelerdir. Sonra bu duygu gelisebilir ama o an icin diyorum. Insan cocuguna bile bile zarar verebilirmi? Bizlere bile o kadar zarari olan zikkimi o minnacik daha gelismemis yavrulara nasil icirebililiyorsunuz.
Stress yüzünden azaltan anneler tamamen biraksin!!!!

Sigarada bulunan zehirlerden BIRKACI:
Polonyum (kanserojen)
Radon (radasyon)
Metanol (fuzeyakiti)
Toluen (tiner)
Kadmiyum (aku metali)
Butan (tupgaz)
DDt (böcek öldürücü)
Hidrojen Siyanur (gaz odaklari zehiri)
Aseton (oje sokücü)
Naftalin (güve kovucu)
Arsenik (fare zehiri)
Amonyak (tuvalet temizleyicisi)
Karbon (eksoz Monoksit gazi)
NIKOTIN VE 3885 TOKSIK MADDE

Bunlari cocugunuza yedirebilirmisiniz????

Altına imzamı atacağım şeyler yazmışsın Sibel, gönülden katılıyorum sözlerine.

AYDAN81
  • Tüm gönderiler : 23
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 10.04.2006 13:52:56
slm
canım bende aynı sorunu yaşıyorum. 4,5 aylık hamileyim günde 5-6 tane içiyorum. bebek gayet sağlıklı kilosuda öyle . yinede zararı ne olur bilemiyorum ama bırakamıyorummmmmmmmmmmm
görüşmek üzere

ayek
  • Tüm gönderiler : 1408
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 10.04.2006 20:15:49
Aydan81 lütfen baştan beri yazılanları oku ve bebeğine bunu yapma lütfen 4-5 taneden bişey olmaz mantığı çok yanlış.daha geç kalmış sayılmazsın bende ilk hamilelikte içmiştim oğlum 4 kiloda doğdu.ama doğumda çok çabuk pes etti sezeryanla acil almak zorunda kaldılar.şimdi çok alerjik bir çocuk bu konuyla çok uğraşmak zorunda kaldık.ayrıca gerçekten huysuz bir çocuk inatçı şimdi okuyunca bütün bunlara sigaranın sebeb olma ihtimalini görüyorum ve kendime çok kızıyorum.şimdi inanırmısın sigara içilen alışveriş merkezlerine bile gitmiyorum. bebek sahibi olmak bir lütuf bu mucizeyi bu zehirle kirletmenin bu kadar hoyrat davranmanın günah olduğunu düşünüyorum. Hayal et lütfen sigaradan her nefes çektiğinde bebğinin bulunduğu ufacık ortam duman doluyor bebek büzülüyor çünkü oksijeni azalıyor belki beyin gelişiminde duraklamalar oluyor ve daha neler neler.Birdaha düşün lütfen ve bunu bebişine yapma.

Aybik_8025
  • Tüm gönderiler : 646
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 11.04.2006 00:01:49
Kac saattir forumda geziyorum biraz sakinlesiyim diye .. buyaziyi okudugum anda kan sicradi beynime sanki... kizlar yapmayin ya.. lutfen.. icinizdeki minik insan canim aciyor nefes alamiyorum, aciktim,susadim diyemeyecek bir varlik onun ihtiyaclarini anne olarak suan biz karsiliyoruz degilmi..peki sut kalsiyum aman demir alalim kansiz olmasin fln diyede dusunuyoruz degilmi.. ozmaan nie o zikkimi icip o masum varligi boguyorsunuz ustelikte o cirpinip cirpinip bir sure sonrada dumandan bayilirmis bunu biliyormusunuz..hareket etmeye baslamadan belki bunu anlayamazsiniz ama lutfen biraz vicdaniniz varsa sigara icmeyin.. icipte bebegi suan sadece allerjik olanlar cok sansli.. peki ya sakat dogarsa..sirf bu sigara yuzunden o bebegin bi yani eksik olsa hayat boyu yuruyemicek konusamicak olsa ve siz sigara icen anneler!!!! bunu heran gordugunuzde nasil yasayacaksiniz ozamanda diyebilcekmisiniz "napiyim birakamadim sigarayi" diye.. sizce ´bu zehir icinizdeki o masum varliktan herseyiyle size muhtac olan minik insandan dahami önemli..  kusura bakmayin ama bunu hicbirsekilde anlayamam..bende iciyordum ve ögrendigim an biraktim..bunu o minik bebege yapmaya hakkiniz yok..ozmaan gidin aldirin madem sigarayla bogacaksiniz hicolmazsa simdiden tek seferde öldurun yavas yavas degil... hala icebiliosaniz....

Grizabella
Ynt: sigaraya tekrar başladım bırakamıyorum - 11.04.2006 00:19:45
Bebeğini seven bunu ona yapmaz. Bu kadar kesin ve net. İradesizliği kabul etmiyorum, bebek olmasa sigarayı bırakmaya çalışmak belki daha zor ama bebekten daha motive edici birşey olabilir mi? Yeni doğmuş bebeğinin yüzüne sigara dumanı üfleyemeyecek anneler, içinizde büyüyen bebeğinize TAMEMEN AYNI ŞEYİ yapıyorsunuz içtiğiniz her bir sigarada. Değil günde 4-5 tane, 1 tanesi bile korkunç zararlı. Zararını bile bile içmeye cehalet de denemez artık olsa olsa cinayet denebilir. Yazık gunah, anne karnında nikotine maruz kalan bebeğin ne duruma düştüğünü okudum da, 2 dk.lık keyif için bu canilik içimizde büyüyen minnacık bebeğe yapılır mı allahaşkına yaa...
<mesaj tarafından düzenlendi ilke_ersoy_kibriscikli on 11.04.2006 00:23:10>

Sayfayı değiştir: 12 > | Sayfayı gösteriyor 1 of 2, mesajlar 1 to 40 of 59