Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

Su içinde dogum

Yazar Mesaj
çilek kizin annesi

• Tüm gönderiler : 5499
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Bölge: uzaydan
  • Durum: çevrimdışı
Su içinde dogum - 28.02.2008 19:44:45 ( #1 )
Bir sey merak ettim : Türkiye de su içinde (yani havuzda) dogum yapiliyormu , aranizda bunu yapan varmi?
denizatiyim

• Tüm gönderiler : 6824
  • Bölge: Kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsada dostuz
Ynt: Su içinde dogum - 28.02.2008 19:49:55 ( #2 )
ANKARA'DA ZEKAYİ TAHİR HASTANESİNDE YAPILIYOR BEN DENEMEK İSTEDİM AMA ÇOK KORKUYORDUM
DR BU KORKUYLA İŞLERİ GÜÇLEŞTİRECEĞİMİ VE İLK DOĞUMUM OLDUĞU İÇİN KOMPLİKASYONLARIN ÇOK OLDUĞUNU SÖYLEDİ AYRICA SERUM YADA AĞRI KESİCİ İĞNE YAPILMADIĞINI KESİ ATILMADIĞINI OLURUNA BIRAKILDIĞINI OLMAZSA GENE NORMALE DÖNDÜKLERİNİ SÖYLEDİ BENDE CAYDIM ZATEN KALÇA KEMİĞİM OLDUKÇA DARDI RİSKİ GÖZE ALAMAYIP KARAR VERDİM SEZERYAN OLDUM ÇOK ŞÜKÜR HİÇ BİR ŞİKAYETİM OLMADI

C U D A N A

• Tüm gönderiler : 3943
  • Bölge: Deutschland
Ynt: Su içinde dogum - 28.02.2008 20:02:21 ( #3 )

Suyla gelen çocuklar

Loş ışık, müzik, su... Bu yıl Türkiye’ye yerleşen İngiliz Harrington çiftinin iki çocuğu da suda doğdu. İlki İngiltere’de, diğeri ise Türkiye’de

NİLÜFER OKTAY

Evde anne-baba ve iki minik çocuk var. Mutlular. Çünkü Harrington çifti henüz bir hafta önce ikinci bebeklerini kucaklarına aldılar. Buraya kadar her şey normal. Her doğum sonrasında anne- babalar muhtemelen böylesi duyguları yaşarlar. Ama bu ailenin "anne"si biraz farklı. Valerie Harrington son günlerin en popüler kadınlarından. Türkiye’de sezaryenle doğum artarken o suda doğumu tercih etti. Üstelik ülkesinden çok uzakta, bu yöntemin çok az bilindiği bir ülkede. Valerie Harrington, İstanbul’da Amerikan Hastanesi’nde ama doğumhanede değil İngiltere’den özel olarak getirtilen özel bir havuzda doğum yaptı. İlk çocuğu Jamie John’da olduğu gibi... Suyun sıcaklığı 40 dereceydi. Kevin Harrington doğum boyunca sürekli elini tuttuğu eşinin terini sildi, su verdi ve sohbet etti. Ve yaklaşık iki saatin sonunda Jo Charley dünyaya geldi. İngiliz Harrington çifti bu yılın haziran ayında Türkiye’ye geldiler. Kevin Harrington’ın işi nedeniyle. Kemer Country’de yaşıyorlar. 2004’e kadar da burada kalacaklar. Valerie Harrington suda doğumun en doğal yöntem olduğunu söylüyor. "İki çocuğum da ameliyathanenin gürültülü, ışıklı ortamında doğmadılar. Ayrıca doğumun ertesi günü eşimle yemeğe gittim" diyor.

İlk çocuğunuzu da İngiltere’de suda doğurdunuz...
     Evet, ilk bebeğim de böyle doğdu. Ama hastanede değil, evde ebelerle suda doğum yaptım.

Hem evde hem de suda doğum. Korkmadınız mı?
     Hiçbir zaman evde doğumun, hastanede doğumdan daha tehlikeli olduğunu düşünmedim. Hatta anne kendini evinde olduğu için daha rahat hissediyor. Eğitimli olmaları nedeniyle ebelere de bu konuda çok güveniyordum. Her şey çok doğaldı.

Peki, nasıl karar verdiniz bu yönteme?
     Anne ve bebek için doğal olması beni en çok etkileyen özellik. Bebek için çok rahat çünkü zaten dokuz ay boyunca anne karnında suyun içinde yaşıyor. Yani hiç adaptasyon sorunu yaşamıyor, çok doğal gerçekleşiyor her şey. Hem ilkinde hem de ikincisinde şiddetli bir ışığın, gürültünün içine doğmadı bebeklerim. Ameliyathane ortamı yoktu. Çok yumuşak bir ortama, direkt suya doğdular. Işık ve gürültü şokundan uzak kaldılar.

Çevrenizde böyle bir deneyim yaşayan var mıydı? Onların söyledikleri sizi etkiledi mi?
     Patronum suda doğum yapmıştı. Hamile kaldığımda onunla konuştum. Bana deneyimlerini, yaşadıklarını anlattı. O da etkili oldu.

Havuz İngiltere’den
İngiltere’de yaygın bir yöntem mi bu?
     Önceden çok değildi ama son zamanlarda yaygınlaşıyor. İngiltere’de ebeler artık suda doğumla ilgili eğitim almaya başladılar.

İlk doğumu suda yapacağınızı söylediğinizde eşiniz nasıl tepki gösterdi?
     Ona ne istediğimi, bu yöntemi neden seçtiğimi anlattım. Mutlu oldu ve bana hem destek hem de cesaret verdi; "Yapmak istediğin, seni en çok rahatlatacak yöntem neyse onu seçelim" dedi.

Suda doğum Türkiye’de yaygın değil. İstanbul’da doğuma karar verdiğinizde endişelenmediniz mi hiç?
     Bu yıl Türkiye’ye geldik, eşimin işi nedeniyle. Türkiye’ye ilk geldiğimde bu yöntemin olup olmadığını, doktorların kabul edip etmeyeceklerini bilmiyordum. Bazı endişelerim vardı. Zaten ilk önce başka bir doktora gittim ama o çok sıcak yaklaşmadı. Amerikan Hastanesi’nden Gülnihal Şarman’la tanıştım, daha sonra da Alp Nuhoğlu ile. Çok ilgilendiler. Suda doğumu araştırdılar, doğum sırasında neler yaşadığımı sordular. İngiltere’deki ebeler doğum boyunca her 10 dakikada bir not almışlardı. Onları anlattım.

Özel havuz getirmek problem yarattı mı?
     İngiltere’deki bir firmadan aldık. İlk havuz daha büyüktü, dört paneli vardı. Bu, kolay taşınabilsin diye daha küçüktü. Cankurtaran botlarıyla aynı malzemeden yapılan bir havuz bu.

Doğum esnasında hiç korktunuz mu?
     Gülnihal sürekli benimle konuşuyordu. Eşim de yanımdaydı. Sadece bir ara korkar gibi oldum. Kordon bebeğin boynuna dolandı. Ama Alp inanılmaz hızlıydı ve hemen halletti bu sorunu.

Neler konuştunuz Gülnihal hanımla?
     Kadın kadına konuşur gibi rahattık. "Ne zaman iyi hissedersen o zaman bırak kendini, biz bebeği hemen alacağız" diyordu.

Doğum boyunca müzik dinlediğinizi de biliyoruz. Nasıl bir müzik seçtiniz?
     Lighthouse Family diye bir İngiliz grubunu dinledim. Sözleri kolay ve dinlendirici bir müzikleri var. İlk doğumumda da aynı grubu dinlemiştim.

Suda doğum, doğum sonrasında yaşanan problemleri de azaltıyor mu?
     Evet. Çünkü su her şeyi yumuşatıyor, annenin hareketlerini rahatlatıyor ve bebeğin anne karnından dışarı çıkma sürecini kolaylaştırıyor. Perşembe gecesi 00.17’de doğum yaptım. Ertesi gün hastaneden çıktım, aynı akşam da eşimle yemeğe gittim.

Türkiye’de sezaryenle doğumda artış var. Sezaryene nasıl bakıyorsunuz?
     Kişisel fikrim ama doğal doğumun en iyi yöntem olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de bir yandan anneler doğal olduğu için emzirmeye özendiriliyor. Diğer yandan çok sayıda sezaryenle doğum yapılıyor. Bu çelişkiyi anlayamıyorum. Sezaryenin şart olduğu durumlar olabilir ama anne sağlıklıysa bence normal doğumu seçmeli. Ameliyatlı bir anne doğumun ertesi gününde yemeğe gidemezdi. Ayrıca sezaryenden sonra altı hafta araba kullanamıyorsunuz. Ben ameliyatı sevmiyorum ve zorunlu olmadıkça sıcak bakmıyorum. Bebek için de problem yaratabiliyor.

"Benim işim çocuklarım"
İngiltere ve Türkiye arasında başka hangi farklar var?
     Doktorun yerini İngiltere’de ebeler alıyor. Oysa Türkiye’de daha klinik bir ortam var. Türkiye’de sezaryen tercih edilirken, İngiltere’de doğala dönüş yaşanıyor. İngiltere’de artık anneler doğal doğumların, hem anne hem bebek için daha iyi olduğunu fark ettiler. Ayrıca İngiltere’de farklı seçenekler sunuluyor. Evde doğum gibi, annenin daha az uyuşturulması gibi... Hamileliğin ilk gününden itibaren doğumun her ayrıntısı planlanıyor doktorla birlikte.

Sizin için en önemli fark neydi?
     Burada sürekli kontrole gittik. İngiltere’de sadece iki kez ultrason çekiliyor. Biri 12’inci, diğeri 20’nci haftada. En önemli fark buydu.

Abisinin tepkisi ne oldu bebeği görünce, kıskandı mı?
     Hayır. O genelde herkesi sever. Sürekli bebeğe sarılıyor. Ağladığını duyduğunda hemen yanına geliyor, ilgileniyor. Araları iyi yani...

Bebek hayatınızı çok değiştirmedi galiba, düzeniniz aynen devam ediyor.
     Aynı tempoda gidiyor. (Gülüyor) Ben nereye gidersem bebek de oraya geliyor. Her gün dışarıdayız. Cumartesi alışverişe gitmiştik mesela. Doğal doğumun sonrası da doğal oluyor.

Kendinizi ve bebeğinizi daha özel hissediyor musunuz, böyle bir doğumdan sonra?
     Bence her bebek özeldir.

Çalışmıyorsunuz, annelik bir meslek mi?
     İngiltere’de çalışıyordum, haftada birkaç gün. Burada benim işim çocuklarım.

Üçüncü bebeği düşünüyor musunuz?
     (Duruyor) Bu arada eşi "Hayır" diyor. Valerie de "Soruyu anlamadım" diyerek gülüyor.

BABA ANLATIYOR
"Doğumun en zor yanı hiçbir şey yapamamak"Siz neler yaşadınız, hem hamilelik boyunca hem de doğum sırasında?
     Duygularımı anlatmam çok zor. Benim görevim Valerie’nin neye ihtiyacı varsa onu sağlamak, destek olmaktı. Payıma düşenler onunkilerle kıyaslandığında çok daha kolaydı.

Doğum sırasında yanındaydınız. Nelerden konuştunuz?
     Her şeyden... Valerie işlerin yolunda gideceğinden emindi. Durumla ilgili konuşuyorduk ve elini tutuyordum; yüzünü, boynunu mendille siliyordum. İstediği zaman su verdim.

Korktunuz mu peki?
     Korkmadım çünkü doktorlar yanımızdaydı. Herhangi bir problem olduğunda müdahale edeceklerini biliyordum.

Doğumun baba için en zor yanı nedir?
     En zor olan şey hiçbir şey yapamamak. Fazla yardım edemiyorsun, acısını azaltamıyorsun. Yapabildiğim en iyi şey elimden geldiğince ona yardımcı olmak, ne istiyorsa yerine getirmekti.

"Herkes suda doğum yapamaz"
Dr. Alp Nuhoğlu ve Gülnihal Şarman, Valerie Harrington’ın doğumunu anlattılar

Suda doğumun özellikleri neler?
     Alp Nuhoğlu: Bu yöntem ilk kez Rusya’da gündeme geldi ve daha sonra Avrupa’da yayıldı. Havuz, çocuk havuzundan çok da farklı değil.

Nasıl bir çalışma yaptınız?
     Gülnihal Şarman: Valerie evde suda doğum yapacağını söyledi, ebe olarak yanında bulunup bulunamayacağımı sordu. Şahsen evde doğumun çok sağlıklı bir yöntem olduğunu düşünmüyorum. Kendisine bu ortamı hastanede sağlayabileceğimizi belirttim. Doğuma ekip olarak hazırlandık. Çeşitli denemeler, kontroller yapıldı.

Siz neler hissettiniz doğumda?
     A.N.: İlk defa yapmamıza rağmen her şey yolunda gitti.
     G.Ş.: Bu çifte öncelikle saygı duydum. Beni en çok ilgilendiren nokta, bebeğin solunum hareketleriydi. Boğulma tehlikesi ve akciğer problemleri yaşanabilirdi ama bir sorun çıkmadı.

Suda doğumun normal doğum ve sezaryenden en önemli farkları neler?
     A.N.: Sezaryeni kategori dışı bırakmak gerekir. Tartışılabilecek konu suda doğumla normal doğum arasındaki farklar. Bence en önemli fark, suyun kaldırma kuvvetinin ve su ısısının verdiği rahatlık. Bu rahatlığın havuzun içinde kolay hareket edebilme özgürlüğüyle birleşebilmesi önemli. Ayrıca kişilerin çok bilinçli olması, konuyu iyi araştırması ve kooperasyon da çok önemli.

İsteyen her kadın bu yöntemi tercih edebilir mi?
     A.N.: Bebeğin çok büyük olmaması ya da gelişiyle ilgili herhangi bir problemle karşılaşılmamış olması; hamileliğe eşlik eden astım, kalp, şeker gibi hastalıkların bulunmaması ve en önemlisi bebeğin kafayla geliyor olması gerekir.

BEBEK BEKLEYENLERE ÖNERİLER
"Her gün iki fincan kuşburnu çayı içtim"Hamilelik sırasında özel şeyler yaptınız mı, örneğin egzersiz?
     Hiç egzersiz yapmadım. Sadece çok aktiftim. Her gün oğlumun peşinde koşturdum. Normal hayatımda neler yapıyorsam onları yaptım. Bu arada yedinci aydan itibaren kuşburnu çayı içmeye başladım. Çünkü kasları güçlendiriyor. Ama çok sert bir çay, o yüzden yedinci aydan önce içmemek lazım. Ben her gün iki fincan içtim.

Başka bir şey yaptınız mı?
     Nefes alma egzersizleri yaptım. Karnınızı şişirecek kadar nefes alıp yavaş yavaş bırakıyorsunuz. Böylelikle vücudunuza daha çok oksijen giriyor ve bu da ağrıyı azaltıyor.

Günde kaç kere ya da kaç dakika nefes egzersizi yapmak lazım?
     Kendim için konuşursam ben günde 10 dakika yaptım, daha fazla değil.

Başka ne önerirsiniz bebek bekleyen kadınlara?
     Ne istiyorsanız, neyi mantıklı buluyorsanız onu yapın. Ama hangi yöntemi seçerseniz seçin çok okumalısınız. Okuduğunuz zaman çektiğiniz acı bile azalıyor. Ben suda doğumla ilgili bilgi topladığım için neler olacağını biliyordum, hazırlıklıydım. Ve o duruma uygun bir ortam yarattım; loş ışık, light müzik, kocam, suyum, doktorlarım... Çok kontrollü ve aynı zamanda çok güvendeydim. Neye ihtiyacınız varsa onu iyi belirleyin. Acınız azalır böylece.

www.portakalradyo.de
C U D A N A

Ynt: Su içinde dogum - 28.02.2008 20:05:30 ( #4 )

www.portakalradyo.de
C U D A N A

Ynt: Su içinde dogum - 28.02.2008 20:08:51 ( #5 )
Suda doğuma ilgi artıyor

Türkiye’de suda doğum ünitesinin bulunduğu ilk devlet hastanesi olma özelliğine sahip Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bugüne kadar söz konusu yöntemle 5 doğum gerçekleştirildi.

Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin suda doğum ünitesi geçen yıl Kasım ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından açılmıştı.

ANKARA - Üniteye, bebeğini suda dünyaya getirmek isteyenlerden çok sayıda başvuru geliyor. İlk kez bebek sahibi olacaklarla risk grubundakilere suda doğum önerilmiyor.

Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Leyla Mollamahmutoğlu, geçen yıl Kasım ayında açılan suda doğum ünitesinde doğum yapmak isteyen çok sayıda anne adayından başvuru aldıklarını söyledi.

Burada ilk doğumu Hatice Tuna isimli annenin yaptığını ve bebeğe “Pelinsu” adının verildiğini anlatan Mollamahmutoğlu, “Suda doğum, hasta konforunu son derece artıran bir yöntem. Nitekim bugüne kadar burada doğum yapan 5 hastamız da olağanüstü rahat bir doğum yaptıklarını ve herkese tavsiye ettiklerini dile getirdiler” dedi.

Mollamahmutoğlu, ilk kez anne olacaklarla riskli gruptakilere suda doğum önermediklerini kaydederek, “İlk doğumlarda yırtıkların düzgün açılması için kontrollü kesiler açılır. Bunun su içindeyken yapılması mümkün olmadığı için, suda doğum 2. veya 3. doğumlarda tavsiye ediliyor” diye konuştu.

HIV, hepatit ve aktif genital enfeksiyonu olanların suda doğum yapamayacaklarını belirten Mollamahmutoğlu, bebeğin ters gelmesi, çoğul gebelik, daha önce sezaryenle doğum yapılması, bebeğin çok iri olması, erken doğumun söz konusu olması, annenin astım, kalp, şeker, yüksek tansiyon gibi hastalıkları olması, su kesesinde sorun ya da bebeğin eşinde problem bulunması, annenin suyunun erken gelmesi, aşırıkanamasının olması ve çok kilolu olması halinde suda doğumun önerilmediğini bildirdi.

Mollamahmutoğlu, suda doğumu; normal doğum yapmak isteyen, damardan veya belden ağrı kesici ilaç almadan doğum süresini kısaltma arzusunda olan, çok istekli ve bu konuda daha önceden bilgilendirilmiş anne adaylarına önerdiklerini kaydetti.

Türkiye’deki doğumların yüzde 40’ının sezaryenle yapıldığını anlatan Mollamahmutoğlu, suda doğum ünitesini normal doğumu teşvik etmek ve bunda endişe edilecek bir yan bulunmadığını ortaya koymak amacıyla açtıklarını söyledi. Mollamahmutoğlu, suda doğum yapmak isteyen anne adaylarının, yakında açılacak suda doğum polikliniğinde izlemeye alınacağını da bildirdi.

SUDA DOĞUM NEDİR

Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndesuda doğum, 36-37 derece sıcaklıktaki suyla doldurulan geniş bir küvetiçinde yaptırılıyor. Anne adayları burada ortalama 2.5-3 saat kalıyor. Ancak uzmanlar, bu sürenin hastadan hastaya değiştiğine, anne adaylarının kimi zaman daha uzun, kimi zaman da daha kısa süre su içinde kaldığına dikkati çektiler

Bu yöntemin uygulanmasında doğum başladıktan sonra bebeğin aktivite, annenin ise tansiyon ölçümleri yapılıyor. Bunların uygun olması halinde anne adayı küvete alınıyor. Hiçbir ilaç, suni sancı veya ağrı kesici yapılmayan anne adayı doğum gerçekleştikten sonra kanama kontrolü için sudan çıkarılarak normal doğum masasına alınıyor. Uzmanlar, yeni doğan bebeğin suyun içinde 12 saniye kadar kalabildiğini belirttiler.

SUDA DOĞUMUN AVANTAJLARI

Uzmanlara göre suda doğumun avantajları şunlar:
36-37 derece sıcaklıktaki su, vücudu rahatlatan endorfin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırarak, doğumun gerilimini azaltıyor.
Ilık su, anneye daha rahat hareket etme imkanı sağlıyor.
Anne rahmiyle su arasında çok fazla ortam farkı bulunmadığından, bebek şoka uğramıyor ve hayata “yumuşak bir geçiş” yapıyor. Böylece ameliyathanelerin ve doğumhanelerin gürültülü, kalabalık ve ışıklı ortamının olumsuz etkileri en aza indirgenmiş oluyor.
Doğum, hem anne hem de çocuk için kolaylaşmış oluyor. Çünkü annenin salgıladığı hormonları çocuk doğrudan alıyor.
Annenin artan kan dolaşımına bağlı olarak bebeğe daha fazla oksijen gitmesi ve yeni doğan döneminde emzirmeyle ilgili daha az problem yaşanması bebek için bir avantaj oluşturuyor.
Doğum kanalı yaralanmaları ile doğum sonrası kanamanın az olması ve doğum ağrılarının anne tarafından daha az hissedilmesi nedeniyle ağrı kesici ilaç kullanmaya gerek kalmaması da anne için avantaj yaratıyor.

<mesaj tarafından düzenlendi C U D A N A on 28.02.2008 20:10:55>

www.portakalradyo.de
C U D A N A

Ynt: Su içinde dogum - 28.02.2008 20:12:35 ( #6 )
bi de magazinsel bi örnek verelim:

NURGÜL YEŞİLÇAY SUDA DOĞUM YAPTI...

Ünlü sanatçılar Cem Özer ile Nurgül Yeşilçay çiftinin bebekleri Osman Nejat, Türkiye'de sistematik olarak ilk kez yapılan suda doğum yöntemiyle, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi'nde dünyaya geldi.
23 Mayıs 2005 Pazartesi 18:33
KEMAL ALTINKAYA
KOCAELİ (İHA) -Türkiye'nin ilk sistematik suda doğan bebeği, ünlü sanatçılar Cem Özer-Nurgül Yeşilçay çiftinin bebeği Osman Nejat oldu. Anadolu Sağlık Merkezi'nde uluslararası deneyime sahip kadın sağlığı doktorlarından Op. Dr. İbrahim Sözen ile Nurgül Yeşilçay'ın özel doktoru Doç. Dr. Melahat Dönmez tarafından dün akşam üzeri, normal yollardan suyun içinde gerçekleştirilen doğumda, ünlü sanatçı 3.412 kg ağırlığında ve 51 cm boyunda bir erkek bebek dünyaya getirdi. Ünlü çift, bebeğe daha önceden planladıkları gibi, Cem Özer'in babasının ismi olan Nejat ile ünlü yapımcı Osman Yağmurdereli'nin isminden oluşan Osman Nejat ismini birlikte verdi.
Çift, bebeklerinin sevincini ise bugün hastanede düzenledikleri bir toplantıyla, önce basın mensuplarıyla paylaştı. Basın toplantına katılan çiftin oldukça mutlu oldukları ve Nurgül Yeşilçay'ın sağlık durumunun da gayet iyi olduğu gözlendi. Toplantı boyunca eşi Cem Özer'in elini bir an olsun bırakmayan ve kendini çok iyi hissettiğini belirten Nurgül Yeşilçay, ''Dünyanın en güzel şeyini yaptım. İyi ki de yaptım. Çok sağlıklı bir bebek dünyaya getirdim. Nasıl oldu bilmiyorum. Gerçekten suyun ağrıları aldığını düşünüyorum. Cem'e de büyük katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Aslında çok rahat bir doğum oldu. Yaklaşık 20 saat kadar bir sancım oldu. Sonunda sağlıklı bir bebek doğdu. Hep onu seyretmek istiyorum. Dünyanın en güzel tablosu ve en güzel sineması gibi devamlı ona bakmak istiyorum'' dedi.
Eşi Cem Özer ise, bebekleri Osman Nejat'ın Türkiye'de doğan ilk sistematik gerçek su bebeği olduğunu ifade ederek, çok keyifli ve müthiş bir duygu olduğunu söyledi. Bebeklerinin görüntüleri ve fotoğrafları için 75 Bin YTL para istediklerini de açıklayan ünlü çift, parayı aldıkları taktirde başta sokak çocukları vakfı olmak üzere bazı vakıflar arasında paylaştıracaklarını ifade etti. Bu yüzden Osman Nejat'ı basın mensuplarına göstermeyen çift, toplantı boyunca sürekli espriler yaparak, büyük bir mutluluk tablosu ortaya koydu.
Ünlü çift, basın toplantısının sonunda, medya mensuplarıyla birlikte yurt dışında gerçekleşmiş aynı türde bir suda doğum olayını seyretti.

www.portakalradyo.de
4everCAgirl

• Tüm gönderiler : 3904
  • Bölge: New York, NY
Ynt: Su içinde dogum - 29.02.2008 10:02:26 ( #7 )
Cevap yazmistim ama sonra gordum ki Turkiye icin soruyormus basligi acan arkadas.  Sonuna kadar destekliyorum, kendim de suda dogum istiyorum, ama soruya cevap vermedigi icin sildim (Turkiye'de yasamiyorum cunku). 
<mesaj tarafından düzenlendi 4everCAgirl on 29.02.2008 10:07:04>
eylüldeizmir

• Tüm gönderiler : 1272
Ynt: Su içinde dogum - 09.03.2008 01:04:11 ( #8 )
Bir arkadasim ikinci dogumu suda gerceklestirdi ve cok memnun kaldi.. Biz Almanya´da yasiyoruz ama, Türkiye´de de yayginlasmasini umarim.. Ilik su kaslari gevsettigi icin sancilar hafifliyor, bebek ve anne sudan yikanip cikiyorlar, bu da avantaj.. Ben normal dogum yapamadim ama dogum öncesi yaklasik 7 saatimi küvette gecirdim..

Gülcecim insallah sende suda dogurursun bebisini romantik romantik...
ELIF & ARDA EGE

...

• Tüm gönderiler : 1860
Ynt: Su içinde dogum - 11.05.2008 12:07:00 ( #9 )
DiLeK&YiGiT nickli üyenin açtığı konudan taşınmıştır.

Merhaba arkadaslar benim dogumum insallah araligin sonunda olacak. Ben Küvetin icinde dogum yapacagim. Benim dogum yapacagim hastanede küvetin icinde dogum yapmak mümkün. Doktorlarimda bu dogum yönteminin bebek icinde cok rahat oldugunu söylediler. Sizin aranizda suda dogum yapmis olan ya da yapacak arkadaslar varmi?
Lütfen cevap bekliyorum

Orjinalden alıntı: C U D A N A

suda dogum avrupa'da cok yaygin...
hemen her hastane ve dogumevinde bu alternatif var...
ilik suda rahatlayabilen,
kendini kasmayan, suyun icinde uzun süre kalabilenlere göre ideal...
ben kendi yapima pek uygun bulmadim...
zaten herkese göre de diil...
eger normal dogum yapma sansim olsaydi "gebärhocker"
pozisyonu kafama cok yatmisti...

Orjinalden alıntı: DiLeK&YiGiT

evet canim bunlari bende biliyorum. Dogum yapmis olanlar varmi su altinda nasil gecmis dogumlari onu merak ediyorum. Ben kendime uygun gördüm.
Gebährhocker i benim doktorum ilk dogumda tavsiye etmiyor.

Orjinalden alıntı: gozenboz

gebarhoker da nedir

gebärhocker,
bi tabure...
ama normal tabureler gibi diil.
oturma yeri, yarim daire biciminde...
yani poponun geldigi yer bosluk...
sirt kismi da yok.
sirt kismindan esin seni tutuyo, destek oluyo.
alltan da ebeler, bebegi karsiliyo.
bu da konuyla ilgili bi canlandirma

[image]local://82543/A60310EA2CC54DB4B4F720276C7797C3.jpg[/image]

Orjinalden alıntı: berkecimm

Merhaba
benim dogumum karisik oldu biraz:)normal dogumla oglumu dünyaya getirdim.hastanede rahatlamak icin suya girdim baya bir kaldim ilik suyun icinde ama hic bir faydasini görmedim,hic rahatlayamadim.bi arkadasimdada tam tersi,o cok memnun kaldigini söylüyorlar,demek bu insandan insana degisebiliyor.daha sonra epidural anesteziyle dogumuma devam ettim.
kolay dogumlar dilerim,allah kurtarsin.....

Orjinalden alıntı: nurbanu_86

çok rahat olduğunu duydum ama ben hiç doğum yapmadım başkada bir bilgim yok canım
bence her doğum bir yapı meselesi normalde 15 gün yatan
sezeryanda 1 hiç yatmayan bayanlar var
allah doğumunu kolay etsin yardımcın olsun acısız bebeğini dünyaya getrmeni nasip etsin

Orjinalden alıntı: Zara82

merhaba canim, bende Wassergeburt cok istiyordum ama kismet olmadi..
Bence ona dogum aninda ebeler karar veriyor...ben mesela kendimi cok kasmistim...ve suda dogum olmaz dediler...normal yaptim..ve alttan kestiler biraz..

Bence dogum anina bagli..bebgin büyüklügüne senin rahim agzinin ne kadar acilacagina filan...Suda dogum yapmak icin..herseyin dört dörtlük olmasi lazimmis!!! Ayrica mesela bizde yani bebegimde oksijen yetersizligi filan cikmisti..eger buna benzer sorunlar cikarsa yaptirmazlar suda dogum. Ama genel olarak Suda dogumun hem anne hem cocuk icin rahat oldugunu duydum..

Allah yardimcin olsun

Orjinalden alıntı: kağandemir

merhaba
suda doğumu bende düşünmüştüm ama ilk gebelikde yapılması biraz zahmetli oluyormuş..doktorlar bu yönde bilgi verdiler.kısacası iyice araştır derimm.
sevgiler

Orjinalden alıntı: ecedikmen

Bence insanın doğasına aykırı balıkmıyız biz??

Orjinalden alıntı: DiLeK&YiGiT

Ececim tibbin ilerlelesinin dogamiza aykiri oldugunu nasil düsünebiliriz? Birde bu tercih meselesidir.Bu yöntemle dogum yapan veya yapan arkadaslari olanlardan yanitlar bekledigim icin actim konuyu. Balikmiyiz sorunada cevap vermek istemiyorum.

diloscum cevap vermek istememis
ama ben hemen cevap vermek icin atliyorum...
ece arkadasim,
bebeklerimiz 40 hafta boyunca neyin icinde yasiyolar????

...

Ynt: Su içinde dogum - 11.05.2008 12:13:14 ( #10 )
kamilkubra nickli üyenin açtığı konudan taşınmıştır.

25agustos2006tarihli yazimdan alintidir
(o zamanlar 4 aylik hamileydim ve normal dogum hayalleri kuruyodum)

suda dogum kanusunda ebe dün cok uzun uzun anlatti...
ilk köln'de bi hastanede ortaya cikmis yaklasik 12 yil önce falan...
kadin cok stresli ve agresifmis...
doktorlar, siz bi banyo yapin rahatlayin demisler...
kadin da küvete girmis...
aradan uzun bi zaman gecmis, ebe, kadinin cikmasi gerektigini söylemis...
ama kadin hic orali olmamis...
doktora haber verilmis, kadindan tik yok...
sonra bashekim gelmis, yine ikna edememisler...
ve tam o anda bebegin kafasi görülmüs ve bebek o tartisma halinde,
kadin farketmeden dogmus...
ve bu olaydan sonra köln'deki o hastanede, suda dogum patlamasi yasanmis...
duyan gelmis, duyan gemis...
ama bu herkese göre diil dedi ebe...
bana göre hic diil, ben o kadar süre küvette mümkün diil oturamam...
etrafimda kac tane insan, ben suyun icinde rahatlama calismalari yapiyorum...
beni inanilmaz gerer bu olay... suda doguramam...
en iyisi benim icin tabure... esimle birlikte bagira cagira dogururum ben...
ne güzel...

ayrintilar ve daha cok bilgi bu sayfalarda:
http://www.bebek.com/bebeknetforum/tm.aspx?m=154179&mpage=73&key=suda%2cdogum&#248858

Orjinalden alıntı: azra_35

mrb cnm allah kolay dogum nasıp etsın ınsallah sagsalım dogmayı nasıp eylesın. bende hıc dusunmedım suda dogumu fakat dogumdan once kuvete gırıp dınlendıgım oldu ebem kuvete gırıp rahatlamak ısteyıp ıstemedıgımı sordu olabılır dedım bende bı yarım saat falan yattım esım yanımda tabıı yurtdısında dogum yapmanın guzel tarafı burada zaten senle beraber esınınde dogurması ben esımın nasıl agladıgını bılıyorum artık kurtarın karımı dıye bagırıdıgını falan ama yapacak bısey yok kuvetten cıkardılar ve dogum sandalyesıne aldılar benı saatlerce suni sancıyla orada bogustuk nıhayet aksam saalarıyle bıraber nur topu gıbı bı kızım oldu epey bı uyutma uyandırma ıslemlerınden sonra geldı oyle bı koku vardıkı arkadaslar ınanın tarıf etmemın ımkanı yok cennetten bıparca sanırım hemen kucagıma vermıslerdı bebısımı ama yalnızlık annesızlık yanımda olamaması en cok agrıma gıden de buydu ben almanyada aılem turkıyede...neysekı hersey guzel gıttı ve plezantayıda kolaylıkla dogurmustum sukurkı dıkısler falan ve kızımla basbasayız...allah herkese kolaylık versın sagsalım dogmayı nasıp etsın dıyorum

Orjinalden alıntı: kamilkubra

evet buranin tek guzel seyide o zaten esinin yaninda olmasi ama gerisi yuinede zor bence son ana kadar mudahele temiyorlat yaninda dediginiz kimse kimse yok... buarada hamilelik yogasina giden oldumu aranizda????

...

Ynt: Su içinde dogum - 11.05.2008 13:13:28 ( #11 )
kamilkubra nickli üyenin açtığı konudan taşınmıştır.

Orjinalden alıntı: 4everCAgirl

Birkac video:

http://www.youtube.com/watch?v=5FjO5sZa0wQ

http://www.youtube.com/watch?v=TgrvXs06jTs

C U D A N A

Ynt: Su içinde dogum - 13.06.2008 17:09:17 ( #12 )
Pek çok kadın su içinde doğumun ağrıyı azalttığını belirtmişlerdir. Yıllarca hastane içinde veya hastane dışında su içinde doğum yapılmıştır. Pek çok hastane su içinde doğum servisi sağlamakta veya ailenin gerekli malzemeleri getirmesine izin vermektedir.

Suda doğum ne şekilde gerçekleşiyor? Nasıl uygulanıyor?

Suda doğum, doğum eyleminin 35-37 derecede sıcak suyla dolu bir havuzda gerçekleştiği alternatif bir doğum şeklidir. Doğum sırasında sıcak suyun gevşetici etkisinden yararlanılır. Anne adaylarına suda doğum yapmak için özel olarak hazırlanmış bir kıyafet giydirilir. Sıcak su, doğal sancılanma sürecini başlatmaya yardımcı olur. Doğum büyük ölçüde anne tarafından gerçekleştirilir ve anneye herhangi bir ilaç, ağrı kesici veya suni sancı verilmez. Doğum başladıktan sonra bebeğin kalp atışları ve annenin tansiyon ölçümleri yapılır. Anne adayı doğum gerçekleştikten sonra kanama kontrolü için sudan çıkarılarak normal doğum masasına alınır. Doğumdan sonra anne ve bebek küvetten alınıp tahliller yapılıyor. Bu tahlillerin amacı, su yoluyla ortaya çıkabilecek mikrobik faktörleri ortadan kaldırmak.

Teknik

Gebe kadın doğum eyleminin aktif fazına girdiği zaman (servikal dilatasyon >4 cm), ılık su içine yerleştirilir. Sıcaklığı vücut sıcaklığına yakın olan (37-38°C) suyun seviyesi, düzgün serinleme olabilmesi için meme ucunu geçmemelidir.

Süre

Pek çok kadın 1-1.5 saat süreyle uygulandığında ılık suyun sakinleştirici olduğunu ve daha az ağrı hissedildiğini bildirmiştir. Çalışmalar, işlemi daha uzun süre uygulamanın ağrıyı azaltmadığını ve bebek üzerinde uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kalma riskinin ortaya çıktığını göstermiştir.

Kimler suda doğuramaz?

Herpes gibi genital bölgede enfeksiyonu olanlar, bebeğin başının değil poposunun rahim ağzına yakın olduğu gebelikler, çoğul gebelikler, erken doğumlar, pre-eklampsi (gebelik zehirlenmesi) veya diyabet (şeker) gibi hastalıkları olanlar, bebeğinde gelişme geriliği saptananlar, doğum sırasında bebeğin kalp atışlarında bir oksijen azlığı şüphesi doğanlar, doğumda yoğun mekonyum (bebeğin dışkısı) görüldüğü durumlarda İlk kez anne olacaklarla, riskli gebelik grubundakilere önerilmemektedir.  İlk doğumlarda yırtıkların düzgün açılması için kontrollü kesiler açılır. Bunun su içindeyken yapılması mümkün olmadığından, suda doğumu 2. veya 3. doğumda öneriliyor. Bebeğin ters gelmesi, çoğul gebelik, daha önce sezaryenle doğum yapılması, bebeğin 4 kilogramın üstünde olması, erken doğum, annenin astım, kalp, yüksek tansiyon gibi hastalıklarının olması, su kesesinde sorun, annenin suyunun erken gelmesi, aşırı kanamasının olması ve çok kilolu olması hallerinde de suda doğum yapılamıyor.

Suyun sıcaklığı nasıl ayarlanmalı?

Sıcak suyun kasları gevşettiği ve ruhsal rahatlama sağladığı bilinmektedir. Bunun sonucunda rahme giden kan akımı artar ve rahmin kasılmaları daha az ağrılı olabilir. Çünkü artan kan akımıyla birlikte, rahim kaslarına giden oksijen oranı da artar. Bu, aynı zamanda rahim kasının daha iyi kasılmasına ve bu sayede doğum sürecinin daha kısa olmasına yol açabilir. Vücut ısısı olan 37 derece, suyun da ısısı olmak bakımından ideal bir derecedir. Suyun sıcaklığı doğum sırasında devamlı ölçülmeli ve hep 37 derecede kalması sağlanmalıdır.

Suda doğumun faydaları neler? 

* Suda doğum normal doğuma göre, doğum süresini 3-4 saat kısaltıyor.
* Herkes bebeğinin boğulabileceğini düşünse de bebekler için güvenli bir yöntem.
* Bebekler suda doğum sırasında, ciğerlerindeki suyu rahatça atabiliyor.
* Annenin artan kan dolaşımına bağlı olarak bebeğe daha fazla oksijen gidiyor. Bu da yeni doğan döneminde emzirmeyle ilgili problemleri en aza indiriyor.
* Bebekler su ortamından suya geçtikleri için doğum şoku yaşamıyorlar.
* Bebeklerin gelişimleriyle ilgili her şey normal devam ediyor

su içinde doğum resimleri için tıklayın

-alintidir-
<mesaj tarafından düzenlendi C U D A N A on 13.06.2008 17:13:11>

www.portakalradyo.de
C U D A N A

Ynt: Su içinde dogum - 13.06.2008 21:25:28 ( #13 )

www.portakalradyo.de
C U D A N A

Ynt: Su içinde dogum - 13.06.2008 21:45:16 ( #14 )
hastane, dogumevi ve dogum kliniklerinden
"romantik dogum küvetleri" manzaralari :

www.portakalradyo.de
4everCAgirl

Ynt: Su içinde dogum - 21.06.2008 08:21:09 ( #15 )
Offf ya icim gidiyor bunlari gorunce, buradaki odalar hic oyle romantik falan degil, hepsi hastane odasi, cok zevksiz.  Kenarinda lop diye havuz var sadece. 

Esimi ikna edemiyorum Almanya'da dogurmaya   Guvenemiyormus   Sanki buradaki hastaneler cok iyi de, sanki burada millet yakinmiyor hastanelerin nasil isyerlerine donup kisisel ilgiyi onemsemeyi biraktiklarindan da...  Gecenlerde izledigim documentary de Amerika'nin gelismis ulkeler icinde ebeyle dogumu desteklemeyen, dogumlarin 90% ebesiz oldugu tek gelismis ulke oldugunu ogrendim   Tabii pitocin konusuna hic girmeyecegim...

Cok istiyorum suda rahat rahat dogum yapmayi
C U D A N A

Ynt: Su içinde dogum - 21.06.2008 13:42:42 ( #16 )

Gecenlerde izledigim documentary de Amerika'nin gelismis ulkeler icinde ebeyle dogumu desteklemeyen, dogumlarin 90% ebesiz oldugu tek gelismis ulke oldugunu ogrendim Tabii pitocin konusuna hic girmeyecegim...

dogumlar ebesiz nasil oluyo?
sadece doktorlar mi yaptiriyo dogumu orda?...
hmm...

www.portakalradyo.de
4everCAgirl

Ynt: Su içinde dogum - 25.06.2008 01:55:46 ( #17 )

Gecenlerde izledigim documentary de Amerika'nin gelismis ulkeler icinde ebeyle dogumu desteklemeyen, dogumlarin 90% ebesiz oldugu tek gelismis ulke oldugunu ogrendim Tabii pitocin konusuna hic girmeyecegim...

dogumlar ebesiz nasil oluyo?
sadece doktorlar mi yaptiriyo dogumu orda?...
hmm...

Evet, ebesiz maalesef   Ozellikle ebe arayip bulursak o ayri, doguma sokabiliyoruz.  Ama ebeye yuksekten bakiyorlar, sanki ebeler cahil insanlarmis gibi.  Hastanede dogumda yaninda sadece hemsireler oluyor son dakikaya kadar.  Doktor arada bir kontrol eder o kadar.  Cok "soguk" bir ortam.  Onun icin cok isterdim baska bir Avrupa ulkesinde dogurmayi.  Senden duydukca icim gidiyor...

Ama bizim tasinayacagimiz eyalette birkac tane Ebe Dogum Evleri gibi yerler var ve birkac hastanenin icinde Dogum Evi denen yerler var.  Her ne kadar romantik olmasa da, en azindan ebe ile dogum sansi olacak. 

Dereyi gormeden pacalari sivamis gibi olacak ama uzun suredir okuduklarimdan ve arastirmadan sonra ben de tamamen normal suda doguma karar verdim   Dogum hemsiresi bir arkadasim var, o da bunun cok daha iyi oldugunu soyledi   Insallah kismet olur. 
eyll

• Tüm gönderiler : 1
  • Katıldı: 22 January 2010
Ynt:Su içinde dogum - 22.01.2010 22:49:47 ( #18 )
ya benm bebeğim daha 5haftalık ama şimdiden eşimle düşünmeye başladık suda doğum yapmak istiyorum ben helede bunları görünce ama korkuyorum kızlar lütfen biri bana yardım etsin
<mesaj tarafından düzenlendi eyll on 03.02.2010 15:28:47>

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 1 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku