Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

72 ayını doldurmadan okula başlayacak çocuklar

Yazar Mesaj
nurana

• Tüm gönderiler : 44
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Durum: çevrimdışı
72 ayını doldurmadan okula başlayacak çocuklar - 09.06.2008 16:02:51 ( #1 )
Arkadaşlar merhaba,

benim oğlum 2002-Ekim 24 doğumlu. İlköğretim kayıtları başladı biliyorsunuz. Ben hala okula başlaması konusunda bir karar veremedim. Oğluma okul olgunluğu testi yapıldı bir özel okulda. Okul olunluğuna erişmiş ancak odaklanma sorunu var dediler. Bir de küçük kaslarını çalıştırmamız için çeşitli egzersizler verecekler. 3 senedir kreş anaokulu o kadar kesme yaıştırma ve oyun hamuruna rağmen küçük kaslar hala zayıfmış.

Siz ne yapacaksınız? 72 ayını doldurmamış çoçuğu olanlar okula kayıt etmeyi düşünüyor musunuz?

Özellikle ilköğretimde çalışan öğretmen arkadaşlarımızın cevaplarını, yorumlarını bekliyorum.
Nilay&Yiğit

• Tüm gönderiler : 3504
  • Bölge: İstanbul
Ynt: 72 ayını doldurmadan okula başlayacak çocuklar - 09.06.2008 17:12:01 ( #2 )
aradaki 1 ay için çocuğunuzun yaşıtlarından daha geç başlamasına sebep olmayın bence. zaman kaybı olacak ilerde.
**UYUCU**

• Tüm gönderiler : 1656
  • Bölge: Kalbim Ege'de kaldı...
Ynt: 72 ayını doldurmadan okula başlayacak çocuklar - 09.06.2008 23:14:03 ( #3 )
merhaba size bir sınıf öğretmeni olarak tavsiyem 72 ayını doldurmadan kayıt yaptırmamanızdan yana

bir kaç ay bile çok etkili oluyor, 72 ayı doldurmayanlarda uyum, dikkat vb sorunlarla karşılaşılıyor,

tabi ki aradan bir iki tane uyum sağlayan çıkıyor ama acele etmeyin, madem motivasyonu da yeterli bulunmamış, bekleyin derim ben
ARDA-ELİF

• Tüm gönderiler : 3871
  • Bölge: İzmir-Karşıyaka, 3 yıl için Bilecik-Söğüt
Ynt: 72 ayını doldurmadan okula başlayacak çocuklar - 11.06.2008 08:20:12 ( #4 )
Konu çok ilginç geldi, 72 ay.. 6 yaşını doldurmak gerekiyor normalde ama 1 ay için bir problem olacağını zannetmiyorum.. Ben kendimden örnek vereyim, ilkokula tam 56 aylıkken başlamışım. Derslerimde hiç zorlanmadım, hatta gayet başarılı bir öğrencilik hayatım oldu ancak yine de erken okula gitmeyi tavsiye etmem, herşeyden çabuk bıkıyorsunuz belli bir süre sonra.. Ama sizin 1 ay bence hiç problem değil..
nurana

• Tüm gönderiler : 44
Ynt: 72 ayını doldurmadan okula başlayacak çocuklar - 11.06.2008 17:49:36 ( #5 )
Arkadaşlar gerçekten ilginç bir durum. Ne zaman bu uygulama başlatıldı bilmiyorum ama ilköğretime başlarken artık doğum yılı gözönünde tutuluyor. Yani eskiden de öyleydi ama 72 ayını yani 6 yaşını  doldurmayınca almıyolardı. Bu sene 2002 lilerin senesi.

Benim kafamı karıştıran da aslında oğlumun anaokulu eğitiminde başarılı olması. Ancak yukarıda öğretmen arkadaşım gibi düşünen arkadaşlarım da olması. Pek çoğu başlamasın diyor. Bazıları da başarılı çocuk bir kaç ay ile değişmez diyor.

Okul olgunluğu testinden bahsettim. oğluma bu uygulandı. Ne kadar tecrübeliler orasını bilemiyorum ama 100 üzerinden 85 almış. 40 dakika süren bir test. Bunun sonucunda testi uygulayan rehber öğretmen odaklanma problemi olduğunu söyledi. Bu problem ben de ve kardeşimde de vardı açıkcası hala var. Ders dinlemek işkenceydi eğer yeni bir şey öğrenmiyorsak. Ama ben başarılı oldum. Oğlumda aynı şeyleri yaşayacak ama biliyosunuz sınavlar falan herşey daha da zorlaştı.

İşte bu odaklanma problemi yaşla ilgili bir durum mu zamnala daha iyimi olacak daha kötümü burda işin içinden çıamıyorum. Okula seneye başlasa bu sorunu daha az mı yaşayacak?İlginiz için teşekkür ederim.

Görüşlerinizi yazmaya devam edin lütfen...
-manolya-

• Tüm gönderiler : 241
Ynt: 72 ayını doldurmadan okula başlayacak çocuklar - 07.07.2008 16:06:28 ( #6 )
bizde ayni seyi seneye yasayacagaz ve benim simdiden karin sancilarim basladi bu yüzden. Test falan yapmadik henüz. Mantigim okula baslasin diyor ama duygusal olarak bir sene daha oyun oynasin diyorum. Bence 2. uzman paedagoji görüsüsü almani tavsiye ederim. Bizim Koray sürekli ayni okula gidiyor. Eger biz bir sene fazla  anaokula yollarsak arkadaslara ilkokula baslamis olursa, bu kendi öz güveninde bir problemmi olur diye soru isareti var. Bilmiyorum sizde durum nedir bu konuda.
MaNoLyA

KoRaY10.10.03 & Selin 22.09.06

www.aquababy.web.tr
koskar

• Tüm gönderiler : 2686
Ynt: 72 ayını doldurmadan okula başlayacak çocuklar - 11.07.2008 08:57:51 ( #7 )
benim oğlum 2001 aralık dogumlu ben bu sene kayıt yaptırdım 1 sınıfa 1 ay bile cok farkediyo cocukalrın algılamsında bu benim düşüncem tabi
http//orgucinivehobileri.blogspot.com/ bebek örgülerime göz atın derim

koskar

• Tüm gönderiler : 2686
Ynt: 72 ayını doldurmadan okula başlayacak çocuklar - 11.07.2008 09:00:03 ( #8 )

Orjinalden alıntı: nurana

Arkadaşlar gerçekten ilginç bir durum. Ne zaman bu uygulama başlatıldı bilmiyorum ama ilköğretime başlarken artık doğum yılı gözönünde tutuluyor. Yani eskiden de öyleydi ama 72 ayını yani 6 yaşını  doldurmayınca almıyolardı. Bu sene 2002 lilerin senesi.

Benim kafamı karıştıran da aslında oğlumun anaokulu eğitiminde başarılı olması. Ancak yukarıda öğretmen arkadaşım gibi düşünen arkadaşlarım da olması. Pek çoğu başlamasın diyor. Bazıları da başarılı çocuk bir kaç ay ile değişmez diyor.

Okul olgunluğu testinden bahsettim. oğluma bu uygulandı. Ne kadar tecrübeliler orasını bilemiyorum ama 100 üzerinden 85 almış. 40 dakika süren bir test. Bunun sonucunda testi uygulayan rehber öğretmen odaklanma problemi olduğunu söyledi. Bu problem ben de ve kardeşimde de vardı açıkcası hala var. Ders dinlemek işkenceydi eğer yeni bir şey öğrenmiyorsak. Ama ben başarılı oldum. Oğlumda aynı şeyleri yaşayacak ama biliyosunuz sınavlar falan herşey daha da zorlaştı.

İşte bu odaklanma problemi yaşla ilgili bir durum mu zamnala daha iyimi olacak daha kötümü burda işin içinden çıamıyorum. Okula seneye başlasa bu sorunu daha az mı yaşayacak?İlginiz için teşekkür ederim.

Görüşlerinizi yazmaya devam edin lütfen...

bence bu sene yollama odaklanma problemi varsa 1sene sonra algılamasıda daha farklı oluyo ben geç gidince daha basarılı olacaklarına inanyorum
http//orgucinivehobileri.blogspot.com/ bebek örgülerime göz atın derim

TAVŞANCIK

• Tüm gönderiler : 6040
Ynt: 72 ayını doldurmadan okula başlayacak çocuklar - 11.07.2008 10:17:08 ( #9 )
büyük oğlum 1 ocak 99 doğumlu.98 lilerle göndereyim mi diye çok düşündüm,araştırdım.yuva pedagogu vs 99 lularla gidip,sınıfın büyüğü olsun dediler.bu bir sene ona kayıp değil,kazanç olacak ,dersleri yapamaz değil ama oyun çağını henüz atlatmadı dediler..Şimdi bana kızıyor,1 senem gitti diye..Ama ilkokul öğretmenine de geçen sene sınıf atlatalım mı diye danıştım,şimdi dersleri çok iyi ama atlatmayın dedi...

ama ekim ayı ,zamanında başlamak için normal bence..
yeniüye

• Tüm gönderiler : 9
Ynt: 72 ayını doldurmadan okula başlayacak çocuklar - 11.07.2008 13:48:35 ( #10 )
Benim kızım da 2003 kasım doğumlu. Normalde bu eylülde 6 yaş anasınıfına başlaması gerekiyordu. Biz de bir özel okula götürdük 6 yaşa uygunluk testi için. Ama kızım bu testin hiçbir aşamasını yapmak istemedi, herşeyi reddetti. Ordaki rehber öğretmen de kızımın 6 yaş grubunda yapamayacağını, çünkü 6 yaşta aynı ilkokul 1. sınıftaymış gibi ders işlediklerini ve oyunun pek olmadığını söyledi.
  Daha sonra kızımın 5 yaş grubuna gittiği anaokulunda da bütün çocuklara 6 yaş için test yapıldı. Kızım orada da bütün herşeyi yapmayı reddetmiş, öğretmeni dinlememiş falan. 100 üzerinden 72 puan aldı ama psikolojik olarak 6 yaş grubuna hazır değil dediler. Ayrıca aynı yıl doğan çocuklardan ocakta doğanla kasımda doğanın beyin olgunluğu olarak asla aynı olamayacağını - istisnalar haricinde- ve birinci sınıfta sınıfın en küçüğü olmaktansa en büyüğü olmanın çok daha iyi olduğunu söylediler.
  Ayrıca yeğenim de -erkek- 2002 aralık doğumlu. Ablam da 5-6 tane özel okulla birebir görüştü. Hepsi de anlaşmışcasına yeğenimi bu sene ilkokula alamayacaklarını söylemişler. Hatta bir okul müdürü şunu demiş: yurtdışında erkekleri 84 aydan önce ilkokula başlatmıyorlarmış. Nedeni de erkeklerin daha geç olgunlaşmasıymış.
Sonuç olarak ben kızımı bu sene tekrar 5 yaş grubuna göndereceğim, ablam da tekrar 6 yaşa gönderecek. Yani ikimiz de çocuklarımızı 1 yıl geç okula gönderme kararı aldık.

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 1 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku
  • Yeni konu başlat