Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler..

Yazar Mesaj
-manolya-

• Tüm gönderiler : 241
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Durum: çevrimdışı
Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 31.03.2009 06:58:24 ( #1 )
Spiral sayfasi acilmis ama simdi didik didik kim mirena takmis bütün msg okumak istemedim.

Bu spiral hakkinda yurtdisi sayfalarda bir cok yorum okudum ama türkce sayfalarinda hemen hemen birsey bulamadim? Yurtdisindaki sayfalarda bir cok kadin yorum yapip kendi yan etkilerinden bahsetmisler. Sayfalarca okudum ve sasirdim. Öncede arastirmadigima kizdim ama doktorum o kadar positif bahsettiki, hemen takalim dedim.  Bende suan kullaniyorum ve 3 haftadir bendede olur olmaz degisiklikler seziyorum. Hafif karin sancilari, bel agrilari ve asiri uyuma istegi bundan kaynaklaniyor henüz bilmiyorum, yoksa kronik yorgunluk mu var. Adet K. 3 (2 gün yogun) gün sürerken simdi 7 gün yogun'a cikti. Oysaki azalip yok olucagani düsünmüstüm. Benimle tecrübelerinizi paylasirsaniz sevinirim
MaNoLyA

KoRaY10.10.03 & Selin 22.09.06

www.aquababy.web.tr
Baharcik08

• Tüm gönderiler : 8
Ynt: Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 07.04.2009 05:59:36 ( #2 )
Maalesef bende memnun kalmadigim icin cikarttirdim. Surekli karin agrisi cekiyordum. Herkese yaramiyor. 
-manolya-

Ynt: Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 11.04.2009 21:39:48 ( #3 )
Baharcik paylasimin icin tesekkürler.

Bende kanama devam ediyor, doktorum sabirli ol gececek diyor ama bilmiyorum? 20 günü gecti. Bendede karin agrisi gidip geliyor. Tecrübelerimi yine yazicagam.
MaNoLyA

www.aquababy.web.tr
anzer balım

• Tüm gönderiler : 3551
Ynt: Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 13.04.2009 18:58:15 ( #4 )
Kızlar ben kullanmıyorum fakat şunu söyleyeyim benim bir arkadaşım kendisi mimar bu yöntemle korunmasına rağmen hamile kaldı ve doğum yaptı.Dr.u demiş neyse ki bebek rahime tututundu yoksa dış gebelikten boşuna ameliyat olman gerekecekti .Bilmiyorum ben kimyasal şeylere karşıyım.Haplara da vücuda sürekli ilaç veya hormon almak bana doğru gelmiyor.Üniversitedeki bir hocamız bize çok zorda kalmadıkça ağrı kesici bile almayın çünki bir taratan yapıyorsunuz diğer taraftan da yıkıyorsunuz demişti.Her şeyin yan etkisi var.Spiraller aşırı kanama yapıyor diye duydum ee bu da hem kanama hem de hormon yükleme siz bilirsiniz.
-manolya-

Ynt: Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 07.05.2009 09:25:22 ( #5 )
Tabii bende kimyasallara cok karsiyim ona bakarsan, camasir yikarken bile sabunu az kullanirim, yumusaticiyi bile su ile karistiririm ama ben meslegim geregi buna ihtiyacim vardi, cünkü isim su'da. Spiral zaten 100% koruyucu degil ama 99.9% koruyucudur. Piyasadaki en iyi koruyucudur, hormonlu olmasi baska risklerdende koruyucudur. O verdigi hormonda düzey cok cok düsük.
Ben suan cok rahatim, kanamalar bitti, doktorum E vitamin almami önerdi ve 1-2 hafta sonra düzeldi. Simdi yaklasik bir aydir cok rahatim. Bir yan etkisini hissetmiyorum suan. Gayet memnunum.
MaNoLyA

www.aquababy.web.tr
dahice

• Tüm gönderiler : 3
Ynt: Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 08.05.2009 22:26:18 ( #6 )
Ben 12yıllık evliyim..
Bugune dek hiç hap içmedim,spiral taktırmadım,sadece takvim-kondom-dışa boşalma ile korundum..Hiç çocuk aldırmadım(şeytan kulağına kurşun nazar değmesin aman)
İlk çocugumdan 3yıl sonra yine hamile kaldım,plansız bir gebelikti,zaten 2. çocugu düşündüğüm için 3sene sonra ya da önce ne fark eder deyip doğurdum..
Sezaryen sonrası tüplerini bağlayalım mı diye soran doktoruma hayır dediğim için bazan kendime kızıyorum..Ama o da mantıklı değildi..
Şimdilik böyle devam ediyorum,içimde yabancı bir maddenin varlığına dayanamam gibi geliyor,bir de d.k. haplarının da hormon yüklediğini biliyorum..
Bakalım bir daha sürpriz olmamasını umuyorum..
-manolya-

Ynt: Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 14.05.2009 07:55:12 ( #7 )
Ne demek istediginizi anliyorum...
Ben bu noktadan sonra hayat kalitemi artirdi diye bilirim. Menstrual önceki pskolojik dengesizlikler (Premenstrual Syndrome) kalkti daha dengeliyim. Menstruation gittikce azaldi. Hic bir yan etkisi hissi yok. Birsey hissetmiyorum bile. Keske daha önce yapsaydim bile dedim. Eski zamandaki alinan hormon miktari ile bu alinan hormon miktari arasinda dünyalar kadar fark var. Onun icin hic dert etmiyorum.

2. cocukdan sonra doktorlar tüpleri baglamaktan kaciyorlar, bunun nedenlerinden biri, allah korusun bir cocuk kaybi, veya bir hastalik nedeniyle belki yeni dogan kardesin kanina ihtiyac olabilir. Ancak 3 cocuktan sonra bunu yaptiklarini  biliyorum. Yas geregi 3. bir cocuk olabilir diye bundan cekiniyorlar. Bu 2. bir ameliyattan para alsin mantigi degil. Ben yurtdisinda klinikte yöneticlik yaptim ve bu tür vaka ilede karsilastim, inan. Cocuk  ölümünden bir bebek kaybi oldu ve kadin tüplerini baglamadigi icin yeniden bir cocuk sahibi olabilidi. Üzücü bir durum tabii ama hemen tüpleri baglatirken bile her ihtimali düsünmek gerek.

Saglikli günler dilerim
<mesaj tarafından düzenlendi -manolya- on 14.05.2009 07:59:05>
MaNoLyA

www.aquababy.web.tr
anzer balım

• Tüm gönderiler : 3551
Ynt: Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 14.05.2009 12:31:31 ( #8 )
Tüplerini bağlatınca ancak tüp bebekle hamile kalınabiliyor sanırım..

MELEKLERİN ANNESİ

• Tüm gönderiler : 217
Ynt: Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 15.05.2009 15:56:50 ( #9 )
BEN D.KONTROL HAPI İLE KORUNUYORUM . DİKKATLİ OLMAYA DA ÇALIŞIYORUM.2 ÇOCUĞUM VAR . BİRİ 13,5 AYLIK DİĞERİ 32 ,5 AYLIK... 3. ÇOCUK İSTEMİYORUM . KEŞKE BAĞLATABİLSEYDİM AMA DÜNYANIN BİN TÜRLÜ HALİ VAR DİYE ONU DA YAPAMADIK. GÖRÜMCEM 3. YÜ DOĞURURKEN KANALLARI BAĞLATTI. SPİRALE GELİNCE . ÇOK ESKİ VE GÜVENLİ YÖNTEM . AMA BEN İÇİME YABANCI BİŞEY GİRMESİNDNE RAHATSIZ OLRUUM HERALDE. ABLAM ANLATIRKLEN DUYARDIM ESKİDEN .. ABVATIYOR. KANIYOR VB. HATTA YARA YAPIYOR ÇOK DEMİŞTİ. ŞİMDİ DEMİR OLMAYANLAR VARMIŞ EN SON ONDAN TAKTIRMIŞTI .SPİRALLERDE DE 6 AYDA BİR KONTROL OLMAK LAZIM. O KONTROLLERE GİTMMEK İÇİN BİLE HAPI YERİM DAHA İYİ. ..... MUAYENE OLAYI NI SEVMİYORUM .....

ŞİMDİLİK BÖYLE GİDİYOR. BAKALIM. ERKEJN MENAPOZA GİRSEK DE KURTULSAK DİYE DUA EDİYORUZ..... ANENM 40 INDA GİRMİŞ. EBNDE 31 İM . 9 YIL KALDI.... İDARE EDELİM :)MECBUR KALIRSAM YENİ PLASTİK TARZ SPİRAL TAKARIZ TABİ. ODA AYRI KONU. .....
<mesaj tarafından düzenlendi MELEKLERİN ANNESİ on 15.05.2009 16:07:22>
tubasayar

• Tüm gönderiler : 1
  • Katıldı: 18 April 2010
Ynt:Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 18.04.2010 21:08:33 ( #10 )
bende kullandım ağrılarım olmuyor ama bende 1,5 yıldır adet görmüyorum doktorum gayet normal diyor ama bi ara kist oluştu adet görememden dolayı dorktorum çıkartalım hap kullanmaya devam et dedi ama ne yapacağıma karar veremiyorum hangisi daha ii :.......
nalan

Ynt:Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 06.11.2011 15:40:31 ( #11 )
BEN BİR HEMŞİREYİM, ŞİKAYETLERİNİZİ OKUDUM.BENDE YAKLAŞIK 4 SENEDİR KULLANIYORUM.ADETLERİM BİTTİ,HİÇ YOK.ANCAK BU YORGUNLUK ETKİSİ BENDEDE VAR, VE NE KADAR DİYETTE YAPSAM SÜREKLİ KİLO ALIYORUM VEDE SİNİRLİYİM.GERÇEKTENDE YAN ETKİLERLE İLGİLİ BAKILABİLECEK TEK KAYNAK YOK,AÇIKÇASI DOKTORUMDA ÇOK İYİDİR, DEMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY SÖLEMİYOR.
merlisten

• Katıldı: 19 December 2011
Ynt: Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 19.12.2011 15:35:34 ( #12 )
merhaba... 
mirena spiral i 2003 de taktirdim, 6 sene kullandim... adet kanamam oldukca azaldi.. tuvalet kagidiyla bile idare edebiliyordum... hic agri sizi yok... 2 günden fazla sürmüyor.. oldukca rahat... süresi dolunca 2009 da cikarttim.. bir kac ay ara verdim ve yenisini taktirdim.. 

o zamanlarda da olan ama benim neyden kaynaklandigini bil-e-medigim KILO ALMA, MIGREN, KASINTI, MANTAR, KÖTÜ KOKU VE TUHAF TUTKAL GIBI AKINTININ sebebi MIRENAymis... henüz süresinin dolmamasina ragmen hemen cikarttirdim.. belki regl günlerim yine eskisi gibi 7 güne cikti ama sürekli mantara karsi fitil , yada süt bakterileri iceren kapsüller kullanmaktan kurtuldum... 
aslinda kimseye tavsiye etmem ama elbette herkesin vücudu farkli reaksiyon gösterebilir... sadece yasadiklarimi paylasmak istedim... 
jinopdr

• Tüm gönderiler : 2
  • Katıldı: 19 December 2011
Ynt: Mirena hormonlu spiral'de yan etkiler.. - 19.12.2011 21:52:08 ( #13 )
mirenanın kullanım süresi 5 yıldır siz fazladan 1 yıl kullanmıssınız
.içerdiği progesteren türevine baglı olarak belirttiğiniz yan etkileri göstermesi doğaldır,ancak tetkrarlayan mantar enfeksiyonlarının arastırılması gerekır

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 2 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku
  • Yeni konu başlat