Forum Bebeği Forum Ana Sayfa

Bebek.com Forum'a Hoş Geldiniz...

Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
Bebek.com forumunu ilk ziyaretiniz ise; Forum Kuralları için tıklayınız.

BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM

Yazar Mesaj
dilkan58

• Tüm gönderiler : 6
  • Ödül puanları : 0
  • Katıldı: 01 January 0001
  • Durum: çevrimdışı
BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 20.01.2009 16:10:16 ( #1 )
Bebeğim 6.5 aylık 2.620 kilo doğdu ilaç kullandığım için süt veremiyoru 4 aydır mama yiyor ama kilosu şu an 6.5 çok zayıf her mamadan aldım ama birtürlü kilo almıyo çok üzülüyorum geçen komşum  buğday nisastasını muhallebi gibi yap yedir dedi hem vitaminli hemde kilo alır diyo tek bikişinin demesiyle yedirmek istemiyorum tecrübeli anneler cevabınızı bekliyorum şimdiden herkese teşekkür ediyorum
rosein

• Tüm gönderiler : 90
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 21.01.2009 21:46:27 ( #2 )
peki doktor ne diyor bu konuda... annelerimiz de bizi muhallebilerle büyütmüş ama yine de doktoruna danış bence...
[/url]
ciocigdem

• Tüm gönderiler : 134
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 22.01.2009 12:50:36 ( #3 )

Canım canını sıkma diyeceğim ama biliyorum ki, beslenmeleri çok önemli.. hele hele emmiyosa, anne için daha da zorlaşıyo durum :( benim kızım da 3,5 aydan itibaren emmedi.. denemediğim mama kalmamışdı.. ama pirinç unları var hani özel.. vitamin, mineral demir destekli.. yiyebileceği kıvama göre ondan verebilirsin.. bide artık 6,5 aylık, aralarda meyve suları, bebe bisküvisi sütle birlikde, yiyebilir sanırım.. açıkcası zor biliyorum ama acıkma aralıklarını kontrol ederek, sık sık azar azar, hani mamadan da böö gelmeyecek şekilde sabırla besleyebilirsin.. ülker in gogly siydi sanırım o dönemde sürekli kullandığım.. tavsiye ediyorum.. hatta meyveli çeşitleri de var, muzlu örneğin severek yiyebileceği bi alternatif.. bide kahvaltılarını ben bebe bisküvisi değilde, ekmekle hazırlardım.. o zaman da fark etmişdi (birazcık) süt, yumurta, pekmez, sebze, meyve, tahıl, muhallebi gün içinde vercem diye biraz uğraşılıyo ama, sabırlı olursanız kilo alabileceğine eminim.. zaten rutin kontrollerinde dr.unuz belki vitamin, yada başka bişiy de önerebilir gerek gördüğünde.. kolay gelsin..
gulsumsah

• Tüm gönderiler : 1
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 30.01.2009 20:05:39 ( #4 )
merhaba öncelikle şunu söyliyim size çok kızdım!benim kızım 9 aylık ve 7 kilo ben ne yapıyım üzüntüden öleyimmi?ama kızım çok sağlıklı maşallah ve çok hareketli.ayrıca 2860 gr doğdu.6aylıkken 6kg idi.3 ayda 1 kg aldı.ve kızımı çok iyi beslediğime inanıyorum.sabahları pekmezli peynirli kahvaltı veriyorum sonra öğleye doğru meyve püresi ve   öğlen çorba ve köfte ikindi yoğurt akşam etli yemek yada tahıllı hazır mama veriyorum.gecede uyumadan muhallebi veriyorum.kızım reddetmeden yiyor ama kilo almıyor.bence bebeğinizin kilosuna değil sağlığına bakmalısınız.birde vitaminlerini aksatmadan veriyorum artı vitamin şurupları kullanıyorum.ve ben 23 yaşındayım ilk bebeğim...bebeğinizin kilosu doğumuna göre çok iyi kilosuna takılmayın bence diğer aktivite gelişimine bakın oturamıyormu sürekli uyuşukmu duruyor.bebeğiniz canlı ve hareketliyse korkacak birşey olmadığını düşünüyorum...
deröz

• Tüm gönderiler : 727
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 31.01.2009 08:50:02 ( #5 )
bence 2.620 gr doğan bir bebeğin şu an 6.500 olması gayet normal.neden şişman bebek isterlerki bu anneler anlamam.bir ara benim çocuğumda zayıftı taktım ama sonra kendine gel ve çocuğun sağlıklı olmasından mutluluk duy dedim kendi kendime.bence nişasta falan gibi boş ve fos kilo yaptıracak şeyler yedireceğine evde yaptığın mis gibi çorba ve meyve sularından tattırabilirsin.sağlıklı günler diliyorum

can16

• Tüm gönderiler : 1056
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 31.01.2009 09:00:06 ( #6 )
beim kıızmda 15 aylık ve daha 8,300 kilosu
sizi çok iyi anlıyorum ama sizin bebeğiniz bence zayıf bi bebek değil doktorlarınız ne der bilmem
benimde kızıma kullanmadığım mama kalmadı en ucuzundna en pahalısına ama asla yemeği kabuletmedi hiç yiyen bi çocuk olmadı ve kilodaalmdı
ama gelişimi çok iyi hareketleri herşeyi normal kan değerlerimiz bile normal bizde saedece zayıfız kafaya takmayın dicem ama biliyorum ki çevre buna asla müsade etmiyo sen bu çocuğa bakamıyorsun bu neden böyle zayıf diyen çok olucak ama gerçekten takmayın ben taktımda ne oldu sadece kendimi üzdüm kızım gene kilo olmadı
          6 ay emdi sonra bıraktı herşey vermeye çalışdım ama 3 kaşıktan sonraasla yemiyo halada öyle
vitamin ilacı bizde kullanıyoruz biz minadex kullnaıyoruz doktorumuuzunda önerisiyle
            pirinç maması yedir demişler ben pirinç mamasına nişasta bile kattım  ay öyle kilo alır dediler ama almadı inanki almıyan çocuk almıyo
ANGEL

• Tüm gönderiler : 132
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 02.02.2009 00:22:09 ( #7 )
Bence doğum kilosu süper benim oğlum 6,5 aylık 1190 gr. doğdu ve hemsireler doğum haftasına göre kilosunun çok çok iyi olduğunu söylediler. Doğumdan 2 ay sonra ancak 2 kg. olabilmisti su anda 12 aylık ve 9150 gr. Bizim doktorumuz gelisiminden çok memnun süper kilo almıs diyor. Bence sizin bebeğinizin su anki kilosuda mükemmel
Doktorunuzla konusmadan bebeğinize hiç birsey vermeyin, her ay doktor kontrolünüz olmalı doktoru ne diyor? Kilosu iyi olmasa muhakkak vitamin destegi ve mama tavsiyesinde bulunurdu.

secilöz

• Tüm gönderiler : 1636
  • Bölge: İZMİR KSK -ŞİMDİLİK KAYSERİ
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 02.02.2009 11:52:33 ( #8 )
bence de bebeğinizin kg si iyi.ille de bir bebeğin şişman olması sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor.hareketli olması keyfinin yerinde olması bence daha önemli.tabi ki çeşitli ölçümlere göre değerleri de önemli fakat bebeğiniz 6,5 aylık doğmuş ve sanırım şu an 4-5 ay civarında ve nerdeyse 4 kg almış bu da bence oldukca iyi bir kg alımı.benim oğlum şu an 7,5 kg ve 5,5 aylık inanın mama ve ek gıdalara başladık  şişman bir bebek olacak diye o kadar korkuyorum ki her öğününü saatle ve belli miktarlarla besliyorum .yeterli olduğunu düşünüyorum ve ağlasa bile vermiyorum valla.kg alımı normal kg si ayına göre normal fazla beslememe de hiç gerek yok.
bebeklere devamlı bişiler tepiştirmek ilerleyen yaşlarda çok problem oluyo kuzenimin 4 yaşındaki kızında kolestrol çıktı daha 3 yaşındayken 10 köfte yiyordu ve annesi babası bununla övünüyordu resmen. sinir olurdum zavalı yavrumun kolestrolü çıktı.o yüzden endişelenmeyn kg si ii bebeğinizin bence.ama illaki faydalı bişiler yedirmek istiyorsanız 5. ayını doldurup 6 ya giridğinde kahvaltı mamasının içine bir çay kaşığı pekmez bir çay kaşığı da tahin ekleyebilirsiniz.hem kabız olmuyo hem de sağlıklı.
nasya

• Tüm gönderiler : 307
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 10.02.2009 00:03:38 ( #9 )
canım niye sebze çorbası yapmayı denemiyorsun tüm mevsim sebzelerinden koy içine bide kemik suyu yada kıyma ekle birazda tereyağ yemede yanında yat ben hala veriyorum sebze çorbası çok besleyici hemde tok tututo kilo alımlarıda süper oluyo bebeklerde ben çok arkadaşıma tavsiye ettim bu çorbayı hepside memnun kaldı tabi bebeğine bağlı yemeyede bilir bence bi dene
dilkan58

Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 25.02.2009 11:42:55 ( #10 )
Merhaba arkadaşlar beni dikkate alıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ediyorum bebişlerimiz sağlıkla büyürler işallah
eda2006

• Tüm gönderiler : 1889
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 25.02.2009 23:47:21 ( #11 )
Merhaba bebeğiniz en alt sınırdan kilo almış. Ayı itibarı ile kilosu fena sayılmaz ama beklenen kriterlerin altında. Günlük yedirme düzeninizi bilemiyorum. Benim bebeğim 2,5 yaşını geçti iştahı iyi değildi ama çok dikkatli beslediğim için fazlasıyla kilo aldı. Genelde kilo almayan bebeklerde gördüğüm olay süt tüketimlerinin ve etli öğünlerinin az olması idi. 20,5 ay boyunca süt sağıp verdim. Sizin ilaçlar nedeniyle vermemeniz sonuçta sizin hatanız değil.
Ek gıdalara başladınız mı? neler veriyorsunuz. bir gün boyunca yedirdiklerinizi içerik ve miktarları ile yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
Beslenmesinde benim dikkat ettiklerim
Kahvaltıda yumurta sarısını birşeylere katıp mutlaka yedirdim. Mesela miktar olarak az yiyordu ben 1 kaşık kaşık mamasının içerisine ezip veriyordum. Hala pek sevmez çilek reçerine katıyorum. Tarhana çorbaya balık katmak da dahil pek çok yönteme başvurdum ve yiyeceği miktarı ve özelliklşede çeşidi mutlaka tamamladım. Meyve olarak muz ve elma en besleyici olanlar. Muhallebi hiç tercih etmedim. Çok nadir yedirmişimdir. Ama kilo alımı iyi olmayanlarda sütlü pirinçli kaşık maması önerilir. Mulipanın sütlü yulaflı elmalı kaşık mamasını benim oğlum çok severdi. Yoğurdunu falan yedirirken kandırmak için az yapar verirdim. Elma şeftali organik kavanoz mamasını da çok severdi. Açıkçası iştahsız günlerinde sevdiği gıdaları diğer zamanlarda taze olanları tercih ettim. Dönüşümlü sebze çorbası sürekli oldu, yemese bile pişirildi.
yumurta sarısı
kıyma
kahvaltı
sebze çorba
yoğurt
meyce bu ayda yedirebileceğin gıdalar. Komşunun önerisini gece uykusundan önce yapıp verebilirsin ama ay olarak biraz gazı olabilir.
..serife..

• Tüm gönderiler : 1962
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 25.02.2009 23:50:26 ( #12 )

Orjinalden alıntı: deröz

bence 2.620 gr doğan bir bebeğin şu an 6.500 olması gayet normal.neden şişman bebek isterlerki bu anneler anlamam.bir ara benim çocuğumda zayıftı taktım ama sonra kendine gel ve çocuğun sağlıklı olmasından mutluluk duy dedim kendi kendime.bence nişasta falan gibi boş ve fos kilo yaptıracak şeyler yedireceğine evde yaptığın mis gibi çorba ve meyve sularından tattırabilirsin.sağlıklı günler diliyorum

imza..................
dilkan58

Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 26.02.2009 12:48:21 ( #13 )
Teşekkür ediyorum bilgilerinin için  Ben egeme
Kahvaltı olarak maması veya ıhlamurun içine yumurta sarısı beyaz peynir pekmez 4,5 tanede bisküvi koyup yediriyorum bir kase yiyor
Arada elma veya kivi veriyorum
Öylen sebze çorbası ,yoğut çorbası ,şehriye çorbalarına ekmek doğrayıp yediriyorum
Arada yoğurdun içine ekmek veya muz katıp veriyorum
Akşam mamanın içine pekmez koyup veriyorum
aralarda muhallebi yapıp veriyorum bebeyimi ben yazıf görmüyoru fazla ama doktorumuz zayıf diyor ayın 20 misinde tekrar çardı kilosu için başka önerisi olan varsa bana yazabilirmi iyiki varsınız teşekkür ediyorum
bahadırım

• Tüm gönderiler : 29
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 26.02.2009 14:10:13 ( #14 )
Dilkan Hanım günlük verdiğiniz toplam mama miktarını yazmamışsınız. Günlük toplam 500 cc kadar da mama vermeye çalışın. Daha fazla tüketiyorsa ek gıdalarını yemiş olmasına özen göstererek onu da verebilirsiniz. Mama ile arası iyi değilse yoğurdu ikindiye çekip akşam tekrar sebze çorba verebilirsiniz. içinde 1 yemek kaşığı kadar kıyma olmasına özen gösytermelisiniz. ona biraz alışınca tavuğa 7. ay dolunca balığa geçersiniz.
Ben cici bebe hemen hiç kullanmadım allerjisi oldu bunlara çünkü. kahvaltı mamasını ayına uygun tahıllı kaşık mamaları ekleyebilirsiniz. Eğer yerse ıhlamur yerine pekmez içine katabilirsiniz kahvaltısını. pekmezi meyve öğünü ile vermeniz daha yararlıdır emilimi açısından. Muhallebiyi aralara değil uyku öğünü öncesine çekmeniz daha uygun olur çünkü gündüz tok tutar ve diğerlerini yemez. ekmek ben hala çok sınırlı kullanırım kendi isterse yer çorbasına falan pek doğramam. çorbanın ölçüsünüde yarım su bardağını düşürmemeye mümkünse 1 su bardağı kadar vermeye gayret edin. yoğurt çorbada çok nadir vermişimdir arada çeşit olsun diye. çünkü sebze çorbası kadar faydalı değil diğer çorbalar. 1 bardak sebze çorbası ölçüm oldu hep. Öğlende bakıcı bitirtememişse akşam ben eksik kısmı vermeye uğraştım. Benim oğlum süte çok düşkündü 700-800 cc sağılmış anne sütü içerdi o aylarda. Önce ek gıdasını yedirmeye özen göstererek 4 saat ara ile de süt verirdim.
Doktorunuzun kilosu az demesinin nedeni ilk 6 ay bebeklerin ayda en az 600 gr alması beklenir. Bu durumda sizin çocuğunuz 6800-7 kg arası olmalıydı. 6. aydan sonra kilo alımı daha da yavaşlar.Bu nedenle önemsiyordur. Bebeğiniz prematüre ise yaşıtlarını yakalaması açısından daha da önemli.
bahadırım

• Tüm gönderiler : 29
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 26.02.2009 14:25:13 ( #15 )
bu arada ben eda2006 farkında olmadan diğer adresimden yazmışım.
ANGEL

• Tüm gönderiler : 132
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 01.03.2009 18:13:49 ( #16 )
Biz sabah kahvaltısını milupa 7 tahıllı ile hazırlıyoruz ama bu ay 35 gr. almış doktor öğlen çorbasına tam tahıllı ekmek ekleyin, ve karbohidrat ağırlıklı besleyin dedi.

Nilay&Yiğit

• Tüm gönderiler : 3504
  • Bölge: İstanbul
Ynt: BEBEĞİM ÇOK ZAYIF YARDIM İSTİYORUM - 02.03.2009 16:21:01 ( #17 )
benim oğlumda 2-3 haftadır yemek yemeyi reddediyor. kahvaltı dışındaki bütün öğünlerini resmen zorla, şaklabanlıklarla, oyalamalarla yedirmeye çalışıyorum. çok zor oluyor, eliyle vuruyor ağzından çıkarıyor.
halbuki normalde çok güzel yiyen ender çocuklardandı.övgüyle bahsederdim, herkes şaşırırdı. ama şimdi resmen tersine döndü herşey. umarım en kısa sürede normale döner, çünkü çocuklarımız büyüme ve gelişme çağındalar her besinin onlar için faydası çok büyük. bunların eksik olması bu gıdaları alamaması üzüyor beni.
geçici bi süreç olmasını umuyorum.

Hızlı ulaşım:

Şu andaki aktif kullanıcılar
0 adet üye ve 18 misafir var.
İkonların Anlamları ve İzinler
  • Yeni mesajlar
  • Yeni mesaj yok
  • Yeni Konu ve Yeni Mesajlar
  • Yeni mesajı olmayan yeni konu
  • Yeni mesajlarla kilitlendi
  • Yeni mesajlar olmadan kilitlendi
  • Mesajı oku