Gaz problemi

Bebek Forum Bebek Emzirme Gaz problemi

 • senseda
  Katılımcı
  19.07.2023
 • Merhabalar bebeğim henüz 2 günlük dun aksamdan beri inanılmaz gazi var fakat asla cikmiyor. Aşırı hava yutuyor emzirme dışında yutkunurken bile. Emzirmede de aynı şekilde. Ne yapabilirim gazını çıkarabilmesi için

 • Diyetisyen Seray Tekin
  Katılımcı
  19.07.2023

  Seda Hanım Merhabalar,

  İlk etapta biraz daha sütünüzün akışını kontrol etmenizi öneririm. Sütün akış hızı çok fazla olduğunda ya da tazyikli geldiğinde bu tarz durumlarla karşılaşabiliriz.

  Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız biraz daha arkanıza yaslanır şekilde emzirmeniz yer çekiminin etkisiyle sütün akış hızını yavaşlatacaktır.

  Gaz problemine gelince biraz daha sizin beslenmeniz de önem taşımaktadır.

  Sizin tükettiğiniz tüm besinler sütünüze geçtiğinden günlük beslenmenizde kurubaklagiller, kök sebzeler, kabak, bulgur gibi gaz yapan besinlerden uzak durmalısınız. Ama şöyle de bir durum var ki gaz yapan besinler anneden anneye oldukça değişiklik gösteriyor. Örneğin kabak bir annede oldukça gaz yaparken diğer anneye hiç etki etmiyor. Bunu en iyi deneme yoluyla anlarsınız.

  Şüpheye düştüğünüz besinler olduğunda bebeğinizi gözlemleyip bir de o besini tüketmediğinizde sonuca bakın. Bu şekilde deneyerek ilerleyebilirsiniz. Kimyon çayı da gaz için birebir hem de süte destek oluyor. 1 bardak sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kimyon ekleyerek kimyon çayını hazırlayabilirsiniz.

  Alıntıla
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.